PUROL er op! NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 1 MAART 192C DAG-AGENDA. Maandag 1 Maart 's avonds acht uur „Graanbeurs": Oud-min. J. J. C. van Dijk voor de A.-R. Kiesvereeniging. Dinsdag 2 Maart s middags vier uur L. Broodfabriek (Vergaderzaal) A'ig. Verg. v. Aandeelh. dezer fabriek. Woensdag 3 Maart, 's avonds half negen. Pieterskergr. 11. Alg. Ledenver gadering v. d. Ver. „Schoolkindervoc- ding en Schoolkinderkleeding". Hazerswoude. Woensdag 3 Maart, 's avonds acht uur. Herv. Kerk: Uit voering v. h. Ghr. Strijkorkest „Enlre Nous". De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 1 Maart tot en met Zondag 7 Maart waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tel. 552. een der lokalen van het Nutsgebouw. Als spreker zal als dan optieden: Prof. Dr. J. W. MuHer, me| het onder werp: „Reinaert's avonturen en rollen in en v:.n de Middeleeuwen. Leidsche Spaarbank. Bij -Ie Leidsche Spaarbank is in de maand Februari ingelegd I 304.481.18 en terugbetaald f 450.368,23, terwijl 129 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 86 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 16666 inleggers be droeg einde Februari f 5.889.650,22. Beroepen. De heer H. J. Kouwenhoven Jr., theol. cand. alhier, ontving, een beroep naar de Geref. Kerk te Hoogvliet. Gouden Jubileum. Morgen, 2 Maart, zal het 50 ja ai geleden zijn, dat de heer J. H. Lange- zaal, wonende de Ruiterstraat 24, als wijnkoopcisknecht bij de firma Mod derman Karteveld Co. in dienst, kwam. Die dag zal voor den jubilaris I zeker niet onopgemerkt voorbijgaan. Ter herinuering. Wij inneren nog even aan de ver gadering van de A.-R. Kiesvereeniging die vanavond in de „Graanbeurs" wordt gehouden en waarin de heer J. J. C. vu Dijk, oud-minister van Oor log en lid van de Tweede Kamer, ale spreker zal optreden. De politieke toestand is zeer verward op dit oogenblik. Niemand weet wat de toekomst zal brengen. Er is dus aanleiding te over om een bekwaam en ter zake kundig spreker als den heer van Dijk is over den poli- tieken toestand te hooren. Voorzoover dat nog noodig mocht zijn wekken wij onze lezers gaarne op dezen spreker te gaan hooren. Watersnood-Comité. Bij het Watersnood-Comité zijn de volgende giften ingekomen: S. f 10, Het boetestelsel op de brui loft van Sophie en Frans f3.60, H. V. f 10, A. M. J. f2,15, Aannemersbon«1 afdeeling Leiden f100. Giften worden nog gaarne inge wacht bij den Penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49 Leiden, postgironummer 57471. Leidsche Broodfabriek. 'Aan de morgen te houden verga dering van aandeelhouders van de Leidsche Broodfabriek zal over het afgeloopen boekjaar een dividend van 15% (vorig, jaar 16%j wordenaan- i-geboden. \\j Plotseling einde. 1 Zondagmorgen is Mej. E'. M. F. v. d. H., echtgenoote van den heer K., toen zij zich naar de kerk wil- ue begeven, in haar woning aan den. (Oude Rijn van de trap gevallen. De vrouw werd levenloos opgeno men^ •Hoewel een schedelbreuk werd ge constateerd, die oorzaak van den dood is geworden, wordt het ook mogelijk geacht dat een hartverlamming de overledene onderweg heeft getroffen, waardoor zij' viel. <f Burgerlijke «tand. OndertrouwdR. Clevering jm. 42 ijaar en A. L. Einthoven jd. 3.9 jaar. A. Bronkhuyzen* jm. 26 jaar eh C. i£antvoort ja. 23 jaar. Z. de Vogel1 jm. £4 jaar en A. Ravensbergeoi jd. 19 i. >A. v. d. Lof jm. 26 jaar en M. A. Bonte jd. 24 jaar. G. Kuypers jm. 38 jaar en ij. F. M. Ever(s jd. 35 jaar. L. Moene rtvedr. 