Opnieuw Overtrekken GEBRs. BRiiNING, HEI ÜW MUG II PUN DOET, PROBEERT ÜIT. MATRASSEN EN BEDDEN, NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 5 MAART 1926 DAG-AGENDA. Voorschoten. Vrijdag 5 Maart, s av. acht uur. Geb. v. Chr. Belangen: Velg. v d. Wereldzakbijbelbond. Spr. Mej. v. d. Mersch; Lichtbeelden, muziek en zang. Oegsigeest. Maandag 8 Maart, 's av. acht uur. Hotel „Het Witte Huis", Verg. v. d. Neutrale Boerenleenbank „Oegst- geest". De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 1 Maart tot en met Zondag 7 Maart •waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tel. 552. dit pas gaf gelukkig niet naliet in het licht te stellen, dat Athalia niet de kunst dient om de kunst maar om haar diensbaar te maken aan de Christelij ke levensopenbaring, en wel Christe lijk in de meest positieve, oorspronke lijke beteekenis. We zullen daarom hopen, dat oe vergadering, die 'ook 's voorzitters woord met instemming begroette, het applaus, dat zij den voordragers waar dig keurde meer als een uiting van waardeering voor de goede bedoeling dan van instemming zal hebban be doeld. Overigens, zooals gezegd, slaagde de avond als muziek-avond uitnemend. Het korps toonde den vrienden, dat hun vriendschap, den begunstigers, dat hun geldelijke, steun aan Athalia goed besteed is en dat het elementen bevat waarmede nog veel is te bereiken Een mooie partij had de Lieer J. Webbers, die zeer geslaagd een polka voor piston, „le Rêve", gearrangeerd door den heer Noordanus, voordroeg. Ook de heer N. Bennink had veel in stemming met zijn bariton solo. Het spel als geheel bewees wel, dat dit niet de eenige goede krachten zijn waar over de vereeniging beschik i. Het dankwoord, dat de heer Treur in zij'n slotwoord richtte tot den direc teur en de leden had blijkbaar, en ge heel terecht, de instemming fan het pub'iiek. Hij voegde er een wo> id van dank aan toe jegens den heer Backer, gerant van de Graanbeurs, die zich een goed gastheer had getoond, en vooral jegen9 de zeer velen die door persoonlijke aanwezigheid hadden blijk gegeven van hun belangstelling. Wij hopen, aldus spr., spoedig weer in uw midden te zijn. Blijft allen Atha lia uw medewerking verleenen en mo ge de band die ons bijeenhoudt steeds hechter- worden opdat we één blijven in het streven naar ons schoone doel: den Naam van God te verheerlijken door de kunst. Als zoodanig is de mu zikale harmonie in de Christelijke le vensbeschouwing zeer zeker haar plaats waardig. Tenslotte dankte spr. degenen, die de zen avond als donateur waren toege treden en wekte hij hen, voor wie nog een plaats in het korps open is, op, lid te worden van Athalia. Met begeleiding van het korps werd de Avondzang uit Gezang 180 gezon gen, waarna de heer Treur dezen wel- avond sloot met dankge bed. Met ingang van 14 Maart a.s. wordt de Zondagsbestelling te dezen kantore opgeheven. Op die dagen wordt gelegenheid ge geven tusschen 11.30 v.m. en 12.30 n.m. tot het kosteloos afhalen van alle ten kantore aanwezige stukken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor het ontvangst nemen van de correspondentie, en in het bijzonder voor kennisgevingen van aangeteeken- de stukken en postwissels, het vertoo- nen van eenig legimitatie-bewijs zal kunnen worden gevorderd. Voorts zullen met ingang van 15 Maart in plaats van vier, drie brief post-bestellingen worden uitgevoerd; aanvang te 7.15 v., 2.30 a. en 6.45 a. De tweede fousliohting zal in plaats van te 11 v.m. te 12 uur worden uit gevoerd. Op Zaterdag 6 Maart 1926, hoopt de heer A. Schipper den dag te her denken, dat hij gedurende veertig ach tereenvolgende jaren als behanger- en stoffeert! ersknecht in dienstbetrekking is bij; den heer Meerburg aan den Nieuwen Rijn alhier. DE PERS OVER HET NIEUWE KABINET. De Maasbode (R.