NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 29 APRIL 1926 STADSNIEUWS. Kamer v. Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te meiden. De Kamer v. K. en F. v. Rijnland al hier kwam gistermiddag in openbare zitting bijeen in de bovenzaal van „Amieitia", onder leiding van der. voorzitter, den heer D. ten Cate Brou wer. Afwezig de heeren P. Meerburg, J. F. X. Sanders en Th. C. F. Stijnman voor Grootbedrijf en de heeren P. de Jong, W. v. d. Laah.'A. Mulder. G J. v. d Kolk en R. Ouwehand v. d. afd Kle nbedrijf. Na de opening werden de notulen door den secretaris, mr. P G. Knibbe gelezen, en daarna ongewijzigd vast gesteld Van de Intern. Kamer v. Koophandel was een convocatie ingekomen voor de alg. vergadering die op Woensdag 2 Juni te 's-Gravenhage zal worden ge houden. Bij „Mededeelingen" vestigde de voorzitter de aandacht op de vertrou welijke politierapporten betreffende onbetrouwbare handelaren in Neder land, welke op het bureau voor de le den ter inzage liggen. Tevens deelde spr. mede, dat pogin gen zijn gedaan om de uren van open stelling van het" Alphensche telefoon kantoor te verlengen van 8 v m.9 n.m., tot 6 uur v.m.11 uur n.m. Het Ministerie v. Arbeid, heeft af grijzend geadviseerd op een wenk van de Kamej* om een boekwerk samen te stellen waarin opgenomen de formali teiten die vervuld moeten worden *bij in- en uitvoer, in en uit verschillende landen. Het departement adviseert zicli in voorkomende gevallen steeds tot hem te wenden. De voorzitter deed vervolgens uit voerige mededeelingen met betrek king tot den ijk en herijk van maten en gewichten die hier ter stede, in het ijkkantoor achter de Marescliool bin nenkort zal worden gehouden. De po litie heeft toegezegd de betrokkenen voraf te zullen waarschuwen. Op verzoek van de Kamer v K. te Hengelo sprak de Kamer zich princi pieel uit tegen het cadeaustelsel, en besloot zij den Middenstand tot alnj- dige bestrijding op te wekken en het koopend. publiek ernstig te» verzoeken niet bij voorkeur te koopen in winkels, welke op de gekochte goederen ca- deaux van eenige waarde toegeven. De post in de Bollenstreek. De directeur der Posterijen deelde mede, dat bij wijze van proef geduren ide de zomermaanden de postkantoren te Hillegom, Lisse en Sassenlieim ook des avonds, van 910 zullen worden opengesteld, Te Zoeterwoudo en tevens dat de eerste twee postbe stellingen te Zoeterwoude zullen wor den vervroegd. Treinen naar Duitschland. Besloten werd, aan de dir. der Net. Spoorwegen een adres te richten waar in gevraagd wordt eenige morgentrei- nen die vanuit Den Haag naar Duitsch land vertrekken, te vervroegen. Het bureau der Kamer zal met B. en W. overleg plegen inzake de verleg ging van de stoep voor het nieuw ge kochte pand aan den Stationsweg. Subsidie Crir. Middenstandscongres In verband met een verzoek om sub sidie ten behoeve van het Chr. Midden standscongres, dat 16 en 17 Juni te Leiden wordt gehouden stelde het bureau voor een subsidie te verleen en Hilversum gaf destijds f200, Zwolle f 10CO, Amsterdam f1000 en Haarlem f400. De Kamer te Leiden mist eigen lijk de noodige middelen, maar met het oog op bet belang der zaak stelde bet voor toch f150 beschikbaar te stellen. Het varen in Rijnlands boezemwater, Aan Ged. Staten van Zuid-Holland zal gevraagd worden toe te staan dat motorvaartuigen, desnoods alleen wanneer de schroef in rust is, mogen