NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 12 APRIL 1926 Voorts zullen verschillende oefenin gen worden gehouden voor den onder zee-, vlieg- mijnendienst, zoowel van de Neclerlandsche kust a's in de zee gaten. Postvervoer door de lucht. Over de wekeiijKsche Fransche póstlijn Toulouse-Casablanca zijn in '1925 808.320 K.G. post vervoerd, te gen 490.855 K.G. in 1924. Over de in '25 ingestelde lijn Casablanca—Dakar, in welke laatste haven aan de stoomsche pen naar Zuid-Amèrika de per lucht post aangevoerde post wordt afgege- geven, werden 12.498 K.G. post ver voerd. Van welk»belang deze lijnen voor het postvervoer zijn, blijkt wel daaruit, dat over alle andere Fransche cn vreemde luchtlijnen naar en van Frank rijk in 1925 slechts 8359 K.G. post wer den vervoerd, tegen 9047 K.G. in 1924. KERK EN SCHQOL. «ED. HERV. KERK. Viertal: Te Zuilen, G. J. G. de Bel te Sliedrecht, P. C. de Groote te Vianen, P. L. Kiehl te Hoorn en Joh. Kjjlne te Woubrugge. Beiroepen: Te Oudewater, D. Plan- tinga te Elburg. Beidankt: Voor Vreeswijk, C. Vlas blom te Driesum. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Kootent W. H. v. d. Vegt te Dx*achtster Compagnie. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Lisse, P. J. de Bruyn te Veeneindaal. Bevestiging, Intrede, Afscheid. De bevestiging van D3. G. H. Ker sten, pred. bij 'de Geref. Gemeente' te lerseke op 2den Pinksterdag te Rotter dam, zal worden geleid door Ds. R. Kok te Gouda. Nieuwe Hervormde Kerk. Te Zeist is Zaterdag, naar het „Utr. jDagbl." meldt, het bouwen van eeh tweede Hervormde Kerk aanbesteed. Dr. Geelkerken. Prof. Grosheide schrijft in het .jong ste nummer van het Noord-Hollaindscii Kerkblad over Dr. Geelkerken, o.m.: Dr. Geelkerken is iemand van. meer dan gewone bekwaamheid, eein, man, die vele gaven van den Heere_ heeft ontvan gen. Hij is een spreker, die zijfn gehoor onder den indruk weet .te' brengen van zijn woord, een, die mönschen weet te treffen* en te roerein, ook zulk en, dia zich door anderen niet laten roeren. In zijn uiterlijk optreden heeft Pr. (Geelkerken veel mee; hij krijgt de men schen, waar hij ze hebben wil. In de tweedei plaats mogen we er op wijzen, dat Dr. Geelkerken iemand is van wetenschappelijker aanleg. Hij schreef een proefschrift, dat .uitsteekt boven het gewone peil, waarop proef schriften gewoonlijk staan, en dat nog altijd verdient, ernstig te worden bestu deerd. Dr. Geelkerken heeft echter den weg aer wetenschap niet verder betre den. Toen hij het beroep naar een groote gemeente ontving, heeft hii gemeend dat te moeten aannemen en daarmee was in beginsel beslist, dat hii zich verder niet 111 de eerste plaats gaf aan de wetenschap. Voor het geding is dat een schaduw zijde geweest. Want dit bracht dadelijk op wetenschappelijk terrein. En het bleek op de Synode, dat Dr. Geelkerken daarop niet voldoende thuis was. Hij heeft beweringen geuit en niet willen terugnemen, die hii niet wetenschappe lijk heeft kunnen bewijzen. Zelfs kreeg men soms den indruk, dat Dr. Geelkerken zich tijdens de Synode ieen standpunt maakte, een standpunt, dat onhoudbaar bleek. Zoo is het ook in het rapport der dogmatische com- commissie gebleken. Maar ieder verstaat, hoe daardoor de zaak schade heeft geleden. Wie bepaal de gedachten uit, vooral, wie ze onder het groote publiek brengt, moet welbe- slagen ten ijs komein. Gebeurt dit niet, dan vermeerdert de verwarring slechts. En wat dat betreft, van de verdediging van Dr. Geelkerken