NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 8 APRIL 1926 DAG-AGENDA^ Donderdag S April. Best, ,,'t Posthof' Rijnsburgerweg, Bloemententoonstel ling, geopend van 10—10 uur. Vrijdag 9 April. Rest. ,,'t Posthof Rijnsburgerweg, Bloemententoonstel ling, geopend van 10—10 uur. Dinsdag 18 April, 's avonds acht uur Rest. „Zomerzorg'Stationsweg, Lezing door den heer J. C. Christiaanse over „Beieren en Oostenrijk". Vrijdag 16 April, 's middags half vijf. Breestraat 119, boven, Buitengew. ledenverg. v. d. Vereen. Herstellings oord „De Leidsche Buitenschool". 16 April, s avonds acht uur Open bare Verg. der H. V. v. d. G Z, B, „Pre diker Spr. Dr. 11. v. d. Veen, 22 Apiil, 's avonds acht uur, Iï. V. v d. >_r. Z. B. Spreker Ds. J, H. T, Kern me, Amsterdam, De avond-nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Dinsdag 6 tot en met Zondag 11 April a.s. waar genomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tel. 552. zich nog beraadt over den vorm der leiding van het postbedrijf, zijn IfeslD- sing, eenmaal genomen, ook in den ministerraad zal brengen. Minister Kan in Drente. Omtrent het bezoek van den minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. Kan, aan de werkver schaffingen in Drente, wordt nader ge meld, dat de minister vergezeld werd door den heer Brok, lid van Gedepu- teere Staten, mr. Harders, administra teur van zijn departement, en Jong bloed, inspecteur voor dewerkverschaf fingen. Achtereenvolgens werden bezodit het verbreede Oranje-kanaal, het ka naal BeilenNieuweroord, de ontgin ningen Witte Veen en Ermerveen van het landschap Drente; daarna de ge meente Emmen, \vaarbij het buurthuis te Zwartemeer, en de krotwoningen werden bezocht, terwijl bovendien cie keten, waar tewerkgestelden in zijn gehuisvest, in oogenschouw werden genomen. Gelijk wij reeds meldden, is bij Nieuw-Amsterdam de auto, waarin de heeren zaten, omgevallen in een grep pel, welk ongeval wonderlijk goed af liep en dan ook niet leidde tot stagna tie in den tocht, die met een andere auto werd voortgezet. De aanval te Atjeh. Volgens een nader telegram uit Koe- taradja geschiedde de jongste aanval in den vroegen morgen van jongstle den Zaterd., kort na den aanvang van den marsch. De brigade van kapt. Paris werd door ongeveer 40 man, vlak voor den ingang van kampong Sapik met klewangs onstuimig aangevallen. De aanvallers waren uit de kampongs Sapik en Doerian in het Kawangebied, zoomede uit kampong Balei in het landschap Kloeët. De brigade streed schitterend en behaalde een mooi suc ces; geen enkel geweer ging verloren.- Slechts twee werden niet gewond. De vijand deinsde af en liet 20 dooden liggen. De brigade bleef meester van het slagveld. Een dwangarbeider waar schuwde het landschapshoofd, die ziek was en op ongeveer 1V2 uur af- stands woonde, doch dadelijk kwam om hulp te bieden bij het Vervoer van dooden en zwaar gewonden. Intus- schen kwam een andere brigade onder een sergeant ter' plaatse. De actie was concentrisch ingezet door kapt. Paris met drie brigades ma rechaüssees om Tjoet Ali, een der ver wonde leiders van de Troemonbende, die na de ontmoeting met de colonne Van Heei'de zich van die bende ge scheiden had om te kunnen genezen, te arresteeren. Tjoet Ali is uitgeweken naar Boven K&loeët, alwaar hij reeds enkele aanhangers heeft gewonnen. De colonne-Paris had drie gidsen. On der de gesneuvelde vijanden zijn een zoon van een der gidsen en een broer van een anderen gids gevonden. De gidsen zijn gearresteerd. Tjoet Ali zou niet aan den aanval hebben meege daan doch zal de. intellectueele leider geweest zijn. De reden is onbekend, vermoedelijk is deze fanatisme met het oog op de poeasa en ophitsing van Tjoet Ali, en moet het gebeurde, ge zien de Atjelische mentaliteit, als een gevolg van den overval in Bakongan beschouwd worden. De bevolking de zer streek is van het Gajoesche af komstig. De kapitein der infanterie H. Beh- rends