Oil nummer bestaat ui! TWEE Bladen. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 6© JAARGANG VRIJDAG 26 MAART 1926 NUMMER 1782 IDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 EERSTE BLAD. De parlementaire debatten De Tweede Kaïner is alweer op reces. Na eenige dagen van hard werken is het gelukt de begrootingen afgehan deld te krijgen en nu is men tot 20 April met vacantie gegaan teneinde de ministers gelegenheid te geven zich op het komende debat voor te be reiden. De rollen zijn namelijk omgekeerd. Regel is dat eerst de algemeene be schouwingen worden gehouden en dat daarna ae verschillende begrootingen worden behandeld. In verband met de langdurige Kabi netscrisis waardoor al het begrootings werk bleef liggen is thans van dien re gel afgeweken en zijn allereerst maatre gelen genomen de regeering in de ge legenheid te stellen haar taak voort te zetten. Aanvankelijk was het de bedoeling dat na het Paaschreces het debat over de bijzondere punten der regeerings- verklaring zou, worden voortgezet, maar het is nu wel zeker dat daarbij evenals hij de gewone begrootingsde- batten alles overhoop zal worden ge haald. De opmerking is hier en daar ge maakt, dat de behandeling van de ver schillende begrootingen wel zeer vlot is verloopen en dat er tusschen de Kamer en de betrokken ministers weinig verschil van meening openbaar werd. Het is thans echter nog niet de tijd om daarover te oordeelen. Bij het komende debat zullen de Minister ongetwijfeld gelegenheid vinden de lijnen die zij wenschen te volgen nader uit te stippelen en dan kan ook pas blijken o/ er tusschen Ka binet en Volkvertegenwoordiging over eenstemming bestaat. Daar de Regeering alle vraagstuk- stukken van meer politieken aard wil laten rusten is de kans op botsingen betrekkelijk gering. Toch is het niet te verwachten, dat alles even gemakkelijk zal gaan. In „Het Volk", dat aanvankelijk dit Kabinet met gejuich begroette, out dat zijn program zich van dat van het Ka binet Colijn gunstig onderscheidde, werd de laatste dag enreeds met heel wat minder waardeering over de plan nen van Minister Slotemaker de Brui ne geschreven. En het behoeft dan ook volstrekt niet te verwonderen als straks ook te gen dezen bewindsman een storm op steekt. Hoe zou het ook anders kun nen. Men heeft in Soc.-Dem. kringen nu eenmaal behoefte aan onrust en agitatie. Voorts is bij de korte debatten die deze week gevoerd werden duidelijk geworden, dat het volstrekt niet on denkbaar is, dat het vraagstuk der landsverdediging tot meeningsver- schillen aanleiding zal gever De nieuwe Minister van Oorlog en Marine, die nog niet in de gelegenheid was zijne begrQotingen te bestudeeren was toch alvast begonnen met een bedrag dat noodig was om onze toch al zwakké vloot eenigszins op peil te houden, van de begrooting af te voe ren, een daad waarvoor hij de toejui ching van de ontwapenaars in ont vangst had te nemen, maar waarover' de heer Van Dijk zijn ontstemming uitsprak, en die in Indië tot niet gerin ge bezorgdheid aanleiding gaf. wat nu eigenlijk de plannen van de- Bij' het komende debat zal blijken, zen bewindsman' zijn. Mocht hij inder daad voornemens zijn de afbraak van de Marine te bevorderen en dj een zijdige ontwapening in de hand te werken, dan zal een botsing wel niet uitblijven. Temeer omdat ook de Eerste Kamer, die den laatsten tijd wat op den ach tergrond geraakte, nog een woordje heeft mee te spreken. Van de houding van de Eerste Ka mer zal het ook afhangen of het wets ontwerp, dat bedoelt het mogelijk te maken dat over meer dan vier twaalf den der begrooting van het vorige jaar kan worden beschikt, zal worden behandeld. Is de Senaat bereid de algemeene beschouwingen te laten rusten en de begrootingen met sneltreinvaart te be handelen dan wordt het ontwerp over bodig. 