Bij Ruw© Schrale Huid PUROL NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 23 MAART 1926 DAG-AGENDA. Wtoensdag 24 Maait 'sav. acht uur Graanbeurs, Jaarfeest v. d. Chr. zang ver. „Ledagoh." Woensdag 24 Maart s av. acht uur. Jeraël, Middelstegracht 3, de heer Mechelsen, van Voorschoten. Vrijdag 26 Maart, 's avonds 8 uur. Lezing Ned. Chr. Vrouwenbond, in de Nutszaal. Spreker Prof. v. Nes, over „Zinzendorf stichter der Broederge meente". De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 21 Maart tot en met Zondag 28 Maart waargenomen door de apotheken der heeren: D. J. v. Driesum, Mare 71, Tel. 406, en G .H. Blanken, Hoogewoerd^Tl Tel. 502. ste gewesten, het gebouw van den Raad van Nederlandsch-lndië, de ge bouwen van het Hooggerechtshof, den Provincialen Raad van West-Java en van de besturen der grootste gemeen ten, de Technische Hoogeschool, de Rechtshoogeschool en te zijner tijd de Medische Hoogeschool, het Museum van het Koninklijk Bataviaansche Ge nootschap voor Kunsten en Weten schappen, de gebouwen^an de Kunst kringen te Batavia en Soerabaja, de kantoren van de Javasche Bank, de Koninklijke Paketvaart Maatschappij en van de voornaamste Handelsver- eenigingen. De Koningin heeft onlangs overeen komstig het bovenomschreven voor stel goedgunstig beslist. De financieele zijde van de actie van het Comité, waarbij zeer gewaardi or de medewerking van de hoofden van Gewestelijk Bestuur werd ondeivon den, leverde onverdeeld gunstige re sultaten op. Niet alleen bleek uit overgcieele lijsten, dat de gestorte bijdragen uit alle uevolkingsgroepen aikomstig wa ren, docii ook mocht de Javasche Bank die zich met de geldelijke administra tie belastte, uit de gehouden inzame lingen een zoodanig bedrag ontvangen, dat een overschot ten bedrage van minstens f 40.000 geheel in overeen stemming met de in dien zin gepubli ceerde wenschen van de Koning .n. voor de slachtoffers van den Waters nood in Nederland bestemd zal kun nen wórden- Artikel 123 I. R. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der TvVeede Kamer inzake de Indische begrooting voor 1926, zegt de Minister van Koloniën, dat de kwestie van art. 177 van de In dische staatsregeling (overeenkomen de met art. 123 van het regeerings-re- glement) na het bekende votum van den Volksraad andere overweging eischt. Daarbij is voor den Minister prealabel de vraag of de indiening van eenig voorstel te dier zake wel in over eenstemming zou zijn met de door dit kabinet aanvaarde gedragslijn om po litieke vraagstukken; die verband hou den met de partijgroepeering, te laten rusten. Bezwaar of beroep tegen belasting aanslagen. Ingediend is thans een wetsontwerp dat beoogt om de gelegenheid van be zwaar of beroep tegen belastingaansla gen na overschrijding van de daarvoor gestelde termijnen alsnog mogelijk te maken, in gevallen, waarin het verlo ren gaan van het reclamere.-ht voor den reclamant bijzonder hard zou zijn, zóoals b.v. wanneer de aangeslagene geheel builen zijn schuld het aanslag biljet niet tijdig in handen heelt gekre gen. Bepaald wordt, dat in een dergelijk geval de reclamant een met redenen omkleed verzoekschrift kan richten tot den voorzitter van den Raad van Beroep voor de Directe belastingen, tot wiens rechtsgebied de gemelnte van aanslag behoort, ten einde machtiging te ontvangen om binnen em daartoe te stellen termijn zoodanig geschrift alsnog in te dienen. Voor de toepassing van deze bepa ling wopden de dividend- en iantième- belasting, de Tiend-rente en de Jacht- rente als directe belastingen be schouwd. Het verzoekschrift moet in gediend worden bij den ontvanger, ten wiens kantore de belasting vers 'hul- digd is. Op het verzoekschrift zal door den voorzitter van den Raad van Be roep ten spoedigste beslist worden Heeft deze gemeend alsnog eer» ter mijn te moeten toestaan, Jan volgt daarna de behandeling ten principale, door den inspecteur of een commissie (artikel 74 der Wet op de laki