dag-agenda. "buitenland.'" gemengd nieuws. uit de omgeving. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 25 MAART 1926 Donderdag 25 Maart, 's av. half acht „Prediker", Jan Vossensteeg: Ds. J. P. Pauwe. Leiderdorp. Donderdag 25 Maart, 's av. half acht'. Geref. Kerk: Propagan- da-avond der Chr. Zangvereen. „Ex celsior". Zang, Muziek, Inleiding Vrijdag 26 Maart, 's avonds 8 uur. Lezing Ned. Chr. Vrouwenbond, in de Nutszaal. Spreker Prof. v. Nes, over „Zinzendorf stichter der Broederge meente Katwijk aan Zee. Vrijdag 26 Maart, 's avonds half acht. Paviljoen van het Badhotel: Ds. M. H. A. v. d. Valk, van Botterdam, over „Lenin en het Bolsje wisme". De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 21 Maart tot en met Zondag 28 Maart waargenomen door de apotheken der heeren: D. J. v. Driesum, Mare 71, Tel. 400, en G .H. Blanken, Hoogewoerd 171 Tel. 502. Mei a.s. in dienst gesteld. Tevens wordt dan het aantal treinen uitgebreid. Wanneer de electrificatie van de lijn HaarlemIJmuiden gereed is, vermoe delijk in Mei 1927, zal het aantal trei nen nog belangrijk grooter worden dan thans. Invoerrecht op vleesch. De minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie van deskundigen voor de samenstelling van de prijscourant ter berekening van het invoerrecht op versch of gekoeld vleesch in hare ver gadering van 23 dezer bedoelde prijs courant heeft vastgesteld als volgt: Rund- en kalfsvleesch, versch of ge koeld, 100 kg. f 0.90, paardenvleesch versch of gekoeld, 100 kg. f 0.50. Gedurende de maand April 192G zal mitsdien het invoerrecht voor de hier boven bedoelde vleeschsoorten bedra gen 10 pet. van de hiervoor vermelde waarden. Critiek op Minister Van Royen. De „Java-Bode", verwijzende naar deri aanbouw van schepen door Japan waarvoor ter vervanging van buiten dienst gestelde Japansphe oorlogssche pen 325.000.000 Yen is toegestaan, cri- tiseert onder het hoofdje „Schandelijk gepeuter'' de schrapping van de reeds door den Volksraad ten behoeve der Marine aanvaardde f 2.400.000. Het blad keurt de eerste regeeringsdaad van den minister van Marine ad inte rim, Van Royen, af. Eet „Nieuws van den Dag" van Ned„-Indië", ofschoon geen voorstander van uitbreiding der Marine laakt het decedisme in optima forma, te meer daar de begrootings- post door den Vo-lksraad was aangeno men en door de regeering was behou den. Het blad vermoedt,, dat, nu de mi nister van Koloniën accoord ging met die schrapping van f 1.200.000, zijnde de helft van den post Marine, dit wel licht de conditie is geweest, waaron der de heer Koningsbergen het minis terschap heeft aanvaard. Zegelrecht van volmachten. Naar het Hbld. veneemt, zijn op grond van art. 32, 40 van de Zegelwet 1917 van het Zegelrecht vrijgesteld de volmachten voor het inleveren van reclames tegen belastingaanslagen, het in beroep gaan van beschikkingen op reclames en hert aanteekenen van cas satie tegen beslissingen op beroeps schriften. Volmachten voor het invul len van belastingaangiften vallen on der de vrijstelling „verdere stukken genoemd in artt. 32, 30, der Zegelwet. Een volmacht echter om een procedu re voor een kantonrechter te voeren, is aan Zegelrecht onderworpen vol gens artt. 23, 120 dier wet. Hoe moet Drente geholpen worden? Schrijvende over de toestanden in de Drentsche veenstreken schrijft het Tijdschrift van den Nederlandse hen Werkloosheidsrajad: „De toestand ïs ernstig, het kan niet genoeg worden gezegd, maar laat men toch in vredesnaam den menschen in het veengebied van Drente niet de il lusie willen bijbrengen, dat ze in dat gebied bij voortduring hun brood zui len kunnen- verdienen. Zij die er than* nog wonen, althans duizenden van hen, moeten er uit, men zal de waarheid klaar en. duidelijk onder de oogen heb ben te zien geen pogingen mogen aan wenden om het wegtrekken tegen te gaan. Eerst na eenige menschenleeftijdcn, wanneer de structuur van den