Oit nummer bestaat uit TWEE Bfaden. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 6e JAARGANG WOENSDAG 24 MAART 1926 NUMMER 1780 lEDWE LEIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 V Oud-ministers. Ons Zeeuwsche orgaan maakt de op merking dat de ministers, die door de fatale politiek van 11 Novemb. uit hun ambt geraakt zijn, behoorden in de Kamers te kunnen terugkeer en. „Twee. A R Kamerleden hebben al dadelijk hun zetels aan de oud-minis ters Colijn en Rutgers aangeboden. Wij gelooven wel, dat 'tnaar den wensch der A.R. partij zou zijn wan neer beide oud-ministers konden be sluiten of in de gelegenheid werden gesteld zoo spoedig mogelijk in de Ka mer terug te keeren. Natuurlijk geldt dit niet voor hen beiden alleen, maar niet aan ons komt 't recht toe, onzen wensch ook tot de overigen uit te strekken. De oude Romeinen hadden 'n rechts regel jure postliminii volgens welke een burger, die uit de krijgsge vangenschap was teruggekeerd, in al zijn rechten werd hersteld, als ware hij nooit weg geweest. Met het derde der vergelijking reke ning houdend, zouden wij er voor we zen, dat deze rechtsregel regel werd onder ons De partij geeft haar beste mannen voor een Kabinet, wat ligt meer voor de hand dat dat zij bij af treding van het Kabinet, deze mannen weer opvordert voor de Kamer!" Precies ons gevoelen. Het moest boven allen twijfel verhe ven zijn, dat mannen als Colijn, Rut gers en Schokking, wanneer zij dit wenschten onmiddellijk in de Kamer konden terugkeeren. Zooals bekend heeft de heer v. d. Heuvel onmiddellijk zijn zetel aan den heer Colijn aangeboden. En blijkens de mededeeling van „De Zeeuw" is ook de terugkeer van den heer Rutgers mogelijk gemaakt. Ons was dit niet bekend en wij ver nemen het met genoegen. Door mannen als hierboven genoemd een zetel aan te bieden, dient men niet hun persoonlijk belang, maar het landsbelang en het belang van de partij die ze vertegenwoordigen en de beginselen die zij dienen. V De eerste vrucht. De heeren gezantschapsbestrijders die in bond met de meest revolutio naire elementen het gezantschap ver wierpen en de coalitie om hals brach ten. hebben reeds thans de eerste vrucht van hun optreden geplukt. Minister Colijn was voornemens de Staatsloterij af te schaffen. Maar Minister de Geer volgt dit voor beeld niet. Dit Kabinet wil zich buiten alle po litieke verwikkelingen houden en daar om behoort ook deze kwestie voor haar tot de verboden onderwerpen. Voorshands, zoo heeft de Minister meegedeeld, zal in den bestaanden toe stand geen wijziging worden gebracht. Ziedaar de eerste vrucht voor... de linkerzijde, die mannen als Ds. Ker sten en Snoeck Henkemans hoogst dankbaar is, dat zij den coalitiewa gen zoo netjes hebben doen vastloopen. STADSNIEUWS. Opening van het nieuwe laboratorium van den nieuwen keuringsdienst van waren. Het sedert eenige dagen gereedgeko men laboratorium van den Centralen Keuringsdienst van waren voor deze omgeving, dat zooals men weet, van het pharmaceutisch laboratorium in de Hugo de Grootstraat naar een daar voor ingericht gedeelte van het mili tair hospitaal aan den Morschweg is overgebracht, is gistermiddag met eenige plechtigheid officieel in gebruik genomen. De opening werd o.m. bijgewoond door een aantal autoriteiten, o.w. wij opmerkten den algemeenen directeur - van het departement van volksgezond heid, Mr. Liebaert Peerbolte, als ver tegenwoordiger van den Min van Ar beid, den hoofdinspecteur