CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 6e JAARGANG ©ONDERDAG 4 MAART 1926 NUMMER 1763^ LEIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advert en tiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarieL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiên bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage* lij ka geplaatst ad 40 cent Oit nummer beslaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Profeet Albarda. D© heer Albarda heeft in de Kamer vergadering van Dinsdag niet alleen op Kamerontbinding aangedrongen, maar hij heeft zich ook den profeten mantel omgehangen. „Wij krijgen, zoo zeide hij, niet het zelfde Parlement terug, dat hier nu zit als de Kamer is ontbonden en verkie zingen hebben plaats gehad. De stemmen zullen zich dan anders verdeelen, nu de partijen anders voor haar kiezers treden, rpet schuld of met verdienste. De 50.75 pet. van de stemmen, die de reehtsche meerder heid bij de verkiezingen in Juli nog wist te behalen, zullen naar mijn mee ning tot beneden de helft dalen. Gij zoudt uw meerderheid niet kunnen handhaven." Het spreekt wel vanzelf, dat volgens den lieer Albarda de schuld is ie zoeken bij de reehtsche partijen en de verdienste bij de S.D.A.P. en hij is blijkbaar van oordeel, dat die ver dienste door Z. M. den Kiezer behoor lijk zal worden beloond. Of dit vermoeden juist is, valt moei lijk uit te maken. Wij voor ons gevoelen meer voor de opvatting van Achab, dat wie zich aan gordt, zich niet moet beroemen als die zich losmaakt. De heer Albarda is een groot man. Maar hij moest toch maar liever niet den profeet uithangen. 7 Zou het waar zijn? Hoewel overtuigd, dat nieuwe ver kiezingen natuurlijk een inzichzelf verdeelde en dus onmachtige link- sche meerderheid zouden brengen, hield de heer Albarda toch ook reke ning met de mogelijkheid dat de uit slag een andere zou kunnen zijn. „Komt er dan zoo verklaarde hij een meerderheid voor een reactio naire Regeering, in den trant van het Ministerie-Colijn, dan zullen wij het bestaansrecht van het Kabinet erken nen, al zullen wij het zooveel mogelijk tegenwerken in zijn pogingen om bet volk te drukken, door de economische crisisomstandigheden meer dan noo- dig is te doen gelden." Dat is wel een merkwaardige ver klaring. De S.D.A.P. schijnt dan toch van plan haar leven te verbeteren. Want toen in 1925 de uitslag een an dere was dan de heer Albarda cn zijn vrienden geprofiteerd hadden, toen dacht men er niet aan het bestaans recht van het Kabinet Colijn te erken nen. Als dwingerige kinderen heeft men van meet af gedreind om het Kabinet weg te krijgen en omdat, men zijn zin niet kreeg heeft men tenslotte zichzelf bespottelijk gemaakt door een voorstel tot Kamerontbinding in te dienen. In de profetische gaven van den heer Albarda hebben wij weinig ver trouwen. i Maar nog minder vertrouwen heb ben wij in zijn toezegging, dat hij het bestaansrecht van een Kabinet in den trant van een Ministerie-Colijn even tueel zou erkennen. Van een politieken vos als de S.D.A.P. kan men onmogelijk verwachten, dat hij niet alleen zijn haren, maar ook zijn streken zou verliezen. 7* Dreigementen. De Sociaal-democraten die gaarne als de democraten bij uitnemendheid poseeren kunnen niet nalaten telkens weer met dreigementen te komen. De resultaten van het algemeen kiesrecht eenmaal als een nieuwen Messias bezongen, worden door hen al leen geëerbiedigd voorzoover die resul taten met hunne wenschen overeen komen. Dat i9 gebleken in 1918 toen men desnoods met geweld de meerderheid van het volk wilde dwingen naar de pijpjen der minderheid te dansen. En 't is ook weer gebleken bij de meetings, die Zondag gehouden wer den om den eisch tot Kamerontbinding te ondersteunen. De heer Vliegen verklaarde, dat er zoo noodig gestreden moest worden niet alleen met het woord, maar ook met de vuisten. De heer Schaper wekte zijn gehoor op zich gereed te houden voor elk pro test dat van hen gevraagd zou worden Hieruit blijkt, dat men, zoo dit voor het doel dat men tracht te bereiken ge- wenscht wordt geacht, van geweld voi'- strekt niet afkeerig is. Toegegeven kan hierbij worden, dat