MODE-RUBRIEK Afb. 1 is een'marine-blauw© japon, met be werkt© stof gegarneerd. Dit model is in ver scheidene stoffen uit te voeren, .bijv. van crêpe de chine, met bedrukte crêpe marocain voor garnee ring, ook Van traversstof en glimmende kunstzijd© voor garneering, terwijl men eveneens, en dit is erg modieus, zwart© crêpe de cliin© zou kunnen nemen. De rand in den rok moet dan van glim mend© kunstzijd© gemaakt worden, de onder mouwen en de inzetsels in de das van crème kant. Er wordt in den laatstén tijd veel met kant ge werkt. Vaak wordt de kant in de kleur van de stof geverfd en heel veel avondjaponnen worden alleen van kant gemaakt. Een rechte zijden onder jurk in" een mooie bijpassende kleur, dient dan als onderjapon. Patroon k 0.65 voor 96 c.M. gemeten boven wijdte. Afb. 2 is een jongedames-japon van opéra (paarsachtig) kleurige ribstof. Het bobby-kraagje, de haijdkapjes ©n de jabot zijn van dezelfde kleur cï:êpe-de-chine. De klepjes op cl© zakken en "het biesje, dat midden op de jabot is genaaid, zijn van zwarte zijde met opéra koordzijde geborduurd De ceintuur is een recht© band, die van voren als strik zonder slippen eindigt. Patroon k 0.65 volgens 88 c.M. gemeten boven wijdte. Afb. 3 is een mantelcostuum van fantasiestof. Dé'rand op de zakken en die onderaan de mouwen- én onderaan het rokje zijn van stof in een.effen gb.ed daarbij passende kleur gemaakt. Wanneer men' uitsluitend een voorjaarswandelpak wil heb ben, dan zou in plaats van een rokje een japon zeer aardig zijn. Hét bovengedeelte van de japon zou dan van dezelfde stof gemaakt kunnen wor den als de band. Men kan dan bij warme dagen het manteltje over den arm nemen en men ziet er dan toch aardig uit. Patroon k 0.65 volgens 96 c.M. gemeten 'boven wijdte.. Zij, die echter een stipt passend patroon verlangen, sturen de.maat genomen onder de armen boven de buste, met een bedrag van één gulden aan onze mode-redactrice Alej. Greta Stein, Com. Krusemanstraat 51 III, Amsterdam. CHRISTENDOM EN SOCIALISME. Over de verhouding van deze twee bevat de Geref. Kerkbod© van Rott. een lezenswaardig artikel. Het luidt aldus: „Het Socialisme predikt gaarne, dat 't ieder mensch in zijn godsdienst vrij laat. Men behoeft van zijn geloof geen afstand te doen, als men socialist wordt, integendeel hij het socialisme is plaats voor allerlei geloof, want het socialisme is slechts een economisch stelsel, dat met den godsdienst niets uit të staan heeft. Zoo spreekt het socialisme, maar dit beweren is onwaar. Het socialisme is materialistisch en daardoor anti-chris telijk. Dat zeggen wij niet, maar dat zeggen de socialisten zelve. In „Recht voor Allen" las men: „de materialisti sche wereldbeschouwing van het we tenschappelijk socialisme staat lijn recht tegenover de christelijke gods dienstige wereldbeschouwing. De eene sluit de andere uit. Christendom en socialisme accordeeren niet met el kaar." Dat is klare wijn, maar dan moet men den arbeiders niet wijs maken dat ze hun geloof kunnen houden en nochtans socialist kunnen zijn. Dat is bedrog Eerlijk vinden wij, dat indertijd in de ..Berliner Volkstribun" (vertaald in „Recht voor Allen" no. 272) stond: „Laat een mensch toch eerlijk wezen Ik wil ruimere begrippen van zede lijkheid en het Evangelie Wil aie niet, daarom heb ik 