7d® JAARGANG VRIJDAG 23 APRIL 1926 NUMMER 1804 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per Uwartaal i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Een minister over boord. Precies zeven weken nadat het nieu we Kabinet ofider leiding van den h"pr de Geer is uitgevaren, is reeds een lid der bemanning over boord ge raakt Minister van Royen, die de departe mei len van Oorlog en Marine beheer de heeft ontslag genomen, volgens de officieele berichten, omdat bezwaren zijn gerezen terzake van de voorbe: reidm^ van de instelling van een de parlement van landsverdediging Gelijk men zich herinnert, kwam in de op 11 Maart in de Tweede Kamer afgelegde regeeringsverklaring o.m de volgende zinsnede voor: ..Samen voeging van de departementen van Oorlog en Marine tot één departement van landsverdediging; nadere overwe ging \an bel vraagstuk van de split sing der marine." Uit ècii en ander zou dus kunnen worden afgeleid, dat het Kabinet het noodig oordeelt de departementen' van Oorlog en Marine bijeen te voe gen. maar dat de heer van Royen de verantwoordelijkheid daarvoor niet w ischt te dragen. Of dit echter de eenige reden is waarom deze bewindsman er de voor keur aan gepft den ministersrok met de professorale toga te verwisselen, waeen wii te betwijfelen. In de Kamerzittin? van 23 Maart heeft de oud-minister van Oorlog, de heer van Dijk zijn ernstige teleurstel ling uitgesproken over het feit. dat de Minster een bedrag van f 2.400.0C0 dat bestemd was voor den aanbouw van schepen, had teruggenomen en ook va.n andere zijde is wel gebleken, dat een dergelijk optreden geen steun za' vinden bij een groot deel van de volks- vei leger, woordiging. Niet onmogelijk dus. dat de Minis ter nieuwe stormen voorziende, er de voorkeur aan heeft gegeven vrijwillig de commandobrug te verlaten. Rel gevolg van deze ministerswis seling is, dat het Kabinet nogal meer naar rechts georienteerd wordt. Naast twee Christelijk Historische en twee Anti-revolutionaire Ministers, hebben thans ook twee R.K. ministers in het Kabinet zitting. Toevallig? Men herinnert zich dat onlangs door den heer Anema in de Eerste Kamer de aandacht werd gevestigd op« een gerucht dat, als de gezantschapskwes tie wat zou zijn geluwd, langzaam en geleidelijk door Ministerswisseling dit Kabinet zou wordenomgezet in een coalitie-Kabinet. Minister de Geer heeft daarop ge antwoord, dat het Kabinet er niet naar za) streven zich langzamerhand als een coalitie-Kabinet te ontpoppen, maar hij heeft niet ontkend dat de omstandigheden er toe zouden kun nen leiden In elk geval gaat door deze minis terswisseling het Kabinet niet alleen wat de personen, maar ook wat de richting betreft, steeds meer overeen komst met een coalitie-Kabinet ver toon nn. V Dr. J. Schokking. Met voldoening zal in breed© krin gen worden vernomen, dat de heer Rutgers van Rozenburg ontslag heeft genomen als lid van de Tweede Ka mer, teneinde het weer zitting nemen van den oud-minister van Justitie, den heer Schokking mogelijk te maken. Door dit besluit heeft de heer Rut gers van Rozenburg niet alleen aan de Christel. Historische Unie. maar aan de geheeie rechterzijde en daarmede aan het land een dienst bewezen. De heer Schokking is een van die mannen, die in de Kamer noode ge mist worden. De geschedenis van de laatste maan den heeft het bewezen. Door het optreden van den heer Schokking als leider van de Christel. Historische Unie en als voorzitter van de Kamerfractie, zullen, naar ver wacht mag