loorzittendfe NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG APRIL 1926 DAG-AGENDA. Dinsdag 6 April, 's avonds acht uur. Stadsgehoorzaal: Zangspel voor »Solj, Dames- en Kinderkoor. Woensdag 7 April Rest. ,,'t Posthor Rijnsburgerweg. Bloemententoonstel ling,.geopend van 2—10 uur. Donderdag 8 April. Rest. ,,'t Posthof' Rijnsburgerweg, Bloemententoonstel ling, geopend van 10—10 uur. Vrijdag 9 April. Rest. ,,'t Posthof Rijnsburgerweg, Bloemententoonstel ling, geopend van 1010 uur. 16 April, 3 avonds acht uur Open bare Verg. der H. V. v. d. G Z, B, „Pre diker". Spr. Dr. H. v. d. Veen, 22 April, 's avonds acht uur, Fi. V. v. d. G. Z. B. Spreker Ds. J, H. T, Kemme, Amsterdam, De avond-nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Dinsdag 6 tot en met Zondag 11 April a.s. waar genomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tel. 552. De uitbreiding van het spoorweg station. Het nieuwe spoor, dat gelegd is aan de buitenzijde van het station langs het nieuwe Acad. Ziekenhuis, waar over voortaan het snelverkeer Amster dam-Rotterdam zal worden geleid, is gereed gekomen en Zaterdag in ge bruik genomen. Het nieuwe rangeerterrein voor het goederenvervoer tusschen de Posthuis laan, waardoor de goederentreinen uit Amsterdam en Haarlem niet meer op de spoorbaan tusschen den Rijnsbur gerweg en de Haarlemmertrekvaart, behoeven te worden behandeld, nadert zijn voltooiing en zal omstreekt half Mei in dienst kunnen worden gesteld. Watersnood-Comité. Bij het Watersnood-Comité zijn de volgende giften ingekomen; X. Z. te heiden f7.50, A. P. f3, D. W. te. Noord wijk f 10, Kleedermakers Ver- eeniging „Eendracht door Vriend schap" f25, Leerlingen der Leidsche modevakschool f5.62K. Giften worden nog gaarne inge wacht bij den Penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49 Leiden, postgironummer 57471. Burgerlijks «tand. Ondertrouwd: H. J. Boelee, jm. 24 j. en C. de Koning, jd. 21 j; W. C. Rie- beek, jm. 20 j. en C. J. Wassenaar, jd. 18 j; I, Selier, jm. 21 j. en A. Selier, jd. 20 j; A. Noort, jm. 24 j. en J. A. Pot, jd. 24 j; J. P. de Bot, jm. 26 j. en J. A. Janisse, jd. 24 j; A. Prins, jm. 25 j. en H. J. Schimmel, jd. 24 j; M. J. Mon- tanus, jm. 32 j. en A. van Rijn, jd. 23 j; D. Abspoel, jm. 35 j. en J. M. Meinors jd. 26 j: J. Laterveer, jm. 25 j. en M. J. van As, jd. 24 j; S. Erkelens, jm. 22 j. en E. van Zwieten, jd. 21 j; W. van Kooperen, 25 j. en A. Redel, jd. 19 j; A. Meyer, jm. 24 j. en A. T. Offerman jd. 22 j ;N. Th. van Leeuwen, jm. 27 j. en J. M. Smit, jd. 28 j; H. Fleur, jm. 23 j. en J. van Klaveren, gesch. 29 j. De Christelijke Gemengde Zanc- iVereenïging „Zang zij onze Leus", al hier, Directeur de heer A. Teljeur, be- balde 2den Paaschdag in Amsterdam op het zangeoncours, uitgeschreven door de Chr. Zangvereeniging „Excelsior", een 3de prgs in de Eerste af deeling, met 280 punten. De jury bestond uit de heereai: H. J. den Hertog, Fred. J. Roeske, Theo van Zutphen, allen te Amsterdam. Verplicht nummer „Levensvernieu wing" van H. J. den Hertog. In de Stedelijke Werkinrichting werden de vorige week opgenomen 240 Volwassen personen en 6 kinderen. Tegen C. R. is een aanklacht in gediend wegens vernieling van een glasruit ten nadeele van den kruide niet den H., in de Morscbstraat. Ten nadeele van den winkelbe diende F. W., is Zondagavond om streeks half twaalf uit de portiek van een café een rijwiel ontvreemd. Terwijl de bewoners afwezig wa ren heeft een dief zich Zondagmorgen toegang verschaft tot de woning van den melkslijter R. G., aan de Lange- gracht en uit een linnenkast een be drag van f 40 aan zilvergeld en bank papier weggenomen. De dief heeft ge makkelijk werk gehad, daar de wo ning aan de achterzijde, waar hij waarschijnlijk is binnengekomen, niet bijzonder goed gesloten was De auto-oppasser W. B., van een restaurant aan de Breestraat is bij een ruzietje door