24 jaar en E. M. Achterberg jd. 19 jaar. J. v. Galen, jm. 24 jaar en J. (M. KrejC, jd. 23 jaar. P. Verver, jm. 23 jaa/.- en C. Ke ere weer, jd. 20 jaar. 'A. ae Kruiff, jm. 23 jaar en M. v. d. ♦Klau,w, 22 jaar. A. P. H. Th. Brandt, jm. 23 Jaar en C. J. Veen, jd. 20 jaar. iW. J. Gentie, jm. 29 jaar en M. Sleg- teahorst, jd. 29 jaar. A. Ruis, jm. 25 jaar en C. v. d. Water, jd. 21 jaar. Gistermiddag om twaalf uur is Öe heer A. S., op de Rijnbrug met zijn auto tegen cfe leuning aangere den, waarbij het voertuig op verschil lende plaatsen werd beschadigd. Tegen den loopjongen M. K., is proces-verbaal opgemaakt wegens het wegnemen van geld uit de winkellade jvan zijn patroon K. Op de Douzastraat werd gister morgen een Dobberman-pincher (reu) door een auto aangereden en aaneen Jder pooten verwond. Na verbonden te zijn is het beest naar het asyl te Leider JÜorp gebracht, waar de eigenaar zich pm inlichtingen kan vervoegen. Blijkens het op heden gesloten inschrijvingsregister zijn in deze ge meente 708 personen voor den dienst plicht, lichting 1927, ingeschreven. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in den loop der vorige week op genomen 247 Volwassenen, 6 kinderen Totaal 253 personen. BINNENLAND. DE KABINETSCRISIS. Geen nadere verklaring vara Mr. Limburg. Aan mr. Limburg heeft de N. Rot t. Courant gevraagd, of hij bereid was een uiteenzetting te geven" van het be loop zijner mislukte pogingen om een kabinet te vormen. Zijn antwoord was ontkennend. Aan de gepubliceerde communiqués had hij niets toe te voe gen. Hij meende zich op dit standpuut te moeten stellen, omdat de besprekin gen en de briefwisseling die hij heeft gevoerd, van persoonlijken en ver- trouwelijken aard zijn geweest. Bij de vorming van een parlementair kabi net, waarbij men met partijen te doen heeft, staan de zaken in dit opzicht z.i. anders, en is er geen bezwaar te gen publicatie; in dit geval meende de heer Limburg er niet toe gerechtigd te zijn. Hoe het had kunnen zijn. Naar het Volk verneemt, had het ka binet-Limburg, op het oogenblik dat het de meeste kans van slagen had, de volgende samenstelling: Justitie: mr. Limburg; onderwijs, kunsten en wetenschappen: prof. Casi- mir; koloniën: Koningsberger; defen sie: prof. van Royen, uit Delft, (dat waren de vier „linkschen"); binnen- landsche zaken: mr. van Schaik; wa terstaat: mr. Waszink, burgemeester van Heerlen; financiën: de Geer; ar beid, handel en nijverheid: prof. Slo- temtfker de Bruine (dat waren de vier „rechtschen"); huitenlandsche zaken: Van Karnebeek (partijloos). Mgr. Nolens. In politieke kringen hoorde het H d b 1. als mogelijk onderstellen, dat alsnog aan mgr. Nolens de opdracht tot kabinetsformatie zal worden ver leend, teneinde te kunnen overwegen, of thans „de uiterste noodzaak" aan wezig is, waarop hij in zijn antwoord aan mr. Marchant in het eerste stadi um der crisis heeft gedoeld. De poliiïekfS ioesiaiud. Aan een* beschouwing van den par lementairen redacteur van de „Maas bode" is het volgende ontleend: Is het mogelijk, dat een éenigszins uitvoerige uiteenzetting van de onder handelingen wordt opgesteld, waarme de zij, die het Kabinet zouden vormen, zich kunnen vereenigen, terwijl de ex- formateur gemachtigd wordt tot pu blicatie? Van de zijde der Katholieke, medewerkers zal daartegen geen be zwaar