NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 30 MAART 1926 pelijke kwesties aan de resultaten der waarnemingen zullen kunnen wor den getoest, opdat een beter inzicht omtrent de juistheid van een aantal hypothesen op geodetisch en geophy- sisch gebied kan worden verkregen. Op de vraag, of de aequator al of niet zui ver cirkelvormig is, zal waarschijnlijk een beslissend antwoord kunnen wor den gegeven. De route is zoo genomen, dat verschillende zeer diepe troggen in den Stillen Oceaan worden gepas seerd, o.a. de Netrotrog bij Guam en de trog oostwaarts van de Filippijnen, waar tot dusver de grootste zeediepte is gepeild. Ter bepaling van de zeediepten, welke voor de herleiding Ier slinger waarnemingen bekend moeten zijn, wordt de K XIII voorzien van een nieuw echolood van Engelsche vin ding; voor de weinig bekende deelen van den Oceaan, kan de rVs ook in dit opzicht belangrijke resultaten op leveren. De onderwijzerswedden. Gistermiddag ontving de Minister van Onderwijs K. en W. in particuliere audiëntie de heeren H. J. Bon, L. Noo- ter en W. Lieggen, afgevaardigden van de Onderwijs-Centrale. Dezen lichtten hun ten vorigen jare inge diend salaris-adres toe en betoogden daarbij, hoe door de Regeering bet mes is gezet in de onderwijzerswedden en hoe daarbij enkele groepen dubbel werden getroffen. Ook wezen zij op de h.i. onleesbaarheid van het thans gel dend besluit en op de noodzakelijk heid welke h.i. bestaat.om de bestaan de regeling door een nieuwe te vervan gen. De Minister stemde in met dë be zwaren tegen de huidige, ingewikkel de regeling en beloofde verschillende van de geuite wenschen ter overwe ging te geven aan de Bijz. Commissie voor Georganiseerd Overleg. Tariefverlaging Spoorwegen. De directie der Nederl.Spoorwegen heeft, naar „Het Centrunm" meldt, aan het R.-K. Werkliedenverbond 'op zijn schrijven inzake de tariefsverlaging geantwoord, dat nog niet vaststaat, welke wijzigingen in de tarieven ge bracht zullen worden. De directie merkt op, dat sedert 1914 de gewone tarieven belangrijk meer verhoogd zijn geworden dan de abon- nements-tarieven en dat zij de onbil lijkheid er niet van inziet, dat met dit feit bij de verlaging der tarieven re kening gehouden wordt. Uitwegen op Rijkswegen. Op de vragen van den heer Van Rappard betreffende verhooging van de recognities voor uitwegen op de Rijkswegen voor daaraan gelegen gronden antwoordde de Minister van Financiën: Een recognitie van f 1 is verschuldigd door de tegenwoordige vergunninghouders, zoolang zij, of hun weduwen, eigenaars zullen zijn van het perceel, waarvoor de vergun ning geldt en door rechtspersonen ge durende de jaren 1926 tot en met 1950; daarna is, evenals voor nieuwe ver gunningen, f 2.60 schuldig. De verhooging van f 0.25 op f 2.50 ge schiedde, omdat de oude recognities zelfs de kosten van administratie niet konden goed maken; voorts, omat efn vergoeding van f 2.50 voor een vergun ning tot het doorloopend hebben van een eigen en ongehinderd uitpad of uitweg in den tegenwoordigen tijd niet te hoog is te achten. De bevoegdheid tot deze verhooging ontleent de Minister hieraan, dat zij behoort tot de uitoefening van het eigenaarsbeheer van de onroerende goederen van den Staat, berustende bij zijn Departement. UIT ONZE INDIEN. Javanen naar Deli. Volgens de „Pr. Bode", gaan een viertal regenten uit Midden-Java, n.l. die van Kedoe, Karang, Anjar, Keboe- men en Poerworedjo op uitnoodiging van h. Alg. Delisch Emigratiekantoor