J. W. op het trottoir ge gooid, waarbij hij een sterk bloedende wond aan het voorhoofd opliep. Tegen W. is een klacht ingediend. De heer H. de V. is gisteren in een café alhier zijn regenjas kwijt geraakt. Aangehouden is J .H. B., uit Den Haag, die wegens openbare dronken schap nog 5 dagen napret moet onder gaan. BINNENLAND. HET CONGRES DER S. D. A. P. Het Paaschcongres der S. D. A. P., ditmaal te Rotterdam gehouden, werd Zaterdag geopend door den' partij voorzitter, den heer Vliegen, die in zijn openingsrede wees op den groei van de partij. Het ledental is dit jaar in Verband met de verkiezingen met 3300 toegenomen en het N.V.V. i9 weer groeiende. Wat betreft den internationalen toe stand betoogde spr., dat in alle landen een groeiende socialistische macht aanwezig is, die onverpoosd en onver moeid arbeidt aan de voorbereiding van de begrafenis van het kapitalisme. Hiertegenover staat echter het steeds opdringende fascisme in verschillen de landen. Omtrent ons land werd de meening verkondigd, dat de S. D. A. P. en haar bondgenoot met elkaar de eenige gave gezonde arbeidersbeweging vormen. Wat'daarbuiten staat is natuurlijk van geen beteekenis. In de Zondag gehouden vergadering werd de heer Henri Polak, een der meest bezadigde elementen in de S. D. A. P., voor den tijd van een jaar tot voorzitter gekozen. De heer Drees, die aanvankelijk tot bezoldigd voorzit ter zou worden benoemd, had zich op het laatste oogenblik teruggetrokken. Nadat vérder verschillende voorstel len waren behandeld, dat van Lei den omtrent het aanzitten van voor aanstaande partijgenooten aan kost bare maaltijden werd voor kennisge ving aangenomen hield de heer Ai- barda een rede over „de politieke si tuatie". Uitvoerig behandelde spr. daarbij de politieke gebeurtenisen van de laatste maanden. „Wij moesten", zei spr., „toen de crisis er was, trachten de vruchten te plukken van de Juli-verkiezing- en wij hadden het recht daarbij te denken aan de R.-K. Staatspartij. Deze had reeds meermalen het vraagstuk van samenwerking mèt ons, onder de oogen gezien en in het buitenland was hier en daar dat samengaan al tot stand gekomen. Evenals de S.D.A P., maakt de R.-K. Partij deel uit van een internationale beweging. Haar begin selen worden overal op dezelfde wijze beleden en op dezelfde wijze in toepas sing gebracht. Aan duurzame samen werking is door ons niet gedacht, daarvoor loopen beginselen en doelein den te. zeer uiteen maar wij hadden een eindweegs willen samengaan, in een richting en over een afstand dien wij samen hadden kunnen bepalen, b.v. voor den duur van één parlemen taire periode, met een goed omlijnd program en met behoud van zooveel mogelijk vrijheid voor ieders beginsel. Welnu door haar weigering heeft de R.-K. Staatspartij het parlementaire stelsel in gevaar gebracht, want het doel daarvan is het vormen van een re geering overeenkomstig de samenstel ling van het parlement. De R.-K. ech ter kunnen niet meer samengaan met hun ex-coalitiegenooten en zij durven niet samengaan met de S.D.A.P. De mogelijkheid van een democra tisch bewind was er dus en de schuld dat dit er niet is gekomen ligt bij de R.-K. Staatspartij, maar vooral bij de katholieke democraten. Het program van Mr. Marchant vormt een blijvende beschuldiging. Langdurig applaus oogstte spr. toen hij meedeelde, dat de val van Colijn een gevolg was van de actie van de S. D. A. P. Breedvoerig werd stilgestaan bij den strijd voor ontwapening en medezeg genschap, voor welke leuze op 19 Sept. te 's-Gravenhage. een landelijke betoo ging zal worden gehouden. Die betooging, aldus spr., moet een volksbeweging worden. Men zet wel eens, dat de aon van het socialisme verbleekt is. De zon van het socialisme die rood aan'den horizon der tijden verscheen, doet nu haar stralenden warmen glans over de aarde schijnen. (Applaus). Het artistieke toekomst-ideaal heeft