NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 25 MAART 1926 len. Nu het Rijk de nieuwe scholën niet meer subsidieert, worden niet al leen de gemeenten, maar ook het per soneel gedupeerd. Spr. dringt aan op uitbreiding van het subsidie. De MINISTER zegt overweging toe. Bij art. 173 bis dringt de heer VAN ZADELHOF er op aan nog even te wachten met de instelling van de aan gekondigde commissie tot bezuiniging binnen het raam der pacificatie, tot de debatten na Paschen gehouden zijn. De MINISTER denkt, dat hij wel niet eerder gereed zal zijn. Bij de artt. 174 en 176 wijst de heer VAN ZADELHOF op de onvoldoende salarieering der onderwijzers; dringt er bij den Minister op aan, dat deze ernstig onder het oog zal worden ge zien in het georganiseerd overleg. De heer BRAAT ziet een groote on billijkheid in .de classificatie, waar door de onderwijzers op het platteland zooveel minder verdienen dan in de steden. De heer BULTEN dringt er op aan, dat de classificatie verdwijnt. De MINISTER cqerkt op, dat'wijzi ging van den bestaan Jen toestand niet alleen de onderwijzers kan betreffen, doch alle ambtenaren. Hoofdstuk XI (Koloniën). Dit hoofdstuk wordt zJi.s aangeno men. Hoofdstuk VII B (Financiën) Aan de orde is hoofdstuk VII B. Bij arti. 70, 75 en 100", verzoekt de heer LANGMAN (C.H.) den Minister te be werken, dat de tweede predikants plaats in Dokkum .niet wordt opgehe ven; dit met het oog op de toekomst van Dokkum. Voorts vraagt spr. het toekennen van gelden voor nieuwe predikants plaatsen in Drente. In de derde plaats acht spr. het on billijk, dat een predikant, die tot een anderen staat des levens overgaat, alle recht op pensioen voor zich en zijn weduwe verliest. Spr. zou ten deze ge lijke behandeling voor de predikanten als voor ambtenaren wenschen. De heer SCHEURER (A.R.) acht de quaestie der predikantsplaatsen in Dokkum een kerkeraadszaak en geen zaak van den Staat, die er zich noch direct, noch indirect mee mag be moeien. De heer v. d. HEIDE (S.D A.P.) sluit zich bij den heer Scheurer aan. De toe stand in Dokkum kan slechts in Dok kum beoordeeld worden. Dr. DE VISSER (C.H.) merkt op, dat de Staat, wanneer hij aanleiding is tot het vormen van gemeenten, dan ook de godsdienstige belangen behartigt. Dat is begonnen onder het kabinet- Pierson, dit is zoo gebleven Van het geval-Dokkum, dat spr. niet kent, blijft hij af, maar hij wijst op het ge val, dat een 300 arbeiders plotseling ergens werden neergezet bij den aan leg- van een spoorweg en in dat geval moet de Staat wel degelijk hulp bieden voor de behartiging van de godsdien stige belangen. De heer HEEMSKERK (A.R.) betoogt dat het niet goed is dat de Staat zich bemoeit met de geestelijke belangen der bevolking. De kerken moeten in dezen volkomen vrijgelaten worden. Iedere directe bemoeiing van den Staat is een inbreuk op het juiste be ginsel. Spr. misgunt den kerken, die steun ontvangen, dien steun niet, doch hij meent, dat zij minder zuiver tegenover den Staat staan dan de kerken, die den steun niet ontvangen. Spr stelt de vriendschap van den heer De Vis ser op hoogen prijs, maar deze rede van hem was.... agressief (Gelach). De heer DUYS (s.d.a.p.): Zal ik het Roode Kruis vast opbellen? De Minister van Financiën, de heer DE GEER, de gemaakte opmerkingen beantwoordende, merkt op, dat de op merkingen betreffende Dokkum buiten het terrein der regeeringsbemoeiing lagen. Spr. wacht de beslissing van t classicaal bestuur af, maar