MODE-RUBRIEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 22 FEBRUARI 1923 Het voorjaarscostuum. De dagen beginnen langer te worden, de zonnestralen worden krachtiger, het wordt tijd, dat wij over ons voorjaarstoilet gaan denken, want het eerste, dat wij doen is den warmen zwaren wintermantel tot het volgend jaar opbergen. Evenals aan het wintercostuum van lang model, wordt het jasje aan het voorjaarscostuum kort gedragen, met een aangezet wijd klokgedeelte, aangezet of aangeknipt. Vooral wordt dit model gaarne gedragen door dames die eenigszins zwaar van lijn zijn, onze slanke jonge meisjes geven plooien den voorkeur. Onder de modellen met klok- schoot-gedeelten zijn de aangeknipte niet zoo jeugdig als de aangezette klokken. Het liefste dragen onze dames echter de ingezette klokken, die met stiksels of tres ge garneerd zijn. Bij een klokschoot-gedeelte kan ook een tame lijk wijde costuumrok gedragen v. orden, ofschoon men bij voorkeur een gladde rok neemt, die door plooien opzij een wijder model krijgt. Bij een wijde klok wordt ook de mouw naar onderen wijder en in de meeste gevallen vertoont de mouw precies het zelfde model als de rok. Is de klok door inge zette plooien verwijd dan krijgt de mouw ook een ingezette plooi, is de klok echter aangezet dan word ook aan de mouw een klokmanchet aangebracht. Afb. 1. Mantelcostuum met plooien en passé. Ons plaatje laat een costuumpje zien van middelbruine stof, welk costuum net door slanke figuurtjes zoo veel gedragen model met passen geeft. Voor-en rugpanden zijn voorzien van een groote stolpplooi, die onder de passé gestikt wordt. Harmonieerend hiermede, is ook de rok van stolpplooien voorzien, terwijl de mouw een dwars pasje heeft en een oploopende patte. Smalle ceinuur en liggende kraag. Afb. 2. Mantelpak met ingezette klokken. Dit elegante namiddagtoilet is van zwart laken en vertoont het zoo gekleede princesse-model, waarbij aan iedere naad een klok gezet is die versierd kan worden met een, of meer rijen tres. De rechte verstelbare kraag wordt van achteren door een baleintje gesteund, zoodat hij omhoog blijft staan. De mouwen zijn van onderen evenzoo door een inge zette klok verwijd. Als sluiting doen twee knoopen dienst. Afb. 3. Mantelpak met aangezetten schoot. Donkerblauwe ripsstof vormt het materiaal voor dit vlugge costuum, dat door zijn slank model ook door fjonge meisjes gedragen kan worden. Aan de aangesloten lange taiile voegt zich het aangezet klokgedeelte, waarmee de klokmanchet van de itiouv goed overeenstemt. Aan het voorgedeelte, dat tot smalle revers omgeslagen is, voegt zich een smalle omgeslagen kraag. De rok heeft aan iederen kant twee diepe plooien, die naar on deren wijd uitspringen. Afb. 3. Mantelpak t aangezetter. schoot. hing de gewichtigheid, het besef van ambtelijk decorum, vaak samen met nauwkeurige ambtstoewijding, met 'n zekere ordelijkheid van leven, die wij thans zien verdwijnen. En het gaf rust, het bracht eenige verademing soms, in de levensjacht. In de uitdruk king „iets aan zijn stand verplicht zijn" lag tegelijkertijd vooze hoovaar- dij en tocheen gevoel van gehou denheid en verantwoordelijkheid. Schrappen wij het weg, schaffen wij het af, uitnemend, maarde vereen voudiging moet gedragen worden door hare bedoeling: