NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 19 APRIL 1926 GEMENGD NIEUWS. D e moord te Amsterdam. "Het is thans gebleken, dat Wilhelmus Fredencus Snelders in de archieven van het hoofdbureau van, politie te Am sterdam voorkomt, Zijn identiteitskaart vermeldt, dat hij omstreeks 1920 ver dacht werd van poging tot moord op een herbergierster. Waar dat was, is niet bekend. Het portret is uoor tal van personen herkend, zoodat nu on- omstootelijk ik komen vast te staan, dat Gerrit Melgers en Krap aange nomen namen zijn. Snelders ventte me. schoencrème en veters en er is nie cebleken, dat hij film-operateur wa>. In geen der bioscopen was hij het- feen wij trouwens al eerder meedeel - en bekend. Zoodra omtrent den naam zekerheid bestond zijn in de afgeloopen nacht alle logementen en hotel te.j es hier ter stede afgezocht maar zonder resultaat. Daarbij is gebleken, dal in een loge ment op de Stroomarkt een zekere fWillem Egmond gelogeerd had. Niet onmogelijk is, dat dit Snelders geweest zou zijn. Van het protret en face en profile zijn door het hoofdbureau verschil lende afdrukken gemaakt, o.a. tenuien- ïte van de dagb a en. Hedenmiddag werd Snelders foto voor he: raam van het bureau Westers-raa. aangeplakt, mitsgaders het bekende bifoehoorend signalement. Ook per draadiooze wordt heden nogmaals zijn opsporing ver zocht. Onaangename vergissin g. Eenige jaren geieden werd e Am sterdam een bejaard man .er za :e .van zedendelict veroordeeld tot een ge vangenisstraf voor den tijd van vier jaren. Toen er ongeveer ar;e van ver streken waren, diende de man, die ïn- tusschen zeventig jaar was geworden, aldus de Tel., een verzoek in#om hem een halt jaar kwijt te schelden, zulks met het oog op het uinwerk, dat hij in het voorjaar en in dei zomer zou kunnen verrichten. Op dit verzoek werd goedgunstig besch k:, zoodat hij in plaats van 27 October 192J ïced- op 2ü Maart j.l. de vrijheid zij het •dan ook op de gebruikelijke voorwan, de, herkreeg. Met een paar* honderd gulden, welke hij in de gevangenis met werk had verdiend en in een nieuw pak gesto ken, kwam hij, juist toen de zomer- sche dagen begonnen, in Amsterdam aan. Het geluk was hem gunstig en (aanstonds reeds kon hij liet hem be loofde tuinwerk krijgen. Met .ijn w>,o.i- bleek vqrmolmd en verzand te zijn, zoodat hij zijn toevlucht elders moest schuit was nij minder geluk tig, deze zoeken. Hii deed zelfs een ge beschei den bestellingen, om-Jat _e inventaris van de ark onbruikbaar was gewor den. Tegen Paschen vervoegden zich plot seling twee rechercheurs van he. bu- reauu Admiraa. de Ruyterweg e zij- nent en namen hem mee naar .ie. par ket Van den off.c.er van jus.ine. Hier hoorde nij, dat ae. de bedoeling was geweest, hem dr.e maanden kwij. te scnelden, doch ua ten gevolge van een fout in de administrane,- de voor waardelijke invrijheidssteliing op "20 Maart had plaats ge.iad. Zonder dat hij gelegen. ïeid kreeg, orde op zijn zaken te steden, en zijn meubelen op te bergen, werd de ze ventigjarige die tien dagen va.i gou den voorjaarszon had genoten, ïjhngs opgezonden naar ue geva ïgenis te Sen evening en, om de restee.eide vier maanden celstraf in eenzaamneid uit te zitten Men heeft thans een