NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 31 MAART I926 DAG-AGENDA. NoordvijkBinnen. V/oensd. 31 Maail, 's avonds acht uur, Hotel „Royal Dr. M. H. A. v. d. Valk, van Hilligersberg over; „Het mysterie der eeuwen". Woensdag, 31 Maart, 's avonds 8 uur „Prediker", Janvosssensteeg. Radio avond. S ju*.Dr. Stegenga, Dr. de rijer en Dr. Geelkerken. Vrijdag 2 April, 's middags drie uur. „Jeruël", Middelstegracht 3, Samenk. Spr. de heer v. d. Horst over ,Op Gol gotha's heuvel". 16 April, s avonds acht uur Open bare Verg. der 11. V. v. d. G Z, 15, „Pre diker". Spr. Dr. H. v. d. Veen, 22 Apiil, 's avonds acht uur, L. V. v d. G. Z. B. Spieker Ds. J, H. T, Rem me, Amsterdam, De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Maart tot en met Zondag 4 April (len Paaschdag; waargenomen door ile apothee,k van den lieer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523 en Maandag 5 April (2en Paaschdag) door de apo theek van den heer P. du Croix, Ra: penburg 9, Tel. 807. Het aïwisse.end prug. anima gat aan leiding tot eèn veehijdig gebruik vaiv het instrument; de kenners die de gis teren'nog vermelde dispositie hebiie:i onthouden of oogefceekend zullen duide lijk de verschillende reg.sters ia hun werking hebben kunnen beluisteren en bewonderen, want wat de heer Besse laar er mede bereikte, was verras-rand. Achtereenvolgens werden ten geiioo- re gebracht Fuga in Es (gr.tr)van Bacn; Sonate -No. 4 Bes (gr.t.j F. Men delssohn Bart hold;,orgelconcert in G (kl.vi G. F. Handel; Fantasie in Es (gr. t.) G. SaentSadns en Mare la Re- ligioso in C. (gr.t.) van Ed. Perel/i. Ook de begeleiding van het gezang was keu rig, soms sober, maar d ep schoon. Het programma werd onderbroken door het gemeenscha pp eij a zingen van Ps. 121 1 en 2, tijdens hetwelk voor het orgelfonds werd gecollecteerd. Met één rondgang, liep dit nogal vuig af. In zjjri slotwoord bracht Ds. Kou- wenhoven den dank van de gemeen Le ieden, den Kerkeraad en de Commis sie van Administratie over aan den ar chitect, den heer Besselaar en aan den heer v. Leeuwen en zijn zoons die het orgel hebben opgebouwd. Dat het werk iets langer heeft geduurd, lag niet aan hen en nu het intstrument gereed is zijn wij hen zeer erkentelijk en we ho pen, aldus spr., dat ze op dit gebied tnog veel zullen doen dat middel ijker- wijs tot de verheerlijking van den Naam des Hoeren kan bijdragen. Voorts dankte spr. de commissie van Administratie en daarvan speciaal de broeders, die de gelden voor het orgel bijeenbrengen. Zjj zien hun moeite reeds bekroond. Zij verdienen onzen dank, evenals de Gemeenteleden d e door hun Igiften reV:s een fl nk bed ag bijeen brachten, en zoo getoond hebben dat zij ook dit belang gemeenschappelijk hebben wilien dienen en dezen last ge meenschappelijk willen dragen. Met het oog op verbetering en moge lijk ook nieuwbouw, gaf spr. ten slotte uiting aan de wensch dat de Gemeente ier verder toe zou medewerken, dat door* .Verzorging van de stoffelijke nooden de samenkomsten der gemeente, steeds meer aan haar doel1 zullen gaan beant woorden. Geëindigd werd met het zingen van Ps. 138 1 en gebed. Oostenrijk-avond. Gisteravond ,is in de groote zaal der Stadsgehoorzaal de Volkenbondsfilm over Oostenrijk vertoond. Er was veel belangstelling; bijna alle plaatsen waren bezet. Dit is een verheugend te eken, want de film i9 die belangstelling