wm NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 12 APRIL 1926 om vaat te stellen wat wij verstaan on der „democratiseering van den Vol kenbond". De bedoeling is om in con- creten vorm de wenschen op dit ge bied te doen vaststellen. Vliegen en Wibaut zullen voor de S.D.A.P. de vergadering der Executie ve bijwonen. MUSSOLINI GEÏNTERVIEWD. André Revesz, de bekende reisredac- teur van de Madrileensche „A.B.C." beeft een bezoek aan Rome gebracht en, zooals zoovele journalisten, heeft hij gepoogd met Mussolini) te spreken. In den beginne slaagden die pogin gen niet. Het wachtwoord van allen, die hij in de omgeving van Mussolini aantrof, was dift: de Duce ontvangt niet! Mussolini, zeiden zij, heeft geen vijf -minuten per dag over voor over bodige'bezigheden. Als leider van de vijf departementen en hoofd der fas cistische'partij werkt hij den geheelen dag van zes uur des morgens af. De journaliist gaf evenwel den moed niet op, en een introductie van den Italiaanschen gezant te Madrid, ge richt tot Mussolini's eersten secretaris was het document, dat hem tenslotte toegang verschafte. De „Sunday Times" bevat nu een verslag, van het onderhoud, dat de correspondent met Mussolilni heeft ge voerd. Het begint met een beschrijving van Mussolini's bureau op de eerste ver dieping van het Palazzo Chigil, onmid dellijk boven de breede toegangsdeu ren gelegen. Het is een ruilm vertrek dat met twee vensters uitziet op het Cbrso. De muren zijn bekleed met go belins en op een der groote tafels zijn de geschenken geplaatst, die den Duce door de fascisten van andere landen zijn aangeboden. In den rechterhoek der kamer staat de werktafel van Mussolini en aan deze tafèl ontvangt hij den correspondent. „De Premier bladerde iin een boek. Toen ik hem naderde" aldus Revesz, „legde hij het boek weg; hij stak mij de hand toe, gaf mij een krachtigen handdruk en verzocht mij te gaan zit ten. Zijn oogopslag is ernstig en streng en de lijn van zijn bovenlip geeft aan zijn gelaat een ietwat minachtende uiltdrukking. De vrienden van Musso lini verzekeren, dat achter dit harde, Napoleontische masker een ziel ver borgen is, die, zooal niet sentimenteel, toch geenszilns verstoken is van ware gevoeligheid. Nadat Mussolini mij eenige vragen had gesteld over mijn reis verklaarde hij zich bereid op door mij gestelde vragen te antwoorden. Het gesprek had plaats in het Italüaansch want of schoon de Duce verschillende talen spreekt, geeft hij natuurlijk de voor keur aan zijn eigen taal. Mijn eerste vraag luidde: „Wil Uwe Excellentie mij veroorloven eenigb vragen te stellen van niet-politüeken en niet te ernstigen aard?" Mussolini antwoordde: „Vraag maar en ik zal beoordeelen, of ik u ant woord kan geven." „Had u er in uw prillle jeugd reeds eenig voorgevoel van, dat u op zeke ren dag de lotgevallen van de Itali- aansche natie in handen zoudt heb ben?" „Ik wil u hierop antwoorden, ver klaarde Mussolini, ofschoon ilk niet van persoonlijke vragen houd. Wan neer iemand een positie van belang heeft bereikt, is men altijd geneigd in zekere daden der kilndsheid de myste rieuze teekenen der predestinatie te ontdekken. Ik zal in elk geval deze dwaasheid niet begaan. Ik geloof, dat mijn jeugd op geen enkele wijze af week van die van anderen. Anderzijds !s 't waar, dat Ik mij van m'n vroegste jeugd af altijd hartstochtelijk heb ge ïnteresseerd voor politieke discussies, die op mijn geest steeds een eigenaar- digen en machtigen indruk maakten. Ik geloof nog altijd, dat het strijden voor de