NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 3 MAART 1926 TWEEDE BLAD. BIDDAG. Wij hebben weer den harden grond geploegd, De kluiten mul gemaakt en 't zaad gestrooid, Wij hebben naar Uw wil zweetend gezwoegd. Geef nu Uw zegen, of ons loon komt nooit. Gij moet den regen zoetjes nederplen- gen, De gulle wind moet langzaam drogend gaan. De zon moet mild zijn en straks bran dend zengen, Dan zal het graan zwaar op zijn stalen staan. Ga zeiven tusscben 't groen en rijpend koren Zijt Gij er niet als 't zilvrig naar U wuift? Wij kunnen U in 't droog geritsel hooren En zien hoe schoon de rogge naar U stuift. Wij weten niet hoe Gij het koren voedt, Maar zienderoogen wordt het vol en groot. Wij werken zwaar en zwaar rint 't trage bloed Geef ons Uw Heil en eenen zaal - gen dood. WILLEM DE MERODE. van de huismoeders profiteer en <--n de kleine bakkers daarentegen de dupe wor den. Maandag werden plotseling door en kele bakkers de prijzen van 20 cent per 8 ons verlaagd tot 17 cent, terwijl e:n ander den prijs tot 15 cent verlaagde; en gisteren waren er reeds bakkers die hun broodprijs op 13 cent hadden ge bracht. Treinbotsing. Bij het binnen komen van een goederentrein uit Breda op het station Roosendaal in .len nacht van Maandag op Dinsdag, reed de loco motief bij het passeeren van een wissel tegen den achtsten wagen van een voor België gereedstaand-en gooderentivin Twee wagons werden hierdoor omver geworpen en beliepen tameijjk aanzien lijke schade. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Onmiddellijk werd niet het o^ruimings werk begonnen, zoodat het verdeer geen oponthoud ondervond. Stoon^tramontsporing. Te Renneborg, gemeente Vlachtwedde, is. naar de „Stand." meldt, de stoomtram naar Oostelijk Groningen ontspoord. De locomotief reed tegen den gevel van het huis van den lieer Wamtjes. Een stuk van den schoorsteen kwam naar beneden. De locomotief viel onderste boven; de bagagewagen en e:n personen wagen ontspoorden. De machinist kreeg lichte brandwonden; hij werd door den dokter ter plaatse verbonden. Door den trein gegrepen. Op de spoorlijn Lunteren-Baineveld zijn gisteravond een paar jonge paarden van de landbouwster, de Wed. H., welke beesten uit een schuur waren losgebro ken en op de rails liepen, door een pas- seerenden trein overreden en gedood. Motor-ongeluk. Maandagavond is de 25-iarige'landbouwerszoon A. Vaar kamp te"Barneveld, in volle vaar; met zijn motorrijwiel tegen oen hem paa- seerenden wagen, beladen met planken, gereden. Inwon lig zwaar gewenis de motorrijder in levensgevaarlijken toe stand naar zijn ouderlijke woning ver voerd. Verbrand. Het 4 jarig me sje M. van Boven te Niemv-Buinn geraakte door het spelen met lucifers in brand. „Het kind is aan de verwondingen over leden. Verdronken. Het 10-jaiig zoon tje van s:hipper de Haa3 van 't schip „Goede Verwachting", gedomic lieerd te Bergen op Zoom, is oj de Schelde na bij Antwerpen brj het rc-eien ui. de roei boot gevallen en jammerlijk verdronken Levend begraven. De gemev n tewerkman B., werkzaam in een put voor de rioleeiing aan de Hendrikstraat te Vlissingen, werd onder den grond bedolven. Na uitgegraven te zijn, bleek h\j reeds te zijn overleden. KERK EN SCHOOL». NED.