Schrale Huid PU ROL NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 8 MAART 1926 _D AG- AGENDA. Oegsigeest. Maandag 8 Maart, s av. acht uur. Hotel „Het Witte Huis", Verg. v. d. Neutrale Boerenleenbank „Oegst- geest". Dinsdag 9 Maart, 'savonds acht uur Foyer Stadsgehoorzaal: Ducanoia- avond. Dinsdag 9 Maart, 's av. acht uur. Oosterkerk: Ds. A. Verwaal van Alk maar over „De Apostolischen". Katwijk a. d. Rijn. Woensd. 10 Maart 's avonds acht uur. Geref. Kerk: Zang- uitv. v. h. Chr. Meisjeskoor „Echo der duinen". Woensdag 10 Maart, 's avonds 8 uur. ►Stadsgehoorzaal: Zesde Concert v. d. L. Kunstkring „Voor Allen". De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 8 Maart tot en met Zondag 14 Maart waargenomen door de apotheken der H. H. G. F. Reyst, Steenstraat 35, Tel. 130 en A. J. Donk, Doezastraat 31, Tel. 1313. saoiïs&nesmsa aver 2ii'kenka9sen van ondernemin gen „Mocht r aldus de schrijve* over- eenkcmsug de bedoeling van den te- f.j.jwcordigen Minister van Arbeid, .ilbn 1c! Tm Nijverheid de Ziektewet vóór haar invoering worden gewijzigd, 0 m. :r» dien zin, dat meer dan thans lu'C geval is, rekening zal worden ~e- houdtn met hetgeen op het gebied van de voorziening in geldelijke gevolgen van ziekte in de maatschappij is op gekomen; dan zullen allicht ook de aan óe ondernemingen beslaande zie kenkassen haar voortbeslaansmoge- 1 ijk be id zien verzekerd, biet i>deii valt in dat geval echter te verwachten, dat yanncge uc lïügeering eisohca zullen worden gesteld, waaraan een onóer- nemingskas, welke de ziekteverzeke ring der aan de onderneming verbon den arbeiders wenscht to v 'rzorgen, zal hebben tc voldoen. Hoe die eischer. zullen nudeii, ligt nog in de toekomst verborgen. Dit Sluit echter niet uit, dat r-::!s thans met vrij groote zekerheid »ooispelling kan worden gedaan omtrent het stand punt, dat de regering zal innemen ten aanzien van verschillende punten, mingsziekenkassen gemeenlijk worden welke in de Reglementen der onderne- geregeld. ik acht het dan vooreerst zrer waar schijnlijk, dat geen genoegen zal wor den genomen met regelingen, waarbij, op grond van de uitkomsten van ihe- disch onderzoek, arbeiders vau de verzekering bij het ondernemingsion is worden uitgesloten. Een zoodanige se lectie zou tot gevolg hebben, nat de niet gewenschte risico's verzeken! worden bij de ziekenkassen der Kaden van Arbeid. Het zal wel geen betoog bcnoeven, dat dit niet kan worde:: tc - gelaten. De eisch zal derhalve vel» worden gesteld, dat alle arbeiders in dienst van de onderneming of al thans alle arbeiders, die langer dan een tc bepalen tijdvak in dienst zijn bij de ondernemingsziekenkas ver zekerd'moeten zijn." De schrijver ver volgt dan: Het beheer over de gelden der zie kenkas zal niet aan den werkgever mogen worden gelaten. Dat beheer behoort, dunkt mij, in handen te zijn van het bestuur, dat zich daarbij echter indien de werkgever daar toe bereid is, en dat zal in den regel wel aldus zijn kan laten bijstaan door een lid van het kantoorperso neel van de onderneming. Deze han delwijze verdient m.i. aanbeveling, omdat daarmede een behoorlijke ad ministratie wordt verzekerd tegen een minimum van kosten, terwijl niette min liet bestuur de beheerder van de gelden blijft. Er zal verder een behoorlijke re geling moeten zijn betreffende het beroepsrecht van den arbeider, wiens aanspraak op ziekengeld naar zijn meening niet voldoende is erkend. Op verschillende wijzen zal een goede regeling van dit onaei- werp mogelijk zijn. De eenvoudigste oplossing zoude m.i. zijn het opdra gen van de beslissing in deze geschil len aan een geneeskundige in open baren dienst (b.v. een controlecrön""' geneesheer der Rijksverzekerings bank of van een Raad van. Arbeid). Uiteraard zal echter zoodanige rege ling alleen mogelijk blijken indien het