CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS 7<*« JAARGANG VRIJDAG 9 APRIL 1926 NUMMER 1792 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 1DSCHE COURANT BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Gewone advertentiin per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dnbbel larieL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiên bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Sit mm beslaat ail TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Het gezantschap. De rode, gisteren door Dr. de Visser in de algemeene vergadering van de Christelijk Historische Unie over jongste Kabinetscrisis gehouden, ver dient bijzondere aandacht, omdat zij een doorloopende verdediging geeft van 't standpunt door de A.R. Kamer fractie inzake de gezantschapskwes tie. ingenomen. Op den Voorgrond werd gesteld dat de Chr. Historischen zich in 1920 wel eenparig tegen het herstel van het gezantschap hebben verzet, maar, al dus Dr. de Visser en ik leg hierop den nadruk niet omdat het een gewetenszaak gold. In dit verband werd een beroep ge daan op Mr. Lobman, die in de zi' ting van 22 Dec. 1920 o.m. opmerkte: „Het is ons daarom niet mogelijk, de argumenten ter wederinvoering van een gezantschap bij den Paus ge wichtig genoeg te achten om daar voor onze bezwaren te doen wijken." Terecht voegde Dr. de Visser hier aan toe: Hiermede is dus gezegd, dat een minister op zeker oogenblik zulke voor het landsbelang gewichti ge bewijsgronden zou kunnen aan voeren, dat aan een dusdanig voor stel steun en stem zou kunnen wor den gegeven. Al is het dus volkomen juist, dat Lobman de wederinvoering van het gezantschap niet in overeen stemming achtte met de beginselen die ons land sinds vele jaren als juist en rechtvaardig heeft erkend, een gewetenszaak, zoodat onder geenerlei' omstandigheden door hem als chris- telijk-historische een gezantschap bij het Vaticaan zou worden toegelaten was het voor hem niet. Dr. de Visser merkte verder op over tuigd te zijn, dat mr. Lohman zich ook in 1925 tegen het gezantschap zou hebben verklaard, maar, zoo zeide hij verder, ik weet niet of Lohman niet tenslotte tegen het amendement-Ker sten zou hebben gestemd. „Ik kan mij toch een Lohman voor stellen, die na de redevoering van den heer Mar chant, die eigenlijk hierop neerkwam: „Ik ben wèl voor het ge zantschap, maar om de coalitie en het kabinet-Colijn te breken, stem ik er tegen", hartstochtelijk zou zijn opge staan en zou hebben uitgeroepen: „Ik ben tegen het gezantschap, maar nu het er links om te doen is, den boel in de war te sturen, stem ik voor." Wie weet, hoe ministerieel Lohman was en hoezeer hij prijs stelde op de samenwerking rechts, zal dit alleszins mogelijk achten." Dat is precies hetzelfde wat ook steeds van Antirevolutionaire zijde is Het ging bij de stemming over het amendement-Kersten niet meer om het gezantschap, maar om het al of niet voortbestaan van de coalitie en van het kabinet-Colijn. De uitgesproken bedoeling van links was den boel in de war te sturen. Daaraan hebben de Antirevolutio nairen niet willen meedoen. En daartegen zou, naar de opvat ting van Dr. de Visser ook een Loh man zich ongetwijfeld hebben verzet. Alleen tnaar jammer dat Dr. de Vis ser zelf op het beslissende moment zich aan de stemming onttrok. Dat zou een Lohman zeker niet heb ben V De gevolgen. Van belang is ook wat Dr. de Visser omtrent de gevolgen van het votum van 11 November opmerkte. „Men heeft, zoo zeide hij, in het land gejubeld