- HERV. KERK. Beroepen: Te Bussum, Dr. W. Lodder te Doorn. Bedankt: Voor Asten,.Dr. H. E. G. v. d. Meene te jOver Langbroek. GE REP. KERKEN. Drietal: Te Woerden, Joh. Dam te (Bodegraven, H. v. Elskamp te Koog- Zaandijk en H. Knoop te ICooten. GEREF. GEMEENTEN. Beroepem: Te Sliedrecht, G. H. Kersten te Iers-eke. EVANG. LUTH KERK. Beroepen: Te Wildervank - Veen- dam, V. Schmidt te Groede. Nieuwe predikantsplaats. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te 's Gravenhage heeft zich tot de kerk voogdij dier Gemeente gewend met het verzoek het tractement beschikbaar te willen stellen voor een eventueel te be roepen i7_den predikant. De kerkvoogdij heeft geantwoord, dat zij wel in beginsel geneigd was aan de stichting van een 17de predikantsplaats mede te werken, mits de gemeente zelve van haai* kant toonde die stichting op prijs te stellen door finantieel de kerk voogdij in haar pogen te steunen. De vereeniging „.Volhouden'', wier •doel het is, volgens art. 3 der statuten het aantal predikanten, behoorende tot de Ned. Herv. Kerk uit te breiden in de gemeente 's Gravenhage, heeft daarop al haar bezittingen, ten bedrage van dertig duizend gulden, ter beschikking der kerkvoogdij gesteld ,in de verwach ting, dat deze gift de Kerkvoogdij in staat moge stellen aan het verlangen van den kerkeraad te voldoen. Dat is dezer dagen geschiedt op een algemeen© vergadering, die dat besluit «net algemeene stemmen heeft genomen zoodat bh aanvaarding, yan dit aanbod door het Burgerlijk Wetboek voorge- de vereeniging „Volhouden" nadat alle schreven handelingen zullen zijn ge schied, zal opgehouden hebben te be staan. Kerkbouw. Te Haarlem is aanbesteed het bouwen van een Gerei. Kerk aan den Klopper- singel aldaar, volgens het plan van aen architect Boeyenga te Amsterdam. Laagste inschrijver D. Bruyn te Haar lem, voor f 120,900, aan wien het werk gegund is Zeer spoedig zal met den bouw wor den begonnen. Chr. volksonderwijs. Chr. Volksonderwijs houdt haar alge meene vergadering Qp Don erd g 27^ Mei te Utrecht, aanvangende u uur 'smor- 'gems. Als leden van de commissie van be roep treden af de hoeren Dr. E. J. W. Posthumus Meijjes, Den Haag; Mr. A. T. Enschedé, Haarlem; Prof. Dr. J. R. #Sl0temaker de Bruine, Utrecht en J. B. Meloen, Ledden, allen herkiesbaar. Tot inspecteur der Vereeniging in Dren te werd benoemd de heer W. Koelman te Hoogeveen, die deze benoeming aan- jn&m Te late uitzending. Bjj de commissie van Beheer van de Gerei. Kerk van 's Gravenhage-Oost is een schrijven ingekomen van den "directeur van den Gem. telefoondienst aldaar, waarin deze zijn spijt uitspreekt dat door een zeer onaangenaam voorval in het bureau Hofstraat de radio-uitzen ding j.l. Woensdagavond ter gelegen heid van de intrede van Ds. G. R. Kuyper eerst na verloop van tjjd kon aanvangen. Christelijk nationaal Zendingsfeest. Het Chr. Nationaal Zendingsfeest zal dit jaar worden gehouden op Woensdag 7 Juli, op het landgoed „Beeckestjjn' bp. Velsen, dat hiertoe welwillend is afgestaan door Jhr. Mr. C. M. Boreel van Hogelanden. Met net Nationale wordt thans ge combineerd het Provinciaal Noord-Ho 1- landsche Zendingsfeest. Men verwacht er 8.000 a 10000 be zoekers. Van drie spreekplaatsen zullen ^verschillende predikanten en zendelin gen het woord voeren. Het adres van de Regeliiigs-Commissie 4s: Zeridingsbureau, Oegstgeest. P. H. A. Starmans. f Gisteravond is te Rotterdam na een kort» ongesteldheid overleden op 27- FEUILLETON. Uit nood en döod gered Aanstonds werden de trommen op zijde