NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 24 FEBRUARI 1926 TWEEDE BLAD. Op de Raadstribune. Meer dan gewone belangstelling was er Maandag in den Leidschen Raad voor de vraag, welke leden afwezig zouden zijn. Eekend was dat het voorstel tot het geven van ontslag aan de huwende on derwijzeres aan de orde zou komen en bekend was ook, dat heel de linker zijde, de heer Reimeringer incluis, te gen zou stemmen. Daar nu de verhou ding in den Raad is 17 rechts en 16 links en de heer Mulder, wethouder, nog steeds ongesteld is. was er alle kans dat de stemmen zoiiden staken. Mocht nog een lid van rechts afwezig zijn, dan stond verwerping van het voorstel vast. JJvaar de rechterzijde echter voltallig •^as opgekomen en een der Sociaal democraten, de heer Dubbeldeman, wegens verblijf in het buitenland af wezig bleek te zijn, scheen de aanne ming van het voorstel vrijwel verze kerd. En zoo is 't dan ook gegaan. Na een debat, dat maar even drie uren duurde, werd het voorstel met 16 tegen 15 stemmen aangenomen. Voor de nuchtere beschouwers moet dit wel een kleine teleurstelling zijn geweest. Mevr. v. Itallie was toch be gonnen met de hoop uit te spreken, dat de leden de aan te voeren argu menten niet zonder meer naast zich neer zouden leggen. En toen nu. eerst door enkele leden der rechterzijde en daarna door den wethouder op onweer legbare wijze werd aangetoond, dat het voorstel zoowel in t belang van de school is als in 't belang der gemeente, terwijl de rechtspositie van de onder wijzeressen daardoor absoluut niet wordt bedreigd, toen had men mogen verwachten, dat meerdere leden van links hun voornemen om tegen te stemmen zouden opgeven. Dit bleek echter niet het geval te zijn. Men was nu eenmaal gekomen met de bedoe ling om tegen te stemmen en daaraan konden al de aangevoerde argumenten hoe klemmend ook, niets veranderen. Wij gaan op de gevoerde discussie niet verder in. Wie er belang in stelt kan de verslagen in de bladen lezen. Heel groot is de belangstelling over 't algemeen niet. Dat bleek bij de de vo rige week gehouden protestvergade ring, die zoo goed als geen bezoekers trok en het bleek ook nu weer, daar de tribune vrijwel geheel onbezet bleef. Opvallend was. dat ook Maandag weer de voorstelling werd gegeven, alsof het onderwijzend personeel, dat de kinderen heeft op te voeden tot alle Christelijke en maatschappelijke deug den, zoo heel gemakkelijk tot het slui ten van een z.g. vrij huwelijk, dat wil zeggen het echtelijk samenleven zon der een huwelijk te sluiten, zou overgaan. *tWil er bij ons nog niet in dat ons onderwijzend personeel reeds zoover zou zijn afgezakt. Intusschen, wanneer vurige voorstanders van de openbare school met dergelijke „argu menten" komen aandragen, dan kan het geen kwaad indien de ouders bij het kiezen van een school voor hunne kinderen daarmee rekening houden. Bij de benoemingen ging de Raad geruimen tijd in geheime zitting. Uit het voorstel, dat onmiddellijk daarna aan de orde werd gesteld, n.l. tot aan koop van bouwterrein, en dat zonder eenige bespreking werd aangenomen, zou kunnen worden afgeleid, dat ook dit punit in die geheime vergadering een onderwerp van beraadslaging uit gemaakt heeft. De Gemeente heeft nu weer de hand gelegd op een mooi bouwterrein, dat misschien bij uitstek geschikt is voor den bouw van de woningen, die, zoo als men zich zal herinneren, de „Eens gezindheid" liever niet in hare omge ving zag geplaatst. Breedvoerig werd gesproken over de verhuring van het