NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 6 APRIL 1926 TWEEDE BLAD, BINNENLAND. Ned. Bond van J. V.en. op 6. 6, afdeeling Zuid-Holland. Gisteren, Tweeden Paasclidag laeeft de afdeeling Zuid-Holland van den Ned. Bond van J V. op Ger. Grondslag in de Geref,Kerk Ammanstraat te Rot terdam haar drie-en-dertigste alge- meene jaarvergadering gehouden. Ui de presentielijst bleek, dat 157 vereenigingen vertegenwoordigd wa ren (vorig jaar te Leiden 153). De voorziter, de heer A. van Rijn ü.zn., uit Vlaardingen opende de ver gadering met het laten zingen van Psalm 33 1 en 2, gebed en het lezen van Romeinen 10, waarna hij een ope ningswoord uitsprak, getiteld: „Ken nen en belijden". Kennen en belijden, twee onmisbare elementen in ons leven. Geen kennen zonder belijden; geen belijden zonder kennen. Hoe dikwijls worden deze twee ten onrechte van elkaar losge maakt. Kennen is echter niet hetzelfde als „weten". Wel schijnt deze gedachte in breeden kring te heerschen, en schijnt zij zelfs leidende en leiddraad-schrijven de personen te hebben bevangen, ge let op de opeenstapeling van stof waar toe het is gekomen, met vervaging van de vaste lijnen in het werk. We behoeven niet alles te weten om te kennen. We behoeven, b.v. ook niet alle brochures die erover verschennen zijn te hebben gekocht en gelezen, om te weten waarom het gaat in een ge ruchtmakende kwestie als de zaak- Geelkerken. Het zou dan in ons hoofd een warwinkel worden, tot schade van een juist verstaan van de hoofdzaken. Het geloof is niet alleen een weten, maar ook een vast vertrouwen. Met weten alleen komen wij er niet. We moeten het beginsel kennen, dat is het begrijpen, het liefhebben, ervoor staan en pleiten. Wij hebben onze taak als organisa tie wel eens te uitwendig opgevat, en teveel gestreefd naar de toepassing van een soort cursus-systeem. Natuur lijk is een goede methode noodig, maar hoofdzaak, is, dat wij de zuiver-geeste- lijke zijde van onze taak alle recht la ten wedervaren en dat het verband blijft bewaard met den dieperen on dergrond van ons streven, n.l. de lust om persoonlijk te worden toegerust met kennis om later op elk terrein het persoonlijk geloof te kunnen-belijden. AUeen wanneer wij ons persoonlijk bewust zijn van onze levensroeping, en persoonlijk ons beginsel verstaan en liefhebben kunnen wij kracht ontwik kelen en volharden. Met den wensch, dat ook deze orga nisatie voortdurend zou medewerken om het werk der oJngelingsvereenigin- gen in de juiste banen te leiden ver klaarde spr, de vergadering voor ge opend. De secretaris, de heer Lod. Kooy- m a n, uit Pijnacker, las daarna de no tulen der vorige, te Leiden gehouden jaarvergadering en bracht, nadat deze waren goedgekeurd, het jaarverslag uit. Het aantal vereenigingen steeg dit jaar met 5, en bedraagt thans 190. Dat der leden steeg met 30, en bedraagt nu 4420» Opgewekt werd tot vernieuwde propaganda; nooit laten we de preten tie los: alle jongelingen van Geref. le vensopvatting lid van de J. V. op G. G. Gememoreerd werd het heengaan van den heer G. Goedhart, Zoeterwou- de, als afd. bestuurslid, die voor de af deeling heeft gedaan. Het verslag gewaagde voorts van minder medeleven in de organisatie, hetgeen is af te leiden uit het minder trouw bezoek der ringvergaderingen. Ten aanzien van de taak der ringbe- zoekers zette de secretaris nog eenige 'verkeerde meeningen recht, terwijl voorts werd opgewekt tot een betere samenwerking tusschen de in derin gen saamgebrachte vereenigingen, die door de ringsplitsingen belangrijk wordt in