gezet, een hunner vatte haar bij de schouders en duwde haar voor zich uit de trap af, terwijl allen hem volg den. Ik wendde mij naar mijn oom en zag hem, oogen en handen ten hemel heffend, op zijn kussen terugzinken. Thans was er een oogenblik verade ming, terwijl de spijzen werden genut tigd, maar weldra begon het getier opnieuw; er was geen voorraad genoeg voorhanden, alle eetwaren in huis wa ren reeds verslonden, en nog waren zij niet voldaan. De dragonders waren woedend; zij omringden mijn tante, trokken haar aan de haren, staken haar hunne vuisten toe en dreigden haar in haar eigen ketel te werpen en, zonder haar zieken man te ontzien, en t huis in brand te steken, indien zi> niet meer opdischte. Maar met ongeschokte kalmte hen in het gelaat ziende, zeide zij: „Wacht een oogenblik, heeren, als 'tu belieft" en vervolgens verzocht zij mij, naar de buren te gaan om zooveel eetwaren te vragen als er te krijgen waren. Toen ik later mijn tante mijn be wondering over haar schrander over- jarigen leeftijd de Weleerw. heer P. H. A. Starmans, kapelaan aan de St. Jcsephskerk (West-Kruiskade) aldaar. Met dezen jongen priester is een zeer talentvol man heengegaan, die inzender beid van de Oostersche talen en de Bijbelwetenschap veel studie heeft ge maakt en wiens heengaan zeer te be treuren is, natuurlijk in de eerste plaats voor de Roomsche Kerk. Voor de mee3te Roomschen is de Bijbel, vooral het Oude Testament, nog veelszins een gesloten boek, en het is een verblijdena verschijnsel, dat dit den laatsten tijd anders begint te worden. Het zijn vooral twee mannen, die on vermoeid in de weer zijn, de kennis der H. Schrift bij hun geloofsgenooten te bevorderen: „Sapiens'' in „De nieu we Eeuw" en kapelaan Starmans in „De Zondagscourant'. Laatstgenoemde schreef een serie ar tikelen, aie getiteld waren: „Uit de ge schiedenis der Openbaring", die hij he laas niet heeft kunnen voleindigen. Een andere serie, verklaringen van de Zon dagsevangeliën, is later gebundeld uit gegeven, voorzien van een voorwoord van Kardinaal van Rossum. Het is wel tragisch, dat dezein veel- belovenden geleerde op zoo jeugdigen leeftijd de pen reeds ontvallen is. Achteruitgang en vooruitgang. Gelijk bekend, is in de Ned. Herv. Kerk het aantal vacatures steeds strj gende .Terwijl van 188^ tot 1973 het aantal vacatures geregeld slonk na melfjk van 386 toe 121 bereikte het nadien, in regelmatige stijging weer het cijfer 270. Prof. Dr. H. H. Kuyper merkt, naar aanleiding van de elders geuite mee- ming, dat dit een uiting van oorlogs- ontreddering zou zijn, in ,tDe Heraut" op, dat deze diagnose moeilijk juist kon zijn. Ipamers, de oorzaak vati het stij gend aantal vacatures in de Ned. Herv. Kerk zal wel liggen in het steeds min derend aantal candidaten. Terwijl dit getal in de jaren 18971901 nog tus- schen de 60 en 70 per jaar bedroeg, is het thans niet meer dan de helit van dit cijfer. En deze mindering aan oorlogsont redder ing toe te schrijven, moet wel pnjuist zijn, daar in deze zelfde jaren het aantal beschikbare candidaten in de theologie, bigv. bij de Geref. Kerken Voortdurend stijgend is. De kerk was overvol.... Over boete die te laat, of nieuwsgie righeid die* te klein is, schrijft Ds. K. Schilder in „De Bazuin" het volgende: Wien het geldt, doet niets ter" zake, en waar het was, evenmin. Maar ik lees in een verslag van een begrafenis