Oit nummer besiaa! uit TWEE Bladen. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 6e JAARGANG ZATERDAG 20 MAARt 192©NUMMER 17Tfj LEIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 1 2.50 Per week 1 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 EERSTE BLAD. Vrede door recht. Het kan als een gelukkig verschijn sel worden aangemerkt dat er de laat ste jaren een ernstig streven is om het „vrede door recht" tot toepassing te brengen. We zien dat niet alleen op interna tionaal gebied, in het leven der volken waar getracht wordt het wapengeweld door internationale rechtspraak te ver vangen, maar ook in het maatschap pelijk leven. Langen tijd heeft daar de leuze ge golden: vrede door overmacht, door geweld. Het liberalisme eerde het recht van den sterkste. Wie de kracht had, had ook recht op de macht. En he.t gevolg was, dat het zwakke en weerlooze op droeve wijze werd overheerscht en verdrukt. De maatschappelijke tegenstellingen werden steeds grooter. Aan de eene zijde vond men de vaak tergende weelde en daartegenover de zwarte armoede. De bezitters van geld en ma chines heerschten over de niet-bezit- ters, voor wie, afhankelijk als ze wa ren, niet anders overbleef dan mok kend en dreigend en vloekend soms voor de overmacht te buigen. Niet ten onrechte is in verband daar mede gesproken van moderne slaver nij En in die dagen was er geen rich ter in het sociale Israël. Er was geen Overheid die rechtend en richtend tus- schenbeide kwam. Daartegen is loen het Socialisme ih verzat gekomen. Het nam het op voor het zwakke en verdrukte en dat was het mooie in het Socialisme. Maar het leelijke was, dat het zich, goed bezien, op hetzelfde standpunt plaatste als het liberalisme. De klassenstrijd werd gepredikt. Tegenover de macht van het kapi taal werd een andere macht geplaatst. Men zoekt door de opzichzelf zwak ke arbeiders te organiseeren, een machtig leger te vormen, dat het kapi talisme zou kunnen verpletteren. Eu wee dan de overwonnenen. Wat nu onderlag zou dan boven ko men. De rollen zouden worden omge keerd. Wie nu verdrukt werden zou den dan de heerschers zijn. Tegen beiderlei in den grond der zaak revolutionair streven, waarbij niet het recht, maar de macht op den voorgrond werd geplaatst, heeft toen het Christendom stelling genomen. Het heeft ook gezien de tranen der verdrukten eii het heeft ook niet min der dan het Socialisme, getoornd tet- gen de goddelooze en menschonteeren- de toestanden op sociaal gebied. De schitterende rede, waarmede Dr. Kuyper het eerste Christelijk Sociaal Congres opende, was een scherp en fel protest tegen de toenmalige soci ale misstanden en ook door anderen is de critiek niet gespaard. Maar men volgde niet het socialisti sche voorbeeld om macht te plaatsen tegenover macht. De strijd van Christelijke zijde tegen de sociale ellende gevoerd stond hoo- ger, was mooier. „Vrede door recht" dat was het irte aal van allen, die in de Christelijk sociale actie leiding gaven. Het ideaal van organisaties als „Patrimonium" en de Christel, vakbeweging; het ide aal ook van mannen als Kuyper en Talma en Aalberse en zoovele anderen. Hun strijd was moeilijk. Maar met dankbaarheid mag geconstateerd, dat op dit gebied toch wel een en ander is bereikt. Wij hebben gekregen o.a. de wette lijke bescherming van vrouwen en kinderen, de wet op het Arbeidscon tract en daarna ook de Arbeidsgeschil- lenwet, een wet die bedoelt den socia len vrede te bevorderen en omtrent welker werking juist dezer dagen een on ander werd gepubliceerd. Van verschillende kanten werd in dertijd dit wetsontwerp bestreden. De liberalisten gevoelden er weinig voor, omdat zij op dit gebied geen ingrijpen van de Overheid dulden en de socia listen waren er al evenmin warm voor gestemd. Hoe kan het ook anders. Hun ideaal ;s niet: vrede door recht, maar over winning na strijd. Maar de invloed van de Christelijk sociale actie is op hen niet zonder in vloed gebleven en zoo zijn ze dan ten slotte, nadat eerst gepoogd was de werking te verzwakken, met het ont werp meegegaan. De ervaring met dezen door de vre- desgedachte beheerschten maatregel BUREAUHooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 23*/1 cent Ingezonden Mede deeling en, dubbel Uriel. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogate 30 woordea, warden dage lijks geplaatst ad 40 cent opgedaan, kan niet anders dan gun stig worden genoemd. Blijkens de tot nu toe gepubliceerde verslagen, heeft het optreden der Rijkshemiddelaars in een niet onbe langrijk aantal gevallen geleid tot bij legging van het geschil of tot bekor ting van den duur eener staking of uitsluiting. Soms was de tusschenkomst van den Rijksbemiddelaar voldoende om partijen tot elkaar te brengen, in an dere gevallen leidde die tusschen komst tot heropening van de recht- streeksche onderhandelingen van par tijen. Het doel: te komen tot een vreed zame oplossing van arbeidsgeschillen, werd in vele gevallen bereikt. Van hoeveel heteekenis dat is, zoo wel voor patroons als arbeiders en voor heel het maatschappelijk leven, behoeft geen betoog. Want dat is het noodlottige, ook van sociale oorlogen, dat de verliezen me nigmaal grooter zijn dan de winsten, en dat ook vele buitenstaanders vallen als slachtoffers in zulk een strijd. De Arbeidsgeschillenwet heeft naar het eenparig oordeel van alle tot oor- deelen bevoegden gunstig gewerkt. Die wet dat mag hier nog wel even herinnerd is een van de vele vruchten van het Christelijk bewind. Door die wet is het ideaal: „vrede door recht" ook in het maatschappe lijk leven, dichter in ons bereik ge komen V Het gezantschap. Het gezantschap bij het Vaticaan is nu definitief verworpen. Met 48 tegen 41 stemmen werd de door het Kabinet de Geer weer op de btgrooting gebrachte post geschrapt. De hoop van de regeering. dat nu een zakelijke beslissing zou worden genomen is niet verwezenlijkt. De za kelijke argumenten voor het behoud van het gezantschap, die toch niet zon der gewicht konden worden geacht, hadden niet den minsten invloed Zelfs de heer Marchant en zijn vrien den, die op 11 November togen stem den en die daarna in hun program het gezantschap aan de Roomschen aanboden, namen nu weer hun draai en stemden als één man tegen. Een wereldschokkende gebeurtenis is dit besluit niet. Het gezantschap moge van beteekenis zijn, onmisbaar is het uiteraard niet. Het ergste van dit besluit is mis schien dat nu de barst in de coalitie weer wat grooter is geworden en dat er heel wat menschen zijn, zelfs in leidende kringen, die in allen ernst meenen, dat nu een groote overwin ning voor het Protestantisme i9 be haald. Wanneer men b.v. bladen als de „Ba nier" leest, die nu jarenlang, week aan week over het gezantschap hebben ge schreven en tegen Rome gestookt, dan krijgt men den indruk, dat d i t nu eigenlijk als het groote gevaar van "dezen tijd wordt beschouwd. En men vergeet dat terwijl men vreugde bedrijft over dezen slag aan Rome toegebracht, waardoor Rome in werkelijkheid in geen enkel opzicht wordt verzwakt, het o n g e 1 o o f, en met het ongeloof de revolutie hun triumfen vieren. Maar daarvoor heeft men geen oog, naar het schijnt. Van een krachtige ac'tie. om naar het woord van Groen, de revolutie door het evangelie te overwinnen, be merkt men in die kringen niets. Het modernisme, zooals dat zich b.v. in Noord-Holland, openbaart, heeft van de Rome bekampende en de A.R. partij bestrijdende groepen niet het minste gevaar te duchten. In zijn verblindheid juicht men over wat genoemd wordt de „neder laag van. Rome" en men bemerkt niet dat het gejuich in revolutionaire krin gen nog sterker is, omdat men terecht inziet dat van de elkaar hartstochte lijk bestrijdende rechtsche groepen niets te vreezen, alles te hopen is Dat is het stuitende in deze gezant schapshistorie! STADSNIEUWS. Leeszaal „Reuvens." 