CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ?7de JAARGANG DINSDAG 13 APRIL 1926 NUMMER 1795 I1SCHB COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Middenstandszorgen. Mag men de correspondenties in de verschillende bladen gelooven, dan is de gang van zaken voor den Amster- damschen middenstand allesbehalve gunstig den laatsten tijd. „De verschillende klachten, welke er zijn, vallen eigenlijk tot één oor zaak terug te voeren, n.l. verminderde koopkracht van het publiek, waardoor de wilnkelzaken geen noemenswaardi ge ontvangsten maken en er geen schot komt in de voorraden goederen. Er wordt niet gekocht, niiet alleen, dat men minder klanten voor zijn toon bank krijgt, ook het in doorsnee per hoofd bestede bedrag is in vergelij king met vorige jaren, waarbij men nog niet eens teruggaat tot den gul den tijd der na-oorlogsche jaren, sterk verminderd. En de verwachtilngen, welke velen gekoesterd hadden op een verlevendiging van den verkoop in de dagen vóór Paschen, zijn naar gemeld wordt, over het algemeen niet vervuld Waar de toeloop al iets drukker mocht zijn geweest, waren de resulta ten toch niet van dien aard, dat zij de laatste weken goed konden maken. Ook de invloed van het fraaie voor jaarsweer schijnt zijn invloed te heb ben gemilst. Als voornaamste gevolg van de ver minderde omzetten der winkelzaken in den laatsten tijd noemde men een toenemende onderlinge concurrentie, welke in vele gevallen voor de slecht ste practijken niet terugschrikt. Zoo werden gevallen medegedeeld, waarin winkeliers hun prijzen der ge- etaleerde artikelen 'sZaterdagsavonds laat, na het sluiten der winkels, ver anderen en wel verlagen, dikwijls niet onaanzienlijk, onder die, welke in hun omgeving gevestigde collega's op de zelfde artikelen hebben aangebracht. Den Maandagmorgen vroeg worden de- prijzen weer veranderd en ver hoogd en degenen dile zich aan derge lijke practijken schuldig maken spe- culeeren er alleen op, dat het wande lend publiek den Zondag van hun zaak een indruk van spot-goedkoope prijzen meeneemt, welke volgende da gen het bezoek zal stimuleeren. Als het publiek op de lage prijzen eenmaal in den winkel is gekomen, zal het waarschijnlijk wel eenige ver wondering toonen over de in den nacht van Zondag op Maandag ilnge- treden verhooging, maar misschien slaagt men er in het van een vergis sing te overtuigen en eenmaal voor de toonbank wordt er in den regel toch wel wat verkocht." Voorts wordt geklaagd over het hand over hand toenemend bonnen en zegelsysteem het cadeaux-stelsel enz. Al deze dingen kunnen beschouwd worden als symptomen van een ziek tetoestand, maar de winkelstand zal goed doen te bedenken, dat hilerin te vens de bronnen liggen voor nieuwe zorgen. Er worden en niet alleen te Am sterdam vaak middelen gebruikt, die minstens even erg zijn dan de kwaal en die op den duur de positie van de winkelilers moeten schaden. Aan onze middenstandsorganisaties de taak hier de gewenschte voorlich ting en leiding te geven. BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone adrertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine adyertentiên bij vooruitbetaling ▼an ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cenL V Vernietigend oordeel. De heer de Vos van Steenwijk, di« de dingen zoo scherp en zoo raak kan zeggen, heeft in de Eerste Kamer een vernietigend oordeel - uitgesproken over het onparlementaire en ondemo- cratil9che optreden van den leider der V.D.P. den heer Marchant. Het parlementaire stelsel, zoo be toogde de heer de Vos van Steenwijk, beeft door het zoo cynisch optreden van vrijzinnig-democratische zijde in November een „druk major" gekregen Met instemming werd aangehaald een.uitspraak van Dr. Beumer: „Het gevoel van betamelijkheid is i)n dien kring zoek geraakt. En dan ging de spreker aldus voort Vóór het gezantschap bij den Pause lijken stoel te zijn en er toch tegen te stemmen, ten einde de coalitie te tref fen, is, ik geef dit den heer Anema toe, niet verheffend. Maar men moet bil lijk zijn. Politieke redenen wegen en moeten wel eens zwaarder wegen dan zakelijke. Het ware mijnerzijds onop recht, wanneer