't land aan het Evan gelie. Ik wil, als mij onrecht aange daan wordt met loon of geld, mijn te genstander ten laatste doodranselen en het Evangelie permitteert dit niet: daarom heb ik 'tland aan het Evan gel ie Dat is de hoofdtoon, die bij vele so cialisten gehoord wordt en het is goed. dat ieder zulks weet Dan kan niemand zeggen: ik hen niet gewaarschuwd. Welke geestesrichting onder de so cialisten naar voren komt. wordt dui- -vtieliik geïllustreerd door de volgende aanhalingen, die wij in verschillende bladen vermeld vonden. Jaren geleden schreef „De Nieuwe Tijd", sociaal-'ctemocratisch orgaan voor Twente, het volgende: „Op! op! voor Algemeen Kiesrecht! Elk dubbeltje, daarvoor opgespaard Is .belegd op de spaarbank: Arbeids macht. Die bank is wonder secuur. Zij kan niet springen en geeft een zeer hooge rente. Ons Algemeen Kiesrecht, dat is thans de ware Christus. Het is de Ver losser. En de eenige, die thans het mënschdom verlossen kan. Daarom aan ons Algemeen Kiesrecht alle krachten gewijd." Een der voormannen van deze rich ting was de heer Frank van der Goes. Vaii diens hand is de volgende uit spraak: „Dr. Kuyper heeft onze staatkundi ge partij hutten de zedelijke gemeen schap hier op aarde geplaatst; zoo ho pen wij ook later hij dit isolement te mogen volharden: en een hemel, vol klerikale schotschrijvers en .demago gen,. die ook daar waarschijnlijk een hoog woord zullen voei'en, heeft voor ons, wij bekennen het, weinig hegeer lijks. Welke onze tekortkomingen mo gen geweest zijh en hoe zwaar ze ons zullen worden aangerekend wij vragen het als een genade, zoo wij het niet mogen eischen als een recht, door geen geblaf van kristenhonden te wor den gestoord in onzen laatsten slaap Wij zouden deze uitspraken met tien tallen kunnen vermeerderen. Nu in den laatsten tijd de bewering weder veld gaat winnen, dat het Socialisme niet bepaald anti-christelijk is, meen den wij op deze dingen te moeten wij zen. Onze arbeiders mogen wel toe zien. Wie zijn geloof niet verzaken ■wil, mijde samenwerking met dezul ken, die het heiligste vaak met schen- nende hand aanvatten en die, wat ons het dierbaarste is, met cynische kalm te bespotten." UIT DE OMGEVING. KATWIJK AAN DEN RIJN. Dinsdagavond vergaderde de A. R. Pröpagandaclub in de zaal achter de Geref. ICerk. D' eopkomst was boven verwachting en da. avond kan als zeer welgeslaagd worden beschouwd. Velen hadden aan de uitnoódiging gehoor gegeven, vooral ook de jongeren ander ons, hetgeen een verblijdend ver schijnsel mag heeten. .De Voorzitter, de heer G. van der Perk, opende de vergadering door ,ta laten zingen van Ps. 42 ver3 5 en gebed. Vervolgens las hij den .sósten Psalm. I.n zijn kort en hartelijk openings woord liet spr. uitkomen zijn blijdschap over de groots opkomst, en in 't bijzon der .heette li ij welkom den heer W. van Veen, die dezen avond zal spreken over: „De Overheid en de consciëntie". Daar er geen ingekomen stukken wa ren, stelde de secretaris voor, om de vergadering uitspraak te laten doen op welke wijze het best het tekort der kas te dekken is, in verband met de vele uitgaven,-die gedaan waren. Staande de vergadering werd per briefjes een col lecte gehouden, die ruim f 25 opbracht De voorzitter was zeer zeker de tolk van het bestuur, om de vergadering har