de pap meestal niet zoo heet wordt ge geten als ze wordt opgediend. De hee- ren zullen zich nog wel eens terdege bezinnen voor ze hunne opgewonden dreigementen in daden gaan omzet ten. Maar toch zou het niet verstandig zijn deze uitspraken zonder meer voor kennisgeving aan te nemen. Als de leiders van de S.D.A.P. met vuur spelen dan kan dat voor henzelf noodlottig worden, maar 't 'kan ut.:, groot eevaar voor hunne omgeving op leveren. Daarom is het noodzakelijk dat wij ons op alle gebeurlijkheden voorbe reid houden en geen middel onbe proefd laten om den verderfelijken in vloed van de S.D.A.P. te breken. Minder dan ooit is het in deze dagen van crisis de tijd om te slapen. STADSNIEUWS. Leidsche Christelijke Besturenbond. Slot. Het rechtskundig bureau, uitgaande van den Chr. Besturen Bond en den R.-K. Volksbond mocht zich in een ge- stadigen bloei verheugen. Gedurende het geheele jaar werd zitting gehou den Woensdagsavonds v. half acht tot half negen in het gebouw Steenschuur 15. Ongeveer 300 personen ontvingen bijstand of rechtskundige adviezen. Verscheidene zaken werden, waar de tegenpartij tot geen minnelijke schikking bereid bleek voor het Kan tongerecht gebracht en daar behan deld. Een bedrag van f 3500 kon langs gerechtelijken weg voor de bezoekers van het bureau worden binnengehaald In hooger beroep kon in een tweetal zaken het dubbele aan invaliditeits- rente worden verkregen van wat oor spronkelijk door de Rijksverzekerings bank was toegekend. Een ten onrechte ingestelde actie tot ontruiming van een perceel kon voorgoed worden ver hinderd. Inzake belastingreclames wordt me degedeeld, dat 95 verzoeken om ont heffing of vermindering werden be handeld. Niet alle personen kwamen het bereikte resultaat mededeelen, maar van hen die dat wel deden, on geveer de helft, staat het vast, dat een vermindering of ontheffing werd ver kregen tot een bedrag van f 2103. Ook werd nog een belastingzaak in hooger beroep behandeld, waarop een ver mindering van f 13G volgde. Uit het financieel verslag van het Bureau blijkt, dat de exploitatie een tekoit opleverde van f 20.17. Omtrent de Bibliotheek die in sa menwerking met „Patrimonium" wordt onderhouden kan worden ge meld, dat het aantal lezers 115 be droeg en dat ruim 2400 boeken werden uitgegeven. Toch kan door d* leden van verschillende organisaties van de ze nuttige instelling nog veel meer ge bruik worden gemaakt. Het ligt in do bedoeling de bibliotheek weer uit te breiden en aan de nu bestaande ru brieken nog twee toe te voegen, waai- VQor één speciaal voor de oudere le zers. Na zes jaar, aldus de commissie in haar verslag, is het nog altijd dezelf de commissie die onvermoeid haar werk verricht in de overtuiging dat zij door dezen arbeid de christelijke be ginselen uitdraagt voor onzen Koning, Wien ook de eere toekomt voor dezen arbeid. De rekening van de bibliotheek sluit met een voordeelig saldo van f 61.63. De ontvangsten bedroegen f 191.65, de uitgaven f 130.02. Ten opzichte van den belastingophaal- -dienst kan worden medegedeeld, dat deze in een werkelijke behoefte voor ziet. Het aantal deelnemers bedroeg op 31 December j.l. 37. In totaal werd aan belastingen be taald f 4981.55. Van de zittingsavonden ten behoe ve der l^den namens den C. B. B. ge houden, kan niet gezegd worden, dat zij in een behoefte voorzien. De deel name was gering en de zaken die be handeld werden, zouden voor het meerendeel ook zonder zittingsavon den ter kennis van het bestuur zijn gebracht. Van meer belang bleek te zijn hete T.B.C.