't Is echter zeer de vraag of de Eorste Khmer, die nog geen gelegenheid had zich over de Regeeringsverklaring uit te spreken en die toch niet buiten de algemeene. politiek kan worden ge plaatst, met zulk een wijze van be handelen genoegen zal nemen. Wij zullen dit hebben af te wachten ln elk geval is nu de parlementaire molen weer aan bet malen, wuarbij echter voorloopig niet op veel meel gerekend kan worden. Het zal nog geruimen tijd duren eer we ook in dat opzicht de gevolgen van de crisis te boven zijn. STADSNIEUWS. Dirk Schaf er. Stel de mogelijkheid, dat iemand nooit van Dirk Schafer gehoord had, nimmer een piano-avond van hem had bijgewoond, hij zou het uiterlijk van den kunsnenaar, zijn betreden van het podium zoo gewoon vinden, dat er niet het minste vermoeden in hem rees van het kunnen en van de innerlijkheden, waarover deze mensch beschikt: een raskunstenaar, wien in de pianistische sfeer geen mogelijkheden vreemd zijn. In de eerste plaats moet gewezen worden op het smaakvol samengesteld programma, geheel aan Chopin ge wijd, dat een vrij vol-ledig beeld van de capaciteiten van dezen zoo fijn-be snaarden componist gaf. Maar belangrijker nog dan dit Is de schitterende wijze, waarop het werd vertolkt. Toen we Schafer verleden jaar Beet hoven hoorden spelen, trof ons de ei genaardig grandioze Beethovensfeer, het Germaansche sentiment met zijn duisternissen en daaruit opvlammen de lichtvisioenen als een apotheose van Rembrandtieke glorie. Toen trof ons in de klankendrommen hét wor stelen van twee elkaar vijandige mach ten, het duistere dreigen van het nood lot, waarboven ten slotte na veel grü- beln toch altijd weer de zegehymne der bevrijding uitbazuint. Omdat Schafer nu eenmaal zelf Ger maan is, moet hem deze sfeer wel zeer vertrouwd zijn. Maar nu Chopin, kind van een Fran- schen vader en een Poolsche moeder, in wien de Romaansche en ae Slavi sche raseigenaardigheden op het in nigst en gelukkigst verbonden zijn en verfijnd tot een uiterst gracieuzen adel dom des geestes, gesublimeerd tot een artisticiteit die in wezen verschillend is met die van 't Germaansche rasl Van welk een muzikale cultuur, maar vooral van wellé een psychische verdieping en aanvulling getuigt het, wanneer Schafer ons door zijn Chopin- spel in een geheel andere dan de Beet hovensfeer weet te voeren. Zou het niet vooral daarvandaan ko men, dat Schafer contact zoekt met de ziel der componisten, het mensche lijke in hun werk en uit hun werk doet spreken, het menschelijke, dat altijd den mensch weer aangrijpt en bindt, waar en wanneer het ook gevonden wordt. En is dit niet de eerste roeping der kunst, dat zij ons schoone mensche- lijkheid openbaart en ons daardoor doet mede-leven, mede-lijden, mede jubelen? Dat menschelijke in Chopin heeft Schëfer ons gisteravond gegeven, hoe kan het anders door een technisch volmaakt spel. Maar bij Schafer is de techniek niet meer dan een uiterst ge perfectioneerd middel om de muziek der ziel te vertolken. Met de derde sonate opus 58 werd de avond Ingeleid. Het forsche begin van het Allegro verpuurt zich weldra tot een droom vol melancholische in nigheden; uit het vlugge passagespel bloeien telkens weer die droomerig- mijmerende Slavische melodieën op als een geheimzinnig verlangen. En tegelijk valt op met welk een klaar heid Schafer de melodieën ontwaart en doet zingen ieder in hun eigen timbre. Ontroerend was de zingende wee moed van het Largo. Het werd eer simpel dan brillant gespeeld, uiterlijk met koele beheersching, zonder eenige pose of pathos. En daardoor juist tou cheerde ons de sterke verinnerlijking, waardoor de voordracht van binnen uit geadeld werd tot levende en be vende schoonheid. Zeldzaam fijn was de voordracht van de 1ste Nocturne, een nachtelijke droomphantasie, geinspireerd door lief de en weemoed, onthullend al de in nigheden van Chopins romantischen g«est. Met de inderdaad brillant gespeelde Valse brillante, op. 42 werd het eerste gedeelte van den avond besloten. De echt Slavische eigenaardigheden van Chopin hoorden we na de pauze* eerst in de Polonaise op. 71, waarbij we dachten aan de Poolsche edelen, die zoo statig en afgemeten in hun na tionaal costuum, hun ridderlijk ge barenspel uitvoeren, hoffelijkheid en gratie parend aan het krijgshaftig voortmaroheeren. mannelijkheid met den glans van verfijnde noblesse En daarna de 4e Mazurka, echt vrouwelijk teer; een poëtische, ragfijne