dag-agenda. binnenland. buitenland. NIEUWE LEIDSCHE UUURANT VAN MAANDAG 22 MAART 1926 Noordwijk-Binnen. Maandag 22 Mrt. 's avonds acht uur. Hotel „Royal Dr. M. H. A. v. d. Valk over: .,De Slang in het Paradijs". Woensdag 24 Maart 'sav. acht uur Graanbeurs, Jaarfeest v. d. Chr. zang ver. „Ledagoh." Woensdag 24 Maart 's av. acht uur. Jeruël, Middelstegracht 3, de heer Mechelsen, van Voorschoten. Vrijdag 26 Maart, 's avonds 8 uur. Lezing Ned. Chr. Vrouwenbond, in de Nutszaal. Spreker Prof. v. Nes, over „Zinzendorf stichter der Broederge meente". De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 521 Maart tot en met Zondag 28 Maart waargenomen door de apotheken der hoeren: D. J. v. Driesum, Mare 71, Tel. 40b, cn G .H. Blanken, Hoogewoerd 171 Tel. 502. de afdeeling ter beschikking van het Watersnoodcomité is gesteld ook wees hij op de belangrijkheid van de April- vergadering, waar Mej. Cool eenige vragen over champions in zal leiden en Dr. Goedhart een inleiding zal hou dén over „hybridatie". Na de voorlezing van de notulen ?n ingekomen stukken komt aan de orde een bestuursvoorstel, om n com missie te benoemen tot het ontwer pen van plannen in verband met het 50-jarig bestaan van onze afdeeling in 1927. Het plan bestaat dit feit op schit terende en waardige wijze te herden ken. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren: Kriest, Brouwer, Mater, Gaaljaard, Ballego, den Older, Hemerik en Witte als voorzitter. Voorts deelde de voorzitter mede, dat zich voor het examen van tweede 'tuinknecht slechts één canalüaat op gegeven heeft. De afdeeling zal trach ten te bevorderen., dat deze eene can didaat in Hilversum examen kan doen omdat het de moeite niet loont, hier voor de diensten der examencommis sie in te roepen. Volgend jaar zal weer een omroep plaats vinden voor dit examen en zoo zal, hoopt men, dit instituut van lie verlede groeien. Alsnu behandeling der vragen. a. Zijn de Hulsten, evenals de Au- cuba's tweehuizig en hoe moet men ze behandelen opdat ze zooveel mogelijk bessen zullen dragen? Inleider deneer A. Galjaard. b. Zullen uit zaad gekweekte Gou denregens, indien ze voldoende groot zijn, ook gaan bloeien? Inleider de heer Van Zijst. c. Wat is aanbevelenswaardiger bij het beginnen van een rozentrekkerij, 't gebruik van koemest of beer? Inlei der de beer C. Vianen. d. Wat is de oorzaak, dat de zon in het vroege voorjaar op vele kasplanten zooveel nadeeliger invloed heeft, dan midden in den zomer? Inleider de heur W. Th, Witte. Hierover ontspon zich een zeer leer rijke en aangename discussie, waaruit op te maken viel, dat Hulsten twee huizig zijn, van een veenachtigen los sen bodem houden en dat ze weinig snoeien verdragen kunnen; 2e. dat goudenregen uit zaad vele ongenoemde variëteiten ge^ft, doch die allen min of meer bloeirijk zijn; 3e. dat het gebruik van koemest bij rozen aan te bevelen is en dai beer niet altijd de gewenschte resultaten geeft. 4e. kwam men toi de conclusie, dat de planten in het voorjaar plotseling blootgesteld worden aan soms tame lijk felle zonnestralen en dat ze opdat oogenblik wellicht te weinig chlorc- pliyl in de bladeren aanwezig hebben c.m die stralen zonder schade ie kun nen verdragen en ook werd veronder steld, dat de aard van de stralen in dien tijd een andere zou zijn (Noorder licht). Ook werd het mogelijkgeacht, dat de luchttemperatuur op sommige oogenblik ken te Loog zou zijn in ver houding tot de bodemteinperatuur, zoodat er een grootere verwarming dan wateropname zou plaats hebben, wat .slap hangen en verbranden ten gevolge kan hebben. In de pauze wer den door een commissie, bestaande uit de heeren Van Zijst, Vianen en Hemerik de ingezonden prachtnarcis- sen van den heer Lubbe beoordeeld en 12 punten waardig gekeurd. Hierna sluiting te ongeveer elf uur Gouden Jubileum. Zaterdag 27 Maart a.s. hoopt de heer H. C. Trap den dag te herdenken, dat hij voor 50 jaren in dienst trad als let terzettersleerling bij A. W. Sijthoff's Uitg. Mij. alhier. Watersnood-Comité. Bij het Watersnood-Comité zijn de volgende giften ingekomen: Spaarfonds Leiden N.Sp. Restant '25 f 7.12; Gewisseld vreemd geld f 3.40. Giften worden nog gaarne inge wacht bij den Penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49 Leiden, postgironummer 57471. