NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 1 MEI 1926 STATEN-GENERAAL» TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Regeling van werkzaamheden. De VOORZITTER stelt voor de vol gende week ook Dinsdag- en Donder dagavond te vergaderen en om de in terpellatie-Van Voorts tot Voorts (Steunveiieening slachtoffers waters nood) en die van den heer Drop (mijn ongevallen) te doen houden na de in terpellatie Heemskerk. Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. Het wetsontwerp tot wijziging van de Spoorwegwet en van de Locaai- spoorweg- en tramwegnet in stem ming gebracht, wordt aangenomen met 54 tegen 5 stemmen. Bestrijding werkloosheid. Aan de orde is de interpellatie van den heer Hiemstra in verband met de bestrijding van de werkloosheid en den toestand van de bij werkverschaf fingen tewerkgestelde arbeiders, in het bijzonder in de Noordelijke pro vincies. De heer HIEMSTRA (S.D.) geeft een uitvoerige uiteenzetting van den nood in Drente, waaraan z.i. door de vorige regeering te weinig aandacht is ge schonken en stelt dan de volgende vragen: 1. Is de Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw bereid: a. de normen te herzien, die als grondslag dienen voor de loonen bij de vanwege het Rijk gesubsidieerde werk verschaffingen en voor deze herzie ning overleg te plegen met de bestu ren van de daarvoor in aanmerking komende vakbonden; b. de voorwaarden tot toelating tot de in vraag 1 genoemde werkverschaf fingen te herzien in dien zin, dat het mogelijk wordt, dat meerdere leden van één gezin te werk worden gesteld? c. in te trekken de beschikking, dat als regel arbeiders, die na 4 Mei 1924 gehuwd zijn, niet tot de van Rijkswe ge gesubsidieerde werkverschaffingen worden toegelaten, zoolang zij den leef tijd van 30 jaar niet hebben bereikt. d. in te trekken de beschikking dat arbeiders, die voor arbeid in de Lim- burgsche mijnen zijn aangewezen maar door de mijnartsen zijn afge keurd ,niet meer bij de vanwege het Rijk gesubsidieeerde werkverschaffin gen te werk mogen worden gesteld, indien bedoelde afkeuring is geschied op grond van eigen klachten en niet op grond van bij hen geconstateerde gebreken? e. mede te deelen, welke maatrege len zijn en nog zullen worden getrof fen om voor de in de provincie Drente wonende land- en veenarbeiders, blij vende werkgelegenheid te scheppen? 2. Is de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid bereid, om stappen te doen, die er toe leiden, dat de verzeke ringsplicht krachtens de Invaliditeits wet voor de in de werkverschaffingen werkende arbeiders wordt vastgelegd, desnoods door voorstellen tot wijzi ging van genoemde wet bij de Kamer in te dienen? De heer KAN, Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, is te leurgesteld, dat geen woord van waar deering is vernomen voor hetgeen oq- der de vorige regeering in dezen is verricht, en dat eenig is in de econo mische geschiedenis. Het uitgangspunt van den heer Hiemstra is verkeerd. Het standpunt kan niet juist zijn, dat de regeering duurzaam voor werk aan werkloozen zou moeten zorgen. Dit zou de maat schappij ontwrichten. De werkver schaffing zij een overgang naar betere omstandigheden de loonen moeten niet eoo zijn, dat ze den prikkel om werk te zoeken, opheffen. Spr. betoogt dat de regeering niet verplicht is, voor allen, die zich daartoe aanmelden, in de nabijheid hunner woonplaats voor werk te zorgen. Indien de Regeering tot herziening der loonen zou over gaan, zou het eerder in de richting van verlaging dan verhooging moeten zijn. Wat de loonnormen betreft, zal de heer Hiemstra verkeerd zijn