instelling van die machtsorde, welke op een zeker oogenblik hetbe3t overeenstemt met ons persoonlijk ïde- aal, voor een mensch de meest waar devolle taak is." „Hoe en waarom, werd u socialist en hoe en waarom verliet u het soci alisme?" Mussolini antwoordde: „Silnds mijn vroegste jeugd drong alles mij naar het socialisme. Het voorbeeld van m'n vader, de groote liefde, die ik voor het volk koesterde, de atmosfeer van ro mantiek! Maar het socilalisme van vijfentwintig jaar was zeer verschil lend van dat van thans. Het was een edelmoedig, oprecht, vurig, enthousi ast en traditioneel Italiaansch. Ik was socialist, maar in de partij hield ik niet op mij te verzetten tegen het op treden van de leiders in het parlement tegen de bureaucratie en tegen het bondgenootschap met de vrijijietsela- ijj. Ik deed mijn uiterste best, de partij terug te brengen tot haar oorspronke lijke zuiverheid, maar in 1913 begreep ik, dat dit vergeefsche moeite was. Dit was een der redenen voor mijn breuk met de socialistische partij. Een andere, dringende reden was de interventie in den oorlog. De hoof den der partij die pacifistische bour geois waren, bleken niet in staat, de gebiedende noodzakelijkheid van den oorlog te begrijpen als een middel om alleen de eenheid van een jonge natie als Italië nieuwe kracht te geven en aan Italië de positie te verschaffen, waarop het onder de groote mogend heden recht heeft. Daarom verliet ik in den herfst van 1914 de socialisti sche partij, voor welke ik armoede en ballingschap heb geleden. Ik moet u bekennen, dat deze momenten wel licht de bitterste van mijn leven zijn geweest. Ik ben er voorts van overtuigd, ging Mussolini voort, dat mijn onverschil ligheid voor materieelen rijkdom mij van groot nut bij mijn carrière ils ge weest. Ik beschouw geld als een mid del, en niet als een doel, een middel om het mogelijk te maken te triom feeren. Om het doel te bereiken, dat het mijne was en nog steeds is, name lijk de grootheid en bloei van Italië, spoorden ontberingen en offers mij slechts tot grooter vuur en enthousi asme aan." „Ik kan thans niet zeggen,, vervolg de Mussolini, dat ik vijf jaar geleden met mathematische zekerheid de over winning van het fascisme en den tri-, omfantelijken opmarsch naar Rome kon voorzien. Niettemin kan ilk ver klaren, dat een duister, maar mach tig instinct, mij leidde en mij verze kerde, dat het pad, waarop i)k mij be geven had, het juiste was en tot de overwinning zou leiden." De journalist wees er op, dat de the orieën van het fascisme buitengewoon ilnteressant zijn. „Doch" zoo vroeg hij, „wat is het practisch resultaat van uw streven? Hoe staat het met de vrijheid? Is het volk gelukkig?" Mussolini antwoordde: „Zie om u heen; u zult niets anders zilen dan overvloeilende activiteit, onafgebroken arbeid en een bloeiende industrie. In Italië bestaat geen werkloosheid en het volk verdient voldoende, om be scheiden te leven. Overal heerscht or de en veiligheid. Wat heeft een volk meer noodig? Ik kan u verzekeren, dat de massa onverschillig is voor de propaganda der oppositie. Wat het volk wenscht, is rust en een leven van vrede en welvaart. Nilemand verlangt vrijheid. Deze vrijheid is een ideaal van een vroegere eeuw. „De vrienden van Uwe Excellentie verklaren" zoo -ging de journalist voort, dat het fascistisch régime in Italië goed gefundeerd is en dat het minstens een halve eeuw zal blijven bestaan, evenais het liberale régime, dat er aan voorafging. Wat ils uw opi nie daaromtrent?" „Ik denk" antwoordde