verzoek om grat.e ingediend. De opgravingen in Drente. Omtrent de opg.avingen bij WijMer in Drente, waarover wij reeds berxht.en, vernemen wij nog het volgende. Ha^ei wegen he. d.,ro ue l_n en he. nabur.ge WijMer, tus.cnen den straat weg en de spoorlijn^ is een ker.tnur ontdekt, ua. dateert uit den tijd van 400700 jaar ua Cnr.stus. Onder lei ding van lor.. van Gifien is er met de opgia.i.igeni een aanvang gemankt. De eerste resultaten wekken groote verwachtingen. Reeds zijn 03 graven blootgelegd, d;e stuk voor stuk on derzocht zullen worden. Op dit ker.c- hot zijn heidenen en Ghnstenen be graven. terwijl er ook piaa.sen zijn gevonden, waar brandstapels hebben gestaan. Een graf werd blootgelegd waarvan de vorm van het lichaam dui delijk is afgeteekend. Om oen nals be vindt zich'een ketting va gekleurde kra.en en om de polsen troa e bronzen armbanden, terwijl aan de heup een dolkmes bevest gd is. Dit kerkhof .'s waarschij'.ilij'k aange legd op een nog ouder kerkhof. Ver schillende belangrijke vondsten ziju reeds gedaan en met minutieuse zorg vuldigheid wordt deze sclia:plaats na gespeurd. Ook zijn op dit terrein spo ren gevonden van een groot Saksisch huis. Het spreekt vanzelf, dat de werk zaamheden groote belangstelling trek ken. Vele leden der prae-historische vereeniging hebben zich reeds per soonlijk op de hoogte gesteld van deze belangrijke vondst. Het vermoeden ligt voor de hand, dat in de nabijheid van deze begraafplaats een belangrijke ne derzetting bestaan heeft, vroegere vondsten in de buurt van dit terrein wettigen dit vermoeden. UIT DE OMGEVING. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke stand. Geboren; Simoai Petrus, aoon van S. Veldt ein J. M. Bak ker. Antonetta, dochtejr van J. Groe- inlewoud en H. G. van Durejn. Hendrik Joannes, zoon van G. J. Poelgeest en G. V. Warmendam. Anjna Maria, dochter .van N. v. Voort en C. L Smits. Annetta Theretsia, dochter vain K. T. Zwetsloot en M. P. v. Sfceiju. Ondertrouwd: Frans Schouten, 26 j. en Leentje Remeijln, 26 jaar. Teunis Vaalburg, 23 jaar en Elisabeth van Keulen, 23 jaar. Getrouwd: Anthonjj Burjs, 21 jaar en Johanma Wijtvliet, 19 jaar. Martinus van Nieuwenhuiaein. 26 jaar en Catha- rina Maria Houwelin^, 27 jaar. Gerrit Antoon Meiier, 21 jaar en Helena Jo hanna Serohkelenburg, 24 jaar. Gerar- {lus Johannes Ubnk, 32 jaar en Dieu- wertje de Die le Clercq, 25 jaar. IJs brand Cuiper, 29 jaar en Lena Schou ten, 22 jaar. Johanines Gerard us van Reek, 27 jaar en Elisabeth Rietveld, 25 iaar. Nicolaas Johannes Ran, 25 j. en Hendrik je Knol, 19 jaar. Overleden: Jan Barik, 79 jaar, geh. met E. Blauwhof. LISSE. Burgerlijke stand. Geboren: Maria Mathilda Helena, dochter vin Th. Vis ser en M. M. Meijer. Cornelia Din^etia, dochter van A. v. Heijst en T. de Joode. Everdina Helena, dochter van J. van Lierop en P. M. v. Roorjsn. Wilhelmus Petrus, zoon van P. W. v. Dijk en K. J. Beuk. Petrus Heronynius Joseph, noon van A. A. v. Djjk en A. A. Hoo- gervorst. Maria Margaretha Catharina, dochter van J. G. Pjjnacker an J. B. Heemskerk. Geertrui da Anna Maria, dochter van Th. Verdegaal en M. v. d. Zno. Mai-ritje Johanna, dochter van J. H. Landkroon an E. S. Lardee. Klara Johanna, dochter vari