plaats gemaakt voor het idealisme van de daad. Dat idealisme moet overge plant worden in de harten van duizen den, opdat er op den 19en September getuigd wordt van de heerlijkheid van het socialisme. (Het congres barst los in een dave rend applaus en zingt staande de Inter nationale). De heeren Ankersmit en v. d. Veen werden herbenoemd tot hoofdredac teuren resp. van „Het Volk" en „Voor waarts". Tot leden van het Partijbestuur wer den gekozen de heeren J. W. Albarda (1016 stemmen), Bartels (725 st.) J. A. Bergmeyer (654 st.) Van Eek (766 st.),v. d. Kieft (523), mr G. W Sannes (828), J. H. Schaper (916) en W. H. Vliegen (890) benevens mej. Suze Groeneweg (905 st) In de zitting van Maandag hield de heer R. tenhuis een rede over de ver houding van partij en vakbeweging, waarin betoogd werd de noodzakelijk heid van het verscherpen van den klas senstrijd inplaats van zich in de on vermijdelijkheid van het kapitalisme te schikken, zooals nu vaak het geval is In dit verband werd op het voeren van buiten-parlementaire acties aan gedrongen. Spr. verstaat daaronder niet alleen demonstraties. Wie meent 'dat de oorlog door al- gem werkstaking moet worden gekeerd mag niet zooals „Het Volk" economi sche middelen afwijzen in den strijd voor wenschen, die wij in het parle ment tot uiting brengen. (Toejuichin gen). Onze werfkracht wordt ge schaad door dat wij niet een klare po litiek voeren jegens het kapitalisme. Ethische woordenpraal kan geen poli tieleen inhoud vervangen. Het kan geboden zijn aan sociale on doelmatigheden een eind te maken. In Duitschland is door de halfheid der revolutie het kapitalisme versterkt. In andere landen brengt het socialistisch bewind evenmin constructief-socialis- tische politiek. In België zullen de vakverenigin gen jaren moeten werken om weer in te halen wat de bankiers in één penne- streek ongedaan gemaakt hebben. Het kapitaal is de baas en de sociaal-de mocraten in België worden de deur- ,:A RECLAME. 1 •v;>ra;.a a-r' r fcjj Wielrijders. een door de zor» Verschroeide Huid, Schrijnen en Smetten.verzacltt en geneest menmet|g|j ^.0^' SUIT 3ij Apofchen Drbaisten waarders van het geldgeboefte, dat de wereld regeert. Spr. roert vervolgens de verhouding tot de ï'oomschen aan. Nolens wil met ons samenwerken als er een revolu tionaire dreiging ontstaat, wel te ver staan als revolutionaire bewegingen moeten worden geknot, terwijl juist onze taak is die bewegingen te benut ten. De burgerlijke democratie aan vaardt slechts onder revolutionaire dreiging sociale hervormingen. Wij moeten zorgen dat als er weer een historiscli-noodzakelijke beweging ontstaat als in 1918, wij tot den strijd gereed zijn en niet de geestelijke on macht en den kleinburgerlijken angst van 1918 toonen. De vakvereenigingen moeten inge schakeld worden in den politiek en strijd om zoo de zuivere groepspolitiek te overwinnen. Spr. wijst op een zwakke stee in de huidige organisatie. De partij met 700.000 kiezers Jieeft slechts, een pel's met 70.000 lezers. Van de partij zelf had het initiatief tot stichting van een Arbeiderspartij moeten uitgaan, reeds toen zij de socialisatie op haar program zette. Buiten onze rijen zijn duizenden, die roepen om gemeenschapspolitiek, maar die geen licht en geen weg zien. Laten wij dat licht ontsteken. Spr. wil geen experimenten. Hij heeft 20 jaar in de arbeidersbeweging gewerkt, maar vol gens zijn inzicht gaan wij den onder gang tegemoet, als de soc.