levensverinnerlijking. Onze ambtenarij kan straffer, sneller, handiger vormen zeer goed velen Maar alleen als een sneller, soepeler loopen van de ambtelijke machine, een daad werkelijke bevordering van gemeen schapszin en gemeenschapsdienst er een gevolg van is, dan kan men het toejuichen, dat de Hoogedelgestrengen en Weledelgeborenen naar de vliering verhuisd zijn in het belang eener Vlot ter samenleving." UIT DE OMGEVING. KOUDEKERK. Donderdagavond had wederom een feestelijke bijeenkomst plaats in het gebouw achter de Geref. Kerk alhier, van de Knapenvereen. „Timotheus V Men herdacht het feit, dat weer een jaar aan de vereenigingsjaren was toegevoegd. Mede waren daartoe uit- genoodigd de ouders en begunstigers. Er werden door de knapen negen on derwerpen resp. over Gewijde Gesch., Kerk-en Vaderlandsche geschiedenis geleverd. Uit het geleverde werk bleek duidelijk waartoe knapen het docr ijver en studie kunnen brengen. Ais variatie werd nu en dan een voor dracht of samenspraak ten beste gege ven. Ook werden verschillend© toespra ken gehouden. Daar vier Kna pen overgingen naar de Jongelings- yereeniging, werden zij in 't bijzonder toegesproken door den Voorzitter «iei Ouder-vereeniging en ter gedachtenis een zilveren speldje uitgereikt. Na afloop zullen ai de aanwezigen wel overtuigd zijn geweest, dat de Knapen- vereeniging „Timotheus" een ernstig werkende vereeniging is tot nut en zegen van de Knapen die de vereeni ging bezoeken. Vrijdagavond hield de Chr.-Hist. Kiesvereeniging in de Kerkekamer al hier haar gewone jaarvergadering. Do voorzitter, de heer Ant. van Egmond, opende de vergadering op de gebrui kelijke wijze en heette de aanwezigen hartelijk welkom. In zijn openings woord verklaarde de voorzitter, dat er, zooals op de agenda is aangegeven, over deze vergadering ook een scha duw hangt, wegens het om lichaams zwakte bedanken van onzen ïjverigen iecretaris, den heer G. J. Bz. (Jorts. Spr. wijdde hierna waardeerende woorden aan den afgetreden secretaris en hoopte, dat hij ook voor zijn talrijk gezin nog lang gespaard moge blijven. Het verslag van den penningmeester den heer G. van der Bijl, werd daarna uitgebracht en na onderzoek bij in de van de commissie, de heeren F. van Veen en G. P. de Jong goedgekeurd. Vervolgens had de verkiezing plaats wegens periodiek aftreden van de hee ren G. van der Bijl en G. J. Bz. Corts. De heer G. v. d. Bijl, die afwezig was, werd wederom herkozen en in de plaats van den heer G. J. Bz. Corts werd gekozen de heer B. G. Corts. De Voorzitter heette het nieinvgekozen be stuurslid welkom en hoopte, dat hij in de voetsporen van zijn va.deT mag Lrc den. Tot af gevaardie-de naar de Alg. Ver gadering op 8 April a.*s. te Utrecht werden gekozen de heeren Ant. van Egmond, Kwint en Kollema. WOUBRUOGE. Het bestuur van het fanfarekorps alhier was na de laatste uitvoering niet gesticht over het gedrag van eeni ge begunstigers, meermalen was reeds opgemerkt, dat deze niet komen om de muziek en ook deze niet weten te waardeeren, thans zal overwogen wor den of eenige reorganisatie gewenscht en mogelijk is. De vorige 'voorzitter, wijlen de heer Bochoven, heeft meermalen getoornd en oordeelde dat alle gebruik van sterken drank zoo'n avond moest ge weerd worden. HAZERSWOUDE. De gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Donderdag a.s. des voormiddags te tien uren. Agenda: 1. Ingekomen stukken; 2. Voorstel tot het leggen van een brug in den Loeteweg; 3. Vernieuwing van de Oo6tbrug; 4. Gewijzigd ontwerp Raadhuis met Onderwijzerswoning; 5. Onderhandsche verhuring voormalig tolhuis; 6. Voorstel tot het aangaan van eene kasgeldleening; 7. Wijziging Begroeting 19251926; 8. Af- en over schrijving begrooting 1925; 9. Uitkee- ring artikel 101 L. O.