moet gezegd, dat daarin niet altijd die klaarheid was, die men toch van hem mocht vragen. Dr. Geelkerken en de Dageraad. Dr. Geelkerken had van. de Vrijdeai- kersyereeniging in Den Haag een uit- nccdiging ontvangen om te komen spre ken op een nader te bepalen datum over zijn schorsing en afzetting door de Sy node. Op dezen brief heelt Dr. Geelkerken geantwoord, dat hij tal van uitinoodi- gingen heeft ontvangen om te komen spreken in Geref. Kerken. Vooralsnog h, - it hij dus geen tijd om de uit- ncodiging gevoig te geven, ook acht hij het oogenblik nog .niet gekomen om buiten de Geref. Kerken over ziin schor sing en afzetting te spreken. Bovendien ziet hi] er het nut niet van in zijn zaak uiteen te zetten voor deze <or?eniging, al zou hij ter gelegener tijd voor deze vereeniging bereid zrj|n ■een godsdienstig onderwerp te behan delen. Berichten^ dus, dat Dr. Geelkerken voor de Vrij denkers vereeniging in Den Haag zal spreken, zijn van allen grond Ontbloot. 1- i i „Jachin". Het Hoofdbestuur van „Jachim" be sloot de jaarlrjksche algemeene verga- deringg te houden D. V. Dinsdag 14 en Woensdag 15 Juli te Nijmegen. Bij zonderheden omtrent referaten en spre kers 'volgen. Te Nijmegen werd nog nimmer ver gaderd. Daarom won Nijmegen het van .Leeuwarden, waarin in' '87 de laatste vergadering werd gehouden. Vereen, van Chr. onderwijzers. Onder presidium van den heer P.-Oos terlee van Nijmegen, kwam de vereeni ging van Christelijke onderwijzers, enz. te Utrecht in algemeene vergadering de z.g. voorvergadering van het' hoofdbestuur met afgevaardigden bij een. Het voorstel van het hoofdbestuur in zake de restitutie aan de afdeelingen, bracht een uitgebreide discussie en werd zonder stemming aangenomen. De contributie werd evenals vorige jaren vastgesteld op een vierde pet. van het salaris. O.m. kwam aan de orde een voorstel van de afd. Gelderland's Achterhoek, inzake de opleiding vain onderwijzers. De afd. stelt voor in 1926 en eventueel vol gende jaren geein leerlingen tot oplei ding si m-ichtimgen toe te laten of in 1930 en volgende jaren, zoolang het noodig geoordeeld wordt, geen examens voor onderwijzer te houden. Deze maatregelen mogen geen nadee- lige gevolgen hebben voor de kweek- schoolieeraren. Over dit voorstel werd breedvoerig gsdiscusieerd. Het bestuur heeft een" enquête aangaande deze zaax gehou den, die op grond van ontvangen en verwerkte cijfers, tot de conclusie komt (dat de actie naar twee kanten moet uitgaan. a. Verlaging van de leerlingenschaal, vooral vcpr de kleine scholen en zeven de leerjaar. Een kleine verlaging zou het over compleet opheffen. b. Aanstelling van onderwijzers door de besturen of door de gemeenten, het zij geheel voor hun rekening of niet steun van het Rijk. Men een kleine wijziging werd het voorstel Geldenand's Acüterhoek alge meen aangenomen en besloten krachtig er bij de regeering op aan te dringen, de leerlingenschaal te verlagen, opdat het onderwijs aan de gestelde eiscbeln zal kunnen voldoen en zoo ook vele onderwijzers zonder betrekking gehol pen kunnen worden. Een voorstel Gelderland's Achterhoek luidende: „Het Hoofdbestuur wende alle middelen aan, om met loslating van de idee standplaatstoelage, of te wel „ver kapte classificatie", de classificatie de wereld uit te helpen", ontlokte eejn, warm debat. Besloten werd een commissie te be noemen tot nader onderzoek van deze moeilijke zaak. Een vooKitel Hillegom, verzoekende het hoofdbestuur, om voortdurend de .aandacht te schenken aan de salaries# ring en aan de wegneming der clas isificatie, en uit te spreken dat aan 3- of 4jarige -kopschoten één of meer voorbereidende klassen verbonden mo- .gen worden, werd niet tot een beslis sing gebraent, aangezien 30 af deelingen voor en 28 tegen* stemden. Een tweede voorstel Hillegom: Op de lagere school mag één vreemde taal worden onderwezen, werd van de agen da afgevoerd, om door een nader voor stel van het hoofdbestuur aan de orde gestela te worden. Naar aanleiding van een voorstel- West Friesland inzake hooger beroep op de beslissingen vain de commissie van beroep, verklaarde de afgevaardigde der aide?ling zich volkomen tevredejn met. de door het hoofdbestuur gegeven toelich ting, waarom het voorstel1 afgevoerd werd van de agenda. Het voorstel Over Betuwe, om te be werken, dat door de-regeering aan Ge meentebesturen of oudercommissies en Besturen vijh bijzondere lagere schoten, worde vergoed; vijftig .procent van hetgeen door deze college's aan sa laris wordt uitbetaald aan kvveekelingeln in het bezit der onderwijsakte, die ge durende het volle aantal schooluren be schikbaar zijn voor het onderwijs aan scholen met 2148 en ói96 leer lingen, waarvoor in overeenstemming met de j^S-schaal" door het rijk slechts de salarissen voor resp. één' en twee leerkrachten worden vergoed, wordt na discussie aangehouden, omdat een an dere formuleering wenscheiijker wordt geacht. Uit het Sociale Leven. De werkloosheid in Nederland. Het mag dan langzaam gaan, zegt de Te le gr., geleidelijk betert zich toch de economische toestand. Wie naar aanleiding van de dezer dagen door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek gepubliceerde cijfers over 1925 omtrent de werkloosheid en de werk loosheidsverzekering in ons land te rugziet naar hetgeen de achter ons liggende jaren dienaangaande hebben opgeleverd, kan wel tot geen andere slotsom komen. Toch wij zijn nog lang niet aan het peil van het laatste jaar voor den oorlog! Toen in 1913 Was het indexcijfer van de werkloos heid over het geheele jaar 5. Met spron gen ging het na Augustus 1914 om hoog en zoo leverde het eerste oorlogs jaar een middelcijfer,van niet minder dan 13,8! Gelukkig, een dergelijk ab normaal getal is sinsdien niet meer bereikt. Wel sche.en het, dat de depres sie na 1920 het record van 1914 zou gaan slaan, doch na het hoogtepunt in 1923 het werkloosheids-indexcijfer was toen 11.2 zette een aanvankelijk snelle daling in, die ook over 1925 ver deren voortgang heeft gemaakt, zij het dan in kalmer tempo. Zoo gaf 1924 een werkloosheidsindex van 8.8 en 1925 van 8.1. Er is dus vooruitgang en het feit dat hij nu reeds twee jarenlang merkbaar is, geeft reden tot goede ver wachtingen voor de toekomst. Dat, gezien deze cijfers, ook het to taal bedrag aan uitkeeringen uit de werkloozenkassen over 1925 terug liep, spreekt wel vanzelf. Tocli geven de daaromtrent gepubliceerde cijfers het afdoend bewijs, dat de werkloos heid in ons land jaarlijks nog schatten aan uitkeeringen kost. Beliep over 1924 het totaal bedrag dier uitkeeringen f 5.255.930, in het vorige jaar vertoonde het een daling tot f 5.106.920. Mag men zich over he.t terugloopen van dit cij fer verheugen, een factor, die deze vreugde tempert, mag niet uit het oog worden verloren. Immers is het tótaal- cijfer, op zichzelf beschouwd, nog zeer hoog. Werkloosheidsverzekering het spreekt vanzelf is in de rij der middelen, die men ter zake van werk loosheid te baat