de hand gewerkt. Bij de verkiezing van bestuursleden werden de beide aftredenden, de hee- ren Lod. Kooyman (Pijnacker) en W. de Gelder (Overschie) met groote meer derheid herkozen. Beiden namen zij hun herbenoeming aan. Uit het rapport van het bondsbezoek bleek o.m., dat ditmaal 7G vereenigin gen van bondsbezoek verstoken bleven Van de afd.bestuurders bleven er niet minder dan 13 in gebreke. Het moderamen zal ernstig overwe gen wat hieraan gedaan kan worden, en den ringen werd in overweging ge geven meer ernst te betrachten bij het kiezen van afdeelingsbestuurders. Verslag en begrooting van den pen ningmeester, den heer A. Boekkooi, werden goedgekeurd. Namens de com missie voor de fingncieele controle rapporteerde vr. Kooimans uit Dor drecht, dat alle bescheiden in orde waren bevonden. De penningmeester werd met dank gedechargeerd. De vergadering ging accoord met de bestuursvoorstellen om de volgende jaarvergadering te Dordrecht, en de leidersvergaderingen te Rotterdam, te Leiden en te Meerkerk te houden. Het rapport van de bonds-methodiek commissie, ingeleid door den heer Lod. Kooyman, lokte een drukke dis cussie uit, waaraan door een achttal vrienden werd deelgenomen. Op de groote lijnen van het rapport werd niet veel critiek uitgebracht. Het rapport zal nader worden be sproken in een op 29 Itei a.s. met het bondsbestuur en de methodiek-com missie te houden conferentie. Hierna kwamen de voorstellen voor den a.s. Bondsdag in bespreking. Met voorstel I van „Bidt en Werk" te Rotterdam betreffende ringvorming ging de vergadering accoord. Breedvoerig werd gediscuseerd over de voorstellen van „Paulus" te Delft en „Bidt en Werk" te Rotterdam, aan gaande wijziging van art. 18 B. R., be treffende candidaatstelling voor het Bondsbestuur. Het bestuur bleek in principe veel te gevoelen voor het tweede voorstel, dóch practisch voor het voorstel-Pau- lus, dat wel slechts stelling van een tweeden candidaat door het Bondsbe stuur vraagt indien de vereenigingen van dit recht geen gebruik maken, doch meer kans van slagen heeft. De vergadering bleek zich met de ze zienswijze te kunnen vereenigen en amendeerde het voorstel nog in dier voege, dat van den door de vereenigin gen gestelden candidaat wordt aange nomen, dat hij de candidatuur aan vaardt indien hij aan het bestuur van den Bond geen bericht van weigering zendt nadat hij van dit bestuur be richt van zijn candidaatstelling heeft ontvangen. Medegedeeld werd dat, waar dit maal geen bondstreinen zullen loopen, eenige Rotterdamsche vrienden voor reisgelegenheid zullen trachten te zor gen door bij voldoende deelname op den Hemelvaartsdag zelve een trein DordrechtAmsterdam te laten loo pen, en door een boot te bespreken, die den vorigen avond uit Rotterdam zal vertrekken, en vandaar via Gouda Alphen enz. Amsterdam zal bereiken. Aangedrongen werd op tijdige opga ve teneinde het plan goed te kunnen laten slagen. De morgenvergadering werd daarna gesloten. In de middagvergadering, die nog drukker bezocht was dan de morgen vergadering refereerde het Tweede Ka merlid J. Schouten, eerelid van de afdeeling, over: „de politieke scholing op de Jongelingsvereeniging, waarna Ds. J. L. v. d. Wolf van Kralingen een opwekkende rede hield over: „in Zijne voetstappen". Van de middagvergaering werd een foto gemaakt. Bond van Christelijke Zangvereni gingen. Maandag vierde do Bond van Chris telijke Zangvereenigingen in Neder land' zijn 40-jarig bestaan. 