over waard; het was in één woord schit terend. .Het filmwerk werd samengesteld in opdracht van de Volkenbondsliga voor Oostenrijk met medewerking van de Oostenrijksche Bondsspoorwegen. Het doel, dat zij zich daarbij stelden, propaganda voor Oostenrijk, is onge twijfeld bereikt. Velen zullen door het zien van dezen film het plan hebben opgevat, indien hun financiën het toe laten, een reis naar het land van An dreas Hofer (het bergland Tyrol) of naar Wien, du Stadt meiner Traume te maken. Oostenrijk is zooals de heer .T. W. F. A. van den Berg de Bruyn. de consul in Leiden van den Oesterei- chischen -Touristenklub in zijn ope ningswoord opmerkte, hier te lande veel te weinig bekend. Men maakt rei zen naar België, Frankrijk, Italië en Zwitserland, doch niet naar Oosten rijk (behalve een paar jaar geleden, ioen het er zoo goedkoop was, dank zij de lage kroon.!), men kent Brussel Parijs en Berlijn, doch gaat niet naar Weenen. En toch is Oostenrijk een dermooi- ot© landen van Europa, daar zijn we gisteren wel van overtuigd, toen de olprent prachtige natuuropnamen Tan de Oostenrijksche landen, steden, bergen, meren, gletschers, bergspoor wegen, badplaatsen enz. aan onze oogen deed voorbijtrekken. We maakten een reis door Tyrol, Kfirnlen, de Steiermark en Vorarlberg en het- Donau-gebied; natuurlijk zagen we ook tal van opnamen van de 3Choone hoofdstad Weenen, stad van kunstschatten en industrie. De film bestond althans dat. ge deelte, dat gisteren vertoond is uit <3 acten, drie vófo* en drie na de pauze. Na de pauze werd allereerst 't woord gevoerd door den heer Tulp van Hil versum, den vertegenwoordiger van de Oostenrijksche Bondsspoorwegen, die er zijn bevreemding over uitsprak, dat door de Reisvereenigingen zoo weinig reizen naar Oostenrijk ttforden ondernomen en een opwekking deed hooren, dit scboone land meer in het centrum der belangstelling te brengen. We vertrouwen, dat dit wel anders zal worden na de vevtooning van de zen uitstekend geslaagden film. Aan het einde van de voorstelling bracht de voorzitter dank aan den heer Tulp,'alsmede aan den vertegen woordiger, den heer Ir. Bremgartner, alhier, secretaris van het consulaat van den Oesterreichischen Touristen- klub, die ook een werkzaam aandeel heeft gehad aan de voorbereiding en medegewerkt heeft tot het welslagen van dezen avond. Voogdijraad. Bij K.B. is tot lid van den Voogdij raad alhier benoemd Mevr. M. W. S. Blok—Aberson. Onregelmatigheden bij „Ons Belang." Bij de politie is aangifte gedaan, dat de gewezen penningmeester van de YVoningbouwvereen. „Ons Belang" G J v. D. ten nadeele dezer vereeniging een bedrag van f1250 heeft verduis terd. De zaak Muylwijk. De Leidsche correspondent van de Maasbode meldt aan zijn blad, dai het in deskundige kringen de aandacht heeft getrokken, dat in het proces- Muylwijk uitsluitend deskundigen the oretici zijn gehoord, terwijl een bij uit stek practicus als dr. J. P. L. Hulst, privaat-docent en gerechtelijk genees kundige alhier, iemand die vrijwel da gelijks in alle deelen des lands bij voorgekomen misdaden enz. de lijk schouwing verricht, niet als aeskun dige is gehoord. Ware dit het geval geweest, er zou, is de con*, goed inge licht, omtrent de doodsoorzaak van Busch een geheel ander licht zijn ver spreid. Wijdingsavon^ Hooglandsche Kerk. Voor den gisteravond onder leiding van Ds. J. G. W. Goedhard