GEMENGD NIEUWS. Des avonds PUROL Ons Babbelhoekje. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 3 APRIL 1926 GESTICHTSJONGEN. De directeur had 't toch maar prach tig voor 'm in orde gemaakt! £00 uit 't gesticht meteen ,,'nbaan' in dat groote magazijn in de stad. „Als je je best doet, dan kan je hier voor uit komen", had de chef gezegd. En hij deed z'n best. Pakte van alles aan sjouwen, wegen, administreeren, op de telefoon letten, inklaren, merken, opladen desnoodsDoodmoe was je als je 's middags in je kosthuis kwam en soms had je bij de lessen in de avondschool de grootste moeite, om je hoofd er bij, en je oogen open te houden. Maar hij moest zich er door slaan. Hi,j vooral. Hij, de jongen uit 't ge sticht. „Denk er om, dat als 't met jou niet goed gaat, je het voor heel wat lui hier bederven kunt, en dat je omge keerd, als je je best doet, den weg in de maatschappij voor velen effent, had de directeur gezegd. En dat laatste wilde hij. „Je moet 't biddend willen' ja, zoo had de directeur zich uitge drukt. En zoo wilde hij 'took. Ja, zoo alleen. Geglunderd had ie toen ie zoo toe vallig de typiste van 't kantoor tot den boekhouder had hooren zeggen: „w schijnen 't met dien nieuwen magazijn bediende getroffen te hebben; zoo net jes is hij en zoo ijverig en zoo beschei den". „Ja" had de boekhouder geant woord „dat is een jongen die opvoe ding genoten heeft; als je 'n beetje menschenkennis hebt, zooals ik, dan zie je dat meteen." Ze moesten eens weten, hoe* hij, als oudste uit 'n gezin van zes, met schof fies uit de buurt vroeger op straat ge slenterd had. Vader was gestorven toen hij .nauwelijks negen was en moeder had met 't schoonhouden van kanto ren den kost moeten verdienen. Dat had voor moeder beteekend: 's morgens vroeg en 's avonds na 't middageten de deur uit. En dat was voor hem ge weest: avond in en avond uit vrijheid, blijheidHerrie schoppen in de druk ke winkelstraten, de menschen treite ren, vechten met andere schooiertjes. En was 't daarbij maar gebleven! Doch vaak snuffelden ze in de loodsen aan de kaden, waar je binnen kon komen als je den weg maar wist. En daar lag veel waar de opkoopers centen voor gaven. En centen beteekende: de bios coop en cigaretjes en snoep-rommel soms zóóveel, dat je er onpasselijk van werd. In die loodsen was 'ttoen gebeurd met de politieHij was er gloeiend ingedraaid Maar wat was dat juist voor hem zelf goed geweest„Soms als je op 'n verkeerden weg bent, kan 't gebeu ren, dat God je het halt toeroept; daar kan je nooit dankbaar genoeg voor wezen, zelfs al ga je daar zelf misschien eerst 't ergste tegen te keer Dat had hij nog onthouden uit 'n preek van den dominé. En dat was waar. Verbeeldt je als dat halt eens niet ge klonken had Zoo was hij in 't gesticht gekomen. Je hadt er een directeur, onderwijzers, ambtenaren, allemaal beste menschen; .natuurlijk op hun tijd ook wel eens chagrijnig net als je zelf soms was maar ze bedoelden 'tper slot alle maal best met je. Had hij niet veel vrijheid genoten? Had hij niet veel mogen leeren? Kon je met 'n enkele van die meneeren soms niet praten als met 'nheel goeden vriend? Nu weer in de maatschappij terug, aan 't werk als magazijnbediende, jam mer genoeg- in 'n andere stad als waar moeder woonde, kon je je soms zoo dood alleen gevoelen. Je werk en je lessen moesten ma ken, dat je daar maar-niet te veel aan dacht. En je willen je biddend willen! Dat was toch brutaal! Neen maar verschrikkelijk! En 't moest vast iemand geweest zijn, die niet