CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 7de JAARGANG LED E COURANT ADVERTENTIE-PRIJS BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Oil nummer bestaat ui! TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Prinses Juliana. H. K. H. Prinses Juliana mag van daag haar 17den verjaardag yieren. Het is een dag van vreugde niet al leen voor het Vorstelijk gezin, maar voor het geheele .Nederlandsche volk. Het kleine Prinsesje, in 1909 met zooveel vreugde begroet, is onder den zegen des Heeren opgegroeid tot een jonkvrouwe, tegen wip ons volk met blijde verwachting opziet, en van wie het voor de toekomst veel verwacht. De omstandigheden zijn zejfs voor Vorstenkinderen niet in alle opzichten gunstig en waarschijnlijk zullen ook onze jeugdige Prinses de zware zor gen des levens niet gespaard blijven. Maar thans mag zij zich nog in tegenstelling met hare Moeder, die reeds vroeg zich voor de zware rege ringsverantwoordelijkheid geplaatst zag, in een blijde en zonnige jeugd verheugen. Zij ook het nu ingetreden levensjaar voor Prinses Juliana een jaar van rij ken zegen. Spare God haar zeer lang, voor ha re Ouders en voor land en volk. En worde het haar gegeven om even als hare Doorluchtige Moeder reeds vroeg te buigen voor den Koning der Koningin, land en volk ten zegen. Lang leve Prinses Juliana! V Klaarkeid gewenscht. Bij het debat over de Regeeringsver- klaring van het Kabinet de Geer, heeft de heer Heemskerk als zijne meening uitgesproken, dat dit Kabinet lijdend rwas aan een vitium originis in de po sitie van zijn formateur, omdat het niet zuiver is, dat een vooraanstaand vertegenwoordiger yan zijn partij, die als zoodanig zitting had in een parle mentair Kabinet, optreedt als forma teur van een extra-parlementair Kabi net, dat het afgetreden parlementair Kabinet vèrvangen heeft. En dat nog te minder zuiver, nu dit geschiedde op het oogenblik, dat de door hem ver tegenwoordigde partij, zij het tegen zijn zin, medegewerkt heeft om het Kabinet ten val te brengen, in welks val hij werd medegesleept. Minister cfe Geer heeft daarop toen uitvoerig en naar het ons voorkomt afdoende geantwpord. Hij wees op den langen en bescha- menden duur van de crisis, waarbij het prestige van het parlement zelfs niet geheel buiten het geding scheen te zullen blijven. Dat alles drukte den heer de Geer en benauwde hem en toen. zoo zeide hij, kwam tenslotte het moment, waar in ik het als een lafheid voelde, in de ze uiterste noodzaak niet over mijn bezwaren heen te stappen." Deze verklaring is door de Kamer zonder eenige reserve aanvaard, wat ook wel daaruit blijkt, dat Mr. Heems kerk den heer de Geer na diens rede de hand kwam drukken. Met dit te constateeren kan echter de bespreking over de geboorte van dit Kabinet en wat daaraan vooraf ging, niet worden gesloten. Want de vraag is of hier geen an dere invloeden hebben gewerkt op een wijze die niet door den beugel kan Deze vraag is van belang, omdat niet alleen de woordvoerders van de rechtsche partijen hebben uitgespro ken, dat herstel van de verbroken sa menwerking in 's lands belang moet worden .geacht, maar omdat ook de obstakels, die den weg naar de samen werking verspierden, uit den weg ge ruimd schijnen te zijn. Zal het echter weer tot 'samenwer king komen, dan is vóór alles noodig dat het onderling vertrouwen volledig wordt hersteld en dan moet boven al len twijfel verheven zijn, dat geen ach- terbaksche pogingen werden gedaan om bevriende ministers uit den zadel te lichten. En juist daarop zijn wij nu niet ga- heel gerust. Gelijk bekend, heeft de heer Snoeck Henkemans reeds voor de verkiezin gen met grooten nadruk verkondigd, dat bij een eventueele rechtsche over winning niet de heer Colijn, maar de heer de Geer als Kabinetsformateur behoorde op te treden. En hij deed dit op zulk een wijze, dat de heer de Geer het noodig oor deelde in scherpe bewoordingen zijn afkeuring daarover uit te spreken. En nu kwam op 5 Februari j 1. de „Houten Pomp" openlijk meed eel en, wat reeds eenige dagen gefluisterd werd, n.l. dat opveen feestje waarbij verschillende politieke personen aan wezig waren, ter eere van den heer Snoeck Henkemans een lied werd