is met drie brigades infanterie uit Tapatoean en Blangpidië met den luit. der infanterie T. Dessauvagie, Zondagmorgen per „Bellatrix", die toe vallig te Tapatoean was, te Kandang in Beneden Kloeët geland. De gewonden zijn gistermorgen per „Bellatrix" te Oleh-Leh aangebracht. BUITENLAND. MISLUKTE AANSLAG OP MUSSOLINI. Hoe de aanslag plaats had. Toen Mussolini gistermorgen om elf uur het plein voor het Kapitool te Ro me overstak, waar hij, na het interna tionaal chirurgencongres te hebben bijgewoond, zich door de menigte be woog, om in zijn auto te stappen, schoot een oude vrouw bijna bout portant een revolver op hem af. Mussolini werd zeer licht gekwetst door het schot, dat hem de neusvleu gels doorboorde. Hij bleef volmaakt kalm en met de grootste koelbloedig heid gaf hij onmiddellijk zijn orders Voor de maatregelen, noodig, ter ver mijding van elke eventueele versto ring der openbare orde. De daderes kon slechts met moeite tegen de woede der toestroomende me nigte worden beschermd, en werd door carabinieri gearresteerd. Nadere bijzonderheden. Omtrent den aanslag op Mussolini worden nog de volgende bijzonderhe den gemeld: De aanslag had plaats op het plein voor het kapitool, nadat Mussolini na de opening van het internationale ge neeskundige congres het Pallazzo Lit- torio had verlaten. De trottoirs waren door politie afge zet. Op het midden van het plein ston den fascistische studenten, die Musso lini een lied toezongen Na de eerste woorden van het lied klonk plotseling een schot. Mussolini tastte naar zijn neus, die bloedde. Hij hief zijn linkerarm op, en riep uit: Het is niets. Ik gelast, dat men ten strengste de orde handhaaft. Het schot werd afgevuurd door een vrouw op leeftijd, in het zwart gekleed die zich achter een lantaarn verborg. Zij werd gegrepen en naar het paleis gebracht waarheen Mussolini haar volgde. Mussolini verscheen echter weer spoedig en werd stormachtig toe gejuicht, waarna hij opnieuw de me nigte aanspoorde, de orde te bewaren. Daarop reed hij in zijn auto weg. De koning liet door den hertog van Aosta naar den toestand van Mussolini in- formeeren. Alle ministers en de lei ders 'der fascisten verschenen spoedig na den aanslag in het Palazao Chig- ghi. De daderes. De daderes werd, naar de staatsger vangenis overgebracht en gaf op, dat zij lersche van geboorte is en Violette Gibson heette. Zij is 50 jaar oud. De revolver is van Fransch maaksel Zij heeft slechts 1 schot afgevuurd en wilde het wapen tegen zichzelf rich ten. Juffrouw Gibson is de derde d&h-.er van wijlen baron Ashbourne, den iord- kanselier van Ierland. Zij is iemand met een excentrieken aard. In het begin van het vorig jaar had zij in een pension te Rome getracht zelfmoord te plegen. Zij had zich toen een revolverkogel in de borst gescho ten verklarende, dat zij ter eere van God den dood wilde. De indruk in de stad. Het bericht van een aanslag op Mus solini heeft, zooals te begrijpen is, te Rome veel opwinding veroorzaakt. Vooral in het centrum van de stad ont stonden volsoploopen; er heerschte hevige verontwaardiging 'over den aanslag. Een troep jongelieden trok naar het gebouw, waar de bureaux yan liet op positieblad „II Mundo" zijn gevestigd, zij.drongen bet gebouw binnen en richtten vrij veel schade in de drukke rij aan. Voordat bekend was, dat de daderes een lersche, Miss Gibson, was, ver spreidde zich het gerucht, dat de da deres van Slavische afkomst was. Daarop trok een troep studenten naar het Russische gezantschap, om dit te bestormen, doch een afdeeling cara binieri was tijdig genoeg ter plaatse, om dit te verhinderen. Ook bij de overige gezantclisappen, waar men misschien zou betoogen, werden wachten geplaatst. De indruk op het Vatikaan is zeer groot geweest. De paus uitte zijn diepe voldoening over de mislukking van den aanslag. Bij zijn toespraak tot de menigte van hef balkon van liet Chigghi-paleis zeicle Mussolini, dat