plechtigheid van een predikant: „Maandag hebben we zijn stof graf waarts gedragen. De kerk was overvol. Zwarte sombere rouwkleieden hingen van •den kansel en het hek,, dat dien scheidt van het ruim der kerk". De kerk overvol'. Ma.ar toen de man, die nu dood onder den preekstoel lag, levend erop stond, hebben ze de stoelen leeg gelaten en de banken en hem laten staan voor een minimaal aantal hoorders. Is dat boete, die overvolle kerk? Dan komt ze te laat. Maar wij vreezen, dat hpt nog niet leens boete is. En zulke dingen komen zoo vaak voor. De barmhartigheden van veel begrafenis gasten zijn wreed. UIT ONZE INDIEN. Belangrijke verduistering te Medau. Eind Januari is de Engeischman M., accountant bij een der bekende Engelsche firma's te Medan, gevlucht in verband met door hem gepleegde onregelmatigheden. De Sumatra Post meldt hieromtrent dat de Engeischman in kwestie een zeer groot bedrag heeft verduisterd, waarvan het juiste cijfer nog niet be kend is, omdat het onderzoek dien aangaande nog niet is geëindigd, maar men vreest, dat het niet ver van een ton verwijderd zal blijken te zijn. Aangenomen wordt, dat de voort vluchtige accountant met een der Har- rissons en Crosfieldbooten naar den O verwal is vertrokken. Hij was van 1922 bij de firma in dienst én bekleed de een zelfstandige en verantwoorde lijke betrekking. Men is nog doende uit te zoeken, hoe hij in den loop van vrij geruimen tijd een dergeljk hoog bedrag kon ontvreemden. leg en zelfbeheersching betuigde, ver klaarde zij mij, dat zij zich in een in nig gebed tot God had gewend, en haar toen te binnen kwam 's Heeren woord: „Zalig zijn, die vervolgd wor den om der gerechtigheid wil, want hunner is het Koninkrijk der hemelen" Ach, welk een tooneeJ thans buitens huis,! Het volk liep radeloos heen een we der, een vrouw ijlde haar huis uit en greep mij bij den arm, roepende: „Zij mishandelen mijn man!" Een andere kreet uit een venster: „Help, help! Zij vermoorden mijn vader!" Kinderen snelden door de straten, roepende: „O mijn vader! O, mijn moeder!" Het scheen ondoenlijk om te midden van zulk een toestand levensmiddelen bij een te krijgen; maar toch wat stond mijn oom te wachten, indien ik onver richter zake terugkwam? Eindelijk was ik terug, schier bezwij kend onder den last eener groote kaas en een mand vol okkernoten. En of schoon ik beschimpt werd niets beters medegebracht te hebben, bevredigde ik hen, door evenals mijne tante te glimlachen en hare woorden te her halen: „Wacht slechts even, heeren, als 'tu belieft" en spoedde ik mij weer heen óm meer te halen. Hoe lang zouden die vreeselijke man nen wel vertoeven? Hoe zou men op De malaria te Solo. Het is ontzettend zooveel slachtof fers als deze ziekte te Solo eischt, vooral onder de Inlanders, schrijft de „Nwe Vorstenlanden". Intensief wordt ingegrepen, terwijl de chinine-kuur wordt doorgevoerd. Er zijn te Solo gedeelten, bijv. in het Bonoredjosche, waar gesproken kan worden van een epidemie. Bij 97 pCt. der bewoners werd na bloedonder zoek malaria geconstateerd. Het gou vernement heeft 6 x ÏO'J.CKJO chin, ta bletten aan den gouw arts gezonden om ze kosteloos te verstrekken. Zelfs wordt jacht gemaakt op de „anophe les", waarvoor betaald wordt. De ma lariamuskiet zal dan voor studie-doel einden worden gebezigd. Ook is te Solo weer een dokter gearriveerd om deze muskieten in hun haard