worden de politieke ver houdingen worden gezuiverd en de 9 amen werking van de rechtsche par tijen worden bevorderd. Met blijdschap begroeten wij daar om de terugkeer van den heer Schok king. Moge hij spoedig door de heeren Co- lijn en Rutgers worden gevolgd. STADSNIEUWS. Ver. voor Ziekenverpleging. Gieteravond werd de derde jaarver gadering gehouden van de Vereeni ging voor ziekenhuisverpleging, in den foyer der Stadsgehoorzaal. LEIBSCHE CODRANT CHRISTELIJK DAGBLAD voorLKTDFN FN OMSTRF.KFN I ADVERTENTIE-PRIJS BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Uit de. jaarverslagen, uitgebracht door secretaris en penningmeester, stippen wij aan, dat het ledental van 234/ tot 6024 steeg en op 1 April 1926 reeds 6890 bedroeg. Uitgekeerd werden aan een totaal van 120 leden, 2707 verpleegdagen, bedragende een totaal van f 6312.50. Aan operatiekosten, werd uitgekeerd een bedrag van f910. Naar het reservefonds kon een be drag van f 4772.16 worden overge schreven. Het bestuur betreurde het bedanken van Dr. M. D. Horst als Commis saris der Vereeniging, van. de op richting at was deze altijd bereid, de vereeniging met raad en daad ter zijde ie staan. Zij meent echter waar het oestuui de motieven bekend zijn, deze niet anders oan te kunnen eerbiedigen. Slechts rest haar Dr. Horst dank te zeggen voor alles wat hij voor de Ver eeniging heef/ gedaan. Dr. V. C. M. neesoerg was bereid, tijdelijk in de plaats van Dr. Horst de Vereen, met voorlichting te die nen. Met het AJgemeea Ziekenfonds werd een associatie aangegaan, eigenlijk de eenige manier om te komen tot vol ledige vergoeding van verplegings- en operatiekosten, en alles wat daarbij komt, immers alleen met een zoo groot mogelijk ledenaantal, zal dat kunnen worden bereikt. Op voorstel van het bestuur werd besloten, h^e: aantal verpleegdagen nu bedragende 42, te brengen op 56 da gen per vereenigingsjaar. De vergoeding voor operatie-kosten te brengen op 60% met een maxi mum van 50 gulden. Vergoeding voor het gebruik der operatie-kamer werd voor het eerst ingevoerd en bepaald op 60% tot maximum va.i vijf.ien gulden. De contributie voor alleenstaande personen werd verlaagd tot 10 ct. per week. v Besloten werd zich aan te sluiten bij de Federatie van Vereenigingen voor Z.ekenhuisverpieging, ten cLel hebben de elkanders leden bij vernuizing da delijk trekkend over te nemen. De aftredende bestuursleden, de hee ren P. P. de Koning en Romanesko werden herkozen, terwijl in de vaca ture Dr. M. D. Horét werd voorzien door de benoeming van Dr. V. C. M. Leesberg. .besloten weid, in het vervolg leden, welke verhuizen naar plaatsen waar geen afcieéung der f ederatie is ge vestigd, van üe ledenlijst at ie voeren. Voorts werd een wijziging in het Huisn. Reglement vasLgesteld, vermel dende, dat geen vergoeding wordt uit- gexeeid vour veriusri .gen, tenzij deze uperati t ieke iiui v erplegin noodza- keujb maken. in dit verband gingen uit de verga dering stemmen op, een tanet te om werpen, waarbij men voor gewone ver lossingen uitkeenng verkreeg. Het be stuur zegde toe, maarregelen te treffen, bij voldoende ueelname, tot een onder- afdeeling Kièamv erpleging, wat dan op een bijzondere vergadering een punt Vcdi oeopi ^rc.ng <.a. uLmaken. Voorts werd de aa idacht van net bestuur gevestigd op de wenscnelijk- he.d, de agenda zoo tijdig den leden toe te sturen, dat er gelegenheid is, amendementen op de voorstellen, bij het bestuur in te dienen. Het bestuur zegde toe, den leden een termijn van 