niets en niemand den overwinningsmarscli van het fas- cime kan stuiten. Toen hij zeide, dat geen enkel ge vaar het fascistisch stelsel bedreigde, riep iemand: Ja toch, het buitenland. Mussolini zeide daarop: „Het buiten land zal door ons teg'emoet getreden worden. En als gij dit woord van mij verwachtte, dan heb ik het thans ge sproken". HET RESULTAAT DER GRIEKSCHE VERKIEZINGEN. Pangalos' meerderheid. Het resultaat der presidentsverkie zingen in een deel der districten van Griekenland wordt nog druk bespro ken. De aanhangers der oppositie-partijen ontkennen de echtheid van ook slechts een klein percentage der uitgebrachte stemmen en beschouwen de verkiezing als ongeldig, in verband met de ver schillende restricties, door de regee- ring bepaald. Zi] evenwel, die meer onbevooroor deeld staan tegenover deze verkiezin gen, gelooven, dat generaal Pangalos werkelijk zulk een grooten aanhang 'heeft. Dit zou zijn toe te schrijven aan de waardeering, welke een groot deel der bevolking voor zijn politiek koestert. Daarbij 'komt, dat vele aanhangers van Demerzis niet konden verklaren, waarom hij zich nimmer ten gunste van het republikeinsche regime heeft uitgelaten, zelfs niet bij 'het aanvaar den zijner candidatuur voor het pre sidentschap. Vele onverzoenlijke roya listen beschouwen hem voorts als een verrader hunner zaak. Al deze stemmen komen Pangalos ten goede. Zijn vrienden verwachten a.s. Zondag een nog veel grootere meerderheid. TWEE VERKEERSOORLOGEN TE LONDEN. Om Jixies" en auto-bussen. Dinsdag heeft de Britsche minister van Binnenlandsche Zaken, Sir Joyn- so Hicks, gelast, dat de auto's met twee plaatsen, reeds bij voorbaat Jixics gedoopt, in het verkeer zullen worden gebracht. Scotland Yard moet nog bepalen, aan welke voorwaarden de nieuwe auto'tjes moeten voldoen. Dan zal, naar verwacht wordt, de stroom van Jixies Londen overweldigen. Er zijn gisteren twee Londensche verkeersoorlogeh. uitgebroken. De taxi-chauffeurs hebben medege deeld, dat zij alles in het werk zullen stellen om de „Jixies", de nieuwe taxi s voor twee personen met verlaagd ta rief, van de straten te weren, terwijl de eigenaars van de onafhankelijke bussen op bepaalde Londensche rou tes, eenvoudig het bevel van den mi nister voor het Transportwezen, waar bij het aantal malen, dat de route mag worden afgelegd, beperkt wordt, ne- geeren. Het totaal aantal eigenaars van on afhankelijke bussen, die den strijd met den minister zijn begonnen, be draagt twintig. DE MILITAIRE OPERATIES IN MAROKKO EN DEN LIBANON Ongerustheid te Parijs. Met betrekking tot de situatie in Marokko doen te Parijs tal van tegen strijdige geruchten de ronde, welke niet nalaten de noodige nervositeit te weeg te brengen, aangezien de regee ring tot dusverre heeft nagelaten de finitieve mededeelingen te doen aan gaande het verloop der voorbereiden de besprekingen met Abd-el-Krim. Indien de jongste berichten uit Ma rokko inderdaad juist blijken, betee- kent dit, dat de vredesonderhandelin gen afgebroken zijn en de zaak slechts door middel van de wapens beslist zal kunnen worden. Voorts heeft het uit blijven van berichten over de vorde ringen van het offensief in Syrië, dat Maandag met groote troepen massa's op het gemeenschappelijk front in den zuidelijken Libanon gevoerd weid, een zekere ongerustheid veroorzaakt. Naar de „Paris Midimeent te we ten, heeft het Departement van Oorlog sedert Dinsdag geen mededeelingen uit Damascus ontvangen.!1' Brand in petróieum-reservoir> Door het ihslaan van cjen bliksem is er gisteren een óntzetttendie jljr#nd ont staan in de petrolewipreserypirs van de Union Petroleum Company te San Luis in Californië. Êf zijn vier groote tanks, die 850,GOD vaten geraffineerde petroleum bevatten,' cfuplqftr,en. de ge- heele voorrraad is vermand, D© brand weer stond machteloos maar,,kón twee andere tanks, die een hajyè mijj. verder af gelegen waren, door" snel ingrijpen