over de schrapping van den post voor het gezantschap, maar wie het luidst konden juichen, waren de mannen van de linkerzijde, die einde lijk hun doel hebben bereikt en zoo wel de coalitie stukgeslagen als Co- lijn verwijderd hebben. Ik weet, dat er onder ons zijn, die dat niet zoo erg vinden, en den prijs voor bedoelde schrapping niet te duur betaald ach ten. In dit opzicht neem ik een ander standpunt in, en de toekomst zal uit wijzen, wie goed zag/ Onze positief-christelijke beginselen komen in een parlement, waarin be trekkelijk zoo weinig aanhangers daarvan zich bevinden, veel zwakker te staan bij een verbreking dan bij handhaving van de coalitie. Reeds Groen zag dit terecht in. Want wie een enkele uitzondering daar gelaten springt daarvoor ooit van links in de bres? Dat is volkomen juist opgemerkt. Als hier reden is om te juichen en dat isi nderdaad het geval dan Is dat bij de linkerzijde. STADSNIEUWS. Feestavond „Kennis is Macht Met genoegen en voldoening kun nen de vrienden van „Kennis is Macht op den avond van gisteren terugzien Het was uitgelekt, dat de uit de leerlingen gevormde feestcommissie, terzijde gestaan door eenige leeraren, het erop gezet had, van dezen avond iets bijzonders te maken en de tijd van voorbereiding gaf voor die veroo- dersteliing wel eenige grond. Maar dc avond als zoodanig moet toch velen nog hebben verrast, zoo breed was de opzet, en zoo degelijk de „afwerking van de respectievelijke programnum mers. Uit alles was af te leiden, dat aan de voorbereiding met groote intensivi teit was gewerkt, wan het was „af" en wel in overeenstemming met de betee- kenis van het gouden jubileum der be kende inrichting. Aan de uitnoodiging om het gouden feest bij te wonen hadden honderden gevolg gegeven; zoowel op halcon cn galerijen als heneden in de groote zaal waar de feestgenooten zich knus om tafeltjes hadden geschaard, was de be zetting compleet. Voordat het alleszins goede strijkje, dat- in de schaduw van 'n smaakvol ge arrangeerd groepje sierheesters en planten was neergestreken, een opge wekte feestmarsch hooren liet, ont ving de vergadering de bestuursleden en hunne dames met het staande zin gen van een jubileumlied. Op de wijze van het Friesche Volkslied gezongen, werd hierin de stichters en leiders van „Kennis is Macht" dank en hulde ge bracht, en heil toegewenscht voor de komende jaren. De voorzitter van de jubileum-feest commissie, de heer J. W. Schneider hield een speech ter opening van de feestvergadering. Hij richtte daarin allereerst een hartelijk woord van welkom tot de wethouders J. B. Mey- nen en Aug. L. Reimeringer, tot den heer J. Baak, inspecteur van het L.O. den gemeentesecret. Mr. Dr. v. Strij- en, den referendaris ten Stadhuize; den heer F. G. Rosier, de vertegen woordigers van de Kamer van Koop handel, het bestuur en de leeraren. Vervolgens dankte spr. hen die in de laatste weken de commissie uit de leerlingen hadden bijgestaan in het organiseeren van dezen avond, zooals Mevr. Mazurel, die het tooneel verzorg de, Mej. Mien Verwer, die de hegelei ding aan den vleugel op zich had ge nomen, de heeren Kriest en v. d. Laan, die het strijkje hadden samengesteld, den heer v. Leeuwen, die de dansen leerde,den heer Couwenherg, gérant van „In den Vergulden Turk", die zijn zalen beschikbaar stelde, den heer Ge'rding die welwillend de noodige cir culaires drukte, de heeren Kok (ver vaardiger van het jubileumlied) en v. d. Burg als organisator van de jass, den heer v. Ingen Schenau, deleeraren