gehouden wijdingsavond was veel belangstelling In de ruime Hooglandsche kerk wa ren niet veel plaatsen onbezet. Helaas laat de uitgebreidheid van het programma, het bevatte 25 num mers, niet toe het geheel te vermei den; het is trouwens ook in verband met het karakter van den avond niet noodig. Slechts zij geconstateerd, dat den aanwezigen inderdaad een avond van gewijde schoonheid is aangeboden die aan de hoogst gespannen verwach tingen heeft voldaan en op een peil stond, dat in overeenstemming was met hetgeen gevraagd mag worden van een avond, die door bemiddeling van de toonkunst zal tegemoetkomen aan de behoefte om in deze dagen van hijzonder gedenken te verwijlen ineen sfeer, die de onwrikbaar vaststaande heilsfeiten dichter bij de ziel brengt. Het wijdingswoord van en de voor lezing der profeteiën en lijdensteksten door Ds. Goedhard maakte in verband met het overige diepen indruk. De so listen hadden het zich bij de keuze der stukken niet gemakkelijk gemaakt doch brachten dan ook veel schoons tot uiting. Mej. Annie van der Reijden door haar solozang, mej. Wilhelmina de Wijs door haar viool-soli en de heer L. Kooien, de organist door het prach tig orgelsolo, waarmede hij opende zoo wel als in de begeleiding der andere solisten en van het gemeenschappelijk gezang. Zoo bescheiden als het karakter van den avond dit vraagt, zij hier een woord van dank neergeschreven aan hen, die dezen avond hebben aange boden. N.V, Nationaal Veem. In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. Natio naal Veem is besloten een dividend uit te keeren van 5 pet. Prof. dr. W. Storm van. Leeuwen. Prof. Dr. W. Storm v. Leeuwen al hier is uitgenoodigd om op het Con gres van Duitsche interne geneeskun digen, dat van 12 tot 15 April te Wies- baden wordt gehouden, een voordracht te houden over zijn ervaringen om trent Allergische ziekten (Asthma enz. in zijn Kliniek alhier. Prof. Storm v. Leeuwen heeft de uitnoodiging aangenomen. Kamer van Koophandel. Naar wij vernemen, zal de admini stratie van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland, thans nog in de Sociëteit „Amicitia" geves tigd, begin Juli worden overgebracht naar het door de Kamer aangekochte pand aan den Stationsweg 43, waarin vroeger het bankgebouw' van het Spaarfonds voor Bodemcultuur wa9 gevestigd. Aangezien het nieuwe gebouw meer ruimte biedt dan voor de Kamer zelve noodig is, zg,l, naar wij vernemen, een gedeelte al9 kantoor worden verhuurd „Jeruël". Verwelkomd door baar zangkoor met een lied dat speciaal voor dit doel door den heer J. Plu was gedicht en gecomponeerd en in een overvolle zaal van „Jeruël", Middelstegracht 3, sprak gisterenavond weder voor het eerst na zijn rondreis doör Anierika de heer J. Sevensma. De avond was be stemd voor vertellingen van zijn reis, en op de hem eigen pakkende wijze werd het gehoor mee genomen door het land van den dollar waar niette min toch ook nog een groote behoefte naar^religieus leven blijkt te wezen. WanY niet aleen de verhaler doch ook de persverslagen van groote Ameri- kaansche bladen getuigden van ont zaglijke volkstoeloopen naar de cathe- dralen waarin de heer Sevensma op trad. Ruim een uur voordat de dienstep begonnen waren de kerken gevuld, terwijl dikwijls een overgroote menig te buiten stond, 't Was een leerzame avond voor „Jeruël" en de belangstel lenden. De zeer interessante bijeenkomst werd, nadat het zangkoor nog een nummer had uitgevoerd, en Mevrouw v. d. Horst op verdienstelijke wijze een opwekkingssolo gezongen had, eerst tegen half elf gesloten. Men verwacht hedenavond een nog grooteren toeloop nu de heer Sevensma een predikatie houdt. De melkprijs. Vanmiddag heeft in Café l'Union een vergadering plaats gehad van den kring Leiden van den R.