alleen in 't kantoor en in 't magazijn den weg kende, maar die ook met de locale aangelegenheden op de hoogte was. Want wie wist an ders dan 't eigen personeel, dat je- door 'n raam, dat op 'n steegje uit zag, aan den achterkant van 't gebouw makkelijk binnen kon komen. En dat er Vrijdags altijd veel geld in de brandkast lag voor de wissels en de loonen voor den volgenden morgen? En dat de sleutels van de brandkast in 't laadje links in 't schrijfbureau van den boekhouder lagen? En dat de bes te stofffen in 't magazijn opgestapeld waren op rek IV in de voorzaal? Dit alles moest die brutale dief, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag z'n ongewenscht bezoek in 't kantoor en 't magazijn had gebracht, geweten hebben! Want juist door dat raam was ie naar binnen geklauterd, 't Stond 's morgens op 'n kier en Keetje, de werkster, zei subiet te weten, dat ze 't heelemaal gesloten had. Toen was die leelijke inbreker recht door naar 't kantoor geloopen hij had blijkbaar dood bedaard 't electrische licht opge draaid 't openbreken van êt bureau was 'n kleinigheid geweest, en toen had hij de brandkast schoon leeg ge plunderd, er lag maar even twee cn dertig honderd gulden in! In 't voor bijgaan had ie 'n paar stukken stof in de wacht gesleept van de mooiste kwaliteit. Hij had dus vast verstand van 't artikel gehad, want de mindere soorten had ie laten liggen. 't Had eenige beweging in 't gebouw gegeven toen de politie gekomen was en 'n inspecteur ze allemaal bad on dervraagd, 't kantoor-, zoowel als 't iiagazijnpersoneel: waar ze Vrijdag avond waren geweest, hoe laat ze 4# gekomen waren, waar. se vroeger gewerkt hadden en waarom ze v die vo rige betrekking hadden verlaten, o, en nog veel meer, zoodat de oudste knecht zei: „wonder dat je ook nog niet vertellen moet wat je 's middags gegeten hebt." De nieuwe magazijnbediende moest ook onder 't mes. „Waar ie 's avonds geweest was? Wel, naar les. Tot hoe laat? Tot half tien. En toen? Toen had ie' nog 'n traatje omgewandeld. Ach zoo 'n straatje om Waar naar toe? De bolwerken langs. Alleen? Ja, alleen! Kom, kom, niet met 'n vriend of met 'n meisje Neen. 'n Beet je vreemd voor iemand van jouwja- ren „Waar heb je vroeger gewerkt?. Nergens?Je bent toch al negen tienWaar was je dan....? Wat zeg je.Je moet duidelijke sprekenO zoo, in 'n opvoe dingsgesticht Hij moest maar eens meegaan naar 't bureau om verder ondervraagd te worden. Dat gaf me 'n gepraat onder 't perso neel: die nette, die stille magazijnbe diende zou de dief wezen! Wie had dat nu achter''m gezocht! „Ja, ja, zoo' kdn je je in de beste vergissen zei de boekhouder in antwoord op 'n hate lijkheid van de typiste over z'n men schenkennis. Hij vond t eenvou lig onverantwoordelijk,' dat de patroon n jongen uit 'n gesticht in dienst kon ne men. „Die deugen niet, of er 'n steek je aan los", vond hij. ,,'t Is een reuzen- huichelaar", zei de jongste bediende, „hij wou nooit een9 met je naar de bioscoop!Op 't magazijn noemden ze 'in 'n stiekemerd; zoo bedaard aan je werk doen, maar onder de hand. Toen een van de bedienden de op merking maakte, dat 't nog iicclemaal r.iet bewezen was, dat de verdachte ook heusch de dader zou zijü, kreeg hij te hooren, dat *zulke dingen alleen ge zegd konden worden door lui, die van de zaak wel meer zouden weten, 't Was toch klaar en duidelijk, dat 'n jongen uit 'n gesticht, dus met '11 ver leden, als hij de kans schoon zag, weer in kwaad verviel? Na 'n verder onderzoek bleek Piet, de pakknecht, de