CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws ia dit Kommer. 6e JAARGANG MAANDAG 15 MAART 1926 NUMMER 1772 OWE LEIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone edrertentiën per regel 22V» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel t&rlei. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiSn bi) vooruitbetaling ▼an ten hoogate 30 woorden, worden dage- lij les geplaatst ad 40 cent Oil nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Neutraliteitsverklaring. „Onder voor ons parlementaire stel sel zorgvolle omstandigheden schijnt de eenig dragelijke oplossing een kort intermezzo, waarin de politieke strijd, althans van de Regeeringstafel, rust en de partijen de gelegenheid ver krijgen volkomen zich zelf te zijn en van uit haar vereenzaamde positie zich opnieuw, hetzij in de oude, hetzij m een of andere nieuwe richting, tot samenwerking te orienteeren." Aldus de aanhef van de Donderdag voorgelezen Regeeringsverklaring. En ter verduidelijking werd hieraan lan later nog toegevoegd: „De politieke vraagstukken, die ver oand houden met de partijgroepeering zooals die tot dusver hier te lande aeeft bestaan, zullen blijven rusten .•n gehandhaafd blijven in het stadi- im waarin zij op dit oogenblik ver te eeren." Verschil van meening omtrent de ian de orde te stellen vraagstukken moet openbaar worden, doch aldus de Regeering dit verschil zal dan .liet samenvallen met de tegenstelling die tot heden de politiek hier te lando heeft beheerscht. Het Kabinet wil dus de vraagstuk ken van principieelen aard laten rus ten. Het wil zich in de neutrale zone jewegen. Verklaarbaar voor een extra parle- nentair Kabinet. De vraag zal echter zijn, of dit voornemen in de practijk uitvoerbaar is. Er zijn altijd mensclien, die bewe zen niet aan politiek te doen, maar ilras bemerken ze dan, dat de poli- nek zich met hen gaat bemoeien. En zoo zal het ook met de regee- •ing gaan. Daar is b.v. het wetsontwerp tot je9trijding van de geestelijke en ze delijke gevaren van de bioscoop. Zal de regeering dit ontwerp op- .ettelijk laten rusten? Maar dan beweegt ze zich reeds op pet door haar afgesloten terrein. Niet aandelen is ook handelen. Het terug houden van dit ontwerp beteekent 'n concessie aan de linkerzijde. En zoo zijn er tal van onderwerpen. :Hët is gemakkelijk een neutraliteits- verklaring te publiceeren, maar onmo gelijk is het te blijven buiten de kwes ties, die tqt dusverre het politieke le ven beheerschten. STADSNIEUWS. Jack-Londonverbond. In de bovenzaal van „Amicitia" werd Zaterdagmiddag de algemeene jaarvergadering gehouden van het Ned. Jack Londonverbond. De reden waarom onze stad deze eer waardig gekeurd w$rd was, dat hier de meeste leden van dit verbond wonen. De voorzitter, Dr. D. Albero open de de vergadering met een welkomst woord, waarin hij er op wees, dat het verbdnd 5 jaar bestaat. Er is in dien tijd wel wat bereikt; de ver. heeft 1500 leden en wordt een factor van betee- kenis. Ook de bestrijding, waaraan de ver. bloot stond, b.v. in de „Telegraaf' i9 daar een bewijs van. Toch is er nog veel te doen voor de vereeniging, want er wordt door de dieren nog veel geleden; we moeten daarom dilig^pt blijven zoowel in 't be lang van de dieren als de menschen. Er wordt door dk laatsten nog veel te gen de dieren gezondigd, zij het ook veelal uit onwetendheid. Wie wreed handelt tegen het dier zondigt tegen Gods wet; hij handelt bovendien