8 dagen te stellen, waarin de leden zich pver de voorstellen, door het bestuur ingediend, kunnen uitspreken. Van de rondvraag werd druk ge bruik gemaakt, waarna de vergade ring door den voorzitter, den heer A. J. Schoneveld, met de beste wenschen voor den bloei der Vereen., we^d ge sloten. DE LEIDSCHE BUITENSCHOOL. Tot nu to.e werden kinderen uit de omgeving van hoestende tuberculose lijders niet tot de Buitenschool toege laten, omdat het op de'school behaalde voordeel, door de herhaalde besmet ting tehuis, toch teniet zou worden gedaan. Toch zijn juist zulke kinderen al lereerst onder de bedreigden te reke nen. De hier bestaande leemte in de £raeventieve tuberculosebestrijding te eiden kan slechts door een inter naat worden aangevuld. Zulk een internaat zal tevens kunnen dienen voor bedreigde kinderen, die het heen en wederreizen naar de Bui tenschool wel zouden kunnen verdra gen, doch door de ligging hunner woonplaats niet in staat zijn de Bui- tenscnool te bezoeken. De school zal daardoor voor de geheeie provincie in beteekenis winnen. De Vereeniging heeft nu besloten over te gaan tot uitbreiding van het Herstellingsoord met een internaat van 20 bedden. Voor leslokalen is in het bestaande gebouw dan geen plaats meer, zoodat een afzonderlijk schoolge bouw zal moeten worden gesticht. De hiervoor noodige stappen zijn dezer da gen bij de gemeentelijke autoriteiten te Katwjjk gedaan, terwijl de plannen betreffende het Herstellingsoord eerst- stellingsoord zullen door een overdekte gang worden verbonden. De plannen zijn ontworpen door den heer Buurman, die tevens het toe zicht op den bouw op zich zal nemen. daags in zee gaan. School en her- Geref. Zendingsbond. In de os ter Kerk werd gisteravond een biustond voor de Zending gehou den, uitgaande van den Geref. Zen dingshond en waar als spreker optrad Ds. J. H. F. Re m me, Ned. Herv. pre dikant te Amsterdam. Er was zeer weinig belangstelling; in zijn voorafspraak wees spr. er op, dat dit geen gunstig teeken is. dat de gemeente zoo weinig blijk geeft, de zending te beschouwen als een pand, haar toebetrouwd. Wij moeten tot het inzicht komen van die vier melaatschen te Samaria, die zeiden: wij doen niet recht, want deze dag is een dag van goede bood schap en dat goede nieuws, dat Evan gelie, moeten wij ook aa» onze broe ders vertellen. Er mag wel zelfbeschul diging bi] ons zijn dat wii zoo weinig gevoelen den nood der heidenen, die toch zoo groot is; wij moeten hun gaan .spreken van Jezus Christus, die in de wereld gekomen is om zondaren zalig te maken. Spr. had tot onderwerp van zijn re de de toebrenging van den kamerling en sprak in het bijzonder naar aan leiding van vers 35 en het laatste ge deelte van vers 39 van Hand. 8. Spr. wees er op hoe de liefde tot het verlorene de drijfveer moet zijn van de zending en hoe we beginnen moe ten van Jeruzalem, d.w.z. in onze al lernaaste omgeving, en dan voortgaan tot aan des aardrijks verste stranden. Na den tusschenzang stond spr. nog bijzonder stil bij het feit, dat de ka merling met blijdschap zijn weg reis de. Het Evangelie is een kracht Gods tot zaligheid; daarom kon zijn geloof den zwai'en schok doorstaan, dat bij zijn besten vriend, die hem het Woord Gods verkondigd had, verloor, zoodat hij toch zijn weg met blijdschap reisde Gods kinderen hebben niet 'altijd den wind in de zeilen, zij hebben ook wel eens lood op de vleugelen, doch God weet wat al zijn kinderen noodig hebben; het is goed wat Hij doet. De weg was lang en