bodem, nadat het veen er geleidelijk zal zijn verdwenen veranderd is, zal een ande re cultuur suikerbieten, tuinbouw wellicht op groote schaal mogelijk zijn en daardoor weer de gelegenheid ope nen voor vestiging. Het middel tot verbetering van den huidigf/n toestand dus oordeelt het tijdschrift is verplaatsing van de bevolking. BUITSCKLAN»'s HANDELS POLITIEK. Naar scherper proiectiemaatregelen. De nieuwe Duitsche rijksminister voor »de Voedselvoorziening, Haslinde, heeft gister de tweede lezing der begrooting van zijn departement ingeleid met een Srogramreae over de douane- en han- elspolitiek van Duitschland. In deze redevoering pleitte hij ten gunste van het heften van bescher mende rechten.. De minister betoogde, dat de aan den landbouw zoo lang onthouden en bil 'het douane-ontwerp voor belang rijke posities slechts onvoldoende ver kregen agrarische rechten, zulks in verband met den eigen goeden oogst, nog slechts in geringe mate verbete ring h ebben gebracht. Een aantal door Duitschland gesloten handelsverdra gen hebben de situatie nog verder ren nadeeie van den Duitschen land bouw gewijzigd. Wat zijn persoonlijke meening be trof, verzekerde Haslinde, dat nij in het volle besef der moeilijke positie en voornamelijk,ten einde in de voed selvoorziening van het Duitsche volk verbetering te brengen, nadrukkelijk ervoor opkomt, dat bij nog te sluiten handelsverdragen meer rekening ge houden wordt met de belangen van den Duitschen landbouw en dat aan den landbouw niet wordt onthouden een krachtiger bescherming, die bij de verscherping der economische crisis noodzakelijk is. Zeer verontrustend noemde de mi nister den sterk gestegen invoer van melk en zuivelproducten. Het invoer- saldo voor melk heeft in 1925 be dragen 538.702.100 Mark tegen on geveer 188.0.0.000 Mark in 1913. Ook groenten en andere tuinbouw producten zijn bij het sluiten der lian deisverdragen bijzonder ernstig in het gedrang gexomen. De minri.er wil dan ook ades doen, ten einde deze takken van oediijf te hu.p te komen. De L/uxaChe beetwor.ei ïiidastne, moet beter beschermd worden tegen den kummiatig opgevoerden suixer export uit andere landen. De Duitsche haringvloot moet wor den uitgebreid en beter worden uit gerust, ten einde Duitschland te be vrijden van den gewe.d gen haring- invoer uit het buitenland. Haslinde eindigde zijn iede met de opwekking: „Duitscherg, gebruikt Dui sche producten!" Bijval en critiek. Hoe goed de minis ter.eele redevoe ring bij de Duitsch-nat.onalen in den smaak viel, woidt wel bewezen door het feit, dat de Duitsch-nationale af gevaardigde Stubbendorf zijn rede aan ving met de woorden, dat hij zich na de door den minis.er gegeven uit eenzettingen nauwelijks meer als spre ker der oppositie gevoelde. Daarentegen werd door de sociaal democraten betoogd, dat men zien on der den druk van den hu.chgen nood toestand in den Duitschen landbouw niet moest vas.feggen op ezn cfouane- en economiscne politiek, die voor het Duitsche economiscne leven als geheel nadeelig moet zijn. HET PROCES-MATTEOTTI. De uitspraak. Het gerechtshof te Ch.eti heeft gis teren uitspraak gedaan in het pro ces-Matteotti. Dumini, Volti, en Peveromo werden tot 5 jaar, 11 maanden en 5 dagen opsluiting veroordeeld, en de kosten van het ,proces; tevens werd hun het recht ontnomen, om nog ooit een open baar ambt uit te oefenen. Ma.aorïa en Voola werden vrijge sproken. Den veroordeelden zal een vermin dering van vier jaar gevangenisstraf worden verleend. ERNSTIGE SCHEEPSRAMP IN BRAZILXë. 