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: A. C. v. Zoest, j.m., 29 j. en N. E. van Zwieten, j.d., 24 j.; B. Rijnkema, jm., 25 j. en C. M. Verborg, jd., 23 j.; A. J. Karreman, 25 j., jm. en M. J. E. Bek, jd., 25 j.; I. Oudshoorn, jm., 27 j. en G. W. Baars, jd., 25 j. Zaterdagmiddag liepen twee klei ne jongens de resp. 3-jarige broertjes de R., op den hoek Oude Rijn—Kouden hoek tegen het paard op van een wa gen die uit de richting van de Haar lemmerstraat kwam en dien zij niet hadden zien aankomen. Het ongeval liep betrekkelijk goed af. De jongens kregen beide een lichte trap van het paard waardoor ze hun beenen bezeerden. Papa kwam de jon gens halen en stelde ze onder behan deling van den huisdokter. Tegen half vier Zaterdagmiddag gebeurde bij den Spoorwegovergang aan den Rijnsburgerweg een ongeval, dat weer eens duidelijk wees op het ge vaarlijke van de door de jeugd nog te véél begeerde zitplaats achter op rij dende voertuigen. Een jongen van 10 jaar, K. de G., was achter op een wagen geklommen De wagen moest onverwacht stoppen voor de afsluitboomen, toen juist een auto er achter aankwam. De chauffeur H. K., kon niet spoedig genoeg remmen en reed tegen den wagen aan, waarbij de beenen van den jongen in het ge drang kwamen. Het rechterbeen werd bloedend verwond, hoewel niet ernstig In de rijwielbewaarplaats van V.V.Y. werd door het personeel hulp verleend De bestuurder van den wagen bleef onbekend. Ten nadeele van J. E. is een peur- schuitje weggehaald, dat onder de Jan Vossenbrug gemeerd lag. De heer H. J. Iiouwenhowenho- v«n Jr., Theol. Cand. alhier, heeft het beroep van de Geref. Kerk van Leid- schendam aangenomen, en bedankt voor de beroepen van Haamstede, Hij- laard, Hoogvliet, Ottoland, Schoon oord en Sellingen. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen 246 volwassen perso nen, en 6 kindei en. Totaal 252. VERBETERING DER VOLKSHUIS VESTING. Twaalf millioen beschikbaar. De Minister van Arbeid, Handel eri Nijverheid heef iv olgens de „Tel." aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat voor het dienstjaar 1926, 12 mil lioen gulden beschikbaar is gesteld voor voorschotten. a. tot verbetering van de volkshuis vesting door krot opruiming en b. tot voorziening in de behoefte aan eenvou dige woningen, in die gemeenten, waar het particulier bouwbedrijf vol slagen in gebreke blijft. En voorts een bedrag van i 80.000 tot het verleenen van jaarlijksche hij dra gen tot dekking van 50 pctl van het op de exploitatie der voor het onder a omschreven doei gebouwde woningen ie bepalen maximaal tekort De minister heeft ter nadere toelich ting en aanvulling o.m. het volgende medegedeeld. De rente van de voorschotten zal 5 pet. bedragen. Let jaarlijks te bouwen aantal'woningen voor liet onder a om schreven deel, zal in hei aigemeen slechts een klein deel mogen uitmaken van ue normale'jaarlijksche .productie ter piaatse. Mét krotten kunnen worden gelijk gesteld, noodwoningen, woonwagens, woonschepen, keten, plaggenhutten en dergelijke. De te bouwen woningen zullen alle mogen worden betrokken cn blijvend worden bewoond door hen, voor wie zij bestemd zijn. De woningen mogen daarom niet worden vèrhuurd aan pe. sonem die tot dusver een gelijkwaar dige of betere woning bewoonden ol naar het oordeel van den Minister een bijdrage niet noodig hadden. Het tekort op de exploitatie mag niet meer bedragen dan ten hoogste f50 per woning per jaar, waarvan de eene helft te dragen door het Rijk, de an dere door de gemeente. Doen* de daling van de