een reis ondernemen naar Deli, om de mogelijkheid tot vestiging van Javaan sche gezinnen te bestudeeren. Ook zullen zij een studie maken van de toestanden onder de Javaansche werklieden in Deli en eventueel voor stellen tot verbetering hunner positie te doen. Bedoeling is dan de emigratie te bevorderen, terwijl middelen zullen worden beraamd om het uitwijken der contractanten naar Singapore te ver minderen, wat van groot nadeel is voor de betrokken ondernemingen. De resident van Kedoe had te voren een conferentie met de regenten om hen van advies te dienen. Verkeerde elementen. Naar het „A. I. D. Pr. B.'#' verneemt, wordt er door h. departement van ma rine een enorme opruiming gehouden van het marine-personeel met een al te rood tintje. Dit geschiedt aan de hand van de lijsten door de verschil lende commandanten samengesteld. Alle ongewenschte elementen wor den ontslagen en dat zijn er heel wat. Geen ochtendblad meerl Indië was en ls geen land voor ocl> tendbladeni „De Locomotief die kort geleden een ochtendblad instelde, dor>t dit van af 1 Maart niet meer verscto ij- nen, en motiveert de opheffing -als volgt: „Er is ons van vele zijden op gewe zen, dat velen de tijd tot het lezen, van het ochtendblad ontbrak, dat men zich moest bepalen tot vluchtig irizicu, dat men de advertenties erin ni'et be keek en dit alles was bij de keuze beslissend. De keuze: bestendiging van de ochtenduitgave of een Verbetering van beteekenis in de btonen- en bui- tenlandsche berichtgeving. Wij ver trouwen, dat men dit laatste spoedig voor het aanvankelijk gemis een rui me vergoeding zal achten." Een slangen-avontuur. Er schijnt bij de pythons, tusschen Tandjong Morawa en Galang op Su matra huizende, een opgewekt gezins leven te bestaan. Hét is nog niet zoo heel lang geleden, dat op Pager Mar- bau een groote vertegenwoordiger van dit slagengeslacht werd gevangen, ter wijl men tevens een bijzonder groot nest met eieren aantrof in een ver molmden boom. Daarna werden op an dere ondernemingen in de buurt nog vele van deze lieve dieren gesigna leerd of in levenden lijve aangetrof fen, terwijl dezer dagen een python van geweldige afmetingen gelukkig echter in een zalig dplce far niente verkeerende tengevolge van het in slikken van een groot varken door zeventien koelies, naar Tandjong Mo rawa werd gepikold. Deze ontmoetingen waren betrekke lijk vreedzaam, doch minder aange naam was de kennismaking, die een assistent van een der ondernemingen in de buurt v. Galang dezer dagen had met zulk een gevaarte, meldt de „Sum. Post". Hij fietste in donker naar huis, terwijl zijn hond achter hem liep. Hij was juist een collega, die loopende was, gepasseerd, topn de hond een verschrikkelijken gil gaf, waarna doodsche stilte intrad. De assistent dacht dat zijn hond door een beer wa9 aangevallen en schoot in het stikdon ker naar de plaats, waar zijn hond had geloopen. De andere assistent was intusschen naderbij gekomen, terwijl ook een drietal Javaansche koelies die daar in de buurt waren, kwamen toe snellen. Na nog eenige schoten gelost te hebben, ontwaarde men bij het flauwe schijnsel van eenige lucifers een groote zwarte gedaante, die er van door wilde gaan. De knelies trachtten het dier vast te houden, maar werden met groote kracht voortgesleurd. Nog een aantal schoten waren noo- dig om het dier tot rede te brengen, en toen constateerde fnen bij het onzeker schijnsel van enkale lucifers, niet zon der afgrijzen, dat de roerlooze gedaan te