's Middags werd een receptie gekou- den, door het bondsbestuur In hotel Duinoord, Sweelinckplein, Den Haag. Vele bestuurders van zangvereeni gingen uit alle deelen des lands en andere belangstellenden kwamen het bondsbestuur complimenteeren. Som migen boden het bondsbestuur stoffe lijke blijken van gelukwenschen aan, b.v. ten behoeve van de Bondsbiblio- theek.. Tal van telegrammen en brieven van gelukwenschen werden ontvangen, o.a. van den wethouder v. Onderwijs, den heer dr. van der Meulen, Dresden, de afcl'. Den Haag van de Maatschappij iot bevordering der Toonkunst, den Bond van gemengde Zangyereenigin- gen in Nederland. 's Avonds had een herdenkings-sa- menkomst plaats in de Duinoord-kerk. Deze werd bijgewoond door H. M. de Koningin, .Prinses Juliana, Prins Hen drik en H. M. de Koningin-Moeder met gevolg. De Koninklijke personen wer den bij het betreden der kerk eerbie dig door de aanwezigen begroet. Nadat gezamenlijk psalm 108:1 was gezongen, sprak de voorzitter van de jubileumcommissie, de heer J. Pieter- son Moens te Den Haag een openings woord. Spr. heette de Koninklijke Fa milie welkom en dankte Haar voor haar aanwezigheid; voorts begroette spr de genoodigden, het bestuur van het kerkgebouw enz. Door een koor, gevormd uit dames en heeren leden van Christ. Zangver eenigingen te 's-Gravenhage, werd ver volgens gezongen het Bondslied, ge toonzet door den vroegeren voorzitter mr. H. Graaf van Hogendorp. De heer dr. J. Th. de Visser, oud minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hielh de herdenkings rede, waarin deze allereerst den Bond met zijn 40-jarig bestaan gelukwensch- te. Hierna Werd uitgevoerd de Can tate „Jubilate Deo" gedicht door J. Pel ser, getoonzet door Leo Mens, door een speciaal daartoe gevormd koor en klein-orchest, met medewerking van mej. J. de Geus, sopraan; Ger. Le- Cointre, tenor; J. H. B. Spaanderman, orgel; H. Wegerif, piano. De leiding was aan den componist der cantate. Met een slotwoord van den voorzit ter en gezamenlijk zingen van gezang 96 werd de samenkomst beëindigd. Misdadigers alsvoorwerpen. De stijl in onze officieele stukken is soms zeer schoon, zoo schrijft het Mbl. voor Berechting en Reclasseering van Volwassenen en Kinderen soms niet zeer schoon. In het formulier voor een extract-vonnis van een onzer recht banken komt een voorbeeld voor van het een zoowel als van het ander. Men bedenke, dat die extractvonnissen om. dienen om den veroordeelde bij zijn insluiting in dè gevangenis te verge zellen. Schoon is, dat een bladzijde ge wijd is aan „bijzondere renseignemen- ten" betreffende den veroordeelde, ter wijl men toch met inlichtingen zou hebben kunnen volstaan. Maar niet schoon is de volgende gedrukte zin snede in het formulier: „Bijzonderheden nopens (waarom no pens?" Red. Mbld.) den veroordeelde bekend geworden, als b.v.: staat uit hoofde van zijn geaardheid bekend als een gevaarlijk voorwerp." Deze zin kan bepaald verbeterd wor den! „De Maatschappij". No. 26 van „De Maatschappij", Christelijk Sociaal-Esonomisch Week blad, uitgave van de Drukkerij' Oranje Nassau te Baam, bevat de' volgende artikelen en rubrieken. Middenstand en Bedrijfsbelasting, Dr. J. A. Nederbragt; Bezuiniging bij de Sociale Verzekering, II; Vakbewe ging en Arbeidsmarkt: De achturen- aag; Arbeidstijd in de metaalnijverheid Onze metaalnijverheid; Chr. Kantoor- en Handelsbedienden; Nat. Bureau voor Vrouwenarbeid; Caveant Consu- les; Eeen tienjarige; Welstand en Zorg: Ghr. Tehuis voor blinden; Volks tuintjes; Onze molens; „Tin" als ge neesmiddel tegen steenpuisten; Bestrij ding van tandbederf; Het cadeau-stel- stel; Verkeer en Transport: „De zidh aandienende behoeften"; Onze koop vaardijvloot in 1925; Nederland en het Suezkanaal; Het Schathuis Insulinde, VI, v. d. M.; Bedrijf en Plandel: Ca nada; Het nut van blik; De scheeps bouw in 1925; Invoerrechten in Noor wegen; Hall. kippen naar Palestina; De rivier- en binnehvisscherij in Febr. Het einde van de N.C.Z.; De Fran- sche invoerrechten; De Duitsche wijn bouw in den druk; Drijv*ende tentoon stelling; Mooie cijfers; Economisch Overzicht, v. d. M.; Ned. Oost-Indië in 1925; Uit Bladen en Tijdschriften; Vrouwenbelangen. In het vervolgartikel „Het Schat huis Insulinde" zijn een tweeral fraaie foto's opgenomen. Voorts bevat dit n. twee teekenin- gen, w.o. „mïddenstandszorgen". KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Gendt, H. Kluin te Angeren. Te Linschoten, I>. Planting! te Elburg. Te Bergambacht, D. Th. Keek te Garderen. Aangenomen: Naar Bakkeveer, cand. W. J. Klamper te Epse. Bedainkt: Voor Putten, 2de pred. plaats, P. van Toorn ta Botterdam. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Heinencord, S. de Vries te Ambt-.VoUenhove. VRIJE EVANG. .GEM. Beroiepen: Te 'sG ravenhage, J. v. Petegem te Hilversum. BAPTISTENGEMEENTEN, Beroepen: Te Hengelo, D. Prins te Amsterdam. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Ds. J. W. Si «xtsema hoopt op Woensdag 19 Mei afecheid te nemen van de Geref. Kerk van Zeist, om Pins dag 15 en Donderdag 17 Juni resp. bevestigd te worden en intrede te doen te Haarlem. Bevestiger is Dr. E. D. Kraan uit Vlaardingen. Naar wij vernemen is Ps. A. de Haan, Herv. predikant te Zwolle, voor niemens op Zondag 2 Mei a.s. na ver kregen emeritaat, afscheid te nemen van het predikambt. Ds. de Haan blijft in Zwolle wonen en blijft verschillende bestuursfuncties in diverse vereenigingen waarnemen. Ds. C. Adolfs. f Te Hilversum is overleden Ds. C. Adolfs in den ouderdom van 64 jaar em. pred. der Vrije Evangelische Ge meente. De Geref. Kerken te Rotterdam. In zijn laatst gehouden vergadering heeft de kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Rotterdam, gehoord het oor deel van het ministerie van predikanten en van den kerkeraad zonder diakenen, dat op iedere 1500 zielen een dienaar des Woords noodig is, besloten bij de eerstvolgende begrooting te overwegen de mogelijkheid om tot beroeping van een achtsten predikant over te gaan en de Commissie van Beheer te ver zoeken, haar pogingen voort te zetten en zoo mogelijk te vermeerderen, om bs dpelde roeping financieel mogelijk te maken. BehalVe de Geref. Kerk van Rot terdam, zjjn er in de burgerlijke ge meente Rotterdam nog verschillende andere Geref. Kerken, die met de éér ste slechts in een classicaal verband staan, n.l. Delfshave met 4 predikante plaatsen, Chariois met 2, Feyenoord met I, Katendrecht met 2 en Kralingen met 3 predikanten, tezamen alzoo 20 predikantsplaatsen in de Geref. Ker ken, die onder de burgerlijke gemeente Rotterdam ressorteeren. De burgerlijke gemeentetelt 600.000 inwoners. Geref. Predikantenvergadering. In de vergadering van Geref. pre- idikanten, die a.s. Woensdag en Don derdag te Utrecht wordt gehouden, zal in de plaats van Ds. K. Fernhout, die door lichte ongesteldheid verhinderd is als spreker optreden Dr. J. Thijs te Mep De Vrije Universiteit. Dr. O. Bouma schrijft in het Geref. Kerkblad voor Drente en Overijssel: In de dagen van beroering, die wij doorleven op kerkelijk gebied, zijn er velerlei kostbare goederen, die schade loopen en gevaar lijden. Stoffelijke en geestelijke belangen staan op het spel. Op één bepaalde zaak