kan geen invloed op dat besluit uitoefenen. Betreffende de stichting van nieuwe predikantsplaatsen zegt spr da$ de Staat jaren lang gedaan heeft wat te dezen aanzien gebruik was. Dat is bij na altijd zonder oppositie gebeurd, be halve onder het kabinet-Heemskerk, toen gedebatteerd werd oveT een ze vende predikantsplaats te Rotterdam. Het gaat hier evenwel niet om uitbrei ding van het aantal predikantsplaat sen in een stad, doch om vestiging van nieuwe predikantsplaatsen in nieuwe gemeenten. Eerst moet nog worden uitgemaakt of de bedoelde plaatsen onder de gewone regeling vallen. Wat betreft de pensioenen betoogt epr. dat de positie der predikanten 'n geheel andere is dan van de ambtena ren. Dr. DE VISSER repliceert en zegt, dat hij slechts uiteen gezet heeft wat steeds gebruikelijk was. De heer HEEMSKERK antwoordt, dat de heer De Visser den historisch geworden onzuiveren toestand niet al leen heeft geconstateerd, maar ook principieel verdedigd. Daarin was hij agressief Op dit punt kan spr. niet transigeeren; hiermee staat of valt het onderscheid der functies van kerk en staat. De vergadering wordt geschorst tot des avonds halfnegen. Avondvergadering Woensdag 24 Mrt geopend te 8 uur 32. Zuiderzeewerken. Aan de orde zijn de wetsontwerpen tot wijziging van de wet van 14 Juni 1018 tot afsluiting en droogmaking van de*Zuiderzee; wijziging v&n de wet van 20 Dec. 1918 tot instelling van een fonds ten behoeve van de afslui ting en droogmaking der Zuiderzee. Deze wetsontwerpen worden na ee- nig debat aangenomen, evenals de be grooting van het Zuiderzeefonds voor 1926. De VOORZITTER verdaagt de ver gadering tot hedenmorgen 11 uur. GEMENGD NIEUWS. De nachtvorsten. De laat ste dagen is door de nachtvorsten in het gebied tusschen Maas en Wiaal veel schade aangericht aan de jonge gewassen. Het opschietend groen kromp als in den grond terug. Jonge groenten vroren ai. De uitloo,pende vruchtboo- men vooral de* kersen leden zwaar. Gisternacht heeft het in Gelder land geweldig gevroren. Vroeg uit- geloopen boomen zijn deels vernield en een dikke ijzellaag bedekte de lan derijen. Kuit en kattepult. Een da me te Voorburg heeft aangifte gedaan dat zij gisteripiddag omstreeks vier uur een tweetal malen één keer op het- Plein en één keer in de Korte Poten in de kuit is „gestoken'.'.. Zij had aan de rechterkuit èen onbe duidend wondje, terwijl de kous van het linkerbeen gehavend was. Aan den Central en Post is zij "verbonden. De politie heeft de zaak in onderzoek. Men vermoedt, té doen te hebben met een kwajongensstreek en denkt; dat met een kattepult „geschoten" is. Dek oude in Duitschland. Ook in Duitschland is dè lente met felle koude ingezet. De thermometer wees gistel-morgen 3 graden beneden nul. Hevige sneeuwstormen worden uit Noord- en Zuid-Duitschlanxi gemeld. De koude in Engeland. De bestuurders der vliegtuigen voor snelverkeer, die op het vliegpark te Croydon aankwamen, hebben bericht, dat een ontzaglijke koude en sneeuw stormen heerschen in West-Europa. Een machiue, die van Brussel naar Londen vloog, was van buiten ge heel bedekt met een dikke ijslaag, toen zij t e Croydon landde. De koude in Frankrijk. Dat het kalenderblad de lente niet brengt, onderv.ndt men op het oogen- blik is geheel i' rarikrijk, aatt een nau- de-goif ondergaat met vorst en sneeuw val. Op het Plateau central, op de Saone in het Alpengebied, en zelfs in de valeien sneeuwt het geducht. Alleen de Cöte d'Azur is bevoor