neemt, er slechts een van de derde orde. Voorkomen van werkloosheid verdient theoretisch evenzeer de voorkeur als bestrijding daarvan. Eerst wanneer die beide fa len, zijn middelen noodig, om de ga- volgen der werkloosheid zooveel doen lijk te verzachten. Zulk een middel is de verzekering doch waar zij -uit keeringen verstrekt zonder dat daar arbeidsprestaties tegenover staan, blijft zij hoe noodig ook een mid- d*el van inferieure kwaliteit. Dat aan dat middel in het vorige jaar nog ruim vijf millioen werd ten koste gelegd, blijft derhalve een feit van ernstige economische beteekenis. De cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek vertoonen en dat feit is bijzondere aandacht waard TWEEDE BLAÜ. BINNENLAND. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van liet Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den .Ham- del zijn over de afgeloopen week, ein digende 8 April 111 Nederland uitge sproken 40 faillissementen tegenover 94 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 8 April '26 1058 faillissementen tegenover 1233 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De dijkdoorbraak bij Reewijk. Als aanvulling van het verslag der gister gehouden buitengewone ver gadering van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, wordt nog medege deeld dat de commissaris der Koningin Baron Sweerts de Landas Wyborgh, eenige mededeelingen deed omtrent de doorbraak van den dijk bij Reewijk en dit deed in dezen voege: Op Oudejaarsavond had de ramp plaats. Den 16en Januari kon reeds de aanbesteding voor het dichten van de doorbraak plaats hebben. -Den 27en Maart was het gat in den dijk gedicht en kan met het droogmalen worden be gonnen, zoodat de hoop bestaat, dat, behoudens onvoorziene omstandighe den, in het begin van de maand Mei, en derhalve nog tijdig de gronden aan de eigenaren ter bewerking zullen kunnen worden teruggegeven. Getef. Vereen, voor Drankbestrijding, Naar wij vernemen zal de 26e jaar- lijksche algemeene vergadering van de Geref. Vereeniging voor Dranbestrij- ding, in verband met het vierde En- krateia-congres, Woensdag 25 Augus tus a.s. te Amsterdam gehouden wor den. Behalve de verkiezing van twee be stuursleden wegens periodieke aftre ding, moet op deze vergadering ook voorzien worden in de vacature, ont staan door het overlijden van Dr. J. C. de Moor. Jaarvergadering N. C. G. O. V. Ook de algemeene vergadering van de Nat. Christ. Geh. Onth. VereeciB ging zal in verband met het Enkrateia congres 25 Aug. a.s. te Amsterdam plaats hebben. Aan de orde komt o.m. de verkiezing van twee bestuursleden, in verband met de periodieke aftre ding van den voorzitter minister Dr. J. R. Slotemaker e Bruine en van Ds. J. Henri Ledeboer te Amsterdam.* Commissaris Blok. Naar het persbureau V. D. uit Tiel verneemt, is de heer Blok, commissa ris van politie te Culemborg, Zaterdag morgen uit de gijzeling ontslagen. Rij zal zich waarschijnlijk van Tiei naar Den Haag begeven. Vlootoefeningen in den zomer. ■Ten opzichte van de bewegingen der schepen gedurende dezen zomer valt het volgende te vermelden: I)e „Tromp" en „Heemskerck" blij ven voorloopig in dienst voor de oplei ding en vorming der adelborsten van het oudste studiejaar en van de oplei ding van matrozen te Gorinchem, enz. Eén dezer schepen gaat in den loop van den zomer uit dienst alsdan zul len 2 Z.