-K.) zegt o.m. het volgende: De namen, welke in dit Kabinet fi- gureeren, hebben veel gemeen met de gegadigden voor het Kabinet-Limburg, dat nog juist vóór zijn geboorte kwam te overlijden. Naar het schijnt heeft het verlan gen om eindelijk uit de crisis-maiaise te geraken aangezet tot spoed in deze laatste phase. Misschien ook wel heeft de moed der wanhoop zijn deel aan de samenstelling van het nieuwe college van raadgevers der Kroon. Er zit iets licht-en-dichts, iets on gelijks als in een vluchtig getimmerte in dit Kabinet. Bij den patiënt, die ho peloos is maar dien men toch om mo- r'ecie redenen niet aan zijn lot kan overiaien, schrijft de dokter wel eeus wat onschuldigs voor „ut aliquü fiat" om niet niets te doen. Men wil ons toch niet een ministerie schenken volgens ditzelfde recept? Wat de kleur dezer verscheiden heid moet heeten, zal nog moeten af gewacht worden. Met opzet scliiint de katholieke parij er buiten gehouden te zijn al heeft ook één enkele katho liek, blijkbaar minder in politiek be- b-e.en, zitting genomen. Voor, onze partij is er dus alleszins reden een oog in het zeil te houden. Speciaal wat den toetssteen der gezindheid ten op zichte van de Katholieken, het gezant schap, hetreft is er nog wel geen zeker heid, dat het voorstel tot handhaving niet zal worden gedaan (dat is te zeg gen: met den noodigen nadruk), toch verwachten wij niet anders dan te leurstelling. Vergelijking tusschen het vertrek kende en het optredende negental, zegt het blad, valt èn wat staatkundig gehalte èn wat homogeniteit betreft in het voordeel van het coalitie Kabinet uit. „Onze Katholieke partij, zoo besluit de Maasbode, zal ongetwijfeld, zooals reeds meerdere malen tijdens de crisis werd toegezegd, loyaal staau tegenover dit Kabinet, dat in zijn zwakte toch een zekere kracht vindt, omdat de vraag, wat daarna zou moe ten komen, zoo moeilijk te beantwoor den is; doch van onze partij kan niet worden geëischt, dat zij de fout van de te smalle parlementaire basis van dit Kabinet geheel zal verhelpen. Meer dan eens zal onze partij het zijn die zich over deze combinatie (die van de twee grootste partijen, samen een meerderheid vormend, los wil staan), zal moeten ontfermen. Onze partij zal dus de volle weelde van haar isolement, van haar eindelijk-vrij zijn, niet eens kunnen genieten. Maar al te groote offers zal men van haar, zeker niet pro Deo, mogen vergen". Het Handelsblad (lib.) wijst* op de geheimzinnigheid, waarmee het Ka binet werd samengesteld. Verder wijs^ Üit orgaan er op, dat men niets weet van eenig program, terwijl men aan de gepubliceerde na men, zelfs geen houvast heeft 'ter be oordeeling van den juisten aard van dit ministerie. „Doch er zal nu wel gauw een ont moeting met de Tweede Kamer volgen waarin, naar men mag verwachten, het Kabinet-De Geer, in geheimzinnig heid geboren, althans iets van zijn aard en plannen zal ontsluieren. In middels mogen we, ook al zijn we op 't stuk der bezetting van de negen ze tels zeker niet geheel bevredigd, blij zijn dat we weer een volwaardig mi nisterie hebben. Een negental, dat den moed heeft om zich in de Kamer te wagen. Moge het ook in allé opzichten de geschiktheid daarvoor blijken te bezit ten. Aan den premier zal het zeker niet liggen, wanneer dit Kabinet niet langer mocht leven dan het ministerie Colijn. Want die heeft, in ons Parle ment, zijn „sporen" zeker in zooverre verdient als dit beteekent: dat hij de algemeene sympathie en achting ver worven heeft." De