nstcn- Iwlasting), hetzij voor den RaaJ van Beroep, of door den Hoogen Raad, net- zij door de Kroon., Ook een andere autoriteit zal somtijds be voegt zijn (Gedeputeerde Staten: art. 51 der wet op de Grondbelasting-. Het wordt raadzaam geacht, dat op het verzoek een fiscaal ambtenaar ge hoord wordt, al ware bet slechts om dat deze in staat is, het door den ver zoeker aangevoerde te doen verifiee- ren. Als zoodanig komt in aanmerking de ambtenaar, die over de hoofdzaak te heslissen of wel te advïseeren heeft. De aanwijzing van dien ambtenaar geschiedt door den minister. In de memorie van toelichting wordt er nog op gewezen, dat de wet nimmer toepassing zal kunnen vinden indien de belanghebbende eenvoudig ver zuimd heeft van den gestelden termijn gebruik te maken. Ez-keizer Wilhelm. Volgens een B.T.A.-telegrain uit Ge nève worden er onderhandelingen ge voerd over liet aankoopen van het uit gestrekte landgoed met kasteel Trava- no, op een kwartier afstands van Lu gano, dat bestemd zou zijn tot verblijf plaats voor den ex-keizer, voor het ge val dat de Groote Mogendheden hem zouden toestaan Doorn te verlaten oin zich in Zwitserland te vestigen. De Indische begrooting. Verschenen is de Memorie van Ant woord op de afdeelingsverslagen der Tweede Kamer nopens de Indische Begrooting. De gewone dienst 1926 heeft een mee valler der ontvangsten van f 80.4 mil- lioen, waarvan f 13 millioen weer wordt opgeheven tengevolge over schrijding gewone uitgaven. De minister overweegt, of de indie ning van een voorstel tot wijziging van art. 123 Regeeringsreglement (be treffende missies) wel in overeenstem ming zou zijn met het onpolitieke ka rakter van het Kabinet. Nu het Algemeen Syndicaat van Sui kerfabrikanten uit eigen beweging in die richting voorzieningen treft, hee/i de minister van instelling van winst- aanaeelkassen afgezien. Verlaging Marinebegraoiiz&g. Ingediend is een nota van wijzigin gen op de Marinehegi ooting voor 1926. Daarbij wordt o.in. art. 16 vermin derd met f 1 900.000 en gebracht op f 5.10Ö.C00, terwijl artikel 17 wordt ver minderd met f500.000 en daaidoor ge bracht op f 3.409 390. Aangezien blij kens de toelichting de minister nog geen gelegenheid beeft gehad, zich ten opzichte van de urgentie van den aan bouw van twee torpedobootjagers (26; en een onderzeeboot, ter vervanging van de K. 1. een afdoend oordeel te vormen, wordt het wenschelijk geacht, de bedi'agen, verband houdende niet dien voorgenomen bouw, groot 1 mil lioen 200.000 en f 700.000, zoomede de kosten bestemd voor aanschaffing van geschut voor bedoelde torpedobootja gers en onderzeeboot, ad f 300.000 en f200 00C, voorloopig van de begrooting af te voeren. Telsgraafverdrag met België. De minister van Buitenlandsche za ken heeft aan de Tweede Kamer over legd den Franschen tekst van het te- legraafverdrag, onderteekend 15 Maart 1926 tuschen Nederland en België, dat bestemr is om in de plaats te treden vdn de Telegraaf-overeenkomst van 8 Maart 1920, (St.bl. 231). Uit art. 1 blijkt, dat het woordtarief der gewone telegrammen rechtstreeks gewiseld tusschen Nederland en Bel gië, 15 centiemes bedraagt. Persle- grammen genieten een reductie van 50 pet. op bovengenoemd tarief. BUITENLAND.^ DE BUITSCHE BELASTING- POLITIEK. Verlaging noodzakelijk. In de gister gehouden zitting der he las'.ingcommissie van den Duitschen Rijksdag heeft de minister van Finan ciën, Reinhold, het nieuwe belasting compromis' verdedigd, dat Zondag door de vertegenwoordigers der regee- ringspartijen is aanvaard. Dit compro mis beteekent een vrijwel algeheele wijziging der belastingpolitiek van het rijk. De regeering staat op het standpunt, dat reeds» thans de verlaging van be lasting moet worden ingevoerd, ten einde de huidige economische crisis sneller te kunnen overwinnen. Aan den anderen kant heeft echter een zorgvuldig onderzoek aangetoond, dat het onmogelijk is meer dan 500 millioen mark aan belastingen te la ten vallen. Wat de