zaj gewezen de Vrjje Universiteit dreigt schade te lijden in deze moeilijke dagen. Men hoort van alle zijden zeggen, dat de terugslag der beroeringen zich zal doen gevoelen aan de V. TI. Reeds hoort men, dat bijdragen worden in gehouden en opgezegd. Zoodat er ge vaar schijnt, dat het niet onbeteeka- nende tekort van de vereeniging voor FEUILLETON. De lotgevallen van John Fox 5; Hier verwachtte hij dat hij den ge heim zinnigen John Fox in de spreek- I kamer aan het ontbijt zou vinden, hoopte hem te zullen spreken en daar- door iets meer bepaalds hem aan gaande te vernemen. Tot zijne teleur stelling echter, vernam hij dat de vreemdeling in zijn kamer ontbeet, maar gelast had dat men zijn koffer, als hij bezorgd werd, zou boven bren gen, en dat niemand liem moest sto ren vóór het etensuur, daar hij had vernomen dat de godsdienstoefening eer9t in den namiddag zou plaats heb ben; de dienst werd de eene week des voormiddags, en "de andere week des namiddags verricht te Leniscar, daar de dominee ook in een nabijgelegen dorp moest preeken. Dit was een vrij zware beproeving voor Tom. De herbergier toch en zijn vrouw, benevens een half dozijn dor pelingen waren daar reeds verzameld, om iets aangaande den belangrijken vreemdeling te vernemen, want de aan komst van een gast in het dorp, dat van de geheel e wereld was afgeschei den, was inderdaad zeer zeldzaam, en allen waren even nieuwsgierig als Tom De verzamelde boeren deden Tom een kruik bier geven en terwijl de zon koesterend in de eenvoudige gelagka mer scheen en de geheimste gedachten te voorschijn lokte, was de geheele groep spoedig in een levendig gesprek gewikkeld over den vreemdeling, en weldra wisten allen evenveel van hem als Tom zelf. Er gebeurt zelden iets in de natuur of in het menschelijk leven, hetwelk het scherpzinnig geslacht van onzen tijd niet weet te verklaren. Vertoont er zich een luchtverschijnsel, of is het soms zeer zonderling weder, zoo wor- d«i ons de oorzaken daarvan even duidelijk opgegeven door onze wijsgee- ren, alsof zij zelve bij het ontstaan er van tegenwoordig geweest waren. Doet een koning of een ministerie soms een vreemden stap, sommige lieden heb ben dien reeds voorzien, ofschoon zij hunne gedachten voor zich hielden, om niet voor onbedachtzaam gehouden te worden; maar zij kunnen u toch de gevolgen van zoodanigen stap voor- spéllen. Die gevolgen blijken echter nader hand geheel anders te zijn; maar dan kunnen zij u onmiddellijk zeggen, waarom dat izóó is en zóó zijn moet; zij hadden een oogenschijnlijk nie tige omstandigheid over het hoofd ge zien. x Verhaal aan een van die heldere kop pen onzer zeer verlicht^ eeuw het een of ander dat gij gehoord hebt en dat uwe verwondering gewekt heeft; hij zal u terstond aantoonen, dat er vol strekt geen reden tot verwondering be staat, het kon niet anders zijn. Ontdekt gij later dat de zaak zich zóó en zóó heeft toegedragen, de wijze man zal u dat evenzeer verkla ren en u aantoonen, dat het juist zóó gebeuren moest. Er is niets ter wereld wat hij u niet onwederlegbaar bewij zen kan; wat heden wit is, zal morgen zwart en overmorgen groen zijn; enkel verzuimdet gij ééne voorname omstan digheid in uw verhaal; uwe praemis- sen mogen verkeerd zijn, hunne rede neering is altijd juist. Ongelukkig voor Lenicar was de wijsbegeerte der eeuw nog niet tot haar doorgedrongen, en bijgevolg wa ren onze luidjes in „De Kat en de Vi ool" in een zeer beklagenswaardigen toestand, toen zij het verhaal van het geen er tusschen den vreemdeling en Tom Fletcher was