ik niet erkende, dat zulks bij mij wel eens het geval is ge weest. Van hun standpunt versta ik de stem door de vrijzinnig-democra ten op 11 November 1.1. uitgebracht, Daarover mijnerzijds geen captie. Maar, Mijnheer de Voorzitter, 10 da gen later welk een blamage; er is ^och nog zoo iets als parlementair fat soen bereid te zijn, dat zelfde ge zantschap te verdedigen, ten einde zich zelf en zijn vriendjes aan Minis tersportefeuilles te helpen, Mijnheer de Voorzitter, ik zal niet formuleeren wat dat is, want ik wil geen harde woorden bezigen, njaar wel mag ik zeggen, dat, indien zoo iets weer ge schiedde, daarmede in ons Parlement een politileke zede zou zijn binnenge leid, die daaraan gelukkig tot hiertoe geheel vreemd is en die niet genoeg gebrandmerkt kan worden. Zulks is dan ook alom in den Lande geschied, en naar ilk hoop, ook in vrij zinnig-democratische kringen, zij het daar fluisterend, vermits men in die zich noemende democratische partij geen leven heeft, wanneer men ge- tuilge laatstelijk het geval-Limburg zich verstout iets te doen, dat den in haai' midden tronenden dictator on welgevallig is; dat de sfeer van pure aanbidding en loutere vereering van dien omnilpotenten heerscher zou kun- nei storen. Het moet daar een en al beate adoratie, verafgoding blijven. Wee hem, die den almachtigen leider niet hoorig is, hem wederstaat. De te rechtstelling, de schrobbeering, de tuchtilging, de executie volgen stante pede. Hij is sacrosanctus. Mussolini is er niets bij. Van democratie gespro ken! Men heeft er den mond wel vol van. men houdt er wel snorkende redevoe ringen over, men vult er wel week en maandbladen mede, men gaat er den boer wel mee op, men lokt er de arglooze kiezers wel mede, maar ze in practijk, in toepassing te brengen, kom er eens om. De hoeveelheid echte democratie, die in de Vrijzinnig-Democratische partij wordt aangetroffen, kan men wel op een dubbeltje leggen, zelfs op een stuivertje, zoo bet nog bestond. Één slechts weet het; en den ande ren rest de keus tusschen hun mond te houden, koest te zijn, of Mahomel rtevotelijk na te prevelen. Tertium non datur. Anders klinkt het: „er uit!" Van Raalte. Treub. Pleyte, van Be- resteyn Teenstra, van der Pot, Molen graaf, Limburg» Wie volgen? Nilet precies de minsten onder de broederen. Gold het niet een zoo bij uitstek anti-soldatëske partij, dan zou ik van haar zeggen een legertje zoo wat zonder kader, een generaal en verder enkele zéér gedweëe luitenants met even gedweëe solda*en. Want. getroffen door het anatheem van den tyran, is het kader, op enke len na, door hem uit de partij letter lijk weggescholden Charmante, be minnelijke soort democratie! En nu moge het niet in de bedoe- lihig hebben gelegen om bet parlemen taire stelsel te knauwen, te deuken, zulks belet niet. dat: „Wie zegt het parlementaire stel sel als juist te erkennen en in zijn onkundig beleid er een paskwil van maakt, het meer schaadt dan de 9tellig9te tegenstander." Ik hoor u reeds vragen, Mijnheer de Voorzitter, van wilen deze uitspraak? Mijnheer de .Voorzitter, het is schier niet te gelooven, vanmr. Mar chant zelf! Te vinden in „De Tele graaf van 13 November 1925." De heer Marchant kan het er mee doen. STADSNIEUWS. Aanvulling van het Academisch statuut. In Stsbl. No. 50 is afgekondigd het Kon. Besl. van 25 Maart 1926, tot aan vulling van het Academisch Statuut. O.m. is bepaald, dat voortaan ook een candidaatsexamen kan worden af gelegd in de wijsbegeerte en in de Egyptische taal- en letterkunde. Het examen zal, wat eerstgenoemd vak betreft, omvatten: logica en ken leer, geschiedenis der Grielcsche wijs begeerte; met goedvinden der faculteit kan ook een andere periode nit de ge schiedenis der wijsbegeerte gekozen worden. Voorts omvat het examen twee vakken, zooveel mogelijk met el kander samenhangende, niet van wijs- geerigen aard en van geval tot geval vast te stellen door de faculteit. Het examen in de Egyptische taai en letterkunde zal omvatten: het post- classieke Grieksch (koinê, papyri, etc.) het Hebreeuwsch of een andere Semi tische taal en een overzicht van de staatkundige geschiedenis en van de