varen in Rijnlands' boezemwater. De heeren Dijkdrenth en Raap horst vroegen een hooger subsidie, de heer Heringa op een lager, of heel geen subsidie. De heer v. d. Steen afd. voorzitter v. d. Chr. Middenstands Vereen, onderschreef het door de eer ste sprekers betoogde, maar de lasten der Kamer kennende, toonde hij zich erkentelijk voor het voorstel van het bureau. Het voorstel werd, nadat het nog door den heer v Zonneveld verdedigt was, z.h.s. aangenomen. Cursus voor Scheepsmachinisten, Met den directeur der L. Ambachts school is overleg gepleegd betreffende een mogelijk aan deze instelling te houden cursus voor motordrijvers van visschersvaartuigen. Deze achtte het wel waarschijnlijk, dat een der ma chinefabrikanten een motor ter be schikking zou stellen voor het onder wijs. De Kamer overweegt echter, of het niet beter is, den cursus te Kat wijk te houden. De heer W e r n i n k gaf in overwe ging den cursus niet alleen tot machi nisten van visschersvaartuigen te be perken, welke wenk door het bureau werd genoteerd. Dit punt zal nader worden bespro ken. Credleten v. motorloggers, Vervolgens werd behandeld een adres van „Vuurbaak" waarin werl gevraagd, de vervanging van zeil log gers in het belang van de vlsscherij financieel te steunen. Het bureau had te dezer zake geen advies uitgebracht. De heer Dijkdrenth zei het al leszins billijk te vinden dat de reges- ring de peederijen financieel gaat steu nen, omdat zij gedurende de oorlogsja ren zulke enorm hooge sommen van deze bedrijven heeft getrokken. De heer de Gooyer achtte steun- verleening in een vorm als den ge- vraagden niet gewenscht. Spr. had een ander plan, n.l. om in overleg met de betrokken Kamers, zooals te Haar lem, den Haag en Rotterdam te trach ten een deel los te krijgen van het in de N.U.M. die thans in liquidatie is. opgenomen kapitaal, "dat voor een groot deel bestaat uit gelden die inder tijd als Oorlógswinstbelasting aan al le, ook de reederijbedrijven onttrokken werden. Besloten werd, in deze richting de noodige stappen te doen. Subsidie. Op baar verzoek zal qan de com mis sie vuor den Ned. ZuidafrikaanscheD handel een jaarlijksch subsidie van f25 worden verleend, voorloopig voor één jaar. Vrijheid om te veulen. Een verzoek van de L. Vereen, van groenten- en fruithandelaren om ertoe mede te werkep dat in de omliggende dorpen vrijheid gegeven wordt om te venten, werd in handen gesteld van de afd. Kleinbedrijf. Verlaging Posttarieven. Besloten werd tot verzending van het adres dat reeds eenigen tijd gele den is opgesteld, en waarin nogmaals wordt aangedrongen op verlaging van de veel te hooge posttarieven. Naar aanleiding van de gevoerde besprekin gen zullen in bet concept (waarvan wij eerstdaags den volledigen tekst hopen te vermelden) nog eenige belangrijke wijzigingen .worden aangebracht. De voorzitter sprak er zijn bevreem ding over uit dat nog geen verlaging van het briefport tot 7!' cent heeft plaats gehad, waar deze reeds in het najaar van 1925 officieus was toege zegd. De heer v. Zonneveld vond een port van 7 K voor een brief ook nog vrij veel. In Amerika bedraagt het slechts 5 Hollapdsche centen en daar is de bestelling zooveel moeilij ker. Informatiekosten. Gunstig werd beschikt op een ver zoek van Gebr. Pel te Leiden om medé te werken aan het verlagen van de kosten van informatie bij het bureau voor den Industrieelen