N. R. Crt. (lib.) laat zich als volgt uit: „In zooverre door de benoeming van de nieuwe ministers aan een regee- ringloos tijdperk, dat reeds te lang heeft geduurd, een eind is gekomen, begroeten wij vanzelf het nieuwe ka binet met vreugde. Warmer kan ove rigens op het oogenblik ons woord nog niet zijn. Want wij weten nog slechts, dat er een kabinet is, niet wat het van zins is te doen. Eerst wanneer het program van het Kabinet zal bekend zijn geworden, zal men de mate van zjjn sympathie ten opzichte van het nieuwe ministerie kunnen be palen. Het zal ons niet anders dan aangenaam zijn, zoo op den duur blijkt, dat wij de maatregelen, die het kabinet noodzakelijk zal achten, kun nen steunen. Wij vreezen wel, dat dit niet steeds het geval zal kunnen we zen, docli wij zullen daar thans niet op vooruit loopen; naar ons ter oore kwam, zou het in de bedoeling van den minister van huitenlandsche za ken liggen, zijn memorie van ajit- woortl betreffende het Belgische trac- taat niet al te lang meer binnen te houden, en wij houden dus dit punt thans buiten onze beschouwing." BUITENLAND. DE FRANSCHE FINANCIEELE CRISIS. Doumer's ontwerp in de Kamer. De discussies over de artikelen van de financieele wet zijn gisteren den geheelen dag door de Kamer voort gezet en wel in een zeer langzaam tempo, ten gevolge van het groote aan tal ingediend amendementen. Belang rijke wijzigingen werden niet in het ontwerp aangebracht, behalve dan door de aanneming van een amende ment van Dumesnil, waardoor de ver plichting tot aangifte voor de inkom stenbelasting zeer belangrijk wordt uitgebreid. In de middagzitting werd een amen dement, voorgesteld, dat speciaal de vreemdelingen tot belastingbetaling wil verplichten. Elke vreemdeling, die Frankrijk wenscht te verlaten, zal slechts een visum op zijn pas kunnen verkrijgen, na overlegging van een door den ontvanger der belastingen afgegeven certificaat, vermeldende, dat de houder alle door hem verschul digde belastingen heeft betaald. Voor deze vreemdelingen zullen spe ciale kohieren worden aangelegd, zoo- ora zij den ontvanger der belastingen van hun voorgenomen vertrek in ken nis hebben gesteld. Bij de toelichting van dit amende ment zeide de voorsteller Bonat, dat het niet meer dan billijk geacht kan worden, dat op vreemdelingen, die in Frankrijk wonen, hetzelfde stelsel toe gepast wordt als in buurstaten (lees Duitschland) voor de daar wonende Franschen geldt. De rapporteur Lamoureüx vroeg dit RECLAME. Indien U lijdt aan dyspepsia, slechte spijsvertering, pijn na het gebruik van voedsel, maagontsteking, hart- branding of aan .welke andere maag aandoening ook, welke het gevolg is van aciditeit of van gisting van het voedsel en meer dan negentig pro cent van alle maag-aandoeningen zijn het gevolg dezer oorzaken begeeft U dan naar Uw apotheker en schaft U een flacon zuiver Gebismureerd Magnesium aan. Wanneer U dan we der voedsel nuttigt of pijn in Uw maag opmerkt, gebruikt dan een half theelepeltje van dit middel in een beetje warm water en let dan eens op hoe snel alle pijn en ongemak verdwij nen. Scheikundigen verklaren dat hot bijna onveranderlijke succes van dit middel te wijten is aan het feit dat door Gebismureerd Magnesium het overmatig zuur onmiddellijk onscha delijk wordt gemaakt en de gisting van het voedsel onmiddellijk wordt gestuit en zoodoende een gezonde, na tuurlijke spijsvertering wordt bevor derd. Daar het beslist onschadelijk en goedkoop is behoort dit eenvoudig geneesmiddel in voorraad te worden gehouden door alle personen die zui- nigoeid wenschen te vereenigen met goede gezondheid. Dépot N.V. Pharmakon, Jacob