bestaan. Het communiqué van mr. Limburg heeft ons in alle geval iets gezegd, al is het heel weinig. Hij heeft een program gehad en man nen, bereid om in het Kabinet zitting te nemen. Daarna schijnt er geweest te zijn een generale repetitie voor een ministerraad. Bij de toen plaats gehad hebbende besprekingen is de samen werking afgesprongen op de nadere detailleering van de gedragslijn inzake het gezantschap bij het Vaticaan. Het werd als vaststaand aangeno men, dat de formateur den gezant- schapspost in zijn tegenwoordigen vorm wenschte te handhaven en als we logisch redeneeren, moeten dus la ter door personen, die eerst het pro gram hadden gezien en zich bereid hadden verklaard, daartegen bezwa ren zijn ingebracht, waardoor de heele formatie, die een redelijke kans van slagen had, mislukte. In onze bescïjouwiig over de mis lukking schreven we reeds, dat de oor zaak te zoeken was in het niet tot overeenstemming brengen van de ver schillende richtingen. De laatste zin snede van m r.Limburg's communiqué waarin hij de reden van zijn niet-sla- gen mededeelt, toont echter tevens aan, dat er een oplossing mogelijk is. Wanneer een eventueele nieuwe for mateur niet poogt rechts en links tot elkander te brengen. Het is niet onmogelijk, dat met het verstrekken van een nieuwe opdracht gewacht wordt tot de Ramer zich heeft uitgesproken over het ontbin- dingsvoorstel; maar dan zal naar on ze meening die opdracht zeker gege ven worden. Aanneming van 't voor stel der S.D.A.P. is uitgesloten. Intusschen duurt de crisis voort en dat deze door een nieuwen formateur snel zal kunnen worden opgelost, ge- looven we niet. Een jaren lang be staande politieke verhouding is ver broken en daar kan maar niet in kor ten tijd iets anders voor in de plaats gesteld worden. Hoe somber het ook moge klinken, wij hebben onzen crisis kalender heden bij voorbaat maar tot 150 dagen verlengd. In dien tijd kan de Kamer echter eenige malen bijeenkomen en bestaat er ruimschoots gelegenheid om over de crisis te spreken. Moet dit Dinsdag aanstaande geschieden zonder dat er een minister aanwezig is, over eenige dagen zal men hetzelfde onderwerp kunnen behandelen, als minister Co- lijn het wetje tot wijziging van de In structie der Algemeene Rekenkamer verdedigt. Mogelijk zelfs dat daardoor ook de Eerste Kamér nog voor de cri sis is opgelost haar stem over den po- litieken toestand in het koor zal kun nen laten klinken. De BelgiSch-Nederlandsche handel. Het jaarverslag der Ned. Kamer van Koophandel te Brussel wijst er op, dat de handel tusschen Nederland en België steeds vooruitgaand is. Zoo toonen de statistieken over 1925 aan, dat de uitvoer van Nederland naar België in vergelijking met 1924. voor 1925, eene vermeerdering geeft van rond f 13.000.000 en een gewichts toename van 992.000 ton;' de uitvoer van België naar Nederland over schreed 't cijfer van 1924 m. f 23.000.000 bij eene gewichtstoename van 442.000 ton. België voerde naar Nederland voor f 110.000.000 meer uit dan het uit Nederland invoerde, een vermeerde ring van f 10.000.000 vergeleken bij 1924. Deze cijfers, aldus het verslag, zijn welsprekend en toonen duidelijk aan welke groote belangen tusschen beide landen bestaan. Eersdoctoraat voor Dr. Berlage. De Ingenieur" deelt -mede, dat dr. H. P. Berlage, te 's-Gravenhage, ter ge legenheid van zijn 70sten verjaardag,, door den Senaat van het Eidgenossi- sche