Eigendom. Geldwisselen op Zaterdag. Na toelichting door den voorzitter werd besloten aan het Hoofdbestuur der Posterijen te verzoeken om ook op Zaterdag, wanneer de behoefte het grootst is, aan het postkantoor te Lei den gelegenheid te geven tot het wis selen van groot geld. Vroeger kon men dit doen bij den rijksbetaalmeester, doch na diens vertrek werd de gele genheid om te wisselen verlegd naar het postkantoor. Dat men echter op Zaterdag niet kan wisselen is een groot bezwaar. De Sluis te Gouda. De Kadi er besloot een adres te zen den aan Ged. Staten waarin op spoed wordt aangedrongen met het onteige nen der voor de verbetering van de sluis te Gouda benoodigde gronden. Keur op tonnen en haring. Het bureau der Nederlandsche Ka mer van Koophandel gevoelt de nood zakelijkheid van een'maatregel, waar door kan worden gewaarborgd dat de haring, die onder den naam van Hol- landsche haring in het Buitenland verkocht wordt, dit ook werkelijk is. Volgens een schrijven van den beer Meerburg nu is dezer dagen door de haringhandelaren een vereeniging met hoofdbestuur en plaatselijke afdeelin- gen opgericht, die de noodige maatre gelen zal treffen. O.m. zal een uniform trust worden voorgeschreven en zal op elke verpakking het netto gewicht en de kwaliteit moeten worden vermeld De heer Dijkdrenth lichtte dit punt nader toe. De kwestie is, dat voor al in den laatsten tijd veel ondeugde lijke Engelsche haring in Holland over gepakt wordt en voor echte Holland sche haring naar Duitschland ver kocht. Men heeft zelfs bet laatste ge deelte van de Engelsche vangst '24 verkocht voor nieuwe Hollandsche vangst '25. Spr. meent echter dat de vereeni ging waarvan het schrijven van den heer M. gewaagt nog niet tot stand gekomen is, en dat dit ook wel niet gebeuren zal indien de Regeering er zich niet mede bemoeit. De voorzitter en de heer v. d, Steen waarschuwden tegen regee- ringsbemoeiing en spraken de ver wachting uit, dat de handel wel zelf bet noodige zal weten te doen om dit grove bedrog tegen te gaan. Besloten werd in dien geest een schrijven te zenden aan de vereen, v, d. haringhandel, waarin op spoedig en doelmatig optreden tegen het knoeien wordt aangedrongen, en meegedeeld dat de Kamer zeker meent dat geen handelaren uit haar district aan de verkeerde practijken hebben deelge nomen. Het cadeaustelsel. Die kwestie van het beruchte ca deaustelsel werd uitvoerig toegelicht door den heer G. J. M. J. Molken boer, voorzitter van de afd. Kleinbe drijf. Spr. gaf in overweging zjch door een krachtige motie uit te spreken te gen het cadeaustelsel, dat den handel moreel veel kwaad doet, en voor de practische bestrijding de hulp in te roepen van onze organisaties, zooals de ver. v. huisvrouwen enz. De heer v. d. Zanden vroeg prac tische bestrijding door het verspreiden van lectuur, adverteeren enz. De heer v. d. Steen vond het laatste meerde taak der middenstandsvereenigingen dan van de K. v. Koophandel. Bij de bespreking werd er de na druk op gelegd, dat het onreëele van het cadeaustelsel speciaal uitkomt waar de winkeliers treden in een bran che die niet de hunne is en waarin zij vakkundig niet thuis zijn. Hierdoor wordt de aandacht van de kwaliteit van het artikel afgeleid, verliezen an dere middenstanders hun debiet en ordt het publiek misleid. Deze wijze tfan handeldrijven leidt tot ongezonde prikkeling van de koop lust, tot schade van