- - NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 23 MAART 1926 De heer Eerdmans (V.B.) vindt de stukken hieromtrent zeer vaag. Wanneer de nieuwe bergplaats, die 14000 moet kosten, alleen noödig is •voor het geschonken altaarstuk uit de Oud-katholieke kerk bij de Middelste gracht, vindt spr. het een nogal be- ewarend geschenk. De heer O o s t d a m (R.K.) zal gaar ne zijn stem aan het voorstel geven. Spr. omschrijft eenige verbeteringen, die zullen moeten worden aangebracht om de schenking de plaats te kunnen geveh, die het om zijn groote histori sche en kunstwaarde verdient. Weth. Reimeringer bepleit ook het aanbrengen van de gevraagde ver beteringen en betoogt, dat 't geschenk een buitengewoon groote waarde heeft Voor de noodige verbouwing zijn deze kosten niet erg hoog. De heer Eerdmans meent te moe ten constateeren, dat een soort Room- sche kapel zal worden gebouwd Had men dat eerder geweten, dan had men de kapel der oud-katholieken aan den Singel niet behoeven te bouwen. De voorzitter zou het jammer vinden Wanneer dit zeer kostbare ge schenk in „een kelder" moest worden felegd. De Lakenhal is niet alleen een unst- maar ook een historisch muse um. En dit geschenk is van zeer groote waarde. Het is spr. niet duidelijk waar om tegen dit voorstel bezwaar wordt gemaakt. In verhouding tot de belang rijke uitbreiding zijn de kosten zeer gering. 4 Het voorstel wordt daarna z.h.s. aan genomen. 11. Verordening, houdende wqzigiing van de verordening van 31 Januari ,1918,. Gem.blad no. 3, betreffende de Wedden van ambtemareto in dienst der gemeente Leiden. De beer W i t m a n s heeft tegen de voordracht geen bezwaar voor zoover zij den directeur van de bank v. lee ning aangaat. Spr. heeft altijd ge meend, dat die anders moest worden geclassificeerd. Anders staat het voor spr. met den boekhouder, waarover spr. gaarne in de geheime zitting nog gaarne iets zeggen zou. De heer Wilbrink (C.H.) is niet in alle gevallen tegen het verleenen van een gratificatie, maar spr. vinclt het minder juist, dat men in dit geval «een verkeerde onderscheiding gaat ma ken. Over de bevordering zal spr. niet spreken. Degenen die daarover moeten oordeelen, zullen dit wel goed. hebben gedaan. De heer v. d. R e y d e n (C.H.) vraagt of bij deze betrekking nog nevenfunc ties kunnen worden waargenomen. De voorzitter: ter Secretarie kunt u een exemplaar van de verorde ning krijgen. Weth. Reimering er betoogt dat öe werkzaamheden der betrokken functionarissen zeer vermeerderd zijn. Devoorzitter zegt, dat B. en W. aanvankelijk ook tegen de door den directeur voorgestelde gratificaties wa ren. Maar de betrekking i9 van aard veranderd. Van bank van leening is het een voorschotbank geworden. De heer Wilbrink maakt geen be zwaar tegen rangverhooging, maar te gen een combinatie van rangverhoo ging en gratificatie. De voorzitter zegt dat er hier geen sprake is van gratificatie, doch van terugwerkende kracht der benoe ming. De verordening wordt daarna goed gekeurd. 12. Verordening, houdende wijziging Van de verordening vnin 22 Januari Gem.blad no. 4, regelende de heffing van belastingen voor het gebruik vam het Openbaar Slachthuis te Leiden. Aangenomen. 13. Voorstel in zake de onteigening van een gedeelte van het perceel ge meente Leiden. Sectie K No. 567, ten behoeve van de verbreeding van den Lagen Rijndijk. Aangenomen Geheime zitting. Na heropening komt aan de orde punt 2. 