te bestudeeren. Solo, dat eerst bekend stond als een der gezondste Elaatsen van Java, niettegenstaande aai* vuilheid, is thans een malaria1 land geworden. Rubber contra school. Aan de Borne o-P o s t is het vol gende beeld van de toestanden in de streken, waar de bevolkingsrubber-cul tuur heel het landgebergte en het volksbestaan beheerscht, ontleend. Het blad schrijft: In de rubberdistricten is het met het volksonderwijs treurig gesteld. Niet dat er geen scholen zijn, die zijn er in groot aantal, doch het aan tal leerlingen slinkt verontrustend. Door het gebrek aan koelies zien we sfcxïs heel kleine kinderen in de rub bertuinen aan het werk. Jongens en meisjes van 8 of 9 jaar verdienen met drie uur tappen min stens fl per dag. Ons werden tappertjes aangewezen, nift ouder dan 8 jaar, die door hunne familie aan rubbertuinbezitters „ver huurd" worden; het kind krijgt vrij eten en de moeder iederen dag f 1. De scholen raken ontvolkt; ae volks scholen in de kampongs Telok bel mg en Kraton, Afdeeling Martapoera, moesten bij gebrek aan leerlingen ge sloten worden. Zelfs verlaten vele onderwijzers der Volksscholen hunne scholen en gaan in de rubber werken. Door een krokodil gegrepen. Eenigen tijd geleden werd de ser geant Dabruck van het gar rioen Ma- djene, bij he. oversteken van een ri vier, door een krokodil in de zijde gegrepen. Vanwege het gemaakte la waai liet het ondier den zwaar gekwet sten sergeant los. Door de omstan digheid, dat dit garnizoen een offi cier van gezondheid telt, heeft men het slachtoffer in het leven kunnen houden. Dr. Van der Werf heeft dan ook direct en met succes operatief kunnen ingrijpen, zoodat de heer Da bruck dezer dagen geheel opgemon terd Makassar kon passeeren op weg naar Nederland. Bedenkelij'ke dingen! Te Bandoeng verscheen als bekl voor het landgevecht zekere Noekman. De man, die met chloras-kalicus en zwavel bommen maakte en er mede wierp, werd veroordeeld totf 15 boete. Wegensbaldadigheid! Een ander vonnis was onmogelijk, naar het schijnt. Misschien ook omdat de politie de zaak door een slechte be handeling verknoeid had. Ter zake verklaarde de landrechter: „dat de politie de zaak sinds Octo ber liet slepen; dat de politie vervolging wegens meineed belette; dat de politie de zaak heeft opge blazen; dat de politie verschillende getuigen niet opriep dat de politie „zich dood moest scha men" zóó verward was het onderzoek gehouden." Een klacht, welke zeker een nader •onderzoek eischt! Nadat dit requisi toir tot de politie was gericht, erken de de landrechter (in ietwat onvoor zichtige bewoordingen!) de juistheid van beklaagdes verhaal over mishan deling. Mr. ten Bosch liet zich als volgt uit: „Ik heb hooren verluiden, dat bekl. mishandeld is. Dat is in het algemeen zoo erg niet, maar hier schijnt getuch tigd te zijn." Men zou van een landrechter een dergelijke uitlating niet verwachten. die wijze in hunne eischen kunnen blijven voorzien? Indien zij order had den ontvangen, mijn oom te dwingen zijn erf te verlaten en hem en mijne tante tot den bedelstaf te brengen, wa re het dan niet beter hen maar te laten begaan? De meesten tot wien ik mij om bij stand wendde, waren zoo met hun eigen leed vervuld, dat ik gedwongen was hunne grieven aan te hooren, voordat zij naar mij wilden luisteren. De een was aan de voeten boven den haard opgehangen, een ander had men bijna