-K. Bond van Melkveehouders ter bespreking van den melkprijs gedurende de maanden April, Mei en Juni. Het voorstel van den melkhandel luidde: gedurende deze 3 maanden 8 cent per Liter af boerderij, terwijl het voorstel van het bestuur van den Kring luidde: de twee eerste maanden 8, en de derde maand 9 cent per Literi Na eenige discussie werd besloten het voorstel van den melkhandel mei te aanvaarden en dat van het bestuur van den kring te handhaven, zulks in samenwerking met den kring Den Haag. Men bericht ons, dat het Bestuur der Zondagsschool Zaai uw zaad in den morgenstond" (Vestestraat), aan ouders en belangstellenden gelegen heid wenscht te geven, op Zondag 4 Aprilhet onderwijs van des namid dags 1 tot 2 uur bij te wonen. Hierbij zullen door personeel en leerlingen liederen ten gehoore worden gebracht. Deze samenkomst zal plaats hebben in de Geref. Kerk Heerengracht. BINNENLAND. De nieuwe Gouverneur-Generaal. De benoeming van Thr. Mr. de Graeft tot Gouverneur-Generaal van Nederiandsch-Indië, zégt De Resi dentiebode, 2al door velen met ge mengde gevoelens zijn vernomen. Uit' zijn staat vaii dienst blijkt wel, dat hij zeker bekwaam genoeg is; ook hooren we nog van verschillende kan ten die bekwaamheid roemen. Iets anders echter is, of daarmede dan alLes gezegd is, wat de geschikt heid betreft. We hebben ons afgevraagd, waarom het noodig is weer een liberaal tot den hoogsten post in Indië te roe pen, nadat zoo pas de liberale heer Fock vijt jaar gediend heeft en vóór dezen de heer v. "Limburg Styrum ook al van de vrijzinnigheid kwam. Het schijnt daar zoo'n soort traditie te moe ten wordenHoe verder 'het libe ralisme aTakelt. hoe meer notitie er van schijntgenomen te moeten wor den. Deze benoeming gaat formeel van de huidige „neutrale" regeering uit, maar feitelijk dit is voldoende be kend was het een voordracht van het kabinet-Coiijn. En nu weten we wel, dat bescheidenheid en belange loosheid een mooie deugd kan zijn, maar in de politiek moet men daar toch niet te veel mee rekenen. Het wordt daar zoo' gauw aangezien als een teeken'van onmacht, terwijl toch waarlijk in casu voldoende krachten ter rechterzijde aanwezig waren, die den hoogen post in Buitenzorg met eere zouden bekleeden. Te meer vinden wij het jammer, dat ook ditmaal weer de rechterzijde werd voorbij gezien wijl de tijden speciaal voor Indië hoogst ernstig zijn, nu de 'communisten en socialisten er voort durend rumoer verwekken. Men wee. nu eenmaal, dat het liberalisme on machtig staat tegenover zijn naneven van de Commune en het socialisme. Te onmachtiger in Indië, dat reeds zoö ondermijnd is door de geheime werking der vrijmetselarij Er is een oogenblik sprake geweest, althans in afe pers, van de be noeming van een Katholiek, Is men, door het kabaal in sommige bladen, er van teruggeschrikt? Hoe 'tzij, we betreuren, vooral om de gevolgen, van deze benoeming, dat de rechterzijde zich weer een brevet van onmacht uitreikte. Het was dit maal waarlijk