een monsterpython was. De hond was gekraakt en geheel uitgerekt en platgedrukt naar de werkwijze der py thons. De eerste schoten hadden het dier in het lichaam, geraakt, waar het zich weinig van scheen te hebben aan getrokken. Het laatste schot evenwel trof hem in den kop en daar kan zelfs een python niet tegen. Het beestje werd later opgemeten en bleek een lengte te hebben van ongeveer zeven meter. De umvang was -30 inch. St. Bureaucratius. Het gebeurde op een van de ha venplaatsen van Java, dat in de on middellijke nabijheid van het kantoor van den havenmeester iemand te wa ter geraakte, vertelt de „Suikerbond Het water was diep en de walkant was steil en de drenkeling verkeerde in levensgevaar. In het kantoor van den havenmeester was een reddingsboei, keurig opgeborgen in een kast met gla zen deuren. Nog andere apparaten tot redding van drenkelingen waren in die kast, als in een vitrine op een ten toonstelling geetaleerd. Wat was een voudiger dan den drenkeling een boei toe te werpen? Maar hiermede had men buiten den waard of liever buiten het verant woordelijkheidsgevoel .van den dienst- doenden ambtenaar in het havenkan toor gerekend. Het bleek, dat het niet overeen kwam met de opvattingen van „ver antwoording" van dezen man om ook de keurige kast te openen en een van de kostbare reddingsgereedsschapps n zoo maar in het water te gooien! De havenmeester 1 was toevallig juist een bad gaan nemen en zoolang die geen orders gaf omtrent het in wer king stellen van de reddingsappaia- ten kon deze mindere ambtenaar, „van wege de verantwoording' onmogelijk afwijken van het hem blijkbaar nauwkeurig voorgeschreven wegje zij ner ambtelijke plichtsbetrachting. Om den lezer uit zijn begrijpelijke spanning te verlossen, willen we hier meteen aan toevoegen, dat, „het parti culier initiatief" ingreep waardoor het leven van den drenkeling gelukkig gered werd! öpzienwekkend faillissement. In makelaarskringen te Batavia is opzien verwekt door een vonnis van den raad van justitie aldaar, waarbij de heer Cowan, die vroeger te Batavia makel'aar was, is failliet verklaard op een vordering van f 30.000 van een Chin'aes, welke vordering oogen- schtynlijk volmaakt in orde is, wijl zij bereist op een vroeger raadsvonnis. ÏJe mogelijkheid bestaat niet alleen, da t deze vordering tusschen den heer .Qowan en den Chinees reeds is gere geld, doch van wélingelichte zijde wordt beweerd, dat het verloop van deze vordering dermate is dat de heer Co wan thans een vordering op den Chinees zou kunnen indienen. Deze mogelijkhei daargelaten ligt hét zwaartepunt in de mogelijkheid, om in Indië een formeel faillissements- vonnis uit te spreken bij afwezigheid en «onkundigheid van de wederpartij. De heer Cowan heeft sedert 5 jaar In dië verlaten en is thans in Den Haag gevestigd, waar hij evéneens het ma- kelaarsberoep uitoefent en alwaar eerstdaags het vonnis zal worden ge- executeerd. Dit geval is een pendant van het veel besproken echtscheidingsvonnis dat indertijd door den raad van justi tie te Semarang is uitgesproken en waarbij de in Nederland vertoevende echtgenoote geheel onkundig was ge laten, zegt de corr. van het „Soer. Han- delsbld." GEMENGD NIEUWS. Het ver .gaan v a n d e t j a 1 k b ij Urk. Zaterdag is te Kampen on der zeer groote belangstelling teraar- debesteld het lijk van de schippers vrouw mej. BruinsDe Graaf, de vrouw van den schipper van de tjalk, welke onlangs met man en muis op de Zuiderzee vergaan is. In tegenwoor