gebr. brüning, ALLOVERHET's en VITRAGES LINOLEUMS en KARPETTEN. COCOSLOOPERS in alle breedten. Neemt toch het beste ABdusTroOP Salon-, Huiskamer- en Slaapkamermeubelen. Fa. M. BONGENIIAR, Nieuwe Rijn 46B ivacri NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 20 MAART RECLAME. Wij vestigen Uwe bijzondere aandacht op onze groote sorteering in alle prijzen en breedten. Nieuwste Dessins. Wij ontvingen de meest moderne Hoogstraat 1-2. RECLAME Specialiteit in KINDERFOTO'S voor Uw borst. AI die straffe en prikkelende middelen kunnen niet heilzaam zijn voor Uw gesteL Akker's Abdijsiroop wordt bereid met kruiden^ extracten en bevat dus geneeskracht tige stoffen in den vorm waarin de natuur ze aanbiedt. Indien U, van Uw heest of bronchitis wilt af komen, koopt dan nog heden een fleoch Da onovertroffen heilzame werking op Uw ademhalingsorganen zal U spoedig overtuigen, dat ge inderdaad het beste genomen hebt. Overal verkrijgbaar o f 1.59, f2.75 en f4.50 per flescb. DAG-AGENDA.^ Zondag 21 Maart, 's morgens 10 uur. „Jeruël", Middelstegr. 3. Samenk. Spr. de heer v. d. Horst; 's avonds zeven u. de heer J. de Lange, van Rotterdam. Noordwij'k-Binnen. Maandag 22 Mrt. 's avonds acht uur. Hotel „Royal": Dr. M. H. A. v. d. Valk over: .,De Slang in het Paradijs". "Woensdag 24 Maart 's av. acht uur Graanbeurs, Jaarfeest v. d. Chr. zang- ver. „Ledagoh." Woensdag 24 Maart 's av. acht uur. Jeruël, Middelstegracht 3, de heer Mechelsen, van Voorschoten. He avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 Maart tot en met Zondag 21 Maart waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 694. A.s. Zondag 21 Maart zal de dienst van Dr. Blote worden waargenomen door Dr. Muyzert. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 21 ft. aart tot en met Zondag 28 Maart waargenomen door de apotheken der heeren: D. J. v. Driesum, Mare 71, Tel. 406, en G .H. Blanken, Hoogewoerd 171 Tel. 502. De Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Vare kamp, Tel. 1916. -■iwnmaamBiMMM voldoening over hetgeen door Nijme gen in de hulpverleening is verricht. Het bezoek ten gemeentehuize duur de van vier uur tot halfvijf. Intus- schen waren honderden belangstellen den voor het stadhuis te samen ge stroomd. Toen H. M. de Koningin met haar gevolg op het bordes verscheen, uitgeleide gedaan door den burge meester, weerklonk luid gejuich. Na dat H. M. op hartelijke wijze afscheid van den burgemeester had genomen, werden de auto's weder bestegen en begaven de liooge be7oekers zich naar het station, onder hoerageroep van bet publiek. Om 612 heeft de Koningin de terug reis aanvaard Prov. Stafen van Zuid-Holland. De Voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten van Zuid-Hol land heeft gisteren in de vacature, ont staan door'het bedanken van mr. Lim burg, tot lid dier Staten benoemd ver klaard mevr. H. WjL B. van Itallie geb. van Embden wonende te Leiden. Art. 123 I. R. R. Het blijkt achteraf, dat de heer No- lens Woensdag in zijn rede in de Twee de Kamer reeds een initiatief-voorstel inzake art. 123 van het Indische regee- ring?regtement heeft aangekondigd met de woorden: „dan zou misschien een grfjep overwegen, of het niet de geschikte gelegenheid zou zijn voor een initiatief-voorstel om in die be kende kwestie, na onderling overleg, op een wijze manier verandering te brengen". De „Tijd" weet daaromtrent nog te melden, .dat inderdaad de ka tholieke fractie met een initiatief voorstel tot schrapping van art. 123 zal komen. Met het oog op de omslachtige procedure (het voorstel moet ook in den Volksraad worden behandeld, is de indiening ervan vrij spoedig te ver wachten. Het te plegen overleg met andere fracties zal loopen over den vorm van het voorstel, dit is: over de wijze, waarop, in overeensteming met 'den wensch van het R.