renten op 5 pet. zal in som mige gevallen een bijdrage niet noo dig zijn en zal in andere gevallen met een geringere bijdrage dan f 50 kunnen worden volstaan. De woningen onder b bedoeld mo gen niet meer kosten dan ten hoogste f2400, alles in begrepen, behalve den grond. Wordt gebouwd mede voor huisves ting van groote gezinnen, dan kan met behoud, van den eisch van sober heid het grensbedrag van f2400 wor den beschouwd als een gemiddelde. In vele gevallen zal met een lager bedrag, dan genoemd maximum kunnen wor den volstaan. De minister heeft voorts de gemeen tebesturen verzocht, voortdurend de aandacht gericht te houden op verla ging van bouwkosten als op de moge lijkheid van verlaging van grondprij zen of erfpachtscanons en retributiën. S.-D. voorstel in zake ontwapening. Verschenen is het voorloopig ver slag der Tweede Kamer over bet voorstel-Ontwapeningswet van de hee ren K. ter Laan c.s. Zeer vele Kamerleden verklaarden aan dit wetsontwerp hun sterr. niet te kunnen geven, hetzij uit priiicipieele, hetzij om practische redenen. Uitvoerig verdedigden zij hun stand punt, daarbij de bekende argumenten bezigende, waartegenover de vqoi stan ders van het ontwerp de hunne stellen Verscheidene leden achtten het wets voorstel in strijd met de artikeKn 181 en 182 der Grondwet, welke in hoofd zaak bepalen, dat alle Nederlanders, daartoe in staat, verplicht zijn mode te werken tot handhaving der onaf hankelijkheid van het Rijk, en tof. ver dediging van het grondgebied. Verscheidene andere leden achtten deze aan de Grondwet ontleende be denkingen onjuist. Zij wezen er op, dat de voorstellers zich juist hebben be perkt tot het voorstellen van die van de door hen gewenschte wijzigingen jn de militaire macht, welke zonder wij ziging van de Grondwet tot stand ge bracht kunnen worden. Wat de vraag betreft ia hoeverre RECLAME. Dames-Pantoffels met Hak a f 1,25 Prima Zooileder en Fournituren. VAN ESCH, Donkersieeg 5, naast „De Stad Parijs." 2687 de internationale verplichtingen eischen, dat Nederland een krijgs macht onderhoudt, gaven verscheide ne leden als hun meening te kennen, dat iedere staat, die toetreedt tot den Volkenbond niet alleen zijn grondge bied voor operaties moet openstellen, maar ook gehouden is, in zekere mate, zich eerlijk en krachtig tegen iedere daad van aanval te verzetten. Ook het protocol van Genève en de verdragen van Locarno gaan er van uit, dat elke staat al de verplichting heeft om zichzelf te verdedigen, al naar de omstandigheden eischen of toelaten Den voorstanders van het wetsvoor stel daarentegen ontging, dat de ver plichting uit hoofde van het lidmaat schap van den Volkenbond in zich zou dragen de verplichting tot het onder houden van een krijgsmacht. Te Genève, zeggen zij, is niet het minste bezwaar gemaakt tegen de Deensche ontwapeningsplannen. Ook Nederland behoeft- h.i. niet verder te gaan, dan de geografische omstandig heden veroorloven en deze omstandig heden maken een gewapend verzet van eenige beteekenis onmogelijk. Verscheidene leden vestigden er de aandacht op, dat uit het wetsvoorstel duidelijk blijkt, dat de voorstellers zich hebben gewaagd aan een poging tot het ontwerpen van een regeling, welke niet geschikt zou zijn, om net onderwerp van een initiatiefvoorstel uit te maken. Werd h.i. het voorstel aangenomen, dan zou zonder twijfel aanstonds de grootste verwarring ontstaan en zou den na korten tijd leger en vloot ge heel zijn gedesorganiseerd, zooüat zo noch als weermacht, noch als veilig heidsmacht zouden dienen. Wat het invaliditeitsfonds bezit. Blijkens een mededeeling in de Me more van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake de Arbeidsbegrooting voor 1926, bedroeg het belegd vermo gen van het Invaliditeitsfonds op 1 October 1925 f 118.342.000, waarvan f32.022 000 in Nationale Schulden. Bo vendien had het Invaliditeitsfonds op 1 October 1925 nog een vordering op