Mazurel, Hüner en Wisse, die bij de voorbereiding krachtig hadden gehol pen, en vooral den directeur, den heer A. J. Verbrugge, dien het nooit teveel was, zijn invloed ten gunste van de commissie aan te wenden. Wijzende op het fraaie geschenk der leerlingen, dat op den dag der receptie 4 Maart het bestuur was aangeboden en thans, hoog omgeven door doek en sierplanten terzijde van het podium was opgesteld, zei spr. aan de woorden van dank, bij de overhandiging daar van gesproken, niets meer te willen toevoegen om niet in herhalingen te vallen. Maar wel had hij nog iets aan te bieden, n.l. eenige jubileumborden, evenals het genoemde geschenk ont worpen door den kunstenaar Chr. Ver meulen, voor het dagelijksch bestuur en de leeraren die bij de voorbereiding hadden geholpen. Een aantal meisjes-leerlingen die de hoofdtakken van het onderwijs van de Avondschool, boekhouden, typen, talen en stenografie vertegenwoordig den, voerde na de aanbieding van het huldeblijk een keurige reidans uit als een hulde aan de leeraren van K. I. M. De woorden waren van den heer Kroon, de muziek van den heer Feber, terwijl de studio was geleid door den heer v. Leeuwen. Een warm applaus onderstreepte déze hulde. De voorzitter van K. I. M. de heer J. W. Zandvoort betrad daarna het podium, om allereerst de voorberei ders van dezen avond namens het be stuur hartelijk te danken voor de mooie blijken van waardeering, op 4 Maart zooowel als dezen avond gege ven. Spr. had dezen avond iets meer wil len zeggen over de geschiedenis van „K. I. M.", maar waar de pers zoo vriendelijk was dit reeds te doen op den dag van het jubileum kon hij zich daarvan ontslagen achten. Slechts noemde hij thans nog met nadruk de namen der twee bekende oprichters, de heeren Keulemans en Mr. H. C. Obreen, waarvan de eerste eigenlijk het initiatief nam, terwijl de andere vooral financieel krachtig heeft ge holpen. Spr. dankte voor de vriendelijke woorden, tot het bestuur gericht en zei dat dit zich inderdaad opofferingen getroost, maar het doet dit met liefde, jegens het handelsonderwijs zoo goed als jegens de leerlingen. Daarbij zijn het onderwijs en de leiding in handen van mannen uit de practijk en aan wie kan het beter zijn toevertrouwd? Ten slotte bood spr. namens het be stuur den leden van de leerlingcom missie ieder een vergroote en fraai omlijste foto aan van hun college, ge nomen in de receptiekamer op 4 Maart, terwijl spr. den heer Schneider dien hij in het bijzonder dankte voor zijn goede leiding een kostbaar boek werk in twee deelen, „Soll und Haben van Gustav Frej ta^overhandigde als e enbewijs van erkentelijkheid. In dank werden deze cadeaux aanvaard, waarna de heer Zandvoort eindigde met de verzekering, dat het geschenk der leerlingen steeds een eereplaats zal blijven innemen in de directieka mer der school. De uitvoering van het eigenlijke feestprogramma, het had een behoor lijke uitgestrektheid, kon hierna aan vangen. We kunen niet denken aan een po ging om dit uitvoerig weer te geven Volstaan wij derhalve met de ver melding van de hoofdnummers, en dan noemen wij den vooral in den aanvang buitengewoon goed verzorg den en op peil staanden zang van het dameskoor en ook die van een drietal dames-solisten uit de leerlingen, ge dirigeerd door den heer Hüner, en op den vleugel door mej. Mien Verwer be geleid, Als een uiting van waardee ring was het gülle applaus ongetwij feld op zijn plaats. Eenig leuk was de vertolking van „Een slaaf der E; „ibiotiek", een schots in één