-Wet bijzondere scholen in 1926; 10. Vaststelling kohier hondenbelasting 1926. VOORSCHOTEN. Gaarne vestigen wij de aandacht van onze lezers op de Neerbosch sa menkomst, welke op Vrijdag 26 Febr. 8 uur in de Ned. Herv. Kerk alhier zal plaats hebben en georganiseer l wordt door den WelEenv. Heer Ds. J. G. Steenbeek Jr. Het doel van deze samenkomst beoogt den financieelen steun van de Weesivr'- hting te Necr- bosch, waar pl.m. 500 weeskinderen verpleegd, verzorgd en op de Vakscho len tot bruikbare lieden in de Maat schappij opgevoed worden. Hier zai Z.Eerw. een causerie houden over het werk onder de Weezen te Neerbosch, terwijl het Weezenkoor ouder leiding van den heer Alphenaar ter afwisse ling een negental liederen ten gehoore zal brengen. Een verplicht programma, bevattende den ceks. (Er 1. .Te-en wordt ad 50 cent verkrijgbaar gesteld. Indien dé uitkomst aan onze verwachting be antwoordt, dan zal het in verband met de groote aantrekkelijkheid die van zulk een samenkomst uitgaat, en lie», goede doel waarnaar gestreefd wordt, Ds. Steenbeek en de zijnen aan belarm stelling geenszins ontbreken. Niemand verzuime dus deze gelegenheid onbe nut te laten voorbijgaan. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie. BOSKOOP. Met vriendelijken dank maakt de wijkzuster alhier bekend, dat bij haar ingekomen is een bedrag van f 44.50, voor de aanschaffing van radio-toesCel letjes voor de zieken. De autobus-ondernemers, Kek, Hardijzer en Middelkoop, alhier, die elk voor zich een dienst onderhouden op Leiden, zullen zich vanaf Maandag 22 combineeren onder den naam „Trio". De landbouwer J. v. d. Werf, al hier, had Vrijdagmorgen het ongeluk dat een zijner beste koeien bij het kalveren stierf. Het vleesch is voor de consumptie goedgekeurd. De Ghrc.,Knapenvereeniging „Het Mosterdzaadje" heeft in het gebouw „Salvatori" haar jaarfeest gevierd. Na een inleidend woord van den heer W. G. de Jonge, evangelist alhier, werd overgegaan tot gezelilig samen zijn; zang, muziek en samenspraken wisselden elkander af. Het was voor alle aanwezigen een gezellige avond. Woensdag 24 Februari n.m. 7 uur hoopt in het gebouw „Salvatori" op te treden Ds. D. A. v. d. Bosch, uit 's-Gra- venhage. Onder leiding van haren directeur den heer M. Weil, heeft het Boskoop- sche Strijkorkest een goed geslaagd concert gegeven in hotel „Klaassen". Zooals wij van dit gezelschap ge woon zijn, was het weder een avond vol kunstgenot. De heer Middelkoop heeft een zij ner autobussen verkocht aan den lieer W. Paling te 's-Gravenhage. Laatstgenoemde is van plan deze auto in te doen richten voor het ver voer van snijbloemen tusschen Bos koop en Den Haag. De meisjesvereeniging „Martha" heeft in de Chr. Bewaarschool aan de Nieuwstraat haar jaarfeest gevierd. De talrijk opgekomenen werden