tijd, eens iets anders dan liberalisme, te laten zien, hoe be kwaam de benoemde dan ook mag zijn. Minister van der Vegte. In de Maandagavond te Zwolle ge houden raadsvergadering was ingeko men een schrijven van mr. H. v. d. Vegte, minister van Waterstaat, waar in hij ontslag verzocht als voorzitter der Huurcommissie en als voorzitter van het college van curatoren van het gymnasium. Hij dankte voor de waar deering, die hij steeds van de zijde van het college van B. en W. had ontvan gen, en verzekerde dat het hem zwaar zou vallen Zwolle te verlaten. De voorzitter stelde voor, dit ont slag op de meest eervolle wijze te ver- leenen en daaraan toe te voegen woor den van dank en den wensch, dat het den heer v. d. Vegte goed moge gaan. De Tuinbouw-Onderlinge. De Tuinbouw-Onderlinge heeft gis teren haar algemeen© vergadering te Amsterdam gehouden. Het verslag van de directie over het boekjaar 1924-25, werd met algemeene stemmen goedge keurd. De aftredende bestuursleden, de hee- ren S. Zeeman te Zuid-Scharwoude, en W. D. Keesen Azn. te Aalsmeer, wer den bij acclamatie herkozen.Als pl.- vervangend bestuurslid werd herbe noemd de heer W. G. Verheul te Naald wijk, en benoemd in de vacature Groot de heer Van der Have te Goes. Tot lid der balanscommissie werd aangewezen de heer J. Blaauw te Boskoop. Tot voorzitter van de commissie van Ar bitrage werd benoemd prof. mr. Molen- graa'ff te 's-Gravenhage, en tot plaats vervangend voorzitter prof. mr. Star Busmann te Utrecht. Op voorstel van het bestuur werd besloten, de voorscliotpremie van het bioembollenbedrijf te bepalen op 60 ets. per f100 loon en voor de andere tuinbouwbedrijven op 75 ets. per f100 loon. BUITENLAND. DE FRANSCHE FINANCIEELS CRISIS. De Kamerdebatten geopend. Dé beslissende debatten 111 de Fran- sche Kamer zijngistermiddag begon nen. Reeds terstond bleek, dat de meerderheid van de oppositie geen mi nister-crisis wenscht, zoodat Briand waarschijnlijk een meerderheid bij de stemming over de motie van vertrou wen zal krijgen. Algemeen wordt heden de aanne ming van het fiscale ontwerp ver wacht, waarna de Senaat het volgens Péret's wensch voorhet einde der maand 'kan voteeren. Wel kan de meer derheid van enkele stemmen aflian gen. De minister heeft in de openbare zitting den gunstigen indruk, doorhem in de commissie gemaakt, bevestigd. De zitting had dan ook een kalm ver loop, op de intree van de nieuwe com munistisch^ afg waardigden Duclos en Fournier na. Met de internationale werden ze door i .u.i par ijgenooten ont vangen, waarop de oppushie groo.e herrie schopte en er gefloten werd. Herriot moest de zitting schorsen. Voor het overige wezen de rappor teur en Péret op het urgente karak ter van het ontwerp tot beteugeling van de spannihg op de wisselmarkt en de duurte. De minister prees het aan ais eenvoudig en gemakkelijk uitvoer baar. De- financieele ontwerpen. Bij 'de bespreking van de finantieele ontwerpen, verklaarde Péret, dat hij de reorganisatie van de financiën hetgeen een werk van langen duur is pas zal ter hand nemen na de oplossing van de vraagstukken van de schatkist en van het evenwicht op de begrooting, welke trouwens in over weging zijn. Ter op.oising van het vraagstuk van de amortisatie, zal hij "het grootste deel van het daarvoor noodige vra gen van het verworven kapitaal, door middel van een nationale belasting. Met