NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 17 APRIL 1926 DAG-AGENDA. Zondag 18 April. „Jeruël", Middelste gracht 3, 's morgens tien uur de heer v. d. Horst, 's avonds zeven uur de Eerw. Heer B. v. Zweden, van Den Haag. Maandag 19 April, 's avonds acht u. Foyer der Stadsgehoorzaal. Lezing door Dr. B. H. Vos, van Hellendoorn, over: „De bestrijding der Tuberculose"' Dinsdag 20 April, 's avonds acht uur. Nutszaal, Steensehuur, Jaarverg. v. d. Ned. Chr. Vrouwenbond. Lichtbeelden, zang. Woensdag 21 April, 's avonds acht uur. „Jeruël", Middelstegracht 3. Sa- menk. Spr. de heer v. d. Horst. Woensdag 21 April 's avonds acht uur. Foyer Stadsgehoorzaal: Vertoo ning v. d. Tuberculose-film. 22 April, 's avonds acht uur, Fi. V. v d. G Z. B. Spreker Ds. J, H. T, Kernme, Amsterdam, De avond- nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 April a.s. waar genomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Timmermans, Telef. 390. Chr. Vrouwenbond. De afd. Leiden van den Ned. Clir. Vrouwenbond zal op Dinsdag a.s. haar jaarvergadering houden, opgeluisterd met zang en lichtbeelden. Nederl. Verbond tot Verbetering van den Pulphandel. Nadat in den voormiddag in cafe l'Union alhier eerst de R.-K. Land- en Tuinbouwbond in het bisdom Haarlem had vergaderd om in federatief ver band te treden met de pas opgerichte Vereeniging van Pulpverbruikers, welke, zooals gemeld, is opgericht ten einde te ontkomen aan den willekeur der pulpfabrikanten, en nadat beslo ten was met deze vereeniging in een federatief verband te treden, is gister middag in een alhier gehouden gecom bineerde vergadering opgericht: Het Ned. Verbond tot Verbetering van dun Pulphandel, federatie van vertegen woordigers van den L. T. B. en ue Ver eeniging van Pulpverbruikers. tiet bestuur werd samengesteld als volgt: .T, Rijlaarsdam, Bodegraven, Voorzitter; .T. J. van Schie, Schoten, ondervoorzitter; 3. W. Bonda, Oegst geest, secretaris-penningmeester; J. G. Heymeyer, Haarlem, 2de seer.; en A C. van Paassen, Schipluiden en J. Uittenbogaard, Oegstgeest, commissa- risen. De 16-jarige J. A. W. K., vermiste uit de zadeltasch van zijn rijwiel, na dat hij dit bij de tennisbaan „Xantip pe" even had neergezet, een dames- tasclije, dat behalve een zakdoekje en eenige toiletbenoodigdheden ook een bankbiljet van f 10 bevatte. Gisteravond is in het Noordein de omstreeks elf uur de wielrijder C. V. van achteren aangereden door een luxe auto, die van de Varkenmarkt kwam, en evenals de wielrijder naar den Haagweg gaande, zijn draai te wijd nam, waardoor de wielrijder in het gedrang kwam. Het rijwiel werd ernstig beschadigd. De auto werd bestuurd door P. J. R. De groentenbrik van Mej. Jan netje v. E.v. d. B., uit Voorschoten, is gistermiddag om half vier bij hetkee- ren in het Rijn- en Schiekanaal ge raakt. De heeren v. M., die zich in de nabijheid bevonden gingen dadelijk te water en konden, na de strengen te hebben doorgesneden, de hit, die voor de brik stond gespannen, op den wal brengen. Later is er ook de wagen uit gehaald. Wat groenten en een aantal gewichten gingen verloren. BINNENLAND. De Koningin aan het winkelen. Het is tien uur in den morgen. Op de Groenmarkt te 's Gravenhage, het ge wone chaotische beeld van auto s, trams en voetgangers, welke elkaar den toegang tot de nauwe winkelstra ten versperren. Voor de Bonneterie op dit vroege uur nog slechts enkele kij kers naar de laatste modesnufjes. Twee dames volgen met bijzondere be langstelling de verschillende étalages, om vervolgens haar schreden te rich ten naar de Veenestraat. De aandacht der