Mussolini, dat het fascistisch régime, in het bij zonder ten aanzien van sommige in gevoerde hervormingen, aanzienlijk in macht is toegenomen maar ik zal mij er wel voor wachten, een datum vast te stellen en mij aan voorspellin gen te wagen, omdat niemand kan weten, wat er in een verwijderde toe komst kan gebeuren. Toch heb ook ik de overtuiging, dat het fascisme een lange reeks van ja ren zal blijven bestaan, gedurende welke het in staat zal wezen, zijn pro gram van materieel en moreel herstel van Italië te ontwikkelen." „Gelooft uwe excellentie" vroeg de journalist verder, dat andere landen het fascisme zullen navolgen? Som migen van uw partijgenooten meenen, dat er in de toekomst slechts commu nistische en fascistische staten zullen zijn." Mussolilni antwoordde: „Ik heb reeds meermalen gezegd ,dat het fascisme essentieel Italiaansch is. Dit kan even wel niets veranderen aan het feit, dat de decadentie van de democratie en het parlementaire systeem in andere landen bewegilngen, ontleend aan het fascisme, te voorschijn zal roepen." „'Waarheen eal Italië het surplus zijner bevolking zenden?" was de vol gende vraag. „Na de bijna volkomen afsluiting van Noord-Amerika voor onze emi granten" verklaarde Mussolini, „zul len zij in steeds grootèr getale na^r Latijnsch Amerika gaan, iin het bij zonder naar die landen, die een gema tigd Atlantisch klimaat hebben. De dringende behoefte dezer landen aan intensiever exploitatie, de verwant schap wat ras en taal betreft tus- schen Italië én deze Zuid-Amerikaan- sche volken, veroorloven ons, groote verpachtingen te koesteren van het resultaat dezer internationale samen werking." UIT ONZE INDIEN. Het noodwesr te Priok. Omtrent het noodweer te Tandjong Priok in den avond van 14 Maart le zen wij in de Indische bladen: Zondagavond om 9 uur stak er een zware storm op, vergezeld van een wervelwind, in de haven. De- kabels van groote laadprauwen, die bezig wa ren met lossen, zijn doorgeknapt en de prauwen, die werden weggesleurd, dreven rond door de haven. De Ant- jolweg werd versperd door twee asem- boomen en op den' Zuiderweg zijn er 5 ontworteld. Talrijke telegraaf- tele foon- en lichtleidingen zijn vernield. Oost-Priok zit zonder licht. Bij het commissariaat van politile zijn 3 hoo rnen omgewaaid, crp het terrein van de kazerne. De Celebesstraat is ondergeloopen. In den Entrepotweg vielen twee zware hoornen op Chineesche huizen, dile ver nield werden. Er hadden geen persoon lijke ongelukken plaats, 's Nachts om 2 uur was men nog bezig met naar de prauwen te zoeken. Vermoedelijk zijn meerdere huizen vernield. In totaal zijn 9 woningen vernield, 60 boomen zijn ontworteld. Er is groo te schade aan het electriciteitsbedrijf toegebracht Juiste cijfers zijn nog on bekend, doch de schade beloopt ette lijke duizenden guldens. De laadprauwen zijn alle evenwel onbeschadigd gebleven. De Magelangsche relletjes. Het plaatselijk bestuur van de Sari kat Rajat te Magelang is in preven tieve hechtenis gesteld. Drie commu nisten werden gearresteerd, waarvan één propagandist uit Bandoeng, we gens overtreding van het vergaderver bod. Tien soldaten werden wegens de zelfde overtreding gevangen gezet we gens deelneming aan vergaderingen van de Sarikat Rajat. De communistische propaganda. De voorzitter van de Sarekat Kaoen Tani te Makassar, Aboebakar, die voortvluchtig was, is, nadr Aneta thans seilnt, in het Pare-Paresche ge arresteerd. Aboebakar, die uitgever van de Soe- ara T&j is, wordt vervolgd wegens een persdelict (opruiing) en diefstal uit de kas der vereeniging Sarilkat Soeara Tani. Het archief der vereeni ging, dat zeer bezwarende stukken be vatte, is in beslag genomen. Burgerlijke vlieg diensten. Naar de Loc. van officieuze zijde vernam, bestaat er bij 't departement van marine in Nederlandsch-Indië, in tegenstelling met de daaromtrent ver breide meening, groote, daadwerke lijke belangstelling voor het iln het le ven roepen van Indische burgerlijke vlies-diensten. „Marine" zou eventueel bereid ge vonden kunnen wórden, om alle mo gelijke medewerking te verleenen aan een particuliere onderneming, dile zich op een reëel e basis stellend, een par ticulier vliegverkeer in den archipel zou willen gaan entameeren. In verband' hiermee zou men bereid ziin de bestaande gouvernements lan dings fer rein en met hun gebouwen enz. een deel der aanwezige vliegtui gen en verdere hulpmiddelen, waar over de marine beschikt, in bruikleen af te staan, al of niet onder nader te omschrijven voorwaarden. De malaria te Tegal. Het is inderdaad ontstellend, te ver nemen hoe verschrikkelijk de malaria te Tegal beeft huis gehouden, schrijft bet Bat. Nbl. Het aantal slachtoffers is groot en in vergeliikking met Che- ribon, waar kort geleden de alarmee- rende persberichten de aandacht op den slechten gezondheidstoestand al daar vestigden, is Teeal er al zeer slecht aan toe. Verschillende desa's in de onmiddelliike omgeving van Te- p-al zijn, zooal niet geheel en al uitge storven, niettemin in bevolking zoo achteruitgegaan, dat zij een verlaten en desolaten indruk wekken. Er heerscht in de verschillende kamoongs een toestand van verwaar- loozine-, welke alle beschrijving tart. doch even snel en doeltreffend als zulks te Cheribon is geschied, zullen ook biler de noodige verbeteringen worden uitgevoerd. Het blad verneemt, dat Prof. Roden- walt met een ganschen staf van per soneel, w.o. dr. Wallig en dr. Sosilo en muskietenvangers naar Tegal is vertrokken teneinde de onmiddellijk- noodirge verbeteringsmaatregelen te treffen, en de uitvoering ervan te lei den. Het plan-Sitzen en Louzada be treffende de verbetering van den as- samèeringstoestand wordt volgens na dere aanwijzingen gewijzigd, zoodat bij de uitvoering ook bereikt zal wor den bestrijding van het malariage vaar. De noodige wékken zullen een aanzienlijke som gelds kosten, maar rip toestand eischt dringend hulp. HET COLLECTIEF ARBEIDS CONTRACT. Mr. A. Tope schrjjft in „Econ. Stat Berichten" over de verbindend vrklaring van het collectief arbeidscontract. Hij heeft den indruk, dat vele schrijvers over dit onderwerp verzuimen, voldoen de rekening te houden met het feit dat juist de omstandigheden en de wijze van uitvoering practisch hpt nut en de vrenseheLy kheid van de verbindendver klaring kunnen bepalen. Gevolg: Vele onjuiste opvattingen en langs elkaar heen redeneeren van pro- en contra-strjjders. Het gaat echter, aldus Mr. Tepe, om deze concrete vraag: „WeSke is, aan genomen, dat de C.A.O. eeme voorname eg noodzakelijke plaats inneemt in het bedrijfsleven, de beteekenis van de ver bindendverklaring dier C.A.O., op de wijze als voorgesteld in het vooront werp van wet van Minister Aalberse?" Het antwoord, gegeven na een gecom mentarieerde bespreking van en in stemming met het artikel van Dr. van Rhijn in de Ned. Mercuur, luidt, dat „de verbindendverklaring eener C.A.O., overeenkomstig de bopaling van dit ont werp, bezwaargjk ooit een g nadeel kan opleveren. Jietzq voor het bedrijfsleven, hetzii ^oor het algemeen belang." In