Maris- plein 23, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten ten prijze van f 1 per flesch, o.a. bij: REYST EN KRAK. Weigert alle vervangingsmiddelen. Let er op, dat gij het echte Gebismu reerd Magnesium krijgt. amendement aan te houden om het hij het ontwerp der middelenwet te onderzoeken, bij welk verzoek minis ter Doumer zich aansloot, _die betoog de, dat het amendement nadere studie vereischt. DE UITBREIDING VAN DEN VOL- KENBONDSRSAAD. Vandervelde pleit voor Polen. Tijdens de gister gehouden debatten in de Belgische Kamer over de be grooting van Buitenljfm'&sche Zaken werd door den Belgischen minister van Buitenlandsohe Zaken, Vander velde, o.m. verklaard: „Ik hen van meening, dat twee staten in elk geval in den Volkenbondsraad moeten zijn vertegenwoordigd, en wel België, voor welk land dit reeds het geval is, en Polen, dat nog geen zitting in den Raad heeft. Ik heb gisteren mijn opvatting dien aangaande geuit, met die bescheiden heid, welke ik noodzakelijk oordeelde. Men vraagt mij thans, dat ik mijn op vatting nader omschrijf. Welnu, ik zeg, dat het mijtegen de horst zou stuiten, België uit den Raad-te zien gaan, terwijl Duitschland er, zitting In zou nemen en dat wij onze rechten er niet meer zouden kunnen verdedi gen, terwijl onze Oostelijke buurman zulks wel zou kunnen doen. Het is onjuist, aldus Vandervelde^ dat de valsche perscampagnies, waar over wij ons beklagen, in Duitschland haar oorsprong hebben genomen. Die zijn elders begonnen en hebben daar een betreurenswaardig karakter aan genomen. Wij blijven trouw aan den geest van Locarno en wij zullen ons beijveren dien te doen triumfeeren." De vroegere minister Jaspar betreur de het,' dat de ministers van Buiten- landsche Zaken zich in de discussies aangaande den Volkenbondsraad heb ben gemengd, terwijl de gedelegeer den heter geschikt zijn, dan de minis ters om de netelige problemen te be spreken. Hij verheugde zich er verder over, dat Vandervelde de belangen van Polen verdedigen zal. Hierop werden de besprekingen ge sloten en werden de artikelen der be grooting aangenomen. Een officieel verzoek van China. China heeft officieel een verzoek om een vasten zetel in den Raad bij den Volkenbond ingediend. GROOTE BRAND TE PARIJS. Een millioen francs schade. Een groote brand is uitgebroken in een groep gebouwen van de Citroën- fabrieken aan den Quai Javel te Parijs. De brand begon op de vernis-afdee- ling op de derde étage. Een der ge bouwen stond weldra geheel in vlam men. Gelukkig was er bijna geen perso neel aanwezig. Vijftien arbeidsters, die aan het werk waren gebleven en zich door de vlammen omringd zagen, kon den nog bijtijds langs de daken ont snappen. Een onderbaas en drie spuit gasten bekwamen verwondingen. Men gelooft, dat de brand aan kort sluiting te wijten is. Met veel moeite gelukte het den brand te blusschen. Door den sterken wind breidde de brand zich snel uit en was het voor de uitgerukte brandspuiten uiterst moei lijk het vuur ender bedwang te krijgen. Aangezien de groote voorraden ma- zout bedreigd werden, moest de 300 kub. meter brandspuit uitrukken. De stad Parijs bezit er hiervan slecht,® één. Deze brandspuit haalde het wa ter direct uit de Seine en thans ge lukte het het vuur meester te worden. De schade bedraagt een millioen franca, TE ANGORA BIJ DE TURKENI De heer G. Nijpels is er geweest. 