J. v. Dreunen en J. Koelewjjn. OndertrouwdA. C. Schalk en C. M. Faas. P. P.Boersma en G. J. v. d \Tiu;t. G.'huwd: C. F. Dauderj en N. H. de Kooker. J. F T. Dahlkamp en E. v. Diest. A. C. Schalk en C. M. Faas. Overleden: Hsn-icus Hoogkamer, 64 jaar, echtg. van M. Ban on. Hermin 1 Gerarda Lammerse, 45 jaar, echtg. v. C. v. d. Aart. ALPHEN AAN DEN RIJN. Burgerlijke stand. Bevallen: R. Gans? geb. Bnlleslftper, dochter. C. E. Michies, geb. van Deuren, zoon. C. Vet, geb. Oudshoorn, zcon. T. Scheepers, geb. Castexm, dochter. H. Bockelaar, geb. de Kok, zoon. B. de Blanken, geb. Russchenberg. dochter. J. M. vau der Meer, geb. den Hartog, dochter. A. Kwa kernaak, geb. v. Zrieten, zox-i. M. N. van 't Huog, geb. Lomjurj. dochter. Overleden: E. van dan Broek, echt*: van C. Zuiddam, 38 jaar, wononJe te Nieuwerkerk a. d. IJssel. T. Jongeleen echtg. van A. Baars, 48 jaar. Gehuwd: A. de Lange, jm. 22 jaar en J. Turken, jd. 22 jaar. Ingekomen varn: 4 Arnhem, C. van 'c Riet, Dorpsstraat -34- ijswijk, A. Groeneweg, echtg. van A. de Haan, Stationsstraat 17. beid.in, 0. A. Halvemaan, Wihemstraat 41. Lei den, M. C. van der Ster, Nieuwesloot 6. Zoetervvoude, N. van der Pijl en geziin, slager, Torenst.-aat 37. Rotterdam, Pla. J. Hoogendam, 's Mo.enaarsbuurt 21. s Gravenhage. W. A. Groein, boomkwee kers.eer.in_j, Groaieweg 25. Hazerswou- de, M. van Tol, en gezin, arbeider, Hoorn 87a. Rotterdam, kinderen vdjg. Raadhuisstraat 44. Blei,wijk. j. Ram, Mauritsstraat 20. Duitschl^na, Ma. Bei- termann, dienstbode, Oudsh. w&i 78. Boskoop, Ca. Staal, Raadwijkatr. 7. Vertrokken naar: Waudinxveen, joha. A. Lagerweij. Ha aerswouae, J. C. Verhagen, veehouder, x'utten, H. Schel ingerhout. Boskoop, A. van 'lienhovein ca gezin, boomkweeivers- knecht. Lie.der, Keizerstraat 73, A. v. Vegten. 's Heruog'enbosöh, Boccndjjxstr. 14, w. C. Martens, monteur. Woerden. J. ae Bruin. Js Graven li age, Douzastr. 83, J. A. van Oostende," schilderskin. Jbrankrijk, P. van der Scoe*, ein gezin, veehouder. Haarlemmermeer, Aalsmeer derweg 377, hna Vroomans. Frajnkrjjk, Ada M. Streng. AT WIJK. Burgerlijke stand. Gloren: Teuinis zoon van Willem Kujjt en D. Remmel- ü.vaal. G er-ritje dochter van T. Ou we iland en G. Haasmoot. Nicolaas, zoon van A. van Duivenvoorde en A. Guqt. Cornelis, zoon vain A. Hoek en J. van der Plas. Gerrit, zoon van C. Zamdber gen en L. Verdoes. Dirkje Jamna, doch ter van W. van Tol ein J. Gunt. Ondertrouwd: C. Schoonenberg, en J. Hoek. J. Ravensbergen en L. Guqt. Getrouwd: Th. Hogenes en A. Plug. H. van der Plas en T. Njjgh. D. Haas noot en W. van der Plas. Overleden: Dirk van der Plas, 19 j., ongeh. Klaas Messemakcr, 76 jaar, wed. van A. de Vreugd. WAKSENAAR. Burgerltjke stand. Geboren: Hen- •drikus Albertus. zoon ivan A. van Wer ven en G. Nrjeooer. Helena Sophia Ge rarda, dochter van G. J. J. Wens- veen e 11G. Copier. Adria/na, dochter van A. Sanderse, en G. W. Mioch. Cior- nelia Johanna, dochter van L. A. Ruyg rok en S. M. Kieft. Marinus Wilhelmus zoon van P. M. Vogels en M. H. Zand vliet. Helena Sophie, dochter van W. J. C. Eikendal en M. B. Fr. van Na- huijs. Overleden: P. Westgoeet, 67 - jaar, echtg. van H. Rcfrtekaas. M. C. Hooij mans, 77 jaar, wed. van P. Westgeest. Ondertrouwd: H. van Boelen en J. Bergman. C. Nell en M. van der Marei. P. Leenhart en J. A. van Deutekom. KL Klaremberg en M. Varkevis3er. J. H. Lindhout en J. S. J. Koegler. A. MeHer en A. F. Offerman. Gehuwd: J. A. Verateqnen 911 H. C. Ooisterveer. BOBEGRAVEN. De werkzaamheden aan de uit breiding van het los- en laad terrein aan de oud-Bodengravensche zijde van het station, zijn nu zoover gevorderd, dat men eenigermate kan zien, wat een aanzienlijke uitbreiding daar zal wor den verkregen. Lnplaats van het oude ■emplacement is nu een nieuw terrein verkregen, dat jninstens 4 maal zoo breed zal zijn en behalve de oude ruim te, die van den vroegerdn weg, plus een vierde de<el der spoorput besfaat. Voor dit nieuwe terrein was een ont zaglijke hoeveelheid zand benoodigd, om dat behalve voor de demping, van den vüver, het overige terrein ruim een M. moest worden opgehoogd. Daarvoor is maandenlang mét schuiten zand aan gevoerd, dat dan met kipkarren naar de bestemming werd ge orach t. In het terrein bevond zich een sloot. Deze moest worden gedempt en zoo versterkt, dat van geen verzakking meer sprake kon zijn. Dan moest het emplecement worden verlengd tot voorbij den oud-Bodegra- venschen weg en over de daarlangs stroomende Wetering. De opde zijlijn werd voor die wetering weer met de hoofdlijn vereenigd, doch de nieuwe ijn, die nu is gelegd, werd veel langer, 'v rdoor een groutere brug moest wor d n gelegd. .L/.a heeft zeer veel tijd gekost, maar nu is dan toch de tweede lijn ge legd. en is deze reeds voor goederen wagens in georuik genomen. Nog is echter aet werk niet gereed. Nog groote stapels basaltkeien liggen gereed voor verdere bestrating en trei nen met zand rijden nog aan voor ver dere o^hooging van ein deel van het terrein. We mogein nu échter met recht ver wachten, dat binnen afzien baren tijd het geheel gereed zal zijn en e>e(n veel rui mere laadgeleg rnhuid zal ontstaan. Nu men echter het omvangrijke werk ge zien heert, zal het niem.ind meer ver wonderen, dat de Spoorwegen zoovele jaren hebben geaarzeld eer de plannen doorgang vamnin. Er blijkt" meer arn vast te zitten, da.i o jperviakkig pel koin worden verondersteld. Jammer is het wel, dat de weg .langs den spoorweg, die nu is opgeheven, de eerste jaren nigt meer zal worden ge legd. De spoorwegen heb een toestem ming ontvangen, deze drie jaren lang op te heffen. Men moet daar wel een bedoeiin» mee hebben, want het komt ons toe Jh eenvoudiger voor om nu den weg weer te leggen, dan om over drie jaar weer een stukje van den „Put" te dempen om dan pas den weg te leg gen. Misschien denkt m„n nog over ai- geheeie demping van het water. Dat zou in ieder geval een verbetering zijn. Jaigekumen personen: A. R. Abersen, winxeij ufirou w, uit Bvvolle. E. v. d. Engel, dienstbode, van tuinland. J. Baiiaaraa, loodgieter, van -uiewaen. A. 