bang voor den Kamerling, doch in zijn hart was een vreugde die duren zal tot in alle eeu wigheden. Na deze rede droeg spr. de nooden der zending in den gebede op. Gezongen werd Ps. 43:3 en 4, Ps. 66:3 en 4, Ps. 65:8. en Ps. 89:7. Ds. W. Den Hengst. Toen onlangs Ds. den Hengst af scheid nam van de Geref. Gemeente alhier, deelde hij mede, voornemens te zijn indien zijn gezondheidstoe stand dit toeliet nog eenigen tijd aan de opleiding van predikanten mede te werken. In de laatste vergadering van de Comm. van Toezicht heeft hij even wel bericht ook dezen arbeid te moe ten opgeven, een mededeeling die met leedwezen werd ontvangen. Prof. dr. B. G. Escher uit Italië terug. Eenige dagen geleden is prof. dr. B. G. Escher, hoogleeraar in de aard- en delfstofkunde, palaeontologie en cry- stallographie aan de universiteit al hier, van zijn excursie naar Italië te ruggekeerd. De excursie, waaraan tien Leid3cbe studenten, allen aanstaande gsMogen, deelnamen, stond onder leiding van prof.Escher en van prof. dr. II. Gerth, privaat-docent in de palaeontologie en historische geologie te Leiden. Het eerst werd een bezoek gebracht aan de marmergroeven te Carrara en vandaar werd verder gereisd over Pi- sa naar Cecina. Vervolgens ging men per trein tot Saline de Volterra, waar auto's gereed stonden van de Societa boracifera de Larderello, die het ge zelschap naar het plaatsje Larderello, vijf en twintig K.M. ten Zuiden van Saliue de Volterra, brachten. De excursionisten waren daar de gasten van de Societa haracifera de Larderello, een maatschappij, die een bedrijf exploiteert, dat als vrijwel uniek in de wereld aangemerkt kan worden. Uit den grond te Larderello komen n.l. stoom met gassen ver- mend en warm water in groote hoeveel heden te voorschijn. Dit is reeds in 1777 ontdekt, maar tegenwoordig worden deze gassen en stoom eenerzijds eh het warme water anderzijds afzonder lijk aangeboord. De maatschappij in kwestie levert nu van haar fabrieken, waarheen deze stoom en dit water ge leid wordt onder andere stoffen, boor- zuur en borax af. In den oorlog, toen ook in Italië de steenkolen zeer duur waren, heeft men getracht de stoom te gebruiken in stoommachines, wat tot goede resulta ten heeft geleid, dat thans te Larderel lo op deze wijze twee stoomturbines met een capaciteit elk van 3000 H.P. in beweging gebracht worden, die elec- trische energie opwekken, waradoor de steden Volterra, Cecina, Livorno en Florence van stroom worden voorzien. Dit bedrijf is voor ons land daarom van zoo groot belang (en dit is de re den, waarom prof. Echer er heen is gegaan), omdat het iet is uitgesloten, dat in Ned.-Indië misschien iets derge lijks tot stand te brengen is. Volgens de meening van prof Escher is bet natuurlijk mogelijk, dat de samenstel ling va nde vulkanische gassen in In- dië een dergelijke installatie bemoei lijkt, doch het is zeer zeker van groot belang, nadere onderzoekingen in te stellen. De wijze van het zuiveren van de stoom en de gassen te Larderello wordt door de betreffende maatschap pij, die in dezen een lagne ervaring heeft, geheim gehouden. Het bedrijf in Larderello is in han den van de familie Prins Ginori Conti die zelf president-commissaris van de onderneming is, terwijl diens zoon, die scheikunde gestudeerd heeft, direc teur-generaal is. Het gezelschap van prof. Escher is op hartelijke, wijze door Prins Ginori Conti ontvangen, de autotocht van het station Saline de Volterra naar de fa brieken was door den prins aangebo