ver rast door een rijk voorzien pmgram- rua, bestaande uit zang, voor drachten, enz. Zoodal. allen, die aanwezig jn ge woest een gezelligen goeden avond heb', en gehad. Burgerlijke Stand. Getrouwd: J. C. Blaaze, 23 j. èn J. Maassen, 20 j. Gehoien. Willemina Margaittha, .1. G. de Bruin en G. Geers; Aiida VVil- nelraina uceitruida, d. v. 3. G. Fern- hout en W. G. v. Deth; Eldert Jan, z. v. J. Jongejan en J. de Jong. WASSENAAR. Burg. Stand. Geboren: Bastiaan, zv. van Dijk en M. Ho'ek; Petro- nella Hendrika, dv. A. J. Kouwen- hoven en M. van der Ploeg; Overleden: C. J. Blomsma, oud 58 jaar; C. Nederburgh, oud 47 jaar. Ondertrouwd: L. Goulooze en J. C. Wassenaar. Gehuwd: J. P. J. Alkemade en C. A. J. van Éeden. GEMENGD NIEUWS. Ernstige broedertwist. Vrijdagavond heeft in de Schoolstraat te Roermond zekere F. Sch. zijn broer J. Soh. tijdens een hevige twist drie diepe messteken toegebracht. Het slachtoffer is in levensgevaar naar het ziekenhuis overgebracht. De dader is gearresteerd. Ernstig ongeluk. Toen d© 48-jarige A. M., van Moleneind-Prin- cenhage, werkzaam was aan een in aanbouw zijnde schuur, schoot een balk uit een takel en kwam op hem terecht. De ongelukkige werd met ge broken ruggegraat naar het Gasthuis te Breda vervoerd-. L ij k o p ge haal d. De politie te Zwartemeer heeft in het kanaal het lijk gevonden van een zekere E. W. Het lijk vertoonde-verwondingen. Een onderzoek wordt ingesteld. D o o delijke val. Dezer dagen had de 90-jarige W. Raaiimakers te St. Oedenrode het, ongeluk van een zolder te vallen. Thans is hij aan de gevolgen overleden. Kaasve r^iftiging. Bij een winkelier te Zwolle is, naar de „Zw. Crt." meldt, de voorraad kaas in be slag genomen naar aanleiding van ver moedelijke kaasvergif tiging. Reeds vel leden week deden zich vergiftigings verschijnselen voor bij eenige perso nen, die kaas, afkomstig van bedoel den winkelier, hadden gegeten. Thans zijn er weer eenige gevallen bijgeko men, vijf in totaal. De partij leaas is bij den keuringsdienst ter nader on derzoek. V erdron ken. Vrijdagmiddag geraakte het 5-jarige knaapje J. A. E. te-Utredht al spelende in ae Nieuwe Gracht. Een politieagent sprong ge kleed te water en dook verscheidene malen, doch zonder resultaat. Het lijk is later opgehaald. Brand in de „Boeton". De directie van de Maatschappij „Neder land" ontving Zaterdag uit Brest een telegram, meldende dat de brand in het stoomschip „Boeton" bijna geëin digd is. Het voorschip staat tot aan de schoten van de machinekamer onder water. De militaire autoriteiten ver leen en alle medewerking om het schip leeg te maken. Een later ontvangen telegram meldt dat de brand is gebluscht. Naar wij vernemen heeft de „Boe ton" ca. 120U0 pakken Sumatra-tabak aan boord, waarvan ongeveer 3900 pakken van de Deli-Maatschappij, 27C0 pakken van- de Senembah-Mij. en 4800 pakken van de Deli Batavia Mij. Verdronken. De 2Ü-jaiige ar beider J. Fluiter uit Koudekerk is on der IT ekendorp van een sohuii ge vallen en verdronken. H e t ge 1 u k k i g e schot. Een gelukkig kanonschot één slechts, lieeft in den oorlog de fel-geteisterde stad Verdun getroffen. De kogel sloeg in in de oude kathedraal en maakte een gat in een buitenmuur van het noor der transept, waardoor eenig achter den muur verborgen