105 meascheu omgekomen. Het Braziliaansche s.s. ,.Fa~s de Car valho' met een licht ontvlambare la ding op weg van Manoas aan de Ama zone naar Toriojaurua, is 22 dezer na bij Coary in brand gevlogen en gezon ken. Honderd en vier personen kwamen bi] de ramp om het leven. De „Paes de Carvalho", die 459 ton meet, is een schip der Amazon ton meet, is een schip der Amazon Ri ver Steam Navitation Cy. Tegen de fopspénen. De Fra-, -c e Kamer beef: mriermor- fen 'n geheele zitting gewijd aan de ehandehng van een initiatiefvoorstel van den "beroemden verloskundige* prof. Pinard, tot het verbieden van de vervaardiging en den verkoop van fop- speenntjes. Pinard had de voTdoening, dat zijn ontwerp werd aangenomen. Het fascisme in België. In den Belgischen senaat, bij het debat over d*e begrooting van justi tie, voerde minister Poullet het woord over de oprichting van gewapende gar den in België. De minister deelde mede, dat sinds eenigen tijd bedreig'ngen werden geuit tegen de regeering en de parlementai re instellingen. De regeering is echter niet van plan. de orde te 'aten versto ren en zij neemt de noodige maatre- feleri om eventueele troebelen te voor omen. De Britsche mijnindustrie. De Britsche premier Baldwin heeft fisieravond de ver egenwoordigers van e vereeniging van mijneigenaars en van de mijnwerkersfederatie ontvan- fen. Hij heeft hun medegedeeld, dat e regeering van haar kant bereid is de maatregelen door te voeren, die noodig zullen zijn om de aanbe\'elin fen van de steenkooicommissie in wer ing te doen treden, op voorwaarde, dat de twee andere partijen bereid zijn het rapport te aanvaarden en het mijnbedrijf verder te voeren op den grondslag van de aanbevehngen van net rapport. Baldwin verklaarde, dat de subsi die aan de mijnindustrie niet kon wor den verlengd, in den tegenwoordigen vorm, maar de regeering is bereid op de bovenvermelde vco. waarde, eenige hulp in de armste districten te overwegen* De toestand in Griekenland. Generaal Pangaios heeft in een in terview verklaard, dat, zoo alle po litieke partijen lot een entente komen, betreffende candidaatstelling van Zai- mis voor het presidentschap der repu bliek, de regeering zijn candidatuur'en zijn program zal steunen, strekkende tot ae binnenlandse!) e kalmeering en den terugkeer tot het normale regime. Wanneer de verzoening een feit ge worden is, zal Pangaios zich terug trekken^ uit de politiek, na z^ijn plicht jegens het vaderland vervuld te heb ben. Arbitrage in Midden-Europa. Het voorbeeld van het arbitragever drag, 'dat tusschen Cechoslovakije en Oostenrijk onlangs .is afgesloten, schijnt navolging te vinden. Uit War schau wordt b.v. thans het bezoek te Weenen aangekondigd van den Pool- schen minister-president Skrzynski, die een Poolsch-Oostenrijksch arbitra ge-verdrag wil voorbereiden. Eveneens verluidt, volgens het „Berl. Tageblait" dat Roemenië tot zulk een verdrag met Oostenrijk wil komen, en gelijksoorti ge onderhandelingen van Oostenrijk met Italië en Joegoslavië schijnen ook al te wachten. Een bezoek van den Joe- goslavischen minister van Buitea- landsche Zaken, Nintsjitsj, aan Wee nen wordt uit Belgrado tégen £0 April aangekondigd, en men hoopt, dan hei verdrag reeds te kunnen onderteeke nen, waartoe de bespreking onmiddel- lijk na Paschen zal worden aangevan gen. Denkelijk is de stoot daartoe gege ven door de besprekingen tusschen Mussolini en Nintsjitsj te Rome, waar op later të Genève een gesprek tus schen hondkanselier Ramek en Nints jitsj is gevolgd. De Anschluss-pers te Berlijn is er weinig over te spreken, dat men in officieële kringen te Wee nen zoo gecoiffeerd doet met de tege moetkomendheid der andere staten je gens Oostenrijk. KORTE BERICHTEN De bond van industrieelen in de Berlijnsche metaal-industrie heelt hei tegen het einde van deze maand af kopende loonsve.drag opgezegd. Het ligt in hun bedoeling de thans gelden de loonen met 10 pet. te verminderen Het aantal werkloozen in Groot- Brittannië bedraagt ruim 1.U7U.000, d.i. 23.