-K. verkiezings program, de belemering der geloofs verkondiging geheel kan worden weg genomen. Gcrsf. Vereen. voor Drankbestrijding. De Prov. Bond van afdeelingen van de Geref. Vereeniging voor Drankbe strijding in Zuid-Holland, houdt zijn 5e algemeene vergadering Zaterdag 20 Maart, nam. 3 uur. in het Onthouders- tehuis, Oppert te Rotterdam. Na afhandeling der agenda zal Ds W. Bech, Geref. predikant te Aalten, de opwekkende rede houden, getiteld: „Titus en Timotheus." BUITENLAND. DB POSITIE VAN HET KABINET- BRIAND. Malvy's flauwte. De groote meerderheid, door hetKa- binet-Briand in de Fransche Kamer behaald, berust volgens een bericht uit Parijs uitsluitend op Malvy's flauwte. Over de urgente kwesties van den dag is nauwelijks een woord gevallen. Dienzelfden ochtend had de socialis tische groep nog besloten Briand haar vertrouwen te onthouden. Ybarnega- ray's interpellatie over de bezetting van het departement van binnenland- sche zaken en wat daarop volgde, be werkte een socialistische frontveran dering. In plaats van door de feiten, werd ze aldus bewerkt door den drang Malvy in een bijzonder opgewonden zitting, tegen den wrok van rechts in, volledig eerherstel te verschaffen. .Die neiging uitte zich ook in het adres van vertrouwen door de linkergroepen aan stonds na zijn bezwijming aangeno men. Dit zuiver persoonlijke element gaf het debat het verscheurende ka rakter, dat altijd optreedt wanneer 'n voor het hooggerechtshof behandeld proces in "de Kamer te berde komt. Malvy is aan de betere hand. Zijn hart werkt normaal. Hij was over- Ïerkt en moet eenige dagen rust hou- en. Dit incident heeft den band tus- fljrhen hem en de linkerzij vaster ge knoopt, maar de positie van het mi nisterie is er niet door verstevigd, in tegendeel! Maandag begint het finan cieel e debat, dat over zijn lot zal be slissen. Perefs belastingplannen. In de financieele commissie uit de Kamer heeft Péret verklaard, dat de financieele toestand bevredigend is, daar de emissie van verdedigingsbons. die meer was dan de voorschotten van de Bank aan den staat, de 3 miljard heeft overschreden. Péret schat het tekort op de begroo ting 1926 op 5 miljard, welke hij hoopt te vinden uit nieuwe middelen. Hij zal een taxe civigne" instellen van 40 francs op de 1000, welke 500 mil joen moet opbrengen, en verder indi recte belastingen, met name een pro ductiebelasting. De minister verklaarde tegenstan der te zijn van nieuwe inflatie en drong aan op een spoedig goedkeuren van de vereischte belastingbronnen, DE PRESIDENT VAN GRIEKEN LAND TREEDT AF. De reden ligt in het dnlster. Admiraal Kondoeriotis, de president van de republiek, heeft bij den minis ter-president zijn ontslag ingediend. De tekst van den brief is niet gepubli ceerd. Volgens een verklaring van generaal Pangalos zou de oorzaak van 's admi raals aftreden in gezondheidsredenen liggen, doch de omgeving van Kondoe riotis weigert inlichtingen dienaan gaande. Het Staatsblad bevat een besluit, waarbij de presidentsverkiezing op 4 April wordt vastgesteld. Daar er op het oogenblik Kamer, noch Senaat be staat, zal de verkiezing geschieden vol gens het algemeen kiesrecht. Alleen burgers van boven de 45 en niet ouder dan 65 jaar kunnen candidaat wor den gesteld. Volgens andere berichten zouden le den van het gewezen vorstenhuis en Venizelos niet candidaat gesteld wor den. De president van de republiek had al geruimen tijd geleden den wensch te kennen gegeven af te treöen we gens zijn hoogen leeftijd en zijn ge zondheidstoestand, doch had er op ver zoek van Pangalos in toe gestemd tot gisteren aan te blijven. Naar men uit Athene meld't, heeft Pangalos zich zelf candidaat gesteld voor het presidentschap. DE ONTWAPENINGSBESPRE KINGEN. Jhr. Loudon Nederlandsch gedele geerde. Naar uit Genève gemeld wordt, zal de Nedeflandsche delegatie ter eerste zitting van de voorbereidende Ontwa peningscommissie, die aldaar 17 Mei bijeenkomt, onder leiding staan van Jhr. Loudon, die zal worden bijgestaan door twee deskundigen, een voor mili taire en een voor maritieme aangele genheden. KORTE BERICHTEN. De berichten uit Peking maken melding van een critieken toestand aldaar. De staat van beleg is afgekon digd. Het aantal