gezag, waaronder de betrokken geneeskundige dient,, zijn medewer king wil en kan verleenen. Naar het oordeel van mi Green e- veld zal het ziekengeld uicgek.:ord moe ien worden zoolang de ziekte duurt, doch niet langer dan het tijdvak, in de Ziektewet aangegeven. K&kjhing hou den met de mogelijkheid, dat dn arbei- dei, ware hij niet ziek geworden, geen loon of lager loon dan vóór zijn ziekte zou hebben ontvang'-n komt ilen schrijver ongeoorloofd voor, ai ware bet z.i. theoretisch te verdedigen. Wieringen aan het vasteland. Donderdagmiddag is door den eerst aanwezend ingenieur bij de Zuiderzee werken, den heer Thierry, van 's-Gra- venhage, de nieuwe afsluitdijk Wierin gen van Ewijcltsluis en de nieuwe verbindingsweg, welke Wieringen met den dijk. verbindt, geschouwd en goed gekeurd. Tevens stelde de heer Thier ry den dijk voor het algemeen ver keer apen zoodat de communicatie met den vasten wal thans voor goed is in gegaan. Deze openstelling kwam ge heel onverwachts, niemand had zulke vroegtijdige opening verwacht, alles ging dan ook zonder eenige officieele plechtigheid of feestelijkheid in ziin werk. Hij opende den bestaand en af sluitboom en de eerste auto reed over den dijk. Ned. Bend van J.V. op G.G. De afdeeling Zuid-Holland van den Bond van Jongelingsvereenigingen op G. G. houdt op den tweeden Paascli- dag in de Westerkerk te Rotterdam haar voorjaarsvergadering. In de huis houdelijke bijeenkomst, des morgens, zal o.ni. worden behandeld de agenda voor Jde Bondsvergadering en het rap port van de Methodiekcommissie. In de middagvergadering hopen te spre ken de heeren .T. Schouten van Rotter dam en Ds. J. L. van der Wolf, van Kralingen. De lieer Schouten zal een rede houden betreffende «Ie- organisa tie, Ds. v. d. Wolf de opwekkende rede. De Indische Pers over hei nieuwe Kabinet. Aneta seint uit Batavia de volgende samenvatting van de beooideeling van de oplossing van de crisis in de Indische pers: Het „N. v. d. D. v. N.-I." noanat de oplossing van de crisis een verrassing, nadat mr. Limburg kort te voren faal de. Het blad wijst op de eigenaardige samenstelling van het ministerie en waagt zich in verband mei de ~ele on berekenbare elementen aan g«vn voor spelling betreffende den levensduur van het nieuwe kabinet, maar hoopt; dat de nieuwe periode gelegenheid geeft tot zuivering van den puiilieken dampkring. Voorts herinnert het blad eraan, dat dr. Koningsberger inci ",:id gepre zen is om zijn tact, welke he-1 in staat stelde als voorzitter van den Volks raad samen te werken met alle par tijen. De Java Bode betitelt ironisch het gebeurde als een onbloedige staats greep en spreekt van het passieve sy steem onder het motto: „Grijp ine maar, ik zit." waarvan de heer Weiter het slachtoffer werd. Het blad noemt dr. Koningsberger een vriendelijken bemiddelaar en merkt op, dat hij als tijdelijk direc teur van landbouw een grondig eco nomisch inzicht heeft gekregen. Den Volksraad heeft hij in den moeilijk- sten tijd geleid. Het Bat. Nieuwsblad zegt, dat de opneming van de Christelijk-Histo- rischen niet beteekent de inlossing van de schuld van het omkegelen van het kabinet-Colijn. De opneming van mr. Waszink doet vermoeden, dat de Katholieken zooveel water in den wijn hebben gedaan, dat een proef met het kabinet mogelijk is geworden. Dr. Koningsberger, die zich heeft op geofferd ter wille van het landsbelang zal vooral aansturen op zaken doen, waardoor wellicht de geleidelijke ver plaatsing van het bestuur over Indië wordt bevorderd. In verband met het feit, dat een der eerste punten, waarover bet nieuwe kabinet moet decideeren, is de keuze van een nieuwen landvoogd, verneemt Aneta, dat het vaststaat, dat mr. Fock onder geen conditie bereid is even tueel nog als gouverneur-generaal aan te blijven tot 7 September. De „Preangerbode" te Bandoeng