ÜCO minder dan de voorafgaan j'e week. Chamberlain heeft in het Lager huis' veiklaard, dat de eerste bijeen komst der voorbereidende ontwape ningsconferentie op 18 Mei te Geneve is vastgesteld. Gemeld wordt, dat de Servische Min. van Buitenl. Zaken, Nintsjitsj begin April zich wederom naar ltal-ë za! hegeven, tot het voeren van onder handelingen met Mussolini, die zien alsdan.te Milaan zal bevinden. Blijkens een mededeeling van de regeering is het Belgische index-cijfer van 15 Februari tot 15 Maart met 5 punten gedaald, zoodat het op laatst genoemden datum 521 bedroeg tegen 526 een maand te voren. Sedert 15 Maart zal het echter, in verhand met de daling van den frank, wel weer ge stegen zijn. De dQodstraf is in Tsjecho-Slo- wakije afgeschaft, behalve voor mis- drijvi-n gepleegd in eën streek, waar de staat van beleg is afgekondigd. KERK EN SCHOOL. De vergadering classis-Amsterdam. In aansluiting van yzat wfi reeds gis teren berichtten over de vergadering der classis Amsterdam der Geef. Kel ken, ontieenen wq nog het volgende aan ,De Standaard''. Be besluiten der Generale Synode, waarbij Br. S. G. Geelkerken en een aantal ouderl'nge i e i d'akenen van den Kerkeraad van Amsterdam-Zuid z'Jn af gezet, werden gelesea en voor kennis geving aangenomen. Het woerd van opwekking en ver maan, dat van de Generale Synode van e Gere o.-m erde Kerken in Ned ?r'and tpt al de Gerei. K r'.cen is u tg gaan, ome.i bij onderzoek, gedaan op oesluit der vergadering, in alle kerken ter clas- si- te zjn voorgelezen. Een brief van dg Generale Synode, waarbij de classis dringend \yerd aange spoord, zoo in het algemeen als ook inzonderheid bij exam;na naarstig toe te zien, dat generlei leering in do ker ken binnendringt, die met de letter of met den geest van de genoemde be slissing in strijd is, en dus, hetzij op het genoemde, hetzij óp eenig ander punt, Hoor een willekeurige Sciiriftuitlegging aan het gezag van 's Heeren Woord te kort zou deen, werd voorgelezen. Besloten werd in' het algemeen, maar inzonderheid bij de examina, naarstig en ten strengste hierop toe te zien. Een missive van de Generale Synode werd voorgelezen, me.dende, dat de classis wordt opgedragen namens de Synode zich ten opzichte van een viertal broeders van Amsterdam-Zuid (drie ou derlingen en één diaken), die niet tegen woordig zjjn geweest op de vergadering van den xerkeraad, 13 Maart npió, te vergewissen, of deze broeders zich met het besluit van de Synode conformeeren en zoo zij dit niet doen, te ontzetten uit hun ambt. Een commissie wordt be noemd, om zich van deze zaak te verge wissen, wat het drietal ouder.ingen be treft. Van den broeder diaken S. Dog ger Hzn., is bericht ingekomen, dat üjj zich niet conformeert. Hierover zou nog nader op deze vergadering gehan deld worden. De commissie bestaat uit de broeders Bs. C. Lindeboom en ou derling W. Andriesse van Amsterdam. idag a.s. zal de classis in voortge zette vergadering bijeenkomen om bet resultaat te vernemen en eventueel ver dere zaken te behandelen. De emeritaats-aanvrage van Ds. A. v. Dijken kwam hierna in bespreking. Besloten werd de behandeling dezer zaak op te schorten, totdat van den ker keraad van Amsterdam-Zuid in zijn te genwoordige samenstelling bericht is in gekomen, dat hij 'met deze aanvrage accoord gaat. Nader wordt nog gemeld, dat genoem de broeder Dogger uit zijn ambt is •ontzet. Ontvlucht. De 70jarige Duit sche architect E. E. W. S. aie naar het parket te Arnhem moest worden overgebracht, wist daarbij te ontsnap pen en nam de vlucht in de richting Nijmegen. S. moest aan de Duitsche autoriteiten worden, uitgeleverd. Straatroof. Toen de heer J. terugkeerend van een feestje, zich huis waarts begaf, werd hij op de Nieuw- straat te Kerkrade aangevallen, mis handeld en van zijn geld en horloge beroofd. De beide straatroovers ble ven onbekend. Bekneld geraakt. Te Scheemda is bij het rangeeren van een goederentrein de hoofaconducteur J". Tamminga uit Groningen bekneld geraakt. Hij .brak eenige ribben, had een ernstige schouderfractuur opge- ioopen, een long gescheurd 511 enkele andere minder ernstige wunden ge kregen. Hij werd m ie> ensgevaarlijxen toestand naar het Academisch Zieken