Babies NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 22 FEBRUARI 1926 DAG-AGENDA. Sassenheim. Maandag 22 Feb;., 's av. half acht. „Concordia": Openh. Verg. v. d. Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. Mej. Mr. Frida Katz. Koudekerk. Woensdag 24 Februari., 's middags tweezes uur en van zeven tot tien uur, Openh. School: Bazar ten bate v. h. Kerk- en Orgelfonds. Donderdag en Vrijdag van half vier tot half zes en van zeven tot tien uur. Koudekerk. Woensdag 24 Februari, 's av. half acht. Geref. Kerk: Zanguit voering door de Geref. Zangvereen. „Soli Deo Gloria". Donderdag 25 Febr., 's av. acht uur. 'Ambachtsschool, Haagweg: Ledenver gadering dezer Vereen. □onderdag 25 Febr., 's avonds acht uur. Stadsgehoorzaal: Uitvoering van het Gemengd Koor „Sursum Corda". Vrijdag 26 Febr., 's morgens elf uur. Café „Zomerzorg", Stationsweg: Verg. tot oprichting van een Bond van Pulp- verbruikers. Voorschoten. Vrijdag 26 Febr., s av. acht uur. Ned. Herv. Kerk: Samenk. Spr. Ds. J. G. Steenbeek Jr. Vrijdag 26 Febr., 's avonds acht uur. Geref. Kerk Hooigracht: Ds. Voor- steegh over „De daad", voor het Chr. "Com. v. Winterl. Dinsdag 2 Maart 's middags vier uur L. Broodfabriek (Vergaderzaal) Alg. Verg. v. Aandeelh. dezer fabriek. De avond-, nacht- en Zondag- dienst der apotheken wopdt van Maan dag 22 Febr. tot en met Zondag 28 Febr. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Bijn 8, Tel. 523. i De inleider zette nu het Indische regeeringssysteem uiteen, en wees ier op, dat de 2 schakels van Neder- landsch en inlandsch bestuur in elkaar grijpen bij: assistent-resident en Re cent. Daarna vervolgde de inleider, 'dat ÏEduard Douwes Dekker (Multatuli) reeds spoedig de misstanden op eco nomisch gebied had ontdekt en hierte gen bij' het gouvernement protest aan- teekende. Gevolg van een en ander werd, dat 'Multatuli werd ontslagen. Na 4 jaren zonder betrekking te heb ben rondgezworven, komt hij eindelijk te Brussel, waar op een zolderkamer tje bij een walmend nachtpitje het toekende en veelszin? merkwaardige boek „Max Havelaar" werd geboren. Na 'de onverkwikkelijke affaire met Je- van (Lennep te hebben uiteenge- zet, liet de inleider de verschillende typen uit het boek de revue passeeren, daarbij wijdende op de meesterlijke namen, de scherpe tegenstellingen en satirische opmerkingen. Vervolgens zette hij uiteen, welken indruk dit boek maakte en welken invloed het heeft uitgeoefend. Aan het einde komen ech ter S teleurstellingen: Ie. Multatuli zou zijn boek' niét heb ben laten verschijnen, als hem opnieuw ,eeu betrekking in Ned. Indië was aan geboden. 2e. Multatuli is het slachtoffer ge- Worden van persoonlijke intrigues, die onder de inlanders te Lebak beston den. i. 3e. Multatuli is van zijn „geliefde" hTine later gescheiden en heeft haar 'ban haar lot overgelaten. .Tevens noemde de inleider, b'elialvé de vele voortreffelijkheden van het boek, ook enkele onjuistheden, ter wijl hij in de bespreking nog verschil lende dingen toelichtte. "Uit een en ander bleek, hoe de in- jleidsr in alle kwesties „in" zat. En, [Teen zeer dankbaar auditorium was: de stille hulde voor zijn doorwrochte studie. Na de inleiding had de bespreking plaats van de wijze, waarop men vol- g'ende maand het 'le Lustrum van dezen Kring hoopt te vieren, waarbij Üch nog steeds nieuwe leden aanslui ten padres secr.: Nieuwe Rjjn 56). De heer Zandstra sloot de vergade ring' met dankzegging. Piot, Dr. H. Kamerlingh Onnes, f 'Na een korte ongesteldheid is gisteiren alhier overleden Prof. Dr. H. Kamer- jnngh Onnes, oud-hoogleeraar in de ipixiofopd^wyindelfjke natuurkunde en pudUirecteur van het natuurkundig La boratorium aan de Rijksuniversiteit al hier. Keoke Kamerlingh Onnes werd gebo ren te Groningen op"2i September i8jj3 ten bereikte dus den leeftgd van ruim 72 jaar. Hjj ontving zjjn eerste oplei ding in zjjn geboorteplaats: Van' de H. B. S. ging lig in 1870 over naar de Universiteit aldaar, waar hij den ioden J'ali 1879 tot phil. nat. doctor promo veerde na verdediging van het proef schrift: „Nieuwe bewijzen voor de as- Wenteling der aarde". Van 1871 tot 1873 had hij te Heidel- berg gestudeerd en iit 1878 was hij assistent voor Natuurkunde aan de Po lytechnische school te Delft bij Prof. Bosscha. In 1882 werd Dr. Kamerlingh Onnes benoemd tot hoogleeraar in de Proef ondervindelijke Natuurkunde aan de Rijksuniversiteit alhier als opvolger van Prof. Rijke. Den 1 