bedrijf van Davidowsky, die on verbeterlijk het onzinnige van de vroe ger verheerlijkte kunst om lang te le ven in het licht stelde. Na de pauze, die op een voor zoon feestvergadering behoorlijken tijd in trad, vergastte de muzikale medewer kers op eenige goed gespeelde viool- en clarinet-soli en een Quatre-mains, waarmede zij veel bijval oogstten. Een komisch stukje „De Schaapher der" bracht nog eens de gezonde spórt van het lachen in beoefening, waarna besloten werd met eenige gui tige zangstukjes door het dameskoor en de solisten, gecombineerd zoowel als afzonderlijk. Aan de solisten en de begeleidster werden bloemen aangeboden. Den verschillenden medewerkers en medewerksters werd gedurende de pauze in de receptiekamers in een entre nous nog dank gebracht door den heer Schneider, voorzitter van de feestcommissie en den heer Zandvoort voorzitter van „Kennis is Macht". De eerste gedacht daarbij met name den heer Jansen, die de financieele zij de van de herdenking regelde en den heer Teljeur, die de correspondentie voerde. Onderofficieren Schietvoreeniging „Generaal Snijders." Gisteravond had in 1'Union de prijs uitreiking plaats in verband met de door bovengenoemde vereeniging ge organiseerde schietwedstrijden. De avond, die een feestelijk karak ter droeg, stond onder leiding van den voorzitter der vereeniging, ser- gêant W. L. Kühne, die de aanwezi gen welkom heette, in 't bijzonder de dames-gymnastiekvereeniging „Brun- hilde", die zich bereid had verklaard dezen avond een kleine uitvoering te geven en het Jazz-orkest. Vervolgens memoreerde spr. het werk der heeren de Gunst en Kok, wien een mooi ge schenk werd aangeboden. De wedstrijden zijn wel een succes geworden en de wensch van Generaal Snijders hij de opening is alzoo wel vervuld. Nadat spr. nog den schenkers van medailles en prijzen dank had ge bracht, besloot hij met den aanwezi gen een genoeglijken avond toe te wenschen. Hierna had de uitreiking der talrij ke prijzen plaats, waarbij 2 leden van „Generaal Snijders" die, hoewel ze buiten mededinging aan den prijs kamp hebben meegedaan, voor hun belangrijke praestatie toch een sou venir in ontvangst hadden te nemen. Na de prijsuitreiking traden de da mes-leden van „Brunhilde" op met een nummer Staafzwaaien. Vervolgens twee schermpartijen, :1e eerste tusschen de heeren Jager eu Van Stapel, de tweede tusschen de heeren van Duuren en Gijsberti Ho- denpijl. riau voerden de jongere damesleden een serie rhytmische oefeningen uit, waarvan enkele op stormachtig ap plaus gebisseerd werden. De vertegenwoordiger van de Schiet vereeniging „Immer Vaardig" te Hoek van Holland voelde zich gedron gen een woord van dank te brengen aan de officieren schietvereen. Gene raal Snijders, voor het aangenaam verloop der wedstrijden, de amicale ontvangst en den prettigen avond. Spr. noodigde daarop „Generaal Snijders" uit tot deelneming aan de schietwedstrijden, die „Immer Vaar dig" voor de volgende week bij gele genheid van haar 20-jarig bestaan heeft uitgeschreven. Oprichting vereeniging van Pulp- verbruikers. Woensdag had in Café Zomerzorg de oprichtingsvergadering plaats van de vereeniging van Pulpverbruikers. De vergadering werd geleid door den heer J. Rijlaarsdam van Bodegraven. Zij werd bijgewoond door talrijke be langhebbenden, ook van elders. Mr. dr. C. M. A. R. van Roy, advo caat te Leiden, lichtte, als rechtskun dig adviseur van de vereeniging, de statuten toe. Deze werden met alge meene stemmen goedgekeurdd. De ver eeniging