schuldige. Maar de gestichtsjongen had ge leerd, dat het biddend willen voor hem zeer diepe beteekenis had. „Goed gezien, jongen" schreef hem de directeur in antwoord op 'n brief, waarin de heele geschiedenis was meegedeeld „goed gezien jon gen, enhoe dieper de weg van 't biddend willen, hoe rijker en voder je den Hoorder dei* gebeden zult le kennen". JOH. HE j- Een Aprilgrap. De Haag- sche Courant had haar lezers den avond voor 1 April een mooi ver haal opgedischt over een niet bestaan de Koninklijke vereeniging ter behar tiging van de belangen van de Ne- derlandsohe Bodemcultuur om Edam merkaas en Meikersen en Hollandsche maatjesharing ïn 'de tramwagens der H. T. M. ter beschikking van de pas sagiers te stellen. Maar toen het fifad zien gisteroentend eens ging vergewis sen van de goedgeloovigiheid van zijn lezers, kwam het toch leelijk te pas. Want inderdaad ontvingen de passa giers van lijn A, die gisterochtend met den bewusten wagen meereden, ai len uit twee feestelijk met Holland sche bloemen versierde mandjes een pakje Edammer kaas. „in het belang van het Nederlandscne bodemproduct. Van wie? Het blad is zelf een beetje bang, dat de tramdirectie er meer van weet. Aardschokken b ij' S i e n a. Naar de Romeinsche „Tribuna" meldt zijn bij aardschokken te Siena in de stad zelf tien huizen beschadigd. Een kerk dreigt in te soorten. Ook in de omgéving van Siena wend een reeks woningen getroffen. De be volking weigerde aanvankelijk terug te keeren. Tornado. .Volgens feen bericht uit New York'is de stad Centreville m Louisiana door een tornado, geheel en al verwoest. V lie g o n g e 1 u k. Op het vlieg veld Scinleissheim bij München is de jonge vlieger Westendorf, student aan de technische hoo^eschool door tot nog toe onopgehelderde oorzaak ver ongelukt. Ernstige brand. Een brand van reusachtigen omvang heeft een deel der inboorlingen-wijk van Manilla vermeld, waardoor omtrent 3000 per sonen dakloos zijn geworden. Arts aangevallen. Te Wiee nen is een arts in zijin spreekkamer door een aan verlamming lijdenden patient overvallen en door versoheide- gevaarlijke messteken ernstig ge- Moeder en 2 kinderen ver brand. Op een landgoed in Oost- Pruisen is de vrouw van den eige naar bij een poging om haar inboedel te redaen uit het nuis, dat in brand stond, in de vlammen omgekomen met twee harer kinderen, die op hun beurt de moeder hadden willen redden. De brand in Ierland. De brand bij Dublin, die zes menschen het leven 'heeft gekost, zal vermoede lijk nog een ernstig gerechtelijk na spel hebben. Er zijn sporen van brandstichting in de verbrande woning gevonden en uit verschillende gegevens is al opge maakt, dat ontsnapping uit het bran dende huis van te voren zoo goed als onmogelijk was gemaakt. Onder meer was een slaapkamer aan de buitenzijde afgesloten. De lijkschouwer heeft de fipjiue van oep en ander op de hoog te gesteld en tot een verdaging van zijn verklaring, voorloopig tot 19 April besloten. Een wraakoefening, als mo tief voor de brandstichting wordt zeer waarschijnlijk geacht. De justitie zal natuurlijk mtusschen het onderzoek voortzetten. De brand te Gent. Heel on verwachts is de geheel gebluscht ge waande brand in het Gerechtshof te Gent, weer opgelaaid. De brandweer snelde ter plaatse en slaagde er m, na een paar uren, de vlammen te doo- ven. In de kolenkelders van het in puin liggend gebouw smeult het vuur echter nog steeds voort. „Suchard" viert feest. De chocoladefabriek „Suchard" te Ge- nève viert haar eeuwfeest. In verband