2. Voorstel om het bepaalde bij art. 28, 1 elid, sub 2 der verordening, re gelende den rechtstoestand van de ambtenaren der gemeente Leiden, ten opzichte van den directeur der Ge meentewerken, Ir. G. L. Driessen, tot 1 Jan. 1928 buiten toepassing te laten. Aangenomen. Rondvraag. De heer O o s t d a m zegt aan zijn schriftelijke ontslagaanvrage nog eeni ge woorden te willen toevoegen. Woor den van dank en erkentelijkheid voor de waardeering en de medewerking die spr. ook bij alle verschil van mee ning in den raad steeds heeft mogen ondervinden. Spr. hoopt, dat het allen raadsleden persoonlijk, in zaken en gezinnen, zal welgaan, en dat zij allen nog lang ge tuige zullen mogen zijn van den groei en den bloei der stad Leiden. De voorzitter maakt zich tot tolk van het gemeentebestuur en den raad wanneer hij den heer Oostdam hartelijk dankt voor de vriendelijke woorden, die hij tot de leden persoon lijk en ook tot de stad als geheel heeft gericht. Ge zijt nu, aldus spr. 8 jaren lid van den raad geweest. Voor dien waart ge reeds eenmaal officieel opgetreden in het comité van ingeze- tenen dat ijverde voor uitbreiding van de stad en gij voerde toen met bijzon der enthouisasme de actie, waardoor ge van Leiden een halve wereldstad wildet maken. Daaruit bleek uw liefde voor de stad Leiden. Later hebt ge in den raad door uw deelneming in het werk van verschillende commissies 'n aanzienlijke plaats ingenomen, zooals 4n de commissie v. fabricage, de comm v. h. grondbedrijf, voor de gestichten Endegeest, Rhijngeest en Voorgeest en voor het Oud archief, al was de laat ste functie heel wat rustiger dan de drie andere. Ook het sociale werk had steeds uw belangstelling. Het spijt ons zeer, dat ge van hier moet gaan, maar het is hu eenmaal iets waaraan 1 de rijksambtenaar blootstaat. Ik dank u voor alles wat ge hebt gedaan voor de gemeente en onze vriendschappelijke samenwerking zal steeds bij ons in aangename gedachtenis blijven. Mocht het gebeuren, dat ge nogeens terug- kwaamt, 'tlan zou het ons genoegen doen indien ge kondt zien dat de stad gedurende uw afwezigheid in bloei was toegenomen. Ik dank u nogmaals hartelijk, (algemeene instemming). De heer Oostdam dankt voor 's voor zitters woorden, en den raad voor zijn instemming. De heer Verwey vraagt den wet houder van onderwijs te willen toe staan, dat de kinderen uit de hoogste klassen der lagere scholen gedurende den schooltijd de deze week te houden drankweertentoonstelling bezoeken on der leiding van het personeel. Weth. Meynen zegt bij 'tvele dat reeds den goeden gang van het on derwijs belemmert, geen vrijmoedig heid te hebben om toe te staan, dat voor de vele nuttige dingen die den laatsten tijd de aandacht vragen, de gewone schooltijd wordt gebruikt. Het onderwijsbelang gaat vóór. Laat men er na de schooluren heengaan. De heer Oostdam: welja, laat de onderwijzers na den schooltijd ook eens wat doen! De heer Verwey hoopt dan toch, dat het woord van den wethouder de gewenschte uitwerking zal hebben. De heer Oostdam: dat hoop ik ook. Een wenk van den heer S c h 1- 1 e r, die een hoogere omheining vraagt van de bloembedden in het Kooipark, wordt door den voorzitter in wel willende overweging genomen. De heer Heemskerk vraagt te be vorderen dat ter besparing van de schaarsche pas&ageruimte op de Haar lemmerstraat bij de uitvoering van bouwwerken de op het trottoir te plaat sen schuttingen zoo spoedig mogelijk tot op de helft van het trottoir wor den teruggebracht. Zal in overweging worden genomen. De heer Go ster vraagt of er reeds een huurder die meer biedt is gekomen voor het voormalig Vischbureau aan de Vischmarkt. De voorzitter antwoordt ontken nend. 