1 Gistermiddag hield de openbare lees zaal en bibliotheek Reuvens in de cou rantenzaal haar jaarlijksche algemee- ne ledenvergadering De presidente, Mevr. K u e n e n open de de vergadering en gaf daarna het woord aan den secrètaris, den heer A. A. van Rijnbach, tot het voorlezen van de notulen der vorige vergdering. die onveranderd werden vastgesteld. Daarna las de secretaris het jaarver slag over het jaar 1925: De resultaten waren over het afse loopen jaar, gelijk uit het bij dit jaar verslag gevoegde overzicht blijken karj wederom bevredigend; ook de financi eel© uitkomsten gaven geen reden tot klagen Het ledental vermeerderde met 78, dat dor Jeugdbibliotheek met 30. Het aantal boeken werd door aankoop en schenking niet onbelangrijk uitge breid. De verhouding van het aantal uitgeleende studiewerken tot dat der romans was wederom gunstig: tegen over 48891 romans werden uitgeleend 22478 studieboeken enz. (in 1924 waren deze getallen 46534 en 21012), in het geheel vermeerderde de uitlepning met 4425 boeken; in de Jeugdbiblio theek, die dit jaar zich ten volle kon ontwikkelen, werden uitgeleend 12002 boeken, waaronder 3074 studieboeken, in het geheel een vermeerdering met 2499 boeken. Van het personeel werd aan Mej. Stroink op haar verzoek in verband met haar benoeming elders ontslag verleend als assistente; het Bestuur vond in Mej. P. E. Ritman een opvolg ster, die het door haar voorgangster met zoo veel succes aangevangen werk in de Jeugdbibliotheek kon voortzet ten. Aan den heer Meyer, die vanaf de oprichting met veel toewijding voor het correspondentschap te Voorscho ten werkzaam was. werd op zijn ver zoek wegens vertrek ontslag verleend, in zijn plaats werd tot correspondent benoemd de heer G. Emeis. De door de Centrale Vöreeniging van Openbare Leeszalen en Bibliotheken ontworpen pensioenregeling voor het personeel der leeszalen kreeg in het afgeloopen jaar haar beslag, zoodat thans ook ons personeel het vooruit zicht heeft op een, zij het ook nog be scheiden, pensioen. Met het Bestuur der Afd. Leiden en omstr. van de Ned. Vereeniging tot be scherming van Dieren werd een over eenkomst aangegaan voor het inbruik- ieen geven van een aantal boeken in de Jeugdbibliotheek; het ligt in de be doeling deze verzameling, waarvan ge regeld gebruik gemaakt wordt, uit te breiden. Het Bestuur verloor als medelid den heer Mr. Dr J. Schokking, die zich tot ons leedwezen genoodzaakt zag zijn functie neer te leggen. De ruimte, noodig voor de berging der toenemende boekenverzameling als voor het publiek, wordt, gelijk al in het vorige jaarverslag werd opge merkt, met den dag minder toerei kend; tot een bevredigende oplossing kwam het ook dit jaar niet, daar de voor een afdoende verbouwing benoo- digde gelden niet aanwezig zijn en te vens de exploitatiekosten bij een uit breiding der lees- en studiezalen be langrijk zullen toenemen. Aan een verzoek aan de te Leiden verschijnende dagbladen om maande lijks een lijst der aanwinsten van de bibliotheek te willen opnemen, werd tot ons groote genoegen door de Nieu we Leidsche Courant voldaan; het Be stuur is overtuigd, dat de O. L. B. zoowel als de lezers door deze sym pathieke medewerking ten zeerste ge baat zijn en zou het zeer op prijs stel len indien ook "de andere bladen dit voorbeeld zouden volgen. Ten slotte kan met voldoening mel ding gemaakt worden van het verschij nen van een Catalogus der Jeugdbibli otheek en van een Supplement-Cata logus der O. L. B. die de Directrice en hare assistente met veel zorg be werkten. Het verslag werd goedgekeurd. Daar na bracht de penningmeester, de heer J. Schaap het financieel verslag uit. Dë rekening van ontvangst en uit gaaf sloot met een bedrag v. f 15.775.21, het batig saldo bedroeg aan het eind van het jaar f 121.81. De contributies en subsidies bedroe gen f 13273.45,- Aan salarissen werd f 7309.05H betaald. De heer Sytsma bracht namens de commissie tot het nazien der boeken rapport uit; alles was in orde bevon den en de penningmeester werd van zijn gehouden beheer gedechargeerd. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de presidente de vergadering. Prof. Uhlenbeck. Naar wij vernemen, heeft Prof. Dr. C. C. Uhlenbeck, sinds 13 Dec. 1899 hoogleeraar aan de Universiteit alhier in het Gotisch, Angelsaksisch, Oud- noorsch en de vergelijkende nldoger- maansche taalwetenschap wegens ge zondheidsredenen eervol ontslag ge vraagd. Oudheidkundige Lzingen. Prof. Dr. R. Sahn, dir. v. d. Antic- arion te Berlijn zal a.s. Dinsdag en Donderdag in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden twee lezingen hou den over Antieke smeedkunst en Mo derne Falschungen voor Antiker. Prof. Sahn is een der beste ken ners van de Grieksche kunst en maakt een speciale studie van de schitteren de producten .van goudsmeed- en juwe lierskunst, die uit de graven in Zuid- rusland voor den dag zijn gekomen. Verkooping. Gister is in openbare veiling het bet bankgebouw van het Spaarfonds voor Bodemqultuur aan den Stations weg 29, alhier gekocht voor f35.500 door den architect W. van der Laan, en zulks voor rekening van de Kamer van Koophandel voor Rijnland, die er haar kantoor zal vestigen. Directeur van Gemeentewerken. Artikel 28 der verordening, regelen de den rechtstoestand van de ambte naren der gemeente Leiden, bepaalt, dat den ambtenaar eervol ontslag uit zijn betrekking wordt verleend we gens het hereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd; dit ontslag gaat volgens art. 29 in op den eerstvolgen- den lsten Januari. Evenwel kan de autoriteit, die den ambtenaar beeft aangesteld, deze be paling, het hoofd van den tak van dienst gehoord, telkens voor ten hoog ste een jaar huiten toepassing laten, totdat de .ambtenaar zijn 70e levens jaar heeft volbracht. De heer Ir. G. L. Driessen, Directeur der Gemeentewerken, die op 6 Oct. a.s. 65 jaar hoopt te worden, zou dus ingevolge eerstgenoemde bepaling op 1 Januari 1927, den gemeentedienst moeten verlaten. Vermits bet College van B. en W. echter, evenals de Com missie van Fabricage, op het aanblij ven van den Directeur hoogen prijs stelt en de heer Driessen bereid is zijn betrekking ook gedurende het jaar 1927 te blijven waarnemen, geven zij den raad in overweging te besluiteu de bepaling van artikel 23, le lid sub 2o. der verordening regelende den rechtstoestand van de ambtenaren der gemeente Leiden, ten opzichte van den Directeur der Gemeentewerken, den heer G. L. Driessen, tot 1 Januari 1928 buiten toepassing te laten. A.R. Kiesvereeniging. De A.R. Kiesvereeniging zal a.s. Woensdag des avonds te 8 uur in de bovenzaal van „Amicitia" haar jaar vergadering houden. Aan de orde komt dan o.m. de ver kiezing van bestuursleden en van af gevaardigden naar de Staten-controle. de verslagen van secretaris en pen ningmeester enz. Laten de leden zooveel mogelijk de zen avond vrij houden en door een trouwe opkomst tot het welslagen der vergadering meewerken. Chr. Letterkundige Kring. Gisteravond heeft de Chr. Letterkun dige Kring met een feestelijke bijeen komst in huize Nijdam zijn eerste lus trum gevierd. Het verslag hopen wij Maandag te plaatsen. Leidsche Burgerwacht. De wedstrijden in het prijsschieten met marga zullen gehouden worden in de schietzaal Morschpoort kazerne, op Dinsdag 30 Maart a.s. te 8 uur n.m. Er zal geschoten worden in 3 afdee- iingen: Afd. A. Zij die de laatste 2 jaren reeds een prijs gewonnen heb ben. Afd. B. Zij, die de laatste 2 jaren geen prijs gewonnen hebben. Afd. Veteranen (boven de 50 jaar). Er wordt geschoten 1 x 10 patronen (zonder proefschot). Houding naar keuze. De 3 winners van iedere afdee- ling schieten op 31 Maart a.s. om den kampioensprijs. De Gymnastiek- en Schermafdee- ling heeft vacantie vanaf 27 Maart tot 12 April 1926. Eind April of begin Mei zullen kleine wedstrijden gehouden worden voor de beide afdeelingen De Leidsche winkelstand. De bekende zaak van den heer B. de Koning, Haarlemmerstaathoek Don- kersteeg heeft een betrekkelijk kleine verandering ondergaan een gedeel te van het bouwplan moest worden uitgesteld die toch niet weinig tot verfraaiing en ook tot verbetering van de zaak heeft bijgedragen. In de Donkersteeg is n.l een nieu we* ingang gemaakt, waardoor een prachtige uitstalling waartoe de gebo gen glazen zich zoo bijzonder leenen, kon worden verkregen. Wij zullen van deze verbouwing niet veel zeggen, maar liever onze lezers en met name onze lezeressen aanra den eens een kijkje te gaan nemen, niet alleen voor, maar ook achter de nieuwe ruiten. 