Polytechnicum te Zürich is be noemd tot doctor honoris causa in de technische wetenschappen. Dr. Berlage heeft in Zürich gestu deerd en daar het architectendiploma verworven. De S.D.A.P. in actie. Gisteren zijn vanwege de S.D.A.P. in verschillende groote plaatsen vergade ringen gehouden in verband met het bij de Tweede Kamer ingediende voor stel tot Kamerontbinding. Veel nieuws werd op die vergaderin gen uiteraard niet gezegd. Het ging als van ouds tegen Colijn en voorts werd de bedelpartij om ny- nisterszetels voortgezet. De heer Al- barda en z'n vrienden hebben zich nu eenmaal in het hoofd gezet, dat zij ook eens achter de ministerstafel behooren plaats te nemen, waarom er voortdu rend bij den heer Nolens op aange drongen wordt om het toch eens met de S.D.A.P. te wagen. De heer A 1 b a r d a betoogde te Den Haag, dat de weg tot den terugkeer cf het aanblijven van Colijn moet wor den versperd, omdat de meerderheid van het Nederlandsche volk, Colijn niet wil. Wanneer- bij de jongste ver kiezingen gebleken zou zijn, dat Colijn de meerderheid des volks .achter zich had, dan zouden wij hem krachtig hebben blijven bestrijden, doch wij zouden liet bestaansrecht van het Ka- binet-Colijn niet betwisten, aldus spr. Maar indien Colijn aanbleef, zou dit een machtsaanmatiging zijn, welke-in Nederland.' waar het parlementaire stelsel heet te bestaan, niet mag wor den geduld. Wellicht zou er een groote kans van slagen zijn, indien mgr. Nolens optrad tct het vormen van een democratisch Kabinet. Indien de R.K. Kamerfractie kloek den democratischen koers zou inslaan, zou de heer Nolens* kunnen slagen 0111 een democratisch parlemen tair meerderheidskabinet tot stand to brengen. De R.K. hebben echter de uiterste noodzaak verloochend en daarom blij ven geen verdere pogingen tot kabi netsformatie over. Wanneer men een minderheidskabinet zou willen vor men, dan zou misschien nog een mi nisterie van sociaal- en vrijzinnig-de mocraten in aanmerking komen, maar dit denkbeeld is uitgesloten te achten, terwijl een z.g. nationaal Kabinet geen kans van slagen zou hebben. Daarom blijft slechts de keuze: Co lijn of Kamerontbinding. Iets andere kan niet meer ernstig in aanmerking komen. De heer J. H. Schaper, die mede het wbord voerde, betoogde dat de ecnig mogelijke parlementaire regee ring kan worden gevormd door R. K. V. D. en S. D. De heer Marchant heeft daartoe een ernstige poging gedaan, maar men heeft geen eerlijk speï met hem gespeeld. Bovendien was zijn fractie niet groot genoeg om invloed uti te oefenen en is hij niet de geschik te man om partijen tot elkaar te bren gen. Als men de zaak tot het vormen van een zoodanige regeering ernstig opvat, zal men bij ons moeten komen, zeide spr. en in de toekomst zal dit ook nog wel gebeuren. Terugkeer van Colijn ■ware verraad aan de democratie en verraad aan het parlement. Krachtig verzet is daartegen geboden. Colijn be hoort niet terug te komen- Het zou de ergste euveldaad zijn indien zulks ge schiedde, aldus riep-spr. uit. Om dit gevaar af te wenden is Kamerontbin ding noodzakelijk. Volgens ons is de uiterste noodzaak reeds lang aanwe zig. Bij nieuwe verkiezingen, waarbij het woord is aan het Nederlandsche volk, kunnen de R.K. arbeiders zich uitspreken of zij ook de uiterste nood zaak aanwezig achten. Wanneer intusschen morgen Colijn en zijn ministerie mochten terugkee- ren, dan zullen wij Dinsdag in de Tweede