digheid van clen broeder en den zwa ger van den piolupper,werd gisteren de tjalk ten Zuiden van het eiland Urk gelicht en men vond toen liet zoo goed als onherkenbaar geworden lijk van de vrouw, dat onmiddellijk naar 'Kampen vervoerd werd. Bij deze gelegenheid bleek tevens, dat de dekens en het verdere beddegoed uit het vaartuig verdwenen waren, waar door het reeds eerder door tevoren pas- passeerende schippers geopperde ver moeden bevestigd wordt-, dat de schip per, toen h\j het gevaar zag aankomen, getracht heeft met behulp van dit bed rieg oed boven in den mast een veilige Schuilplaats, ih den vorm van een z.g. „kraaiennest" gereed te maken, in de hoop, dat het schip eerst in ondieper aa ar wat er zou zinken. De lijken der overige opvarenden, de echipper, den knecht en vier kleine kinderen, zijn tot dusverre nog niét gevonden. Van gastronoom tot vegeta riër. Een caféhouder te Volendam had een min of meer gevaarlijke hond. Sommige bezoekers van zijn café waren daarom bang voor „Jan", zoo heette de hond, en men besloot daarom het dier af te maken. Dezer dagen is Jan afgemaakt. De Stamgasten uit het café vonden het echter zonde het vlees oh te vernietigen, en onier het genot van een „glaasje" beeioot men een „biefstukje' te bra den. Kort daarop kwam P., de plaatselijke gastronoom binnen. De geur van gebra den vleesch deed Lucullus van Bacchus winnen. Spoedig zat hij te smullen. Den volgenden dag verscheen P. weer in het caié om nogmaals te bedanken voor het heerlijke eten. Maar waar was dat heerlijke vleesch vandaan? vroeg (Onzer smulpaap. Als antwoord werd P. de huid van Jan getoond; spoedig be greep hij alles. Men beweert thans, dat P. zioh op gegeven heeft als lid van den Bond van vegetarieërs. Tolheffing geweigerd. De Banne Purmeriand heeft een publie- ken rijweg van Purnierend tot Den lip in eigendom en onderhoud. Waar eohter in de laatste jaren wegens het toenemende rij verkeer de onderhouds kosten vrijwel ondragelijk voor de kleine Banne zijn geworden, had het bestuur aan Gea. Stat.n een subs.die van de provincie verzocht, dan wel den weg voor «zware vrachtauto's at e slui ten, ot een tolheffing te mogen in voeren. Ged. Staten hebben thans aan het Banne-bestuur bericht, dat rij geen me dewerking aan de invoering van een tolheffing op dien weg kunnen ver- leenen. Ook op de andere verzoeken is afwijzend beschikt. Onweer. Tijdens een kort doch hevig onweer, dat zich Zaterdagmid dag omstreeks f uur boven Gouda ont lastte, sloeg de bliksem op een sohoor steen van net huis van den heer P. aan den Fluweelemnsingel. Behalve, dat een-stuk van. den schoorsteen werd weggeslagen, richtte de bliksem ver der geen schade aan. Autobus en tram. De Zuid- NederLandsche ,Tramwegmaatschappij, ondervindt op haar traject Halsteren Steenbergen zooveel concurrentie van autobussén, dat zij besloten heeft, het personenvervoer per tram op te hef ten en zelve ook een autobusdienst op die lijn te exploiteei enn. Het goede renvervoer, waaronder dat van land- bouwartikelen, speciaal suikerbieten, zal per trêm blijven geschieden. Een reuzestruif. Te Koedijk (N.