'iiemesinanjn, dienstbode, van Usnabruck. d. Lompe, dienstoode, van Ulojypenbai-g. F. vain Tol, watermo- ienaar, van Weesperkarspel. N. Lie- vaart, huisnoadster, v. Weesperkarspel. A. G. Bak, advocaat en procureur, van ïaedeni. Vetrokken: N. i>. ioakker,. slagersknecht, naar Doskoop. W. v. Dam en gezin, lainclar- beiuer, naar Jtiazerswoude. F. van w eins veen, tainuer, naar Berkel en Roden rijs. G. P. Kor e vaar en gezin, kantoor uuMenue^ naar rapenarecht. M. For- rer, arbeider, naar riiLegom. W. üe Leus en ge-in, molcauaisanech t, naar zevenhuizen. DE VADER VAN PRESIDENT COOLIDGE. Aan een brief van den New-York- sche correspondent van de „N. R. Crt ontleenen wij bet volgende: De dood van den ouden kolonel John Coolidge bracht een deel van Amerika en Amerikaansche toestan den op den voorgrond, die al heel wei nig, zooal niet geheel, onbekend zijn. „Amerika" beteékent altijd: groot, machtig, modern, nieuw, glansrijk en bovenal rijk en weelderig. De buiten lander vooral hoort nooit anders dan van liet Amerika dat uit niet dan won deren bestaat waar bet kleine bekrom pen leven vol van dagelijksche zorgen en beslommeringen onbekend is. En zelfs bier in Amerika wordt liet oude, simpele, bescheidene zoo geheel ver drongen en vergeten dat bet baast niet te gelooven is, dat bet zoo dicht naast ons licht. Het leven van den ouden kolonel Coolidge licht een tipje op van den sluier, waarin dat andere Amerika is gehuld. Het is het leven van den hard werkenden, van alle comfort en gerief verstoken plattelandsbewoner zooals men dien vindt in bijna alle staten der Unie maar bij uitstek in de staten van Nieuw Engeland. In dit leven van bard werken, sober heid en eenvoud was de oude heer Coolidge opgegroeid; bard werken en eenvoud, op armoe af. De Coolidges stammen af van de eerste settlers die uit de Oude Wereld naar Amerika overkwamen, in bet begin van de ze ventiende eeuw. De Coolidges hebben nadat zij zich uit Engeland in Nieuw Engeland had den neergezet, altijd in die streken ge woond. Vier geslachten Coolidge had den in Vermont gewoond, toen Calvijn de tegenwoordige president der Ver- eenigde Staten, erf geboren werd. Hoewel de Coolidges van vader op zoon altijd beschouwd werden als res- -pektabele en eerzame lieden was eb toch niets, dat ben van bun medebur gers onderscheidde. Zij traden pas in het licht toen Calvijn Coolidge tot Vice President werd benoemd, hetgeen nog versterkt werd toen deze door den dood van president Harding zelf President werd. Toen Harding stierf was Calvijn Coolidge juist bij zijn vader, waar bij en zijn gezin de zomervacantie door brachten. Zoodra het bekend werd dat Harding gestorven was haastten in de buurt op wacht zittende 'journalisten zich naar de eenvoudige boerenhqeve van de Coolidge's om er de mare te brengen. De oude heer Coolidge als „notary public", nam zijn zoon den presidentieelen eed af. Dit geschiedde bij het licht van een netroleumlamuie ander licht was er niet op de farm. Geen electriciteit, geen gas, geen wa terleiding, geen telefoon, geen centrale verwarming zonder welke de mo derne mensch immers niet kan be staan! Maar Vermonters zijn verre van mo derne menschen: verborgen in de stil le heuvels schijnen zij afgesloten en ontoegankelijk voor veranderingen en vooruitgang. Het eenige moderne, dat ook tot den farmer is doorgedrongen is de automobiel, alhoewel ook die vol strekt nog niet door een ieder is aan vaard. De oude Coolidge bijvoorbeeld reed nog altijd rond in een „buggy". Trouwens kan er gedurende de winter maanden van het gebruik van een automobiel geen sprake