de moraal en on eerlijke concurrentie. Maatschappelijk onrecht vloeit eruit voort, en de gang van het economische leven wordt er ten zeerste door geschaad. Verschillende leden spraken zich voor, anderen tegen maatregelen van regeeringswege uit, zulks in vprband met hetgeen de afgevaardigde van de Kamer naar de Hengelosche Anti-ca deaustelselconferentie daar zal moe ten zeggen. De voorzitter zei er zich over te u-wonderen, dat de middenstanders nog geen algelieelen boycot hebben toegepast op de grossiers, die het ca deaustelsel helpen toepassen. In verband hiermede wees de beer M olkénboér er op, dat de niet- georganiseerde middenstanders het groote struikelblok zijn. J'hr. Ro 1.1 sprak een aanbevelend woord voor het Deensche stelsel van bestrijding, waarvan bet mooie is dat niet de justitie, maar de organisaties zelf de noodige aangiften doen. Na eenige bespreking werd de door de afd. Kleinbedrijf bij monde van den heer Molkenboer voorgestelde motie aangenomen. Doorhaling adressen. Overeenkomstig het advies van het bureau der Kamer werd beslóten tot ambtshalve doorhaling van een aan tal adressen in bet Handelsregister. Het Handelsadresboek. Bij de rondvraag besprak de heer Roëll de verschijning van het han- delsadresboek v. den bee- v. d. Willik. Op bet titelblad daarvan staat dat bei boek is uitgegeven op last der K. v. K. terwijl de voorzitter in het voorwoord zegt, dat de Kamer er geen enkele ver antwoordelijkheid voor aanvaarden kan. Is dat niet tegenstrijdig? De voorzitter zei enkele dingen te willen rechtzetten. 't Boek is niet uitgegeven op last der K. v. K. maar samengesteld door den heer v. d. YVil-lik, op verzoek van de Kamer v. Koophandel. Men weet dat indertijd de Kamer geen uitvoer der voor het boek heeft kunnen vin den. Getracht is toen het zelf te doen, doch dat is mislukt. De heer v. d. Wil lik is toen op zijn verzoek in de geie- genheid gesteld hot boek uit te geven. Misschien is een verkeerde indruk ge wekt doordat de present-exemplaren in enveloppen van bet Kamerbureau verzonden zijn, maar dit waren de 200 stuks die de Kamer gratis ontving. Vergeleken met andere uitgaven is 't boek zeer goed. De enkele fouten zijn niet, aan den samensteller te wijten, doch aan de personen die zich ver keerd in het handelsregister' hebben laten inschrirven. Ook'de heer v. d. Steen stelde.de verdiensten van liet adresboek in het licht. De stekelige recensie in zeker weekblad (de Leidsche Post) was dan ook tamelijk onjuist. Enfin, aldus de voorzitter, het is toch wel goed dat er eens iets te schrij ven valt. Nadat de beer Zonneveld nog had geklaagd over de weinige uniformiteit en bet over 't algemeen te groote for maat van de biljetten die de Ned. Bank uitgeeft, werd de vergadering gesloten. UIT DE OMGEVING. BODEGRAVEN. De Burgemeester L. Coultrestraat wordt weer eens bestraat, Daar de Nieuwstraat ook in slechten toestand verkeert, moet nu al het verkeer naar Gouda en Rotterdam door de Spoor straatt plaats hebben. Bij de werkzaamheden aan de Nieuwe Markt, had een knecht van den heer de J. het ongeluk, met een dissel in zijn voet te hakken; daar de wond zeer ernstig was, en ontzettend bloedde, moest de ongelukkige in het ziekenhuis worden verbonden. Dinsdag werd door Notaris Krü semann hét huis geveild van'den heer G. Rosenboom, Het huis wérd fh bod gebracht op f4800 en niet afgemijnd. Kooper is de heer M.