met dit jubileum is een bedrag van 250.00U trs. beschikbaar gesteld voor het gezamenlijk personeel der binnen- en buitenlandsche tabneken. Handel in blanke slavinnen. Te Kertsj. in Rusland is, volgens de Dm, de chet van de plaatselijke Ge pe-oe gearresteerd, onder beschuldi ging- van handel in meisjes; hij' zou in den loop van het laatste jaar niet min der dan 84 minderjarige meisjes, mee- rendeels afkomstig uit de gewezen hon gersnoodgebieden van centraai-Rus- land, aan Turksche bordeelhouders ver kocht hebben. ,Griep. De griep heèrscht weer erg hier en daar. Uit Harlingen wordt gemeld, dat in deze gemeente thans zeer veel zieken zijn. Van een bewaar school waren van de ruim loO leerlin gen er 80 ziek. Nu is ook het onder wijzend personeel ziek en de school is gesloten. Van vele gezinnen zijn meerdere le den bedlegerig. Over het algemeen heeft de ziekte een goedaardig verloop Ernstig ongeval. Gister ochtend is de 46-jarige A. de Z., wo nende aan de Schedeldoekshaven te 's- Graveriha'ge, die werkzaam was in een een in aanbouw zijnd huis aan den Parallelweg, aldaar '111 een put met cngebluschte kalk gevallen. Met ern stige brandwonden over het geheele lichaam werd hij 'door den G. G. D. naar het Gemeente Ziekenhuis ge transporteerd. Een rattenplaag. In de wo ning van den caféhouder L. aan de Bredasche Baan te Roosendaal, had men zulk een geweldigen last van rat ten, die zich Hadden genuisvest tus schen de dakbedekking op zolder, dat op den zolder niets meer veilig was en men genoodzaakt was een ineuwe dakbedekking aan te brengen. Om zien eerst van de rattenbevolKïng te ont doen, werd eerst een snelwerkend rat- tenvergn uitgestrooid met het resul taat, dat na enkele uren meer dan 50 ratten waren vergiftigd en gedood. Bovendien werden nog enkele nesten met jongen gevonden, welke konden worden vernietigd. Een brutale aanslag. In een van de drukste straten van Ran goon (Achter-JndiëJ heeft een brutale aanslag plaats gehad. Drie mannen, die naar de stad waren gekomen om aldaar inkoopen te doen, werden door een drietal ais politieagenten vermom de individuen aangevallen. De slacht offers trachtten zich te verdedigen, met het noodlottige gevolg, dat een der drie aangevallenen ddodgestoken werd. De moordenaars wisten te ont komen. KopenhagenTokio. De Deensche vliegers, die van Kopenha gen naar Tokio vliegen, zijn gisteren te Calcutta aangekomen. Korte rokken. Wolff meldt uit Athene, dat generaal Pangalos gis teren zijn decreet over de te korte rokken der dames heeft ingetrokken, omdat de toepassing te bezwaarlijk ge bleken was m de practijk. Arbeiders bedolven. Bij graafwerk vóór het leggen der tun- deeringen van "een nieuwen grooten wolkenkrabber aan de 123ste straat te New York heeft een grondverschui ving plaats gehad, waardoor twaalf ar beiders onder de instortende aarde en puin bedolven werden. Vijf man zijn dood te voorschijn gebracht, de ande ren zijn niet ernstig verwond. Een man van 125 jaar. Te Dromara in Ierland is een der in woners verleden maand 125 jaar ge worden. Hij werd geboren in 1801. Jaren lang heeft hij *de dorpen afge reisd als ketelsmid. Hij loopt nu nog, praat nog, zij; het dan ook met een pijnlijk hoog Stemmetje. Zijn vingers staan krom van rheumatiek. De man rookt den heelen dag door uit een klein pijpje en drinkt eiken iVrydag een flesoh stout. Arme kleine. Aan den Rijks straatweg bij Limmen onder de ge meente Heiloo is Woensdagavond een 31/* jarig kind van den veehandelaar J. Morsoh door een auto van oen