met een mes doorstoken, een derde had bijna zijn kind zien ver worgen, een vierde was bij de haren voortgesleept. Intusschen kreeg ik ge daan, dat zij, die iets konden bijdra gen, het te voorschijn brachten, en die daartoe niet bij machte waren, betoonden ten minste hunne deernis Dit alles had zooveel tijd gevorderd, dat ik, eerst tegen het invallen der duisternis teruggekeerd, het huis in een zee van licht vond, wijl de dragon ders alle lichten hadden aangestoken. Eenigen vond ik dronken op den vloer liggen, anderen met verhit brein aan 't twisten en vechten, terwijl weer an deren sedert mijn heengaan hun ter gend trommelen zonder ophouden had den voortgezet, en zelfs terwijl ik ile uitlokkende spijzen gereedzerie, er maar zeker moet ook van deze beschul diging worden onderzocht of ze ge grond is. Want het ernstigste gevolg van dit alles is ongetwijfeld, dat een communistisch bommenwerper, die be kend heeft, gestraft wordt met niet meer dan f 15 boete. Er is veel onverkwikkelijks in deze zaak! schrijft de „Loc. terecht. Communistische vrouwen. Ondanks het afgekondigde verga derverbod en de werkelijk strenge maatregelen der politie, is het den communisten toch mogen gelukken, ook te Weltevreden evenals te Padang Pandjang, een vrouwelijke commuris- tenclub op te richten, onder leding van Roro Soekaesih en Roro Soekarmi. Deze laatste is tevens redactrice van hee Vrouwenbijblad van de Njala. De' partij telt 60 leden. De Loc. vernam, dat een Europeesche dame de partij op zeer energieke wijze steunt. GEMENGD NIEUWS. Aardbeving. Maandagavond om 10.15 is te Lissabon een hevige aardschok gevoeld, d;e vier seconden duurde en het hevigst was in Beiem en in het Noorden van de stad, waar de bevolking in grooten angst uit de huizen vluchtte. Voorzoover bekend, is er evenwel geen schade veroorzaakt. Roofmoord poging. Za.er- dagnacht heeft te Frankfort een po ging tot roofmoord plaats gehad, waar van een 45-jarige wi -.keuerster het slachtoffer is geworden. De dader, een 20-jarig vverklooze mechan.cien, die me; den zoon van het slachtoffer omging bracht, toen hij zich in de woning bevond en de zoon afwezig was, de vrouw moe een hamer verscheidene slagen op het hoofd toe, zoodat zij bewusteloos in eenzakte. Hij stal daarop den inhoud va.i de geldlade en verdween daarmede Het gelukte de politie den dader, gistermorgen te arresteeren. De da der heeft reeds bekend. De toestand van de vrouw is ernstig. Ballon gevallen. Vliegende over Rambervillers in de Vogezen is een ballon in aanraking gekomen me. electrische draden. De ballon stortte neer en de piloot, een Franschman. werd gedood. Spo orwe gongeluk. Bij Ly on is een goederentrein op den snel trein ParijsMarseille gereden, waar van de beide laatste wagens vernield werden. Zestien personen werden ge wond. Ernstige brana, In de con structie werkplaatsen der Finsche staats spoorwegen re Viborg is een brand uitgebroken, die de gezamenlijke ge bouwen in asch heeft gelegd. Gedurende het blusschingswerk had er cc 15 ontploffing plaats, waardoor een brandweerman levensgevaarlijk ge wond vve»"d. Van oe zich in de werkplaatsen be vindende locomotieven kon er maar één gereci worden: de overige werden volkomen vernield. De door den brand aangerichte schr. ..e wordt op 17 millioen Finsche Mark geschat. Bovendien zijn aanzien'ijke indirect te verliezen het gevolg van het gebrek