uitgaven betreft, ziet de re geering zich namelijk geplaatst voor het zeer ernstige probleem der uitge trokken werkloozen Het is ten eenen- male uitgesloten, dat deze werkloozen- uitkeeringen op den duur ten laste der gemeenten kunnen worden gebracht De regeering zal derhalve nagaan, of hetzij de uitkeering van werkloozen- steun in haar huidigen vorm kan wor den verlengd, dan wel of voor de ge meenten een fonds in "het leven zal ge roepen worden, waaruit verdere uit keering kan plaats vinden. De plannen der regeering komen hierop neer, dat de omzetbelasting met 1/4 pet. zal worden Verminderd en voortaan slechts 3/4 pet. zal bedragen, terwijl de belasting op wijnen en cham pagnewijnen geheel opgeheven zou worden en de verhooging van de bier- belasting tot 1 Januari 1927 zal wor den uitgesteld. Bovendien zullen bij de vermogens belasting verlichtingen voor de kleine vermogens worden toegestaan. Aan de opheffing van de luxe-belas ting met ingang van 1 April wordt vastgehouden De minister verzocht de commissie, haar beraadslagingen zooveel moge lijk te bespoedigen, opdat de verlich ting van den belastingdruk nog met ingang van 1 April tot stand kan ko men. Bij het debat, dat op de verklaring van den minister volgde, wees de so ciaal-democratische afgevaardigde Hilfferding er op, dat de regeerings- partijen, het belastingprogram totaal gewijzigd hebben, zonder overleg te plegen met de andere partijen, welker stemmen voor de aanneming noodig zijn. De sociaal-democraten kunnen zich een dergelijke behandeling niet laten welgevallen. BRAZILIë's HOUDING TE GENèVE. Verklaring van den Braziliaanschen president. De Braziliaansche legatie te '9-Gra- venhage publiceert een verklaring, waaraan wij het volgende ontleenen: RECLAME. van Handen en Gelaal Doos 3 Q'60"90ct„ Naar aanleiding van- het Braziliaan sche veto te Gejièye, heeft in de zo merresidentie Petropolis de president der republiek een groote redevoeoring uitgesproken, ter nadere verklaring van de houding van Brazilië te Genève De houding, zoo zeide de president, welke Brazilië aangenomen heeft te Genève, spruit voort uit onvermijde lijke en dwingende redenen, welke wij niet konden ontgaan. De vredelieven de eigenschap van het Braziliaansche volk en zijn onbegrensd idealisme voor den vrede, brachten het er toe in zijn politieke grondwet de verplichting der arbitrage vast te leggen. In de geheele wereld is Brazilië, het land dat het meeste tractaten dezer soort sloot. Wij zijn onderteekenaars van het tractaat van Versailles, en als dusdanig ook stichtende leden van den volkenbond Tot het bereiken van zijn doeleinden en tot het bevestigen van zijn positie, maken met Brazilië negentien Zuid- Amerikaansche' naties deel uit van den bond en geven hem hunnen steun, hunne medewerking en solidariteit, wat, zonder onrechtvaardigheid, niet als waardeloos mag geschat worden. Wij zijn dus twintig Amerikaansche naties in den hopd zonder dat er een voorkomt in het permanente kader van zijnen raad. Reeds in 1921 verzette Brazilië zich tegen de onrechtvaardigheid Amerika aangedaan en tegen de ongelijkheid van behandeling tegenover de naties van de oude en die van .de nieuwe we reld. Het liet toen zeggen door bemid deling van zijn vertegenwoordiger in Genève: „Ik verzet mij niet tegen het opnemen van Spanje als permanent lid van den Raad, ik verzet mij alleen tegen dit opnemen met uitsluiting van de Latijnsche republieken van Ameri ka in de^en permanenten raad." Daar om hebben wij nu dezelfde houding aangenomen in den volkenbond. Onze belangstelling voor den volken bond en onze waardeering voor de tractaten van Locarno, zijn groot Maar het is niet geoorloofd dat de wereldpolitiek wordt ondergeschikt gemaakt aan een accoord, zonder twij fel grootsch. maar plaatselijk en con tinentaal. Zoo ook kon dat belang ons niet dwingen tot medeplichtigheid in een daad, welke het wegcijferen van eigen ^oed recht inhield. Allen, die den vrede