behouden. De schade beloopt ten minste 10 miljoen 'dohar, honderden brandweer mannen en vrijwilligers zijn den ge- heeien dag bezig mee het graven van slooteii; om het vuur af te dammen. De dranksinókkel in tl© V. S. Uit cle handelsbalans van Canada blijkt, dat sinds de Vereenig'de Sta ten drooggelegd zijn, de uitvoer van alcohol uit Canada belangrijk is toe gekomen. De uitVoercijfers van alco- ïioi vermelden uitvoer naar 86 andere landen over de geheele wereld, waar van echter slechtseen zeer klein ge deelte werkelijk naar deze landen is gezonden en de rest naar de Vei'- eemgde Staten is gesmokkeld. Gedurende de laats.e vijf jaren werd naar schatting naar deV ereenigde Staten voor met minder dan 10J mil- fioen dollar aicohoi uitgevoerd. De onlusten te Calcutta. Gisteren zijn er nieuwe oniusten uit gebroken in de nabijheid van Calcutta, die wel niets met de wrijving tusschen Hindoes en Mohammedanen te maken hebben, maar getuigenis afleggen van de verbitterde stemming onder de in landsen e bevolking. Wegens cle beweerde mishandeling van een koelie door een Europeeschen. opzichter hebben 26.CL0 inlandschear beiders in de katoenvelden en fabne ken sponcaan het werk neergelegd. Een bende ging tot den aanval op de aanwezige Europeanen over van welke er vier ernstig gewond werden voor de politie de overigen kon bevrijden. De opgewondenheid is. groot en de politie beeft militaire versterking aan gevraagd. KORTE BERICHTEN. Te Bremen is een studiecommissie uit Mexico aangekomen, die een half jaa.r in Duitschland zal vertoeven. De (Commissie, waarin de regeering zoowel1 als handel en industrie' verbegemwoor digd zijn, telt 5 vleden. Het aantal1 geregistreerde werk- lioozen in Deoemarkein is in de afge- loopen week met 1514 tot 64375 gedaald tegen 40800 in dezelfde week van ver leden jaar en 87600 in 1922. Nabij de Muroran-kust (Japan) zijn tien visschersscliepen omgeslagen. Het is nog niet met zekerheid te zeg gen, hoeveel1 personen bij deze ramp om het leven zijn gekomen. Er worden ech ter reeds meer dan tachtig visschers vermist. De Berlijnsche gemeenteraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan het voor stel om deai naam Koningsplein te ver anderen in diem van Plein van de Repu bliek. Dit jaar zal1 Duitschland op reke ning van de sc hade verg 0 edings belaiin- gen in Japan ©enige radio-stations bou wen tot een waarde van drie millioen yen. De Britsche regeering heeft be sloten, niet in te gaan op het voorstel van de Turksche regeering den zetel der ambassade van Uonstantinopelnj.ar Angora over te brengen. De Britscne regeering zal zich te Angora evenwel doen vertegenwoordigen door een se cretaris. KERK EN SCHOOL. De schoolraad voer de Schoten met den Bijbel. Gistermorgen ving in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht cle algemeene ver gadering aan van den „Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel". De voorzitter, Ds. J. L. Pierson, liet zingen Psalm 25 :2, las 8 Petr. I 111 en ging voor in gebed, Hierna sprak hij de openingsrede uit. Spr. wees er allereerst op, hoe het verleden gelukkig nog het heden over- heerscht. Maar als wij vragen war we zen zal in cle toekomst, komen de ge dachten op, die onrustig maken, die neerdrukken, die plagen. Daarom wil spreker naar voren brengen het Apos tolische woord, dat ons zegt: „Onze roeping en verkiezing vast te maken Wij hebben het te doen door onszelf, maar ook anderen eraan te herinne ren, als wij zien, dat zij erin vertragen en haar zóó verzwakken. Het betreft hier de roeping en ver kiezing ten opzichte van onze Scholen met den Bijbel. Het woord roeping is terstond ver staanbaar, het woord verkiezing min der. Toch mogen wij ook het laatste handhaven. Wij zijn inderdaad uitver koren tot den strijd voor de School met den Bijbel. Noemt Petrus het niet genade om het geweten voor God ten obrechte te lijden? Het bewustzijn daarvan was in het verleden