voorbijgangers wordt getrokken door een hoflakei in zijn opvallende livrei, die op eenigen afstand achter de dames wandelt. Dan bemerkt het publiek eensklapsDe Koningin is aan het winkelen, vergezeld door een hofdame. Een zelfs voor de Resi dentie niet alledaagsch verschijnsel. Als H. M. verder wandelt, wordt zij gevolgd door een talrijker schare nieuwsgierigen. In de Wagenstraat voor het magazijn der firma Pander bekijkt H. M. opnieuw oplettend de uitstallingen, om even later naar bin nen te gaan en geruimen tijd op ver schillende afdeelingen te vertoeven. Een cadeau voor Prins I-Iendrik op 19 April? oppert een toeschouwer. Na een vrij langdurig bezoek vertrekt Hare Majesteit weer, nu per auto. Opbrengst Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen be droeg in Maart in totaal f 40.125.654. Over dezelfde maand van het vorige Jaar was de opbrengst f35.8g9.70f Gedurende het eerste kwartaal van 1926 werd ontvangen f 118.979.895 of RECLAME ongeveer f 9 millioen meer dan in het zelfde tijdvak van het vorige jaar, D|3 huwelijkswetgevng. Aan den minister van justitie is het volgende advies verzonden: Het comité voor een gemeenschap pelijke actie tot hervorming onzer hu welijkswetgeving aan welke actie een groot aantal personen en de volgende vereenigïngen: Nederlandsche Veree niging van Staatsburgeressen; Onder linge Vrouwenbescherming; Neder- alndsche Unie voor Vrouwenbelangen, Vrijzinnig-Democratische Bond; Vrij zinnig-Democratische Vrouwenclub; Vrouwengroep uit den Vrijheidsbond; Democratische Partij; Comité tegen de achteruitzetting der Vrouw; Comi té to", herziening van de grondslagen en de procedure der huwelijkswetge ving, deelnemen: vernomen hebbende, dat de ontwer pen der staatscommissie Limburg tot wijziging van de wetsbepalingen be treffende het huwelijk en deszelfs ge volgen. gereed, althans nagenoeg ge reed zijn; ervan overtuigd, dat er voor het in uie ontwerpen behandeld© een zeer le vendige belangstelling bestaat bij een belangrijk deel van het Nederland sche volk, in het bijzonder ook bij vele gehuwde vrouwen; van meening, dat dientengevolge in deze aangelegenheid uit alle lagen tier maatschappij adviezen van waarde voor een nieuwe wettelijke regeling zullen kunnen worden verkregen en van oordeel, dat het bekendmaken van de ontworpen bepalingen zal be vorderen, dat meeningen en wenschen welke te dezer zake in het volk le ven. tot uiting komen en dat dit ertoe za! kunnen bijdragen dat de toekom stige wetgeving op dit stuk in over eenstemming zij met het rechtsbe wustzijn van het meerendeel van het volk: verzoekt uwe excellentie om deze redenen beleefd doch dringend, wel te wuler: overgaan tot publicatie van de bedoelde ontwerpen der staatscom missie, opdat het Nederlandsche volk daarvan kunne kennisnemen en het rechtsbewustzijn van het volk daarop vrijelijk kunne reageeren. De onbewaaakfe overwegen. Verschenen is het antwoord van den minister van Waterstaat op de vragen van het Tweede Kamerlid Boon, be treffende verbetering van den gevaai- lijken toestand hij den onbewaakten overweg in den straatweg Akkrum Heerenveen, in verband met een daai gebeurd ongeluk en bet instelien van een onderzoek naar gevaarlijke toe standen bij spoorwegkruispunten op verschillende hoofdverkeerswegen. Verschillende corporaties zegt do minister hebben destijds tegen de opheffing van de bewaking van den bewusten overweg bezwaar gemaakt. Dergelijke bezwaren plegen echter van de zijde der plaatselijke be langhebbenden vrijwel algemeen te worden vernomen, zoodat daaruit alleen niet kan worden afge leid, dat