ingelicht; er worden loonen betaald van 30 cent en meer. Uit een bespreking met drie inspeecteurs uit de Noordelijke stré ken is spr. gebleken ,dat ,van loons- verhooging geen sprake behoort te zijn een lijvig dossier betreffende de loo nen in die provincie hebben zij bij spr. ingediend. In de laatste maanden is geen enkele klacht betreffende, de loo nen ingekomen, noch van de organi saties, noch van de arbeiders zelve. Inmiddels heeft spr. enkele punten in de regeling der werkverschaffing, welke spr. onjuist vond, verbeterd. Zoo kunnen er thans woningtoeslagen worden gegeven; vèr van het werk wo nende arbeiders kunnen kosteloos ver voerd of een half uur eerder eindigen; voorts is een maatregel getroffen be treffende regenverzuim en kindertoe slag. De klacht van den heer Hiemstra betreffende werk elders betreft meest jongelieden, die de energie missen om b.v. in België werk te zoeken. Wat den mijnarbeid betreft, er is te genwoordig eerder een teveel dan een tekort aan arbeiders in de mijnen. In- tusschen moet zeker niet tot vertrek naar elders geprest worden, doch moet daarvoor propaganda worden ge maakt. Voor opleiding voor land- en tuinbouwwerk wordt gezorgd. De werkverschaffing moet op den duur kunnen eindigen. Naar middelen daartoe moet worden uitgezien. Het vraagpunt van het bevorderen der ver krijging van dalgronden b.v. is echter zeer ingewikkeld. Tevens moet het streven op emigratie gericht blijven. O.m. zal bemaling van het waterschap Wollenhoven een nuttig middel in deze kunnen zijn. Maar emigratie is het eenige doeltreffende groote middel, ook wegens de toeneming van het aan tal inwoners in Drente, bijzonder te Emmen. Spr. hoopt, dat degenen, die invloed op de bevolking in Drente kun nen oefenen, de regeering in deze willen steunen. De heer SLOTEMAKER DE BRUI NE, minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, ingaand op de laatste vraag van den interpellant, betoogt, dat de bestreden uitspraak van den Hoogen Raad van Arbeid ten deze juist is. Bovendien behouden arbei ders, te wier aanzien tevoren verzeke ringsplicht bestond, hun aanspraken. Indien de betrokkenen zelve plakken en hun loon minstens 25 cent is, zal het Rijk de kosten dragen. De heer HIEMSTRA repliceert. Spr. blijft er bij, dat een verhooging van den loonnorm gerechtvaardigd is. Spr. dient de volgende motie in: De Kamer van oordeel, dat verhoo ging van de loonnormen, die tot grondslag dienen bij de bepaling der looenn bij de van rijkswege gesubsi dieerde werkverschaffing, gewenscht is gaat over tot de orde van den dag. De heer WEITKAMP (C.H.) zegt dat het onjuist is 't vor te stellen alsof de lotsverbetering der arbeiders wordt af gewenteld op de werkgevers; inder daad wordt zij afgewenteld op de ver bruikers, ook de land- en veenarbei ders, die dure verbruiksartikelen moe ten betalen. De middelen, aan de hand gedaan om een verbetering te brengen inden toestand der veenarbeiders, bespreken de, zegt spr. dat ontginning kostbaar is en niet dadelijk rendement geeft. Ook voor den tuinbpuw geldt dit. De mentaliteit der Veenbevolking is boven dien niet die van den kleinen landbou wer. Volgens spr. moet de vervening op gang gebracht worden in overleg met verveners en fabrikanten, des noods met compensatie van het ver schil tusschen den prijs van turf en steenkolen. Ook moet er een electri- sche centrale worden opgericht, met turf te stoken. Men zou door de vervening ook be reiken, dat men over cultuurgronden de beschikking kreeg. Spr. zou voorts de stichting van textielindustrie en wolweverij in de venen willen bevor deren in den vorm van huisindustrie, waarvoor weinig bedrijfskapitaal noo- dig is. De heer v. VOORST TOT VOORST R.K.