-dem. poli tiek op den ouden weg voortgaat. Zelfs in de landen .met socialistische regee ring komt niet in onzen geest tot stand Internationale actie is noodig voor ver betering, maar eerst moet die bewe ging nationaal groeien. Wij moeten ons bezinnen en beraden'hoe onze po litiek uit de kluisters van het ka pitalisme. (Toejuichingen). De heer Vliegen, die de rede van den heer Stenhuis beantwoordde, toonde zich zeer ontevreden. Hij ver weet den heer S. gebrek aan geloof in de arbeidersbeweging. Het partijbestuur weigert mee te werken een commissie te benoemen, die de vraag van een „partij van den arbeid" moet onderzoeken. In de eer ste plaats, aldus spr., weten wij niet, hoe de vakbeweging er over denkt. Wij kennen alleen Stenhuis' opvattin gen, verder is de S.D.A.P. de politieke organisatie der arbeiders en wij gaan het bestaansrecht van de S.D.A.P. niet in twijfel trekkèn. De toon, de mentaliteit van Sten huis' rede spijt mij, ging de heer Vlie gen voort. Dat hij sprak van de moge lijkheid van ondergang van het Soci alisme, deed mij leed. Wij zijn nu een maal een schip op de wilde zee, nu eens hoog dan weer lager, maar nooit moeten wij geloof in eb liefde voor partij en idealen verliezen. Ook de heer Albarda verklaarde buitengewoon onaangenaam getroffen te zijn door de rede van den heer Sten huis, waaruit een ongegrond pessi misme sprak. Stenhuis ziet alleen elementen van ondergang. Spr. ziet daarnaast ook die van opheffing. In een moeilijken tijd hebben wij het geloof aan het socialisme behouden en nieuwen aan hang verworven, ons gehandhaafd te gen reactie en communisme. Zekei', de volksbeweging kan niet op grooten vooruitgang wijzen in de laat ste jaren. Stel echter eens dat zij de laatste jaren er niet geweest was. Zij heeft zich prachtig gehouden. Partij en vakbeweging kunnen vol vertrou wen zijn dat zij straks weer voor waarts kunnen schrijden naar over winingen, die de vervulling van het socialisme naderbij brengen. (Applaus) De heer Stenhuis repliceerend zeide dat Albarda hem met eenige al- gemeene frases heeft bestreden (ru moerig gefluit). Uw politiek, aldus spr., die zich tegen de mijne stelt heeft geen ander resultaat dan dat de arbei ders van de eenè illusie naar de ande re- gevoerd worden. (Rumoer). Het vraagstuk is of het socialisme met parlementairé middelen te ver werkelijken is. Voor opmerkingen over geloof en idealisme als Albarda uit, gaat het kapitalisme niet uit den weg. Dat wijkt slechts terug voor de macht. Tot nog toe neemt de socialistische Internationale scbooqe resoluties aan, maar iedere nationale partij gaat haar eigen gang.' De vakbeweging heeft veel inzin king kunnen voorkomen. Wij hebben de arbeiders echter te waarschuwen dat zij niets moeten nalaten om tot grootere strijdkracht te komen. Met gepraat alleen over geloof en liefde gaat men naar den ondergang, Na eenig debat werd tenslotte beslo ten, dat het partijbestuur met het be stuur van het N.V.V. overleg zal plegen Met bet zingen van de Internatio nale werd het congres gesloten. Een andiëntie op het strand. Een 40-jarige juffrouw uit Amers foort, had reeds herhaalde malen over belastingzaken enz. gerekestreerd. Echter stééds tevergeefs. Ten einde zekerheid te hebben, dat thans haar adres in handen der Koningin kwam, reisde ze van Ter Schuur naar Den Haag, Zi] ontdekte de Koningin op een wandeling langs het strand in ge zelschap van den Prins. Mej. S. uit Amersfoort stapte bedeesd op H.M. toe en overhandigde haar adres, dat door ide Koningin onder dankzegging' werd aanvaard. Een tweetal agenten dat het geval zag, geleidde daarop mej S. naar het hoofdbureau van politie, vanwaar ze de terugreis aanvaardde. Certificaten van oorsprong. De minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft aan de com missarissen der Koningin bericht, dat, naar gebleken is, sommige burgemees ters nog steeds doorgaan met het af geven van certificaten van oorsprong, in plaats van belanghebbenden te ver wijzen naar de Kamers van Koop handel. De omstandigheid, zoo gaat de mi nister voort, dat voor Fransche groen ten b^ invoer in Duitschland een aan merkelijk hooger invoerrecht moest be taald dan voor Nederlandsche, schijnt sommigen handelaren hier te lande aanleiding te zijn, Fransche groenten via Nederland naar Duitschland uit te voeren, tegen