beeldhouwwerk zichtbaar werd. Bij de restauratie van de deerlijk gehavende kerk heeft men den geheelen muur die waarschijnlijk in de 14de eeuw werd opgetrokken, verwijderd en het fraaie Eomaanscue portaal blootgelegd, dat e;- sedert eeu wen achter was verborgen. De Illu stration" heeft afbeeldingen» van de:i toestand vóór en na de restauratie. Overreden en gedood. Za terdagmorgen is het twee-jarig kindje van de familie J. uit Geldrop, dat te Eindhoven' tusschen de tramrails speelde, door de tram overreden. De kleine is aan de gèvolgen overleden. Schapen op de spoorbaan. De veehouder S. te Weesp zou Za- terdagachtend een kudde schapen ver weiden. Hij moest daarvoor gebruik maken van een z.g. landoverweg over de spoorbaan, even voorbij het station aldaar. Toen de dieren van hei eene land op den spoordijk waren gekomen, be viel het huil daar blijkbaar zóó goed, dat zij djen dijk niet meer wilden ver laten. Juist passeerde de sneltrein Hil versumAmsterdam. Een aantal scha pen sprong verschrikt op den berm van den dijk, doch een zevental bleef op de spoorbaan loopen, met het ge volg, dat zij door de machine vermor zeld werden. 9 De trein ondervond door dit inci dent geen vertraging. Tegen den eigenaar der schapen werd nog proces verbaal opgemaakt, omdat hij had moeten zorg dragen, dat de spoorbaan op het oogenblik, dat de sneltrein passeerde, vrij was. Ernstige yechtpartij. Te Emmen werd sinds Zondag zekere E. Huizings vermist. Zijn lijk is thans opgehaald uit het kanaal te Zwarte meer. Het'vertoonde op verschillende plaatsen verwondingen. Thans is ge bleken, dat er een ernstige veohtpartij heeft plaats gehad, naar aanleiding waarvan de politie heeft aangehou den den jongeman J. de V., die heeft bekend Huizings met een mes te heb ben gestoken. Een der steken had een der longen van het slachtoffer doorboord. Tus schen den verslagene en den dader bestond reeds ongeveer een jaar een veete. Verleden Zondag kreeg Hui zings ruzie met Sr?» ander. Toen zag De V. zijn kans schoon om met Hui zings af te rekenen. Hij heeft hem ge volgd tot het kanaal. Hier trok hij zijn mes. Om aan zijn vervolger te ont komen is H. toen in het kanaal ge sprongen oni al zwemmende den over- kanet te bereiken. In het midden van het water schijnt hij verdronken te zijn. De V. ontkent, dat hii 'hem in het kanaal gegooid zou hebben. De verslagene, die 24 jaar is, staat als zeer ongunstig bekend. De dader is 18 jaar. De dader is ter beschikking van de Justitie gesteld. Een w o e st e 1 i n g. Door de marechaussée is uit Geffen geboeid naar Den Bosch overgebracht ae land bouwer J. de H. uit Geffen. Naar aanleiding van een kleinigheid had hij zijn 16-jangen zoon dermate mishan deld, dat de jongen ineenzeeg en ge- ruimen tijd bewusteloos bleef. De woesteling vloog daarop zijn vrouw aan, zeggende ook haar te zullen ver moorden. Toegeschoten buren wisten beide slachtoffers gelukkig in veilig heid te stellen. Em sti'g auto-onge 1 uk. Za terdagnacht om twee uur is bij de Koppelsluis te Stadskanaal een auto te water geraakt. Van de inzittenden werd de heer Drenth, hotelhouder, gered, doch mevrouw Drenth uit Stads kanaal en de heer Kuipers, brandstof- fenhandelaar te Emmer-Compascuum konden met tijdig gered worden en verdronken. Auto in brand. Een verhuur