Notarishuis, met 't gevolg, dat de Vereen, van Notarissen naar een ander verkooplokaal zal heb ben om te zien, terwijl het tegenwoor dige gebouw, gedeeltelijk althan§ i»or hotel zal worden ingericht. Wij kun nen de gemeente met dit besluit niet gelukkig prijzen. Aan hotelruimte is hier weinig behoefte en zal dit pand fn de toekomst tot een behoorlijk hotel worden ingericht, clan zal dat niet ge ringe kosten met zich brengen, terwijl het zeer de vraag is of straks, als een maal de concurreerende notarissen verdwenen zijn, dezelfde huurprijs be dongen zal kunnen worden. Bij de behandeling van het voorstel tot leverantie van electriciteit aan ie gemeente Boskoop, kwam het Goud- sche heibeltje nog even ter sprake. Een Soc. Dem. raadslid van Gouda had n.l. de Leidsche autoriteiten beschul digd, dat zij minder faire middelen zouden hebben gebruikt om de over eenkomst tot stand te brengen. De buA gemeester van Boskoop heeft onlangs reeds deze zaak behoorlijk rechtgezet en de Leidsche onderhandelaars van allen blaam gezuiverd. Toch verlang den enkele Soc. Dem. raadsleden, dat ook B. en W. zich zouden uitspreken aan welk verlangen werd voldaan door nogeens nadrukkelijk te constateeren, dat de kwaadaardige beschuldigin gen van den Goudschen rooden broe der allen grond missen. De heer van Eek kon niet anders dan dit beamen. Toch meende hij een klein vlekje ontdekt te hebben. Er was clan toch na het tot stand komen van het contract champagne geschonken. Kon dat er nu eigenlijk wel op door? De burgemeester verklaarde het niet zoo heel erg te vinden, nu hier en daar deze gewoonte bestaat. Maar hij achtte heit niet gewenscht. En onder daverend gelach van de vergadering voegde hij er aan toe, het ook heel vreemd te heb ben gevonden, toen hij de woningen van de „Eendracht" bezocht waar de vrienden van de roode raadsfractie den scepter zwaaien, daar een deftig in rok gekleeden kellner te hebben ge zien. diechampagne offreerde. Spr. wilde toen niet onhoffelijk zijn, maar zoo zeide hij, beter acht ik het, wan neer dergelijke tractaties achterwege blijven, vooral wanneer ze, zooals bij dit bouwwerk door denaannemer betaald worden. De Soc. Dem. fractie had er niet van terug. Zooals reeds werd opgemerkt, was de heer Mulder nog steeds door onge steldheid verhinderd de vergadering bij te wonen. Gelukkig kan hieraan worden toege voegd dat hij, hoewel langzaam, voor uitgaande is en dat hij over niet te langen tijd althans een deel van zijn werkzaamheden hoopt te hervatten. Moge spoedig een algeheel herstel volgen. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Vreeswnk, C. E. A. J. Gerrits, te Tuil; C. Vlasblom, te Drie- sum; en A. J. van Wijngaarden, te West- maas. Beroepen: Te Veen endaal1, S. C. v. Wijngaarden, te Linschoten. Te Nijkerk op de VelUwe, A. H. J. E. v. .Voorthui zen te Huizen. Aangenomen: Naar Foudgumc.a., B. Sciioltens, te Stavoren Naar Eïer- land (toez.), W. A. Plug, cand. te So meren (N. B.) Naar IJmuiden, H. J. (Dijckmeester, te Wielsum. Naar Oosfcer- Hesselen, F. E:. Gerritzen, te Franeker. GEREF. KERKEN. Ti we et al: Te Zwolle, H. v. d. Els- kamp, te Koog-Zaandijk; en Dr. J.Thijs, te Meppel. Beroepen: Te Laar (graafschap Bentheim-Duitschland), cand. J. Offers ■te Kampen. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Cand. J. G er brandy hoopt ii April in de Ned. Herv. Kerk te Nieuw- Weerdinge intrede te doen. Als beves tiger zal Dr. A. Troelstra van Den Haag optreden. Ds J. Wi. Gunst, de Wkende predikant van Woerden's Geref. Kerk die eervol emeritaat verkreeg, heeft Zon Idagavond van zijn gemeente afscheid ge inomen met een predicatie over Judas 24 en 25. Na afloop van de predicatie werden er toespraken gericht tot den kerke- raad, den organist en den koster. B. en W. van Woerden, afgevaardigden van de Kerken van Barwoutswaarder, Riet veld en Zegveld waren ook aanwezig en werden door Ds. Gunst toegesproken Ouderling Vermeulen sprak den schei denden leeraar toe en liet zingen Ps. 42 j; vervolgens sprak Ds. Langen, van Waarder als consulent en als af gevaardigde van de classis Woerden. Bpr. verzocht Ds. Gunst toe te zingen Ps. 121 1 4. Wethouder Kalsbeek sprak namens B. en W. van Woerden, Durgemeester Brunt namens B. en W. van Barwouts- waarder en Rietveld en burgemeester Talsma namens B. en W. van Zegveld. Verschillende afgevaardigden van nabu rige Kerken voerden jiog het woord. De gemeente zong staande den schei denden leeraar toe de bekende zegen bede uit Psalm 134. Zondagmorgen is in de Ned. Herv. (Gem. te Geldermalsen Dr. H. Wi. Obbink door zijn vader, Prof. Dr. Obbink uit Utrecht, bevestigd naar aan leiding van 2 Co».\ 8 9. In de middag oefening trad voor de gemeente de nieu we leeraar op. De nieuwe leeraar had tot tekst Mattheus 11 28. Ds. Joh. IJzerman nam Zon- jdagmiddag j.l. afscheid van de Ned. Hèrv. Gem. te Wons met een predicatie over Matth. 24 vs. 35 b. De scheidende leeraar werd toegesproken door diaken Cr. van Slageren'en door Dr. G. Smit, van Makkum, als praetor van den Ring. Ds. IJzerman werd Psalm 121 vs. 4 toegezongen. Na haar 35 jaar te heben gediend mam Ds. W. K. P. Goerlee Zon dag afscheid van de Geref. Kerk van Wagenborgen, met een predicatie over Hand. 20 2£. De scheidende leeraar werd namens Kerkeraad en Gemeente toegesproken edoor ouderling E. Medema, door Ds. H. T. Hoeksema, van Nieuwolda, als vriend en vertegenwoordiger der clas sis, door den heer G. Huisman, hoofd lier Chr. School, door den heer W. A. Vroegop, Directeur der gestichten, door tden heer W. K. H. Mageians, oud-Di- fecteur, en door ouderling Kremer na mens de Kerk van Siddeburen, De fondsen der Ned. Herv. Kerk. Het „Weekblad voor de Ned. Herv. Kerk" geeft eenige interessante cijfers over de ontwikkeling der fondsen der kerk in de laatste 25 jaar, dat wil zeg gen sinds het optreden van mr. S. J. Hocjerzeil als quaestor-generaal. Het Fonds voor noodlijdende kerken en personen toonde in 1901 een eindcij fer va|a 25.400. In 1925 bedroeg dit f 40,415. Aan groote toelagen werd in 1900 uitgekeerd f 11,725, in 1924 een bedrag van f 444,715. Het fonds tot verbetering der schraal ste predikantstractementan zag zijn in komsten stijgen van f 7684 in 1901 tot f 55,297 in 1925, welke verbindende toeneming voor een deel1 is te danken aan het fonds „Aanpakken", dat n.l. f 30.000 in deze kas stort en aan een bij drage uit de Generale kas van; f 12,503. De Algemeene Synodale Weduwen- en Weezenbeurs boekte in 1901 een bedrag van f 111,38 welk bedrag in 1925 meer dam verdubbeld was, en tot f 259,98 was gestegen. De rekening der Algemeene kas toon de in 1901 een cqfer vam f 79.305, in 1925 vam f 115,547. De Generale Kas had in 1901 een ontvangst van f 37.475, in 1924 (bui ten het batig saldo) van f 68.556; de bijdragen waren in 1901 f 37.475, in 1924 f 53.414. Ofschoon ook hier wel een belangrijke vooruitgang is, blgffc toch, zoo wordt opgemerkt, een bedrag van f 53.000 aan bijdragen op een be volking van ruim 700.000 lidmaten véél te gering. Daaruit big kt de noodzake lijkheid