Mr. Coe- bergh en den inspecteur, den heer Dol. Van de volksgezondheid voor dit dis trict, het voltallig college van burge meester en wethouders van Leiden, met uitzondering van den heer Mul der. die nog ongesteld is, en voorts de burgemeesters van verschillende ge meenten in den kring Leiden, zooals burgemeester P. A. Colijn, van Bos koop, Mr S. C. v. Dobben de Bruyn, van Bodegraven. H. Eenhuis, van Lis- se, J. M. E. Kwint, van Koudekerk, A. J. Schölvinck, van Warmond enz. ne vens Mr. Dr. Strijen, den gem. secre taris, den direct, van gemeentewerken, Ir. Driessen, den onderdirecteur, den heer de Blaauw, terwijl ook het gehee- BUREAUHooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent le personeel van den Keuringsdienst aanwezig was. De aanwezigen werden verwelkomd door den directeur van den Keurings dienst, Dr. J. J. v a n E c k, die in een uitvoerige rede de groote beteekenis van den Keuringsdienst en dies van de hulpmiddelen, waarover hij heeft to beschikken, ontvouwde. Toen indertijd Minister Aalberse, ge boren Leidenaar, een ontwerp Keu- ringswet aanhangig maakte, geschied de dit als vrucht van de opgedane er varing, in enkele locale diensten, zoo als die hier en daar op eigen initia tief, waren opgetreden. Die ervaring leerde dat alleen een wet die voor het geheel e land bindend was, met resul taat de vervalsching van levensmid delen zou kunnen tegengaan. Met trots zei spr. er op te kunnen wijzen dat, na Rotterdam, Leiden de eerste gemeente was die, op initiatief van prof. Wijsman, onder het burge meesterschap van den heer Was, on onder leiding van Dr. Filippo, een ei gen laboratorium opende. Lettende op de menigvuldige knoeie rijen, die 20 jaar geleden nog voorkwa men meende spr. den toestand van dien tijd wel te kunnen vergelijken met den Klassieken Augius-stal. Er viel voor de enkele keuringsdiensten die er bestonden ontzettend veel te doen. Daarbij kwam nog een wettelijk bezwaar,want niet algemeen was het oordeel over de juiste interpellatie van het in de toenmalige wet voorkomen de: ondeugdelijk van samenstelling. Gelukkig werd, onder medewerking van pers en publiek, de beteekenis van 'e warenkeuring steeds beter beseft Reeds in zuiver economisch opzicht blijkt die beteekenis zoo groot, aldus spr. als men in aanmerking neemt dat iedere vervalsching met slechts 1 pet. de koopkracht van het Nederlandsche volk voor f20.000.000 benadeelt. De wet-Aalberse bracht o.m. twee groote verbeteringen: een betere om schrijving van de eischen waaraan de waren moeten voldoen, en een voor schrift waaraan men in het geheele land was gebonden. Zoodat de ver schillend geipterpreteerde bepalingen, -ook die van den Codex Alimentarius, werden vervangen door duidelijke keu ringsreglementen. terwijl tevens het onderscheid werd opgeheven tusschen de streken waar geen, en waai* wèl een Keuringsdienst bestond. Aan het reeds bestaande Leidsche laboratorium behoefde niet veel. te wor den veranderd. Voorschoten en War mond waren de eerste gemeenten die zich aansloten Spoedig deed zich in het laboratorium aan de Hugo de Grootstraat gebrek aan ruimte gevoe len. Doordat Prof. Wijsman, de geeste lijke vader van den Keuringsdienst te vens directeur was van het pharm. laboratorium, was de regeling voor de gemeente Leiden niet onvoordeelig, wat ook het geval was onder den op volger van prof. W. prof. v. Itallie. Maar op den duur kon het zoo niet blijven, vooral daar het personeel zich uitbreidde van 4 tot 