zijn. Ame rika is bekend om zijn prachtige we gen dit moet geheel beperkt worden tot de „hig-roaös". Die zijn werkelijk uitnemend. Zoo- dra men echte* op zijwegen komt, op achterwegen, op landwegen - dan is het zóó ontzettend, dat het haast met geen ander land te vergelijken is. De strenge vorst en de zware sneeuw doen er het hunne toe om het eebruik van een auto niet aan te moedigen. In de streek waar de Coolidges wonen kan er gedurende vijf maanden van 't jaar geen sprake zijn van het rijden in een auto. Aan de ontoegankelijke ligging van het Vermontsche dorpje en de volstrekt onbegaanbare wegen was het toe te schrijven, dat president Coo lidge zijn vader niet eens meer had be zocht tijdens diens laatste ziekte. Hij wist wat zulk een reis beteek fiuie, en dus had hij er bij zijn zoon nooit op aangedrongen nog eens te komen kij ken, eer het te laat was. Eer het te laat was.de Vermonters zijn prac- tische lieden, ontdaan van alle senti mentaliteit en voorzien van een groote hoeveelheid gezond- verstand. „Ik kan ook sterven zonder mijn zoon", zei de oude heer Coolidge meer dan eens. Hij is gestorven zonder zijn zoon» President Coolidge kwam eenige uren nadat de vader, gestorven was. De reis was niet minder bezwaarlijk, dan men dit van tevoren had geweten. Eerst per trein, toen per auto, per slot per slede. Toen het prèsidentieele gezelschap de farm bereikte, bleek het dat de oude Vermonter alle voorzorgen genomen had: hij wilde het den zoon zoo ge makkelijk mogelijk maken. Een begrafenis in dit deel van het land, in het midden van den winter is geen kleinigheid. Gewoonlijk wordt de kist met het lichaam van den ontsla pene naar 't kerkhof gebracht en voor- loopig in een „receiving vault" ge plaatst. Wanneer de grond voldoende ont dooid is, wordt in het voorjaar het graf gegraven en de kist er in gelegd. De oude kolonel Coolidge had voor zien wat deze methode voor zijn zoon beteekende: weer terug komen in het voorjaar niet alleen een herhaling van de reis maar tevens de rompslomp die het presidentbaantje nu eenmaal met zich brengt. Het was ook tegen zijn ingeschapen zuinigheid. En dus raf hij instructies: op welke manier het mogelijk zou zijn, ondanks 'en be vroren grond het graf te graven. Doordat de vader alles van te voren had beschikt en geregeld, werd de drukte en per slot het bezoek van den president tot een minimum beperkt. De meeste arbeid was per slot het op ruimen van de sneeuw geweest, langs heel den weg, dien de president en zijn gezin hadden moeten afleggen.En daar na het graven van het graf, eerst door de sneeuwlaag van tien voet, daarna in" den rotsachtigen bodem. Ook de ceremoniën werden tot het uiterste beperkt: soldaten van het dichtst bij gelegen garnizoen (cavaleristen, om dat die met het oog op wegen en weer nog het gemakkelijkst te transportee ren waren) droegen de eenvoudige kist naar het open graf. Slechts de pre sident, diens vrouw en zoon volgden. De anderen werden buiten het hek van het kerkhof gehouden. Naar Washington is de oude Coolid ge slechts éénmaal geweest. Erg ple zierig vond hij het niet. 