aat vele kerkeraden en de mees te lidmaten tot dezen plicht der liefde eindelijk ontwaken. Naast de oude fondsen werden in de laatst verloop en 25 jaren de kas tot be hartiging van de godsdienstige belangen «der Nederlanders in het buitenland en de Weduwen- en Weezenhulpbeurs op gericht. Het werk van den quaestor-ge neraal is in omvang steeds toegenomen, evenals dat voor de scriba's, quaesto ren en secretarissen en voor de Syno dale Commissie. Intusschen is door de 6edert dien aangebrachte verbetering in het werk der synode (waarvan veel op de Synodale Commissie en haren secre taris "werd afgewenteld! het aantal zit tingen der Smoyde voor de financieele zaken zoo verminderd, dat men thans bijna niet meer kan begrgpen, dat men het zóó lang zóó omslachtig heeft kun nen doen. Zendeling S. Coolsma. Wij vernemen, dat de gezondheidstoe stand van den heer S. Coolsma, oud-zen deling en oud-director der Ned. Znd. Ver. (woonachtig te Apeldoorn), zóó is. dat ieder oogenblik het einde kan wor den verwacht. De heer Coolsma is 86 jaar oud. Verdieping geestelijk leven. De gewone jaarlijksche conferentie tot verdieping van geestelijk leven dit jaar gehouden van 812 Juli a.s. zal te Beekbergen gehouden worden. Kerkbouw. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Vroomshoop overweegt het plan om te kojmen tot den bouw van een Geref. Kerk te Beerserveld (gem. Ommen). Allerdroevigst. Ds. K. Schilder vermeldt in de „Bazuin', het droevig staaltje, dat van de 80 militairen die te Bergen op Zoom op de cathechisatie bij den Gereformeer den predikant verwacht mogen worden, erdrie komen. Van de gewone catechisanten waren er in den laatsten tijd 116 aanwezig van de 117. Van de militairen drie van de 80. Is 't niet treurig? UIT ONZE INDIEN. De nieuwe rijken. Dat de spelend rijk wordende In landsche rubberplanter met zijn weelde nog niet goed weg weet en allerlei „oweeërachtige" dwaasheden begaat, men zou het kunnen aannemen ook zonder de talrijke staaltjes daarvan, die men in de Indische pers vermeld vindt. Een enkel dier staaltjes is te vermakelijk om onvermeld te laten. Uit Tapanoeli, het Inlandsche rub- bergebied in West-Sumatra, werd het aan de Sumatra Post geschreven: Zooals men weet blijft na het bin nenhalen van den rubberoogst uit de latexcups, nog een vliesje ingedroogde rubber op het tapvlak achter, dat bij de tegenwoordige hooge prijzen ook door de inlandsche tappers niet ver smaad wordt. Met de bastrubber, de met grond verontreinigde aardrubber, enz. wordt het als „scraps" in den handel gebracht en dit woordje is nu vermaleischt tot „skarap". In de bangsawan werpt men de fa voriete een rijksdaalder toe en als de omstanders dit royaal gebaar bewon deren, zegt men nonchalant: „Wang skarap sadja" ('tis maai- „schraapsel"- geld). En toen we een gezeten rubber planter ontmoetten in een mooie Buick en, op zijn auto wijzend, opmerkten, dat de zaak blijkbaar floreerde, zei hij fijntjes glimlachend: „Wang ska rap sadja"! Commnnismebestrijding en sociale rechtvaardigheid. Het te Soerabaja verschijnende week blad de Indische Post juicht krach tiger optreden van de regeering tegen het communisme toe, maar vindt te vens aanleiding tot het volgend woord van vermaan: „In dezen strijd is naast kracht ech ter ook recht noodig. Men ga nu, in een stemming van oorlogsopwin ding, niet iedereen, 'die het oneens is met den bestaanden toestand, be schouwen als een doodsvijand der maatschappij, die uitgebannen moet* worden. Niet iedere staker ot stakings