opheffing der bewaking niet had mogen geschieden. In elk voorko mend geval wordt zoowel van de zijde van de Nederlandsche Spoorwegen als van wege het Rijkstoezicht een nauw keurig onderzoek ingesteld. Dat is ook voor den overweg bij Ak krum geschied. Daarbij is gebleken dat de toestand ter plaatse van dien aard "was, dat afsluiting en bediening van den overweg niet langer noodig ge oordeeld behoedde te worden bet geen de Minister dan nader toelicht. Het onderzoek, omtrent het ongeval van 28 Febr. j.l. heeft voorts zeer waar schijnlijk gemaakt, dat de oorzaak in iets anders, dan onvoldoend uitzicht moet worden gezocht. Volgens ooggetuigen heeft de auto vóór den spoorwegovergang nagenoeg stilgestaan en is daarop, terwijl de trein den overweg naderde, wederom aangezet. Waarschijnlijk heeft de auto bestuurder aanvankelijk, willen stoppen omdat hij een trein zag aankomen en is daarna, meenende, dat hij vóór den trein nog wel kon passeeren, doorgere den. In elk geval was van het punt, waar de auto bijna stopte, de trein te zien. Ongelukken op onbewaakte overwe gen betoogt de minister verder kunnen door de noodige voorzichtig heid van het publiek ten allen tijde voorkomen worden. Het zelfvertrouwen van de machi nisten kan door de, buiten hun schuld gebeurde ongevallen, kwalijk geschokt wórden. Een algemeen onderzoek naar den gevaarlijken toestand bij kruisingen op verschillende hoofdverkeerswegen, wordt door den minister niet noodig geacht, aangezien van geen enkelen overweg de bewaking is opgeheven, zonder dat zulk een onderzoek is in gesteld. Landstormkorps „Stelling van Am sterdam." Naar men ons bericht, zal het tien jarig bestaan van het Landstormkorps „Stelling van Amsterdam" in de mnd. Juli a.s. op eenvoudige wijze worden herdacht. De Gewestelijke Landstorm Com missie overweegt het organiseeren van Gewestelijke schietwedstrijden voor het ongeveer vierduizend man sterke korps, terwijl er voorts aan ge dacht wordt voor de deelnemers te doen opvoeren het Nationaal Histo risch Mobilisatiezangspel „Je Main- tiendrai" samengesteld door den kapi tein der Infanterie A. Captyn. Bestrijding van den woeker. Gisteren is te Haarlem een gecom bineerde vergadering gehouden van de Nat. Vereeniging tot bestrijding van den woeker en de Ver. van verte genwoordigers van Verzekering- maatschappijen en Ziekenfondsen „On derlinge Trouw". Mr. J. D. Pasteur, die de vergadering leidde, deelde mede, dat de bijeenkomst gehouden werd in overleg met den Armenraad. De heer B. K. Schafer hield een be schouwing over de begrippen levens verzekering en woeker, waarna de heer R, van Duys Jr., chef van de afd. Algemeene Zaken bij den Armenraad te Amsterdam, mededeelingen deed over het woekerbedrijf. Spr. wees er op hoe belangrijk publiciteit is als bestrij dingsmiddel en besprak verschillende vormen van credietverleening. Nederland in den vreemde. De „stand" der vereeniging „Neder land in den Vreemae' werd verscheept naar ranzig, teneinde tentoongesteld ie o en op uaan hei e.n.le duze< maand aldaar te houden internatio nale Messe. Prof. mr. J. A. van nau.ei oog© commissaris van den Volken bond aldaar, zegde alle medewerking toe. Er heeft zich daar ter stede reeds een kleine commissie gevormd van jeugdige Nederlanders, die de verzor ging en organisatie van een en anaer op zich heeft genomen. Ontslag domaniale mijn. Den eersten honderd mijnwerkers is de diensttijd, eindigende ultimo April, opgezegd. Onder hen zijn verschillen de Kerkraadsche mijnwerkers, die reeds jaren op deze mijn werkzaam zijn. Ook het lid van het hoofdbestuur van den