cultuurgeschiedenis der oudheid, in zonderheid van Egypte, en in verband daarmede de beginselen van de Egyp tische taal, waaronder begrepen het Koptisch. Aan art. 21 is toegevoegd een nieuw zevende lid, dat als volgt luidt: „Hij, die met goed gevolg het docto raai examen in de wijsbegeerte heeft afgelegd en geen ander candidaatsexa men dan dat in de wijsbegeerte, ver krijgt slechts onderwijsbevoegdheid voor die, tot de faculteit der letteren en wijsbegeerte behoorende vakken in welke hij zoowel bij het candidaatsexa men als bij het doctoraal examen ge ëxamineerd is. Spoor weg-OnthouderswV era^mgingt. Donderdag a.s. zal de tentoonstel lingswagen van de Spoorweg Onthou ders Vereenigilng (S.O.V.) op zijn tour- née door Zuid-Holland te Leiden een dag blijven staan en dan gratis te be zichtigen zijn voor het Spoor- en tram personeel met hun huisgenooten. Indien de wagen aan den openba ren weg komt te staan er is ver zocht om hem achter het haltegebouw van de N.Z.H.T.M. te plaatsen is hij ook voor belangstellenden toeganke lijk. De wagen zelf ils een oude salon wagen van koning Willem III en door de directie van de Ned. Spoorw. ge schonken aan de S.O.V. die hem zelf heeft ingericht als tentoonstelling op het gebied van de spoorwegonthou ding en veel interessants te zien geeft. Gemeentelijke Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. Burgemeester en Wethouders van Leiden hebben benoemd tot gecommit teerden bij de in dit jaar af te nemen eindexamens van de oeconomische af- deeling (H.B.S.A.) van de gemeente lijke hoogere burgerschool met 5-jari- gen cursus: a. voor Nederlandsch en Duiltscb. den heer Ds. J. Ph. Makkink, Ev. Luth pred. alhier; b. voor Engelsch en Fransch, den heer Ds. L. G. M. Bresson, Waalsch pred. alhier; c. voor handelswetenschappen mej. Octavia Parmentier, leerares aan een bijz. school voor U.L.O. alhier; d. voor geschiedenis, aardrijkskun de en staatswetenschappen, den heer Mr. J. Draayer, referendaris aan het Dep. van Waterstaat te 's-Gravenhage e. voor natuur- en scheikunde, den heer Dr. Th. Bergansins, conservator aan het Physiologisch Laboratorium, alhier. Marktkooplieden. De Marktkoopliedenbond „Ons Be lang" voor Leiden en Omstreken zal Maandag 3 Mei a.s. in „Zomerzorg" een feestvergadering houden ter gele venheid van het eerste lustrum der j organisatile. De ex-keizer naar de bollenvelden. Naar wij vernemen, heeft gisteren de ex-keizer, vergezeld van zijn gëma liln, Hermine. en eenige harer kinde ren een bezoek gebracht aan de bloem bollenvelden. In drie auto's begaf zich het gezel schap, waarbij zich leden van de hof houding bevonden, en de kapitein der marechaussee van Houten, naar hier om via Haarlem en Amsterdam naar Doorn terug te keeren. Om half tien was de ex-keizer ver- trokken, om eerst tegen den avond op het kasteel terug te keeren. De groote grijze auto, waariin de ex keizer zat, was met narcissen behan gen. Een groote hoeveelheid bloemen bracht 't gezelschap mee naar Doorn. Bijna niemand heeft den ex-keizer toen hij door de stad reed, herkend. Hij droeg de Duitsche platte militai re pet. Vereeniging tot bev. v. d. belangen der Slechthoorenden. In de oorheelkundige afdeeling van het Academisch Ziekenhuis heeft gis teravond de Vereenigilng tot bevorde ring van de belangen der Slechthoo renden den leden een gezelligen avond aangeboden ter gelegenheid van haar jaarvergadering, waartoe tevens eeni ge loopende patiënten waren uiitge- noodigd. De verpleegster hadden gezorgd voor een allervriendelijkste ontvangst De zaal van de Polikliniek van Dr. v. Bemmel en Dr. v. Iterson. waar de vergadering werd gehouden, had men een feestelijk aanzien gegeven door de vele bloemen, die keurig stonden ge arrangeerd. Onder de aanwezigen werden behal ve Dr. v. Iterson, Dr. v. Bemmel, de directeur van de Polikliiniek, en de hoofdzuster, F. Molenkamp, secreta resse van de vereeniging, ook de di recteur, Dr. Maas, en de directrice, Mej. S. G. Heidema opgemerkt. De voorzitter, Dr. v. Iterson, had de leidilng en verwelkomde de aanwezi gen hartelijk. Na eenige mededeelingen volgde het afdraaien van eenige mooie films, deels gewijd aan