't Is jammer voor de huurder- ving, dat het pand leegstaat. Wel n reusachtig succes voor den raad, 1ie zich tegen de verhuring verzette. De heer v. cl. R e y d e n wijst op het gevaar, d&t voor schoolkinderen is ver- honden aan hét passeeren van de smalle Huigstraat, die toegang geeft naar de nieuwe brug over den Mare- singel, en vraagt slechts van één kant toegang te verleenen. De voorzitter: dan voldoet de brug niet meer aan haar behoefte! (vroolijkheid). De heer v. d. R e y d e n zegt alleen beperking van het rijwielverkeer te willen Er kan een bord met: afstap pen! geplaatst worden. De heer Groeneveld zegt het met den heer v. d. R. niet eens te zijn. De heer Baart vraagt hoe het staat met de terugbetaling van gestorte pen sioenbijdragen aan ontslagen perso neel van de lichtfabrieken, waarop de voorzitter mededeelt, dat daarom trent spoedig een advies van Weth. Sanders is te verwachten. De vergadering wordt daarna ge sloten. UIT ONZE INDIEN. De voedseltoestand. Blijkens de jongste bladen van Java baart de voedseltoestand nog op ver schillende plaatsen zorg. In het Soer. Hbld. staan uitvoerige mededeelingen over den toestand in Zuid-Malang. Op een bestuursconfe- rentie, te Malang gehouden, is als re sultaat van een onderzoek komen vast te staan: 1$. dat in de onderdistricten Doeno- moeli, Kalipare, Pagak en Bantoer de aanplant van padi, gogo en mais door de langdurige droogte eerst eind Dec. a.p. kon plaats vinden; 2e. dat ten sterkste moest worden ge vreesd voor algeheele mislukking van den padi gogo-aanplant. doch wijl van begin Januari af het vrijwel aan een stuk door geregend heeft, dat gevaar voorloopig afgewend is; 3e. dat er groot gebrek bestaat aan cassavebiJbit, omdat deze verdroQgd is; 4e. dat overigens voldoende bibit voor djanoeng en padi aanwezig is; 5e. dat hoewel momenteel nog niet direct van voedsel-schaarschte gespro ken mag worden, dit vermoedelijk in de maanden Maart en April wèl het ge val' zou kunnen zijn. Op die conferentie werd tevens be sloten dat ten spoedigste door bemid deling van den landbouwconsulent de noodige cassavebibit aan de bevolking zou worden verstrekt op crediet, waar toe de afdeelingsbank zou meewerken. Zoo noodig zou de hulp van de cassave- ondernemingen Krebet en Sedajoe wor den ingeroepen. Verder kon niets worden gedaan. Maar met de groote kans, dat in Maart en April voedselschaarschte in Zuid Malang zou heerschen, achtte de ass.- res. zich geenszins verantwoord het daarbij te laten. Hij drong er daarom bij den resident op aan, dat aan z.g. relief-works zou worden begonnen. De ass.-resident stelde voor om uiterlijk half Februari te laten beginnen aan den aanleg van den weg Gampingan Pagak en BantoerBledogan en te vens te doen aanvatten diverse zware herstellingen aan den Kaliparen Doe- nomoelio op verscheidene plaatsen te gelijk. Verwacht .weid, dat door deze werk verschaffing het de bevolking gemak keiijker zou valicn den moeilijken tijd van de mogso-patjeklik (de periode van schaarse li le vóór den nieuwen pa- ói-oogst) door te komen. Er zit n.l. geen geld meer in de dessa. In den dro gen tijd is het geid aan het doei', van inkoopen opgegaan. En nu hseii de bevolking geen veldproducten om die tc verkoopèn, waardoor "t geld weer in de dessa zou terugvloeien. Worden de reliefs-works uitgevoerd, dan verdient de bevolking gel J en dan zal de kleinhandel eigener beweging zorgen voor den aanvoer van de be- noodigde voedingsmiddelen, waarvan m het welvarende Noord-Malang een voldoende hoeveelheid aanwezig