be twijfeld of dr. Koningsberger een ster ke leider van de koloniale politiek za! zijn. Het kabinet zal weinig sympathie ontmoeten, vooral bij de democraten en zijn kracht zal wellicht liggen in de ellende, waaruit het geboren is. De herinnering aan de beschaamd heid van de laatste vier maanden zal het heen helpen over veel narigheid in de politieke samenleving. "^BUITENLAND. DB FRANSCHE CRISIS. Briaud weer kabinetsformateur? De val der regeering heeft in politie ke kringen diepen indruk gemaakt. De parlementsleden erkennen alge meen, dat de toestand, uit de stem ming der Kamer voortspruitend, bij zonder verward was, en dat de crisis niet gemakkelijk zal zijn op te loss-'-n. Zij wenschen dan ook, dat Doumer gue zoo spoedig mogelijk met het raad plegen van politieke persoonlijkheden zal beginnen ter oplossing der crisis met het oog op de gevolgen, welke de val van het kabinet met zich brengt. Immers, de middelen, waarop bij het' aannemen der wet werd gerekend, moeten met spoed door andere maat regelen worden vervangen ten einde over eenige weken een crisis te ver mijden, die de daling der valuta zou kunnen verergeren. Tal van Kamerleden zouden gaarne zien, dat Briand zeer binnenkort weer met de vorming van een kabinet zou worden belast om hem in staat te stel len in den raad van den volkenbond, voor het sluiten der zitting, de Frau- sche belangen met het gezag van een regeeringshoofd te ondersteunen. Zelfs onder degenen, die door de stemming medegeholpen hebben om de regeering omver te werpen, zijn er velen, die overtuigd zijn dat Briand de meest bevoegde politicus was om de taak op zich te nemen het kabinet te hervormen. Allen erkennen, dat de portefeuille van buitenlandsche zaken in de a.s. combinatie aan hem moet worden toegewezen. Caillaux weer minister van financiën? In politieke kringen acht men het niet onwaarschijnlijk, dat president Doumergue Briand opnieuw opdracht tot vorming van een kabinet zal ge ven, waarin dan de ministe? fv RECLAME. Indien de huid van handen, gelaat of lippen, schraal, ruw of gesprongen is, gebruik dan de terstond ver zachtende en spoedig genezende Doos 30 ct. nanciën door een ander persoon zal worden vervangen. Zooals bekend, wordt Doumer door de linksche partijen van den Senaat gesteund, doch is hij niet welgevallig aan de meerderheid van de Kamer. Zou Briand de opdracht weigeren of haar niet kunnen uitvoeren, dan ver wacht men, dat Herriot met de taak om een kabinet ,te vormen zal worden belast, in welk geval Caillaux vermoe delijk weer als minister van financiën in aanmerking zal komen. Briand had Zaterdagmiddag een langdurig onderhoud gehad met Cail laux. Hoewel over het onderhoud niets is uitgelekt, is toch het vermoeden ge wekt, dat er veel waar is in de geruch ten, dat Caillaux het bewind in han den zal nemen. Het midden der kamer en het link sche deel van den senaat zou met zulk een oplossing accoord gaan, omdat Kamerontbinding niet mogelijk is, daar de begrooting nog niet is afge werkt en de thans bestaande kieswet door alle partijen veroordeeld is. Doumergue, de president der repu bliek, die te Lyon is, om aldaar de Jaarbeurs te openen, zal Herriot ont moeten en met hem de aangelegenheid, bespreken. In elk geval zal eerst na enkele da gen eenige aanwijzing zijn te krijgen omtrent de richting waarheen. DE UITBREIDING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. De voorloopige besprekingen. De met spanning verwachte confe rentie, waarin vóór het officieel begin van den Volkenbondsvergadering een definitief accoord over de kwestie van de uitbreiding van den Volkenbonds raad getroffen mopst worden, en waar aan derhalve groote politieke betee- kenis werd gehecht, heeft gistermid dag in den salon van den Engelschen minister van Buitenlandsche Zaken Sir Austen Chamberlain in Hotel