-booten en 1 mijnenlegger in dienst worden gesteld. Van 8 Juni tot begin Augustus zal een oefeningsverband worden samen gesteld uit „Tromp", „Heemskerck", een groep Z-booten en een groep onder zeebooten,, daarna, van begin Septem ber tot einde zomeroefeningen, een oefeningsverband bestaande uit één der pantserschepen,' een divisie Z-boo ten en een groep onderzeebooten. De „Heemskerck" en „Tromp" zul len begin Mei in verband een reis on dernemen van ruim vier weken naar den Atlantischen Oceaan, waarbij Ma deira en Spanje of Portugal zal wor den aangedaan, terwijl daarna door het verband een reis van ruim vier 'we ken zal worden gemaakt naar Noor- sche en Schotse havens en de schepen eind Juli weder'in Nederland zullen zjjn teruggekeerd. FEUILLETON. De lotgevalien van John Fox 10) „Dat zijn uitersten, Mick, geheel en al uitersten." „Nu, ik houd wel van die uitersten; ze zijn uiterst aangenaam. O, gij kunt mij niet wijs maken, dat veeren bed den ongezond zijn. Hé! 's winters, wat ligt men er dan lekker op, en hoe warm sluiten zij van alle kanten; men ligt zoo warmpjes als een appeltje in den oven." „Dat is het juist, Mick" zeide John Fox; „<lat maakt een bed zoo onge zond; men ligt ingesloten, juist, ge- - lijk gij zegt, als een appeltje in den oven. „Toevoer van versche lucht! Wel, nu nog mooier! 'Wie verlangt 's win ters naar toevoer van versche lucht? Toevoer van warmte verlang ilk. Maar met u is het wat anders; als gij ge brek hebt aan Versche lucht, kom dan maar eens op een keer op den molen. Maar ik voor bij ben geen windmolen- zeil, maar een molenaar." Hier barstte Tom Fletcher in een luid geschater uit en Mr. Fox deed hartelijk mede; hij zag dat hij Mick even gemakkelijk zou hebben bewij zen, dat het Mohammedanisme beter was dan het Christendom, als dat het slapen op een matras gezonder is dan Jop een veeren bed. „Zal ilk u eens wat zeggen, Mr. Fox" zeide Mick den volgenden dag, terwijl zij samen vischten; „zoo gij houdt van hard liggen en schraal leven, dan had gij een vrouw moeten hebben als die van onzen vriend Tom was. Ik hoop niet dat het zonde is het te zeggen, dat zij dood is! want Tom heeft liet hitter schraal bij haar gehad; nu heeft hij een lief aardig niJchtje bij zich tehuis, die er alles in orde houdt en gemak kelijk maakt, alsof het een paleis ware." „Hoe, was Tom's vrouw gierig?" „Gierig? Aan het ontbijt gaf zij niet veel en 'smiddags half genoeg! 'tWas bij haar altijd maar: schrapen, schra pen, schrapen! Zoo gij een schelling iln haar bijzijn hier in het water gegooid had, zou zij er gaarne in gesprongen zijn op het gevaar af van te verdrin ken, in de hoop om het geld te kun nen medenemen naar de andere we reld. Gij weet, zij deed een winkel en ik leverde haar gewoonlijk meel; maar het was altijd wat te zeggen geld van haar te krijgen. Eens dat mijn rekening zeventig pond was, gilng ik naar haar toe en zeide: „Ik moet morgen het een en ander beta len, Martha mogelijk zal het je niet hinderen mij iets af te doen op het meel." „Och, och, wat treft je dat ongeluk kig" zeide zij; vóór een uur is die in halige kruideniler met zijn rattenge zicht hier geweest, en hij heeft mij uit geknepen als een citroen; ik heb niets meer. Maar ik zal binnenkort om je denken." „Ditzelfde liedje had zij twee maan den te voren ook gezongen; ilk stond dus op en wilde heengaan." „Blijf zitten, Mick" zeide Tom, „en gij oude, naar boven, het geld gehaald en hem betaald!" „Hoe nu, Tom? Ik zeg je immers, ik heb geen enkelen penning; ik heb niets." „Maar ik zeg dat je hem betalen zult, hoor je!" „Toch niet, toch