is. Indien deze berekening later zou blij ken niet juist te pijn, dan zou den ad ministrateurs der nabij gelegen onder nemingen van bestuurswege worden verzocht, om rijst- en maïsvoorraden aan te leggen en hun werkvolk gedeel telijk in natura uit te betalen. Tevens zou dezelfde maatregel worden getrof fen ten aanzien der koelies, werkzaam aan de reliefworks, een en' ander ook uit een politiek oogpunt, zooals het Soer. Hbld. opmerkt. Intusschen heeft 't in die streek al verscheidene dagen (het bericht dagteekent van 11 Febr.) niet geregend, zóód&'t Tie toestand er niet beter op geworden is. De gewestelijke raad zou, uitzonde- ringsgewijze in verband met den ver- eischten spoed, per referendum over de relief-werken beslissen. De Hollandsche boerenkolonisatie rondom Paramaribo. Een der Hollandsche boeren uit de oude kolonie rond Paramaribo is de redactie van le West komen uitnoodi- gen eens een kijkje te nemen bij de boeren. De droogte heeft bij hen den toestand, die toch al treurig was, kri tiek gemaakt. Er zijn tijden geweest, schrijft De West, dat energieke boeren niet alleen een bestaan hadden bij Paramaribo, doch eenig kapitaal konden vergaren. De van Ravenswaays en de van Brus sels zij nvoorbeelden daarvan. Zelfs onder de jongere boeren zijn enkele noeste werkers vooruit gekomen. Voorbeelden: Prins en van den Berg. De laatste klaagt echter, dat hij njet meer bestaan kan. En Prins onze gids heeft, als de ratten, het zin kende schip verlaten, voordat hij alles verspeelde wat hij te voren vergaard had. Prins heeft zijn boerderij ver kocht. Het kapitaal dat hij bezit, is be legd in huizen. Wat is de oorzaak van dien achter uitgang, die zich verontrustend laat aanzien? De concurrentie van Aziaten, waar tegen de Westerling nu eenmaal niet opgewassen is. Melk, de hoofdbron van hun bestaan, is door de concurrentie van 25 cent tot 15 cent per liter gedaald. Als men nagaat, dat de Surinaamsche koe in normale tijden gemiddeld niet" veel meer oplevert daan drie L. melk per dag, dan behoeft men geen rekenmees ter te zijn om tot de slotsom te komen, dat een prijs van 15 cent per liter niet loonend kan zijn. Het blad is van meening, dat men in Paramaribo wel wat meer voor de door de boeren geleverde melk kon betalen wegens de meer hygiënische behande ling die bij haar het artikel ondergaat. Overigens zullen de boeren zich lang-1 zamerhand meer moeten toeleggen op uitvoerproducten, als koffie, sinaasap pelen, black eye peas, rijst, wellicht ook kapok. Zij moeten de bakens ver zetten nu het getij verloopt. GEMENGD NIEUWS^ Het gevaarlijke portier. Gistermiddag reisde met den trein van 4.26 uit Den Bosch de echtgenoote van den ploegbaas J. uit Geffen met drie harer kinderen. Het 11-jarig zoontje leunde tegen het portier om een speel- ballonnetje buiten het raam op te la ten. Plotseling ging het portier open en de kleine viel op het nevenspoor. Ernstig aan het hoofd gewond werd hij opgenomen en naar Geffen ver voerd. Een toevallig in den trein aan wezige geneesheer legde een voorloo pig verband. Effecten in een bioscoop verloren. Zaterdag, na afloop van de middagvoorstelling, is er in een bioscoop te Liverpool een pakket met Amerikaansche spoorwegaandeelen on der een fauteuil gevonden, onder na genoeg dezelfde omstandigheden als veeretien dagen geleden te Chelten ham. Alleen waren het ditmaal pre ferente Rock-Island-aandeelen, ter waarde van t 50.000. De politie heeeft nu de medewer king van Scotland Yard verzocht. De burgemeester van Cheltenham is nog in het bezit van dei f