Beau Rivage te Genève plaats gevon den. Daaraan hebben deelgenomen: Buitschland, vertegenwoordigd door Luther en Stresemann; Engeland vertegenwoordigd door Chambjrlain; Frankrijk, door Briand; Italië, door Sc-ialoja; België, door Vandervelde. De besprekingen duurden van 3 tot half zeven. Geen accoord bereikt. Na afloop der besprekingen werd een communiqué uitgegeven, dat als volgt luidt: „De vertegenwoordigers der landen die elkaar te Locarno ontmoetten in verband met het Rijnpact, zijn te Ge nève bijeengekomen om van gedach- en te wisselen, over de vraagstukken, die aan de orde van den dag z'jn. In den loop van hun onderhoud hadden zij geen moeite de wëderzijdsche situa tie op te helderen. Deze eerste gedarh- tenwisseling zal door nieuwe bespre kingen tijdens de a.s. Voikenbcndszit- ting worden gevolgd". Voor wie tussclien de regels door leest blijkt uit dit communiqué, dat het niet gelukt is in het eerste onder houd, dat 36 uur duurde, een accoord tot stand te brengen. Dnitscftland contra Italië-Frankrijk. Betreffende deze voorloopige confe rentie werd nog vernomen, dat de Ita- liaansche vertegenwoordiger Scialoja het voorstel heeft gedaan, dat eerst alleen 'de verkiezing van Duitschland in den Raad zal plaats vinden, maar dat onmiddellijk daarna de door Chamberlain voorgestelde commissie ingesteld zal worden, met opdracht na twee dagen aan de Volkenbondsverga dering bepaalde voorstellen te doen over vermeerdering van het aantal Raadszetels en detoewijzing der Raadszetels aan bepaalde mogendhe den. De aanvaarding van dit voorstel zou beteekenen, dat 'de uitbreiding van den Raad. toch tijdens de Maart bijeenkomst zou plaats hebben, en dat ook andere staten, hoewel niet formeel dan toch feitelijk gelijktijdig met Duitschland een zetel in den Raad zouden krijgen. De Duitsclie gedelegeerden hebben het voorstel Scialoja, in overeenstem ming met de richtlijnen, die het Rijks kabinet hun heeft medegegeven, niet knnnen aanvaarden. Briand heeft Sci aloja ondersteund. Deze tegenstelling der opvattingen heeft men niet kun nen overbruggen. Mussolini naar Genève. Volgens een bericht nit Rome meldt de „Matino" dat de Italiaansche pro- mier, Mussolini, persoonlijk aan de besprekingen te Genève zal deelnemen Vreemdelingenverkeer in Italië. Uit een onlangs verschenen sta tistiek blijkt, dat het aantal 'toeristen dat in 1924 Italië bezocht heeft ruim 835.000 bedroeg en dat hun verteringen circa 3 milliard lire beliepen. In het afgeloopen jaar steeg het aan tal toeristen tot over het millioen, het geen vermoedelijk een ontvangst van bijna 4 milliard lire aan Italië ople verde. Hiermede zou ongeveer de helft van het nadeelig saldo der handelsbe weging. ziin gedekt. Chili en Peru. Volgens een bericht uit Arica (Chili) is het Vrijdagavond tot een botsing gekomen tusschen Chilenen en 150 Peruanen, welke laatsten uit Tacna waren gekomen, teneinde deel te ne men aan het referendum, dat in ver band met het grensgeschil moet wolf den gehouden. De Peruanen vormden, uit het sta tion komende, een stoet, die met mu ziek voorop en banieren meedragende, zich in beweging zette om naar het Pe- ruaasche hoofdbureau voor de stem men te trekken. Plotseling werd een steen naar de Peruanen geworpen, waarop een groote vechtpartij ont stond, doch de Chileensche politie en Chileensche soldaten kwamen tus schen .heide, zoodat de stoet opnieuw gevormd kon worden en het einddoel kon bereiken. Volgens berichten van Chileensche zijde zijn twee Peruanen en enkele Chi lenen gewond. KORTE BERICHTEN Briand is naar de volkenbbrids'- vergadering vertrokken; in denzelfden trein reisden de Engelsclie, Joego slavische en Poolsche aelegatie. De beide broeders Henri en Ju lius Barmat, die, naar men zich zal herinneren, destijds op grond van hun slechten gezondheidstoes a:d tegeneen