dit ontwerü vermag schriiyer dan ook niets anders te zien dan „eem mid del tot uitbouw van het vredesinsiituut: de C.A.O., tot onderdrukking derhalve van den klassenstrijd, en ean tegemoet koming van het particulier initiatief, d.i. een overheidsbemoeiing, ten doel heb bende zich zelve te beperken tot het uiterst noodzakelijke". GEMENGD NIEUWS. Onbewaakte overwegen. Gistermiddag 4 uur is op den onbe- waakten overweg tusschen Liesch- bosch en Leur door een losse locomo tief, komende uit de richting Breda, een doofstomme vrouw van ongeveer 30 jaar overreden. De vrouw was on middellijk dood. Zware boschbrand. Nabij' Venlo heeft op Duitsch gebied een zware bosch- en heidebrand gewoed in den omtrek van het kasteel Kriec- kenbeek op c.a. 500 Meter van de grens. Het kasteel ligt te midden van oude, zware bosschen, die prachtig zijn onderhouden. De brandweer van Kaldenkirchen en andere gemeenten, alsmede hon derden vrijwilligers namen aan het blussohingswerk deel. Door den N.-Wi. wind bestond geen vrées «oor over slaan op Nederlandsch gebied. Twee honderd tien morgen bosch tusschen Leuth en Suchtelen zijn verbrand. Het kasteel en de eiken-Üeuken-bosschen in de onmiddellijke omgeving bleven be houden. Een station verrold. Het station van de .Gooische Stoomtram te Blaricum heeft geen alledaagsche ge beurtenis beleefd, naar de „Gooi- en Eemlander meldt. Na het gebouwtje ontdaan te heb ben van dakpannen, schoorsteenen, enz., is rnen begonnen, dit te ver rollen tot op het terrein gelegen naast de bakkerij J. aan de Huizerstraat. Dood el ijk ongeluk, -r- De ar beider P. I., uit Buael is op zijn werk te Réthy. door een slijpsteen uit de smederij zoodanig getroffen, dat hij spoedig daarop overleed. De watersnood. Te.Leeuwen Boven is het huis van G. van Hees, door de overstroomingen bouwvallig geiworden. ingestort. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Te Wamel is de schade, aan wo ningen, huisraad, veevoeder enz. toe gebracht op ruim een millioen geraamd Daarbij de boomgaarden en de tuin bouw niet eens gerekend. In Beugen is de schade reeds ver- foed. Aan 70 personen is in totaal een edrag van f 50.000 uitgekeerd. V r e e S e i ij k e woningtoestan den. Dé Gemeentelijke Woning courant te Amsterdam bevat een af beelding van inpandige perceelen aan de Lindengracht. Deze perceelen wor den thans gesloopt. De deuren cfar bo venhuisingangen ontbraken reeds -lang Zij waren door de bewoners in den oorlogstijd als brands of gebruikt. De perceelen bevatten tezamen 8 éénka merwoningen. De woningen werden be wound door echte paupers, w'er kin dertjes naakt rondliepen. De beide per ceelen waren besmet met wandluizen, zóó zelfs, dat één der bewoonsters mee deelde, -in geen anderhalf jaar in de bedstede te hebben kunnen slapen. D roevie sterfg eval. Eenige dagen geleden werd in een der wo ningen aan den Hoofdweg te Amster dam een jeugdige vrouw dood in de kamer naast den stofzuiger gevonden. In haar nabijheid wera een slapend kindje van drie of vier jaar aange troffen. Daar vermoed werd, dat de vrouw was gestorven, ten gevolge van een defect aan den stofzuiger, verzocht de politie het Gemeentelijke Elektrici teitsbedrijf een onderzoek in te stel len. Dit is gebeurd, doch er we^d geen defect aan den stofzuiger gevonden. Niet onwaarschijnlijk is, dat de vrouw onder het werk een hartver lamming heeft gekregen. Het lijk is door de politie in beslag genomen. Van zijn motor geslingerd. Bij 'Treeswijk, gemeente Valkenswaard reden Zaterdagmiddag de Gebr. Gijs- berts uit Eindhoven, elk op een mo tor, achter elkaar. De eerste Wi. G. kwam vermoedelijk ten gevolge van den opgebroken weg te vallen, waar door zijn broer die vniet meer*kon remmen, op hem in reed. W. G., secre tarie-ambtenaar te Eindhoven bekwam een hersenschudding en is per Roode- Kruis-auto naar 't ziekenhuis te Eind hoven overgeoracht. Gisteravond was het slachtoffer nog bewusteloos. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Aanranding. In de nabijheid van Blerick is een reiziger, zekere N. des avonds door een tweetal onbeken de personen aangevallen. Hij werd van zijn fiets geworpen en van een bedrag van foOO beroofd. De daders wisten in de bosschen te ontkomen. Brand te Amsterdam. Za terdagavond om kwart voor 10 is brand uitgebroken in de timmerfabriek van M. G. ten Brink, firma C. -van Beek, gevestigd in een inpandig hou ten gebouw achter de perceelen 2 en 4 van den Overtoom te Amsterdam. Omtrent de oorzaak is niets bekend; de bewoners van deze huizen werden door, het geknetter van het vuur en een piotseiingen feilen gioed opge schrikt en het bleek toen, dat het vuur, dat voedesl vond in opgeslagen materialen en markiezen, met groote kracht in beide verdiepingen over de heeie lengte van het gebouw, onge veer 25 Meter, woedde. In éen oog wenk was het dak doorgebrand en sloegen de vlammen hoog uit boven de omringende perceelen; dikke rookwol ken dreven over den Overtoom en de Nassaukade met groote fonteinen van vonken. Door de woonhuizen van den Over toom, aan de achterkant waarvan door de hitte de ruiten waren gesprongen, tastte de brandweer het vuur aan, maar zij ondervond nog al moeilijkhe den om het brandende gebouw te be reiken. Weldra bleek dat op eenigeN plaat sen ook het gebouw van de aangren zende rijwielschool en magazijnen der Fongersfabriek reeds was aangetast. Ernstig onheil heeft de brandweer daar echter kunnen voorkomen; de schade daar bepaalt zich hoofdzakelijk tot waterschade. Het houten fabrieksgebouw van de firma van Beek is vrijwel tot den grond toe afgebrand. De brand had een zeer groote men- schenmassa op de been gebracht, die de politie met eenige moeite op een afstand hield. Afschuwelijke roofmoord. Te Rockendoi f, nabij de Eger, heeft een afschuwelijke roofmoord plaats ge had. Een landbouwer had dezer dagen een os verkocht voor 40Ü0 Cechische kronen. Het geld bewaarde hij bij: zich in huis en hiervan heeft waarschijnlijk iemand kennis gekregen. Tusschen twaalf en drie uur overviel bij de sla pende familieleden en vermoordde met een bijl het 12-jarig zoontje Isidore het dpchtertje Anna, alsmede een 25- jarig dienstmeisje. De landbouwer zelf, zijn vrouw en het 7-jarig zoontje Jozef werden ge wond, waarvan vader en zoon levens gevaarlijk, terwijl men hoopt, de vrouw in het leven te behouden. Een 13-jarig zoontje, 'Kasper, had zich onder het bed verscholen' en was- getuige van den massamoord. Hij'zag hoe het onmensch de kasten en laden de moordenaar het huis had verlaten, doorzocht om hei geld te vinden. Toen alarmeerde het knaapje het dorp. De achtervolging leidde echter niet tot een resultaat, men vond slechts op een 10U0 meter afstand de bebloede bijl, waarmede de misdaden waren ge pleegd. In het dorp en omgeving heerschte groote opwinding, nonderden mën- schen verzamelden zich voor het huis, \yaar de gruweldaad heeft plaats ge had. Naar later wordt geméld, zijn ook de te wonde vader en zoo overleden, zoo- at het aantal slachtoffers vijf be draagt. Land- en Tuinbouw. De boter-invoer in Nederland. In het eerste kwartaal van dit jaar (1 Jan. t. m. 27 Maart) werden in ons land ruim 417.000 K.G. boter ingevoerd Deze hoeveelheid was in hoofdzaak afkomstig van Australië (165.000 K.G.) Siberië (110.000 K.G.), Argentinië 90.000 K.G.) en Nieuw-Zeeland 28.000 K.G.). Dahlia-teniconstelling. De Nederlandsche Dahlia-vereeni- ging, de afdeeling s-Gravenhage van de Kon. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en het Kon. Zoölogisch Botanisch Genootschap zullen 23, 24 en 25 September in de za len en in den tuin van het Kon. Zoölo gisch Botanisch Genootschap in Den Haag de tweede groote vijfjaarlijksche dahliakeuring een tentoonstelling hou den. De eerste vergadering van de rege lingscommissie heeft reeds plaats ge had. Het ligt in de bedoeling, evenals 5 jaren geleden een beeld te geven van betgeen de Nederlandsche dahlia-cul tuur vermag en het publiek te laten zien ,welk een groote vlucht deze in de afgeloopen vijf jaar heeft genomen. Naast de verschillende thans ge kweekte zullen de nieuwe soorten wor den tentoongesteld en er wordt op de medewerking van velen gerekend om tevens te lat enzien wat in de bloem- bindkunst met dahlia's kan worden bereikt. Een nieuwe meststof. De Badische Anilin und Sodafabriek brengt eerlang een stikstof fosphor- zure meststof in den handel, onder de benaming van „Leuaphos Basf. Het bevat 20 pet. stikstof en 15 pet. fos- phorzuur. Hiervan zijn 14 pet. oplos baar in water en 1 pet. in citraat. De I. G. Farbenindustrie gelooft door in voering van deze meststof, aan de te genwoordige behoefte tegemoet te ko men, wijl daarmee het doel, meervou dige arbeidsprestaties bij de bemesting door den gelijktijdigen toevoer van de drie voornaamste meststoffen stikstof, kali en fosphor te vereeningen en de noodzakelijke arbeidsbesparing te ga randeeren steeds meer bereikt wordt. In tegenstelling met het superfosphaat waarin fosphor met kalk verbonden is, is in de niewe meststof een verbinding met ammoniak en met stikstof tot stand gebracht,' waardoor een sneller absorptie ook daar die gronden geen bijzondere behoefte aan fosphorzuur hebben, althans van het stikstof proef ondervindelijk bereikt wordt. Scheepstijdingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. BINNENDIJK, R'dam n. New-Orleana 9 v. Antwerpen en p. 10 Vlissingen. GAASTERDIJK, Vancouver n. R'dam 10 te Antwerpen. VOLENDAM, New-York n. R'dam 13 (2 n.m.) te Plymouth verw. BREEDIJK, Baltimore n. R'dam pass. 10 (4.30 v.m.) Lizard. MARYLAND, 9 v. R'dam te Baltimore. NIEUW-AMSTERDAM, R'dam n5New- York 10 (10.30 v.m.) v. Halifax. STADSDIJK, New-York n. R'dam p. 10 (5 n.m.) Lizard. LOCHGOIL, 10 v. R'dam n. San Fran cisco. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. BAT JAN (thuisreis) 9 v. Padang. JAVA (uitreis) 9 v. Algiers. KONINGIN DE NEDERLANDEN, (uit reis) 9 v. Genua. MAPIA (thuisreis) 9 v. Marseille. BANKA (uitr.) pass. 9 Gibraltar. BAWEAN, 8 v. Samarang n. Rangoon. CELEBES, 10 v. A'dam n. Port Said. RONDO, 10 v. Batavia te A dam. DELFLAND (uitr.) 10 v. Bahia. EEMLAND, 9 v. R'dam te Buenos- Ayres. FLANDRIA, 8 v. Buenos Ayres n. Am- GELRIAUiitr.) 9 v. Bahia. ZEELANDIA (uitr.) 10 v.- Corunna. ROTTERDAMSCHE LLOTD. SIANTAR (thuisr.) 9 v. Belawan. JACATRA, Bassein n. R'dam pass. 9 KAWI (uitreis) pass. 10 (9 v.m.) Oues- sant. RINDJANI (uitreis) pass. 10 Perim. KERTOSONO (uitreis) p. 10 Kaap Bon. HOLLAND- ArRIKA-LUN. JAGERSFONTEIN, 10 v. Algoabaai n. Kaapstad. MELISKERK, 10 v. Algoabaai n. East London.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6