heer Judell uit Castricum overreden en ge dood. Het kind had na het passeeren van een anderen auto den weg wil len oversteken. De heer J. kon, at- schoon uit ^lle macht remmende, een aanrijding niet voorkomen. Het einde eens zwervers. Dp de ontginningen onder Heijen (L., is zékere N., komende uit Duitschlana en uit Vierlingsbeek geboortig, ster vende gevonden. Reeds 's morgens had men hem aan den rand van een bosc'h zien liggen, doch men verkeerde in de veronderstelling, d^t hij daar lag te slapen. Bewusteloos is hij pp een kar naar 'het St. Norbertusgésticht te Gennep vervoerd, waar hij, zander bij kennis te geraken, is gestorven. Door een vliegwiel gegre pen. Gistermiddag is het 16-jarig meisje R. v. D., in de werkplaatsen van firma P. ,C. ip, de Aert van, RECLAME. moet men voor het verkrijgen en behouden van een zachte en fraaie huid, de handen en het gelaat inwrijven met een weinig Doos 30 ct. Nesstraat te Amsterdam door een vlieg wiel gegrepen. Ze werd tegen den grond geslingerd en liep ee.iige lich te verwondingen op terwijl de kleerén haar van het lichaam genikt werden. Na verbonden te zijn is zij naar huis gebracht. Meisje in brand" geraakt. Gistermiddag kwart voor zes is de lö-jange H. P. W. v. G., toen zij in de ouderlijke woning aan de Bosch laan te Rotterdam bezig was koffie te zetten, met haar kleeren in aanraking king gekomen met een brandend gas stel. waardoor zij vlam vatten. Het meisje was alleen thuis en rende de straat op, waar een onbekend geble ven voorbijganger het vuur gedoofd heeft. Het meisje had ernstige brand wonden aan rug, borst en armen be komen en is per auto van den ge neeskundigen dienst naar het zieken huis aan aen Cooisingei vervoerd, al waar zij ter verpleging is opgenomen. Mei. A. V., die boven ae familie V. G. woont, raakte door een en an der zóó van streek, dat zij uit het raam van de tweede verdieping op straat sprong. Burgers hebben haar weten op te vangen. Oogenschijnlijk heeft zij geen letsel gekregen. Verdronken. Te Ruigelage (Groin.) is de vrouw van den land bouwer H. Hollen voorover in het Kanaal gestort en verdronken. Brutale aanranding.^Toen zekere J. v. C. uit Zeeland Woensdag avond naar Uden fietste, en ongeveer het gehucht Hoeve bereikt had, spron gen plotseling twee onbekende perso nen voor hem. Deze wilden hem geld afpersen, doch v. C. weigerde aan hun wensch te- voldoen, waarop zij! hem zulk een geweldigen slag toebrachten, dat v. C. met zijn rijwiel tegen den grond viel. De onbekende individuen gaven hem daarna nog een snede over zijn jas. Poging tot inbraak. Dins dagnacht werd door een onbekend per soon getracht in te breken bi] 'den winkelier J. G. M. aan de Stations straat te Nunspeet meldt het „U. D." Ongeveer drie uur werd de heer M. wakker door het openvallen van het tuimelraam boven de winkeldeur. Toen de heer M. uit het raam van zijn slaapkamer keek, zag hij, dat zich een man halverwege ooor het win kelraam had gewerkt. De inbreker, zich nu ontdekt zien de, sprong dadelijk naar beneden en maakte zich met zijn rijwiel uit de voeten, tot zijn ongeluk liep hij' even wel die nachtpolitie in de armen. Onbekend met de inbraak-pogmg, (hield de politie een onbekende aan, oimdat hij; zonder licht reed en zijn schoenen* vóór op de fiets had gebon den, hetgeen haar vreemd voorkwam. De man werd daarom mede naar het bureau genomen. Even daarna kwam de inmiddels gewaarschuwde brigadier der rijks- veldwaoht V". op het bureau mededee- ling van het gebeurde doen. V. had op de plaats