telijk dank te zeggen, voor zoo'n "spon tane gulhartigheid, waarop het bestuur niet had durven hopen. Hiermede waren de financieels zor gen geheel van de baan, en kan het be stuur met blijmoedigheid op den een maal ingeslagen weg voortgaan, Als daarna enkele dames op verzoek aan de aanwezigen een kopje koffie hadden gepresenteerd, verkreeg de héér W. Van Veen de gelegenheid om zijn in leiding te houden over bovengenoemd onderwerp. Spreker besprak achtereenvolgens I 'p I jé JS de volgende vier punten: ie Inleiding, waarbij hp enkele dingen met de be trekking tot den oorsprong der Over heid aanstipte; 2&. De aard en de taak der Overheid, waarbij hij stilstond hoe de aard der staatsmacht begrensd is in tegenstelling met de almacht des Hes- ren, die onbegrensd is en uiteenzette welke taak in'het bizonder op de Over heid "rustte, hce zij heeft te zorgen voor de vrije ontwikkeling van de verschil lende elvenskringen, doeh zoo dat zij daardoor niet in strijd komt met de con sciëntie barer onderdanen; 3e. De grens der Staatsmacht en de vrijheid van de consciëntie; om, ten 4e met voorbeelden uit het Staatsleven aan te toonen wat de praktijk ons leert van „Overheid en Consciëntie". Spr. be sloot zijn inleiding met den wensch dat onze gebeden zien mogen vermenigvul digen voor de Overheid opdat zij zich in de consciëntie moge gebonden we ten aan Gods ordinantiën. Want in een land waar naar Gods Woord wqrdt ge- lëefd? zullen .overheid en consciëntie weinig met elkaar in botsing komen. De Voorzitter bracht den inleider dank voor zijne mooie inleiding en gaf de aanwezigen de gelegenheid tot het stellen van vragen. Hiervan werd druk gebruik gemaakt, zocdat de voorzitter gezien den tijd er een einde aan moest maken. Verschillende punten werden naar voren gebracht: o.a. doodstraf, oor log, vaccinatie, het eed vraagstuk, wat is de consciëntie) en het verschil tus- schen gemoedsbezwaren en consciëntie, hoe staan' we tegenover consciëntie-be zwaren en gehoorzaamheid aan de over heid enz. Inleider had het genoegen om op de hem aangename wijze alle vragers naar genoegen van antwoord te mogen die nen. Bjj de rondvraag werd de mogelijk heid naar voren gebracht om in over leg met andere Propagandaclübs, van inleiders t©' verwisselen^ j; ooral waar dergelijke inleidingen heei wat studie kosten, is het jammer* dat ze verder weer verloren gaan. De voorzitter zeide overweging toe. Als niemand meer iets te vragen had, werd op verzoek door den heer Jac. Wassenaar de vergadering met dank gebed gesloten. Na de sluiting traden verschillende nieuwe leden toe. WOUBRUGGE. De nieuwe politieverordening is thans in werking getreden; zij -bestaat uit 207 artikelen. De vorige verorde- teerde van 1887 en bestond" uit 197 ar tikelen. In de nieuwe verordening is o.m. bepaald, dat in de autobussen niet ge rookt mag werden, een uitnemende be paling; ook is er een artikel bjj geko men, om vermomde bedelarij te voor komen; de inlandsche kramers moeten een bewijs van vergunning aanvragen. Dit is geen nieuws onder de zon. Op den 3osten Maart 1795 verbood de mu nicipale raad hetzelfde, doch toen met een ander motief, nil. „omdat het dorp van die buiten wonenden geen voordeel1 geniet". Onze dorpsgenoot, Joh. Spruit, zal begin April vertrekken naar Canada, om in den