-fonds, al moet hieraan onmid- delijk worden toegevoegd, dat het aan tal deelnemende leden nog altijd veel te gering is, temeer daar de kosten, 10 cent per maand, voor niemand een be zwaar behoeven te zijn. Het aantal deelnemende leden be droeg op 31 Dec. j.l. 414. Aan contribu tie werd ontvangen f 453.50. De totaal ontvangsten bedroegen f 1101.13 en de uitgaven f 1088.09. Voor verplegingskosten werd uitbe taald f 194.32, voor versterkende mid delen f 141.08, aan financieele hulp f 283, terwijl aan het Fonds werd afge dragen f 395.787a. Uit de nader bij dit verslag gevoegde gegevens blijkt, hoe zegenrijk dit fonds heeft gewerkt en hoe inderdaad het ..draast elkanders lasten' in practijk kon worden ge bracht. Het verslag maakt verder melding van de adressen door den Chr. Bestu renbond soms met zee. gewensebt ge volg verzonden om er dan tenslotte op te wijzen, dat bij alles wat wissp-t en wankelt, één ding vast staat, n.l. dat als de aangesloten organisaties de toekomst weer ingaan in de kracht van Hem Wien gegeven is alle macht in hemel en op aarde er geen reden is voor moedeloosheid. Uit dit kort overzicht blijkt wel, dat de Leidsche Christelijke Besturenbond weer nuttig werk heeft mogen doen. Te betreuren blijft het, dat niet meerderen zich aansluiten en dat er nog altijd Christelijke arbeiders zijn die in strijd met den eisch van hun beginsel en zonder dat hun be lang daarmede wordt gediend, door hun lidmaatschap de socialistische or ganisaties steunen. Vereeniging voor Schoolkindervoeding en Schoolkinderkleedlng. Gisteravond hield bovenstaande ver eeniging haar jaarlijksche algemeens ledenvergadering in het gebouw Pie terskerkgracht 11. De voorzitter, de heer J. Kam p- schuur opende de vergadering en heette de aanwezigen welkom en dankte den heer de Goederen voor het in orde brengen der tegenwoordige 1q- caliteit. Daarna werden door de secretaresse Mej. W o u d de notulen der vorige ver gadering gelezen, die onveranderd ge arresteerd worden. Vervolgens leest de secretaresse het jaarverslag over 1925, waaraan wij het volgende ontleenen: De secretaresse begon met een woord van blijdschap, over de reorganisatie in verband met de „voeding op de scholen" en van hulde voor den heer J. B. Meijnen, wethouder van Onder wijs, voor den krachtdadigen steun, welken hij het Bestuur in dezen schonk. De maaltijden der wintervoe- ding werden nog in het Vincentius- gebouw voortgezet en eindigden den 2en Mei; het aantal daaraan deelne mende kinderen steeg in Februari- tot 501 en was den 2en Mei tot 370 gedaald In Januari had de eerste uitreiking der kleeren plaats en ontving elk daar voor in aanmerking komend kind paar kousen, 1 hemd. en 1 broek. Te vens werd besloten om den kinderen zoo noodig om de twee maanden en dus jaarlijks zes paar klompen te ver schaffen. De inschrijvingen voor de zomervceding werden gehouden op 6 en 7 April, terwijl deze den 4en Mei een aanvang nam met 249 kinderen. Het menu bestond uit de volgende spijzen: tweemaal vermicellisoep. twee maal stamppot, éénmaal rijstepap en éénmaal gort met rozijnen tegen den gemiddelden prijs van f 0.16 per Liter. Spr. wees er op dat nu de voeding althans grootendeels, op de scholen plaats vindt, van die maaltijden niet alleen een voedende, maar voorzeker ook een opvoedende kracht uitgaat, door de orde, rust en netheid, die op de scholen beter betracht kunnen war den dan in de beperkte ruimte van het Vincentiusgebouw. Tevens kan thans beter gelet worden op de hoe veelheid, die elk kind eet en op de wij ze, waarop de kinderen eten, aange zien het onderwijzend personeel zelve de leiding van de maaltijden op zich neemt en daardoor een goede orde ge handhaafd kan worden. Natuurlijk sproten uit die organisa tie groote onkosten voort, o.m. moest het vaatwerk en inzonderheid het aan tal spijsketels uitgebreid worden-Aan gezien er nu zooveel verschillende eet- gelegenheden zijn en er gegronde of ongegronde klachten gemaakt zouden kunnen worden, besloot het Bestuur der Gemeente te vragen een keurings dienst op de spijzen in te stellen om daardoor tevens ook overtuigd te zijn, dat het verstrekte eten volkomen aan de eischen van een hoofdmaaltijd voor een kind beantwoordt. De maaltijden der zomervoeding duurden tot 14 November. Opd en 6en en 7en October hield het Bestuur de gebruikelijke inschrijvingen voor het winterseizoen, waarvoor zich 194 ge zinnen aanmeldden, waarvan 50 wer den afgewezen. Op den 16en November bij den aanvang der wintervoedlng. bedroeg het aantal kinderen 292. De maaltijden bestonden uit de vol gende spijzen: erwtensoep, rijstepap, tweemaal stamppot, gort met rozijnen en bruine boonen met soek, waarvan de prijs in November f0.17 en in De cember f 0.18 per Liter bedroeg. In het geheel