Kamer een gloeiend protest daartegen uiten. Doch Colijn mag niet terug komen. Tegen de reactie moet gestreden wor den en daartoe is bij nieuwe Kamer verkiezingen gelegenheid. Een wakker strijder voor Gods eer. Wijl lezen in het Chr. weekblad „Ti- motheus": Wanneer iemand den leeftijd van zeventig jaar heeft bereikt, en van die zeventig jaar er bijna veertig heeft ge wijd aan den dienst van de Christelijke pers, dan is er zeker reden, dien man te huldigen. Want ieder voelt onmid dellijk, dat dit leven een leven van harde dienstbaarheid moet zijn ge weest; een leven, waarin vooral niet fevraagd mocht worden naar waar- eering in klinkende munt. Wie veer tig jaar van zijn leven gewijd heeft aan de arme Christelijke pers, zal het enkel en alleen om zijn beginsel heb ben moeten doen. Zijn er aan oogen- blikken geweest, dat de zon van wel* RECLAME. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en bij verdere Huidverwondingen Het verzacht en geneest vaart zijn leven beschijnen mocht, dan is dat geweest „boven verwachting". 1 Maart a.s. viert onze oude vriend J. Buijse van het Blad „De Zeeuw" zijn zeventigsten verjaardag. Voor een goed Zeeuw, als Buijse is, moet zulk een kroonjaar wel zeer bijzonder van beteekenis zijn. Bijna 40 jaren daar van heeft hij gegeven aan zijn „Zeeuw" dat hij weieens zijn kind heeft ge noemd, een benaming", die zoo echt zijn groote liefde uitdrukte. Toen hij als man van dertig zijn zware taak aanvaardde in het toen nog politiek gesproken liberale Zeeland, was dit een geloofsdaad van hem, want al was ook toen h et leven van den Chris- telijken onderwijzer en dat was Buijse en wel in Den Haag, aan de school van meester Post nog on zeker en vol zorgen, dat van den Christelijken journalist moet toen nog veel riskanter zijn geweest. En zeker, veel moeilijker uog vanwege den spot waarop in die dagen de fijnen wer den onthaald, zoodra zij zich op het publieke erf durfden te vertoonen. En clat was iets, dat van den vungen Buijse niet anders te verwachten was. Hij schuwde den strijd zeer zeker niet maar pakte aan waar het moest. En al stond hij alleen voor zijn zware taak, en dat voor weinig loons, en mis schien ook wel veel ondanks, hij was een vurig strijder voor de eer van zijn God, een man van eenvoud en war3 van druk vertoon, maar iemand, die met van t ransïgeeren wist op het stuk van het beginsel. Zoo mogen we in Buijse zien een van de wakkere pioniers op hei ter rein der Christelijke pers, w,er vriend schap ons een eere moge wezen. En met welk een talent vqerde hij de pen, vooral in zijn polemiek met den tellen tegenstander. Want het gehar naste betoog was wel zijn kracht, en als hij zich daarin begat, gaf hij geen krimp maar stond zijn man tot het einde. Zoo heeft hij veertig jaar, waar van ongeveer 25 als eenig redacteur van zijn blad, dat zelfs ten laatste dag blad werd, al zijn krachten gegeven aan zijn strijd voor het beginsel. Maar dat 'hij het moeilijk had met zijn groote gezin in die verre' jaren, blijkt wel uit het feit, dat hij in de plaats waar „De Zeeuw" verscheen, nog een tijd de betrekking van marktmeester heeft moeten bekleeden, om er toch maar te kunnen komen. Inderdaad, onze m dên strijd vergrijsde vriend heeft wel zeer hdrd de hitte des daags moeien verduren. Wat Buijse in zijn lange leven ver richt heeft, we kunnen het niet alle3 verhalen, niet een klein deel zelfs. Alleen weten alle