ge zongen met een refrein dat telkens moest worden herhaald en dat aldU9 luidde: En hij heeft Colijn de das om gedaan En hij heeft hem in zijn hemdje laten staan. Wanneer dit wat ons vooralsnog ongelooflijk voorkomt juist zou zijn dan zou daaruit blijken dat van meet,, af de bedoeling heeft voorgezeten het Kabinet Colijn te wippen; dat toen het gezantschap gebruikt is om dit voor nemen uit te voeren en den heer Co lijn de das om te doen en dat daarom ook de pogingen van Dr. de Visser zijn verijdeld. Het komt ons voor, dat vóór pogin gen worden gedaan om de samenwer king hoe gewenscht overigens ook te herstellen, hierover het volle licht behoort op te gaan. Wij vertrouwen dat de „Nederlan der" niet zal nalaten het gewenschte licht te ontsteken en volledige ophel dering te schenken. Zij het een verklaring even afdoen de en bevredigend als door Minister de Geer in de Kamer werd verstrekt. STADSNIEUWS. Geref. Schoolvereeniging. Gisteravond werd onder leiding van den heer J. Schaap Hz. de jaarver gadering gehouden van de Gereform. Schoolvereeniging. Na de gebruikelijke opening en het lezen van een gedeelte van Psalm 103 sprak de Voorzitter een kort openings woord, waarin hij er op wees, dat de betrekkelijk geringe opkomst niet in tegenspraak is met de leus: de school aan de ouders, daar de ouderavonden steeds druk bezocht worden. Spr. ein digde met 'den wensch, dat deze ver gadering bevorderlijk mag zijn aan len bloei onzer scholen. Nadat de notulen waren goedge keurd, kwam het jaarverslag van den secretaris, den heer A. B. Mulder aan de orde. In dit verslag, dat in op- gewekten toon was gesteld, werd de bestuurswisseling gememoreerd, als- medo het vertrek van de onderwijze ressen, de dames Koekkoek, Koning en van Dorp, en de benoeming van den heer Wilschut en de- dames Schreuder en Veenendaal. De toèstand van de scholen is be vredigend. Het aantal kinderen neemt voortdurend toe, aan de school Lust hoflaan zelfs in die mate. dat tot de sticht'ng van een nieuwe school moest worden besloten. Sinds 15 November 1925 is in verband hiermede het be stuur bezig „de wettelijke verhinderin gen en de gemeentelijke barricaden" uit den weg te ruimen. Waardeerende woorden werden ge wijd aan den heer W. Vros, die door gezondheidsredenen gehoopt was ont slag te vragen als hoofd der school voor U.L.O. in wiens plaats de heer Aldershoff van Winschoten werd be noemd. Met belangstelling werd naar dit mooi gestyleerde verslag geluisterd. Hierna werd het woord gegeven aan den penningmeester, den heer T. S. G o s 1 i n g a voor het uitbrengfen van het financieel verslag. Uit dit verslag bleek, dat op de ver schillende uitgaven niet onaanzienlijk is bezuinigd. De winst- en verliesrekening al dus het verslag doet opnieuw zien, welk een groot deel der vereenigings- inkomsten door de post Interest f 1448.02) worden verslonden. Daaraan kan alleen eenig paal en perk worden gesteld door wetswijziging, waardoor de gemeente verplicht wordt grootere voorschotten te geven en bovendien voorschotten voor vervolgonderwijs en boventallige onderwijzers. Door het bestuur zijn voorstellen in dien geest ingediend bij onze Centrale Organisa tie „De Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel" welke voorstellen op de op 7 April j.l. gehouden Algemeene Vergadering te Utrecht een gunstig onthaal vonden. Een aandachtige beschouwing van de cijfers dezer Winst- en Verliesre kening doet niettemin sterk de over tuiging post vatten dat er in eigen kring meer voor ons onderwijs moet worden geofferd. De gedachte, dat se dert de gelijkstelling het rijk en de ge meente „alles" betalen, moet in het licht der feiten worden losgelaten en wij zullen weer zij het niet in dje mate als ons voorgeslacht moeten toonen dat het ongerept behoud en do uitbreiding van ons eigen Gerefor meerd onderwijs ons geld waard is. Natuurlijk zullen wij niét verslappen in onze eisch aan de autoriteiten om ons recht te doen, doch als na uitput ting van alle rechtsmiddelen de noo- dige gelden om aan onze verplichtin gen te voldoen ons blijven ontbreken, dan is het toch zeker geheel met uw instemming, dat. wij dan niet ons werk inkrimpen of de verzorging van het