recht want daar no.eerde de laagste thermometerstand nog 8 graden Cel sius boven vriespunt, terwijl in het overige gebied 4 tót 2 gr. C. vorst werd waargenomen. Waar de vorst is ingevallen, terwijl de natuur reeds voiop aan 't ontlui ken was en de vroegoioei der vrucht- boomen in voden gang is, vreest men groote schade. Ontploffing. Des nachts zijn in de opslagplaatsen voor munitie ie Gaiatz in Koemenié grana.en ontploft. Twee soldaten werüen gedood, acht gewond. Spoorwegongeluk, -r- Uit Boe karest wordt gemeld, dat de sneltrein isiausenburgi-oeKaresc twee s.a..ons voor Boekarest is o.itspoord, waarbij twee wagons weiden vernield. Drie personen werden gedood en 28 gewond. .Vliegongeluk. Naar uit To kio bericht wordt, is bij Jaksuka het nieuwste, geheei van metaai gebouw de Japanscue reuzen vliegtuig, oestemd tot het uitwerpen van bommen, naar beneden gestort, waarbij 4 leden der bemann.ng omkwamen. Treinbotsing. Gistërnamid- dag zijn op het station Wühlknnz twee goederentreinen tengevolge van een verkeerden wisselstand op elkaar ge- loopen. Drie perso ien werden gedood, acht zwaar en drie licht gewond. Het ver keer behoeft niet te worden stopge zet. Radio-wonderen. Dr. Hamil ton Rice, die in 1924 tót de onge naakbaarste dee.en van Noord-Bra- zilië is doorgedrongen, deed gister avond in het Gardrijkskundig Genoot schap mededeelingen over het nut, cfat hij "bh dien tocht van de radio had gehad, waardoor hij voortdurend in verbinding metEngeland was geble ven. Zijn berichten werden te 'Caterham en ook te New York en óp Nieuw Zeeland opgevangen. Op parCicuh'ere boodschap naar Engeland, uit het hartje van Brazilië had hij. in 71/* mi- ndut antwoord. Gdsverstikking. In een per ceel in de La wick van Pabststraat te Arnhem heeft zich een geval van gas- verstikking voorgedaan, waarbij een slachtoffer is te betreuren. Aldaar woonde met een dienstbode de ongeveer 70-jarige weduwe mevr. de J., destijds Moeder van het Bur gerweeshuis. Toen de buren de bejaarde bewoon ster, wier dienstmeisje juist voor een paar dagen op reis was gegaan, niet zagen, stelden zij een onderzoek in. Tn het h uis rook men een scherpe gas- lucht en in haar slaapkamer vond men de oude dame dooü op bed liggen. Het bleek dat de gaskraan in de ka mer niet voldoende afgesloten was. Noodlanding, -r- Gistermorgen omstreeks -10 uur heeft het marine vliegtuig S 5 een noodlanding moeten maken bij Castricum, doordat de mo tor was warmgeloopen. Het toestel was bemand door den korporaal-vliegenier de Bruin, die pas de vorige week zijn vliegersbrevet haal de, en een waarnemer. Het vliegtuig daalde nabij den rijks straatweg, dóch daarbij geraakte net toestei in eèn slooC waarbif Jiet lan dingstoestel defect geraakte. De in zittenden bleven ongedeerd. Overledenen gedood. Gis termorgen, omstreeks half negen is er in de Nachtegaallaan te 's-Gra- venhage een érnstig ongeluk gebeurd. De 15-jarige T. K., wonende in de Paulus Potterstraat wilde zich tegen dien tijd naar haar betrekking bege ven. Vermoedelijk had het meisje zich wat verlaat en beging toen de onvoor zichtigheid, om op- de treeplank van een autobus van lijn 9 te gaan zitten. De chauffeur van de bus wist dit niet en kon het ook niét zien. Bij een bocht is het meisje van de treeplank gevallen en onder de zware bus gekomen. Zij was op slag dood. Uit het door de politie ingesteld onderzoek is voldoende gebleken, dat den chauffeur geen schuld "treft. Ruggegraat. In Berlijnsche