13 personen Be gonnen werd vast met uit de batige saldi een fonds te vormen voor een nieuw instrumentarium. Bij de invoering der wet-Aalberse in 1921 werd een plan gemaakt voor den bouw van een nieuw laboratorium De kosten werden geraamd op f 180.000 Edoch. On n' excute pas tout ce que 1' on pro pose, et le chemin est long de project a la chose zei Molière, en zoo was het ook hier. De bezuinieing kwam, ook bij het rijk, en den Haag vroeg een beperking der kosten van minstens 50 pc*. Dit gelukte wel niet geheel, doch gemeen tewerken slaagde er toch in em be- dui.iend goedkooper en toch goed ge bouw le proiecteeren. He'aas begon de noodzaak van be zuinigen nog meea* te klemmen, en het nieuwe laboratorium geraakte zoo ver in het verschiet, dat men zich onwillekeurig ging verzoenen met de gedachte dat alles wel bij het oude zou blijven. De toestand was echter, zooals spr. uit enkele voorbeelden liet blijken, verre van ideaal. Vooral met de ruimte was het treurig gesteld, en de 65 tre den hooge trap gaf den keurmeesters heel wat moeite Maar het ergste was dat de gelegenheid ontbrak voor be trouwbaar bacteriologisch onderzoek. Toen kwamen nieuwe geruchten in omloop. Het laboratorium zou eerst worden ondergebracht in een der ge bouwen van het nieuwe Ziekenhuis; later was er sprake van 's-Gravenstein Totdat het oog viel op dit gebouw, dat na veel correspondentie met de depar tementen en nadat de burgemeester zelf de zaak had bepleit, voor dit doel werd afgestaan. En thans zijn de kille zalen en stren ge bureaux omgebouwd in een labo ratorium. dat, hoewel er de luxe aan ontbreekt, voldoet aan alle redelijke eischen. In dit verband brengt spreker dank aan allen die hadden medege werkt, in het bijzonder den burge meester, den dir-generaal v. d. volks gezondheid, den hoofdinspecteur, den inspecteur en prof. v. Itallie. Spr. hoopt dat het laboratorium in de behoeften zal blijken te voorzien en dat er met lust en ijver zal kunnen worden ge werkt in het belang der volksgezond heid. Na zich vervolgens nog te hebben ge richt tot den directeur en den onder directeur van gemeentewerken, de in specteurs van de Volksgezondheid, B. en W. en in het bijzonder Weth. Mey- nen, de burgemeesters der kringge meenten, de commissie van bijstand uit den raad en den secretaris daarvan den heer F. G. Rosier, verzocht spr. den burgemeester het laboratorium te willen openen. Jhr. de G ij s e 1 a a r, het woord ne mend. zei, als burgemeester van de centrumgemeente, eenige woorden to willen wijden aan de opening van dit laboratorium, waarvan de noodzake lijkheid reeds lang is gevoeld. Spreker herinnerde aan den arbeid van den keuringsdienst, en de comm. van bij stand waarvan weth. Meynen voorzit ter is, aanvankelijk zooals het labora torium werkte onder dr. Filippo sedert 1907 onder Dr. v. Eek. Met veel waar deering gewaagde spr. van het werk van den laatste en van diens rechtvaar dig optreden, ook in den zoo moeilij ken oorlogstijd. De bank, die voor mij is opgericht, aldus spr. komt hem voor tweederde toe. Ik ben overtuigd van zjjn groote onpartijdigheid, waardoor de leiding van den dienst bij hem in goede handen is. Wie goede producten verkoopt kan over hem gerust zijn. Na den vertegenwoordiger van den Min. v. Arbeid, de inspecteurs, den heer Rosier en prof. Itallie, die helaas door ongesteldheid verhinderd was. te hebben bedankt, opende spr. het labo ratorium, met den wensch dat Dr. van Eek er nog vele jaren in