borgstelling van 45.030 mark uit de preventieve hechtenis werden ontsla gen, zyn opnieuw gearresteerd. De Spanjaarden hebben groote vorderingen gemaakt in he; gebergte ten Zuiden van 'Tetoean en een "be langrijken post der Riffi, Dar-Raid, ingenomen. Het voorzitterschap van de bui tengewone Volkenbondsvergader:ng zal waarschijnlijk toevertrouwd worden aan oud-minister Da Costa, den eer sten gedelegeerde van Portugal. Aan verschillende instellingen van hooger onderwijs te St. Peters burg bestaat gebrek aan prdïessoren, waardoor het onderwijs ernstige be lemmeringen ondervindt. Aan de re geering is verzocht, om in gevallen, waarin in de sovjet-unie zelve geen ge schikte krachten te vinden zijn, buite^* landers tot hoogleeraar te mogen be noemen. De zomertijd wordt dit jaar in Engeland ingevoerd 18 April, 's nachts om 2 uur, evenals in Frankrijk en België. üTt de omgeving! KATWIJK AAN DEN RIJN. Door den secretaris der Commissie tot wering van schoolverzuim was in overleg met deleden Vrijdagavond een buitengewone vergadering belegd. Dit in verband met liet feit, aat de voorzit ter, Br. J. Hueting, dien dag 25 jaar als voorzitter dezer commissie fungeer de. Dr. Hueting was van dit feit tot dien avond zelf onkundig gelaten. De vergaderzaal had door een bloem- versiering een eenigszins feestelijk aan zien gekregen. Toen de voorzitter ziin gewone plaats had ingenomen, nam de secretaris, de heer J. Raadsveld, het woord, om in mooi gekozen woorden den voorzitter mede te daelen, waarom dgeze vergade ring was uitgeschreven. Spr. herinnerde aan diens benoeming, 25 jaar geleden, herdacht de personen die toen en ook nadien ender 'voorzitterschap van Dr. H. in de commissie werkzaam waren, waarvan enkele aan de commissie door den dood waren ontvallen en alndereu cm andere reden waren heengegaan. Hce de voorzitter al die jaren was ge weest een wijze raadgever voor^ de per sonen, die wegens schoolverzuim hun ner kinderen moesten verschijnen voor de commissie. Hoe de voorzitter, door wijziging van wetten n:et zoozeer meer kon optreden als raadgever doch als rechter en hierbij ook steeds de ach ting van allen bleef genieten. Als blijk van waardeering had de com missie gemeend, dezen dag niet_ onop gemerkt te mogen laten voorbijgaan, doch dezen avond had gekozen om Dr. H. file kunnen complimenteeren. Van daar ook die bloemen in de zaal. Doch bovendien had de commissie ge meend, al was het dan niet een buiten gewoon geschenk, toch een blijvend aan denken te moeten aanbieden ter gedach tenis aan dit jubileum. Hiervoor had de commissie zich gedacht een gebrand zilveren lucifersdoos. Spr. zegt namens alle leden den wensch uit te spreken, dat het Dr. Hueting nog lang gegeven moge zijn nog lang van dit geschenk ge bruik te kunnen maken door in volle gezondheid zijn sigaar tc kunnen aan steken met lucifers uit deze doos. Ook de andere leden zeiden zich met het gesprokene door den secretaris te kunnen vereenigen en spraken dear wensch uit, dat Dr. H. nog lang voor zitter der commissie moge zijn. Dr. Hueting sprak dan hartelijke dank woorden tot de commissie. Spr. zeide geen enkel vermoeden gehad te hebben, waarvoor deze buitengewone vergade ring was uitgeschreven. Het deed hem goed, dat de leden hierdoor toonden zich in alles een te kunnen voelein met den voorzitter. Spr. hoopt nog lang met de commissie even hartelijk te kunnen blij ven samenwerken. Daarna ging de commissie naar het huis van Dr. H., waar in den huiselijken kring de avond verder gezellig werd doorgebracht. Dit kon gemakkelijk, om dat mevr. H. en verdere huisgenooten intusschen met de huldiging in kennis waren gesteld. Den laatsten tijd gaan geregeld geruchten al9 zou binnenkort de op haalbrug BruggestraatOverrijn moe ten verdwijnen om plaats te maken voor een nieuwe brug. Aan de Turf markt zou een noodbrug moeten ko men. Uit betrouwbare bron kunnen Radio-Programma. Wat cr vanavond te kooren is. BERLIJN, 505 en 576 M. 5.25 Lezingen. 