aan locomotieven, dat nu onts.aan i;. In suikergoed gestikt. Zon dag bracht de arbeider Esther een een bezoek aan zijn zwager W. te Amersfoort, die de vorige week een been was afgereden. Aangezien Es ther's vrouw voor een paar weken geleden plotseling is overleden, liet nij zijn e enigst kind van IV2 jaar ach ter bij de buren. De kleine wist een suikerbal mnchtigte worden cn stopte die zonde" dat iemand het za0- in den mond, met het re~ulfaaf, dat dekle:ne stikte. Gezellige klanten. In het Belgische riants je Br??, d:cht bij de Lim burgscbe grens, kregen Maanaagavml <Y bezoekers onaangnmmheen over de Afrekening. Een gzw 1 i<*e algemeen4 klorpartij tirsclcn Belgitche en N?- 'derlandsche bezoeker was er he': ge volg van. Tien person -n warden cewo-nd door me-steken en hamerslagen; e:-n verkeert in levensgevaar. Broodprijzen-oorlog. Te Roosendaal is onder de bakkers een bro'dprijzencorlog uitgrdro'ren waar- niet aan dachten hunne helsche mu ziek te staken. Wanneer de een zijn trom weglegde, nam een ander die weer op, en zoo het is schier ongeloofelijk werd het trommelen den ganschen nacht door volgehouden, terwijl men om het bed van mijn oom bleef loopen, waardoor het in zijn vertrek ondraaglijk warm werd; aanhoudend gingen zij de ka mer uit en in, de trap op en af. Mijn oom Jag in een soort van ver- doovi.ig, zijn gelaat was pijnlijk om aan ïe zien, zijn vermagerde handen hingen slap langs het ledikant; slechts een lichte stuipachtige beweging toon de, dat liij nog in leven was. Tegen de morgenschemering was ik zoo uitgeput van vermoeienis, dat ik, met het hooid op den rand van zijn hoofdkussen, in diepen slaap viel, zoo dat ik niets meer van het trommelen hoorde. Toen ik ontwaakte, drong het daglicht in de kamer, waarin, behalve mij, zich thans niemand dan mijn oom en tante bevond. Zij scheen met moei te het voeteneinde zijner sponde be reikt te hebben en, daar neergezegen, in diepen slaap geraakt te zijn. Ik ging de kamer uit; de kaarsen smeulden nog en verspreidden overal een vunzigen walm, het geheele huis was een toonbeeld van verwarring, de voordeur stond half open, een of twee dragonders lagen daar op den grond hun roes uit te slapen. Ik begaf mij weder naar hoven om mijn tante een en ander mede te deelen. Onmiddellijk was ik door een dra gonder geyolgd; hij wilde zijn mak kers het sein geven, hun taak van den vorigen dag weder op te vatten, maar ik wees naar het bed en sprak: „Zie. wat gij gedaan hebt. Gij kunt nu heen gaan met de voldoening, dit weleer zoo vredig gezin diep ongelukkig ge maakt te hebben. God schenke u ver giffenis, wanneer gij eenmaal als deze verstijfde ledematen ten grave zult ge- drager worden!" De dragonder zag beschaamd voor zich. Hij mompelde een paar woorden, maakte rechtsomkeert, gelastte iets aan zjjn kameraden, en wij zagen hen daarop het huis ontruimen. Ik ging naar beneden en sloot de deur. Terug gekeerd, zag ik, dat mijn oom nog niet gestorven was; dat zij in dien waan waren, was een zegen, het gaf hem 'n weinig verademing. Hij was te zwak om verlegd te kunnen worden, maar hij verzocht mij, huiswaarts te gaan en mijn ouders te berichten wat hier voorgevallen was, terwijl hij bij 'taf scheid nemen er bijvoegde: „Doe het gebeurde niet erger voorkomen dan het is." Nu, dit scheen mij ook niet wel mogelijk!

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5