- H. v. d. Pou. Naar wij vernemen, worden weer pogingen gecfaan, om alhier een man- dolinevereeniging op te richten. De opbrengst der Emmabloem- collecte gehouden in Bodegraven en Zwammerdam is f 389.65. Verleden jaar was gecollecteerd f 377.56V2. Alzooeen vooruitgang van fl2.08V2. In de vacture van den heer W) M. v. d. Bunt is gekozen tot bestuurs lid van de Chr. Scholen, de heer F, Poot. Een dochter van de weduwe R zakte door onvoorzichtigheid door het deksel van de beerput, en viel naar beneden. Men kan zich voorstellen in welk een aangenamen toestand zij uit den put werd opgehaald. LEIDERDORP. Burg. Stand. Geboren: Gerrigje dv. F. v. d. Kooij en H. de Ruiter. Ondertrouwd: W. Goedhart, jm. 29 jaar en G. v. 'tRiet, jd. 28 jaar. Overleden: H. Botermans, 15 mnd, A.s. Zaterdag hoopt B. v. Vartck den dag te herdenken, dat hij voor 50 jaar in dienst trad 'bij den heer T. Rijnsburger, landbouwer alhier. NOORDWIJKERHOUT. Ter herdenking van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana zal de Chr. muziekvereen. „De Harpe Da vids" oen uitvoering geven in de mu ziektent op het plein op Vrijdag 30 April 's avonds 8 uur. Gespeeld zullen worden: Koraal. Wien Neerlands Bloed, Mention Hono rable, With Sword and Lance. Ouver ture Federable, Wilhelmus, Finale, Koraal. SASSENHEIM. Burg. Stand. Geboren: Francis- cus Cornelis, zv. G. W. Rewijk en H. van Steensei; Maria, dv. F. de Voogd Gaspers; Jacob, zv. P. Ivooger en A en D. C. Middelkoop, wonende te Voorhout; Johannes Martinus, zv. J. Spruijt en C. B. Rhijnsburger. Ondertrouwd: Dirk Nieuwenhuis, 31 en Heiltje Gijsbertje Oudshoorn, v ir- Gehuwd: Johannes Cornelis H-oman, 7 jr. en Johanna Wjlhelmina Noor- dermeer, 25 jr. Gevestigd: Mej. A. G. Verhaar, Hoofdsttraat'166," van Lisse; Mej. M. J. van der Zwaan, Hoofdstraat 30a van YVamel. erttokken: N. M. Warmerdam, van Hoofdstraat 208 naar 's-Gravenhage J. F. A. Uplioff van Hoofdstraat 211 naar Alkemade. WOUBRUGGE, Bfi het 50-jarig bestaan der Chr. school alhier "is een zooveel mogelijk historisch opstel daarover geleverd, doch \Vie de eerste leerlingen waren geweest in 1864 kon niet worden ge meld, daar de eerste secretaris de heer van Heijst, die de oude documenten maar opgeruimd had. Na lang zoeken is het ons nu gelukt die namen uit oude aajnteekeningen uit 1864 te ontdekken, velen hier en ook uit Oud-Woubrugge, zullen die nametn wel willen lezen. Deze z^jn als volgt: Abraham van Dam, Jan Engel, Neel- je van Beijeren, Johanna Veenswük, acob Morits, Hendrik Frens Langhout, Jan Molenaar, Jacob Vromans, jan Wil lem van Dam, Jacoba Adriana Kem penaar Kl.dr., Antjë Kempenaar Kl.dr., Sara Maria van Houten, Geertje Mole naar. Antje Engel, Sophia van Bejj eren, Arie Vromans, Adriana Jacoba Kem penaar, Pieter Nicolaas de Kwaasteniet Johanna Veemswijk, Jacoba Pot Boot, Cornelia van Houten, Antje Kempenaar F.dr., Cornells Stichter, Cornells van der Mark, Ingetje van Teijlingen, Cor nelis Johannes van der Boon, Sephanus van Beyeren, Bertha van den Boogaard, Lijntje' Wiethoff Jandr., Maartje Kem penaar, Trijntje vain Teijlingen, en Ni- ""laas van Teijlingen. Een negental namen zjjn onleesbaar geworden. - Tusschem de ingelanden van Yeeudcrjïoider alhier ein de Veender en Lij kerm older onder Alkemade hebben oudtijd.