Zeeuwen, dat het een enorm stuk werk is geweest. Ook weten allen, die zijn pers-werk lazen, 'hoe ruim zijn blik en zijn hart is; hoe hij ook van andersdenkenden den arbeid weet te waardeeren, zonder evenwel ook maar in het minst eigen overtuiging prij'3 te geven. Zoo kunnen we zonder dat er sprake kan zijn van overdrijving, zeggen: de geschiedenis der Christelijke pers in ons land is niet te schrijven zonder dat daarin een breede plaats inge ruimd wordt ^an Buijse. Hii is de man geweesi. die door zijn persoon lijke banden aan Kuyper en Lohman yi zijn gewest in zekeren zin de tegen stellingen te verzoenen wist. Dat moge misschien vreemd klinken voor iemand die op zijn tijd zijn meeding krachtig uitdrukken kon, maar het is niette min waar. Buijse heeft groote be.eeke nis gehad voor de ontwikkeling der .Christelijke beginselen in het Zeeland van de laatste veertig jaar. Aan dezen vergrijsden dienaar van de Christelijke pérs, die haar zóó lief 'heeft gehad, dat hij er geestelijk en stoffelijk voor lijden wilde, onzen 'eerbiëdigen groet. BUITENLAND. BE FRANSCHE FINANCIEELE CRISIS. Het Giiiwerp door den Senaat aangenomen. Gist'i'on is de „speciale trein" van minister Boumer van den Senaat naar de Kamer teruggekeerd. Hij bevat ditmaai de lading, die de regeering heeft gewenscht en wat meer zegt, de Senaat heeft inderdaad met een zeer grooe meerderheid, zooals de regee ring eveneens verlangde, de voorstei len aanvaard. Het geheele ontwerp werd met 268 tegen 21 stemmen aan genomen. Het voorstel tot het uit het onwerp lichten van de belasting op de betalin gen, waarhij minister Doumer de ver trouwenskwestie had gesteld, werd zooals gemeld, met 258 tegen 34 stem men verworpen. Deze groote meerderheid, die de re geering in den Senaat heeft gekregen, zal zeker niet nalaten op de Kamer in druk te maken. De vraag is nu, of minister Doumer, zicli beroepende op de stemmingen in den Senaat, in de Kamer intransi- gant za! zijn, of wel in zake de belas ting op de betalingen voor 'n schikking zal zijn te vinden. Hierdoor zou hij den ra litalen een terugtocht minder moeilijk maken. Stemt de minister in een schikking toe, dan zou hij het amendement-Tran- chand kunnen overnemen dat door een verlaging van het percentage dei- belasting op de betalingen deze het aanzien van een statistische belasting Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. 5.NSF. Kinderuurtje door Ant. van Dijk. 5.20 (Brussel, 265 M.). Concert. 5.20 (Hamburg, 395 M.) Lezingen. 5.20 (Frankfort, 470 M.) Lezingen, enz. 5.20 (Bremen, 300 M.). Lezingen. 5.20 (Hannover, 395 M.). Lezmgen. 5.35 (Daventry, 1600 M.). Kinder uurtje, zang, lezing, muziek. 5.35 (Londen, 365 M.). Kinderuurtje 6.(Hilversum, 1050 MJ. Vooravond concert door het H.D.O.-orkest, onder leiding van Fr. Lupgens. zang, lezing, muziek. 6.20 (Berlijn, 505 M.). Verschillende lezingen. 6.20 (Parijs, Eiffelteren, 2650 M.). Lezingen en orkestmuziek. 7.(Hilversum, 1050 M.). Radio kwartiertje, aangeboden door de N.V, Philips-Radio. Lezing door den heer R. Swierstra. 7.05 (München, 485 M.). Concert. 7.20 Alle Engelsche stations. Tijdsein nieuws, toespraken, L_I.'gen. 7.20 (Hamburg, 395 M.). Muziek. 7.20 (Stuttgart, 445 M.). Concert. 7.30 (Hilversum, 1050 M.). Politiebe richt, weerbericht. 7.45 (Hilversum, L050 M.). Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 7.45 Alle Engeb-le stations. Muziek. 7.50 Königswusterhausen (1300 MJ Concert. 