Christelijken Mijnwerkers- bond, de Boer, behoort tot de eerste slachtoffers. Granaatkartets gesprongen. Tijdens het houden van schietoefe ningen door artillerie in de legerplaats bij Oldebroek geraakte gisteren de heide in brand. Terwijl een ploeg bur gerwerklieden, die ter blussching was uitgezonden ,met het blusschingswerk bezig was, sprong een zich in den brand bevindende en door den gloed heet geworden granaatkartets. Van de werklieden werden door de rondvlie gende kogels en scherven acht ver wond, van wie één ernstig. Personeel van den militairen ge neeskundigen dienst was onmiddellijk ter plaatse om de noodige maatrege len te treffen tot vervoer van de ge wonden. BUITENLAND. OORLOGSPLANNEN VAN MUSSOLINI EN PANGALOS? Onthullingen van de Westminster Gazette. De Westminster Gazette beweert me dedeelingen te kunnen doen omtrent vetgeeo zich den laatslen tijd achter de schermen van de Zu:d-Europeesche nolitiek heeft afgespeeld en omtrent de oorlogsplannen van Mussobni om -e komen tot de stichting van een groot Romeinsch Riik. Pangalos heeft onlangs de Fransche militaire missie in Griekenland ver zocht, het Grieksche leger te inspec teren en haar oordeel uit te spreken over de vraag ot dit leger een grooten oorlog zou kunnen voeren. Het ant woord luidde bevestigend wat de af richting der manschappen beTeft, doch ontkennend wat betreft het materiaal. Daarop heeft Pangalos getracht te Parijs en elders geweren, tanks en an der oorlogsmateriaal te krijgen met een crediet op langen termijn. Men wilde echter slechts twee jaar crediet geven. Vervolgend wendde hij zich tot Italië dat tot leveringen bereid was op een crediet voor den tijd van vier jaar.. Reeds werd een groot aantal geweren geleverd en later zullen ook tanks ge zonden worden. De militaire overhe den verklaren, dat tanks alleen m Thracie kunnen worden gebruikt, waar Griekenland op het oogenblik tegen over de Turken staat. Als Mussolini tot een actie in Klem- Azië zou overgaan, zpn Pangalos, vol gens het plan van Mussolini in Thracië moeten optreden en als de Westelijke mogendheden voldoende elders de han den vol zouden hebben, zouden de Grieken zelf naar Konstantinopel op rukken. Mussolini rekent er op, dat het hem zal gelukken de Fransche regee ring ervan te overtuigen, dat een af leidende actie gunstig zou zijn voor de FTansche belangen in Tunis. Mussolini in Tripoli. Mussolini heeft zich Donderdagavond aan boord begeven van de „Cavour" om den terugtocht naar Rome te aan vaarden. Alvorens Tripoli te verlaten heeft Mussolini nog een bezoek aan de jood- sche wijk gebracht. Hier bezocht hij een paar scholen en ook cle synagoge. Voor dit gebouw stond een afdeehng van de Joodsche padvinders opgesteid, die den Duce op fiscistische wijze be groette en het fascistische lied Giovi- nezza zongen. HET BRITSCHE MIJNCON? LICT. Hoopvolle vooruitzichten De pogingen om een staking', in de Britsche mijnindustrie te voor)tomen, werden gisteren voortgezet ert naar verluidt was gisteravond de tc^stand niet ongunstig, al is er nog niiSts de- finitefs gebeurd. De gunstiger verwachtingen zijn voor namelijk gebaseerd op de houding van den premier, die, naar de Evening Standard" meldt, het z-eer gewertè'cht acht, dat de eigenaars ten spoedigste definitieve loonvoorstellen aan het be stuur der mijnwerkersfederatie over handigen, al behoeven die voorstehen ü'an niet direct gepubliceerd te wordtin Het blad voegt hieraan toe, dat afis de eigenaars dit nie: Maandag a.s. hein- ben gedaan, de premier hen daartoe ten dringendste zal aansporen. Dit sluit in, dat eerst over