diplomatieke krjngen' vertelt men el kaar het volgende grapje: Op een high-life soiree te Londen merkte eennieuweling een dame op met een japon, die aan de rugzijde uitermate diep was uitgesneden. „Wie is dat toch?" vroeg hij. „Kent u die niet? Dat is immers Lady Chamber lain!" waarop de vreemdeling: „Ach, als haar man te Gehève maar half zooveel ruggegraat had getoond I" DE GROOTSTE BOEKENSTAD. De meeste, buitenlanders kennen Leipzig voornamelijk als de groote Messestad, al waar zich tweemaal per jaar de geheele wereldhandel concen treert om daar op de meest voord :e lige wijze hun waren .in te'koopen of te koop aan te b eden. Toen is dit niet het eenige, waar door Le pzig boven andere steden uit blinkt. Ieder, die de vaak duizeling wekkende diukte der Le pziger Mes- sestraten gedurende de Messe-week gadegesla^e heeft, weet hoe enorm groot de beteekenis van een derge lijke Messse, voor deze stad moet zijn. Het Oortelijk gedeelte vail Leipzig is echter gedurende het geheele jaar hoofd a celijk dcoi" den boekhandel en de boekdrukkerijen in beslag geno men. Reeds eeuwenlang is Leipzig de beroemde boekenstad, waar een on- noeme.ijk groot amtal werken zoowel Sedru!:':, gebonden als uitgegeven wor- en. Leipzig heeft dan ook niet alleen een reputat e van toonaangevend han delscentrum, maar draagt ook den naam van middélpunt der weroklbe schaving. Onder het groote aantal bedrijven, die er voor de uitgaven van Doeken noodtg zijn, nemen na den eigenlijken boekhandel, de boekdrukkerijen ten bin derijen de voornaamste plaats in. In Le.pzig zijn circa 250 drukke rijen gevestigd; dat aanbal is welis waar gering in verhouding met het groote aantai drukkerijen dat men te Uer.ijn aantreft, maar het gehalte der drukkerijen te Le.pzig is van veel grootere beteekems, dan a.eder Duii- sche hoofdstad. In Beinijn treft men n.l. meerendee.s kle nare drukkerijen aan, behalve dan de groote .nrichiin- gen, die speciaal door het couran- tenbediijf in bes.ag genomen worden. Daarentegen vindt men te Leipzig voorname.ijk de middelmatige en groo.e drukkersbediïj\en, d.e speciaal op groot oplaagwerk én het drukken van boeken gebaseerd zijn. Dit is wiaanijk geen verschijnsel, dat uit de laatste eeuw dateert, want reeds op het eind der middeleeuwen kende men te Leipzig personen als Anton Koberger, cLe als „Koning der Duit- sche boekhande aars- en drukkers der 15de eeuw" aangeschreven stond. Ko berger wist in dien tijld reeds eein boek- drukkerii pitef 24 persen en 6000 ar beiders gaande te houden. Een derge lijk groot bedrijf stond in dien tijd ge heel op zich zelt en kwam tptaal niet .overee me; de toentertijd op patriar chale wijze ingerichte kleine werk plaatsen, waar de gezellen steeds in tern waren en tegen kost en c.iderdak en een kleine vergoeding hun werk zaamheden verrichtten. Toch ging het in het groot bedrijf van Anton Koberger nog heel eigen aardig toe. Dp bepaalde \ijüen /erza- melden zich de drukkers, zetters en het verdere personeel voor de druk kerij en wanneer dan met klokken gelui de poorten van drukkerij en zet terij geopend werden, stroomden allen het groote drukkerspa eis binnen, om dan met actieven geest het vele om vangrijke werk aan te vatten. Indien men de groote Rijksdruk- kerij, welke te Beriijn gevestigd is, buiten beschouwing laat, dan kan men aannemen, dat Leipzig het voorrecht ten deel valt om de grootste druk kerijen van Duifschiana te bezitten. Firma's zooals Spauier, Brandstatter, Breitkopf