werkzaam zal zijn. Hierna werd de eeréwijn aangeboden, en maakten de aanwezigen onder lei ding van Dr. van Eek en Mej. Sneth- lage een rondgang door het ruime en uitstekend ingerichte laboratorium. Prof. Meyers. Prof. Mr. E. Meyers, hoogleeraar in het burgerlijk en internationaal pri vaatrecht, die, zooals is medegedeeld met eenige maanden verlof naar Chili zal gaan vqor arbitrale aangelegenhe den, is heden vertrokken. Gedurende zijn afwezigheid zullen de colleges in zijn vakken worden afgenomen door de hoogleeraren Schel tema en van Oven. Radio-uitzending. Naar wij vernemen, zal op den a s. tweeden Paaschdag de kerkdienst der Geref. Kerk te Leiden, per radio wor den uitgezonden. Deze kerkdienst heeft plaats in het kerkgebouw aan de Hooigracht; als prediker zal optreden Ds. W. Bouw man. Zijn wij wel ingelicht, dan hoopt Ds. Bouwman het Woord te bedienen naar aanleiding van Joh. 20: 29b. „Za lig, die niet zullen gezien hebben en nochtans zullen geloofd hebben. Het uitvoerige programma wordt als gewoonlijk onder Radioberichten gepubliceerd. Ned. Zakbijbelbond. Op uitnoodiging van de alhier be staande afdeelingen van den Christ. Vrouwenbond en den Chr. Meisjes- bond heeft gisteravond mej, v. d. Mersch uit Scheveningen in het Nuts- gebouw een lezing gehouden over het werk van den Intern Zakbijbelbond. De vergadering was goed bezocht. De spreekster gaf op prettige wijze een beschrijving van het werk van den bond, zooals zich dat uitstrekt over de geheele wereld en gelukkig hier en daar reeds vruchten begint te geven. Het doel van den bond is, de ver breiding van het Evangelie, door het verstrekken van bijbels die de aange slotenen steeds bij zich kunnen dragen De leden teekenen een besluit waarbij zij zich verbinden iederen dag een hoofdstuk uit den bijbel te lezen. De spreekster noemde treffende resulta ten van dit werk; zoo b.v. van een blinde in Korea, die 5000 mijlen liep om een bijbel in brilleschrift te be machtigen, en eenmaal tot het lezen ervan gekomen, onder den indruk kwam van het Evangelie, gewonnen werd voor Christus en in zijn omge ving tot een rijken zegen werd, zoodat daar thans veel zakbijbelclubs worden gevonden. Voorbeelden van gelijke strekking werden genoemd als voorgekomen in andere landen, oa. België, waar in de uitsluitend Roomsche streken 't werk van den bond veel zegen verspreidt. Bij het ingaan van de pauze werd dc tekst van het bondslied op het projec tiedoek gebracht, zoodat dit door alle aanwezigen kon worden gezongen. De lichtbeelden, op het doek gebracht door den heer Flaman, brachten aar dige momenten uit bet werk van den zakbijbelbond. op het doek, en tevens enkele symbolische voorstellingen, die indruk maakten. Mej. G. Kroes, die de vergadering leidde bracht de spreekster hartelijk dank voor haar belangwekkende le zing. Voor wie in het nuttige werk van den bond belangstelt, en het zou willen steunen, zij medegedeeld, dat de heer Keulemans., Seringen9traat, optreedt als correspondent voor Lei den. Orgel kerk Heerengracht. Naar men ons mededeelde, zal het gerestaureerde orgel der kerk Heeren gracht binnenkort in gebruik worden genomen. Deze ingebruikneming zal plaats hebben op Donderdag 1 April, in een afzonderlijke samenkomst der gemeen te. De heer Besselaar, de bekende or ganist te Rotterdam, onder wiens lei ding de restauratie plaats hajd, zal het orgel bespelen. De samenkomst zal geleid worden door een der predikanten. Verwacht mag worden dat velen de ze