werden 78429 Liter eten ver schaft, aan 82886 kinderen. In November vond de tweede klee- dinguitdeeling plaats, die voor de meis jes bestond uit een paar kousen, een jurk en een schort, terwijl de jongens benevens kousen een Manchester pak ontvingen. Over het geheele jaar wer den uitgereikt: 450 hemden, 448 broeken, 851 paar kousen, 207 jurken, 209 schorten, 213 Manchester pakken, 23 blouses, 6 Man chester huizen, 12 Manchester broeken 9 truien, 7 jasjes en 1629 paar klom pen. Wij willen hierbij nog vermelden, dat die kleedingstukken vervaardigd worden door werklooze vrouwen van de Vereeniging Armenzorg, zoodat de Vereeniging tevens als werkverschaf- ster optreedt. In 't geheel werd aan kleeding uitgegeven een bedrag van f 5870.33. Op den 23en Mei gewerd het bestuur de Koninklijke goedkeuring op de nieuwe statuten der Vereeniging „Schoolkindervoeding en Schoolkin- derkleeding." De inkomsten der Ver eeniging werden als gewoonlijk ver meerderd door giften en bijdragen van verschillende Leidsche Vereenigingen en particulieren; het aantal contribu- eeren'de leden is thans 260. In het Bestuur werden de aftreden de leden Mej. Woud en de H.H. Kamp- schuur en de Goederen herbenoemd en namen de dames Lente en Spiesz hun ontslag. Als nieuw bestuurslid trail toe Mevr. Sypkensvan Oosten Slin- geland. En met groote dankbaarheid wordt gewaagd van het feit, dat de heer S. de Boer Azn. den 31 en Mei vijf en twintig jaar bestuurslid was. waar van hij achttien jaar op een meer dan onberispelijke wijze het penningmees terschan vervulde. Spr. besloot haar verslag met een warm woord van opwekking tot hen allen, die voor het arme volkskind voe len. Die schoolkinderen hebben niet alleen noodig geestelijk voedsel, maar ook lichamelijk voedsel en kleeding. opdat het geestelijk voedsel, dat zij krijgen tot zijn recht zal komén. Daar om, steunt ons allen, gij stadgenooten en kindervrienden, geeft u op als lid onzer Vereeniging of zendt ons uw giften toe: ge werkt dan mede in hel belang van het opkomend geslacht! Daarna brengt de penningmeester, de heer S. de B oer Az. het financieel verslag over 1925 uit. De ontvangsten bedroegen aan kas f 14.62, subs, gemeente Leiden f20610 eontributiën f528.25, bijdragen en gif ten f154.90, collecten en busjes f104 94. zilverpapier e.d. f35, buitengewone ontvangsten f27.23, tezamen f21440.29. De uitgaven waren voor voeding f 12728.53, klepiling f6071.13, loonen en expeditie f 1531.43. advertentiên en drukwerken f206.50, meubilair en ma terialen f714.81\ kosten van vergade ringen en verschot f 104.035. zegels f80.60, zcodat als saldo op 1926 f3.2' kon worden overgebracht. Spr. wijst er op hoe de contributie der gemeente in den loop der laatste 3 jaar gedaald is v. f24000 tot f20.000: spr. gelooft niet. dat in de eerstvol gende jaren een lager bedrag dan f20.000 zal kunnen worden aange vraagd. De contributies zijn, zooals dit met zoovele vereenigingen het geval is, da lende. Het aan loonen uitbetaalde bedrag is, vergeleken met het vorige jaar, ge stegen, wat een gevolg is van de expe ditie naar de verschillende scholen Namens de commissie van verifica teurs wordt verklaard, dat de boeken in orde zijn bevonden; zij adviseert tot goedkeuring der rekening. De thesaurier wordt gedechargeerd van zijn over het afgeloopen jaar ge voerd beheer. Tot leden der commissie van verifi cateurs worden benoemd de heeren B Hof en G. H. Pel, terwij] de heer A. J. Oostdam vertegenwoordiger van het gemeentebestuur is. Het bestuurslid, de heer F. A. Schilt- huizen wordt herkozen en neemt de herbenoeming aan. Voor een drietal vacatures worden gekozen de dames Mevr. G. van Sloo- tenWiggers, Mevr. M. A. Kok—van Bladeren en Mej. G. A. P. L. H. Carp. Bij de rondvraag spreekt de heer Schilthuizen een woord van hulde tot de dames van het bestuur voor al het werk, dat zij ook dit jaar weer voor de vereeniging gedaan hebben, alsmede tot den voorzitter voor zijn eminente leiding. Gevaarlijke tramkrnlsing te Leiden. De tramkrui9ing aan den Zoeter- woudschen Singel tegenover de Jan van Houtbrug te Leiden is gevaarlijk voor het verkeer, omdat het uitzicht op de trambaan wordt benomen aan het langs den singel komende verkeer uit Oostelijke richting. Door de Wegencommissie van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. is aan het Gemeentebestuur van Leiden verzocht om het lang9 de trambaan aanwezige houtaewas te willen doen opruimen, terwijl aan de Directie der Noord-Z.