- noemt den toestand in de venen treurig. Men zou zich wanen in Russi sche of Poolsche provincies. De oor zaak is de malaise in de turfindüs- trie en waar die vermoedelijk blijvend zal zijn is het onbegonnen werk die industrie kunstmatig op de been te houden. Spr. meent, dat de eenige mo gelijkheid om uit de ellende te ko men is: van Drenthè een land- en tuin bouwende provincie te maken. Wij moeten in Drenthe een Zuiderzee zien, waar vruchtbare grond gewonnen moet worden. Het doel moet zijn cul tuurgronden te scheppen en niet de vervening gaande te houden. De heer ENGELS R.K.) is zeer nieuws gierig naar de verdere plannen der regeering. Welke zijn de productieve werken, die zij op het oog heeft en waar zullen die worden uitgevoerd? Zal de regeering daarbij de Landar- beiderswet toepassen? Ook deze spr. wijst op het middel der met turf gestookte electrische cen trale ter bevordering van de winning van cultuurgronden. Een tweede middel is de bevorde ring der kleine nijverheid. Spr. waar schuwt tegen onbezonnen emigratie naar het buitenland en voelt ook niet veel voor het te werk stellen van de Drensche bevolking in industriecentra Spr. wijst op de mogelijkheid van de vestiging van een stroocartonfabriek in Drenthe. Bij samenwerking van kapitaal en arbeid is hier te lande nog bestaans mogelijkheid voor duizenden te schep pen. In 't bijzonder acht spr. ook de mogelijkheid van kleinbedrijf door de ontwikkeling der electriciteit bewezen Spr. geeft de regeering in overweging het kleinbedrijf te bevorderen. De heer v. d. HEIDE (S.D.) is teleur gesteld door hetgeen de Minister zei- de over de arbeidsonlust bij de jonge lui in de venen, die hij vergeleek met de jongelui der bourgeoisie, die naar de tropen trekken. Voorts wijst spr. erop, dat in Drente nog meer dan 10.000 H.A. grond voor boschaanplant beschikbaar zijn, die nu nog voor redelijken prijs te koop zijn, en op het feit, dat in en bij Em men nog een groote hoeveelheid dal grond ligt, die met geringe kosten voor bebouwing geschikt te maken is. Spr, meent evenwel, dat men zich op Emmen niet blind moet staren. Er zijn andere streken, waar de toestand net zoo erg is.' De Minister kan niet alle ellende opheffen, maar wat spr. wel vraagt is dat de Minister toont dat hij nu een man is, die toont het goede te willen. De heer VISSGHER (A.R.) protes teert ertegen, dat het van soc.-demo- cratische zijde voorgesteld wordt alsof de sociaal-democraten alleen iets voe len voor de nooden van Drenthe. Dat is niet waar, ook ter rechterzijde voelt men daarvoor. De interpellatie-Hiem- stra acht spr. overbodig, omdat deze regeering en de vorige alles gêdaan hebben wat in haar macht staat om den toestand te verbeteren. Men kan over de moeilijkheden in Drenthe groo te theorieën opzetten, maar de regee ring heeft alleen rekening te houden met mogelijkheden. Spr. meent, dat 'n mogelijkheid ter verbetering ligt in het verstrekken van credieten ter ves tiging van kleine landbouwbedrijfjes. In die richting wordt gewerkt, waarbij van meet af op den voorgrond heeft gestaan samenwerking met andere vereenigingen voor hetzelfde doel vol gens door de regeering te stellen re gelen. De regeering heeft nu f 50.000 in het vooruitzicht gesteld, welk bedrag 90 pet. vertegenwoordigt, terwijl 10 pet. door de anti-revolutionairen zal wor den bijeengebracht. De critiek daarop door den interpellant had geen zin, de arbeiders zelf zullen wel uitmaken wie zij meer waardeeren: hen die steeds roepen om groote staatsbij dragen of hen, die