zoo sterk Daardoor bad bet over zien dat a r 1 s- tocratische, dat kenmerk is van verkiezing, naar het woord van clen Apostel; „Gij zijt een uitverkoren ge slacht,- een Koninklijk priest, ••dom. Het was geen eigen verkiezing. Het moest om het geweten voor God, De School te verlossen, haar te stel len buiten allen strijd, is altijd de be doeling geweest van de Unie, daarom kwam zij, allengs door de ervaring tot helderder inzicht geleid, tot de gezon de leuze: De Vrije School voor heel de Natie. Dit beginsel, het eenigf g:ezonde en dus ook het eenig levenskrachtige, dreigt almeer op den achtergrond te raken. Een nieuwe strijd is in opkomst te gevaarlijker omdat hij zich in eigen kring aankondigt, en wel op een oogen blik waarin de oude belangstelling in ons Schoolwezen begint in te zinken. Er heerscht over te velen een geest van tevredenheid met het verkregene. Die zelfvoldaanheid leidt tot verstar ring en verstarring is de dood. Het gevoel van roeping en verkie zing verschrompelt, omdat wij het ideaal van vroeger achter ons stellen en wie bet naar voren baalt wordt óf doodgezwegen, óf, verdacht gemaakt Na'dan in den breede gewezen te hebben op de gevaren van binnen en van buiten, vervolgde spr.: Als voorzitter van den schoolraad wensch ik voort te gaan in de richting door het verleden aangegeven, en het goede te zoeken voor onze scholen, niet in een zelfvoldaan aanvaarden van ue gelijkstelling, maar in een nooit vol daan verlangen naar algeheele vi-j- heid van de bemoeizucht van den Staat. Spr. wil op dit punt onverbeterlijk blijven, omdat het niet anders mag tenzij beginselen dingen zijn om mede te spelen. Mocht de Algemeene Vergadering deze richting afkeuren, zij spreke het uit, want de Voorzitter van den School raad moet de overtuiging van U321 Schoolraad vertegenwoordigen. Spr. kan alleen de hoop en het ver trouwen koesteren,, dat de Algemeene Vergadering met hem hare roeping en verkiezing ten opzichte van de vrijma king onzer scholen zal willen vastma ken, en over de Wet 1920 henen, het hooge ideaal van de V r ij e School voor heel de Natie zal hanciha- ven. God geve ons daartoe Zijne heipen- de kracht om niet af te wijken, noch ter rechter noch ter linker zijde. Blijkens het jaarverslag van den se cretaris, Mr. J. Ter ps tra «te 's-Gra- venhage, waren op 1 Juli 1925 bij den Schoolraad aangesloten 1344 scholen, waaronder 14 kweekscholen en 3 scho len voor U.L.O. Dit getal is inmilddels tot 1400 gestegen. Tot hethulpfonds voor geweigerde rijks- en gemeente lijke bijdragen waren 1 Juli* 1.1. toege treden 268 scholen met 1183 onderwij zers (essen), 92 onderwijzers en onder wijzeressen namen met goed gevolg deel aan het onderzoek van d. School raad (het z.g. diploma van den School raad). Het jaarverslag vermeldt voorts II uitspraken van de commitesie van beroep van den Schoolraad. Het jaarverslag, zoomede het finan cieel verslag, werden goedgekeurd. Vervolgens werden verschillende voorstellen behandeld. Het voorstel van L a ag-Z u t li e m 0111 aandrang hij de regeering uit te oefenen, om voor het handwerkonder- wijs vergoeding te krijgen voor het werkelijk gegeven aantal uren, lokte veel besprekilng uit. Besloten werd, de zaak van het vakonderwijs en van de kleine scholen op het platteland in haar geheel in studie te nemen. Een voorstel-L e i d e n, beoogende er naar te streven, dat inplaats van ten hoogste 80 pet. ten hoogste 90 pet. van de voorloopig vastgestelde vergoe- dilng wordt uitgekeerd aan de bestu ren, en dat dit voorschot ook worde uitgekeerd^, voor de kosten van het vervolgonderwijs, werd na aanvulling door mr. Terpstra, die 90 pet. wilde wijzigen in 100 pet. iln de laatste lezing aangenomen. Ook werd aangenomen een voorstel- Leiden om op de salarissen der surnumeraDre onderwijzers, welke voor rekening van de gemeente komen voorschot te geven tot ten hoogste 100 procent Radio-Programma. Wat er vanavond te hooien is. BERLIJN, 513 en 571 M. Vanaf 7.50 ook op 1300 M. 5.55 Lezingen. 