lOd.000 Ame rikaansche Staatsleeningeen, waarvoor zich ook nog niemand heeft aange meld. Ontploffing in Amerika. Üit Birmingham (Alabama) wordt ge meld, dat er 9 mannen zijn gedood en verscheidenen gewond bij een ont ploffing in de plaatselijke staalfabriek. De slachtoffers konden niet ontsnap pen wegens de damp van het gesmol ten staal. Uit vechtlust gedeserteerd. Dezer dagen heeft voor een Franschen Krijgsraad een zek'ere Emile Berger terecht gestaan, beschuldigd van de sertie. Het eigenaardige van het ge val evenwel was, dal hij niet uit laf heid, doch integendeel juist uit helden moed was gedeserteerd. In begin 1918 namelijk, toen hij nog maar 17 jaar oud was, nam Berger het besluit, een handje bij de verdedi ging van zijn vaderland té helpen. Hij trok dan ook een van de uniformen van zijn vader aan (de oude heer Ber ger streed aan het Fransche front; eni slaagde erin, zich bij een artillerie-re giment bij Verdun te voegen. Spoedig echter merkte men den jeugdigen strij der op en men zondhem weer naar Parijs om te wachten, totdat hij! den dienstplichtigen leeftijd zoiu hebben be reikt. Zoodra dit het geval was, voegde hij zich bij een regiment dragonders. Maar zijn vreugde zou niet lang duren want kort daarop werd hij bij een post- duiven-afdeeling gedetacheerd. Dit baantje was eenter voor onzen vechtjas veel te kalm. Dus deserteerde hij en liet zich bij 'het Vreemdelingenlegioen in Marokko aanwerven. Daar vocht hij vier jaren lang op heldhaftige wij ze en blonk 'hij uit in de jongste ope raties tegen 'Abd el Krim. Ten slotte werd'hii met verlof Haar Parijs gezonden. Döcll eenmaal uit' het leger vandaan, besefte hij eerst het ge vaarlijke van zijn toestand, daar hij im mers formeel deserteur was. Hij meld de zich bij 'de militaire autoriteiten aan, doch dezer dagen heeft de Krijgs raad hem. rekening houdend met het feit, dat hij uitsluitend was gedeser- teérd omdat hij verlangde te vechten, vrijgesproken. f 7000 verduisterd. Bij het accountantsonderzoek is Vrijdag frau de ontdekt in de boeken van het bu reau „Bijslag", een orgaan van het Koninklijk Nationaal Steuncomité te 's-Gravenhage, welk bureau is belast met het toekennen van bijslagen op de uitkeering van oude ongevallen- rente. Er bleek een verschil te bestaan van ongeveer f7000. Bij onderzode bleek, dat een losse kracht, die aan dit' bureau verbon den was, de 44-jajige H., ten name van dit bureau op onderscheidene tijd stippen chèques heeft geind bij een bankiersinstelling hier ter stede, en de hierop verkregen bedragen ten eigen nutte heeft aangewend. Sedert Augustus van het vorig jaar werd op deze wijze frauduleus geld opgenomen tot het bovengenoemd to taal-bedrag. Bij het accountantsonderzoek bleek de rekening-courant bij de bankinstel ling, waar het geld werd opgenomen, niet te kloppen met de boeken van het bureau. Boeken en bescheiden zijn in be slag genomen tot nader onderzoek. Een ruitensnijder. Na de kuitenprikkers komen nu ook de rui- tensnijders. Te Hoorn heeft iemand de aardigheid gehad, op zekeren nacht in verschillende straten tal van étalage ruiten te bewerken met een snij-dia- mant. Daardoor is menige schadepost voor de winkeliers veroorzaakt. De politie heeft den laffen dader nog niet kunnen opsporen. Inbraken in slagerswinkels. Het komt den laatsten tijd in de pro vincie Utrecht herhaaldelijk voor, dat inbraken gepleegd worden in slagers winkels. De daders kiezen speciaal deze winkels uit, omdat zij door de tuimelramen, die 's nachts open blij ven staan voor den toevoer van tns- sche