landbouw aldaar werkzaam te zijn. De zoon van den heer K. geraakte gister met paard en wagen op -hol. Bij een bocht in den weg, geraakte hij on der den wagen, doch'kwam er met den schrik af. BOSKOOP. De 'heer C. Fret^ alhier; slaag de te D.elft voor hetexamen civiel ingenieur. Aan den heer W. Kranenburg metselaar alhier, is gegund het bouwen van drie transformatorgebouwtjes ten dienste vian het electrisch bedrijf al hier, voor de som van t 4987, 'Omtrent onderstaande verloren voorwerpen zijn aan diet politiebureau inlichtingen te bekomen: 1 vulpenhou der en 1 portemonnaie met inhoud. Zondag 4 April v.m. 9Vu uur hoopt voor de confessioneele veree- nigi-ng in het gebouw „Salvatori" op tet reden dé heer W. G. de Jonge. In de Ned. Herv, Kerk n.m. 6 uur Ds. Veldhoen uit Alphen, bevestiging nieuwe lidmaten. HAZERSWOUDE. De heer J. Raaphorst alhier heeft het feit mogen herdenken dat hij' voor 25 jaar geleden bij 'de fa. K. Weze lenburg Zoon, als boomkvveekers- knecht in functie kwam.. In tegenwoor digheid van het geheele personeel heeft de heer Wezelenbürg den jubi laris op waardeerénde wijze toegespro ken, en hem als een blijvende herinne ring aan dezen dag- een prachtig gou den horloge met inscriptie overhan digd, Van het personeel ontving hij daarbij een gouden horlogeketting. Een en ander .werd door den jubi laris zeer dankbaar aanvaard. PAASGH-VARIA. Dure Paascheieren. In een der Bqrlijnsche musea ligt een heel merkwaardig Paaschei ten toongesteld, dat eens een, prins aan z'n verloofde schonk. Van huiten ziet het er uit, alsof het maar weinig waar de bezit; het ei is van ijzer. Maar van binnen ligt er een kostbare kroon in van robijnen, en drukt men op een verborgen veer, dan komt er een ring te voorschijn van prachtige diamanten '11 Dwaze Engel^eliman heeft eens voor z'n meisje, dat 111 Zuid-Afrika woonde, bij <?en banketbakker een Paaschei laten maken van drie meter hoog, met een doorsnee van een meter vijftig. Er had dus gemakkelijk een mensch in kunnen gaan zitten. Het monster werd gevuld met dui zend pond bonbons, en moest op n draagbaar, die op de schouders van 'V zeven man rustte, te Southampton aan boord worden gebracht. Het ei kostte zesduizend gulden. Daar kwam dan nog dë buitengewoon hooge vracht bij, omdat er natuurlijk voor gezorgd moest worden, dat liet Paaschgeschenk aan boord niet be schadigde. De Paaschhaas. Hoe komt het toch,dat we tegen Paschen in zoovele winkels, behalve allerlei soort van Paaschteieren, ook chocolade- of speelgoed-haasjes uitge stald ziqn? Deze hebbelijkhéid is uit Duitscli- land tot ons overgekomen. Volgens sommigen daar is de haas het symbool der vruchtbaarheid. Anderen noemen de haas als de.lieveling van de licht en lentegodin Ostara. In dit laatste geval zou dus de Paasch-haas van heidenschen oor sprong zijn. Paaschgebruiken in Rusland. In Rusland was hqt de gewoonte, dat de dienstbaren op den Paaschmor- gen hun meester bont gekleurde eieren brachten, onder bet uitspreken van de woorden: „Christos woskres!" (Chris tus is opgestaan!) Met deze woorden begroetten alle Russen elkander op straat, iedere be zoeker sprak ze uit bij het binnentre den eener woning, en ontmoetten be kenden elkander dan wisselden zij den broederkus. Wat zou het communisme van deze gebruiken hebben