-H.J sloeg een bakwagen van den neer C. Z., doordat het paard schrok, omver. Ongeveer 10.U00 eieren, wer den nagenoeg alle gebroken. Voorden voerman beteekent dat een schade van bijna f500. Onweer., In de omgeving van Coevorden woedde Zaterdag een kort maar hevig on weder. Te Coevorden. sloeg de bliksem in het huis van den heer van Tuinen, echter zonder brand te veroorzaken. Te Waohtum is de landbouwer Kiers door den bliksem getroffen en gedood. Gearresteerd. Te Haarlem is gearresteerd A. V., wonende te (Heemstede, die zioh in Boskoop heeft schuldig gemaakt aan het plegen van onzedelijke handelinngen met jonge meisjes. Hij heeft bekend en is gevan kelijk naar Den Haag gebracht. Spionnage? Onder verden king van spionnage is te Parijs een Duitscher gearresteerd, die zion Mac Groteguth noemde. Indertijd was hij naar ae Frannsche hoofdstad geko men als correspond en l van geneeskun dige weekbladen. Toen hij, na het sluiten van den vrede, werd uitge wezen, bleet hij onder een valschen naam te Parijs wonen, n.l. onder dien van Pellerin ot in wetenschappelijke kringen onder dien van dr. Fléchelle. Hij gat zich als dokter aan de hospi talen van Col mar en Metz uit, om zoo doende gemakkelijker overal te wor den toegelaten. De autoriteiten zijn er van overtuigd dat Groteguth zich "nog steeds in Duit- schen spionnagedienst bevindt. .Wegens het uitgeven van een chèque zonder dekking en een andere over treding wordt hij voorloopig in hech tenis gehouden. DE N.V. VLIEGTUIGENFABRIEK „FOKKER." De directeur der N.V. Vliegtuigen- iabnek Fokker,, de heer Fokker, heeft een reis naar Amerika gemaakt en is vandaar teruggekeerd, opgetogen over de machtige ontwikkeling van het burger-luchtverkeer in Amerika, dat als 't ware daar plotseling ont waakt is en mi schier otnbegreiisde mo gelijkheden biedt. Want juist' in dat land met zijn groote ihdustrieele onder nemingen en zijn groote afstanden is zooveel op dit gebied te bereiken, 't Moge vreemd .schijnen, doch eerst nu is men dat in Amerika goed gaan inzien om voor geschikte en volko men geoutilleerde vlieghavens te zor gen. 't Spreekt wel vanzelf, dat iemand als Fokker niet maar voor zijn pleizier naar Amerika is gegaan trouwen' hij heeft er een eigen fabriek doch zaken" gedaan. heeft. En zoo zijn Wij dan, aldus de Nederl., Zaterdag 1.1. in de fabriek aan de overzijde van het IJ te Amsterdam geweest om te zien een machinevoor Amerika, die voor verzending (per s.s. „Nieuw-Amster dam"; ger eed stond. Een der grootste industrieele lichamen in Amerika, de Continental Motor Company, heeft n.l.- een machine besteld van het F VII type (waarmede n.l. de Holland-Indië vlucht is gedaan), doch met 3 mo toren dus een F VII 3 M. Deze ma chine is speciaal bestemd voor de Di rectie der Continental Motor Cy. en wei om ook voor naar gasten en cliëntele een gemakkelijk verbindings middel te hebben tusschen haar beide fabrieken, die dagen-reizen van el kaar liggen. In verband mei deze spe ciale bestemming is de cabine dezer machine zeer luxieus ingericht, ge heel in mahoniehout afgewerkt, voor zien van een schrijfbureautje, twee ta feltjes en acht stoelen en van enkele keurig afgewerkte kastjes voor het eer vies. Want achter de cabine ligt de keuken-ruimte, waar de in thermos- flesschen en hooikisten mede te nemen lunch geheeL kan worden klaarge maakt, die dan in de cabine kan wor den gereserveerd, in de cabine be vinden zich niet de bagagerekken, zoo als men die in de veiEeersvliegtuigen heeft, doch onder den stuurstoel is een bagageruimte geconstrueerd, die van- üft de cabine bereikbaar is. 