der inbraak een paar handschoenen gevonden, waarmede hij hoopte eenig bewijs in handen te heb ben. .Verdere moeite was evenwel on- noodig omdat de verdachte door de nachtpolitie reeds was aangehouden. De zachte vrouwenhand. In „Opgang" vertelt T. D. op haar leuke manier 'n staatje van vrouwen- regeering in Columbia: Is het vrouwenkiesrecht een suc ces? Dat is een vraagstuk nut politie ke kanten, waarin we ons hier niet verdiepen willen. Geconstateerd zij 9lechts, dat het gros van de kiezeres- sai niet op vrouwelijke candidaten stemt, al bestaat daartoe ook gelegen heid. Noch in Engeland, noch in Ame rika zijn Ijij de jongste verkiezingen veel vrouwen in het parlement geko men. Een geval dat zich onlangs in het parlement van Britsch Columbia af speelde, geeft in dit opzicht te denkeu. FVn lid van de volksvertegenwoordi ging, mevrouw Smith uit Vancouver, gaf haar stem aan een voorstel om dranksmokkelaars voortaan met zweepslagen te straffen. Een paar te genstanders van het voorstel dat overigens met groote meerderheid werd aangenomen vroegen ver baasd over de hardhandige opvattin gen dezer dame, aan mevrouw Smith, of ze dan vond, dat aan smokkelaar- sters dezelfde middeleeuwsche straf voltrokken moest worden, waarop de achtbare dame ten antwoord gaf: Straffen voor dranksmokkelaars kunnen niet scherp genoeg zijn. Wan neer een vrouw de wet overtreedt, moet ze niet anders behandeld worden dan een man." Het zwakke geslacht in Columbia weet dus nu waar het aan toe is met haar vertegenwoordigster en het schijnt er maar half geruot op te zijn. Het cavaliersinstinct, dat zelfs de twfntigstë-eeuwsche mannen uog wel ergens in een verborgen hoekje van hun hart bewaren, had de smok kelaarster de zweep waarschijnlijk be spaard; mevrouw Smith kent een der gelijk mededoogen echter niet. Uf zij bij een volgende verkiezing nog wel de stemmen van haar seksegenooten op zich vereenigen zal? Gelijk recht voor man en vrouw, heeft consequen ties, waaraan men wel eens te laat deukt. TOCH VtlRZOLND. door FRANCINA. HOOFLSiUK 6. D© familie Laman was thuis geweest, toen mqnheer van Stein en Koos dien middag aanbelden. Eerst had mijnheer van Siein aan Annie's vaders in het klei ne kamertje de ;aak uitgelegd, itoos had in de gang gestaan. Toen werd hij binnengeroepen. „Nu jongen, liad mijnueer van Stein gezegd, „zeg nu maar aan mijnheer .Laman dat je spijt heot van het geval". „Mijnheerhad Koos gezegd, Deurte lings rood en bleek wordend, „hetspijt mjj erg, ,,'k zal het heusch nooit meer doen'. ,,'t Is goed Koos", had mynheer La- man gezegd, die nadat hij met mijnheer van Stein had gesproken, de zaak veel beter begrepen had. „Nu ga ik Aania loipen. en dan hoop ik dat de vrede spoedig weer geteekdnd is." Annie was in de huiskamer. Zwijgend luisterde zij naar haar vader toen die haar uitlegde hoe alles gebeurd was, en haar zeide dat Koos nu wachtte om haar vergeving te vragen. Er kwam een diape rimpel tusschen haar oogen. „Ik kom niet", zei ze toen, „ik ben kwaad op hem", an snikkend verborg ze nu het hoofd tegen moeder aan. „Maar kindje", zei moeier nu „Koos heeft wel leelyk gedaan, maar toch niet zoo leelijk als wij dachten, en als hjj nu spijt er van heeft, mag jij dan boos blijven?" Annie gaf geen antwoord. Annie", ;e valer nu, „ik wil niét zeggen dat je meegaan moet, als je Koos vergeeft, dan moet je dat vrijwil lig doen, maar meen je het werkelijk dat je niet voor Koos, die op je staat te wachten, toe gaan wilt?" „Ik kom niet", herhaalde Annie kop pi?