't Loont inderdaad de moeite In meer dan één opzicht. Wl B rakel. Aan den heer W. Brakel i9 door Burgemeester en Wethouders op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni a s. eervol ontslag verleend als concierge van het Raadhuis, onder dankbetui ging voor de als zoodanig bewezen goede diensten. De Paed. Bibliotheek. Door het Bestuur der Vereeningiug „De Paed. Bibliotheek" is aan de scho len te dezer stede een schrijven ge richt, waarin deelnemers worden op geroepen voor een eventueele excursie naar de Christelijke of Neutrale Mon tessorischolen in Den Haag. De rege ling daarvan zal dan later in nader overleg worden vastgesteld. Binnenland. Het gezantschap bij het Vaticaan op* nieuw door de Tweede Kamer verworv pen. De begrooting van Boitenlandsehe Zaken goedgekeurd. Ben verklaring van Dr. Nolens. K. M. de Koningin naar het over stroomde gebied. Prof. Uhlenbeck te Lolden heeft ont slag gevraagd Buitenland. Péret heeft zijn belastingplannen bf| de financieele commissie nit de Fran* sche Kamer ingediend. Kondoeriotis treedt af als president van de Grieksche republiek. Jhr. London zal Nederland vertegen woordigen op de voorbereidende Ont wapeningsconferentie. Bovendien wordt daarin gevraagd, wie wenscht deel te nemen aan een te vormén leesgezelschap voor paeda- gogische tijdschriften, en wordt de aan* dacht gevestigd op de lezing van Mr. Smeets, Directeur v. d. Tuchtschool te Nijmegen over: „Misdeelde en misda dige jeugd. BINNENLAND. De Koningin in hetgland van Maas en Waal. H. M. de Koningin heeft gistermid dag, met klein gevolg een niet offi- eel bezoek gebracht aan het Land van Maas en Waal, waarbij H. M. om. was vergezeld van Baron van Heem stra^ commissaris der Koninginits Gelderland, en den inspecteur van Volksgezondheid, ir. Kuysten. Van Wamel, waar de noodwoningen werden bezichtigd, werd per auto ge reden naar Dreumel, waai- werd uit gestapt aan den ou'ien Maasdijk, de plaats waar de gemeente bet meest; beeft geleden. Op het gem enteuuis werden eenige vooraanstaande -o- nen door H. M. ontvangen Over den herstelden daasdijk ging nu de tocht naar Alfen. Oook hier infor meerde H. M. na$r de maatregelen, welke genomen zijn ten bate der slacht offers van den watersnood. Vandaar; ging het naar Maasbommel, waar ook slechts kort werd vertoefd Via Appeltern werd de tocht voort gezet naar Niftrik. Hier arriveerde til M. omstreeks halfdrie aan de si uis. welke sinds eenige dagen werkt tol groote verlichting van Wychen en om geving. Nabij deze sluis is een stoom gemaal in aanbouw, welk werk door H. M. met belangstelling werd bezich tigd. Vervolgens vertoefde do Konin gin enkele oogenblikken bij den doof bekistingen zwaar versterkten Ruffels dijk, die, zooals men weet. de laatste weken dag en nacht door de mare- chaussees i9 bewaakt, omdat mon be vreesd was dat de dijk zou worden doorgestoken Nu het water steeds meer valt, is het gevaar daarvoor ge^ weken. De tocht werd daarna voortgezel naar Raveristein,^ van waar 't gesel schap plaats nam in den gereedstaan- den trein om zich hiermede naar Nij megen te begeven. Het bezoek van de Koningin wat streng incognito en bleef in óp dorpen, waar H. M. passeerde, schier, onopge merkt Ook bij het vertrek van den trein uit Ravenstein, omstreeks drt# uur, waren slechts enkele belangstel lenden aanwezig. De auto's waren inmiddels van Rar venstein naar het station te Nijmegen, gereden. Nadat de trein daar was aan gekomen, werd in de gereedstaande auto's plaats genomen en naar het gemeentehuis gereden. Daar hadden zich in de trouwzaal vereenigd B. en W. de heer mr J. A. Timmerman, kringcomnhissariH van het Ned. Rood© Kruis in Gelderland^ mr. F. W. A. Hütechier, voorzitter van Vie afdeeling Nijmegen van het Ned. Roode Kruis, kapelaan Knegtel, gees telijk adviseur en mevr. Dietvors, pre sidente van de afdeeling Nijmegen van het R.K. Huisvestingscomité, luit-ko- lonel Webb, commandant van het He reg. infanterie en luitenant V plaats vervanger van luit-kolonel Rouckons, commandant der Kol Reserve, bij af wezigheid van laatstgenoemde. H. M. informeerde met belangstel ling naar al hetgeen op verschillend gebied tijdens en na de overstroom in^ van off ideale en partleulUrs ifjde ta Nijmegen Is gedaan voor de slachtof fers van den watersnood. Herhaaldelijk he* #is

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1