het Ouderdomsfonds, groot ongeveer f 156.5C9.000. De spoorlijn GoudaAlphen. Verschenen is h?t vijlde verslag van de staatscommissie, ingesteld bij Kon. besluit van 20 December 1920 en gewij zigd bij Ken. Besluit van 29 September 1925. (Bezuinigingscommissie). Aan het zakelijk gedeelte is het vol gende cntlo-nid: - Het dagelijks beeiüui* 'der gemeente- Wad'dinxveen, wendde aicli tot de Com missie met een schrijven, waarin het" als zijn meening uitsprak, dat de aanleg van de spoorlijn Gouda-Bcskoop-Abhen aan den Rijn, welke niet rendabel werd ge acht, in deze tijden ongemotiveerd was. Waar de aanleg zich re ds in een verge vorderd, stadium bevond, meende de Commissie, dat harerzijds niet kon wor den ingegrepen. Het Verwenderde de .Commissie intus- schen bij het nal'ezen van de betreffende Kamerstukken, geen spoor te v.nk va.11 iets, dat cok slechts op een zwakke po ging. geleek? cm de rendabiliteit van deze spoorlijn te berekenen. Te meer verwonderde de commissie zich hier over, omdat het haar beleend was, dat de Nederlandsche Spoorwegen als haar meening hadden to kennen gegeven, dat de bedeelde' spoorlijn niét rendabel te maken zou zijn en arm d^ regeering had den geadviseerd, niet tot den aanleg over te g^an.^ Het niet berekenen vain.de rentabili teit van werken kwam de commissie ook elders tegen. BE MISLUKKING VAN GENèVE. Een rede van MacDonald. Dinsdag zal Sir Austen Chamberlain in het Lagerhuis zijn verklaringen over Genève afleggen. Hij is al op het ergste voorbereid; toen hij Vrijdag op het Victoria-sta tion uit den boottrein stapte, weigerde hij aan de journalisten eenigerlei ver klaring te doen. Daar hij Dinsdag „ge- executeerd" zou worden, zeide hij lie ver te wachten „tot hij het schavot be treden had." Ramsay Macdonald, die morgen na mens de Labourpartij het woord zal voeren, heeft in een Zaterdag te Black burn gehouden rede over de gebeurte nissen van Genève gesproken op een toon, die een hevigen aanval doet ver wachten. Hij noemde het gebeurde de meest tragische mislukking, die de Britsche diplomatie ooit heeft gekend. Genève na Locarno is, zeide hij, al9 het walgelijk schouwspel op den mor gen na een groot feest, als al het blik kerend verguldsel vertrapt en be smeurd ligt. Dinsdag zal minister Chamberlain ons moeten vertellen, aldus MacDo nald, welke beloften hij heeft gedaan, welke verplichtingen hij h^eft aan vaard en wat hij getracht heeft té doen Het heeft nu geen zin meer van de „vrije hand" te praten. Sir Austen heeft dit geprobeerd en er zelfmoord mede gepleegd. Oprecht gesproken, zeide MacDonald verder, ben ik niet volkomen zeker, dat de Volkenbond dezen slag van Genève zal overleven. En waardoor is deze internationale organisatie, ge bouwd op het bloed van de besten van de huidige Europeesche generatie, in gevaar gebracht? Niet door de weige ring van Brazilië om voor Duitschland te stemmen. Daar zou de Volkenbond wel overheen komen. De oorzaak is, dat vijf of zes heeren den Volkenbond vergeten hebben en getracht hebben de aangelegenheden van den Bond te regelen zonder den Bond erin te kennen. Het onderlinge loven en bieden, de geheim© diplomatie, het pleiten voor een „vrije hand" op het oogenblik, dat deze achter den rug steeds was gebon den, al die dingen hebben den ernsti- gen slag aan den Bond toegebracht. In de mannen die zich daaraan heb ben schuldig gemaakt, kan Europa geen vertrouwen meer hebben. De commissie, die de voorwaarden voor de hervorming van den Raad zal bestudeeren, zal niet moeten bestaan uit de lieden, die de zaken in Genève in de war hebben gebracht. Die com missie zal onpartijdig moeten zijn Wij wenschen een nieuw begin. Wij weri- schen, dat Europa zal voelen, dat de gereorganiseerde raad als onpartijdi- gen, rechtvaardigen internationalen geest van den Volkenbond zal weer spiegelen, een geest zooals de Bond zal moeten hebben, wil hij ons ver trouwen waardig zijn. Het