- Zonder meer één woord te zeggen, ging vader de kamer uit. Moeder schooi Annie van zich af. Teleurstelling sprak uit haar oogen, maar Annie merkte het niet. Met het hoofd voorover op het canapé-kussen, bleef zij schreien. 't Was voor Koos en mijnheer van Stein een teleurstelling toen mijnheer Laman kwam zeggen dat Annie niet komen wilde en hy ze niet dringen wou. 'tZou nog maar een paar dagen du ren en dan zou de Kerstvacantiè be ginnen. En 't beloofde een prettige vava cantie te zullen worden. Er was een matige vorst ingetreden, die het water zoo zachtjes aan deed be vriezen, en dus de ijslaag al dikker maakte. „Je zult 't zien, zei Koos Martijn tel gen den jongen die naast hem zat, „als wjj vacantie hebbein, is er fijn ry-ys". t Warein niet zulke prettige dagen ge weest die er sinds het Sint-Nicolaas- feest verloopen waren voor Koos Mar tijn niet, maar voor Annie Laman ooü£ niet. Er hesrschte nog steeds een gedwon gen verhouding tusschen die beiden. Op school' werd er geen groet tusschen hen gewisseld en op straat deden ze alsof ze elkander niet zagen. Of liever Anniei deed alsof ze Koos niet zag, want Koos van zijn kant deed nog steeds znn best om eenige toenadering tusschen ben bei de te bewerken. Maar niets hielp hem, Amïie was en bleef boos. Soms kon Koos er driftig om worden. „Die meid fcoch, om zoolang kwaad te blijven", zei hij dan tegen zijn moe der. i „Ja maar Koos", zei zijn moeder dan; ,,'t is ook wel heel erg wat je gedaan hebt, en dat Annie nu zoo lang kwaad blijft, is wel niet goed, maar bewijst toch óók, hoe zeer je haar gegriefd hebt Ja, dat voelde Koos dan ook wel, en opnieuw nam hy zich voor, zooiets toch nooit meer te doen, en besloot hy om het nog maar eens weer te pro- beeren of Annie goed wilde worden. Maar voor Annie was het ook geeni psettige tijd, nog veel minder prettig dan voor Koos. Want Koos had zijn, kwaad bekend, en Koos had vergeving ontvangen van vader en ook van myn heer van Stein. Mijnheer deed tegen Koos alsof er niets gebeurd was, haar, Annie, had hij er al een paar maal over onderhouden, dat zy zoo niet doen mocht. En vader en moeder hadden er ook al een paar maal over gesproken. Aan den avond van den dag toen Koos bij hen was geweest, had vader na den maaltijd juist zooals hij altijd deed, gedankt. Maar voor Annie was het geweest alsof vader heel anders bad. „Vergeef ons onze schulden", had vader gebeden, en had Annie het zich verbeeld, of was het werkelijk zoo, had vader toen even gewacht? en daarna met veel nadruk gezegd, „zooals ook wij vergevqn onzer schuldenaren". voor zichzelf durfde Annie dit pu hee lemaal niet meer te bidden. Zij had het wel geprobeerd, maar het ging niet. Telkens als zij zeggen moest, „gelijk ook wij vergeven onzer schuldenaren', was het alsof in haar hart een stem klonk, die inplaats van .„schuldenaren. „Koos Martijn" zei. Wanneer Annie eens met haar zus je of broertjes gekibbeld had, duurde het wel by naar altijd het langst eer alles vergeten was, maar toch, zoolang als nu, was ze nog nooit boos gebleven. En Annie zag het wel, ook al zeiden va der en moeder liiets meer, ze bedroef den er zich toch over. En nu v.tts 't bijna Kerstmis. Maar \TOolijke Kerstliederen zong An- nie niet, want, als ze dat wilde doen, moest ze telkens maar weer aan Koos denken. En dat wilde ze niet. Die nare jongen ook, dan had hij haar maar niet dio afschuwelijke teekening moeten zeilden. Ze wilde nooit, nooit meer goed op» hem woeden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 12