samenkomst zullen bijwonen. Ds. W. den Hengst. D9. W. den Hengst, wien zooal9 men weet emeritaat is verleend, hoopt, in dien zijn krachten hem daartoe in staat stellen, op den a.s. Tweeden Paaschdag afscheid te nemen als pre dikant bij de Geref. Gemeente alhier. Op dien dag zal het juist 37% jaar geleden zijn dat Ds. den Hengst als predikant bij de Geref Kerken beves tigd werd en tegelijk zal het op dien dag 10 jaar zijn geleden, dat hij zijn intrede deed als predikant bij de Ge ref. gemeente alhier. Wel dus een gedenkwaardige dag voor den scheidenden leeraar. Prof. Mr. C. van Vollenhoren. Prof. Mr. C. van Vollenhoven, die zich omstreeks half Januan naar Ame rika heeft begeven, in verband met de regeling der Amerikaansche-Mexiaan- sche geschillen, waarvan hij' arbiter is, wordt omstreeks half April hier ter stede terugverwacht. ALR. Kiesvereeniging. Wij herinneren aan de jaarvergade ring van de A.R. Kiesvereeniging, die hedenavond acht uur in de bovenzaal van „Amicitia" wordt gehouden. Gezien de agenda is er alle aanlei ding tot een gertouw bezoek van deze vergadering op te wekken. Gistermiddag tegen vijven had op den hoek van de Kraaierstraat en het Levendaal een aanrijding plaat9. Een door een dokter bestuurde auto kwam het Levendaal afrijden in de richting van de Rijnstraat, toen uit de Kraai erstraat de wielrijder F. G. P. aan kwam, die zijn draai te kort nam, met het gevolg, dat hij kwam te vallen. Hij kwam zelf met den schrik vrij, doch de fiets moest het loodje leggen en werd gekneusd van de plaats des on- heils weggedragen. Door de wed O. Emmaatraat, is bij de politie aangifte gedaan, dat tij dens haar afwezigheid van 14 dageu in de maand haar gasmeter door on bevoegden is gelicht. Er zat een be drag van pl.m. f5 in. Bij de politie meldde zich zekere G. M. een 29-jarige jonge man, die vroeg, hoeveel hij er mee verdienen kon, indien hij een de vorige week ge stolen fiets kon terug bezorgen. Hem werd geantwoord, gaarne van zijn aanwijzingen gebruik te willen maken en als deze waarde hadden, was de mogelijkheid van een belooning door den eigenaar uiteraard niet uitge9lo ten, doch de politie kon niet beginnen met geld te geven. Daarop wendde G. H. zich tot den eigenaar, die hem een tientje beloofde als hij het rijwiel terugbracht. Even later bracht hij het inderdaad terug. De politie vertrouwt dit zaakje niet erg en heeft den man daarom maar in bewaring gesteld. Het is niet onmoge lijk, dat hier diefstal of heling in het spel is. Hedennacht is door de politie een geelkrulharige hond van 25 c.M. hoog te, die onbeheerd op straat werd aan getroffen, in bewaring genomen. Wie is de eigenaar of eigenares? Burgerlijk* etend. Geboren: Wilhelmus, zv. W. Par don en M. Boon; Clasma, dv. J. A. v. d. Berg en C. E. Hassing; Willem Frederik Lxxlewijk, zv. W. T\ L. v. Berg en C. C. v. Haasteren; Tantina Tohanna Maria. dv. A. Pielanen en"H. Gort: Geertrui, dv. C. de Groot en R. Schuilenburg; Elias Abraham Tho- maj zv. f. 