den, en ook werd een lunch geserveerd Van Larderello ging de reis verder via Rome naar Napels, waar de Fle- greïsche velden werden bezocht, als mede de Serapis-tempel in Pozzuoli. Verschillende uitgestorven vulkanen werden bezocht bezocht, o.a. de Astro- ni. Via Canaldoli en Napels ging men naar Capri, waar men drie dagen op de Vesuvius heeft doorgebracht. On der" leiding van gidsen is men in de krater afggedaald, loopende op afge koelde lava. In de krater bevindt zich een kegeltje van een vijftig Meter hoogte,waaruit voortdurend uitbar stingen voorkomen. Vereen, tot bevordering van de Zendingszaak. In gebouw „Prediker" hield gister avond de Vereeniging tot bevordering van de Zendingszaak haar jaarlijk- sche algemeene vergadering, tevens ter bespreking van het op Hemel vaartsdag a.s. te houden Zendingsfeest in „Poelgeest". De vergadering werd gepresideerd door den heer C. J. E g g i n k Sr., die haar opende met het laten zingen van Ps*. 138 1, gebed en het lezen van Psalm 98. De heer A. S p r u y t, secretaris, las. vervolgens de notulen der vorige ver gadering, die ongewijzigd met dank werden goedgekeurd. Daarna volgde het jaarverslag, waarin de voornaamste gebeurtenis sen uit het afgeloopen vereenigings jaar werden besproken. Het Zendings feest op Poelgeest nam daaronder een eerste plaats in, en mocht wat het be zoek en het optreden der sprekers be treft zoowel als financieel, uitstekend geslaagd heéten. De samenwerking liet niets te wenschen over. De penningmeester, de heer H. van Leeuwen bracht verslag uit van het beheer der financiën. Aan contri butie werd f 429.25; aan giften f 89.58; aan entreé's f 663.10#; aan diversen f 105.07 ontvangen, totaal f 1403.48#. De uitgaven bedroegen f 1338.83#. w.o. een bedrag van f 1000 was, dat aan de Ned. Zendingsvereeniging kon worden afgedragen. Er is een saldo van f 64.65. Namens de kas-commissie adviseerde de heer De Moed tot het goedkeuren van de rekening, waartoe onder dank aan den penningmeester, werd besloten. Voor het volgend jaar werden tot kasnazieners benoemd de heeren: P. la Court en J. F. de Heer. Tot afgevaardigden naar de algemee ne vergadering der N.Z.V. de heeren Bey, De Moed en Witte. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heeren, v. Leeuwen, de Ridder en Kuiper, met bijna alg. stemmen herbenoemd en namen zij al len die benoeming aan. De heer Spruyt herinnerde eraan, dat het heden, 23 April, 25 jaar is ge leden, dat Dr. J. Fortgens, thans direc teur van het Internaat der Zendings school te Oegstgeest, als zendeling: werd afgevaardigd naar Halmaheira, waar hij langdurig heeft gewerkt en vanwaar hij later naar Ambon ié ge gaan. Wegens ongesteldheid van den jubi laris is er geen receptie, weshalve be sloten werd inplaats van een deputa tie, schriftelijk een hartelijken geluk- wensch en zegenbede te zenden. Ter* tafel kwamen daarna de plan nen voor het op Hemelvaartsdag te houden zendingsfeest. Voordat deze echter uitvoerig werden besproken, wijdden voorzitter en secretaris woor den van dankbare herinnering aan de nagedachtenis van den heer W. P. ten Kate, dit jaar overleden, in wien de vereeniging bij 15 zending9feesten een Gewone advertentiën per regel 22Vi cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel t&rlei. Bi) contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bi) vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. t Binnenland. De behandeling der Indische begroo ting in de Tweede Kamer. Jhr. Dr. Rutgers van Rosenbmg