organisator, niet iedere felle criticus van de overheidsdaden, is daarom al leen een gevaar. Er zullen tusschen werkgevèr en werknemer altijd conflic ten mogelijk zijn. welke tenslotte een economische staking begrijpelijk ma ken. En ook de Overheid is niet zoo onfeilbaar, dac openlijke, scherpe af keuring van haar optreden immer strafwaardig moet worden geacht. Naast onverbiddelijke kracht, moet in het verdedigend optreden der maat schappij tegen haar vijanden groo.e objectiviteit, en tact herkenbaar blij ven, opdat de rechtmatige sociale zelf verdediging niet onder "het mom der communistenbestrijding verworde tot een wapen ten dienste der machtspartij tegen elk, haar onaangenaam streven. In de arbeidsverhoudingen hier te lande valt niemand zal dit willen ontkennen natuurlijk nog veel ten goede te veranderen; ten aanzien der politieke ontwikkeling is menige ver betering nog aan te wijzen. Dit houde men in het oog, ook bij de krachtige bestrijding van het communisme, op dat de sociale zelfverdediging, door ons allen toegejuicht, hand in hand blijve gaan met de sociale rechtvaar digheid, welke het hoogst van alles moet blijven staan. In deze tijden van maatschappelijke mobilisatie tegen een gevaarlijken, vaak verborgen vijand, moge dit ern stige woord van vermaan een goeden bodem vinden". De armoede in Noord-Soerabaja. Tot de ergst door de droogte op Java getroffen gebieden, behoort N.- Soerabaja als gevolg van de afwezig heid' van irrigatiewater. Vooral de streek van Lamongan, toch al een gebied waar armoede normaal is een hervatting van de Solo-vallei-wer ken zou hierin verbetering kunnen brengen heeft het alc gevolg van de droogte van 1925 extra zwaar te verantwoorden gehad. Zoo meldde het Soer. Handelsblad dat in het district Karanggeneng 60 procent van den padi-oogst is mislukt. De resident van Soerabaja is zich van den toestand op de hoogte gaan stellen en heeft volgens hetzelfde Soera- bajasche blad bevonden dat in het La- mongansche een ernstig gevaar voor de bevolking dreigt. Slechts wanneer de te velde staande djagoen^-oogst geheel slaagt, is het mogelijk dit drei- fend gevaar at te wenden; wanneer e oogst .mislukt, staat men voor een catastropne. De geldschaarschte is buitengewoon froot, zoodat de bevolking geen voe- ingsmiddelen kan kcopen. De rijstprijzen zijn niet bijzonder hoog (65 k 70 cent tegen 00 cent per batok in normale tijden) De han delaars kunnen deze prijzen niet homa ger opvoeren, doord. t u t Ban oewangi vrij veel dedek wordt ïigevoerd. waar van de bevolking boeboer kookt. Een bewijs voor den grooten geld nood, is dac de bevolking zelfs land bouwwerktuigen, welke siechts 111 het uiterste geval kunnen werden gemist, naar de pandhuizen brengt De pand huizen hebben handen vol werk. Spe ciale bergruimten mee.en worden bij- gehuurd om alle ingebrachte panden te kunnen bergen, terwijl het perso neel moest worden uitgebreid. Extra geldzendingen worden ten behoeve van den pandhuisdienst overgemaakt naar Lamongan, omdat de gewone midde len met toereikend waren om alle ge.