liefhebben en den eerbied voor den volkenbond hooghouden en met kalmte de feiten van Genève hebben gadegeslagen, zul len de handelwijze van Brazilië goed keuren en de rechtvaardigheid zijner zaak bevestigen. Laat ons hopen dat de volkenbond de medewerking van de Amerikaan sche republieken niet overbodig oor deelt voor het grootsche werk van de internationale verstandhouding Senator Borah naar lVïaskon. De Amerikaansche senator Borah is voornemens een reis naar Rusland te maken. Naar aan de „Prager Presse" wordt gemeld, ziet men te Moskou Borah's bezoek, tegelijk met dat van verschil lende andere senatoren die aanhan gers zijn van toenadering tusschen de Ver. Staten en Sovjet-Rusland, begin Mei tegemoet Het verblijf te Moskon en de voornaamste steden der Sovjet- Unie zou drie weken duren. In Moskousche regeer ingskringen wordt aan dit bezoek groote beteekeni? gehecht met het oog op de regeling Ier diplomatieke en economische betrek kingen tusschen de beide landen. De Amerikaansche loonen. Dezer dagen ;s een Engel/^he depu tatie van arbeiders naar Amerika ge weest, om te onderzoeken hoe het toch komt, dat de werkkeden daar zoo hooge looien verd;enen. De Br'tsche deouta'ie voor reke ning van een groot blad uitgestuurd is begonnen met het bezichtigen van een paar e^cirische cnaTales en vond daar natuurlijk Amerika op zijn voordeeligst, want geen bedrijf is zoo bloedend als juist dat der electrische kracht, dat den grondslag vormt van den bloei van ?oo vele andere be drijven. Een paar grepen uit hun. bevindin gen. De algemeene indruk is dat Ame rikaansche arbeiders bij eenzelfden ar beidsduur (waarbij het werk gewoon lijk wel meer accuratesse e;scht, maar slecht3 de helft der inspanning van het Engelsche werk) tweemaal zooveel ver dienen. De geschoolde arbeiders ver dienen tusschen de 8 12 p. st. per week (circa 10'J 150 gulden); onge schoolde arbeiders krijgen ongeveer 5 p. st. Dat is nog niet alles. Er is ook een „bonus'", die de laatst© jaren 8 pet. van het jaarsalaris heeft bedragen. Daarenboven kunnen de werklieden hun spaarge'd beleggen in aandeden, op gemakkelijke wijs te koopen en te verkoopen. Naast die direct-geldelij'ke voordee- len zijn er nog andere. In het restau rant van een der groote bedrijven krijgen de arbeiders voor ongeveer 75 dollarcenten een luch, even goed als wat men in de grootste restaurants van New York krijgt. De Directie moet trouwens ieder jaar het tekort in de kas van het restauran; bijpassen. Maar ze doet dit graag. Niet om ge- voeisieuenen, maar omdat een goede voeding en de tevredenneid der ar beiders het totale rendement cler on derneming belangrijk verbetert. De directie wil flinke mannen en vrouwen aan 't.werk hebben. Allejon- fens, die op de fabriek komen, moeten oy-scout knapenleiider worden en alle leden van het personeel ziin lid van een club, waaraan de onaerne ming" zelf evenveel betaalt als de totale bijdrage van het personeel. Het geheim van den Amerikaan- schen welstand is de machine. En wat voor de eigenlijke fabriek geldt, geldt ook voor de bureaux. De administra tie is volkomen mechanisch. Alle tel len en rekenen, alle boekhouding en alle registreeren geschiedt mechanisch. De meeste van die zeer gecompliceer de machines woiden door jonge meis jes beheerd, welke 5 p. st. per week (zestig gulden) verdienen. De noofden der verschillende departementen ver dienen gemiddeld SOJ p. st. per jaar. Het spreekt vanzelf, dat zeer veie arbeiders een au.o hebben. De leden v an het personeel der cm.rale bij den Niagara-va* zijn ook mee^ai eigenaars hunner woning. Er is een oouwcoope- ratie gestichc met steun der electnci- teitsmaatschappij, 2omaL de aibeiders tegen zeer makke.ij^e vooiwaarce.i een hms kuuneai xwOOpen. rie; is vooi een gehuwd aroe.der me, kinaeren, uie een gezond leven ie.de met de noodige af wisseling, eest mogenjk 60 a loO p. st. per jaar te sparen Het is nu maar te hopen, dat in Amer.ka niet weer spoemg een