gebeurtenissen van den laat9ten tijd, deels aan humoris tische stukjes, di)e beide zeer in Üen smaak vielen. Onder de eerste was o.m. de interessante film van den wa tersnood die de werkelijkheid van dit gebeuren weer eens dichtbij bracht en in hooge mate de aandacht boeide. Daarna volgden eenilge leuke films, die een humoristisch onderwerp be handelden, en de lachspieren geducht op de proef stelden. Vooral de patiënten van de afdee ling, die er bij uitgenoodilgd waren, genoten van de mooie afleiding en het vriendelijk onthaal, waarbij zelfs een sigaartje, limonade en gebakjes niet ontbraken. «Het was een zeer prettige avond, welke de vereeniging en de zusters die hem hielpen organiseeren, wel voldoening mag geven en de patiën ten die ervan genoten, danbaar stem de. Prof. v. Vollenïhoven teruggekeerd. Prof. Mr. C. van Vollenhoven, die in verband met de regeling van Me- xicaansch-Amerilkaansche geschillen, waarvoor hij arbiter is, ongeveer vier maanden in Amerika beeft vertoefrl, is vandaag hier ter stede terugge keerd. De eollecte. De opbrengst der gister gehouden collecte voor de Cortona-stichting be draagt f 353.60 Yt. De proeven met Asphalteering. In het Noordeinde ils men giste ren begonnen met het verlagen van het niveau als een voorbereidilng van Je proefneming met het asphalt. Zooals met weet. wordt met drie vea\s>chillend samengestelde fabrika ten een proef genomen, waarvan er twee in het Noordein de en één iln de Pelikaanstraat wordt geprobeerd. Het verkeer bij de Blauwpoortsbrug. Sinds eenige dageiri is nu. de ver keersagent uit het middelpunt vain het rij verkeer on de kruising bij de Blauw poortsbrug verdwenen em heeft hij zich bescheidenlek naar het begijn van de Haarlemmerstraat verolaatst om van daar op het drukke gebeuren een wa kend oog te houden. Voor zoover dit-thans te beoordeelen valt. is^de proef goed gedaagd. Het is voor de honderien wielrijders chauffeurs-en rijtuigbestuurders een groote verlichting dat zij den opwaart schen draai naar de brug beduid eind kor ter kunnen nemen, terwijl ernstige com plicaties en nadee'ige gevolgen tot he den zjjn uitgebleven. Boerhaave. Tegelijk met de verjongde natuur, krijgt ook de forsche, eerbiedwaardige gestalte voor het acad. ziekenhuis, dieae herinner'ng aan Boerhaave levendig houdt, een schoon jasje aain. Een am bachtsman houdt den grooten man op een steiger gezelschap en is Z n voet stuk netjes aan 't bijwerken en reinigen. Het nieuwe kaasmarktterrein, tWrj vernemen hic-r en daar dc mee ning, dat reeds in de op a s. Maandag te houden raadsvergadering de plannen van de Marktcommissie en B. en W. met betrekking tot de stiqhting van esm nieuw kaasmarktterrein in behandeling zouden komen. Dit is echter niet het geval. Wel zijn in groote lijnen de plannen klaar, en is ook de marktcommissie met haar ad vies eereed gekomen, maar tijdens de be handeling in B. en W. hebben zich op het laatste oogenblik weer objects opge worpen, zoodat B. en W. tot hu'n spijt het voorstel nog niet op deze agenda hebben kunnen plaatsen. Voor den dag met de vreemdelingenl Naar aanleiding van de nieuwe be paling, waarbij Nederlanders ontheven zjjn van de verplichting om zich voor het overschrijden van de Duitsche gren zen te voorzien van een visum en omge keerd, schijnt bij sommigen de meenig te zpn ontstaan dat het nu ook niet meer noodig is, de vreemdelingen die men her berst, op te geven bij de politie. Nadrukkelijk zij er evenwel op ge wezen, dat dit niet juist is, dat de i!n dit opzicht geldende bepalingen onver kort biijve gehandhaafd en dat overtre ding strafbaar blijft. Waarschuwing. De burgemeeeester van Boskoop waarschuwt tegen personen die optreden als vertegenwoordigers van een Kunst- mestfabriek, die dit product verkoopen onder het handelsmerk „Laura". Deze „kunstmest" is in werkelijkheid niets anders dan gemalen turfmolm. De burgemeester geeft in overweging om, alvorens op eventueele aanbiedin gen in te gaan, bij hem inlichtingen in te winnen. Op de Oude Heerengracht is gis teren A. K., met een rijwiel aangere den door L., die eveneens per rijwiel was, en zijn collega nöet wist te ont wijken. Er viel