betrekking tot de onderlingeschul den der geallieerden zal hij 'bij het principe blijven, dat de schuldeischers Frankrijk een waarborgclausule moe ten geven, aangezien dit land in geen geval meer moet betalen dan het van Duitschland zal krijgen. De aanneming van de gé vraagde bronnen van inkomsten zal het ons mogelijk maken, aan onze verbintenis sen te voldoen en waarschijnlijk zelfs een overschot van 62 millioen te vor men. De Kamer heeft eemge tegenont- werpen, strekkende tot vervanging van de ,,taxe civique" door verschillende belastingen, verworpen en de voortzet ting van de besprekingen op heden ge steld. Een Kabinetscrisis vermeden? De positie van het kabmec-Briand schijnt thans gunstiger dan de laatste dagen verwacht werd. In de wandel gangen van de kamer acht men een nieuwe regeeringscrisis vermeuen. Gistermorgen zijn de partijen der meerderheid bijeengekomen. De socialisten heooen oesloten voor de meeste voorgestelde be.astingen te stemmen, doch hun stem tegen de ver hooging van de omzetbelasting uit te brengen. De meerderheid der radicaal- sociansten heeft echter besloten voor alle belastingen te stemmen. De radi caal-socialisten, die zich verzetten te gen de omzetbelasting, zullen zich ont houden. Over het algemeen verwacht mén thans een meerderheid voor de finan cieele 1 egeeringsvoorstelien. WAAROM FARINACCI AFTREEDT. Italië is „geont-Matteottiseerd". Gistermorgen heeft Fannacci aan het nationale directorium der fascis tische partij medegedeeld, dat hij af treedt als secretaris-generaal der" fas cistische partij. Het directorium heeft daarop ten teeken zijner solidariteit met Farinacci eveneens ontslag aan Mussolini aangeboden. Naar de „Impero" mededeelt, komt de afgevaardigde Turau als opvolger van Farinacci in aanmerking. Farinacci motiveert in zijn blad zijn aftreden met er op te wijzen, dat hij indertijd zijn functie slechts heeft aan vaard, ten emde het land te „ont- Matteottiseeren". Thans nu Italië ^ge- ont-Matteottiseerd" is, wenscht hij we der eenvoudig volgeling van Mussolini te worden. Zijn voornemen moet zijn zich thans weder geheel aan de pro vincie Cremona te wijden, die hij tot een model-provincie van het fascisme wil maken. De fascistische bladen vestigen er de aandacht op, dat het onjuist zou zijn in 't aftreden van Farinacci een rich tingswijziging in het fascisme te willen zien. Naar het schijnt, zal de fascistische partij zich thans nauwer om den per soon van Mussolini concentreeren. DE A.S. ONTWAPENINGSCONFE RENTIE. Geen deelneming van Rusland. Voordat de conferentie van Genève gehouden werd, weifelde de Sovjet- regeering tusscnen twee stroomingen Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is BERLIJN, 505 en 576 M. Vanaf 7.50 ook op 1300 M. 5.55 Lezingen. 8.20 "Woord en lied. 9.20 Nieuws. BRUSSEL, 262 M. Speciaal concert. 6.20 Nieuws. 9.20 Nieuws. '10.20 Nieuws. DA VENTRI, 1600 M. Zie Londen. 10.45 Weerbericht. 10.50 Zie Loiiuen. DORTMUND, 283 M. 5.05 Lezingen. 8.50 Klucnt, daarna marschmuziek. ELBERFELD, 259 M. 6.35 Lezingen. 8.50 Klucht, daarna marschmuziek. HILVERSUM, 1050 M. 5.Concert. 0.30 Duitsche les. 7.30 Politiebericht. 7.45 en 10.Persberichten. 8.Uitzending van de Opvvokkings-sa- menkomst in de oude Luth. Kerk op het Spui te Amsterdam. Programma. 1. Jesu, meine Freude, J. G. Walther. Orgel, door dhr Jac. Bonset. 2. 