een in ternationale overeenkomst zal worden onderhandeld, terwijl dan la.er aanvul lende districisregelingen in bespreking zouden kunnen komen. Deze nieuwe loonvuorstellen zullen gebaseerd moeten zijn op de huidige situatie iD de industrie, terwijl daaroij niet een af andere steun van de regee ring in aanmerking mag worden geno men. De omvang en de duur van dien steun zullen dan eventueel tater kun nen worden vas.gesteld.. Aanstaanden Maandag zal de pre- mier met de eigenaars een bijeenkomst hebben en onrhtduellijk daarna met de mijnwerkers. Men noopt, daL bespre kingen tusschen de twee partijen on derling daarna zulien volgen. i>e preiver is gistermiduag door den koning naar Windsor geroepen, om hem .verslag over de geueurtenissen uit te brengen. De Int. Federatie solidair. Het hoofdbestuur van de internatio nale mijnwerkersfederatie te Brussel vergaderd, heeft gisteren in tegenwoor digheid van de Britsche mijnwerkers gedelegeerden met algemeené stóm men een motie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat de eenige ma nier om te ontkomen aan de interna tionale kolencrisis, die ernstige so ciale conflicten veroorzaakt, gezocht moet worden in een onderzoek van de internationale bepalingen in zake de productie en de verscheping der steenkool. Het comité verklaarde zich nog maals solidair met de Engelsche mijn werkers in hun strijd tegen de verlen ging van den arbeidsduur, de loons verlaging en de verbreking der natio nal overeenkomsten; het is bereid om, indien dit noodig is, maatregelen te nemen ter verhindering van den uit voer van kolen naar Engeland. Ind;en door de betrokken nationale organisaties na een onderzoek van den toestand der internationale staking af gekondigd zou worden, dringt bet co mité bij deze organisaties er op aan, de staking niet te doen ophouden alvo rens een goede basis is geschapen voor de hervatting van den arbeia in alle landen, die bij den strijd betrok ken zijn; het,comité zal dan optreden 'als stakingscomité, welks instructies voor alle landen bindend zijn.. DE VREDESBESPREKINGEN IN MAROKKO. Maandag a.s. aanvang officieele onder handelingen. Naar gemeld wordt, hadden giste ren de generaals Simon en Mougin op een geheim punt van het front een bijeenkomst met de vertegenwoordi gers van Abd el Knm. De gedelegeerden der Riffi zullen waarschijnlijk Zondag naar Oedsjda vertrekken. Naar verluidt, zouden Maandag in het Fransche consulaat de officieele onderhandelingen beginnen. Een betooging tegen Anseele. Een bakker heeft gisternacht drie revolverschoten gelost op het huis van minister Anseele te Gent. Anseele bé- vond zich te Brussel. De dader, die door de politie werd aangehouden, verklaarde gehandeld te hebben uit protest tegen de regeering, die door haar belastingen den klein handel ruïneert. Deze hernieuwde aanslag tegen een socialistisch minister zal evenals het gebeurde van enkele dager! geleden, toen fascisten Vandervelde molesteer den, algemeen worden afgekeurd. Dreigende staking in de metaalnijver heid te Londen. De patroons en vakvereemgingen in de metaalnijverheid zijn gisteren weer bijeengekomen om den eisch te bespre ken van een verhooging van het week loon met een pond sterling voor het heele land. Men kwam echter niet tot overeenstemming. De vakvereemgin gen overwegen thans de wenschelijk- heid van een stemming onder de leden over het uitroepen van een staking in de Londensche districten. Een nader bericht meldt: Er zijn nieuwe moeilijkheden in de machinenijverheid op komst. Gisteren hebben de vertegenwoordigers der 31 betrokken vakbonden met de patroons organisaties een lange bespreking ge voerd, die zonder eenig resultaat - ge bleven is. De arbeiders kwamen op nieuw met hun eisch van gemiddeld een pond loonsverhooging op de prop pen, en wenschten daarop niet beknib beld te zien, tenzij tegen compensatie door a .dere voordeelen. In den namiddag kwamen de pa troons met nieuwe, eemgszins tege- Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren la. BERLIJN, 513 en 571 M. Vanaf 7.50 ook op 1300 M. 5.55 Lezingen. 