geen persoonlijk let sel te constateeren, evenmin al9 veel schade. Ter hoogte van de Sdon9teeg een motorwagen van de H. T. M. te gen een luxe auto opgereden, die daar keerde. De auto werd beschadigd. Bij de veelading aan do S.S. is K. T. door B. W. met een hard voorwerp op het hoofd geslagen, waardoor een bloedende wond onUtond, Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Buitenland. Te Voorschoten zal aan het station een tweede perron worden aangelegd. Het nieuwe raadhuis te Voorschoten zal 1 Juli in gebruik Worden genomen. Binnenland. Sovjet-Rusland heeft het Volken bondssecretariaat officieel meegedeeld, dat het niet aan de ontwapeningscon ferentie zal deelnemen. Een optimistische verklaring van minister Péret over den toestand der Fransche financiën. Nieuwe luchtaanvallen op Peking. Mussolini te Tripolis. Aangehouden is W. F. E., die ten nadeele van zijn patroon oen bedrag van 20,heeft ontvreemd. BINNENLAND. DE MEESTERS VERDRONGEN. Met onfeilbare consekwentie, aldus de „Rotterd.", zijn de gegradueerden, de meesters in de rechten, in het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land vervangen door Statenleden zonder doctorstitel Nog maar kort geleden was de heer H. de Wilde de eenige gelukkig niet het minste lid van het College, die geen titel voerde. Doch de laatste maanden verander de dat als bij too verslag. Na het overlijden van Mr. JColkma'n, kwam de heer Berghols in zjjn plaats. De heer Heukels vervulde de vaca ture van Mr. Rutgers en de heer Van Boeyen die van Mr. Schokking. En thans bracht de kabinetscrisis en haar nasleep .d&u heer Schaper op de aats van Mr. Limburg. Aan opzettelijke verdemocratiseering van het College moet natuurlijk niet gedacht worden. Het is eenvoudig het gevolg van het feit, dat de samenstelling der Provinciale Staten gewijzigd is. Em wijziging, welke een principieele verbe tering js en practisch voor de provincie geen schadepost is gebleken. Ook het bestuur der Provincie be hoeft er volstrekt niet onder te lijden dat de meesters in de rechten verdron gen zijn door magistraten zonder doc torsbul. Het krachtig initiatief van den heer De Wilde heeft dat overduidelijk be wezen en van practisch aangelegde, goed geschooide maimeii as Heimeis en Schaper kan men ook het beste ver wachten. Zeker, het zal wocilj.-, heei l. lijk zijn om mannen als Rutgers en Lim burg te vervangen, die in de neteligste kwesties van wetsuitieg den weg wis ten; doch er is geen reden om te vree- zen, dat de behandeling der provinci ale aangelegenheden minder solide zal zijn, nu de „meesters" verdrongen wer den. Slechts op de eigenaardigheid ves tigden wij de aandacht. Minister Kan naar de staatsbosschen. %In ons blad van gisteravond is met een enkel woord melding gemaakt van een bezoek van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw aan de bebosschingen van het Staats- bosebbebeer. Nader wordt nog gemeld, dat de mi nister, die 's morgen9 uit Den Haag was vertrokken, reeds om 9 uur bij het Slaatsboschbeheer uitstapte, om ver volgens gedurende eenige uren onder leiding van den directeur van het Staatsboschbeheer, den heer Van Dis sel, en den houtvester Van 't Hoff met bet belangrijke werk van den staat nabij Kootwijk en Harskamp kenni3 te maken. De minister toonde groote belang stelling en liet zifch uitvoerig over ai- les inlichten. Vervolgens werd per auto naar de Zaadeest bij Stroe gere den en daarna naar Speulde, waarna opnieuw een tocht te voet door ie mooie, reeds licht groenende staats- bosscben werd gemaakt. De houtves ter Gerbranda had zich inmiddels bij het gezantschap gevoegd. Zijne excel* lentie toonde ook di.ar groote belang stelling en deed zich kennen al9 eet onvermoeid wandelaar. De schoonheid van Holland. Een medewerker van do Londen- sche Observer raadt den Engelschen lezers een auto-tocht door ons lan* aan 3n dezen tijd van de bloeiende bol lenvelden. Half April, zegt hij, vlam men de vlakke saaie velden op ink lev rige tapijten, en Nederland is een vat de gemakkelijkst bereikbare landen van Noord-Europa, waar het toerei in een auto een genot ia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1