Hartel, Teubner, Brock- haus, C. G. Roder, Reclam en andere, bezorgen door haar uitstekende inrich ting Leipzig een wereldreputatie als grootste en meest beduidende boeken stad. Het meerendeel van de hierboven, genoemde drukkerijen "beschikt over epn drukkers- en zetterspersoneef van meer dan 10U man. Rekent men daar bij nog 't-groot aantal arbeiders, dat voor administratie! en tachnisch werk noodig is, dan kan men 3it aantaf nog wei verdubbelen ot misschien we v erdr e vou dig en Bij deze groote drukkerijen mog men nog verscheidene middelmatige inrichtingen voegen, welke eveneens in elk opzicht goed geoutilleerd zijn en zeer behoorlijk werk afleveren. De be teekenis hiervan blijkt wel uit het tèit, dat de momenteel te Leipzig gevestig de 250 drukkerijen aan niet minder dan 70^0 drukkers en zetters regefma- tig werK verschaffen. Het is al zeer moeilijk om het juiste aantal vast te stellen van de boeken, die zoo jaanijks te Leipzig uitgege ven en gedrukt worden. Wel kan men aannemen, dat minstens J/i gedeelte \an alle in de Duitsche taal verschij nende werken uit Leipzig afkomstig is. In normale lijden verschijnen er in Duitschland per jaar minstens 30000 publicaties in. boekvorm en hiervan worden van 8 lot 10.000 uilgaven in Leipzig gedrukt. Behalve voor het drukken van boe ken, staat Leipzig hoog aangeschre ven dóór de vele uitgaven van weten schappelijke tijdschriften, op elk ge bied. oorts geniet Leipzig een inter nationale reputatie als de stad waar in de meest bekende muziekstukken 'het licht zien. Aan de uitgave van mu ziek worden zeer hooge eischen ge steld en de drukkerijen, die zich aar- op toeleggen, moeten ook in elk op zicht hiervoor ingericht zijn. 'tls lente! Clinge Doorenhos dicht in de „Tel. 'tls lente! De kalender Wijst twee .en twintig Maart; 'tls lente; dweept de bakvisch, Die in het maanlicht staart, 'tls lente! kwaakt de kikvorsch, Daar in het groene gras, 't Is lente! kucht het heertje j Waar is mijn lichte jas? j 't Is lente! vleit het vrouwtje En kiest een lentehoed, 'tls lente! denkt de crócus 1 En zendt een lentegroet. 't Is lente! zingt het spreeuwpaar En 't vrouwtje legt een ei, 'tls lente! zingt de kater Tot heil van u en mij. 't Is lente, juicht het hartje Van oud, jong, klein en groot, "tls lente! Wij gaan dansen.... Op 't ijs van gindsche sloot. i' -—rr ;:i ""ÏI'-tium Land- en Tuinbouw. De zetel van „Bloembollencultuur." Het voorwaardelijk subsidie-voorstel aangenomen. In de gisteren te Haarlem gehou den Raadsvergadering kwam in be handeling het voorstel van de meer derheid van B. en W. om het Bron gebouw aan de Algemeene Vereeni- fing voor Bloembollencultuur aan te ieaen, ten einde daardoor te berei ken, dat de zetel dezer vereenTg'ing in 'Haarlem blijft. Door de raadsleden Vincent Loosjes c,s., is, naar gemeld, voorgesteld, aan Bloembollencultuur een som aan te bieden, gelijkstaande met 50 van hetgeen noodig is voor stichting en inrichting van een gebouw tot" een maximum van f lOU.OUÖ, mits de zetel der vereeniging te Haarlem gevestigd blijft. De heer Loosjes (vrijheidsbond,; verdedigde het voorstel. De heer Joost en (s.d.a.p./'betoog de, dat B. en W;. en dus ook de raad niet gerechtigd zijn het Brongebouw aan Bloembollencultuur aan te bieden. Spr." herinnerde aan een handvest van Albrecht van Beieren, waarbij de f ronden ten Zuiden van de Baan aan e stad Haarlem waar thans het Brongebouw staat werden geschon ken om daarop speelvelden