econo- miscne üepie^sie intreedt, want de ge wone gang n net maatschappelijk te ven is op en neer: op tijden van Hoog conjunctuur \o.gt weer laagconjunc tuur enz. Ook is ue levensstandaard in runeiika Z a 2V2 maai zoo hoog als hier. i och dringt zien de vraag aan ons op: zou oor h.er ia Europa ue pro ductiviteit niet meer op^e.oerd kun-; :nen women, opdat oo.t iner voor de aroeiders oe,ere arueiasvoorwaarden, voor ai hoogere loonen, mogelijk zijn. Het drankverbod in de Ver. Staten. Uit New York wordt gemeld, dat er 3K millioen menschen hebben deelge nomen aan de door de Amerikaansche balden uitgeschreven proefstemming over het alcohol-vraagstuk. Met een meerderheid van 5 tegen 1 heeft het publiek zich daarbij uitgesproken voor algeheele vrijheid, of althans toela ting van den verkoop van wijn en bier. Ten gevolge van dit resultaat heeft het Congres thans voor het eerst se dert het alcohol-verbod, zes jaar gele den, werd ingesteld, besloten, 't vraag stuk opnieuw in overweging te nemen De vertegenwoordigers der voor- en tegenstanders van het verbod zullen thans door de betrokken commissie uit den Senaat worden gehoord. De meerderheid van deze commissie is voor het verbod, doch vele leden zijn dit uitsluitend, omdat de kiezers dit wenschen enmen verwacht, dat de meerderheid in de commissie zal „omgaan", nu de groote meerder heid van het publiek zich tegen het verbod in zijn huidigen vorm heeft uitgesproken. De tegenstanders van het verbod hopen, dat de wet binnen een of twee jaar zal worden geweizigd. KORTE BERICHTEN De Fransche ministerraad heeft gisteren Raóul Péret's financieel ont werp goedgekeurd, dat, gelijk aange kondigd, verschillende belastingver- lioogingen bevat. Het Chineesche nationale leger heeft Tientsin ontruimd en bevindt zich op den terugtocht in de richting van Peking. De Secretaris-Generaal van den Volkenbond heeft, onder verwijzing naar de toezeggingen van Zwitserland de Sovjetregeering opnieuw uitgenoo- digd, aan de voorbereidende ontwape ningsconferentie deel te nemen. Hindenburg werd te Keulen, waar hij het bevrijdingsfeest kwam meevie ren, geestdriftig ontvangen. Stresemann heeft in den Rijksdag met klem de houding der Duitsche delegatie te Génève verdedigd. Deze werd bestreden door graaf Westarp. In den Rijksdag is een motie in gediend door de Duitsch-Nationalen, dat Duitschland zijn verzoek tot in trede in den Volkenbond, zal terug nemen. Het Volkscommissariaat voor Buitenlandsche Zaken heeft aange kondigd, dat de Unie der Sovjet-repu blieken bereid is, met Polen en de Oostzeestaten een pact van non-agres sie te sluiten, ongeveer zooals tus- schenTurkije en- de Sovjet-Unie geslo ten wérd. KERK EN~SCHOOL. De zaak-Geelkerken. Gisteren is te Utrecht een tweede ver ga dering gehouden van predikanten en belijdende leden van Geref. Kerketn, waarin de formuleering der bezwaren tegen de besluiten der Generale Sy node te Assen werd vastgesteld- Met algemeene stemmen werd een verklaring vastgesteld, welke door ker keraden kan worden aanvaard of door belijdende leden eener gereformerde kerk aan hun kerkeraden kan worden voorgesteld. Deze verklaring is van den volgenden inhoud: „De raad der Gereformeerde Kerken tekennis genomen hebbende van de verschillende besluiten der buitenge wone Generale Synode te Assen, over wegende, dat de uitspraak over Genesis II en III, die, z(j het ook niet naar de bedoeling van de Synode, toch in haar formuleering en practische toepassing het karakter draagt van een belijdenis uitspraak, genomen is zonder behoor lijke voorbereiding door de kerkelijke 1 vergaderingen; Radio-Programma. Wat er vanavond te hooien is. BERLIJN, 505 en 576 M. Vanaf 7.50 ook op 1300 M. 5.55 Lezingen. 7.20 Opera. 9,20 Nieuws. 9.50 Muziek. BRUSSEL, 262 M. 5.20 Concert. 6.20, 9.20 en 10.20 Nieuws. 8.20 Concert. DAVENTRY, 1600 M. Zie Londen. 7.50 Symphonieconcert. Zie Londen. 10.43 Weerbericht voor zeevarenden. 10.50 Muziek. DORTMUND, 283 M. 5.35 Lezingen. 