- groot0 geschillen bestaan, die in S7 reeds begonnen en eerst in 1872 eindigden. Een dossier .van dien tijd is bewaard gebleven. Hoe gemoedelijk in eerstgenoemd jaar die l'<j wicht volle zaken doer baljuw en secretaris hier werden behandel i% bleek ons uit een orief van 31 Maart 1787. Secretaris Claessen schreef aar. bal raw van Lansbergen, die te Alphen woonde, de moeilijkheden van het pro bleem en eindigde: „Laat uwe gedagten over eon en an der eens gaan. Zoö Uwe Ed. benevens Mevrouw morgen playsier hadden om des namiddags een volwassene alhier in de Lork zien te doopen, die als Menno niet gebooren is, zoo zouden wij na Kerk tijd, onder het drinken van een kopje thee oVer bovenstaande zaak (hot ge noemd© geschil) kunnen spreoken, Na generaal© complimenten". (Volgt handteekening). P.S. Mijn vrouw aegt mij, dat wü morgen middag zoute vis met aardappe len ©eten, en waarop zij de vrienden reguloeren zal, zoo zij voormiddags ge lieven te koomen. Den tijd van eeten is ten 12 uuren''. Een aardig kijkje uit 0113 dorpsleven uit het laatst der 18 da eeuw. Burger In ke stand. Geboren: Jaoo ba Johanna, dochter van J. Bol en P. van der Neut. Abraham, zoon van J, J, Smits en A. v. d. Heijden. Overleden: D. O. Fritsma, wedr. van K. Weijs, 83 jaar. GEMENGD NIEUWS. Verwaarloozing van een paard Voor de Arnhemsche rechtbank stond gisteren terecht een landbouwer uit Zelhem, die zijn 'paard het nooddige voedsel en behoorlijke dekking ont hield en het dier onderbracht in een hok, dat meer op een mestvaalt dan op een stal geleek. Het dier leed groote pijn onder de slechte behandde- hng, het had op de schoft een diep ingevreten verzwering, waaruit het vuil liep. e Tegen den man werd 4 maanden gevangenisstraf geëischt, terwijl de of ficier van justitie tevens voor het eerst de slotbepaling van art. 254 Wetboek van Strafrecht practisch wenschte toe te' -passen en tevens verbeurdverkla ring vroeg van het paard. Knikkertijd. De politie te Delft heeft een 5-tal jongens van tot 10 jaar opgespoord, die eenige ban derden ledige kogelfleschjes ten na deele van oen bierhandelaar P. had den stuk geslagen om de daarin aan wezige glazen knikkers te bemachti gen. Brand ineenbioscoop. Gis teravond ontstond in het Thalia Thea ter te Gouda brand, doordat een film in het apparaat bleef stilstaan, welke film daarna in brand vloog. Met be hulp van brandbluscliapparaten slaag de men erin het vuur te bedwingen-. Door flink optreden van hot perso neel de muziek speelde rustig door; met het bekende nummer .Valencia" wist men het publiek kalm te hou den en een paniek te voorkomen. Na de blussching werd aan het publiek medegedeeld, dat de voorstelling geeni voortgang kon hebben, waarna het kalm de zaal verliet. Van. de film „Speel niet met vuur" (een eigenaardige omstandigheid] zijn de 3e, 4e, 5e en 6e acte verbrand. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, slechts werden de wenkbrau wen van den operateur geschroeid. Autobus met passagiers te a t e 1*. Gistermorgen is een auto bus van de firma Oostenrijk, uit Die- merbrug op den terugtocht van het sa natorium „Hoog-Laren" vanwaar een 16'-tal passagiers werd vervoerd, op den Naarderstraatweg ter hoogte van den houtzaagmolen „De Berkelaar" door een luxe-auto aangereden, door dien de bestuurder van den genoem den auto uit moest halen voor een daar 'ter plaatse stilstaanden vracht auto. Ten gevolge van den schok wasi de chaeufieur het stuur niet meer meester, De auto kantelde en viel met alle passagiers te