on ridderlijk en onbeschaafd. Spr. ein digde met een opwekking, allen hard te werken voor het Jack-Lonlonvor- »ond. Daarna gaf de voorzitter het woord aan de secretar. J k v. E. des To m- be tot het voorlezen van de notulen dei vorige vergadering, die onveran derd worden vastgesteld. Vervolgens bracht freule E, des Tom be het jaarverslag uit, waarin o.m, geconstateerd wordt, dat het aan be langstelling en medeleven niet ontbro ken heeft, waardoor het verbond vaak met vrucht heeft kunnen optreden IJlt het financieel verslag blijkt, dat aan contributies werd ontvangen f1254; de uitgaven bedroegen f 1935. Door een verandering in de inning van contributie is het nadeelig saldo, dat eind "25 f 316.95^ bedroeg, begin 1920 ngehaald De aftredende bestuursleden gravin I. Du Monceau. geb bar. de tjonstant Rebecque en jonkvr. E. d€9 Tombe wer «ien herkozen. Het penningmeester schap de »erige penningmeester, de heer J van der Wall had wegens druk ke bezigheden ontslag genomen zal in het vervolg door de secretaresse worden waargenomen. Tot nieuw be stuurslid werd gekozen mevr. Spijker, D. n Plaag. Als leden der financieele commissie voor 1926 werden gekozen de heeren van Poelgeest te Lelden en Zeeman te D?n Haag. Op voorstel van den voorzitter werd besloten de actie tegen het circusbe- zoek met kracht voort te zetten, daar in de practijk gebleken is, dat met deze acties succes is te bereiken. Dc heer Ennik, algem. inspecteur van het hoofdbestuur van Dierenbe scherming, gaf eenige voorbeelden van dierenmishandeling bij circussen en stelde voor maatregelen te nemen, den toegang tot ons land aan circussen, 'welke meestal door buitenlanders wor den beheerd, te doen verbieden. De voorzitter zeide overweging van dit denkbeeld toe. Door den heer van Poelgeest werd de vergadering opmerkzaam gemaakt op de aapjes, die hier met de 3-Octo- berfeesten in de stad rondgaan or. het circus dat dan op het feestterrein wordt opgericht, terwijl Mevr. v.an Poelgeest de levende dieren, die in eta lages worden tentoongesteld tijdens de met deze feesten gewoonlijk verbon dén winkelweek ter sprake bracht. Gevraagd werd, zich tot de 3 October vereeniging en/of tot B. en W. te wen den met een verzoek om deze dingen te verbieden. Het bestuur zal maatregelen hierte gen overwegen. Besloten werd voorts het Maandbe richt eens in de twee maanden met lectuur, die geschikt is voor kinderen te vullen. Ten slotte werd besloten de volgende jaarlijksche vergadering in Dordrecht te houden. Nadat de vergadering gesloten was, heeft freule E. des Tombe een lezii|g met lichtbeelden gehouden, waarin zij het dier- en mensch-onteerende der dierendressuur deed uitkomen. Spaarfonds voor Bodemcultuur. Het bankgebouw van 't Spaarfonds voor Bodemcultuur aan den Stations weg is Vrijdagavond in bod gebracht op f 29 000 door den heer J. J. C^er. Prof. Dr. D. Vorlander. Hier ter stede vertoeft prof. dr. D. Vorlander uit Halle am Saaie, om ge durende 14 dagen te samen met prof. Keesom in het Cryogeen lab. proeven te verrichten omtrent polymorphie van cristallyne stoffen bij lage tem peraturen. Maandag 15, 22 en 29 Maart 2al hij in de collegezaal van het natuurkun dig lab. voordrachten houden over Kristalline Flüssigkeiten. Voorts zijn hier de volgende buiten landers op het laboratorium in samen werking met prof-. Keesom en prof. De Haas, dr. Andreus en zijn assistent de heer Clarke (Amerika), dr, Ebert (Duitschland), dr. Gibson (Engeland), mej. dr. Asjeneux (Rusland) en dr Kinoshita (Japan). Dr. A. E. Remouchamps. Te Freiburg is tot doctor in de Ar- chaeologie gepromoveerd de heer A. E. Remouchamps, conservator a 's Rijks museum van Oudheden alhier. De heer Remouchamps heeft eerst als vo lontair, daarna als assistent zijn stu dietijd aan genoemde instelling door gebracht en zich speciaal aan de Ne- derlandsche Oudheidkunde gewijd. Hij moest dus wel de bekroning van die studie in het buitenland zoeken. D© promotie onder de hoogleeraron Dragendorff en Fabricius geschiedde cum laude. Oostenrijksche pleegkinderen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat eerstdaags gelegenheid zal bestaan pleegkinderen naar hun vaderland te laten terugkeeren, ook om kinderen uit Oostenrijk naar Holland over te laten komen, door middel van het Centraal Bureau voor Buitenland9che transporten. De trein vertrekt uit Hol land naar Oostenrijk op 31 Maart, uit Oostenrijk naar Holland op 8 April a.s. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den heer D. M. van Nes, Vreewijk straat 8 te Leiden, telef. No. 2152. Leidsche Zwemclub. De Leidsche Zwemclub heeft van Gedep. Staten van Z.-Holland nu offi cieel toestemming gekregen tot strem ming van de scheepvaart in het Run en Schiekanaal ter gelegenheid van de tegen 3 Juli a.s. uit te schrijven 3 K.M. wedstrijd met demonstraties, zoodat alleen te koud water nog een spaak in 't wiel zou kunnen steken. De wedstrijdbaan komt tusschen de Leidsche Zweminrichting en de Lam- mebrug. Aan het propagandaboekje, dat de Leidsche Zwemclub ter gelegenheid van he; 40-jarig bestaan hoopt uil te geven, zullen o.a. medewerken: Prof. Dr. Benjamins, over de medische zij den van het zwemmen, D. Habschleb, de secret, der prop. comm. van de N. Z.B. over het zwemmen in 't algemeen. H. L. Warnier, inspecteur der lichame lijke opvoeding te Haarlem, over het zwemonderwijs op de lagere scholen, A. C Slop over waterpolo, G. R. Hem- sing over schoonspringen en waar schijnlijk Mevr. TriebeisKoens, de penningm. van den Neid. Zwembond. over de zwemsport door dames en A. J. Meijerink, vice-voorzitter van den Ned. Bond tot Redding van Drenkelin gen, over het redden van drenkelingen Ook K. H. van Schagen, de bekende zwemtechnicus heeft zijn medewer king toegezegd. Tusschen den tekst zullen vele foto's komen Jul ileum Dr. J. Riemens. In aansluiting op hetgeen wij reeds mededeelden over den zangdienst, die Donderdagavond in de Hooglandsclie kerk met meewerking van het kerk koor „Ex Animo" en onder leiding van Ds. W. Th. Boissevain zal gehouden worden, zij nog medegedeeld, dat do ontvangst van Ds en Mevr. Riemens, van hun woning afgehaald door den voorzitter van het kerkkoo.r zal ge schieden door het kerkkoor-bestuur in tegenwoordigheid van het comité-be stuur van de ter huldiging-vereenigdo catechisanten van Dr. J. Riemens: de ze personen zullen mede deelnemen aan het binnenleiden van den "Jubila ris en diens echtgenoot©. Na afloop van den dienst zal door Ds. en Mevr. Riemens receptie gehou den worden voor: de leden van het kerkkoor, de bezoekers van den zang- dienst, en daarna voor de 400 catechi santen van Ds. Riemens. Ten gerieve van hen die verzekerd willen zijn van een zitplaats, is er ge legenheid die te reserveeren Woens dagavond a.s. van zeven tot half negen uur in geb. Patrimoniüm a. d. Hoogl. Iverkgracht. Nog een beperkt aantal plaatsen is beschikbaar. De geheim