't Geheel (waarin een W.C. en een fonteintje niet ontbreken; is keurig afgewerkt en een mooie reclame voor het Ne- derlandsch fabrikaat. Tijdens het bezoek vertelde de heer Fokker, dat hij weer met een nieuw plan bezig is. Hij 'heeft n.l., ook uit Amerika, een opdracht om een ont werp te maken van een machine voor het vervoer van 40 personen, speciaal voor verkeersvluchten bij nacht. Deze machine, die een vermogen van 16ÖÜ 2000 P.K. zal hebben, en uitgerust zal worden meq 4 of 5 motoren, zal ver moedelijk twee boven elkaar gebouw1 de cabines hebben, beneden de salon en boven dè slaapcompartimenten. Land- en Tuinbouw. Uitvoer van kaas naar Duitschland. De Nederl. Kamer van Koophandel voor Duitschland te Frankfurt a. d. Main deelt het volgende mede: Edatnmer kaas wordt vaak in car- tonnen doozën a 6 stuks uit Nederland naar Duitschland geimporteerd. Bij berekening van het invoerrecht werd in Duitschland tot nu toe in deze ge vallen het bruto-gewicht als basis ge nomen. De Industrie- u. Handelskamer in Berlijn heeft zich nu tot den Rijksmi nister van Financiën gewend, tenein de te bereiken, dat de verpakking in deze gevallen niet wordt meegerekend. De minister heeft verklaard, dat car- tonnen doozeri met- of Zonder indee ling in vakken en waarin Edammer kaas wordt geimporteerd. wel als een in den handel gebruikelijke verpak king kunnen worden beschouwd, doch dat hij niet in de gelegenheid is voor dezé omsluitingen een tarra-tarief te bepalen, aangezien de dikte van het carton der doozen te verschillend van aard zou zijn. Eene berekening van het invoerrecht onder vaststelling van het netto-ge wicht door een bestaand tarra-tarief voor de cartonrien doozen is dus nog- niet mogelijk; op grond vandeze ver klaring van den Rijksminister van Fi nanciën is echter wél mogelijk, dat het netto-gewicht als basis wordt ge nomen indien de importeur uitdruk kelijk verklaart, dat dit netto-gewicht wordt vastgesteld. Deze uitdrukkelij ke verklaring is in dit geval echter noodzakelijk. Uitvoer van vee naar België. De waarnemende directeur-generaal van den landbouw heeft, gelet op zijn bekendmaking van 11 dezer inzake uitvoer van vee naar België, ter ken nis van belanghebbenden gebracht, dat ten strengste zal worden gelet op po gingen, kortelings op de markten aan gebracht vee te doen doorgaan voor vee,dat reeds langer dan 3 weken op de stallen verblijft, om op deze wijze in het bezit te komen van de door Bel gië vereische verklaring. Voor alle vee, afkomstig van stallen, waarin bovenbedoeld vee is geplaatst, zullen uitvoercertificaten niet worden afgegeven. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT LEIDEN. Voor de openbare zitting stonden op de rol 76 zaken; voor niet-openbaar 16 zaken: Waarnemend kantonrechter Mr. Fokker. N. Z„ te Oegstgeest is verdacht dat hij kippen heeft laten loopen op zijn buurmans erf. De verdachte be kent, dat zijn buurman het toch ver keerd heeft aangekleed, daar een ver baal van te laten maken. Eisch f 4 of 4 dagen. N. P., reeder te K a t w ij k, is ver dacht aldaar in een haringpakkerij door 20 menschen te lang te hebben laten werken. Verdachte bekende dat. er overgewerkt is doch hij wi9t niet dat het gedaan werd. Als getuigen worden gehoord D. CC. v. Leeuwen en J. Schaart. Alles in a!anmerking geno men zou de Ambtenaar in deze 20 geldboeten vragen van f 2 of 20 maal 1 dag J. F. de W., te Leiden, heeft met een handwagen door de Hoogl. Kerk steeg gereden. Verdachte was erg slecht bekend met Leiden's straten, en deed het zonder opzet; f 3 of 2 dagen. De kantonrechter direct vonnis wij zend veroordeelde tot f 1 of 1 dag. A. B., handelaar te Leiden, is ver dacht te Oegstgeest te snel gereden te hebben, wat verdachte ontkent. De gem. veldwachter