7.50 (Berlijn, 505 M.). Concert. 7.50 (Frankfort aan de Main, 470 M.) 7.50 (Munster, 410 M.) Concert of lezing. 7.50 (Zürich, 515 M.). Concert of voordracht. 7.50 (Parijs, Eiffeltoren, 2200 M.). Concert. 8.(Rome, 425 M.). Concert. 8.10 (Hilversum, 1050 M.). Concert. door het Haagsche strijkkwartet. 8.20 (Londen, 3Ó5 M.). Concert en lezingen. 8.20^ (Daventry, 1600 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Hamburg, 395 M.). Concert. 8.20 (Bremen, 330 M.). Concert. 8.20 (Hannover, 296 M.). Concerf. Concert of voordracht. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, on derbroken door nieuws. 8.50 (Madrid, 392 M.). Concert. 8.50 (Parijs, 1750 M.). Concert. 1 9.20 (Parijs, 345 M.). Concert. 10.(Hilversum, 1050 M.) Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 10.20 Alle Engelsche stations. Tijd sein, weerbericht, nieuws, enz. wil geven, ten einde een totale ópiief- fing van ae omzetbelasting voor te be reiden. Deze zou dan definitief door een prcciuetie-belasting vervangen worden. 111 dit geval zou hij van een groote meerderheid verzekerd kunnen zijn. Meen,' Doumer echter, dat hij geen Vin m.'liard kan missen, clan zal hij zich Oj een hevigen strijd moeten voor bereiden. Het openbaar debat in de Kamer zal waarschijnlijk Dinsdag of Woens dag weder beginnen. De regeering wenscht, dat het ont werp terlijk Vrijdag aangenomen zal zijn, daar Brianci dan haar Genève moet vertrekken voor de zitting van den Voikenbondsraad, terwijl Doumer van plan is naar Londen te gaan. NINTSJITSJ' BEZOEK AAN MUSSOLINI. Een overeenkomst iassehsn Rome en Belgrado. De officieuze „Samoeprava' schrijft, naar aanleiding van de ontmoeting tusschen de Italiaansche en Joegosla vische ministers van Buiten 1. Zaken, Mussolini cn Nintsjitsj, dat dit een bij- eenko'vrt is, die den vrecle moet beves tigen. Locarno heeft voor Midden- en Zuid- Europei geen waarborgen gebracht. De a.s. zitting van den VolkeniDond in Maart zaï niet alleen de toetreding van Duitschland, maar ook de uit breiding van den Voikenbondsraad be handelen. Al deze kwesties moeten tusschen Italië en Joegoslavië hespro- ken worden. In politieke kringen verluidt, dat te Rome een verbond op basis van den status quo voor het behoud van de te genwoordige - midden-Europeesche grenzen is gesloten. Dit verbond zou cloor een militaire conventie aangevuld worden. Joegoslavië en ook Italië ga randeeren wederkeerig hun territo riale integriteit. Van andere zijde echter wordt ver klaard, dat te Rome geen formeel ver drag maar slechts een overeenkomst is gesloten. Joegoslavië verkrijgt, zoo zegt men, de vrije hand voor de rege ling dc-' Balkankwesties. Te Parijs zal Nintsjitsj de instemming van Fran- krijk met deze overeenkomst trachten I te verkrijgen. treinbiefstA in frankrijk. Circa 700.000 francs geroofd. In den sneltrein Parijs-Belfort heeft Vrijdagavond eenbelangrijke 'diefstal van geldswaarden plaats gehad. De trein vertrok op normalen tijd van 8.50 van het station de 1' Est. In den voorsten wagon bevonden zich 5 zakken, inhoudende 189.000 francs in geld en meer dan een half millioen in chèques. In 'de boschrijke omgeving van Er- menon Ville werd de trein door signa len tot staan gebracht. De remmer ver liet den laatsten wagen, om den trein z.g. met signalen te dekken. Hij werd vervangen door den hoofdconducteuj'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2