het lagere voor Ne derland geldende invoerrecht, waarop die handelaren aanspraak maken on der overlegging aan de Duitsche dou ane van verklaringen van burgemees ters, waarin gezegd wordt, dat be doelde groenten van Nederlandschen oorsprong zijn. De minister verzoekt ten slotte den burgemeesters zich voortaan van af gifte van dergelijke verklaringen te onthouden. Uit het Sociale Leven. De vakbeweging. Naar Het Volk verneemt, is op de dezer dagen gehouden s otcónferent.e tusschen de hoofdbesturen van Nöderl. Verbond van Vakvereenigingen, Centr Ned. Ambtenaarsbond en -Centr. Bond van Post,- Telegraaf- en Telefoon-per soneel volledige overeenstemming be reikt. De voornaamste bepalingen der overeenkomst zijn, dat de C.B.P.T.T. als zelfstandige organisatie tot het N.V.V. zal toetreden en dat het vraag stuk der organisatie van het over- heidseprsoneei commissoriaal zal ge maakt worden. De hoofdbesturen van C.B.PT..T. en C.N.A.B. zullen elkaar niet meer 'als tegenstanders beschouwen, doch wederzijds elkaar steunen, terwijl ge regeld overleg met elkaar zal worden, teneinde tot een schappelijk en eendrachtig optreden voor het P.T.T.-personeel te geraken. Aig. Ned. Meiaaibewerkersbond. Zaterdag heeft de afd. Rotterdam van de A.N.M.B. in het algemeen ver kooplokaal een vergadering geihoden ter bespreking van de n euwe werk tijdregeling voor de groo.e onderne mingen in de metaalindustrie. Met algemeen© stemmen verklaarde de vergadering zich voor het voor- stel-Zaalberg (van 1 April at wordt de werktijd gebracht van 53 uur per week op b2 uur per week, terwijl met ingang van Juli nog een uur van den arbeidstijd wordt geschrapt). Ook al had men zich voorgesteld, dat de werk tijd ineens tot 51 uur zou worden te ruggebracht. Bij de N.V. Rotterdamsche Machi nefabriek Braat en bij de N.V. Con structiewerkplaats en vVerktuigfabriek de Ned. Staalindustrie wordt met goed vinden va 1 den drcctai, -generaal van den Arbeid met het oog op den toe stand in die bedrijven de 53-urige werkweek gehandhaafd. Ook voor deze bedrijven zal men trachten tot een als boven omschreven regeling te ko men. De arbeiders bij de N.V. Wil tons Machinefabriek en Scheepswerf werken per dag 10 uur, terwijl ze 12 uur per dag in de fabriek vertoeven. Ook hiervoor zal men maatregelen ne men, ten einde deze arbeidstijden tot een normalen terug te brengen. Werkverschaffing. Het bestuur van 'tN.A.S. heeft een schrijven gericht töt de besturen' van N.V.V., C.N.V., R.K.W.V en ANV, in welk schrijven de aandacht geves tigd wordt op dé verklaring van het ministeriele Geer, als zou uitbreiding worden gegeven aan het verschaffen van werk ter bestrijding van de heer- schende werkloosheid. Voor zoover deze mededeeling ern stig is bedoeld, zegt het N.A.S., ver dient ze alle aandacht. Het N.A.S. herinnert er dan aan, dat in ide praktijk de werkverschaffin gen te wenschen overlieten aan loon, voeding, e.d. De praktijk heeft evenwel bewezen, dat een gescheiden optreden slechts zelden tot een gewenscht resultaat kan leiden. Uitbreiding der werkverschaf fingen eischt een gemeenschappelijk optreden der belanghebbende vaiccen tral en, reden waarom het N.A.S. de bovengenoemde organ:sat es heeft uit- genoodigd, tot een bespreking, om te trachten tot een accoord te komen. Het N.A.S.-bestuur stelt zich voorts beschikbaar bij elke centrale afzon derlijk zijn bedoeling nader mondeling toe te lichten. BUITENLAND. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN GRIEKENLAND. Een grooi© meerderheid voor Pangalos Zondag hebben in een deel van Grie kenland (12 van de 35 districten) de presidentsverkiezingen plaats gehad, die klaarblijkelijk een groote meerder heid voor generaal Pangalos hebben opgeleverd. Pangalos verklaarde in een interview, dat negentig procent van alle tot dusver uitgebrachte stem men zich op hem hebben vereenigd. Er werd zeer druk gestemd, veel Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren Is. BERLIJN, 513 en 571 M. Vanaf 7.50 ook op. 1300 M. 5.55 Lezingen. 