A. Koot bevestigt het verbaal waarna f 4 of 4 dagen wordt geëischt. J. de V., schipper te Leiden, zou te snel gevaren hebben, wat beklaagde niet beslist loochenen kan, maar hij gelooft dat het niet waar is. Eisch f 4 of 4 dagen. A. H., te Sassenheim, zou als bewoner van een woonschuit daarin niet hebben opgehangen de vergun ning tot bewoning. Het was verdachte niet bekend, dat dit noodig was, an ders had hij er wel zorg voor gedra gen. Eisch f 5 of 5 dagen. W. v. E., 18 jaar, F. B. P, 17 jaar, W. V., 15 jaar, M. H., 14 jaar, N. H. 12 jaar en B. A. H. 12 jaar, te Oegst geest zijn verbaliseerd voor h. loopen op verboden grond, en een stuk wei land te Oegstgeest bij een voetbalter- reih. De verdachten bekenden allen, dat het bord van de paal af was, dus een verbodsbepaling niet was te vin den. Bovendien lag het land aan een zijde geheel onafgesloten zoodat er bij niemand de veronderstelling opgeko men was, dat hij zich op verboden ter rein bevond. De Ambtenaar meende dat het hun toch bekend had kunnen zjjn en eiscb- te voor de eerste f 5 of 5dagen, voor de tweede f 4 of 4 dagen en vroeg vrij spraak voor de overigen. J. v. D., geb. v. K. te Leiden hoor de voor het uitkloppen van een loo- pertje na tijd, 50 ct. of 1 dag eischen, wat de kantonrechter direct vonnis wijzend, vaststelde op 50 c. boete. Scheepstijdingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. CARDIGANGSHIRE, Vancouver naar Rotterdam 26 te Astoria. BREEDIJK, 27 v. Baltimore n. Rdarn SPAARNDAM, R'dam n. Vera Cruz, 87 v. Vigo. MAASDAM, N.-Orleans n. R'dam p. 28 Ouessant. LOCHGOIL, Vancouver n. R'dam 28 te Londen. GAASTERDIJK, Vancouver n. R'dam 28 te Glasgow. STADSDIJK, 27 v. New-York n. R'dam ANPIJK, R darn n. New-York 28 (12 's middags) 650 mijl W. v. Scilly. VOLENÖAM, 28 v. R'dam te New-York LOCH MONAR, R'dam n. d. Pacifick.- VEENDAM, New-York n. R'dam 23 (3.35 n.m.) v. Plymouth. EDAM, New-Orleans n R'dam 27 (n.m.) v. Vera Cruz. STOOMV. HIJ. NEDERLAND. RONDO (thuisreis) 28 v. Port Said. BALI (thuisr.) 28 te Marseille. MAPIA (thuisr.) p. 26 Perim. CELEBES, Port Said n. A dam p. 29 J. P. COEN, 28 v. Batavia te A dam. BENGKALIS, 27 v.d. Madraskust naar Amsterdam. GROTIUS (thuisr.) 29 v. Port Said. KARIMATA, 29 v. Bassein n. Zaandam via Rangoon. JAVA, 28 v. Adam te Londen. VONDEL (uitreis) 28 v. Colombo. BINTANG (uitr.) pass. 28 Perim. KRAKATAU (thuisr.) 27 v. Sabang. PRINS DER NEDERLANDEN (thuisr 26 v. Singapore. RADJA, 27 v. Batavia n. A dam. ROEPAT (uitr.) 27 v. Sabang. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. MAASLAND, 29 v. R'dam te Bremen. ALCOR, (gech.) 28 v. Hamburg Amsterdam. FLANDRIA (uitreis) 28 V. Rio. GELRIA (uitreis) 27 v. Vigo. ORANIA (thuisreis) p. 28 Fernando Noronha. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INSULINDE (uitreis) 27 v. Medan. DJAMBI (thuisreis) p. 28 Perim. SLAMAT (thuisreis) 28 v. Tanger, 31 te Cowes verwacht. KERTOSONO, 28 v. Hamburg te R'dam TOSAR1 (uitreis) p. 28 Kaap Bon. BANDOENG (uitreis) p. 29 Sabang. SOEKABOEMI (thuiesreis) p. 28 Find- sterre. TAB AN AN (uitreis) p. 28 Perim. RINDJANI (uitreis) 28 t eGenua. MERAUKE (uitreis) 28 v. Spallato. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. SALE1ER 27 v. A dam te Durban. HEEMSKERK (thuisreis) p. 28 Finti- terre. SALABANGKA (uitreis) 29 te Dar-ea- Saiaam. JAGERSFONTEIN (thuisreis) 28 v. Beira. BILLITON, 28 v. A dam te R'dam. KLIPFONTEIN (unitr.) 25 te Dar-ei- Salaam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6