huis te Liro.iingen overgebracht. Tragisch. Te Arcen, zijn, al dus de „N. V. Crt." de heèr G. Bac- kes en diens echtgenoote, na een eent- veibintenis van ruim o4 jaren, op den- ze.fden dag overleden. Een treil er gebleven. Men vreest, zoo meldt een Reu.er-ber.cnt van gisterociitfcïid, dat er een aan tal menschenlevens verloren gegaan zijn bij het z.nken vannacht van den treiler Salmonby uit Grimsby bij den mond van de Humber. Men meldt, dat toïdusver slechts twee van de der; tien koppen aan boord gered zijn. De Salmonby was bestemd voor Ijsland. De schipbreuk was lie. gevo.g van het ontpiotten van den stoomketel. De nestor der dwergen. De dwergen-were.d heeft een groot verlies geleden. Volgens een bericht in de „Chicago Tnouns" is haar nes tor Che Man, die tevens "het klein ste mannetje ter wereld was, over leden op den leef .ij d van 88 jaar. Che Mah was slechts 71 c.M. kort. Vele jaren lang was hij een van de attracties van Cnicago's varieté's. waar hij door zijn candigneid en opgeruimd heid de bezoekers telkens weer m ver rukking bracht. En zij stiert. De oudste in woonster van Enkhuizen, mej. dewed. A. de Haan, géboren Aagje Jonkman, is gisteren, bijna 101 jaar oucf, over leden. Ze is steeds, tot enkele dagen geleden, uitmuntend gezond geweest. Groote brand. Een schrijven uit Guatemala meldt, dat een deel van de zakenwijk van de hoofdstad van Guatemala door brand is vernield. De schade en het aantal slachtoffers zijn nog niet bekend. De anti-korterokken-wet. Krachtens de Grieksche wet, waarbij het verboden is rokken te dragen, welke meer dan 35 cM. van den grond at hangen is Maandagmorgen door de politieleen jongedame van 20 jaar aangehouden. Haar rokken waren 2 cM. te kort. Nadat het meisje was gearresteerd, werd zij onmiddellijk door den rechter tot één dag gevangenisstraf veroor deeld en onder het gejoel en gesis der menigte, die t egen net vonnis op deze manier appèl aanteekende, voor 24 uur achter slot en grendel gezet. Vermist. Te Roosendaal wordt zekere S., ambtenaar bij 'de Nederl. Spoor .veje erm'st. Te 3 uur Din dag- morgen moest hij "in dienst komen, doch is niet verschenen. Omtrent zijn verblijf verkeert men volslagen in het onzekere. Een war te oplichter. ■•In Januari van het jaar 1923 kwam op een morgen in het Zuid Hollandsch Hotel op de Korte Hoogstraat te Rot terdam een deftig gekleede néger, die vertelde, dat hij met zijn auto uit Pa rijs gekomen was, maar onder Roo sendaal een panne had gekregen. Zijn moeder en een kamerdienaar waren acthergebleven. Hij wilde hier geld innen, teneinde de stukke auto naar hier over te laten brengen. De neger bestelde voor zich een kamer hij kreeg kamer 13 en gat opdracht, twee andere gereed te houden voor zijn moeder en den kamerdienaar, die zouden volgen. In het vreemdelingen- boek schreef hij neer: Baron Otto de Guric. Volgens z'n beweringen zou hij aan het Engelsche gezantschap te 's-Gra- venhage verbonden zijn, doch eigen lijk was hij militair van beroep en of ficier van het negentiende regiment Royal Lancers. Men vertrouwde hem en hij wist zich zoo goed voor te doen, dat een logeergast zich weldra met hem occupeerde. Baron Otto de Guric z'n Engelsch vfas n.et bepaald perfect en daarom meende de logeergast, een planter uit Britsch Guyana (Dema- rara, Zuid Amerika; zich nuttig te kun nen maken, door den zwarten baron te helpen. Deze wist het in korten tijd zoover te brengen, dat de planter hem ne gen en twin ig gulden leende en later nog eens zestig gu.den. Met den plan ter en een vriend van dezen, een Rot- terdamscn kantoorbediende, is hij des avonds uitgegaan. De Kantoorbedien de had 'èr op verzoek geen ftezwaar Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren ia BERLIJN, 505 en 576 M. Vanaf 7.50 ook op 1300 M. 6.Lezingen. i S.20 Concert. iji&LL 9.20 Nieuws. i'feSïüï 9.50 Muziek. 1 I DAVENTRY, 1600 M. Zie Londen. 