- den vóór ingebrachte panden uit te De- talen. Intusschen is er een voorstel in be handeling, dat eventueel, zou kunnen helpen voor verbetering van dien toe stand, n.I. tot verhooging van Hen Solo-rivierdijk. Wanneer de aange vraagde f 5Ü.L0Ü hiervoor wordi toe gestaan, is er weder werk voor het volk, zoodat er geld vrij komt. Rapporten over de ernstige toestan den, hierboven geschetst, zouden a in de regeering worden overgemaakt, waarna men zou overwegen, of aan leiding bestaat tot ingrijpen door het bestuur. GEMENGD NIEUWS. Een voerman ge dood. Gis- termorgen circa 8 uur toen de voer man kiezebrink zich met paazd cn wagen naar de markt in Apeldoorn wilae begeven, kwam het paard op dz Wassensche grens ie schrikken voor een van de tegenovergestelde zijde ko mende auto. Het paard sloeg op hol met het noodlottig gevolg, dat K. van den wagen werd geslingerd en weinige oogenblikken na eersi nog naar den toestand van het paard te nebben ge- ïniormeerct, daarna den geest gat. Auto tegen de tram. Een der chauffeurs van den gewezen Kei zer van Duitschland had giste, morgen gasten naar Amersfoort gebracht. Jui.t toen de tram in volle vaart kwam aan rijden, passeerde de auto het kruis punt Dorpstraai-Amersfoortscheweg. Doordat een der daar gestationheerde autobussen het gezicht op dit kruis punt belemmerde, zag de chauffeur de tram niet aankomen. De autd werd dan ook lusschen de tram en een boom voor Hotel La- ferwey bekneld, tengevolge waarvan e ex-Keizerlijke wagen aanmerkelijk werd beschadigd. FEUILLETON. Uit nood en dood gered 3) „Ik wil mijf met het gebeurde niet meer kwellen" zeide mijn vader. „Ik vertrouw, dat zulke betreurenswaardi ge tooneelen niet meer zullen voorko men." „Ik vrees daarentegen, dat ons nog meer te wachten staat" hervatte de heer Bourdinave somber. „De Satan wenscht ons in zijne maoht, om ons te giften als de tarwe. Hopen wij maar, 'die beproeving te kunnen weerstaan.' Op dit oogenblik ging «r een oorver- doovend geraas op; het paard van den speldenkoopman, dat juist voor ons reed, struikelde, waardoor de arme man^ het evenwicht verliezend, uit zijn kar tuimelde en op ee.-n hoop scherven bezijden den weg neerkwam, terwijl zijn paard zich trachtte los te werken. Aanstonds de teugels aan mijn va der overreikende, wipte ik van mijne zitplaats en snelde.- hem te hulp; maar hij was zoozeer m<it zijne puntige waar overdekt, dat het moeilijk genoeg viel, hem aan te vatten. Zijn naalden en spelden drongen door al mijn vingers, en tot overmaat van ramp begon zijn neus te bloeden,, zoo'dat hij er allerer- )armelijkst uitzag. Eindelijk echter kreeg ik hem op de been, bemerkte dat hij zich niet erg bezeerd had, gaf hem een scboonen doek, dien bij beloofde terug te geven, en tilde hem weer in zijn wagen, maar nu in zittende hou ding en in zeer gedrukte stemming. Naarmate wij Beaucaire naderden, nam het gedrang toe, en toen wij de straten der stad doorreden, was gedu rig de doortocht belemmerd. O, welk een tooneell Welk een geraas, getier en gewoel! Overal muziek in vollen gang, vermengd met het gelui der klok ken, terwijl de lieden elkander met al de kracht hunner longen toeschreeuw den. Wat al blijde ontmoetingen en hartelijke verwelkomingen! Wat al geurige dampen stegen overal uit oven en gaarkeuken op.! Inderdaad, de jaar markt van Beaucaire overtrof wel do stoutste verbeelding. Wellicht weet men, dat zij op een uitgestrekte ruimte tusschen de Rho ne en het op de rots gebouwde kasteel gehouden wordt. Deze vlakte was her schapen in een doolhof van door hou ten loodsen, kramen of enkele afdaken gevormde straten, waar allerlei koop waren ten toon gespreid werden, ter wijl de rivier met zwaar beladen schui ten overdekt was. De huizen in de straten der stad zelve waren bedekt met de kostbaarste tapijten, zijden, da masten en fluweel en stoffen; goud- en zilverwerk lag in den rijksten over vloed, het kostbaarste niet uitgezon derd, zonder vrees voor den voorbij