7.50 Kamermuziek van Schubert. 9.50 Kapelmuziek. BRUSSEL, 262 M. 9.05 Lezing. 8,50 Speciaal concert. 9.20 Nieuws. 9.35 Hervatting van het concert* 10.20 Nieuws. DAVENTRY, 1600 M. Zie Londen. 6.50 Omroep voor Europa. Zie Londen. S.20 Verschillende concerten. 9.20 Zie Londen 10.45 Weerbericht voor zeevarenden.. DORTMUND, 283 M. 5.20 Causerie. 5;.40 Orkestconcert. 6.05 Lezingen. 7.50 Zie Munster. 9.05 Zangspel'. 9.50 Zie Munster. ELBERFELD, 259 M. 5.20 Lezingen. 7.50 Zie Munster. 9.50 Zie M- ster. HILVERSUM, 1050 M. 5.Kinderuurtje. 0.05 Vooravondconcert. 7.05 Radiopraatje. 7.45 en 10.Persberichten. 8.10 Kamermuziek. LONDEN, 365 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. Lezing. 7.45 Pianomuziek. 8.Causerie. 8.20 Concerten. 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. Lezing. MüNSTER, 410 M. 5.50 Lezingen. 7.50 Concert. PARIJS (Radio-Paris), 1730 M. 5.05 Orkest. 6.05 Koersen en Havaspiórsber. 8.35 Idem. 8.50 Galaconcert. PARIJS (Petit Parisian), 358 M. 8.50 Lezing. ZURICH, 515 M. 6.10 Weerbericht en nieuws. 7.33 Symphcnieorkest. 9.10 nieuws. De Volkenbondsraad per radio De Radio-Luistergids meldt: Ofschoon wij terzake nog geen posi tieve mededeelingen kunnen doeri, mo gen wij als zeer waarschijnlijk mededee- len, dat de redevoeringen, welke op Woensdagmiddag 10 Maart a.s. of don derdagmorgen 11 dezer door de gedele geerden brj den Volkenbond; inzonder heid de H.H. Chamberlain, Briand en Stresemann zullen worden uitgesproken door Hilversum opnieuw worden uitge zonden. In elk geval zal, indien intusschen na dere bijzonderheden nopens deze her uitzending bekend worden, de H.D.O. voor draadlcoze verspreiding daarvan zorg dragen, zoodat de luisteraars op de hoogte blijven van dei situatie. we mededeelen, dat er wel sinds eeni- gen tijd sprake is om in den zeer slech ten toestand waarin de ophaalbrug verkeert, te voorzien. Op welke ma nier, hetzij door reparatie, hetzij door nieuwbouw, is nog geenszins besloten. De .plannen zijn nog voorloopige. Niets kan nog met zekerheid wonden be paald. Zeer waarschijnlijk houden deze plannen ook verband met de vaartver- betering, welk plan al zoovele jaren in de lucht hangt. Iets zal er echter gedaan moeten worden. De brug is in zeer slechte conditie. Bij reparatie'of nieuwbouw zal een hulpbrug gebouwd moeten worden aan de Turfmarkt. Dit staat echter wel vast dat het najaar zal worden eer van een of ander iets zal komen. KATWIJK AAN ZEE. Tot consul van Italië te Rotterdam is benoemd den Hoogwelgeb. heer Car, C. San Giorgi' alhier. SASSENHEIM. Voor dp Chr. Geref. Getal, 'hoopt a.s. Woensdag, voorin. 10 en nam. 7 uur op te treden Ds. W. Bgleveld van Haarlem, in verband met den te houden Biddag voor het Gewas. LEIDERDORP. Burgerlijke stand. Bevallen: A. Th. de Vogel,' geb. Braun, zoon. C. C. Smit geb. v. d. Berg, zoon. H. v. Theylingdem geb. Rodenburg, zoon. GetrouwdA. Schipper en J. J. Groen Overleden: J. Moraal, 82 jaar. WQUBRUGGE. -Uit de verzameling van Dr. J. Heenk alhier, kwam ons dezer dagen je en schrijven in handen van den «dijk graaf van de Al'blasserwaard, A. H. Onderwater genaamd, wonende te A- meide. dato 7 Mei 1794, He inhoud be trof de overstroomingen, iets wat ons thans nog bezig houdt. Deze dijkgraaf herinnerde aan de ram pen van 1709, 1726, 1740 en 1744, de kaatste toen juist 50 jaar geleden. Hij herinnerde hoe „twee magtige etroomen, Rijn en Maas, toen de landen binnen stroomde doordat de ijsdammeoi de dqken indrukte'*. Een halve eeuw was dat toen geleden en riep hij in dit schrijven op èen dank uur te houden, daar „geduuretnde den .tijd van 50 jaaren door Gods genadige

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2