verklanking van de innerlijkste mij merijen van het volk der Mazoeren een gelispel en gefluister als van hei riet dat wasit langs de meren; een dans van elfen in het maanlicht. Het was of de pianist wegdroomde in zijn eigen vertolking en daardoor juist is de beeldende macht van zijn voordracht zoo bindend en dwingend. Op heit in schemering gehulde podium schijnt hij geheel voor zich zelf te spe len, geheel zijn zied te concentreeren op het verstaan, het beluisteren van de ziel van Chopin. Zoo voelden we ook de Impromptu op. 29 aan; zoo onthulde hij ons de Berceuse als een fluisterfijne sproke in de innigste melodieën, welke een menschenziel vermag te zingen. Vod van ingehouden ontroering was dit tee re spel en juist daardoor zoo overtui gend, zoo klaar en op den man af. Met twee schitterend voorgedragen Etudes, waaruit de kunstenaar het be wijs gaf van zijn brillante techniek, werd de avond besloten. Of neen! Besloten nog niet, want de langdurige toejuichingen die den vorm aannamen van een ovatie, deden Scha fer tot een toegift besluiten. Moge deze kunstenaar, die krach tens zijn voorname innerlijkheid wars is van alle sensatiezucht, nog vele ma len in Leiden terugkeeren, maar dan ook een geheel bezette zaal vinden. 'Want de opkomst had grooter kun nen zijn. Zangkoor Evangelisatie. Naar men ons mededeelt, zal bet zangkoor der commissie voor Stads evangelisatie der Geref. Kerk alhier op eersten Paaschdag a.s. een zang avond houden in het Tehuis voor ou den van dagen der Geref. Kerk (Hooi gracht). Orgel Kerk Heerengracht. De ingebruikneming van het geres taureerde orgel der Kerk Heerengracht zal niet, zooals wij eerst meldden, plaats hebben op Donderdag 1 April, doch op Dinsdag 30 Maart des avonds to 8 uur. Een uitvoerig programma is heden avond in de Leidsche Kerkbode opge nomen, waarheen wij belangstellenden verwijzen. Voor het orgelspel van den bekwa men organist P. H. Besselaar uit Rot terdam zal ongetwijfeld veel belang stelling zijn. S. S. R. Gisteravond kwam de Leidsche afd. der S. S. R. in buitengewone vergade ring bijeen. Een in de vorige vergadering aange nomen motie aangaande de kwestie- Geelkerken werd uit billijkheidsover wegingen geannuleerd. Het bestuur der afdeeling zal nog nader overwegen of en zoo ja wanneer Dr. Geelkerken uitgenoodigd zal wor den voor de afdeeling het woord te komen voeren. Zoöl. Laboratorium. Hot vijftigjarig bestaan van hot Zoölogisch Laboratorium der Univer siteit zal morgen op feestelijk© wijze worden gevierd. De feestviering gaat uit van de conservatoren, studenten en oud-studenten. Des morgens 11 uur zal in het La boratorium aan de Kaisersitraat, daar toe feestelijk met groen en planten versierd, de ontvangst der reünisten plaats hebben, waarna zij zich zullen vereenigen aan een gemeenschappelijk noenmaal. Des namiddags haJf drie wordt in het Bot. Lab. in de Nonnen steeg een tentoonstelling geopend., be trekking hebbende op de geschiedenis van het onderwijs en de hulpmiddelen bij de biologie. Do tentoonstelling is georganiseerd on der leiding van den bekenden histori- rus op natuurkundig gebied, Dr. J. G. de Lint. Behalve prenten en portret ten van hoogleeraren, zooweJ de eigen lijke hoogleeraren in de zoölogie als van andere daarbij min of meer recht- streeksch betrokken vakken, zal zij bevatten portretten uit de verzame lingen van bibliotheken, prentenkabi netten en particulieren. Voorts is er een collectie oude praeparaten van 150 jaren terug tot heden, waaronder als de meest bekende die van Prof. Brug man (t 1819). Dan is er een mooie ver zameling microscopen en microtomen uit verschillende tijdperken en een col lectie leerboeken van 1750 tot heden, een uitgebreide massa brieven van Leidsche hoogleeraren en beroemde buitenlanders van deze hoogleeraren. Ter gelegenheid van deze tentoonstel ling, die Maandag ook voor het pu bliek zal opengesteld worden, zal de conservator, Dr. C. J. v. d. Klaauw, een rede houden, waarin hij de geschiede nis en de ontwikkeling van het onder wijs in do biologie zal schetsen. Vervolgens zal de burgemeester Jhr. de Gijselaar de tentoonstelling