echèc van Genève en de moei lijkheden, onafscheidenlijk verbonden aan de beperkte allianties binnen den Volkenbond, brachten MacDonald er toe te verklaren, dat Labour weer zal beginnen voor het protocol van Ge nève te strijden. Het protocol van Genève, zeide hij, is slechts dood, omdat de reactie nu 111 den zadel zit. Op het oogenblik, dat Labour weer aan het bewind komt, zal het werk voor het protocol hervat worden. Het pact van Locarno was goed, maar de methode om overeenkomsten buiten den Bond om te siuiten is ver keerd, kortzichtig en dwaas. RUSLANDS ECONOMISCHE TOESTAND. De machines zijn versleien. De Sovjet-regeering heeft besloten den Oppersten Economischen Raad ge heel en al ie reorganiseeren. Als reden daarvoor wordt officieel opgegeven, dat de raa'd tot nu toe zijn bemoeiingen concentreerde op het aan den gang houden der staatsonderne mingen, doch dat op het oogenblik de ze kwestie van ondergeschikt belang is geworden. Het vitale probleem is thans, hoe de machinerieën van de staatsbedrijven, die voor het grootste deel versleten en verbruikt zijn, weer vex nieuwe! kunnen worden. Het besluit tot de reorganisatie is gevolgd op de jongste verklaring van Dzjeszjinskv. dat over het algemeen de machines in de fabriéken der staats bedrijven geheel verouderd zijn, en dat het onmogelijk is het industrieele le ven te handhaven, zonder een alge- meene vernieuwing. De toenemende kosten voor leven- onderhoud in Rusland veroorzaken greote ontevredenheid onder de arbei ders, ten gevolge van de weigering van de staatsbedrijven om de loonen dien overeenkomstig te verhoogen Boven dien zijn talrijke arbeiders ontslagen De Russische vakvereenigingen steu nen de staatsbedrijven tegenover de arbeiders. Zoo heeft het centraal co- mité van de drukkersvakvereeniging instructies gegeven aan alle provin ciale organisaties, om de mannen er toe te brengen de eischen, die zij in April willen indienen om hooger loon, in te trekken, daar de situatie in -ie drukkersbedrijven geen hooger loon toestaat. De productie moest kortgeleden al met 40 pet. worden ingekrompen, ten gevolge van de schaarschte aan pa pier, welke weer het gevolg is van den verminderden import. EINDELIJK REGEN IN AUSTRALÏë. Na twee jaar droogte. De droogte in Noord-Australie, die nu langer dan twee- jaar heeft geduurd is eindelijk verbroken, door den zwaar sten regenval, dien men sedert vele jaren heeft medegemaakt. Als de droogte nog langer had aan gehouden. zouden vele der veehouders geruïneerd zijn geweest, Het was zoo ver gekomen, dat het vee bijna niet langer in het leven kon worden ge houden. Tot nu toe is de sterfte onder de schapen evenwel niet groot ge weest. De veekoning van Noord-Australië, Sir Sydney Kidman, raamt echter zijn verlies aan vee op circa 40.000 stuks. Zware brand te Gent. Te Gent is het monumentale paleis van Justitie totaal uitgebrand. Van de archieven heeft men maar een klein gedeelte kunnen redden. De brand brak Vrijdagmorgen om 4 uur uit aan den achterkant van het ge bouw, waar de bibliotheek gevestigd is De brandweer was spoedig ter plaat se. Het vuur nam weldra groote uit breiding. Inmiddels waren veie perso nen toegeijld, die hielpen om een deel der in het gbouw aanwezige documen ten te redden. Ondanks het kranig optreden der brandweerlieden, woedde de brand om 10 uur 's morgens nog voort. De lin kervleugel van het gebouw was intus- schen ingestort en ook de groote rnid- dentrap was bezweken. Het gebouw zal vermoedelijk niet opnieuw worden opgetrokken. Het ge recht zal voorloopig in het nieutve se minarie worden ondergebracht Over de oorzaak van den brand loe pen de lezingen zeer uiteen. Volgens sommigen is kortsluiting, volgens an deren de gebrekkige verwarmingsin richting de oorzaak, terwijl weer an deren van kwaadwilligheid smeken. Om half 11 '9 morgens werden er militairen gerequireerd om de nieuws- Radio-Programma. Wat er vanavond tc booren Is. BERLIJN, 505 en 576 M. Vanaf 7.50 ook op 1300 M. 5.55 Lezingen. 