water. Oogenblikkelijk werden de reddings pogingen georganiseerd. Door het stuk slaan van de ruiten konden de passa giers zich bevrijden.' Voorbijkomende automobilisten verleenden assistentie. Alle inzittenden konden gered wordelx. Velen haddein echter min of meer ern stige snijwonden en builen opgeloo.pen., Dr. Ankersmit verleende de eerst© hulp. Welwillende automobilisten namen de meeste slachtoffers in hun auto naar Amsterdam mee. De algemeene indruk was, dat dit ongeluk verwonderlijk goed is afgeloo- pen. Naar het persbur. Vaz Diaz nog! mededeelt, reed de bestuurder van denj aanrijdend en, auto zonder zich om het febeurde te bekommeren, met versnel- e vaart verder. De politie stelt een onderzoek in. Oude munten. Te Waalre (N. Br J heeft de landbouwer v. d. Hurk bij het 'spitten, een aarden pot, met 13 stuks groote zilveren munten opge-- dolven, dateerende uit de tweede helft der 17e eeuw. De pot brak bij het opgraven. Tram uit de rails. Dinsdag-- avond is een tram, uit Antwerpen na bij Ossendrecht gederailleerd. Zij vervoerde arbeiders naar de ge meenten ten noorden van Antwerpen. Ongeveer veertig reizigers werden! gewond. Twee personen zijn gedooid. Het ongeval verwekte in de omge ving groote opschudding. De mate- rieele schade is aanzienlijk. Het ver keer. dat groote moeilijkheden onder vond, wem met een extra-tram -voort gezet. Bedrieglijke bankbreuk. Te Assen is gevankelijk binnen geh bracht W|. de B., landbouwer te N.- IWieerdihgen, verdacht zich te hebben) schuldig gemaakt aan bedrieglijke bankbreuk. i ga m i e. Het vorig jaar kawm' met verlof voor een half jaar te Weert de kanonnier G. uit Indië terug. Deze had voor zijn vertrek reeds kennis gemaakt met een meisje aldaar. De kennis werd spoedig' hernieuwd. Hij deelde méde, dat hij in Indië-ge trouwd was geweest, maar dat zijn vrouw was oven eden. Het meisje schonk hem hart en handi en Zou met hem oversteken naar Inr sulinde. Einde December huwden zij voor; de wet en voor de kerk. Het passage-biljet voor de reis kwami af, maar het vrouwtje bemerkte, datl haar naam daarop met voorkwam, waarop zij zich wendde tot den com mandant te Nijmegen, die haar direct dééd mededeel en, dat manli ef in In dië gehuwd was en dat zijin vrouw; nog leefde. Jf dagen na het huwelijk werd G. ter verantwoording opgebracht. De zaak is in onaerzoek. Scheepstij dingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. SPAARNDAM, R'dam n. N.-Orleans 26 v. Tampico. DRECHTDHK, Vancouver n. R'dam 27 te Londen. 'VOLENDAM, 28 v. R'dam n. Newi York. NESSIAN, 27 v. R'dam te Philadel phia. iBLIJDENDIJK, R'dam n. Fhüadd- Rhia, pass. 26 Kaap Race. \tNENE>IJK, R'dam n. N.-Orleans 27 v. Havana STOOMV. MIJ. NEDERLAND. J. P. COEN, uitr., 28 v. Suez. KARIMOEN. uitr., 28 te Antwerpen. iBENGKALIS, thuisr., 28 te A'dam verwacht. RIOUW, uitr., 28 te Port Said. GROT I US, mtr., 28 4 u. nam. te Southampton. KANGEAN, thuisr., 27 v. Sabang, KON. HOLLANDSCHE LLOYD. GAASTERLAND, Valparaiso n. B. Aires, 26 te Corral. DRECHTERLAND, thuisr., pass. Zl Finisterre. ZAANLAND, uitr., pass. 26 Madeira!. FLANDRIA. thuisr., 28 v. Lissabon. SALLAND, thuisr., 26 v. Montevideo, ROTTERDAMSCHE LLOYD. BUITENZORG, uitr., 28 v. Grave» end. INDRAPOERA, thuisr., 28 v. Coive*. MERAUKE, uitr., 26 te Penang SAMARINDA, uitr., 28 v. Genua. TABANAN, 28 v. Batavia n. R'dam

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6