niet" zeilde ik; „ik zal op een anderen dag wel eens weer komen. Ofschoon ik ten einde raad was, en niet wist waar ik geld van daan zou halen, wilde ik toch geen twist veroorzaken tU99chen man en vrouw." „Blijf zitten, Mick" zeilde Tom ern stiger. ,,Neen!" antwoordde ik; „goeden avond !'v „Tom sprong op en mij bij den schouder vattende, zeide hij: Blijf zit ten, zeg ik je, of ik zal je neerzetten. Je zult je geld. hebben en geen woord meer!" Toen het oude wijf dit hoor de, vloog zij alsof zij nog een jong ding geweest ware, naar boven, en vóór ik tien kon tellen, was zij weer met het geld beneden, en zeilde: „Goed gedaan, Tom, mijn jongen, 'twas maar gek heid!" „Wilt gij wel gelooven, Mr. Fox" ver volgde Mick, „'dat de oude heks het geheele huis gevuld had met bankno ten, tot in de hanebalken toe? Toen zij op haar sterfbed lag, vloog de kat, bang geworden voor een vreemden hond, naar boven en langs de gordij nen tot op 'den hëmel van het bed en daar viel een gansche menigte guinjes en halve kronen naar beneden, die rammelend over den vloer rolden: een heelen pot vol, dien zij daar verborgen had, en nu door de kat omgeworpen was. „Eens was Tom bezig een hoop kou sen op te- pakken, 'die hij van een ar men wever gekocht had, en nu wilde medenemen naar Nottingham, om ze daar aan een winkelier te verkoopen, toen hij er iets vreemds, iets hards in voelde. Hij stak er zijn hand in, en wat haalde hij er uit? Veertig pond aan bankpapier. „Wat is dat nu voor een maniler van doen? Martha!" zeide hij tot zijne vrouw, die dicht daarbij te bed lag. „Is dat nu een plaats om geld te ber gen? Ik zou het haast aan den kou- senkooper hebben gebracht en dan was je 't mooi-kwijt geweest." „Maar je zult het nu niet medene men" zeide zij vrij bedaard, „en de kousenkooper zal het dus ook niet krijgen." „Het lijk van Martha was nauwe lijks ter aarde besteld, of Tom deed mij roepen en wij begonnen een gere geld onderzoek. We keerden bedden een, zij het nog kleine, toename van het aantal tegen werkloosheid verze kerden. Een belangrijk feit want wij waren sinds 1921 op dit punt slechts daling gewend. Nadat de Regeering, door een reeks van maatregelen, ver band houdend met de liquidatie van het Kon. Nat. Steuncomité, het aantal verzekerden in 1919 kunstmatig van 176.000 tot 362.000 (ruim het dubbele!) had opgevoerd, trad na 1921 een aan vankelijk scherpe daling in, gevolg eenerzijds van het afvloeien van ver zekerden, die wel de lusten, doch niet de lasten der verzekering begeerden, anderzijds van een verminderde be langstelling bij de arbeiders voor hun vakorganisaties, die practisch zoo nauw aan de werkloosheidsverzeke ring zijn gekoppeld. Vandaar dat 1924 nog slechts 278.000 verzekerden Jever- de. Wel is het cijfer voor 1925 278.340 slechts een geringe verbetering, doch reeds het feit dat de stelselmati ge daling der laatste jaren tot rust is gekomen, stemt hoopvol. Intusschen blijkt 'bij nadere détail- leering, dat het gunstiger beeld zich niet in alle bedrijven noch in alle dee- len des lands, evenzeer vertoont. On derstaande cijfers, betrekking heb bend op het aantal werkloozen in per centen voor vier groote steden, illus- treeren dat duidelijk. Werkloozen 1925 1924 Amsterdam 11.9 11.6 Rotterdam 9.6 11.2 Den Haag 11.3 12.t> Utrecht 17.3 17 En wat enkele bedrijven aangaat: voor de bouwvakken waar de sei zoenwerkloosheid steeds een gewichti ge rol speelt werd in 1924 totaal uitgekeerd f 1.555.310 tegen f 1.529.900 in 