voorgevallen, van dezen vernomen hadden. Ieder vroeg wie deze John Fox kon zijn; niemand kon er op antwoorden. „Het. zal die magere spring in 't veld zijn, die vroeger hier kwam en de kou sen haalde voor de winkeliers te Not tingham" zei de een. „Magere spring in 't veld,!" riep Tom, „gij zijt zelf een spring in t'veld. Ik zeg u, hij is zoo 'dik als de oude toren te Coldnor Castle." ,,'tZal de klerk wezen van den jon gen advocaat, die de pacht komt ha len van Lord Ormond" zeide een ander Dan was het de klerk van den ven dumeester; dan de leerjongen van een kruidenier, die bestellingen kwam op halen; dan een naastbestaande van de ze of gene familie. Fox, Fox! wie was hier uitgehuwd aan een Fox? Foxen waren er niet in het kerspel en waren er hij menschen-geheugenis nooit geweest. 'tWas alles te vergeefs; geen enkele schemering, veelmin een lichtstraal, drong door de duisternis; daarenboven de vreemdeling had een oude genegen heid voor het oord en koesterde het voornemen er zijn dagen te slijten! Gedurende den voormiddag, vóór kerktijd, was er geen huis in het gan- sche dorp, waar dit raadselachtig on derwerp niet tot duizenderlei gissin gen aanleiding gaf en deze nieuwsgie righeidskoorts kreeg zulk een graad van hevigheid, dat de predikant bij het binnentreden in de kerk, uiterst ver baasd was bij het zien der menigte die het gebouw vulde, daar hij nooit te voren voor zulk een talrijke schare was opgetreden. Te midden zijner ver wondering, trad de vreemdeling bin nen, en de algemeene beweging hier door veroorzaakt, het keeren en wen den van alle hoofden, het algemeen volgen met de oogen. toen deze deftig naar het middenpand stapte, overtuig de den predikant weldra dat deze on bekende persoon een groot aandeel had in het talrijk opkomen van zijn leden. Geref. H. O. nog aanzienlek zou kun nen gaan stijgen. Men kan niet ontkennen, dat er dingen zijn geschied, die aanleiding gaven aan het Gereformeerde volk, tontstemd te zijn. Reeds het feit, dat één har er proiessoren, Dr. Woltjer, door dik en dun met Geelkerken mee ging, En dan de ovatie, door een groep studenten, aan Geelkerken gebracht, welke dwaasheid later in den compara tief werd overgebracht door een inge zonden stuk in „De Standaard", waar in men het wilde goedpraten door het te verklaren ais. geboren uit een fuif- ptemming. Zulke dingen wekken ont stemming. En reactie daarop is het min der toevloeien van bijdragen aan de .Vrije Universiteit. En, wat nog veel be-, den keiijker is, het verminderen van sympatüie voor haar. Maar daarop wilde ik met nadruk even wjjzen dat mag niet. Ons volk zij op £ijn hoede, dat het zich door de neerscnende beroering de Vrije Universiteit niet late ontfutselen. Want daarop zou het nog uitloopen, in- diéh deze bedenkelijke stemming van verkoelende sympathie veld won. Zon der uw bijdrage en gebed kan zij niet bestaan. Het slot zou wezen bp steeds groeiende tekorten,/lat ze verdween. En dat zou immers een ramp zijn. Dan hebben we geen^school meer voor de vorming onzer advocaten en lee raren aan inrichtingen van M. O. en voorbereidend H. 0. Nu reeds tobben onze scholen met groote moeilijkheden om dergelijke leeraren te krijgen en ze zouden ontzaglijk toenemen. We zouden overgeleverd zjjn aali de Openbare Universiteiten voor onze stu denten en voor onze scholen. Een kost baar cultureel bezit als de V. U. mag niet verloren gaan, maar moet bloeien als God zjjn zegen geeit. Een enkele zegt: „Ja, maar die prof, dan? En die studenten dan? Maar lezer, idat komt niet op rekening van de V. U. 