7.50 Concert. IO-45 Weerbericht voor zeevarenden 10.50 Muziek. DORTMUND, 283 M. 5.20 Lezingen. 7.-50 Opera. - ELBERFELD, 259 M. S.20 Leringen. 0.20 Bonte avond. HILVERSUM, 1050 M. 5.Concert. 6.30 Fransche les. 7.30 Politiebericht. 7.45 en 10.Persberichten. 8.15 Aansluiting Concertgebouw. LONDEN, 365 M. 5.35 Kinderuurtje. 0.20 Muziek. 7.20 en 10.20 Tijdsein, vveerber., nieuws. 7.50 Concert. 10.50 Muziek. MüNSTER, 410 M. 5.20 Lezingen. 7.50 Opera. PARIJS (Radio-Paris), IZ50 M. 5.05 Orkest. 6.05 en 8.35 Persberichten. 9.05 Opera-fragmenten. ZURICH, 515 M. 5.35 Kinderurnfcje. 6.10 en 9.10 WeerbericHt en nieuws. 7.50 Zwitsersche liederen. tegen, om zijn nieuwen vriend twee honderd gulden te leenen. Hij kreeg er een wisselbrief van' 1160U.,op de Amsterdamsche Bank als pand voor in de plaats. In het Zuid teruggekeerd, ging de neger 's avonds laat nog even uit, maar kwam niet weer terug.^ De ober zal met een chèque van f2650.op de Amsterdamsche Bank. Wat men vermoedde, werd bewaarheid. Het bleek een vaische te zijn. Ook de kan toorbediende kwam tot de pijninijke conclusie, dat zijn wisselbrief een vodje papier was. Men hoorde niets meer van den zwarten baron. Hij scheen spoorloos verdwenen. Dezer dagen echter werd in de straf gevangenis te Haarlem ingesloten een neger, George Carter genaamd, wietis signalement merkwaardig veel over- eenkoms. bleek te hebben met dat- van den zwarten baron, en hij was gearresteerd in verband met onlangs te Amsterdam gepleegde oplichtingen, in den geest als de zooeven beschreven Aan verschillende personen, die Ba ron de Guric hadden meegemaakt, werd de ge angene daarom vertoon! en men herkende hem met groote stel ligheid. Hij beweert desniettegenstaande, in Januari'1923 niet te Rotterdam te zijn geweest, maar in die periode te Nizza te hebben vertoefd met een comtesse Makoffsky. De man, zoo zegt men, liegt dat hij zwart ziet. ROELOFARENDSVEEN. Aan het verslag en rekening van de Brandwaarborgmaatschappij St. Pan- cratius ontleenen wij het volgende: Het jaar 1925 was voor de vereeni ging weer een gunstig jaar. Er werden 27 nieuwe leden ingeschreven, terwijl er 6 werden afgeschreven wegens ver trek uit de gemeente. Het ledental be droeg op 31 December 489. Aan nieuwe verzekeringen werd in geschreven voor een bedrag van f 174.900; aan verhooging of beschrij ving van bestaande posten f52.160, te zamen f 227-.060. Daarentegen werd afgeschreven voor de som van f 21.600, wegens verplaat sing der goederen buiten de gemeente, zoooat op het einde van het verslag jaar verzekerd was voor f 3.273.5510. Daarenboven was nog aan tijdelijke verzekeringen, zooals bloembollen, in gezouten groenten en diversen inge schreven voor f 360.000. Het laatst uitgegeven polisnummer is 1019. Aan in leggelden werd ontvangen f 509,32, aan premiegelden f 5600,01, aan rente van belegde gelden f934,55» restitutie der reassurantie f 228,90, ze en taxatie f 76,50, te zamen aan ontvangsten f 7349,08. De geheele uitgaaf bedroeg f 43^2»97 zoodat een winst is gemaakt van. f 2986,11, waardoor het reserve kapi taal is gestegen tot f 25.460,65. Aan brandschade is uitbetaald!414,5° over 12 verschillende posten. In het afgeloopen jaar werden 6 be stuursvergaderingen gehouden, op wel- ke vergaderingen vooral de herverze kering qsn belangrijk punt van behan deling was. b Ten slotte constateert het verslag, dat onder de vele vereenigingen, wel ke in Roelofarendsveen ziin opgericht, De Onderlinge Brandwaarborgddij een zeer voorname plaats inneemt, zoodat het alleszins gerechtvaardigd is, om al le inwoners aan te sporen om hunne verzekeringen bij deze plaatselijke ver- eeniging te sluiten. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft men geiracht zien toe gang te verschaffen tot de woning van den heer J. van der Geest, caf.houder alhier. Door uitsnijding van een ruit had men een der deuren geopend. In het

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2