heeft, blijkens de statuten, ten doel de bevordering van de belan gen der veehouders-pulpverbruikers en zal dit doel trachten te bereiken o. m. door voorlichting, gemeenschappe lijk optreden en bemiddeling bij aan koop van pulp. De statuten voorzien de mogelijk heid, dat afdeelingen van de vereeni ging worden opgericht buiten Leiden en omstreken. Als bestuursleden werden gekozen de heeren: J. Rijlaarsdam, Bodegraven; G. de Hoed, Berg-Ambacht; Joh. Uittenboo- gaard, Oegstgeest; J. W. Bonda, Oegsli- geest; H. Klapwijk, Delft; W. J. den Hertog, Alphen a. dr Rijn; E. Gover.-, Alkmaar; W. Boer, Bodegraven; G. v. d. Berg, Sliedrecht; terwijl als plaats vervangende bestuursleden werden be noemd de heeren: G. v. Dorp, Hazers- woude; R. Schakel, Giessen Nieuw- kerk; J. Reyneveld, Koudekerk (Z.-H.) W. C. v. Dam, Woubrugge; Joh. Mi ch iel sen, Zwammerdam. Er werd besloten, dat door de Ver eeniging van Pulpverbruikers in sa menwerking met den R.-K. Land- en Tuinbouwbond in het Bisdom Haar lem, die de R.-K. pulpverbruikers in eigen verband zal organiseeren, zal overgegaan worden tot het oprichten van een Federatie tot Behartiging van de belangen van Pulpverbruikers. De vergadering gaf daartoe opdracht aan het bestuur. Nu over een ontwerp statuten reeds overeenstemming is be reikt, zal de oprichting der Federatie eerstdaags kunnen geschieden. Propaganda-maatregelen werden nog getroffen, waarbij het beleggen van een vergadering van Pulpverbrui kers te Gorichem in het vooruitzicht werd gesteld. Het secretariaat van de Vereeniging van Pulpverbruikers is gevestigd te Leiden, Oude Vest 13. „Emtégeës." De Vereeniging van Hooger-Burger- scholieren „Emtégeës heeft gisterav. haar derde lustrum luisterrijk gevierd met een uitvoering in den Leidschen Schouwburg. Onder de zeer velen die door per soon! iike aanwezigheid hun belang stelling toonden werden ook vertegen woordigers opgemerkt van verschil lende H.B.S. vereenigingen in andere plaatsen, zooals Haarlem, Gouda en Rotterdam, die door den heer Meye- raan, den voorzitter, speciaal werden verwelkomd. Nadat staande de Emtégeës-marsch was aangehoord, zong een dameskoor een schoon feestlied, gecomponeerd door den heer J. P. Duyverman. Meisjes-gymnasten voerden eenige fraaie oefeningen uit, waarna de mu zikale medewerking een zeer schoon „Concerto" van Leonardo Leo, voor viool-kwartet met piano-begeleiding vertolkte. Daarna volgden gymnastische oefe ningen door jongens, hoogterek en trcmplin-paard, waarmede de jongens veel succes hadden. Mej. Rie Schijfsma droeg enkele Schotsche liederen voor, waarna de pauze intrad. Het tweede gedeelte was gewijd aan de opvoering van een heel aardig blij spel: „Mijnheer de Senator", dat goed gespeeld werd. De vertooning werd eerst laat beëindigd. Naar Beleren en Oostenrijk Er heeft zich zoo wordt ons ge meld een comité gevormd, om oen heer Christiaanse alhier uit te noo- digen zijn lezing over Beieren en Oos tenrijk te houden voor allen, die be lang stellen in het schoon van natuur en Kunst dezer streken. Blijkens advertentie van gisteren is Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De algemeene vergadering van de Chr.