met een enkel woord openen. Na afloop der tentoonstelling wordt den deelnemers aan de feestviering een thee aangebeden, daarna volgt le in Zomerzorg en tot slot »n nvon Zendingsschool. Vanmiddag heeft op de Zendings school te Oegstgeest de plechtige ont hulling van den gedenksteen voor wij len den Zendingsdirector Dr. J. W. Gunning plaats gehad. Ned. CCir. Vrouwenbond. Gistermiddag brachten een aantal leden van den Ned. Chr. Vrouwenbond alhier een bezoek aan de Nutrixfa- briek alhier. Na eerst in het prfvékantoor van den directeur ontvangen en aldaar op thee en gebak (een proeve van eigen fabri cage) onthaald te zyn, werden ver schillende afaeelingen in oogenscbouw genomen. Allereerst werd de enorme voorraad getoond, die tot verzending gei eed lag. In een andere lokaliteit werd in het bijzijn der dames drops gemaakt, wat zeer interessant was om te zien. Ver der werd men geleid door verschillen de zalen, waar de biscuits en peper munt gemaakt werden. Vanaf de grondstoffen, totdat het koekje gereed uit den oven kwam, kon de behande ling gevolgd worden. De proefjes, die telkens gegeven wer den, zullen alle dames wel hebben doen besluiten van hun leverancier voortaan Nutrixbiscuits te vragen, die volstrekt niet onderdoen voor bui- tenlandsch of bnitensteedsch gebak. In de Vrouwenkerkkoorsteeg is een groote verbetering to<t stand ge komen. De leelijke grauwe schutting, die tot hiertoe, tot groote ergernis van de omwonenden, de straat ontsierde, is weggebroken en heeft plaats ge maakt voor een fraai afgewerkte, uit rooden steen opgebouwden muur, die naar het Vrouwenkerkplein zacht om buigt en waarop, eveneens fraai afge werkt, gaaswerk is geplaatst. Het aan zien van dat straatgedeelte is door de ze verandering beduidend verbeterd. Mej. A. v. V., uit Leiderdorp werd gistermorgen op de Hoogewoerd terwijl zij rechts van den weg fietste, aangerecen door den 12-jarigeti C. F., die uit de andere richting naderde, doch links hield. Een botsing was fce. fevolg, waarbij helaas liet rijwiel van e juffrouw leelijk toegetakeld werd. De schade bedroeg pl.m. f 17. Beiden kwamen er zonder letsel af. 's Jongens papa zal wel voor de schadevergoeding moeten „opdraaien". Tusschen drie uur en halt vier gistermiddag is vanaf het Schutters veld een heerenrijwiel, eigendom van den onderofficier H. C. de V., ont vreemd. Een meisje van acht jaar, Jaantje B., geraakte gisteravond aan ae Uiter stegracht te water. P. M. en Ghr. S., die in de nabijheid waren, begaven zich gekleed te water, en slaagden erin, de drenkelinge ongedeerd op het droge te biengen. Een agent van politie zag van nacht om kwart voor drie, aat op het bouwterrein van Ons Doel in Tuin stad wijk een hoop krullen in 6rand stond. Met zand heeft de agent daar op het vuur, dat zeker tot ernstiger aanleiding had kunnen geven, ge- bluscht. BINNENLAND. De Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder ontving gister middag den Commisaris der Koningin met de leden van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en den griffier van dat college in audiëntie. Mr. Abr. v. d. Hoeven. Naar „De Standaard" meldt is Mr. Abr. v. d Hoeven (C.-H.) lid van de Eerste Kamer, reeds geruimen tijd ongesteld. Waarschijnlijk zal de heer v. d. Hoe ven een operatie moeten ondergaan. Draadloos noodsein. De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er van Engelsche zijde de aandacht op wordt gevestigd, dat in den laatsten tijd herhaaldelijk, door schepen, uitge rust met draadlooze telegrafie, het S.O.S.-sein is uitgezonden, terwijl, wanneer later geen hulp meer noodig was, den te hulp komenden schepen daarvan geen kennis werd gegeven en oproepen van die schepen ni°t wer den beantwoord, omdat het station der draadlooze telegrafie reeds was ge sloten. Het behoeft geen betoog, dat een der gelijke wijze van handelen niet juist is, noodeloos angst verwekt by de ver wanten der opvarenden aan der» wal en aan de schepen, welke hulp wilden verleenen, onnoodige moeite en tijd verlies berokkent. Daarom dient elk elk schip, hetwelk om hulp h«>eft ge seind en later die hulp niet meer ver langt, daarvan aan de in de nanij.ieid zijnde schepen onmiddellijk kennis te geven. Geza;;vv.