'k Sla d'ocgen naar den Heiland heen, zang. 3. Openingswoord en gebed door den voorzitter. 4. Houd Heer, mijn handen beide. Zang. 5. Rede van Dr. J. G. Geelkerken, over: „Is de dood het einde?" 6. Als Christus de Heer, in 't harte ens woont, zang. 7. Redo van Dr. M. J. A. de Vrijer, ever: „Is het graf het ergste?" 8. Jezus leeft, Hij is verrezen, Zang. 9^ Rede van Dr. P. Stegenga Azn, ever: „Is dit leven het eenige?" 10. Eéne kudde zal 't eens zijn, zang. 11. Gebed. 12. Dag van Christus' heerlijkheid, zang, LONDEN, 365 M. 1 5.35 Kinderuurtje. j 0.20 Muziek. 7.20 en 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. 7.45 Pianoconcert. 8.Causerie. 8.20 Concerten, 10.50 Muziek. MüNSTER, 410 M. 5.20 Lezingen. 8.50 Klucht,- daarna marschmuziek. PARIJS (Radio-Paris), .1750 Mr 5105 Orkest. 6.05 en 8.35 Persberichten. 8.50 Concert. ZüRICH, 515 M.- 5.35 Kinderuurtje. 0.10 Nieuws. 7.35 Lezing. 7.50 Concert. 9.10 Nieuws. met betrekking" tot de houding tegen over den Volkenbond. De eene partij was de meening toegedaan, dat het aanbevelenswaardig zou zijn, contact te krijgen met den Volkenbond, door deelneming aan de ontwapeningscon ferentie, waarvoor het noodzakelijk zou zijn, tevoren het conflict met Zwit serland op te lossen. Sedert de conferentie te Genève mis lukt is, heeft de andere groep blijk baar de overhand gekregen. De „Izwestija" verklaart, dat de deel neming van de Sovejt-regeering aan de voorloopige ontwapeningsconferen tie onmogelijk wordt gemaakt, doordat deze in Zwitserland gehouden zal wor den. Het blad voegt hieraan toe, dat men opzettelijk Zwitserland heeft ge kozen om Sovjet-Rusland uit te slui ten, daar versohillende mogendheden, in het bijzonder Frankrijk en Polen> wenschen aan te toonen dat ontwape ning onmogelijk is, zoolang het Roode leger bestaat. Dit argument zal met meer klem naar voren gebracht kun nen worden, wanneer Rusland niet op; de conferentie vertegenwoordigd is. De Sovjet-regeering verklaart na-- drukkelijk, dat zij niet aan de ontwa peningsconferentie zal deelnemen, na dat „men haar belet heeft, op devoor- loopige conferentie vertegenwoordigd te zijn", en dat zij zich niet gebonden zal achten door eemg besluit, dat bui ten Rusland om genomen zal worden. KORTE BERICHTEN. Het nieuwe Roemeensohe kabi net is gevormd. Generaal Averescu is premier. De vreemde gezanten hebbenden president der Chineesche republiek een half miljoen dollar ter hand ter hand gesteld om de soldij van de politie en de lijfwacht van den president uit te betalen en tevens de troepen at te betalen van het derde kwo min tsjoen- leger, die zonder bevelvoerders in de omstreken van Peking rondzwerven. Het Japansche stoomschip Juen- kiang, dat elf gewonde Chineesche schepelingen aan boord had, is be schoten door Chineesche troepen on der voorgeven, dat het bevelvoerders van de tegenpartij vervoerde. Naar uit Washington bericht wordt, heeft Coolidge het gebruik af geschaft, dat de president der Veree- nigde Staten met alle vreemde bezoe kers van het Witte Huis met Paschen handdrukken wisselt, nadat verschei dene reisbureaux dit als eene bijzon dere attractie op hunne reclamebil jetten vermeld hadden. Volgens een bericht uit_ Athene heeft generaal Pangalos officieel ver klaard, dat hij zal optreden als candi- daat bij de Gneksche verkiezingen^ voor het presidentschap.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2