slachtoffers bij de studentenrelletjes wordt nu aangege ven op 50 dooden en 90 gewonden. In de Hongaarsche bankbiljetten- affaire zouden nieuwe onthullingen te wachten zijn. In het Hongaarsche parlement is voorgesteld om de debatten over deze aangelegenheid te sluiten. Bij een brand in Soegano, een voorstad van Tokio, zijn 800 huizen in asch gelegd. Zevenduizend men- schen zijn dakloos. De Luxemburgsche Kamer heeft een motie aangenomen, waarin het beginsel werd neergelegd, dat aan de regeering 'dictatorale macht zal ge schonken worden, teneinde het werk der administratieve reorganisatie te kunnen doorvoeren. De Perzische regeering heeft tij delijk de grens gesloten voor reizigers. De Poolsche Senaat heeft de wet betreffende de rechten en verplichtin gen van vreemdelingen in Polen, in dien zin geamendeerd, dat het alleen bi.i het betreden van Poolsch grondge bied noodig is van een visum voorzien te zijn. Vreemdelingen zullen bij hun verblijf in, en hun vertrek uit Polen, niet door de autoriteiten worden ge controleerd. Een aantal Japansche vereerders van Mussolini heetf dezen een kost baar terra-cotta beeld geschonken. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. De zaak-Vrijman. De heer B ijle veld (A.R.) brengt verslag uit over het verzoekschrift van den gewezen rijksbouwmeester Vrij man. De commissie stelt voor over te gaan tot de orde van den dag. De heer Marchant (V.D.; acht de zaak te belangrijk daarvoor en ver zoekt overzending naar den minister om inlichtingen. De heer Vliegen (S.D.J'betoogt, dat men zich in het proces-Vrijman be paald heeft tot de strafbare zaken. Naast dit justitieele onderzoek wenscht spr. een ander. De heer v. Schaik (R..K.J maakt zich geheel los van hetgeen de adres sant wenscht en wil in 't geheel niet zijn stem bepalen over hetgeen later moet geschieden. Ook spr. heeft het echter getroffen, dat de adressant en kele beschuldigingen heeft geuit, waar van onderzoek in verband met het prestige van de rechterlijke macht wel gewenscht is. De heer Bij level d erkent, dat er in de zaak-Vrijman tal van dingen zijn, die een nader onderzoek eischen, maar spr. acht het onjuist dit onder zoek aan het adres vast te koppelen. Het voorstel der commissie wordt verworpen met 5923 stemmen. Daar mee is net voorstel-Marchant aangeno men. Het gezantschap bij den Paus. Voortgezet wordt de in verband met de crisis geschorste behandeling van de staatsbegrooting voor 1928. Art. 10 wordt aangenomen z.h.s. Aan de orde is art. lObis van hoofd stuk III, jaarwedde en verblijfsver goeding van den gezant bij de Pause lijke Stoel (f28.000j. De voorzitter deelt mee, dat twee amendementen zijn ingediend, één van de heeren Kersten en Zandt, en één van den heer Lingbeek. De heer Kersten (St. Ger. Partij licht zijn amendement toe, hetwelk strekt tot finale opheffing van het ge zantschap. Spr. had gehoopt, dat de regeering der Kamer deze behanideling bespaard had en zich had gehouden aan de stemming van 11 November. De voorzitter verzoekt den heer Kersten zich aan de bespreking van het amendement te houden. De heer Kersten, voortgaande, betoogt dat de regeering; den gezant heeft gehandhaafd, ondanks 11 Nov., gezant en de bejegening van dien ge- te betalen kan de Kamer niet van zich afschuiven. Omdüt den gezant de gelegenheid moet worden geboden zich een andere woonplaats te zoeken, wil spr. de benoodigde gelden vopr zes maanden uittrekken, hetwelk in het amendement wordt voorgesteld. De heer Lingbeek (Herv. Geret. P.; deelt mede, dat hij zijn amende ment heeft ingetrokken. Spr. bestrijdt dat bij het gezantschap een landsbe lang is betrokken. Indien de minis ter van buitenlandsche zaken het lands belang kan aantoonen. zou hij dit toch wel reeds eerder gedaan hebben. Toen onze staat werd gesticht, is uitdrukkelijk tot grondslag genomen het beginsel van den Gereformeerden godsdienst. Evenwel is Rome stap voor stap voortgedrongen, waarbij spr. in het bijzonder wijst op het herstel der bisdommen. Een stap in dezelfde