neemt ontslag van de Tweede Kamer om plaats te maken voor Dr. Schokking De minister van Oorlog heeft ontslag genomen. Hij wordt opgevolgd door den oud-minister Lambooy. Buitenland. Volgens Minister Péret moet de da ling van den franc aan niet-intrinsie- ke oorzaken worden toegeschreven. Te Parijs blijft men optimistisch ge stemd met betrekkigg tot de vredes onderhandelingen in Marokko. Baldwin zal nogmaals trachten te be middelen in het Britsclie mijnconflict. Het subsidie aan de Britsche mijnen zal in elk geval 1 Mei ophouden. ONZE FOTOPAGINA. Om te voldoen aan den wensch van vele lezers hebben wij besloten een proef te nemen met het geven van een foto-pagina. Wij willen echter niet verheien, dat daaraan verschilende moeilijkheden ook van niet-financieelen aard zijn verboden. Er zijn toch geen foto-bureaux, spe ciaal voor de christelijke pers, zoodat whl genoegen moet worden genomen met vrat van andere zijde op dit ge bied wordt aangeboden, terwijl aan het vervangen van minder gewensch- te kiekjes soms bijna niet te overwin nen technische moeilijkheden zijn ver bonden. Wij zullen echter een proef nemen en het van de uitkomsten laten afhan gen of het mogelijk zal blijken om op deze wijze kan worden doorgegaan.* trouwen helper had. Hij was een man die niet veel op den voorgrond trad, maar op wien men ten volle kon reke nen. Daarna werd het volledige feestplan voorgelezen. Als terrein kon ditmaal door Ie wel willendheid van de dames Willink weer worden beschikt over het niet te vervangen Poelgeest. De openingsrede zal worden uitge sproken door den eere-voorzitter, Prof. Dr. H. M. v. Nes en verder zullen als sprekers optreden Ds. H. Janssen, leger- en vlootpredikant in alg dir. r- r. Zendeling J. L. D. v. d. Roest, van Nieuw-Guinea, Ds. W. A Hoek, Nol. Herv. predikant te Amsterdam, Ou i- zendeling L. Bodaan, van Sumatra e:i Ds. J. Nauta, Ned. Herv. predikant Ie Katwijk aan Zee, die de slotrede houden. Bij de begeleiding van den zang zal de Chr. Muziekvereenging „Atha'ie alhier, medewerken. Besloten werd het programma in wat kleiner omvang te laten drukken door er geen advertenties meer in op te nemen, daar deze den arbci noo deloos uitbreiden en de baten aPe-m voor den drukker zijn. Het bewaarloon voor voertuigen werd vastgesteld op 15 cent vo i ean fiets en 25 cent voor een motoi rijwiel. De toegangsprijs is weer 25 cent voor volwassenen en 10 cent voor kin deren. Eenigszins breedvoerig werd nog van gedachten gewisseld over een be tere oplossing van het helper- vraag stuk, dat den algemeen-leidei, den heer Kuiper nog teveel moeilijkheden bezorgt, daar het aantal helper.* v or- eerst niet zeer groot is en dezen hun functie niet trouw genoeg, of te(!) trouw vervullen. Verwacht wordt, dat de bekende helpers en helper zich wel weer zullen aanmelden Naar aanleiding van een vraag van den heer\ de Heer deelde het bestuur mede, dat het indertijd de heid van het organiseeren eener Zcn- dingsbouwtentoonstelling wel onder de oogen hééft gezien maar dat de plannen toen zijn blijven rusten om dat vanuit Oegstgeest een actie op touw gezet werd teneinde door het geheeie land zendingsbazars te hou den. Momenteel schijnt die actie ech ter stil te staan. Het bestuur zal ticlt nogeens over dit punt beraden. Nadat vervolgens nog eenige zaken van minder groot belang besproken waren sloot op verzoek de heer De Heer de vergadering met het laten zin gen van Gezang 229 1 en dankgebed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1