8.20 Concert. 9.20 Nieuws. 9.50 Muziek. DAVENTRY, 1600 M. Zie Londen. 6.20 Muziek. 7.20 Nieuws. 7.4.5 Piano. 8.Lezing. 8.20 Jasz-illustraties. 10.20 Nieuws. 10.45 Sclieepsweerbericht. 10.50 Muziek. DORTMUND, 283 M. 3.Lezingen." 8.20 Orkest. ELBERFELD, 259 M. Lezingen. .20 Comedie. HILVERSUM, 1050 M. 5.Concert. 6.30 Fransche les. 7.30 Politiebericht. 7.45 Nieuws. 8.15 Uitzending concertgebouworkest^ Daarna heruitzending, vain Berlijn, Parijs en Londen. 10.Nieuws. LONDEN, 365 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 7.20 Tijdsein en nieuws. 7.45 Piano. 8.Lering. 8.20 Or.ccstconcert. 10.20 Nieuws. 10.50 Muziek. MüNSTER, 410 M. 5.Lezingen. 8.20 ,,Der Rose Pilgerfahrt". PARIJS (Radio-Paris), 175° Mr 5.05 Concert. 6.05 Nieuws. 8.35 Nieuws. 9.05 Concert. ZüRICH, 515 M. 6.10 Nieuws. 7.35 Lezing. 7.50 Concert, 9.10 Nieuws. In zake een ander voorstel-L e i de n n.l. om zich tot de regeering te wenden; met het verzoek, afdoende fe regelen de. quaestie der administratiekosten, van de bijzondere scholen in verband' met die der gemeentescholen, .werd be-( sloten eerst af te wachten, wat met betrekking tot een tweetal beroepsza-j ken door de Kroon zal worden be^ sloten. Een vierde voorstel-L e i) d e n, bë-j doelende te bereiken, dat vereenigm-^ gen, die meer dan één gelijksoortige" school exploiteeren, de leerlingen dier) scholen voor de berekening der exploi tatiekosten hij elkaar mogen tellen, gelijk ook de gemeenten voor de open-j hare scholen mogen doen, werd door den Schoolraad overgenomen. Ten aanzien» van het vijfde voorstel-) Leiden, waarin aangedrongen werd', op snellere procedure ijn beroepsza*] ken, werd het moderamen opgedragen,] zich iter zake tot de regeering te wen-j den. Ds. J. L. Pierson uit Groningen,; hield vervolgens een referaat over de vraag: Hoe kan de band tusschen ge-; zin en school verstrekt worden? Op dilt referaat volgde eenige ge- j daohtenwiseling. Nadat nog besloten was aan A\ ba ron van Dedem van den Berg, den e©*] nige van de mannen van het volkspe-j ititionnement van 1878, die nog in lel' ven ils, een telegram te zenden, werd de vergadering gesloten. GEMENGD NIEUWS. Electrische treinwagen in brand. Op de electrische spoorlijn Rotter-, damDen Haag, heeft gisteravond om! 6 uur een ongeval plaats gehad, waar-j van de gevolgen gelukkig beperkt zijn! gebleven tot materiëele schade. Toien de trein, die 5.45 uit Rotter dam, vertrok, in volle vaart 'het sta-1 tion Bierkei naderde, ontstond plotse-: ling kortsluiting op liet dak van 'den1 motorwagen (een apartement derde1 klassej. Waarschijnlijk ten gevolge van! het breken van een isolator, sloeg de stroom onder helsch lawaai op de staal- massa van den wagen, met het ge volg, dat zoowel van boven als on der dén wagen de vlammen uitsloe gen, en de wagen in minder dan geen tijd in brand stond. Hoewel slechts liet uitwendige van den wagen brand de, drongen zware rookwolken naar binnen, waar uit den aard der zaak eenige paniek ontstond. Allen dron gen naar den uitgang, waar zij; echter tot kalmte werden aangespoord, zoo dat van verdringen van passagiers of iets dergelijks géén sprake was. Een gedeelte der passagiers wist door de harmonicaverbinding dén volgenden wagen te bereiken. De overigen spron gen uit den inmiddels geheel met rook! gevulden wagen, toen deze een eindje voorbij station Berkel tot stilstand was gebracht. Dit tot stilstand brengen geschiéd- de langzamer dan men wCf'wenschte; de electrische remmen toch waren on klaar, en men was uitsluitend op de handremmen aangewezen. Toen de passagiers den branden den wagen hadden veriaten, stelde het personeel de beide kleine brandblusch- apparaten, wala rover het de beschik king had, in werking. Deze vermoch ten evenwel weinig tegen de vlammen, Gie nu hoog oplaaiden. Een "der pas-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2