8.05 Volksymphonieconcert. ELBERFELD, 259 M. 5.35 Lezingen. 8.05 Bach-avond. HILVERSUM, 1050 M. 6.30 Engelsche les. 7.30 Politiebericht. 7.45 en 10.Persberichten. 8.10 R. K. Radio-omroep. LONDEN, 365 M. j 5.35 Kinderuurtje. 1 6.20 Muziek. 7.20 en 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws, 7.45 Pianocomposities. 8.Lezing. 8.20 Concerten. 10.50 Muziek. MuNSPER, 410 M. 5.35 Lezingen. 8.05 Bacn-avond/ PAKIJS (Kadio-Paris), IZ5° M. 5.05 Urkest. 0.05 en 8.35 Persberichten. 8.35 Engelsche les en persberichten. 9.05 Concert. ZuRICH, 515 M. 6.10 en 9.10 Weerbericht en nieuws. 7.35 Itanaansche avond. constateerende, dat de gehjüsteinng. van de Synodale opvatting omtrent de bedoeling van enxele bijzonderneden v. Genesis II en Iii met Gods Woord zelf, uitgaat van een beschouwing van het Schriftgezag, die voor andere scürift- gedeeitrn tot onhoudbare gevolgtrekkin gen leidt, welke trouwens ook b.v. ten aanzien van Genesis I en XI door de Synodale vergadering zelve wei niet kan worden aanvaard, zoodat -het zode- lijk recht voor zulke besluiten daar mede vervalt; betreurende, dat de Synode wel een commissie wilde benoemen voor prin cipieel gereformeerde behandeling van het Schriftvraagstuk, docb daarbij Ge nesis li én Pli zonder genoegzame ar gumentatie geheel willekeurig uitscha kelde, zoodat mede door die houding een npodelooze beroering in onze ker ken is verwekt en de eisch van Chris telijke" liefde daardoor met is behartigd; cordeelende, dat ook de opvatting der Synode van haar gezag en de wijze waarop zij het in dit geding uitoefent, geen genoegzamen grond vindt in .Gods Woord, nocü in de Belijdenis, noch in de kerkenordening; en eindelijk met beslistheid afkeurend de wijze, waarop het woord schismatiek in de orficieele stukken ter sprake ge bracht wordt; verklaart om bovengenoemde gron den zich met bedoelde besluiten niet te kunnen vereenigen en alle gepaste mid delen te zullen aanwenden, om van de eerstvolgende Generale Synode in 1927, revisie dezer besluiten te verkrijgen. Verder werd ter vergadering besloten dat het correspondentieadres voorloo pig zal blijven: Mr. F. J. D. Theyse, rotgieterweg 17, BloemendaaL De „Stand." deelt omtrent deze ver- nog mede* dat er ongeveer 80 personen aanwezig warein. Het trof ons, merkt he„ blad op, hoe buitengewoon geheimzinnig men was met betrekking tot deze vergadering. Onder anderen goid de stellige af spraak, de plaats van vergadering aan niemand mede te deelen. Wij zouden natuurlijk tot publicatie van de namen van verschillende aanwezigen kunnen overgaan, maar meenen beter te doen, te wachten, tot de betrokkenen daar toe zelf besluiten. Op onze vraag om een communiqué deelde de secretaris, de heer Theijsse* ons mee, dat dit wel' aan een persbureau zou verstrekt wor den. Dit is het hierboven staande verslag. Uit Zandvoort wordt aan de Stand, gemeld, dat in den Zondagmorgemdienst nadat Ds. H. C. v. d. Brink den kansel had beklommen, de dienstdoende ouder ling een verklaring voorlas vatn den Kerkeraad, houdende mededeelmg, dat de raad besloten had niet te voldoen aan het verzoek der Synode, om het bekende woord van vermaan voor te lezen. Spontaan stond daarop een groot deel der Gemeente op en verliet als zwij gend protest tegen de scheurmaking, waarop blijkbaar door predikant en door de meerderheid van den kerkeraad aan gestuurd wordt, op waardige wijze het Op straat maakte een groote ontroe ring zich van de broeders en zusters meester; vele vrouwen konden hun tranen niet bedwingen. In een naast de kerk gelegen schoolgebouw kwam men eenige oogenblikken bijeetn om te be raadslagen wat verder gedaan moest wor den om scheuring in het kleine groep je Zandvoortsche Gereformeerden te voorkomen.. Hier ging een der broeders voor in gebed en droeg deze de nooden der Gemeente op aan God. Reeds om half elf gingen de broeders en zusters diep bedroefd huiswaarts.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2