't Was te zeer tegen zijn natuur. Wat ook zijn eeni ge zoon geworden was, hij bleef Ver- montsch farmer, hetgeen zich vooral uitte in het feit, dat hij zijn dagelijk sche levenswijze in niet één opzicht had veranderd. Of ja toch in één op zicht: hij had er in toegestemd een ra diotoestel te doen installeeren. Daar bij was bet hem om slechts één ding te doen: nu kon hij luisteren naar de re devoeringen die zijn zoon hield. Zijn zoon de President. Want onder kennissen en vrienden in Vermont was de oude Coolidge de eenige die over Calvin Coolidge sprak als „De president" de anderen zeg gen nog, wat ze altijd gezegd hebben „Cal". Misschien is dit te verklaren. Door hem „Cal" te noemen hoort de vreemdeling dadelijk hoe familjaar en bevriend hij is met den „President der Vereenigde Staten". Voor den vader echter was er geen reden nadruk te leggen op de vriendschap. Hij legde den nadruk op wat het belangrijkste was: „Den President". _-i—1." -(Tun rassaaa^ Land- en Tuinbouw. Vernietiging van afgekeurd vee. Naar men weet, schrijft de „Rijin- bode'hebben de gemeente Alphen aan den Rijn en vele gemeenten der Rijnstreek zich vorig jaar aangea'ocen bij de N.V. welke beoogt afgekeurd vee bij de boeren gratis te laten weg halen en het' te verwerken in een fa briek tot technisch, dus niet voor kon- sumptie bestemd, vet en vleeschmeel. Dit kan geschieden door het vleesch in gesloten apparaten .door middel van stoom op hooge temperatuur te bren gen en daarop eenige uren te houden, waardoor alle ziekteverwekkende kie men vernietigd worden. Bij deze be werking wordt dan een scheiding tusschen vleeschmeel en technisch vet verkregen. De eerste der zevén fabrieken, n.l. voor het N.O. district, omvattende Friesland, Groningen, Drente en een deel van Overijsel, wordt dezer da- ,gen, dank zij liet toetreden van een zeer groot aantal gemeenten (in Fries land allej te Bergum geopend. Omtrent de inrichting kan reeds het volgende gezegd worden: Er is een apart lokaal voor de verwerking vani dieren, die aan een besmettelijke ziekte gestorven zijn; hieraan verbonden 13 een sectielokaal, waarin door de .tmb- teijaren van den Veeartsenijkund 1 gen Dienst eventueel sectie kaii worden1 verricht, terwijl tevens gelegenlie d ia voor nel steriliseeren van ae üaarbii genruikie kleeding en van de spec'.a e werkkleeding van het personeel. B.eide lokalen zijn zoodanig ingericht, o.a. door bekleeding van vloer en wanden met voor water ondoordringbare te gels, dat een volkomen reiniging moge lijk is, terwijl bovendien een inrichting aanwezig is, die de daarin aanwezige lucht afzuigt en onder de ketelvuren brengt. De desbetreffende lokalen zijn voorzien van modern ingerichte toilet kamers, waar het personeel zich met desmfecteerende middelen en warmwa ter kan remigen, terwijl ook een ge legenheid voor het nemen van een wanne douche niet ontbreekt. Boven dien zijn de lokalen, waarin het ruwe materiaal verwerkt vvordr, volkomen afgescheiden van de lokalen, waarin! het steriele eindproduct de apparaten verlaat. Ook zijn maatregelen ten behoeve van de hygiëne, bij het vervoer van hetj materiaal, genomen. Daartoe zijn trans Eortauto's, geco .s'rueerd met een vol- omen gesloten, ijzeren, oakvormige carrosserie, waarin het afgekeurde vee en vleesch kan worden vervoerd, zon der gevaar voor besmetting van den weg