't Hart eu. E. Verlint; Ber- nardus. zv. F- Rekker irj en A. M. Pee e s; W llem or ieli' P. Wil- schu ci J. kout :o in. o ;i,ir, Mar a dv. A. de Vogei e:i C.A y Horree; Tho:r.a> Gijtbe.rjs, zv. 1. C. Galjaard en J. Buis; Karei Gomel s zv. K. C. v. Binnenland. De begrootingen van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, van Marine en Justitie door de Tweede Kamer aan genomen. De memories van antwoord inzake de Onderwijsbegroting en van Water staat. De zetel van Bloembollencnltnnr. Oud-Minister Weiter benoemd tot lid van den Raad van Ned. Indlë. Geen afschaffing van de Staats loterij. Buitenland. De Lagerhuis-debatten over de mis lukking van Génève. De Rijksdag-debatten over Génève zijn geëindigd met de aanneming eener motie van vertrouwen. De kans op aanneming van Péret's financiëele voorstellen is uiterst ge ring. Ark en J. Nieuwenhuizen; Franciscu3| Jozef Maria zv. F. A. v. Nes en C. Carel, zv. A. Vijlbrief en J. v. d. Reijden; Jan Daniël, zv. J. D. de Vroe de en A. A. v. Westbroek; Pieter Leeni dert, zv. P. Lems en K. Bouwmees ter; Jozef Nies. Maria, dochter van N. Bakker en M. Huigsloot. Philip- pus Maria Josephs,, Ruaoit Josephus, zoons van P. de Vries en W,. C. Molt- hoff. Jan, zoon van W. F. de Bruyni en iï. v. Strater. Maria Catherina,, dochter van P. Pikaar en J. de laRie. Maria, dochter van T. P. C. de Win ter en C. Zwart. Anna Jacoba, doch ter van J. Philippo fen C. Oost veert. Hendrik Simon, zoon van H. S. Kok en G. Riethoven. Maria Elisth. Magda. dochter van C. M. J. Boom en E. Wi. Kerkhof. Hendrik Gerar- dus, zoon van A. Wets el aar en J. C. Bonnet. Antonius, zoon van J. Sier a en, E. Bonte. Cornells, zoon van C. Roe- iandse en M. Cambier. Tiieresia An.a. Maria, dochter van A. Martijn en D. P. Kokschoorn. Johanna Jacoba, dochter van I. A. v. d. Tuijn en D. Rijgersveer. Gehuwd: H. v. d. Óodenalier. gesch. en L d. Eckel, gesch. W. Oudshoorn, j.m. en J. v. Eginond, gesch. A. v. d. Berg, j.m. en S. C. W. Taaelaar, j.d. G. J. v. Wagemans jm. en A. .Miaee, jd. A Gjjzing, jm. en M. Borgerjon, jj. Overieaen: E. Blom, man. 71 jaar. J. Keqaer, dr. 2 jaar. H. v. d. Holst, man 40 jaar. A. Hoekstra, man 8i j. T. de Jong, zoon 52 jaar. J. v. Begeren, man 47 jaar. C. A. Stevens-Vreeburg, wed. 03 jaar. W. Duijndam-Panevliet, vr. 38 jaar. K. Vertind, m. 60 jaar. H. C. Berenfinger, man 65 jaar. ÏL J. Siebert, zn. 3 w. B. Birckenhamer, dr. 68 jaar. J. Vermont, zn. 10 w. R. G Guleg, dr. i1/* jaar. M. CL v. Vliet- v. Leeuwen, vr. 57 jaar. W. v. (L Eg kei dr. 21 jaar. G M. v. Dissol, dr 5 mnd. BINNENLAND.^ STAATSBEGROOTING 1926. Onderwijs Kunsten enWetenschappen Aan de Memore van Antwoord be treffende hoofdstuk V A. (Onderwijs, kunsten en wetenschappen) der Staatsbegrooting voor 1926 is het vol gende ontleend: De in de onderwijspassage der Troon ook voor het beleid, dat de minister wenscht te voeren. Op den voorgrond staat dat aan de financieele gelijkstelling van het bij zonder met het openhaar lager onder wijs niet getornd mag worden. Dit standpunt veroorlooft echter wel na te gaan of niet een eenvoudiger en daardoor minder kostbare toepassing van het beginsel gevonden en in do wet gebracht kan worden. Overigens stelt de minister zich voor ten ;- digste in studie te nemen de herzie ning van de wettelijke bepalingen om trent de schoolgeldhefling en het vraagstuk der moderne talenop de la gere school. Lasten voor het bewaarschoolo-ider- wijs kan het rijk thans niet op zich no men. Of een wettelijk voorschrift, krai h tens hetwelk elke gemeente, die open baar bewaarschoolonderwijs geeft, het bijzonder fintancieel op gelijken voet moet behandelen, zal de minister on derzoeken. Beperking in de ui <tgave voor het onderwijs moet richtsnoer blijven voor s ministère beleid. De wet van 30 J uni 1924 begint amper haar bezuiniger le werking te doen gevoelen en is be stemd tot het einde van het jaar 1029

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1