te vesti gen ten behoeve van de ingezetenen van de stad, Tenslotte wilde de heer Joosten het voorstel Lco3jes wel steunen. De heer R e i n a 1 d a, wethouder, (s.d.a.p.) verdedigde het standpunt van de minderheid van B. en W|. Spr. vond het ook ongewenscht om hel Bron gebouw aan zijn algemeene bestem ming te onttrekken, maar betoogde, dat, indien Bloembollencultuur gene gen was om te overleggen, het niet on mogelijk zou zijn om in „Spaarn en Hout" 'een onderdak voor de vereeni ging te vinden. De heer Slinge.nb erg, wethou der (vrijz. dem.j zette de meening van de meerderheid van B. en W. uiteen. Ten slotte werd het voorstel van de meerderheid van B. en W, verwor pen met 18 tegen 15 stemmen. Daarna werd met 28 tegen 5 stem men het voorstel Loosjes c.s. aange nomen. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT ALPHEN. Voor het kantongerecht had zich te verantwoorden A. G. v. d. N. ter zake dat hij zich op 18 November op een perceel land in jagende houding had bevonden, zonder daartoe van recht hebbenden vergunning te hebben ver kregen. Bekl. was niet verschenen. Het feit werd door den verbalisant onder eede bevestigd, waarna de kantonrech ter bekl. veroordeelde tot f 15 subs. 15 dagen. Conform den eisch van den ambtenaar van het O. M. R. W. V. was geverbaliseerd wegens visschen met fleuren in hem niet toe- behoorend vischwater in den Kalk- ovenschen polder. De ambtenaar ver zocht een geldboete van f 15 subs. 15 dagen. Beklaagde ontkende met fleu ren te hebben gevischt. De verbalisant heeft er niets van kunnen zien, aldus bekl., en verklaarde met een aalschaar gevischt te hebben. Verbalisant beves tigde evenwel nogmaals zijn verbaal, waarna de kantonrechter bekl. ver oordeelde tot f 12 subs. 6 dagen hech tenis. J. V. had zich met een brandende sigaar in een autobus bevonden. Bekl. bekende dit, doch hij had niet gerookt. Uitspraak f 5 subs. 5 dagen. P. D. te Boskoop ter zake dat hij op Zondag 31 Januari in zijn winkel sigaren had verkocht. Bekl. deelde mede dat zijn vrouw had geholpen. Ilij zelf was niet thuis geweest en daar zijn eega dacht dat het een vreemde was, had zij hem liet gevraagde gege ven. Verder verklaarde bekl. steeds Zondags zijn winkel gesloten te hebben. Uitspraak f 2.50 subs. 1 dag. In overtreding der leerplichtwet stond terecht S. J. B. te Boskoop wegens schoolverzuim van zijn nog leerplichtig zoontje. Bekl. zeide dat hij voor het kind reeds een betrekking had gevonden en om die reden had hij, toen bleek dat de jongen nog leer plichtig was, de zaak maar laten rol len. De ambtenaar verzocht een geld boete van f 7.50 subs. 7 dagen. Uit spraak f 7 subs. 7 dagen. H. J. v. d. B. stond terecht dat hij als hoofd eener onderneming door twee personen werk heeft doen verrichten, na eindiging van den arbeidsdag. Bekl. bekende het feit, doch nadien was on middellijk vergunning tot overwerken aangevraagd en verkregen. Vonnis 2 maal f 2.50 of 4 dagen. W. H. L .had als berijder van een motor geen rij- en nummerbewijs kun nen toonen. Bekl. zeide het wel te hebben, doch zijn broer had het tè vo ren gebruikt en nog niet teruggegeven Uitspraak 2 maal f 3 subs. 6 dagen. A. R. had in den polder Laag Bos koop gevischt met schakels zoncler toestemming van den rechthebbende. Bekl. bekende gevischt te hebben, doch zeide wel vergunning te hebben van den belanghebbende K. R. Uit een nader onderzoek bleek dat het visch water toebehoorde aan de Staatsspoor wegen en niet aan R., deze had wel het land in huur maar geen vischrecht. Bekl. werd daarom veroordeeld tot f 8 subs. 8 dagen, met verbeurdverkla ring van het vischtuig. C. van G. te Boskoop had gerookt •terwijl hij zich in een autobus bevond. De bus stond stil en was dus niet als vervoermiddel maar meer als wachtka mer te beschouwen, aldus bekl. 