onderwijs verminderen, maar een be roep doen op de wellicht hier en daar ingesluimerde doch nooit verloren VRIJDAG 30 APRIL 1920 liefde voor onze eigen Scholen met den Bijbel? Het bestuur twijfelt niet of het aan tal van degenen die zich dan zullen onttrekken zal blijken uiterst gering te zijn." Uit de overgelegde balans bleek dat over 1925 een winst is gemaakt van f 698.04, waarbij echter is aangenomen dat het bestuur in alle beroepszaken in. het gelijk zal worden gesteld, wat evenwel nauwelijks te hopen is. Bij monde van den heer van Varick deelde de controle-commissie mede, dat de boeken en bescheiden in de bes te orde waren bevonden, waarom voor gesteld werd den penningmeester te decharcbeeren, waartoe dan ook werd besloten. Door den voorzitter werd aan beide verslaggevers een woord van dank ge bracht. Bij de nu volgende bestuursverkie zing werden de aftredende leden, de heeren Dr. G. A. de Bruyne, G. Kupe- rus, D. v. d. Most van Spijk en P. Zijlstra, resp. met 26.17, 21 en 23 stem men herkozen. In de plaats van den heer Hoogendoorn, die ontslag had ge nomen, werd met 19 stemmen geko zen de heer W. D. Wendt. Aan den heer Hoogendoorn werd door den Voorzitter een woord van dank gebracht voor den ijver en de be langstelling waarmede hij de belan gen der school had behartigd. Tot leden van de controlecommis sie voor 1926 werden benoemd de hee ren Veenendaal en Not. Versluys. Nadat tenslotte nog enkele mededee lingen waren gedaan omtrent de te stichten school, werd de vergadering nailat de heer C. H. Overduin in dank zegging was voorgegaan, door den voorzitter gesloten. Begrafenis J. E. v. d. Onweelen. Onder groote belangstelling werd hedenmorgen op de begraafplaats „Rhijnhof" het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. E.v. d. Ouweelen ter aarde besteld. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door Ds. W. Bouwman, die de leiding van de begrafenis had, en die in treffende bewoordingen schetste de groote belangstelling, die de overledene in 't bijzonder voor bet Chr. sociale leven bad, maar die ook mocht wijzen op de hope des eeuwi gen levens waarvan de overledene mocht getuigen. t Vervolgens werd nog een kort woord gesproken door den heer J. Slechten- horst namens den Chr. Besturenbond, waarvan de heer v. d. Ouweelen jaren lang bestuurslid was en door den heer Zuidema, die de gevoelens van „Pa- timonium" vertolkte. Een broeder van den overledene dankte namens de familie voor de be toonde belangstelling. Het Roet -en Schoorsteenvraagstuk. In „In den vergulden Turk" is gis teravond een vergadering gehouden van brood- en banketbakkers ter be spreking van het stoken der ovens, waarbij het roet- en schoorsteenvraag stuk aan de orde is gesteld. Aanwezig was de heer Kiers, Di recteur van Bouw- en woningtoezicht, die zich bereid had verklaard de noo- dige inlichtingen te geven op deze ver gadering. De vergadering werd gepresideerd door den heer J. Raaphorst. De voorzitter opende de vergadering en heette de weinig talrijke aanwezi gen welkom. Vervolgens gaf spr: het woord aan den heer Kiers. De heer Kiers zette het doel der vergadering uiteen. Spr. had geboord dat men in Amsterdam door een be paalde soort kolen (met een lager vluchtigheidsgehalte dan 18 pet.) te stoken, minder roet veroorzaakt. Deze zaak is op spr.'s verzoek in de bakkers vereenigingen aan de orde gesteld. Op verzoek van spr. zet de beer K o e 1 m a, technisch ambtenaar aan Bouw- en woningtoezicht, deze zaak nader uiteen. Herhaaldelijk wordt ook hier ter stede geklaagd over neerslaanden rook en neervallende roetvlokken, die voor een deel ook uit bakkerijen af komstig zijn. Hoe dit euvel weg te ne men? Op verschillende wijzen is door de Overheid, maar ook door de direct, belanghebbenden (de bakkers) naar een oplossing gezocht. Spr. wijst op de aanjagers en roetvangers. Door een roetvanger wordt evenwel de trek van den schoorsteen min of meer vermin derd; ook zijn daaraan nog andere be zwaren verbonden, b.v. het gevaar van het in brand vliegen van het zich daar vasthechtende roet. In fabrieken heeft de stoommachine over 't algemeen af gedaan en i9 door den electro-motor als drijfkracht vervangen. Hier is dus