overgelaten? RECHTZAKEN. KANTONOEREISHT LEIDER. Voor openbare behandeling, komen op de rol voor 43 zaken, voor niet-openba re behandeling 1 zaak. Waarnemend Kantonrechter is Mr. Nord Thomson. J. P. T„ te Leliden, heeft ver tuimd een sloot in Rijnlandsboezemwa- ter behoorlijk te hebben schoon gemaakt. Bekl. is niet verschenen, waar op alk getuige .gehoord werd de techni sche ambtenaar Koets. Deze bevestigde een en ander, waarna de Ambtenaar f 5 of 5 dagen eischte. J. P. de B., chauffeur te L'eiider- dor p, is ten laste gelegd, met een motorrijtuig op den Stationsweg te L eii den gereden te hebben, onverwachts van richting veranderd te zijn, en daar bij de tram te hebben aangereden. Bekl. kan niet zeggen of hij het ge weest is. Hij rijdt den geheelen dag en aan hun bedrpf zijn nog meer auto's die gelijk zijn iii kleur enz. Ook de naast bekl. gezeten getuige Bentz, uit Voor schoten, kan er zich niets van herin neren. Getuigen Schouten en Teunis- sen, beiden uit Leiden, hebben wel een aanrijding gezien, maar niet gezien wie de chaufteur was. Getuige v. d. Rejjden, bloemist te Leiden, heeft bekl. herkend, toen deze door het achterruitje_ keek. De auto vloog, volgens deze getuige. De ambtenaar zag schuld en. eischte f 10 of 5 dagen, wat de Kantonrechter direct in vonnis omzette. Th. J. A. B., den Haag, is onge veer een zelfde overtreding ten. laste gelegd op den Haagwee te Leildon, in den nacht; hij heeft daarbij een ande re auto aangereden', en mo-t elk 3r:n' ken geweest zijn. Bekl. ontkent dit ten stelligste: hfi weet niet, hoe de aanrijding is veroor zaakt, doch boven alles ontkent hij. per tinent dronken te zijn geweest. Hg' had slechts enkele glazen bier gedronken. De getuige Mcielle, student te Leiden, wiens auto is aangetreden, alsook ge tuige Demker, vr. v. Bakker te Leiden, geven een uitvoerig relaas, dat de schuld aan bekl. is, de laatste getuige had daarbij nog een ernstige beenwond cpgeloopen, wat de getuigende arts Koumans te Leiden nog aanvult. Ge tuige Huthmann, vr. v. Kol, den Haag, die met bekl. reed, kon niet zeggen, dat deze dronken was geweest; hij had zelfs zeer weinig gedronken. De Amb tenaar eischte f 40 of 20 dagen, met in trekking van het rijbewijs voor den! tijd van 3 maanden. Bekl. voert nog aan, dat hij nog nooit een ongeval heeft gehad, en vraagt al thans verschoond te bljjven van het intrekken van het rjjbwijs, wat de Kan tonrechter hem niet zeker kan beloven. H. v. R„ te K alt wijk, zou te Noord w'ijk. doordat hij met éen auto den ver keerden kant van den weg hield, een aanriiding hebben veroorzaakt, waar door het rijtuig van getuige v. d. Plas te Noordwijk aangereden was, waarvoor deze een civiele eisch stelde, welke toe te wijzen echter 'boven de bevoegdheid ging des Kantonrechters. Ook getuige A. Gtojt te Katwijjk verklaart, dat ver «lachte links heeft gereden. De zaak werd aangehouden 0111 nog een getuige s hooren. H. v. P., koetsier te Leiden, niet verschenen, zou bij het verkeerd uit halen een wielrijder aangereden hebben, wat de getuigen Vreekens en Dijkstra bebben gezien. Eischj f 10 of 5 dagen. J. C., koopman te Leilden, zou te Noordwijk zonder signaal te geven een weg opgereden zijn,',en daarbij een auto van Kooimans to Noordwijk te Noordwijk hebben aangereden. Verdach1 te