't Is er hem tenslotte nog een klein weinigje meegevallen hij was er met ons gezantschap, dat om een an der en beter handelsverdrag vragen kwam maar men hoeft toch nog niet voor z'n pleizier naar de Turksche hoofdstad te gaan Ziehier een klein staaltje van wat hij' vertelt: Maar die eerste indruk Toen ik er al enkele dagen was, hoorde ik eens in de gang een Duit- sche wanhoopskreet: een jonge vrouw ot' meisje, dat in ontzetting uitriep: „Nein iMutter, dass die Türkei só dreckig war, hatte ich nie geglaubt! Was wir alles in diesem Lande noch erleben werden!" Het arme kind kwam blijkbaar pas aan, had even poolshoogte genomen had misschien nog niet eens over schoenen gekocht, die je niet alleen op straat, maar ook in zoo'n logement 's morgens als huispantoffels noodig 'hebt De gezant en graai de Hochepied kregen een kamer met een kacheltje, zoo'n Aziatisch plaatijzeren dingetje, met een pijp, die door een raam naar buiten gaat en waarin inlanders zonder veel moeite stukken hout brandend houden. Hoeveel wij] ook blazen, bij1 ons willen die niet blijven branden. Mijn kamertje vier gulden vijf tig per dag, zonder iets had geen vuur. Ik was eigenwijs genoeg om het aanbod van het personeel aan te ne men een mangal, een Turksch houts koolvuur, in die kamer te laten zet ten, niettegenstaande de zeer ernstige waarschuwingen van beide tocht- en lijdensgenooten. Wje niet hooren wil, moet voelen. Ik voelde 's nachts, ge lukkig nog bijtijds, een uiterst heftige hoofdpijn en een razende hartklopping. Men nad de houtskool niet genoeg doen uitbranden alvorens 'tvuur in de kamer te zetten; ik had een ko lendampvergiftiging Sinds dien heb ik maar koude ge leden. Hield ik mijn raam dicht, dan stonk het al gauw in mijn kamertje als in heel het hotel. En liet ik het raam open, dan was het 's nachts bar koud, en zaten een heele collectie katten ik heb vroeger al eens verteld, dat alle katten in Angora geen Angora katten zijn op mijn bed zoodra ik de deur uit was. KORTE BERICHTEN Baldwin wil Chamberlain, tus schen wien en de regeering geen ver schil ven meening bestaat, zonder in structies naar Genève laten gaan. Duitschland wil alleen toestem men in een onderzoek naar de wen- schelijkheid van uitbreiding van den raad in September. Men zou willen trachten Duitsch land's instemming te verwerven voor de toekenning van een tijdelijken ze tel aan Polen. Na de voorafgegane scherpe da ling der laatste dagen heeft de New Yorksche effectenbeurs gisteren een krachtig herstel ondergaan. In antwoord op een vraag in het parlement heeft Chamberlain medege deeld, dat voor zoover der Britsche regeering bekend is, tot dusver geen enkele andere mogendheid de opium conventie. Februari 1925 te Genève geteekend, heeft geratificeerd. Te Kanton worden nog-voortdu rend goederen door de stakers in be slag genomen. RECLAME. opmaken en bijvullen van DOEN WIJ IN ÉÉN DAG EN ZEER BILLIJK. Vraagt prijsopgaaf. HOOGSTRAAT 1-2. 2218 Uit het Sociale Leven. Naar Elzas-Lotharingen. De heer A. Runia schrijft in Friesch Dagblad: Er bereikt me een schrijven met zeer betrouwbare inlichtingen over plaat sing van landarbeiders in Elzas-Lo tharingen. Teneinde de kans niet te loopen mis verstand te wekken, merk ik de le zers op, dat ze streng moeten onder scheiden tusschen Noord-Frankrijk en den Elzas. Hoewel deze provincie, met het slui ten van den vrede aan Frankrijk is ge komen, in taal en zeden is de bevol king nog Duitsch. En het past dus voor den Hollander gemakkelijker aan bij de bevolking van den Elzas dan in Noord-Frankrijk. Het godsdienstig leven is er meer en sterker ontwikkeld dan in Nooitl- Frankrijk, Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. BERLIJN, 505 em 576 ML 5.558.20 Lezingen. 8.20 Concert. Daarna nieuws 9.50 Kapelmuziek. BRUSSEL, 262 M. 8.20 Orkestconoert. 8.50 Lezing. 9.05 Gramofooncoucert. 9.20 Nieuws. 9.30 Galaconcert. 10.30 Nieuws. I' i DAVENTRY, 1600 M. JZde Londen. 