't Was een kwartier voor het vertrek van de bus. De kantonrechter veroordeelde bekl. conform den eisch van het O. M. tot f 4 subs. 4 dagen. T. D. P. stond terecht wegens het lei den van een paard over den openbaren weg per rijwiel hetwelk in de plaatse lijke politieverordening is verboden. Bekl. bekende het feit. Uitspraak f 5 subs. 5 dagen. S. H. f 3 of 3 dagen, J. F. W. t 4 oi 4 dagen. F. Sch. f 3 of 3 dagen. D. W. f 4 of 4 dagen. J. M. G. f 3 of 3 dagen. J. J. v. V. en P. W. f 5 of 5 dagen. A. v. d. W. had ondanks de Zondags sluiting sigaren verkocht. Bekl. deelde mede dat het een familielid betrof die bovendien niet in den winkel was ge weest. Verbalisant kon dit ook niet ver klaren. De ambtenaar van het O. M. achtte het feit niet wettig bewezen en verzocht vrijspraak bij welk requisi toir de kantonrechter zich aansloot. W. L. W. stond terecht als gezagvoer der van de stoomboot „De Volharding te Hazerswoude 189 M. per minuut te hebben gevaren, althans boven het maximum van 150 M. Beklaagde bracht in het midden den zeer korten afstand waarop de overtre ding was geconstateerd. De ervaring heeft geleerd dat de snelheid nooit zuiver te bepalen is over een derge lijk kort traject, terwijl bovendien de afstand tusschen voor- en achterste ven bij de opneming wellicht veron achtzaamd, van zeer grooten invloed op de snelheidsopname is. Het verhaal bevreemdt beklaagde nog meer daar door de concurrentie der auto bussen veel aanlegplaatsen voorbij ge varen worden, zoodat de snelheid over het algemeen ook geringer is dan vroeger. Uitspraak f 5 subs. 5 dagen hechtenis. Scheepstijdingen. HOLLAND-AMER1KA LIJN. DINTELDIJK, v. R'dam 11. d. N.-Pa- cifickust, pass. 23 Dungeness. LOCHGOLL, v d. N.-Pacifickust n. Rot terdam, 23 te Liverp. ANDIJK, 24 v. R'dam Ti. New-York «ai te 6 u. v.m. in zee. LEERDAM, R'dam n New-Orleans, 23 v. Havana. MARYLAND, R'dam n. Baltimore, 23 v. Antw. en pass. Vlissingen. NIEUW-AMSTERDAM, 24 v. New-York te Rotterdam. VOLENDAM, R'dam n. New-York, 22 800 mijl W. v. Valentin. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. KRAKATAU (thuisr.) 22 te Singapore. PRINS DER NEDERLANDEN, 24 V. Batavia n. Amsterdam. BINTANG (uitr) 24 v. Suez. OHAN DE WITT (uitr.) 23 v. Algiers. ROTTI (uitr.) pass. 22 Ouessant. RONDO (thuisr.) pass. 23 Perim. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. FLANDRIA (uitr.) pas. 23 Fernando Noronha. MAASLAND (thuisr.) pass. 24 Dunge ness. ORANIA (thuisr.) 22 v. Rio Janeiro. ZAANLAND (thuisr.) pass. 24 Lidv. ZEELANDIA (thuisr.) 23 v. Lissabon. DELFLAND (uitr.) pass. 24 Fernando Nohoronha. GELRIA, 24 v. A dam n. B.-Ayres. ROTTERDAMSGHE LLOYD. BLITAR (thuisr.) 23 v. Colombo. PATRIA, 24 v. R'dam n. Batavia, waa te 4. u. 40 nam. in zee. SLAMAT (thuisr.) 25 nam. 2 uur te Marseille verwacht. SOEKABOEMI (thuisr.) 23 v. Marseille TABANAN (uitr.) 24 v. Port Said. HOLLAND-ATRIKA-L1JN. BILLITON, 24 v. Antw. n. A dam. KiKTFONTEIN (uitr.) pass. 24 Vlissin gen van Antwerpen. SPRINGFONTEIN (thuisr.) pass. 24 Ouessant. TOBA (thuisr.) 22 v. Kaapstad. SALABANGKA (uitr.) pass. 22 Perim.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6