lucht bij het vleesch, gemakkelijk naar binnen kunnen klimmen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. hebben de inbrekers Soest tot operatie terrein gekozen. Daar werd bij niet minder dan vier slagers ingebroken. Totaal wordt vermist, ruim f 300 aan geld, benevens een gouden armband en een gouden broche. Dergelijke inbraken zijn kort gele den ook reeds gepleegd te Amers foort, Soes'terberg en Veenendaal. Door een tramkaartje ver raden. In de bekende buiten plaats „Kraantje Lek" te Bloemen- daal waren kippen gestolen. Maar de dief scheen een tramkaartje in het kippenhok te hebben achtergelaten. De bloemendaalsche recherche toog er mede naar.de tramdirectie, met het gevolg, -dat reeds werd opgegeven, welke conducteur het kaartje verkocht had. Deze wist tijd en plaats op te feven en zeffs het signalement van en persoon aan wien het kaartje was verkocht. Dit signalement beantwoordde aan dat van den beruchten Haarlemschen kippendief J. de W., die dan ook door den conducteur herkend werd als de Eersoon aan wie het kaartje werd ver- ocht. Bloedvergiftiging. Door het openkrabben van een puistje aan het gelaat ontstond bloedvergiftiging bij het 12-jarig dochtertje van CT. te Ruinen. Zaterdag is het meisje, naar de As ser Crt. meldt, onder hevige pijn over leden. Doodelijk ongeluk. Gister morgen kwam nabij 'de Vinkenburg te Haarlemmerliede de 60-jarige F. v. d. V. te vallen, juist toen de tram passeerde, met het gevolg, dat de man aangereden werd. Bij; aankomst m het St. Eli sab et hsges licht te Haarlem, was het slachtoffer reeds overleden. Doodelijkëval. Zaterdagmid dag is te Bergen (N.H.; de 24-jarige mannier A. Keur in garnizoen te Hel der, die per rijwiel zich naar zijn schoonouders te Haarlem zou begeveni door een noodlottig toeval van zijtni rijwiel gevallen en dood opgenomen. Noodlottige val. Toen een landbouwer uit Bodegraven met zijn vrouw per tilbury op familiebezoek in Langeruigeweide ging, liep door onbekende oorzaak een wiel van den wagen af, zoodat deze omsloeg'. De landbouwer kwam in een sloot terecht. Zijn rouw schoot onmiddellijk toe en hield hem met het hoofd boven wa ter tot hulp kwam. De man bleek ech ter, toen hij op het droge was ge bracht, reeds te zijn overleden. Gisteravond is de 18-jarige stoom bootknecht C!co in de boot geval len. Hij' liep een schedelbreuk op en. overleed spoedig daarna. Land- en Tuinbouw. Vereeniging van bloembollen-hande laren en kweekers. „De Planlenbeurs" schrijft naar aam- leiding van 'de plannen tot hervorming van het ver eeni gingslevem in 'tbloem- bollenbedrijf, welke thans aanhangig zijn bij het hoofdbestuur der Alg. Ver een. voor Bloembollencultuur, en wel ke plannen beoogen de vorming van één groote centrale vereeniging, die zoowel kweekers als handelaren zal omvatten, het volgende: „De heer Wj. v. d. Laan heeft een héldere uiteenzetting van deze plan nen gegeven, de wijze van behande ling van belangrijke zaken op het ter rein van hét bloembollenbedrij't waren dan ook steeds zeer omslachtig. Trou wens, dat volgt ook onmiddellijk uit den tegenwooraigen bouw van het ver- eenigingsleven. Er bestaat een afzonderlijke ver eeniging van bloemhamjdelaren (de Bond van Bloembollenhandelaren), een van kweekers en handelaars te samen) (Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur een uitsluitend kweekers (Holl. Bloem bollenkweekers-Genootschap), twee af zonderlijke vereenigingen van kwee kers in het Wiestland, één in Noordk Holland, eenige groepen van kweekers (Narcissen-, nyacinthen-groep, enz.), die