willen payer de leur personne De heer ZIJLSTRA (A.R.) komt er tegen op, dat de heer Hiemstra de chr. regeering verantwoordelijk stelde voor den toestand in Drenthe. Hetzelfde de den de arbeiders in Engeland vóór het optreden van het kabinet-Mac Donald. Maar .dit kabinet heeft in de werk loosheid niet de minste verbetering kunnen brengen. Als er verantwoor delijkheid is dan bij hen, die met al lerlei voorspiegelingen de arbeiders naar Drenthe lokten. Spr. ziet geen ander middel dan de bevordering der emigratie. Daarnaast blijft de werkverschaffing aan de orde Er is een commissie ingesteld om de ontvening in snel tempo te onderzoe ken, waartegen spr. evenwel waar schuwt omdat zij te zeer tegen de na tuurlijke orde ingaat. Beter is 'teerst te zorgen, dat de productie van 1922 en 1923 wordt opgeruimd. Wat de verzekering betreft merkt spr. op, dat hij wel begrijpt, dat de regeering den prikkel om in het vrije bedrijf werk te zoeken niet wril wegne men en daartoe ook de verzekerings plicht niét tot alle arbeiders bij de werkverschaffing uitstrekt, doch spr. meent dat men toch ook aan de toe komst -dier arbeiders en hun weduwen en weezen moet denken. De vergadering wordt te 5.50 uur verdaagd tot Dinsdagmiddag 1 uur. Uit het Sociale Leven. Nederlandsche textielarbeiders in Duiischland. De hoofdbesturen der textielarbei- dersvereeenigingen St. Lambertus en Unitas hebben een bespreking gehad met den voorzitter der Duitsch Chris telijke Textielarbeidersorganisatie over de .Loonbelasting" 4 pet. van het brutoloon met terugwerkende kracht tot 11 Januari j.l., en de IK pet. van het loon voor werkloozenverzekering welke de Nederlandsche textielar beiders, die te Gronau en Nordhorn werken, moeten betalen. Ook voor in- validiteits- en ziekteverzekering moe ten de Hollandsche arbeiders premie betalen, terwijl zij slechts ten deele aanspraak kunnen maken op de rech ten. De Duitsche textielarbeiders beta len een progressieve belasting. Een ge zin, dat 60 mark per week verdient, beaalt geen loonbelasting, een Hol- landsch gezin daarentegen 2.04 mark per week bij hetzelfde loon. St. Lambertus en Unitas hebben bij den minister van buitenlandsche za ken in ons land over deze kwestie een bespreking aangevraagd. De Duitsch- Christelijke organisatie zal bij hare re geering adresseeren. HET KIND VAN DEZE EEUW. ,,Zijn er nog kinderen?" vraagt, in .„Gezin en School" Dr. H. G. Canne- gieter. Het is misschien wel eens goed, dat wij van deze stem kamrs nemen, al komt hij niet uit onzen kring. 't Onderwerp houdt den schrijver be zig als een zielkundig; probleem. Het treft Dr. Cannegieter meermalen, dat de rijpere jeugd overigens zco vol spre kende kenmerken, het eenige tijdperk in het leven schijnt te zjjn, dat als het uitspanning betreft, van oorspronkelijk heid gespeend blijft. „Wie deze lichting schoolkinderen ga deslaat op hun feestjes, in hun onder- lingen omgang ook, voelt zich wee bü den aanblik van deze out o1 dragon gezel- schapsmenschen, deze onrijpe nasmaak van den volwassene-niei-op-zijn-best. 't Zjjn armzielige caricaturen. *Zii spelem den student op eem leeftijd, welks eigen aardige bekoring zij roekeloos overslaan In een hunner kranten, onhandige nabootsing van wat „heusche" kranten schrijven .lees ik hedenavond een be toog over net „vrouw-zjn". Een school meisje draagt daarin een verhandeling bjj over het verschil tosschen „liefde" en „flirt", en geeft tusschen haar tjie- ma's en wiskunde-proeiwerk in, den le venswijzen raad: „Laat ieder meisje en iedere jongen maar eens een paar keer verliefd zijn en er desnoods een groot verdriet voor over