houding van deze bèkendmaking voor den jubilaris is zooveel als '(mogelijk is verzekerd door medewerking van zijn huisgenooten, terwijl den lezers verzocht wordt hieraan mede te wer ken ,door, voor zoover zij nog in aan raking komen met Ds. Riemens, dit voor hem zorgvuldig te verbergen. Laatste winterlezing. Woensdag a.s. zal in dit seizoen de laatste winterlezing plaats hebben. Dr. B. Wielenga van Amsterdam hoopt dan te spreken over: „De litteraire schoonheid van den Bijbel." Dat belooft iets moois te worden. Dr. B. Wielenga is e%n gevierd re denaar en daar hij het door hem te behandelen onderwerp volkomen be heerscht, mag verwacht worden dat er veel te genieten zal zijn. Wij verwachten dan ook een geheel gevulde kerk Woensdagavond. Christel. Oranjevereeniging. Tegelijk met de winterlezing zal de Chr. Oranjevereeniging een ledenver gadering houden Woensdagavond. Een strijkje en een solo-zangeres zullen de gezelligheid verhoogen. Een belangrijk punt op de agenda is de bespreking van de feestplannen voor den verjaardag van Prinses Juliana. Watersnood-Comité. Bij het Watersnood-Comité zijn de volgende giften ingekomen: Dr. K. S. Th. f250, Kassaldo van de ontbonden vereeniging A. O. te Voor schoten f 14 80. Giften worden nog gaarne inge wacht bij den Penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49 Leiden, postgironummer 57471. Juridische faculteit. Officieel zijn candidaat gesteld voor het bestuur van de Jur. faculteit der Leidsche studenten voor h?i jaa r 1926- 27 de heeren C. T. de Vries Robbé. prae ses, G. H. C. Bodenhausen, alT-actis. O. E. van Boetzelaer, quaestor, D. P. Lehmann, assessor I en Mej. A Bos man, A99essor II. Prof. dr. P. T. L. Kan, hoogleeraar In de neüs- keel- en oorheelkunde aan de Universiteit alhier, zal eind dezer maand zich met een half jaar verlof naar N. O. Indië begeven. Op uitnoodiging van de Medische faculteit der Leidsche Studenten, zal Donderdagavond 18 Maart Prof Dr. Arthus, hoogleeraar te Lausanne, in de collegezaal van Prof. Einthoven een voordracht houden over „Anaphyla- xie." —Aangehouden is zekere C. J uit Schiedam die nog bij1 de rechterlijke macht in het credit 9taat voor een maand hechtenis. Aangehouden is verder de 61- iariee J. Z., uit Den Helder, die nog 16 dagen hechtenis moet ondergaan. Thans is ook de tweede ver dachte in den inbraak welke verleden week in het huis van Prof. Nolen ge pleegd werd, aangehouden. De politie alhier was in het bezit van zijn signalement en liet dit van uit Hilversum draadloos verspreiden. Als resultaat daarvan heeft gisteren de Rotterdamsche politie den verdach te, die zich H. W. noemt, kunnen aanhouden. Het is iemand van 25 jaar die reeds een ongeregeld leven ach ter zich heeft. Zooals bekend werd de andere ver dachte. BI., hier ter plaatse aangehou den, terwijl hij nog in het bezit was van het gestolen lood. Zaterdagmorgen stond de melk- slijter Jac. L., uit Zoeterwoude, met zijn melkbrik, waarop een aantal leege biissem. bij de Watersteeg, toen u.t ae richting-Breestraat een tram naderde Hij wilde uitwijken, doch werd daar in verhinderd door een fietsjongen, die plotseling voor den wagen kwam te staan. De trambestuurder reed door, met het gevolg, dat de tram tegen de klap van den melkwagen aanreed en een aantal bussen op de straat rolde. Eén werd door de tram finaal over reden. Persoonlijke ongelukken vielen niet te betreuren. De melkrijder vroeg f 10 schadever gtf.