7.20 Comedie. j 9.20 Nieuws. j 9.50 Muziek. DAVENTRY, 1600 M. Zie Londen. 1 6.20 Muziek. j 7.20 Nieuws. 7.45 Piano. 8.— Lezing. 8.20 Symphonieconeert. 9.20 „L)e Messias", van Handel'. 10.20 Nieuws. 10.45 Sclgps.weerbericht. 10.50 Muziek. DORTMUND, 283 M. 5.20 Lezing. 5.50 Concert. 6.20 Lezingen. 7.50 Concert. ELBERFELD, 259 M. 5.20 Leringen. 7.50 Concert. 9.20 Heruitzending van buit. stations. HILVERSUM, 1050 M. 6.30 Engelsche les. 7.30 Politiebericht. 7.45 Nieuws. 8.R. K. Radio-omroep. 10.Nieuws. LONDEN, 365 M. 5.3J5 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 7.20 Tijdsein en nieuws. 7.45 Piano. 8.— Lezing. 8.25 Concert. 10.20 Nieuws. 10.50 Muziek. MUNSTER, 410 M. 5.20 Lezingen. 7.50 Concert. PARIJS (Radio-P; r.s 175 - M. 5.05 Concert. 6.05 Nieuws. 8.35 Nieuws. 9.05 Concert. ZüRICH, 515 M. 6.10 Nieuws. 7.35 Lezing. j' 7.50 Concert, 9.10 Nieuws. drukker dan bij de jongste verkiezin gen voor de gemeenteraden. Pangalos heeft voorts te kennen ge geven, dat hij, wanneer hij gekozen wordt, behalve de presidentswaardig heid ook zijn functie als minister-pre sident en waarschijnlijk ook nog .die van minister van Oorlog zal behouden.' Hij verklaarde deze functies te zullen neerleggen, zoodra de verkiezingen voor Senaat en Kamer hebben plaats gehad, en zich dan met de presidents waardigheid tevreden te zullen stellen De verkiezingen voor het parlement en den terugkeer tot bet parlementaire stelsel kondigt Pangalos reeds voor de naaste toekomst aan. Hij zeide voor nemens te zijn, met de gematigde ele menten van alle politieke partijen naar een overeenstemming te streven, doch niet met de leiders, waarvan hij beweerde, dat deze eigenlijk niemand - achter zich hebben De vereenigde oppositie verlangt van de regeering de nietigverklaring van de Zondag gehouden gedeeltelijke verkiezingen en uitschrijving van nieu we verkiezingen voor a.s. Zondag. Ge neraal Pangalos heeft dezen wensch' van de hand gewezen, doch zich be reid verklaard, een lid der vereenigde oppositie als minister van Binnenl. Zaken gedurende de verkiezingsweek in het kabinet op te nemen en zoo de oppositie gelegenheid te geven bet re sultaat der verkiezingen te controleé ren. Een onzuivere stemming. Daar de regeering de voornaamste verzoeken van de politieke partijen in zake de regeling van de presidents verkiezing van dé hand heeft gewezen, hadden deze besloten niet aan de ver kiezingen deel te nemen en vereenigd te blijven tot de wettelijke toestand hersteld zal zijn. De Grieks che verkiezingen geven dus geen getrouw beeld van de wen schen van het volk. ARGENTINIË EN BE VOLKENBOND. Een ingrijpen van den president. Daar het Argentijnsche congres geen gevolg' heeft gegeven an de presiden tieel e boodschap, waarin aangespoord werd tot Argentinië's toetreding tot den Volkenbond, zal de regeering in den loop dezer week in een kabinets raad heslissen welke stappen te ne men. Naar verluidt, zal de regeering zelf de zaak in handen nemen en waar-, schijnlijk gedelegeerden benoemen voor de voorbereidende ontwapenings conferentie en de commissie voor de reconstructie van den volkenhonds- raad. De presidentieele boodschap werd in getrokken door een presidentieel de creet, waarbij het Congres gesloten verklaard wordt, op grond van het feit dat de afgevaardigden in gebreke ble ven sinds November ook maar één en kel punt te behandelen. In parlementaire kringen heeft het decreet eenige beroering gewekt. Het wordt door verscheidene afge vaardigden beschouwd als een aan slag op de vrijheid van het volk. In sommige kringen wordt te ken nen gegeven, dat de Kamer steeds be reid is, haar plicht te doen, doch geen dwang of dictaat der regeering kan^ aanvaarden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2