richting is ook het herstel van het gezantschap bij den paus. In dat licht ziet spr. ook het 'Ne- derlandsche gezantschap bij 'de Pau selijke stoel. Die post behoort daar om niet in de begrooting thuis. De heer VanVuuren (R.K.jheeft zich geërgerd aan de passagie over het gezantschap in de regeeringsver- klaring. De gezant bij de pauselijke zant moet dezelfde zijn als van eiken gezant en de beejgenmg van dien ge- stoel is een gezant als elke andere anderen gezant in gelijke omstandig- SLEGTENHORST' heden. Het spreekt dus vanzelf, dat hem zijn salaris wordt uitgekeerd tot den dag waarop zijn functie wordt opgeheven. Men behoeft hier niet te zeggen,' dat men billijkheid moet be trachten; men moet recht doen. De heer Heemskerk (A.Rj be toogt, dat er iets abnormaals in blijft, dat de Kamer beschikt over het af of niet blijven van een bepaalden, gezant. Dit is een zaak, die het geheele kabinet raakt. Zoo is het ook opge vat in 1915 door minister Cort v. d... Linden, die het beginsel dezer aan gelegenheid duidelijk in het licht ge steld heeft. Door eenige protestantsche leden wordt aangenomen, dat het ge zantschap een erkenning is1 van den paus als stedehouder van Christus. Als dat waar was, zou het gezantschap voor ieder en protestantvolslagen on aannemelijk zijn. Spr. heeft tegen het gezantschap, toen hij' lid der regeering was, geen bezwaar'gehad, omdat hij de eenvoudige overtuiging had, dat het niet waar is. Spr. vraagt den minister van büi- tenlandsche zaken, ot "het beginsel, waarop het zenden van een gezant naar den Paus berust, de erkenning is van den Paus als hoofd 'der ge heele christenheid, stedehouder van Christus (gelach.) De heeren lachen. Indien de Engel- sdhe regeering deze vraag gesteld werd, zou men verwachten kunnen, dat zij antwoordde: are you crasy? Een dergelijk antwoord zou deze re geering ook kunnen geven. De oppo sitie van de protestantsche groepen, die op dezen grond tegen het gezant schap zijn, berust op wind. Of het gezantschap tijdelijk of vast is, doet aan het beginsel niet af. Komende tot het belang van het ge zantschap, betoogt spr., dat men daar van vruchten verwacht had op intern, gebied. Dit was een schoone droom; juist in den oorlog was de politieke invloed van den Paus opgeschort. Maar na den oorlog herleefde toen niet de politieke invloed van den Paus? Toen kwamen weer ter sprake vragen van volkenrecht, belangen van kleine mo gendheden, en was toen niet de tijd gekomen, dat men van den invloed van den paus vruchten kon plukken? Spr. vraagt den minister van buiten landsche zaken daaromtrent alles mee te deelen, wat daarover mee te deelen is. Hij .jzal niet alles kunnen zeggen, maar spr. vertrouwt, dat hij1 alles zal mededeelen, wat er over mee te déé- len is. Het is een allerdolst argument, dat wij konkordaten zouden gaan sluiten met den paus en spr. gelooft ook niet, dat' iemand daar ooit aan gedacht heeft. Dat heeft alleen bestaan in de geachte verbeelding van den heer Snoeck H enkemans, en het heeft met het gezantschap niets, maar dan ook letterlijk niets, te maken. En toch spreekt de heer Snoeck Henkemans, alsof het vaderland in gevaar was. Allemaal wind' Dit zijn slechts vruch ten van een niet geheel gezonde ver beelding. Alleen deze vraag geldt: is er on dervinding opgedaan m het landsbe- belang, en hebt gij, minister, goede reden om aan te nemen, dat dehand having in 's lands belang is. De heer Snoeck Henkamansi (C.H.j zegt, dat na al hetgeen in de laatste jaren over het gezantschap is gezegd, niet de minste aanleiding be staat om opnieuw uitvoerig over de zaak te spreken. Indien de heer Heems kerk er benieuwd naar is, kan hij na lezen wat daarover van c.