-ding; Een met zakken cement geladen wagen van den expediteur C., en be stuurd door D. v. B., kwam Zaterdag middag op de Nieuwe Mare van de helling bij de Leidsche Broodfabriek afrijden, toen bij de eerste löegang tot de Lammermarkt het paard rechts wilde afzwenken, terwijl de bestuurder blijkbaaV had willen doorrijden. Het paard liep in volle vaart met de borst op eenige punten van liet ijzeren hek dat om de Openb. School Staat en liep daarbij vrij ernstige ver wondingen op. Nadat een padvinder die in ie _:at>iiheid was. eerstee hulp had verleend, werd het paard door Dr. Roos verbonden. De heer H. J. Kouwenhoven, Theol. Cand. alhier, ontving een be roep van de Geref. Kerk van Schoon oord. Burgerlijk* stand. Ondertrouwd: A. v. d. Berg, jm 23 j. en S. J. W. Tegelaar, jd. 19 j; G. J. Wagemans, jm. 27 j. en A Mlzee. jd. 26 j; G. D. H. Stebbe, jm. 28 j. en M. J J. M. Schreinemakers, jd 27 j; D Leeuwenburgh, jm; 25 j. en A. M. Schre gel, jd. 24 j; -A. Gijzenïj, jm. 26 j. en M. Burgerjon, jd. 28 j; J. Lemair, jm 80 j .en A. H. v d. Oever, jd. 23 j. BINNENLAND. Gastmaal ten Hove. In de Galerijzaal ten Koninklijken Pa'e'ze te 's-Gravenhage had gister avond 7 y» ure de maaltijd plaats looi de Koningin aangeboden aan de hoof den der bij haar Hof geaccrediteerde gezantschappen met hunne dames De tafel prijkte met een versiering van flamingo-tulpen. De Koninklijke Militaire Kapel, on der leiding van luitenant Boer, luis terde den maaltijd met een muziekuit voering op. Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht. De ministers van binnenlandsche za ken $n landbouw, arbeid, handel er. nijverheid, financiën en koloniën heb ben het eere-voorzitterschap der Ne derlandsche Jaarbeurs aanvaard. Begrafenis mr. C. Lucasse. In allen eenvoud heeft Zaterdagmid dag op de bijzondere begraafplaats te Nieuwdorp de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van mr. C. Lucasse, oud-kantonrechter te Goes, oud-lid der Eerste en Tweede Kamer Aan het graf werd gesproken door ds. A. Heij, uit Koudekerke, en dooi den heer W. A. de Rijke namens het college van commissarissen van het dagblad De Zeeuw. De heer W. A. Lucasse, burgemees ter van Reeuwijk, dankte voor de be langstelling. De militaire reorganisatieplannen. Naar „De Rsb." nader uit militaire kringen verneemt, zullen in de hooge- re bevelvoering de verschillende com mando's worden opgeheven, alsmede de commando's over de inspectiebu- reaux der diverse wapens. Voortgegaan zal worden om de be zuiniging door te voeren in de lijn zoo als deze door den ex-minister Lam- booy reed9 is aangegeven in de Oor- logsbegrooting. Als gevolg van deze maatregelen zal aan een aantal officieren ont9lag uit den dienst worden aangezegd, ook ten gevolge van een eventueel voor te ne men organisatie van de wapens cava lerie en artillerie. Ook ten opzichte van de opleiding van bet reserve-per soneel zullen nadere plannen wonien Binnenland. De kerkeraad. van Amsterdam-z.uid weigert het besluit der Generale Sy node tot schorsing van Dr. Geelkerken te erkennen. Een verklaring van de Gerei, kerk van Amsterdam-Zuid. Buitenland Te Genève is nog steeds geen oplos sing der moeilijkheden inzake de uit breiding van den Volkenbondsraad in !t zicht. Ernstig treinongeluk in Amerika. uitgewerkt. De bedoeling is, de vrij komende gelden tengevolge van deze bezuiniging, te besteden voor den aan-, koop van munitie en geschut. Het beroepspersoneel zal zooveel mo gelijk worden ingekrompen. Landbouw-vooruitzichten. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal dit jaar voor de landbouwers in de Haarlemmermeer niet al te gunstig zijn. De prijzen, door de suikerfabri kanten aangeboden voor bet bietenge was in dit jaar, zijn niet hoog genoeg om de teelt van dit gewas goed renda bel te maken. Daarom worden door een aantal landbouwers contracten af gesloten voor de teelt van mosterd- en blauwmaanzaad, waarvoor flinke prij zen worden geboden. Over 't algemeen zijn de boeren er niet op gesteld, om mosterd op hun akkers te zaaien, omdat een boerderij daardoor „vuil land" krijgt. De fijne zaadkorrels worden door den wind op grooten afstand verspreid, ontkiemen er en vormen tusschen andere gewas sen een lastig onkruid In vele pacht- contracten is daarom ook het verbou- wep van mosterd verboden. Men moet echter thans van den nood wel een deugd maken en de landeigenaar zal wat. door de vingers moeten zien. Sommige akkerbouwers beginnen ook met fokkerij van varkens, in de hoop daarmede iets extra's te verdie nen. De pachten, voor t' meerendeel in vroegere jaren aangegaan, zijn in ver band met de handelsprijzen van tegen woordig, te hoog, terwijl ook de' alge meene bedrijfskosten, vergeleken bij vroeger te boog zijn. En nu de bouw- teelt zoo weinig belooft, ziet menig weinig kapitaalkrachtig pachter de naaste toekomst donker in. De Kie6wet. Door het lid der Eerste Kamer, den heer dr. Frans9en, zijn aan den minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen ge steld: t 1. Is de Minister, gezien het ant woord in zake de verrichtingen der stembureaux ten aanzien van de kie zers, die zich aanmeldden, en van hen, welke in gebreke zijn gebleven, niet van oordeel, dat, bij handhaving van den aanmeldingsplicht, deze materie spoedig wettelijk geregeld dient te wor don, zoodat deze regeling van kracht zij, wanneer nieuwe verkiezingen moe ten plaats hebben, terwijl in ieder ge val in 1927 verkiezingen te houden zijn? 2. I9 de minister niet van meening, dat, naar analogie van art. 94* der Kieswet, ook bevoegdheid tot het ope nen van de ingevolge art. 84' verze gelde pakken met de ingeleverde kaar ten moet worden verleend, en dat de vernietiging van deze pakken eerst moet geschieden, nadat ten volle ls af- geloopen de behandeling voor den rechter van de zaak van een kiezer, wien ten laste is gelegd, dat' hij zich niet aanmeldde bij het stembureau, opdat aan zulk een kiezer niet de ge legenheid worde ontnomen, dat even tueel afdoende diens onschuld worde geconstateerd door aanwezigheid van zijn kaart, vermeld in art. 53? 3. Acht de minister niet, dat bij een herziening der Kieswet dient verwij derd te worden de zonderlinge bepa ling in art. 150, 3e lid, aan het slot, dat „geen straf wordt opgelegd, wanneer de kiezer ten genoegen van den kan tonrechter aantoont te vallen in de be paling van art. 61", daar de term „geen straf wordt opgelegd" te kennen geeft dat een overtreding plaats had, maar hij die valt in de bepaling van art 61. zich geheel naar het wettellik voor schrift heeft gedragen? Smokkelen langs de grens. Dat er. langs de Nederlandsch-Dult- sche grens nog veel gesmokkeld wordt moge hieruit blijken, dat in de grens gemeente Herzogenrath een auto werd aangehouden, waarin zich 790 K.g. kof fie bevond. Een taxi-auto uit Keulen werd aangehouden, die '#0 Kg, koffie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1