verklaart geen signaal gegeven te heb ben, daar zijn aandacht te veel ge vraagd werd, om een aanrijding te voor komen, wat hij ook gedaan heeft. Moge lijk heeft hg iets op zij gedrongen. Getui ge Koudjjs te Noordwijk hee"ft het ge zien en'bevestigt wat bekl. bekend heeft Ook. getuige Kooimans kan mot de ver klaringen grootendeels aceoord gaan; alleen is hij tamelijk aangereden. Dei Ambtenaar eiseht f 5 of 5 dagen; de Kantonrechter, dadelijk vonnis wijzend, verc ordealt tot f 3 of 3 dagen. A. M. S„ chauffeur den Hagg, heeft .onder Oegstgeest een andere au to aangereden, door niet voldoende naar rechts uit te halen, wat bekl. niet verder kon, wilde hij geen grooter gevaar schep pen. Getuige Rooden, chauffeur Zieksn- vervoer den Haag, heeft de aanrijding, bemerkt. Bekl. merkt op, dat hij nog nooit een verbaal heeft gehad On kalm rijdt. Eiacfil f 5 of 5 dagen. W. Th. N„ aannemer betonwerken aan het Ziekenhuis te L eiden, heeft een betonwerker te lang latan werken, wat hij niet ontkent, doch meende dat het mocht bij het overgaan in een an deren ploeg. Gehoord werd de beton werker Heogweg, die het overwerk had verricht. Eiscjh f 4 of 4 dagen, wat do Kantonrechter direct bracht op f 2 of 2 dagen. W. 0., timmerman te Valkonbu burg, heeft met zijn broer J. O. samen te lang gewerkt. Geen van beide zijn zij' .ondergeschikte, want zij werken sa men en zijn samen verantwoordelijk De Ambtenaar eiseht f 6 o|f 4 dagen. M. K., tuinder te Noondwgkor- h 0 u t, heeft met strikken naar snode gevischt, Bekl. heeft wel gepoogd een snoek machtig te worden, doch niet ge strikt. Getuige. Rijksveldwachter Èshuis van Noordwijk zegt, dat bekl. anders tegen hem verteld' heeft, wat deze nu ontkende. Bovendien is het altijd visch of konijntjes, wat deze tracht te be machtigen; hij is maar tuinder vooa den naam. Eisch f 10 of 10 dagen. J. N., landbouwer te V ojorsch 0- ten, heeft een doodgeboren kalf aan den keuringsdienst onttrokken, door het voor dierlijk voedsel weg te geven. Bekl wist het niet, hij is nog jong landbouwer en getuige van Gent heeft het, onbewust iets verkeerds te doen, aangenomen, füsdhl f 4 of 4 dagen, wat ook het von nis des Kantonrechts is. N. C. O., melkhandelaar te Leiden, is ten laste gelegd dat hij zijn winkel op Zondag heeft open gehad voor denver- koop van alcoholvrije dranken. Maar u hebt toch melk verkocht, zegt de Kantonrechter. Bekl. bevestigt dit, doch dit wordt hem niet ten laste gelegd. Getuige Mej. Hemgling heeft niet ge weten, dat beul. er laat van zou onder vinden, anders had zij ze niet gehaald, al was het voor haar kinderen. Eisch f 2 of 2 dagen. L. C. Z„ arbeider te Kat wij k, die aan beurzen gedaaji had, hoordle f 21 of 2 dagen tegen zich eischen, waarvan de Kantonrechter 50 ct., of 1 dag :naak te. W. v. D., A. v. D. en A. v. R, zouden, nooiets te Noordwijk gedaan heb ben. Beklaagden beweerden niet tegen de muur geleund te hebben. Zij hadden op straat gezeten om hun brood te eten, want ze waren daar aan 't werk. iEiscfh! t 2 of 2 dagen. A. de N„ vischhandelaar te Sch»- veningen, is t en laste gelegd het rijden te Leiden met '11 auto zonder licht. Beklaagde beweerde, dat de auto wel on verlicht gestaan had doch niet gereden, waarop, vrijspraak volgde,

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 11