7.50 Bonde avond. 9.20 Nieuws. 9.50 Muziek. BRUSSEL, 262 M. 6.20, 9.20 en 10.20 Nieuws. 8.20 Concert. 8.50 Lezing. 9.05 Concert. DAVENTRY, 1600 M. Zie Londen. 6.50 Omroep voor Europa. Zie Londen. 10.45 Weerbericht voor zeevarenden- 10.50 Muziek. DORTMUND, 283 M. .35 Lezingen. .20 Concert. ELBERFELD, 259 M. s.35 Lezingen. 8.20 Concerten. HILVERSUM, 1050 M. 5.Kinderuurl^e. 7.Radiopraatje. 7.30 Politiebericht. 7.45 en 10.Persberichten. 8.10 Operette, van Ofrenbach. LONDEN, 365 M. 5.35 Kinderuurtje. 0.20 Muziek. 7.20 en 10.20 Tijdsein, weerber., nLu..a. 7.45 Pianocomposities. 8.— Lezing. 8.20 Concerten. 10.50 Muziek. MüNSTER, 410 M. 5-35 Lezingen. 8.20 Concert. PARIJS (Radio-Paris), 17.50 M. 5.05 Orkest. 6.05 en 8.35 Persberichten. 8.50 Galaccncert. ZURICH, 515 M. 6.10 en 9.10 Weerbericht en nieuws. 7.33 Mozart-avond. gierigen op een afstand te houden Om streeks 11 uur was men het vuur mees ter. Het voorste deel van den rechter vleugel van het gebouw h^eft men voor de vlammen kunnen vrijwaren. De schade is, zooals men weet, zeer aanzienlijk. Schilderijen van beteeke nis zijn vernield. Allerlei documenten zijn verbrand, waaronder die van den burgerlijken stand sind9 1300. Half verbrande papieren kwamen in verschillende wijken der stad terecht. Al de archieven en boeken van de koophandelsrechtbank zijn gered. Om 3 uur 's middags stonden nog slechts de vier muren van het gebouw overeind. Het water stond in de kelders, waar voor 2 millioen francs wijn geborgen is Het midden-JËuropeesch pact. De Weensche correspondent der Manch. Guard" merkt in een beschou wing omtrent de mogelijkheid om een midden-Europeesch pact te scheppen op, dat de Joego-Slavische minister Ninstjitsj te Parijs en Rome een we zenlijk onderscheid in de politieke richting heeft geconstateerd. Italië zou streven naar een nauwe samenwerking van de successiestaten onder leidinct van Italië en dus erfge naam willen worden van het oude Oostenrijk-Hongarije. Frankrijk gaat meer in de richting van Benes' plannen, n.l. een nauwe samenwerking op economisch en poli tiek gebied tusschen de successiOsta- ten. doch met het doel een over- heerschende positie van Italië te e!i- neeren. Protest tegen verkoop der Russische krconjuweelen. De leden van de Russische Keizer lijke familie hebben een protest inge diend bii de regeeringen van de Ver- eenigde Staten, Groot-Brittannië,^ Ne derland en Frankrijk tegen den even- tueelen verkoop van kroonjuweelen, voor rekening van de Sovjet-regeering. Zinovjef wil Amerika bewerken. Zinovjef heeft in een rede verklaard, dat de Vereenigde Staten den eenigen hinderpaal vormen voor de ontwikke ling van het bolsjewisme en dat hij aan de afgevaardigden der communis tische Internationale het parool heeft gegeven al hun krachten te concen- treeren op de propaganda in de Ver eenigde Staten. Abd-el Krim overwonnen? In een interview heeft de Spaansche dictator Primo de Rivera verklaard, dat Abd-el-Krim zich als overwonnen beschouwt. Spanje zou thans^ vrede kunnen sluiten, maar het zal zich nog enkele óffers getroosten, om dien vre de naar eigen goeddunken te kunnen dicteeren. Primo verklaarde voorts, dat hij nog voor onbepaalden tijd aan het bewind zal blijven, daar het. land geen wijzi ging van het huidige politieke sys teem verlangt. Einde van dit jaar zal hij een commissie instellen, ten einde tc beraadslagen over de keuze van een nieuwe volksvertegenwoordiging. KORTE BERICHTEN De Duitsche Volkspartij keurt de houding van Luther en Stresemann te Genève goed. De regeering der V. S. maakt geen bezwaar tegen de conferentie tot onderzoek van de Amerikaansche re serves, ten opzichte van het Int. Hof van Justitie. Koningin Louise, de moeder van den Koning van.Denemaiken is Zater das op 75-jarigen leeftiju te Amalien-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2