of het land. Deze wagens worden op een voor water ondoordringbare asphaltplaat met desinfecteerende mid delen gereinigd, terwijl dit cpoelwater met het spoelwater uit de slachtruimte en de ruimte waar besmettelijke cada vers worden verwerkt, in een aparte sterilisatie-inrichting, worden gevoerd zoodat al het water, dat doo het riool het terrein verlaat, vrij is van ziekte verwekkende organismen. Bovendien zijn de chauffeurs in iiet bezit van mid delen ter reiniging en desinfectie van de handen, zoodat ook in dit opzicht de inrichting niets te wenschen over laat. Op deze wijze is gelukkig een eind gelcomen aan de tot dusver ge volgde methode van vernietiging door begraving of verbranding, waaraan niet alleen hooge kosten voor de ge meenten en het Rijk waren verbon den,, maar die bovendien niet het ge- wenschte gevolg hadden. Eerst door de volkomen verwijdering van dit ma teriaal uit zijn omgeving en de daarop volgende sterilisade, is de mogelijk heid geschapen aan de uitbreiding van 'een veeziekte paai en perk te stellen. Bloembollencultuur aan den Langcndijk. De bloembollenteelt is dit jaar in deze streken, afgaande op den stand van het gewas, goed gelukt. De min der gunstige uitkomst met de koolteelt in ue laatste jaren, doet vele tuin bouwers uitzien naar andere middelen, om in het onderhoud te voorzien. De proeven, genomen met de bloembollen teelt, hebben bewezen, dtat de grondi daarvoor uitstekend is geschikt. Nu im breede kringen van tuinbouwers de noodzakelijkheid van nieuwe cultures, ook voor wisselbouw, 'ter voorkoming van ziekten in de kool, gevoeld wordt, ligt in de bloembollenteelt naar veler oordeel een terrein voor nieuwe proef neming op groote schaal. Radionachlvorstberichten. Aan belanghebbenden wordt mede gedeeld, dat van 19 dezer tot nadere aankondiging nachtvorstverwachtin gen te hunner kennis worden gebracht door middel van draadiooze berichten, welke te 3.45 uur n.m. en te 7.45 uur n.m. A. T. door het station van het Koninklijk Nederlandsch Meteorolo gisch Instituut te de Bilt radio-telefo nisch worden geseind, en te 4 uur n.m. en 8 uur n.m. A. T. (in dit geval na de gewone weersverwachting) radio-tele grafisch zullen worden herhaald door het militaire station „Vossegat". Deze berichten worden door het sta tion De Bilt uitgezonden op 1100 M., door het station Vossegat met dezelf de golflengte als de weersverwachting 1000 M.). S ch eepstij dingen. HOLLAND-AMERiKA LIJN. BREEDIJK, 17 v. R'dam n. Baltimore. NITONIAN 17 v. Philadelphia te R'dam EDAM, 17 v. New-Orelans te R'dam. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. RIOUW, 17 v. A dam n. Batavia. BATOE, v. Rangoon n. Zaandam 17 Oran. BENGKALIS (thuisr.) 17 te Genua. JOHAN DE WITT (uitr. 15 v. Belawan MAPIA, 16 v. Batavia te Liverpool. PRINS DER NEDERLANDEN (thuisr.) 17 (v.m. 7 u.) te Genua en zette n.m. 4 u. de reis voort. RONDO (thuisr.) 17 v. Gravesend n. Hamburg. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. GELRIA, 16 v. Adam te B.-Ayres. MAASLAND (uitr.) 17 v. Oporto. WATERLAND, 117 v. A dam n. Hamb. ROTTERDAMSGHE LLOYD. INSULINDE (thuisr.) 16 v. Singapore. SAMARINDA. 17 v. R'dam n. Batavia.^

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6