hebben, dat zal hun levenskennis vergrooten en 't zal hun kijk op de menschen geven. Maar laat het niet ontaarden in een misselijk ge flirt, zoo'n spel van aantrekken en af- stooten, waar heel vaak een van beide partijen onder lijdt, en meestal meer clan de andere kan vermoeden". Zeker, een opgroeiend jongmeisje misschien is ze al1 zestien jaar is geen kind. maar onderscheidt deze leef tijd zich dan in niets van de volwassen heid? Ik houd van brani, maar de brani moet de bekoring avn het oorspronkelij ke hebben. Jongensbrani moet jongens brani zjjn, en esi eigen stempel dragen. Waar bljjft.de natuurlijke bekoorlijk heid. het scheppend vermogen, de zin en hot karakter van de adolescentie, wanneer kinderen volstaan met zin- en karakterloos een onnatuurlijke naboot sing te spelen? De auto, het spelen, de smoking van onze miniatuurheeren en -dametjes zijn even troosteloos als de waaiers, degen en pruiken van de gedresseerde salon- aapies uit den tijd van Rousseau. Misschien zou ik zelf mceten lachen hebben over hetgeen mezelf is gepas- eeerd. Een curator, een leeraar en een leerling van dezelfde inrichting van onderwijs ontmoetten elkaar toevallig in dezelfde gelegenheid tot vermaak, een gelegenheid behoeft het gezegd alleen voor volwassenen. Er moest iets worden gebruikt. De curator dronk thqe, de l'eeraar ranja en de lyceïst (zde kllasse) dronkwijngroc. Met de oin- vervaardheid, die een lyceïst ten over staan van een leeraar en een curator past. Ik zou hebben gelachen met smaak, wanneer de lyceïst zijn onvervaardheid op een origineeler manier had getoond. Onyervaardbeid kan aantrekkelijk zijn, 'zelfs een deugd, doch waarom weet déze karakterlooze leeftijd niets beters te be denken om zijn lef, zijn geestigheid, ziin levenslust en zijn zwaar-op-de-handscn- heid te openbaren, dan den volwassene te spelen., zonder volwassen te zijn? Waarom verzint de rijpere jeugd niet trotsch op haar eigen oorspronkelijke gaven, frank in haar ongerepte zelf standigheid, haar eigen spelen en ver maken? Waarom draagt zij niet haar eigen gewaad, schept zii niet haar eigen omgangsvormen, kiest'zij niet haar ei gen repertoire? Heeft de jeugd geen recht op een eigen lied, een eigen too- neelstuk, een eigen toetssteen voor wat goed is of slecht behoorlijk of onbe hoorlijk, leelrjk of schoon? Maar ik hoor al' zeggen: ze zijn toch niet allemaal zoo? Neen, gelukkig zijn ze niet allemaal zoo. Maar zou op ons, ouders en leeraren niet da gemeen schappelijke taak rusten, te zorgen, dat ze niet allemaal zoo worden? IV» Ons Babbelhoekje, j) ===^2===ï3S====^S=^====^g===5&==3L3 Beste jongens en meisjes, Als naar gewoonte beginnen we weer met de correspondentie. ..Moeders Jóngste". Zoo. vond je het aardig, dat .ie raadsel' geplaatst was? Dat doet mij genoegen hoor. Ja, jij zult ook wel veel bloemen kennen, als je er volop inzit. Nu is zeker de mooiste tijd voorbij, is 't niet? „Reseda en Rozeknopio". Zoo, daar zal Reseda wel blij om ziin, dat ze haar broertje eens mag bezoeken. Dan ver tellen jullie mij de volgende keer maar hoe het met hem is. Zoo zoo, waren die twee zoo uitgeweest, dat ze eerst Donderdags weer op school kwamen? Nu dan zal ik weer wel gauw van hen hooren. „Klaproos en Batavier". Ja, 't was een lange brief, maar een gezellige hoor. Ik was er erg blij mee. Nu begrijp ik hoe het' komt, dat ik in zoo l'ang niets van je hoorde. Wat zul je een genoegen gehad hebben in Den Haag. Och weet je, het babbel hoekje is voor jullie genoegen, en wie het nu niet prettig vindt, 'behoeft im mers niett mee te doen? Batavier is frnrj hartelijk welkom hoor. Nee, ik ben