de hinder van het veroorzaken van roet en rook grooten deels verdwenen; met de bakkersovens is dit evenwel nog niet het geval. Den laatsten tijd kwam hierin ver betering door de invoering van ka naal-, heete lucht- en heetwaterovens, alsmede gasovens, de laatste vooral bij banketbakkers. De „vereeniging tot bevordering van rookvrij stoken" heeft ook veel goed werk in dezen verricht. Ook de kolen- leveranciers beginnen hun klanten in dezen voor te lichten en geven tal van deskundige wenken., Het is een geluk kig verschijnsel, dat de kolen die voor de bakkers het voordeeligst zijn (de nagenoeg geheel verbrandbare, dus die met een vluchtigjieidsgehalte van minder dan 18 pet.) 'tevens den min sten hinder veroorzaken in den vorm •^an roet, vliegasch en rook. Limburg- sche magere kolen bevatten slechts 15—17 pet. vluchtige stoffen. In Amsterdam ïshet gebruik van dergelijke kolen voorgeschreven, wat te Amsterdam kan, kan ook te Leiden, en spr. geeft dit dan ook aan de aan wezige hakkers in overweging. De voorzitter dankt de beide sprekers en opent zelf de bespreking door het beroep op Amsterdam af te wijzen met de opmerking, dat men daar niet op tijd begint- met bakken, doch maar raak werkt zonder zich aan de Arbeidswet te storen. Als men den tijd heeft, kan men wel magere kolen stoken. Gewezen wordt voorts door een der aanwezigen op het z.i. vaststaande feit, dat men zich in Am sterdam toch niet aan het voorschrift inzake het vluchigheidsgehale der ke len houdt. Ook wordt opgemerkt, dat het groot bedrijf om 3- uur en 't kleinbedrijf om 6 uur mag beginnen, wat tengevolge heeft, dat de menschen van het laat ste meer last ondervinden, terwijl de ambtenaren over 't algemeen bij het grootbedrijf hun onderzoekingen in stellen. Een ander der aanwezigen gelooft, dat de klachten wel wat overdreven zijn. Om 'n uur of 10 zijn de meeste bakkers al afgebakken; laten de men schen dien korten tijd dat de ovens gestookt worden de ramen maar even sluiten. De directeur wijst er op, dat het middel dat hier voorgesteld wordt om aan dit euvel een eind te maken zeer eenvoudig is, ja dat het zelfs nog in het belang der bakkers is om de be sparing die het meebrengt. Van verschillende zijden wordt op gemerkt, dat over 't algemeen hier ter stede Nuszkolen gestookt worden; ge vraagd wordt of de directeur eens een onderzoek naar het gehalte en de werking dezer kolen wil instellen. De heeren van Noort, van de Hoo- gewoerd, van Noort van de Doezastr. van Dorsten, Beulink, Thijssen, Alke made en Kemperpaan verklaren zich bereid gedurende een week een proef te nemen met magere kolen. Met een woord van dank aan de aan wezigen sloot de voorzitter de verga dering. Reclame Marktdag. Morgen organiseert de Marktkoop-* liedenbond „Ons Belang" ter gelegen heid van zijn 5-jarig bestaan op markt een reclamedag, waaraan ver bonden is een etalagewedstrijd. Be schikbaar zijn gesteld eenige fraaie prijzen, als le prijs een zilveren lau werkrans van de Federatie van Markt koopliedenvereen. in Nederland. Des morgens 10V2 uur moeten de kramen gereed zijn en vangt de jury met haar taak aan. De Markt zal ge heel in vlaggentooi zijn.. Indien het mooi weer is, belooft het een goede Marktdag te worden, speciaal voor de jubileerende vereeniging, die Maandag a.s. haar feestelijkheden voortzet in café-rest. Zomérzorg. De Burgemeester en de Wieithouder van 't Marktwezen zonden bericht, de zen feestavond te bezoeken. Het Nederlandsch-Belgi9ch Verdrag. In het Groot-Auditorium van het Academiegebouw aan het Rapenburg alhier heeft gisteravond de Veree niging voor Staatkunde een vergade ring gehouden, waarin bet verdrag met België behandeld werd. De eerste sprekér, de heer H. Dün- lop verdedigde het verdrag aan de hand van de volgende stellingen. I. Het feit dat Nederland in het be zit is van de Schelde legt Nederland de verplichting op, die rivier zoo te behandelen alsof zij Belgisch bezit ware, opdat duidelijk blijke dat de in 1648 geschapen toestand voor goed tot het verleden behoort. II. Weliswaar kan niet bewezen wor den dat Rotterdam geenerlei 9chade door het AntwerpenMoerdijk kanaal zou kunnen lijden. Maar dergelijke projecten hebben ook vroeger