-h. zijde is gezegd. Dan mag hij alles wat Loh- man, Kuyper en Groen geschreven en. gezegd hebben, wind noemen. Maar dan noemt spr. alles wat de heerH. gezegd heeft: „wind, wind, wind" (V roolijkheid). Een enkel woord over het amende ment. Spr. gelooft dat de voorsteller beter zou doen het in te trekken. De minister van buitenlandsche za ken wenscht. dat er over het voortbe staan ot opheffen zuiver zakelijk zal worden beslist. Nu spreekt het wel vanzelf, dat er niemand is, die den heer van Nispen niet op de meest loyale wijze wil behandelen, waarop hij ook recht heeft en wanneer de daarvoor noodige gelden worden aan gevraagd bij suppletoire begrooting, dan kan niemand daar tegen zijn. Het gaat hier om de zakelijke beslissing over het gezantschap. De heer V1 i e ge n (S.D.J wijst erop, dat de minister van buitenlandsche za ken verzocht heeft de kwestie zuiver zakelijk te behandelen. Daarover een enkel woord. Het is onmogelijk deze FOTOWERKEN 1 zaak zuiver te behandelen. De sociaal democraten hebben het standpunt in genomen, dat zij op zuiver zakelijke gronden zouden stemmen voor net amendement-Kersten, tot schrapping van den post. Nadat vervolgens de heer L'. d e Visser (C.P.J enkele opmerkingen heeft gemaakt, komt Minister v. Karnebeek aan het woord. Aan diens uitvoerige verdediging is het volgende ontleend: Het Vaticaan is een diplomatiek een trum van belang, waaruit Nederlasd zich niet mag terugtrekken. De vraag is niet of het Vaticaan Katholiek dan wel diplomatiek is, en dan mag Ne derland zich nu evenmin terugtrekken' als vroeger. Spr. verwijst naar de rede van Briand in Januari 1925 ter verdediging bijl de Fransche begrooting van een des- betreffenden gezantschapspost. En in; 1920 heeft de heer Treub zich in ge lijken zin uitgesproken; hij' waarschuw de tegen onderschatting van het Va ticaan op het wereldgebeuren. Voorts verwijst spr. naar een rede van den heer Marchant in 1922 die zeide dat er geen enkel punt van internationaal belang is ot men ontmoet er den Paus, en dat de meeste landen dit ook zoo inzagen. Het Vaticaan, met zijn missiën' over de geheele wereld, is een informato- risch centrum van den eersten rang. De ervaring van Nederland bevestigt dit. In moeilijke tijden is_ het gezant schap bij het Vaticaan Nederland ten goede gekomen. Als post van verken ning en gelegenheid om invloed uit te oefenen blijft het gezantschap van be lang. Spr. zou den heer Dresselhuys on recht aandoen als spr. niet erkende, dat deze in 1920 dit ook reeds ver klaarde in te zien (gelach). Spr. verzekert dat als ooiit een. in vloedssfeer gehandhaafd zal blijven, het toch wel zal zijn het Vaticaan. Er is bij spr. allerminst twijfel gere zen aan de waarde van het Vaticaan als informatorisch en diplomatiek cen trum. Meer kan spr. den heer Dressel huys niet zeggen. Spr. hoopt dat deze nu zich heeft laten overtuigen. Een zelfde verzoek zou spr. als het niet reeds te laat is geworden willen doen aan de soc. dem. fractie. Past het niet in de lijn van een land, een vertegenwoordiger te houden in een centrum waarvan altijd een verzoenen de, pacifistische gee>t is uitgegaan? Men heeft gezegd, dat het gezant schap niet zooveel belang meer heeft omdat spr. er 11 Nov. niet sterker voor is opgekomen. Spr. wijst dit argu ment met stelligheid af. De heer Ker sten erkende zelf dat de argumenten uitgeput waren; in denzelfden geest spraken de heeren Nolens, Vliegen e.a. Was er toen nog plaats voor uit voerige beschouwingen Spr. heeft niettemin van zijn overtuiging blijk ge geven, wat ook wel blijkt uit de och tendbladen. Spr. zou zich volgens den heer Albarda tijdens de crisis met een combinatie met een gezantschap elders hebben vereenigd? Is dit een ernstig argument voor de bewering dat spr. het gezantschap minder belangrijk zou vinden Is er uit het feit dat spr. zich bij een combinatiegedachte neerlegde, iets af !te leiden aan is het dit dat spr. het gezantschap bij den Paus wel van belang acht. De opheffing van een gezantschap zonder dat er iets bijzonders is voor gevallen en zonder financieele rede nen is nog niet dikwijls voorgevallen, Is het dan niet duidelijk als spr. een combinatie aanvaardde waarbij althans de eer gered zou zijn? RECLAME, WIE HEDEN ZES Handdoeken koopt, ontvangt er ZEVEN. Dus: 7 voor 6

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2