nog niet in d& Bijenkorf Geweest. „Hessie". Ja, dan wordt Itat gezellig he, als je er een bee^ mee omschiet O ja? En wat ga je dan doen? Bij Moe der blijven? Ik feliciteer ie alvast hoor en hoop, dat je een gezeliigen dag zult hebben. Het treft góed, net op Woens dag. Aardig; he, als de oogjes van die kleine katjes opengaan. Je hebt mij niets van het jaarfeest verteld. Was dat niet prettig? „Anemoon". We ja, je kunt het even goed voor als na schooltijd doen, dat vind ik ook. en zoo vroeg zijn er toch nog geen kinderen buiten om mee te spelen, he? Ja, met het mooie wear* is het heerlijk buiten, dat vind ik ook. In dat laatste wat je zei had je gelijk hoor. ..Zwartje en Blondje". Ja, ik had jullie gemist. Zoo. was dat de oorzaak? Je raadsel zal ik nazien en als het goed is plaatsen hcor._ Maar luisteren jullie eens. Dat briefje, waarin jullie mjj schreef, hce juliie namen waren, en hoe oud je was, heb ik verscheurd, voordat ik je namen op mijn lijst ge schreven had. Dom he?" Wil jullie dat dus nog een keer doeln, dan zal' ik heusch beter oppassen. „Blondkopje0. 't Mag even goed op zoo'n gewoon stukje papier hoor, maar wel heb ik graag, dat je met inkt schrijft. Je raadsel had je niet heele- maal afgemaakt, zie je wel? Dat heb ik dus maar voor je gedaan en het meteen gebruikt. Ga je'alleen op por tret, of van school? „Sneeuwklokje". Sta je goed op de schoolkiek? Maar wat maak jij een pret jes mee meisje. Een verjaardag en nog een verjaardag en een voorstelling van Roodkapje, nee maar, 't is haast te erg. Was het mooi? Ja, ik vind het ook prettig, als onze kring' zich uitbreidt „Moeders Meisje". Hartelijk gefelici teerd met je verjaardag meisjelief. Nee maar, wat neb jp cadeautjes gekre gen. Vertel mij volgende week maar, of ie pret hebt gehad met je io gasten, 'ik Weet niet goed, hoe dat gegaan is met je pips. Heb je die over de post gekregen zonder postzegels? Vertel mrj volgende week maar eens, of je het een mooi verhaal vindt „Lindebloesem". Ja jjj bent ook van de partij he^ op het verjaarfeest. En de bloemen zullen ook wel niet ontbreken denk ik. Van jullie rapporten hoor ik zeker nog wel he? „Boschviooltje". Zoo, in je schik met je prps? Dat is prettig. Vond je het een mooi verhaal? Bij gelegenheid zal ik oom Felix je dank overbrengen hoor. Ja, in de stad is mjen dat al lang ge wend, maar als je het pas geinregen hebt, dan waardeer je het dubbel. Dat geloof ik graag, dat het nu heerlijk is in het bosch. Waterlelie". Zoo, vond ie de raad sels aardig. Ja, ik houd veel van hand werken, maar heb er niét zoo veel tijd voor als jij, om zoo maar aan drie stuk9 tegelijk bezig te zijn. Nee, die heb ik nog nooit gezien. Wat zijn dat voor foto's? „Blondine". Prettig he, om een jurk voor jezelf te maken. Groei ie zoo hard? Dat zal heel goed kleuren aenk ik: ge bloemd op terra-cotta. Vertel mii maar eens, hoe lang je er. over doat. „Vergeet mij nietje". Ja, de tijd vliegt om, daar heb je gelijk in. Je hebt hot zeker druk, is 't niet, dat jjj ook al vindt, dat de tijd vlug,gaat. Ben je veel buiten? Ja zeker? „Roosje". Wel wel, waar had je het zoo druk mee? Dat ben ik niet vain je gewend, zoo'n klein briefje he? Enfin, volgende week maar weer beter dan. „Grassprietje". Wat scheelt er aan meisje? Ben je erg ziek? En duurt het nog lang, eer je weer naar school mag? Je vindt het zeker niet erg prettig He, dat je thuis moest blijven. „Wilgenkatje". Ja, net is heerlijk weer. Leuk he, zoo'n klein diing, dat alles verkeerd zegt. En wat fijn voor haar, dat ze zoo Huiten kan zijin. Jij zit goed in de zusjes hoor. Je raadsel wil ik heel graag hebben. „Junior". Leuk, dat je nog evan tijd voor een briefje kon vinden. Ja, vindt je het aardig, een courant met foto's? 