- Hollandsche Tramweg Maatschappij is verzocht een lichtsein te willen plaatsen, waardoor 's avonds en des Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Geruchten omtrent de Kabinetscrisis Buitenland Te Genève meent men, dat een compromis tot stand zai komen inza ke de uitbreiding van den Volken bondsraad. De „misdadengolf" in de Ver. Staten Het financieel ontwerp der Fransche socialisten is door de Kamer verwor pen. nachts het verkeer bij de nadering van een tram zal worden gewaarschuwd. Ducanola-avond. Aangemoedigd door het groote suc ces, dat de firma C. F. van der Does gehad heeft met haar eersten Duca nola-avond in Leiden, heeft zij J voor nemen om op Dinsdag 9 Maait a.s. wederom een Ducanola-avond :e hou den, waarvoor nu reeds introductie- kaarten verkrijgbaar zijn aan hare ai- deeling, Breestraat, 109, Leiden. De Ducanola-vleugel wordt zoowel als solo als b eg e lei dings ins trument al daar bespeeld. Als solisten zullen mee werken: Mej. Joh. van den Berg, Zaug. de heer E. Waisvisz, cello. Voor nadere bijzonderheden raad plege men de annonce in deze courant van Zaterdag a.s. De Leidsche Winkelstand. In dit nummer vinden de lezers aan gekondigd, dat de heer S. A. H a a r» mans een zaak heeft geopend in het pand Haarlemmerstraat 141, dat vroe ger bekend was als het filiaal van Lewenstein's naaimachinehandel. Het pand heeft nu echter een andere bestemming gekregen, daar de zaak! van den heer Haarmans is gewijd aan den handel van galanterieën in den ruimsten zin: porcelein, glas en aarde werk vormen de hoofdbranche, maar er is ook een zeer ruime sorteering voorhanden in emaille- en houtwaren, nevens luxe en practische huishoude lijke artikelen in nikkel, porcelein en aardewerk. De heer Haarmans liet voor dit doel het interieur van het winkelpand ge heel veranderen en voorzien van een zeer practische etalage met moderne, dubbele etageverlichting. De aanwezig beid van het zijraam in de Kuiper9- Meeg maakte het vormen van één ge heel bij het etaleeren wel niet gemak kelijk, maar de eigenaar vond er een goede oplossing voor, en het voordeel is dat naar meer dan een zijde de uit gestalde artikelen de aandacht trek- en. Ook de opstand werd doelmatig samengesteld. Toonbank en vitrines werden zóó geconstrueerd, dat ook do expositie goed tot haar recht komt. Het zal de koopende huisvrouwen ge makkelijk vallen uit de groote ver* scheidenheid haar keus te maken. Over de prijzen kunnen wij uit den aard der zaak niet oordeelen. Daarom trent kunnen de advertenties beter in-' lichten. Vermeld zij nog, dat de inwendige verbouwing plaats had onder leiding van den heer v d. Drift, terwijl het schilderwerk in handen was van den heer Bleys, Noordeinde. De heer H. J. Kouwenhoven Jr. heeft een beroep ontvangen naar do Geref. kerk te Haamstede. Op uitnoodiging van de Philos. faculteit der Leidsche studenten zal vanavond in de leeskamer Bosscha (Langebrug) Prof. P. Debye, hooglee raar te Zürich, een lezing houden over Ionen in oplossing. Op uitnoodiging van de N.C.S V. afd. Leiden zal Donderdag 11 Maart des avonds te 8 uur Prof. P. Scholten, hoogleeraar te Amsterdam, een lezing houden over „Democratie." Gistermiddag om 2 uur had op den Stationsweg bij het Stationsplein een aanrijding plaats van een wielrij der V. door een met 2.paarden bespan^ nen rijtuig, bestuurd door W. v. P. De schuld lag bij den wielrijder, die juist omkeek. Het rijwiel werd de dupe van het geval: persoonlijke on gelukken hadden gelukkig nletplaate. Gistermiddag half 6 werd op de Pieterskerkgracht door een onbekend gebleven wielrijder de 8-jarige P. S. aangereden. Het kind bekwam een vleeschwond aan de knie en werd door den EjH.D. behandeld. Op den openbaren weg is aan Kraaierstraat een rijwiel, toebahoo- rend aan W. D. K. ontvreemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1