ganger ten toon gesteld; overal voorts hingen vlaggen en banieren vroolijk in den wind te wapperen. Men vernam de talen van alle natiën, Duitsch, Spaansch, Italiaansch, Turksch, Ara bisch, Russisch, dat, dooreenge- mengd, een allervreemdsten indruk maakte. O, het al geleek een verruk kelijk droomgezicht! Mijn oom Nikolaas heette ons har telijk welkom, waarna mij de aange name taak werd toevertrouwd, de vrou wen bij 't bezoek op de jaarmarkt te geleiden, terwijl mijn vader en de heer Bourdinave voor hunne zaken uitgin gen. Mijn moeder met een kind aan elke hand, Madeleine en ik elk een an der kind vasthoudende, Gabriëlle en de oude Alice achter ons, vormden wij zulk een gesloten stoet, dat wij ons een voldoenden doortocht in 't gedrang konden banen en zoo alles in oogen- schouw nemen. Zelfs troffen wij den tandmeester weer aan, en Alice, 0111 niet weer teleurgesteld te worden, gaf zelve hem terstond een wenk. Hij deed haar nu op den grond neerzitten, nam haar hoofd tusschen zijn knieën en trok met krachtigen ruk haar de slech te kies uit. Zij gilde van pijn en klaag de: „Gij beloofdet geen pijn te doen!" „Mij zeiven niet" was zijn antwoord, „maar voor u kon ik niet inatojanx" Zoo lokte hij de lachers aan zijn zijde. Intusschen, de kies was toch getrok ken, zij werd haar met een buiging overhandigd, waarna wij lachend onze wandeling voortzetten. HOOFDSTUK II. Het S^.-Magdalenafeest. Mijn oom Nikolaas hield een winkel, en zijn kisten, laden en toonbanken waren thans zoo volgestapeld met goe deren, dat de steile trap, die naar de bovenvertrekken leidde, geheel ver sperd was; zelfs deze waren tijdelijk in een winkelhuis herschapen. Daar boven was het huisvertrek, en op den zolder waren een aantal afgescho-ten slaapkamers onder het schuin oploo pend dak, voorzien van smalle ven sters. Tante Jeanne was een goedhartige en uiterst gastvrije vrouw, zoodat zij, al had zij nog andere gasten, niet ge doogde, dat de heer Bourdinave en zijne dochters naar hun nachtverblijf zouden gaan zonder bij haar aan den avondd.isch te hebben deelgenomen. Zoo werden wij dicht naast elkander gedrongen, rondom een tafel geplaatst, en weldra vernam men het klinken van glazen, het gerinkel van messen en vorken, gemengd met vroolijk ge snap, terwijl men ijverig trachtte al kander te helpen, echter niet zonder telkens noodwendig tegen zijn buur man gedrukt te worden. Menig woord werd gewisseld over den prijs der zij den fluweelen en katoenen stoffen, het krediet van onderscheiden firma's, den algemeenen handelstoestand, over hot hofleven en de politiek. Tusschen Madeleine en hare zuster geplaatst, kon ik haar menigen teede- ren blik toewerpën; het deed vele woor •den tusschen ons beiden overbodig zijn. Onder de vreemde gasten bevond zich een Engelschman van zonderling en ongunstig voorkomen, die alles wat hij zeide. liet voorafgaan door de woor den: „Ik wenschte te weten" en zich niet met een kort antwoord liet af schepen. Eindelijk merkte mijn vader op: „Mijnheer, gij zoekt achter de han delsgeheimen te komen; immers, gij weeit, er zijn geheimen in alle nering en bedrijf." „Jui9t daarom wenschte ik die te weten" antwoordde hij lachend. „Maar een goede reden ook, waarom wij die niet zullen verklappenher vatte mijn vader, waarop hij den vreemdeling den rug toekeerde en een ander toesprak. Gabrielle fluisterde mij toe: „Ik zal dien man voortaan noemen: „Mijnheer ik wenschte te we ten." [Wordt vervolg&l

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5