der uit Koudum reed met een autoj met passagiers tusschen Schoterzijl en Lemmer. Toen de motor plotseling; slecht begon te loopen, werd er stil gehouden, om dezen na te zien, waar op de wagen na een paar knallen in brand vloog en geheel in vlammen, opging. Gelukkig konden de inzitten den zich bijtijds redden. Onder ee 11 va 1 schen naam. De politie te Beverwijk heeft, zooals reeds in het kort is gemeld, gearres teerd den directeur van het Luxor- theater, bekend en ook ingeschreven als B. Wijnkamp. Eenige dagen ge leden moei hei de politie ter oore zijn gekomen, dat de gearresteerde onder een valschen naam leefde. Ten' slotte werden de aanwijzingen zoo sterk, dat men tot arrestatie overging. De burgemeester onderwierp hem aan een verhoor. Na aanvankelijk ont kend te hebben, viel hij ten slotte door de mand. Hei bleek, dat zijn ware naam iuidde Paul Ramacher, geboren te Duisburg (Duitschlandj. Het verdere onderzoek bracht aan het licht, dat hij onder dien naam (den „waren" dus) stond gesignaleerd in het Alg. Politieblad voor liet onder gaan van zes maanden gevangenis straf wegens cliefstal, hem bij behande ling in hooger beroep opgelegd door het gerechtshof te 's-Her.ogenbo^cii! in October 1920_ had Hij z.cn onder valschen naam alhier gev t gd ca wi t als B. Wijnkaiiip verlof u- i.t- e i vo.»r den verhoop van ri. naken. Hij moet, toen hij voo.f zaken, na .r Beig.ë ics- de, zelfs op valschen naam een bewi.s van Nederland t-rschap bb.-n wet..-a te krijgen van liet ge.n.-eni,-Les.uni te Wijk aan Zee en Dum, in welke ge meente hij korten tijd verbie i' o der dat het bedrog uitlekte. De naam B. Wijn kamp bleek geen gefingeerde te zijn, unch ïnclcidaicl «le naam van iemand te Ah.,na., de overleden-is. De aangebondenx is op een of andere wijze in he; b;zi: ge komen van diens papieren. De verdachte bevindt xid: in verze kerde bewaring cn ;a! wrldr i aan de Justitie worden ove.gec.ed. Scheepstijding era. HGLLANI-AMEIUKA LIJN. LOCUMDXAR, v. dj N.-l.Ja.ctfic n. R'dam, lil te Pauaina. MARYLAND, li) van Norl'olk naar R'dam. NESSJAN, 20 Febr. v. Boston naar R'dam. VECH 1 DIJK, R'dam n. A. York 18 (7.11 n.m.) Io0 mijl Z. Yuiemia MOER.DIJR, Vanccu'. er n. R'uani 20 v. Glasgow. LOCHKA YRlNE, Sea.tie n. R'dam 20 v. Londen. BINNENDIJK, 1!) v..R'dam te New. York. VOLENDAM, R'dam n. New York, 19 v. Halifax. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. BATJAN, A'dam n. Batavia. 20 v. Suez. KRAKATAL', uitr., 18 v. Pt. Swet- tenham. GROTIUS, uitr.. 18 v. Medan. PRINSES JULIANA, uitr., pass. 19 Ouessant. JOH AN 1)E WITT, thuisr., 20 v.m. 7 uur te Genua. SOEMBA, thuisr-, 19 te Suez. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. FLANDRIA, thuisr., 21 te Las Pal- mas verwaoht. GELKIA 18 v. Buenos Aires naar A'dam. IJSELDIJK, 19 v. Aalborg n. Ham burg. ROTTERCAMSCHE LLOYD. DELI, uitr., 19 v. Suez. JACATRA, 19 v. Soerabaja n. Basseiu KAWI, 20 v. Batavia te R'dam. INDRAPOCIA 19 nam. 5 uur v. Ham burg n. R'dam. (Verb.) MODJOKERTO, 20 v. R'dam naar Batavia. PATRIA, thuisr., 20 v.m. 7 uur te Suez. TJERIMAI, thuisr., 19 v. Singapore. KERTOSONO, thuisr., pass. 20 Finis- terre. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. NIJKERK, uitr.. 19 te DelnvoabaaL Jj

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6