steeds bezwaren gewekt, die later sterk over dreven bleken te zijn. III. Voor Nederland is het expedi- eeren van goederen, hoe belangrijk ook voor de welvaart, en hoezeer zelfs ook expeditie van goederen een be langrijk onderdeel van de productie mag heeten, toch geenszins het begin en bet einde van alle wijsheid. NUMMER 1810 Gewone advertentiën per regel 22Vt cent Ingezonden Mededee lingen, dobbel Uriel Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling ▼an ten hoogate 30 woorden, worden dage lij ka geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Verjaardag van H. K. H. Prinses Ju liana. Herdenking van Prof. Kamerlingh Onnes. Buitenland. Het Fransche aanbod inzake de be taling der oorlogsschuld aan Amerika is goedgekeurd. Een onbevredigend antwoord der Riffi op de Fransch-Spaansche nota. Een nieuw voorstel der Britscbe mijn directies. Marx treedt binnenkort nit het Dnitsche kabinet. Prof. ir. J. Nelemans verdedigde le volgende stellingen I. Een goede staat van de Schelde op den duur alleen te bereiken door normalisering, waartoe het verdrag den weg .opent, druischt niet in tegen de veiligheid van den waterstaatkun digen toestand van Zeeland. II. De ondergang van Zeeland ware het bederf van de Schelde en een mo gelijke ramp voor Antwerpen. III. Het beheer dei Soheld< ioor n commissie, wier taak tot de bevaar baarheid en de scheepvaartbei an gen is beperkt, is uit administru tief en po litioneel oogpunt niet in strijd met de belangen- der polders. Tenslotte verdedigde mr. F. W J. Drion de volgende stellingen: 1. Het Tractaat thans met België ge sloten, is slechts e^n uitwerking van de algemeene bepalingen van het Trac taat van 1839. 2. Noch de opheffing van art. VII, noch die van art. XIV van het Trac taat van 1839 is als een offer voor Ne derland té beschouwen. 3. Het is een Ned ear lands ch belang dat de verhouding tU9schen België en Nederland door die beidé landen, en niet door de groote mogendheden be paald wordt. Prof. Dr. C. C. Uhlenbeck. Bij Kon. besluit van 28 April Is aan dr. C. C. Uhlenbeck, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hooglee raar aan de Rijksuniversiteit te Lei den, met dankbetuiging voor de door hem bewezen langdurige diensten. Laf. Aangifte is gedaan door «1en heer H. op het Plantsoen, dat hedennacht een tuinbank die in zijn voortuintje stond, is vernield. Gistermiddag omstreeks 12 uur is P. J. H. op zijn rijwiel aangereden door W. v. d. B.; zulks geschiedde op den hoek van de Breestraat en het Steenshuur. Van het rijwiel van den eerste is het voorwiel vernield Gistermiddag half twaalf werd de wielrijdster Mej. V. op den hoek van dé Vrouwenkerksteeg en de Caécilia- straat aangereden door een auto, be stuurd door J. R. Het rijwiel werd ern stig beschadigd. Gisteravond is de brugwachter v. d. B. mishandeld door J. J. G. dien hij wilde arresteeren omdat hii met eeni ge andere jongelui een roeiboot in de Oude Ve9t onbeheerd liet drijven. Ge lijk later bleek, was deze boot wegge nomen van de werf van Z. waartoe .le baldadige jongens over een hooge schutting moesten klimmen en 't slot met grendel, waaraan de boot vastlag, verbreken. Bij het weer over de schut ting klimmen werd een der roeispa nen vernield. BINNENLAND. Prins Hendrik te Haarlem. Prins Hendrik kwam gistermiddag ongeveer vier uur per auto in ge zelschap van zijm adjudant, den kapi tein ter zee jhr. von Mühlen uit Am sterdam te Haarlem aan om een be zoek te brengen aan de schilderijen tentoonstelling van den heer Pirch. In het gebouw van de hoofdwacht aan de Groote Markt, waar de tentoon stelling wordt gehouden, werd de Prins ontvangen aoor den burgemees ter den heer Maarschalk, den heer Pirch den heer J. L. Iadema, secr. van ae Ver. „Haerlem" en den heer L. C. Dumont. directeur van open bare werken. De Prins, die ongeveer een halt uur op de tentoonstelling ver toefde, gaf, in het bijzonder zijn inge nomenheid te kennen met he geschil derde portret van Prinses Juliana Te ongeveer kwart over vier ver trok de Prins per auto naar Den Haag. De 0-zant Ml het Vatteen. Naar wii vernemen, zal Jhr Mr. O. F. A. .K van Nupen tot immi 11,1.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1