« n .Node* IfU.dacbe ADVERTENTIE-PRIJS Gewon» advertentiSn per regel 22'/i oeat Ingezonden Me de dee ling en, dnbbel tarleL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine adrertentiën bij Toortiitbetaling ▼an ten hoogste 30 woorden, worden dngo- lijka geplaatst ad 40 cent Binnenland. De Oorlogsbegrooting door de Twee de Kamer aangenomen. De Tweede Kamer is tot 20 April op reces gegaan. De Minister van Onderwijs over de interpretatie van de L. O.-wet 1920. De vergadering van den Ooref. Bond. Buitenland. De Fransche Kamer heeft de be grooting aangenomen. Te Kanton heeft een antl-commnnis- tische staatsgreep plaats gehad. De presidentsverkiezing in Grieken land. schepen, die onverhoopt in de noodza- kelijkheid jzijn het S.O.S.-sem uit te zenden, gelieven met het bovenstaan de rekening te houden, opdat de ge uite klacht nimmer op hen van toepas sing zal kunnen zijn. Collectieve arbeidso vereenkom *ten. De Hooge Raad van Arbci.l zal 26 April bijeenkomen ter behandeling van het praë-adviès van zijn commis sie II over het door minister Aall erse bij den Raad aanhangig gemaakte voorontwerp van een wetregelende mogelijkheid van een verbindendver klaring van collectieve arbei \sover- eenkomsten. Algemeene plaatsaanduiding. De Shell heeft in samenwerking met de Kon. Nederl. Aufomobielclub en den Algem. Nederl. Wielrijdersbond het plan ontworpen, aldus meldt Auto- Leven, over het. geheele land in alle gemeenten naamborden te plaatsen ten gerieve van de toeristen. Binnen niet al te langen tijd zal men naam bordjes zien bij den ingang van ge meenten aande rechterzijde der voor naamste verkeerswegen. De borden bestaan uit een ovaal geel schild met in de lengtezijde horizontaal daarop een zwart bord met den naam van de plaats in witte letters. Land- en Tninbonwongevallenwet. De minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft ingetrokken de aan wijzing als plaatsvervangend arbei der-lid van de commissie van scheids lieden te Amsterdam van A. van Vliet, teHillegom, en J. Kingsma te Lisse, Kleine Delfstraat 39 en als zoodanig aangewezen respectievelijk L. Heinin gen te Haarlem, Saenre dam straat 48- roöd, en D. Wessels te Baarn, Padang- straat 7. Int. Parlementair Handelscongres. Uit Brussel seint het Ned. Tel. Agentschap, dat mgr. Nolen9 aan den secretaris-generaal van het internatio- naale parlementaire handelscongres, den heer Baie, heeft meegedeeld, dat het Nederlandsche Parlement deel zal nemen aan de conferentie te Luiden. Het Int. Parlementair Handelscon gres wordt op gezette tijden gehouden door vertegenwoordigers der Parle menten. Na 1914 heeft Nedeland daar geen deel meer aangenomen, omdat de Duitschers sinds de hervatting der congressen niet meer werden uitge noodigd, zoodat het congres niet wer kelijk internationaal was. Nu dit jaar voor het eerst de Duit schers weer zijn uitgenoodigd, zal ook het Nederlandsche parlement weer op het congres vertegenwoordigd zijn. Onveilig strand. De volgende week Dinsdag, Woens dag en Donderdag zal het strand te Scheveningen tot Katwijk onveilig zijn van 11 v.m. tot 2 V» uur n.m. we-, gens het schieten met geschut. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat het strand niet toegankelijk is alvorens de vlaggen, welke de onveiligheid aangeven, rijn weggenomen. De uitvoering van de Lager-Onder- wijswet Op vragen van het lid van de Twee dede Kamer, mej. Westerman, betref fende de interpretatie van verschillen de artikelen der Lager-Onderwyswet 1920, met name van de artikelen ln za ke de vergoedingen van gemeenten aan schoolbesturen voor de exploita tiekosten en voor inrichting en onder houd: 1. Acht de minister het in het alge meen belang, dat steeds weer moeilijk heden rijzen tusschen gemeente- en schoolbesturen over de toepassing van ver verschillende -artikelen der Lager- onderwijawet wat betreft de artt, 101, 102 en 103 (exploitatiekosten) en artt. 72—83 (inrichting en onderhoud)T 2. Indien de minister met ocdorao-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1