1925, zoodat de verbetering daar van relatief geringen omvang was. Daarentegen ging het totaal-uitkee- ringscijfer de productie van voedings- en genotmiddelen met een sprong om laag: f 503.610 in 1924r, tegen f 302.720 in 1925. Doch al geldt de verbetering dan niet allerwege en niet overal in gelijke mate, de eind-conclusie van de gepro duceerde cijfers kan geen andere zijn dan: geleidelijke opleving van het eco nomisch leven, dalende werkloosheiÖ, verhelderend perspectief. De sociale wetgeving. Vrijdag j.l. is op zijn verzoek, het da- gelijksch bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond, in een bijzon dere audiëntie door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid ontvan gen. Het dagelijksch bestuur van het C. N. V. lieeft in dit onderhoud zijn wen- schen kenbaar gemaakt, ten opzichte van de invoering eener ziektewet en de unificatie der sociale verzekering; de uitvoering der woningwet en het vraagstuk der hooge huren; de uit breiding van de toepassing der Ar beidswet; de bevordering door maat regelen van Overheidswege van be drijfsorganisatie, speciaal de verbin dendverklaring der collectieve ar beidsovereenkomst. Social. Arb. Internationale. Naar wij in „Het Volk" lezen zal op 10, 11 en 12 April te Zürich het Bureau en de Executieve van de Socialistische Arb. Internationale vergaderen. De lOen het Bureau, de llen en 12en de Executieve. Het bureau is het eigenlijke bestuur, bestaande uit 9 leden, die als personen worden gekozen, doch bij de keuze wordt rekening gehouden met de par tijen en de landen die ze vertegenwoor digen. Voor ons land is de heer Vlie, gen, lid van het Bureau. De Executie ve bestaat uit afgevaardigden der aan gesloten partijen. Op de agenda voor deze vergadering der Executieve staat o.a.: de emigra tieconferentie te Londen: de politieke toestand in verband met de verdaagde ontwapeningscoferentie; de 8-urendag; vragen over bepaalde laden, o.a. Italië en Bulgarije betreffend; persdienst. Door den heer Vliegen zijn twee voorstellen ingediejid, één om een com missie te benoemen die de behande ling der koloniale kwestie voor het vol gende Int. congres voorbereidt, en één en matrassen om, sneden ze open, 9loegen de gordijnen uit keerden alle laden het onderste hoven doorzochten kasten en schoorsteen kelder en zol der, ja zelfs de varkenskot, en overal vonden wij geld, geld, geld. „Goede hemel" zeide ilk, „welke oogen moet Martha gehad hebben om al die schuil hoeken te ontdekken; maar Tom waar waren uw oogen toch? Jaren lang is de oude zeker bezig geweest met schrapen en wegstoppen, en het is tien tegen één, dat wij slechts de helft vat^ het geld gevonden hebben; maar dit kan ik u zeggen, dat het genoeg was om huis en hoeve te koopen en te be talen." „Tom ils dus rijk?" zeide John Fox. „Ik ben blijde dat te hooren. Maar nu hij zoo'n lief en voordeelig goedje be zit, hoe komt het dat hij zich zoo af sjouwt met wekelijks naar Notting ham te gaan." „Tom meent dat de dorpelingen het zonder hem niet kunnen stellen. Ik heb hem reeds dikwijls aangeraden zijn beroep te laten varen en -het er op zijn ouden dag gemakkelijk en aange naam van te nemen. Maar dan keek hij mij glimlachend aan en zeide: „Wou je me graag kwijt zijn? Heb je ooit een ouden boom zien verplan ten, die niet stierf? Ik wil mijn zaken aan een kant doen, zeide eens 'n oude koopman, en hij geraakte zelf aan een kant: men droeg hem weldra graf waarts.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5