1045 Weerbericht voor zeievarenden. DORTMUND, 283 M. 6.50 Lezing. 7.20 Zie Munster. 8.10 Kamermuziek. 9.30 Orkest volksliederer ELBERFELD, 259 M. 6.35 Zie Münster. 7.20 Zie Münster. 8.10 Zie Dortmund. HILVERSUM, 1050 M. 6.30 Duitsche les. 7.45 Persberichten. 8.10 Lezing. Spreker: Herman Poort, over: „Een overzicht der Nederlandsehle literatuur van ide middeleeuwen tot he den. Joost van den Vondel als lyricus en idramadichter. 9.10 Concert door het versterkte H. D.Ó.-orkest. Vioolconcert v. St. Saens. 10.Persberichten. KöNIGSWüSTERHAUSEN, 1300 M. 7.50 Zie Berlijn. LONDEN, 365 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 7.00 Lezing. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. Lezing. 7.45 Preludges en fuga's van Bach. 8.20 De Kreutaersonate van Beetho ven. 8.55 Teekenles. 9.20 Orkest. 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. Lezing. 10.50 Cello-concert. munster, 410 m. 6.35 Lezing. 7.20 Engelsche les. 8.10 Het Dortmunder kam, PARIJS (Radio-Paris), 17.50 6.05 Koersen en Havaspersber. 8.35 Idem. 8.50 Concert. Lezing. Landbouwkro- niek. PARIJS (Petit Parisien), 35S M- 9.35 Concert. ZüRICH, 515 M. 5.35 Kin der uurtje. 6.19 Weerbericht en ni u 7.35 Concert Huiskapel. 7.50 Lezing. 9.10 nieuws. Is het in Noord-Frankrijk oijr.a overal gewoonte om ook op Zondag op het land te werken; in Elzas doet men niet anders dah het vee verzorgen. De boeren zijn er meest alle gojeuieusti- ge menschen (R.-K. of Protestant). Bovendien: Het bureau voor plaat sing van landarbeiders, uitgaande van het Nederlandsch Consulaal 111 Elzas, houdt ook rekening met de godsdien stige belangen der emigranten. De ar beiders worden zooveel mogelijk ge plaatst in dorpen waar een kerk van hun godsdienst aanwezig is. De trek naar de Elzas behoeft dus aan em energiek, jong arbeider niet te.worden ontraden. Er zijn in 1925 een aantal menschen geplaatst. 57 personen hebben huil contract uitgediend. 22 daarvan zijn bij hun werkgever gebleven, en heb ben dus het contract vernieuwd. Duur van het contract is 7 a 8 maanden. Van velen die tusschentijds vertrokken, bleek dat ze den landbouwarbeid niet kenden. De boeren zijn over het alge meen over de arbeiders best tevre den. Een groot landheer vroeg een Hol- landsche familie, groot gezin, met veel werkkrachten. Hij had daarvoor een woning met 5 vertrekken beschikbaar Vanaf half Maart bestaat er weder om gelegenheid tot plaatsing van No- derlandsche arbeiders in den land bouw in den Elzas. Wat het loon betreft. In het begin bedraagt dit 250 fr. jpl. 24 gulden) per maand, met kost en inwoning. Vrij in- validiteits-, ouder doms- en ziektever zekering. De kost is anders, doch niet minder dan in Holland. Des middags en des avonds meestal een warme maaltijd; er tusschenin een maaltijd van brood met koffie. Het middageten bestaat meestal uit soep, twee vleezen (d.w.z. vleeesch of spek of worst met aardap pelen dikwijls met de schil gekookt, en groente). Voor goede melkers, is het aanvangsloon meestal 300 francs. Ieder arbeider, die voor plaatsing in de Elzas wenscht in aanmerking te komen, vervoege zich bij den Burge meester zijner gemeente. Uit de Textielindustrie. Door de besturen der Fabrikanten vereniging te Enschede, de Twentsch- Geldersche "Fabrikantenvereniging en van den Bond van Textielondernemin gen in en buiten Twente is aan de hoofdbesturen van „St. Lambertus" en „Unitas" het volgende schrijven ge zonden: „Naar aanleiding van Uw gezamen lijk schrijven d.d. 15 Febr., deelen wij U mede, dat ook wij het totstandko men eener regeling op. prijs zouden

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2