'k Weet niet, of ze er voortaan iedere week in zullen staan, 't Zou wel aardi? wezen he? Houdt je veel van lezen? Je hebt het zeker erg druk met je les sen is 't niet? „Tommy". Verleden week \ms je te laat. Dat h^b je zeker wel begrepen, toen er geen antwoord voor je in de courant stond. Heb je het zoo druk, of was je het vergeten? De oplossingen van de vorige week zfijn: 1. Als het kalf verdronken is, dempt men de put. Onderaeeien: Kalkoen, Maria, Pond Assen, Voorne, Putten, Leendert, Mof, Hoed. 2. IJ. Muiden. IJmuidem. 3. Klap. Roos. Klaproos. 4. Lentebloesem. 5. De man, die in het middeh liep heette Niemand. 6. Op het water. En hier volgen de nieuwe raadsels. 1. Ingez. door Blondkopje. Het geheel bestaat uit 3*1 letters en is een bekend spreekwoord. 10. 14. 15. 16 is een drank. 2. 7. 8 is een lidwoord. 28. 29. 30. 31 is een lichaamsdeel Een 26. 23 is een versterkend voed sel1. 3. 20. 5. 19. 26. 30 is een deel van den dag. Een 1. 4. 6 is een hond. Een 13. 21. 28. 17 is een vogel 12. 11. 18. 26. 24 zijn vruchten. 4 22. 29. 27 is een titel voor een Spaansch edelman. In een 25. 20. 11. 9 kan men wat bergen. 2. Ingez. door Breistertje. Wanneer ge de naam van een rivier in Gelderland on een plaatsje in Lim burg bij elkander voegt, krijgt ge de naam van eejn plaatsje in N. Brabant. Welk is dit? 3. Ingez. door Reseda en Rozekfnopje. Lr zaten 12 vogels in een boom, t*.ea werden er geschoten. Hoeveel blevejn er over? 4. Ingez. door S. en C. W. Welk bier kan men niet drinken? 5. Ingez. door Wilgenkatje. Mijn geheel is een meisjesnaam; nieem de eerste letter weg, dan krjjgt ge een ensmaam. Ingez. door Pionier. j die man die man die man die man Welke tekst uit Genesis 26 kunt ge hieruit lezen? 7. Het geheel bestaat uit 22 letters en is een wejosch, waar jullie het vast allemaal mee eens bent. Elk huis heeft een 4. 14. 7. 14. 18, 12. 17. 5 is niets. 22. 2. 9 is een leeljjk beest. 20. 3. 21. 2 is eegi meisjesnaam. 1. 6. 8. 10 gebruikt de schoenmaker. 13. 19. 10. 8 is een titel voor een vor stelijk persoon. 16. 2. 20. 10 is een tjjdperk. 18. 11. 15. 13. 14 is een plaats ia de bloembollenstreek. Ziezoo, jongens e»n meisjes, onze Bab belhoe k is alweer klaar. Zooals jullie zien, heb ik een extra letterraadsel ge geven. Daar had ik twee verschillende redenftn voor, die ik jullie ook zal ver tellen. De eerste is, dat ik weet, dat jullie allemaal zooveel van letterraad sels houden en de tweede, omdat het tweede raadsel betrekking heeft op iets^ waaraan jullie pas allen hebt gedacht En daarom denk ik, dat jullie het ook heel gauw zullen vinden. Dus jon gelui, zie maar eens, wat jullie er van terecht brengt Tot volgende week hopen we maar weer. .Vele groeten van je tante FRANClEN. Scheepstij dingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. VEENDAM, R'dam n. New-York 29 (4.15 y.m.) v. Halifax. WARSZAWA, Rdam n. New-York p. 30 Terceira. EDAM, R'dam n. N.-Orleans paaa. 30. Ouessant. SIOOMV. MIJ. NEDERLAND. KONINGIN DER NEDERLANDEN (uitr.) 29 v. Belawan. RADJA (thuisr.pass. 28 Sagres. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. FLANDRIA (thuisr.) 30 v. Cherbourg GELRIA (thuisr.) 30 v. Bahla. ZEELANDIA (uitr.) 29 te B.-Ayree. ROTTERDAMSOHE LLOYD. SLAMAT (uitr.) 30 v. Marseille. SOEKABOEMI, 30 Y. R'dam u. Batavia HOLLAND-AFR1KA-LIJN. KLIPFONTEIN (thuisr.) pass. 30 Gi braltar. RIETFONTEIN, 29 Y. Zanzibar n. Port Natal. SALABANGKA, 29 V. Port Natai naar. East Londen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7