't Is zeker jammer, dac iemand als Prof. Woltjer zoozeer de kluts kwijt raakt. En clat studenten zich zoo ver geten, dat ze meenetn, reeds den toon aan te moeten geven, Hoewel hun op treden in de lijn ligt: werd niet laatst een cigaretten-rookende jongen-heer door de „Telegraaf" geinterviewd? Maar dat is de V. U. niet. En dat mag niet tengevolge hebben ver minderde sympathie met en steun aan ide V. U. Juist nu zij er voor haar veel gebed. En b veel dank, dat haar theologische professoren zoo kloek verdedigden de belijdenis en opriepen tot het buigen voor Gods Woord. Lezer, bedenk u eveo, voor ge uw bjjdrage vermindert. Ge kondt er later spijt van hebben. We werpen zulk een kostbaar wapen niet weg nu de strijd feller wordt. Het was, zoo schrijft men aan de N. Rott. 'Crt„ reeds overbekend, dat Prof. Woltjer niet de eenige .Geref, Eoogleeraar was, die openlijk voor Dr. Geelkerken p^rtjj trok. Spoedig bleek, hoe de Groningsche hoogleeraar Buy- tendijk, tot voor kort verbonden aan de Y. U., tegenover deze quaestie stond. Ook Prof. Pos van de Vrije Universiteit ^telde zich min of meer aan Dr. Geelkerken's zijde, toen hjj zich ver bond aan „Woord en Geest", het blad, waarvan Dr. Geelkerken hoofdredacteur is. Thans komen er weer twee hooglee raren bij. Prof. Bonman, die onlangs de Vrije voor de Utrechtsche Hooge- school verwisselde en eenige dagen ge leden benoemd werd tot buitengewoon hcogleeraar in de psychologie aan de V. U., heeft rich geschaard onder den staf van Dr. Geelkerken's medewerkers. Een ander is Prof. Mr. Diepenhorst. Deze is eenige weken geleden in Am sterdam-Zuid komen wonen en hem werd dus ook de kaart gestuurd, waarop zjj, die zich achter Dr. Geelkerken en zijn kerkeraad scharen, hun handteeke- ning konden zetten. Een der eerste kaar ten die binnenkwam, was die van den hoogleeraar. De zaak-Geelkerken. Een 16-tal leden der Geref. Kerk te Baarn zijn samengekomen om te spre ken over „de bezwaren, die gerezen zijn aangaande de besluiten van de Gene rale Synode*te Assen. Besloten werd ge zamenlijk bij den kerkeraad der Geref. kerk te protesteereai tegen deze beslui ten. In begirds! verklaarden de aanweri- In een eenigszins bevolkte stad zou John Fox door zjjn uiterlijk volstrekt geen buitengewone opmerkzaamheid hebben verwekt. Hij was een krachtig man van een deftig voorkomen, oogen schijnlijk in de zestig jaar oud. Rij was gekleed in een olijfgroene jas, die ge heel dichtgeknoopt was; droeg eene wijde grijze broek en groote gespen op zijn zware, maar goed gemaakte schoe nen. Zijn hoofd en gelaat droegen, evenals zijn heele voorkomen de ken merken van een vast karakter. Zijn haar was zwaar en grijs, en, evenals zijn witte bakkebaard, kort ge sneden. Hij had een donkerroode kleur, groote, grijze oogen en zware wenkbrauwen. Zijn neus had denzelf den stouten, gebogen vorm al9 die van Olivier Cromwell en er lag veel vast beradenheid in de onderste deelen van zijn gelaat en in de trekken om zijn mond, die een helder hoofd en een ern stig en vast karakter aanduidden. In zijn linkerhand hield hij een breed geranden hoed en in zijn rechter een stok, die er zeer vreemd uitzag en aller opmerkzaamheid tot zich trok gedurende de weinige oogen- blikken dat hij zichtbaar was; vóór dat de eigenaar geheel, zijn hoofd uitge zonderd, verborgen was in de bank waarheen hij zijn schreden richtte, en welke 9tok later het voorwerp werd van zoo groote verwondering en zoo velerlei gissingen, dat ik dien wel wat uitvoeriger mag beschrijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5