feitelijk bij de Alg. Ver. v. Bloem bollen cultuur oehooren en verder eeni ge veilingvereenigingen. Het spreekt van zelf, dat het nemen van een be langrijk besluit, het gcheele vak be treffende, een langdurige voorberei ding noodig heeft door het raadplegen der verschillende onafhankelijk naast elkaar staande organisaties, terwijl de kleinere vereenigingen dan meestal in het geheel geen zeggingschap hebben in de te nemen besluiten.. Er is geeni centralisatie zoodat bij 'het treffen van maatregelen in het algemeen belang van het geheele bedrijf, men te re kenen heeft met een 10 k 12-tal ver eenigingen. Gaat men ceniraliseeren door aJïes onder te brengen in een groote cen trale vereeniging, dan (Tienen cfe beide hoofdbestanddeelen, kweekers en han del zelfstandig te blijven. Ziehier een overzicht vaji het ont worpen plan. Er zal zijn een centrale vereeniging met de beide deelen buitenlandscihe handel en kweekers. Elk dezer deelen heeft 2 bestuursleden in het hoofd bestuur, dat in het geheel uit 20 le den bestaat, waarvan 10 kweekers en 10 exporteurs. De kweekers zijn onderscheiden in 5 groepen: Gladiolen, Hyiaciiithen,, Narcissen, Tulpen en Bijgoed. Elke groep brengt 2 leden in het hoofdbe stuur. Alle leden der Centrale Ver eeniging zijn verplicht lid te zijn van de groep waartoe zij behooxen, De kosten van het lidmaatschap van de Centrale Vereeniging zal worden ge steld op f3. De 5 groepen zijn onderverdeeld in kringen vopr het plaatselijk verband, die gesplitst zijn in. afdeelingen. Het ontwerp telt 6 kringen, n.l.: Kring Sassenheim, Hillegom, Lisse. Kring Leiden en Omstreken. Kr^ng Westland. Kring N.-Holland benoorden Noord zeekanaal. Kring Haarlem en Omstreken. De contributie voor de groepen wordt berekend naar het beplante op pervlak. De Centrale vereeniging beschikt over de volgende instellingen van al- gemeenen aard. Voor den handel een rechtskundig adviseur en een beurB. Voor de kweekers een technisch ad viseur, prijsraming benevens een infor matiebureau. Voor beide hoofddeelen het scheids gerecht en de veilingen. Verder is er een 2 cent per Roe fonds voor wetenschappelijk onderzoek en onpersoonlijke reclame. Uit de 5 kweekersgioepen wordt een commissie voor Nomenclatuur (op naam stelling) gevormd. De Centrale Vereeniging heeft een eigen orgaan met vrije rubriek voor de afdeeling Handel en. voor de afdee- ling Kweekerij en voor opname van alle mededeelingen der verschillende groepen. Zooals men ziet, zijn deze hervor mingsplannen niet voor de poes, doch wanneer men de vraag stelt is zulk een organisatie niet noodig, dan zullen al len het wel met mij. eens zijn, zoowel kweekers als exporteurs, dat èn handel èn bedrijf niet buiten zoo iets kunnen. De langdurige beraadslagingen war den daarmede geheel ondervangen, en dat deze plannen een vasten vorm zul len aannemen is ook onze wenaoh". Scheepstij dingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. LOCHGOIL. Vancouver a. Liverpool en R'dam 300 miil W, v. Valentia. CARDIGANSHIRE., Vancouver n. R'dam 20 te Seattle. DINTELDIJK, R'dam a. Pacdficfcust 20 v. Londen. BLOMMERSDIJK, 22 v. R'dam te New York. STOOMV. HIJ. NEDERLAND. VONDEL, uitr., pass. 21 Perim. PRINSES JULIANA, 22 v. A'dam te Batavia. KRAKATAU, 20 s. Batavia a. A'dam RATOE 20 v. Rangoon n. Zaandam. NIAS, Kohsichang n. Zaandam, 20 v. Sabang. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DJAMB1. thuisr., 22 v. Colombo. INSULINDE, uitr., 22 v. Colombo. TAMBORA, thuisr, 22 v. Sabang.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6