-Hist. Unie. Dr. De Visser over de gezantschapskwestie. Het crisisdebat in de Eerste Kamer. Inwijding van de Julianakerk te 's-Gravenhage. Buitenland Het bezoek van Minister Péret aan Londen is eenige dagen uitgesteld. Mnssolini is scheep gegaan naar Tri polis. De Fransche Minister van binnen- landsche zaken Malvy is afgetreden. de lezing vastgesteld op Dinsdag 13 April e.k. in de groote zaal van Zo merzorg. De voordrachten, welke de heer Christiaanse in verschillende krin ten van het Leidsch publiek gehou- en heeft over het Zwitsersche hoog gebergte e.: andere streken in Midden- en Zuid-Kuropa, maken eigenlijk een aanbeveling van deze lezing overbodig. De voordrachtgever is een geestdrif tig natuurminnaar en verstaat de kunst bij zijn gehoor de liefde tor de schoon heid steeds opnieuw te prikkelen. Zijn bezield woord wordt gesteund door een prachtcollectie lichtbeelden. De le zing culmineert in de bestijging van den Gross-Glockner, de machtige berg klomp, welke bekroond wordt door het Kruis, het eeuwig verzoeningssymbool der lijdende en strijdende menschheid. Mogen, benevens vele anderen, voor al leden van reisvereenigingen en zij die over eenige weken deze streken wenschen te bezoeken, de voordracht bijwonen. Chr. Metaalbewerkersbond. De afdoe ling Leiden van bovensta am ide organisatie hoopt 15 April a.s. haar jaarvergadering te houden in het ge bouw „Prediker". Een muziekgezelschap zal den avond opluisteren, terwijl eveneens de wel bekende declamator, de heer Feyten, van Utrecht, zal optreden. De Leidsche Winkelstand. Het bekende kkedingmagaz^jh van de fa. Kreymborg alhier sond ons een heel aardig reclameboekje, in dichtmaat opgesteld en met fraaie illustraties ver luent: Hoe Toontje bij Kreymborg waarbofg vond". 't Is de geschiedenis van een dorps jongen, die in de stad komt en daar gaat beeriLen, dat om in 't leven ie sla^cni men uecjes gekleed moet gaa.i. De klee ren maken immers den mam En als hij dan by de fa. Kreymborg eijn keus heeft gemaakt en 't heertje" is, wordt hij door een onweersbui over vallen, doch gelukkig, zijn costuum is niet Verregend, doch was tegen de ele menten bestani Kreymborg bleek waar borg te zyn. .Deze gedachte wordt ook in beeld ge» bracht door een advertentie in dit num mer, waarnaar we onze lezers verwijzen Men doe er zijn winste mee. Herdenking Prof. Kamerllngh Onnes. Bij de herdenking van Prof. Kamer- lingh Onnes op de vergadering van de Nederlandsche vereenigingg voor Koel techniek, 30 dezer alhier te houden, zal niet. zooals gemeld, Prof. Keesom de herdenkingsrede houden, doch Prof. Dr. M. de Haas te Delft. De opleiding der Indische bestaars- ambtenaren. Naar wij vernemen, worden er plan nen gevormd tot een feestelijke herden king in 1927 vajn het feit, dat aan de Leidsche Universiteit 25 jaar geleden de opleiding voor Indische'bestuursamb tenaren, meer bekemd onder den naam van „Indologeki'b werd gevestigd. In verband met de vestiging te Lei den van deze opleiding wem in 1902 "!Prof. Mr. J. E. Heeres benoemd tot hoogleeraar in de geschiedenis van Ned. Indië en de geschiedenis en de methode der Zending, zoodat dan tegelijk met de herdenking van de vestiging van de Indische oestuursopleiding te Leiden den dag zal herdenken, waarop hij 25 jaar geleden het hoog 1 eeraarsambt te Leiden aanvaard. De Leidsche Buitenschool. Naar wij vernemen zal het bestuur van de vereeniging „De Leidsche Bui tenschool" op de dén iódeti dezer te houden algemeene ledenvergadering met het voorstel komen, de school te Kat wijk aan Zee uit te breiden met een internaat van 20 bedden. Chr. Zangver. „Hailelnjah". Woensdag hield de Chr. Gem. Zong vereeniging „Halleluja", onderaide.ling van den Chr. Nat Werkmansbond, na de pauze van haar repetitieavond oen ledenvergadering. Daar deze vereeniging in de maand

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1