7.50 Orkeytconcerfc. 9.20 Nieuws. 9.50 Muziek. BRUSSEL, 262 M. 5.20 Concert. 6.20 Nieuws. 8.20 Concert. 8.50 Lezing. 9.20 Nieuws. 9.30 Lezing. 10.20 Nieuws. DAVENTRY, 160. il. 4.35 Kinderuurtje. 5.03 Concert. 7.20 Nieuws. 7.45 Piano. 8.Lezing. 8.20 Zang en muziek. 10.20 Nieuws. 10.45 Scheepsweerberichl. 10.50 Muziek. DORTMUND, 283 M. 6.20 Lezingen. - Zang en muziek. ELBEREELD, 259 M. 5, 50 Lezingen. 7.f,o Concert. Hilversum, 1050 m. 4.30 Concert. 6.30 Haniklscursus. 7.30 Politiebericht. - Nieuws. 8.10 i'-rogramina V.A.R.A. 10.iSieuws. lo.Muziek. LONDLN, 365 M. 4,35 Kimtetuurl,je. 5,05 Conceit 7.20 1 ijustMl ea nieuws. 7.45 Piano. 8.Lezing. 8.2I0 Zang etl muziek. 10.20 Nieuws, 10.30 Muziek, MüNSTEB, 410 M. 5.50 Lezingen. 7.20 Muziek eil zang. PARUS (Rwiio Paris). 1750 M. 5.05 Concert. Ó.05 Nieuws. 8.35 Nieuws. 8.50 Concert. TOULOUSE, 430 M. 6.05 Landbottwlez^ng. 8.50 Nieuws. 9.10 Lezing. 9.35 Instrumentaal' tcomcert. ZURICH, 515 M,. 5.35 HarmonikaconjCert. 6.10 Nieuws. 7.35 Lezing. 7.50 Concert. 9.10 Nieuws. X— ZONDAG i8 APRIL. HILVERSUM, 1050 M. 8.30 Morgenwijding. Spreker: De heer W- Sluyter, van, Driebergen. Onderwerp: Christus, de- Opstanding en het Leven. 5.30 Uitzending uit de 'Geref. Kerk aain de Torenlaan te Hilversum. Ppredikant: Ds. C. Lindeboom, van, Amsterdam. Tekst: Lukas 19:1-—10. moetkomende voorstelden, die echter na kort beraad door de arbeiders even eens voor onaannemeli jk verklaard wer den. De onderliandelirtjgen zijn echter niet afgebroken en zfliilen volgende week hervat worden. KORTE BERK LITEM. Men verzekert van'. Fransche zijde dat de bijeenkomst van de voorberei dingscommissie voor de ontwapenings conferentie-op 17 Mei ïniet uitgesteld; zal worden. De Duitsclie regees ing is met de regeenngspardjen tot overeenstemming gekomen inzake de schadeloosstelling der gewezen vorstenhuizen. Baldwin is te Windsor ontbo den om den koning in tie lichten over de crisis in de Engelsch B' mijnindustrie Ramek en Skrzynslj'-i hebben een 'OostenrijkschPoolsch arbitragever drag geteekend. Amerika is onderhandelingen met Engeland begonnen oveir verhindering van den uitvoer van alccil ïolische dran ken.. Er heerscht moment ^el weer rust in Peking. Wang Tsji 13jen en een comité voor de oepnbare veiligheid ne men het bestuur waar. Door een ernstige!® boschbrana in Japan wordt de stad .fCobe eenigs- zins bedreigd. UIT DE OMGEVING. ALKEMADE. Gemeenteraat 1. De Raad dezer gemee ate vergader de Donderdagmiddag te 2lh uur. Voorzitter: de burgemt mester. Aanwezig: alle leden. •Na opening der vergadering met het gebruikelijke gebed, worden de notulen van de vorige vergadering ge lezen en onveranderd va ja tgesteld. Aan de orde de agenvla. le. Vaststelling raadsbesluit tot wij ziging van de algemeene politieveror dening voor deze gemeerde. De voorzitter merkf op dat het B. en W. noodzakelijk is gebleken bij den Raad met een voorste 1 te komen, ten einde over te gaan tol aanvulling van de algemeene politie\ erordening, door daarin een bepaling op te ne men, waarbij het den be*, .uurder van

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2