iden-November aan vaardde hö zijn ambt met een rede over ',jDe beteekenis van het kwantitief on derzoek in de natuurkunde". Tegelijk werd hij' directeur van het Natuurkundig Laboratorium alhier. Dit paboratorium was toen weinig uitgebreid Sn de jonge hoogleeraar ving dadelijk aan de inrichting te verbeteren en te hervormen. - Door zjjn uitgebreide kennis, zijn bij zonder organisatievermogen heeft hjj t Leidsch Laboratorium tot zulk een hoog te gebracht, dat het aan de spits staat Van alle laboratoria op. dit gebied. In 1908 heeft Prof. Kamerlingh On nes het laboratorium geheel g 'specia- liseerd op het vloeibaar maken van gas sen en op de onderzoekingen van do lage temperaturen. Het ontdekken van vloeibaar helium heeft aan zijn naam in de wetenschappelijke wereld grooto .vermaardheid gegeven en met hem cok aan zijn laboratorium. In Sept. 1924 moest hij wegens het bereiken van den 70-jarigén leeftijd als hoogleeraar aftreden en zijn werk voor ieen deel' overdragen aan zijn leerlingen De Haas en Keesom, slechts voor een deel' echter. Hjj is er tot voor kort?n tijd in blijven werken en wijdde zich vooral aan de instelling tot opleiding van instrumentmakers door hem opge richt. .Deze zou dezer dagen haar 25- iarig bestaan herdenken en zeker zou hij daarbij gehuldigd zijn. Het deal hem goed, dat ook de prac- jijk van zijn onderzoekingen steeds meer ging profiteered Daarvan getuigt de Ned. vereeniging voor koeltechniek, waarvan hij vader was en het „Instituut interiiaticnaal du Froid" waaraan hjj medewerkte. Ook was hij op verschil lende „koude congressen" aanwezig, 't laatst nog in 1924 te Londen. Ter gelegenheid van zjjn 40-jarig ambtsjubileum is hem door de aan bieding van een Gedenkboek een groote internationale hulde gebracht. Trou wens aan huldebewijzen heeft het dezen geleerde nimmer ontbroken. Lang ge leden verwierf hij den Nobelprijs reeds. Voorts was hjj lid van de Academie van Wetenschappen, lid van de Parjjsche Academie en van vele andere geleerde genootschappen. De Universiteit te Berlijn en vele andere buitenlandsche universiteiten verleenden hem het .«eredoctoraat, ter wjjl de Nederlandsche regeering hem begiftigde met het Kommandeurskruis en de Orde van Oranje Nassau en den Ned. Leeuw. De teraardebestelling zal plaats heb ben op Donderdag a.s. op de Ned. Herv. begraafplaats te .Voorschoten. Burgerlijke eland. Ondertrouwd: E. Pot, jm. 24 j. en C. M. Hardebol, jd. 24 i.; G. Del- meer jm. 32 j. en A. v. Helden jd. 31 j.; S, A. N. van Gemeren jm. 28 j. en A. Ligtvpet jd. 25 j'.; F. Kriék, jm. '26 j. en A. 'Bosman, "jd. 26 'j.j J"17. G. 'Rïghart v. Gelder jm. "33 j. en F. C. Kooien, jd. 29 j.; J. Seller, jm. 27 j. en H. Plug, jd. 24 jaar. - Mej. v. E. vermiste gisteravond na een bezoek aan een café baar hand- taschje, dat zij op een tafeltje had la ten liggen en dat o.m. een portemon- naie met circa f 5 bevatte. Als verdacht van dezen diefstal is aangehouden zekere N. Op den Hoogewoerd Is gistermid dag de 14-jarige H. E., met zijn rij wiel geslipt en gevallen, waarbij hij terecht kwam onder een juist passee- renden wagen. De jongen bezeerde zich ernstig aan een been, doch kon nog loopende zijn weg vervolgen. Het rijwiel was onbruikbaar gewor den. Ten nadeele vaa een brievenbe steller is vanaf bet binnenplein van het Telegraafkantoor aan de. Boom- markt een rijwiel ontvreemd. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen 274 volwassen perso nen, en 6 kinderen. Totaal 280. BINNENLAND. Bfrrfgn Kameron.tbin.ding en Historie. In het licht der Geschiedenis, zegt „De Zeeuw" is Kamerontbinding ten onzent nooit geweest ten gunste Tan wie er op vlasten. Toen in 1866, na de aanneming van de motie-Iveuchenius, het conservatie ve kabinet Heemskerk-Van. Zuylen den Koning had geadviseerd de Kamer te ontbinden, werd dat door de con servatieve partij toegejuicht. Zij meen de er door die ontbinding bovenop te zullen komen. De verkiezingen brach ten evenwel het tegendeel van de ge- wenschte uitkomst: de conservatieven bleven in de minderheid, en het kabi net stierf in 1868 na een tweede Ka merontbinding, met hetzelfde doel ge provoceerd, een roemloozen dood. Toen in 1885 de Anti-Revolutionaire Kamerclub' de non-possumus-politiek weigering van saamwerking met het ministerie Heemskerk-v. Does zoolang in de onderwijs-quaestie geen recht was geschied aankondigde en die in 1886 herhaalde, waardoor zij den minister voor het dilemma: aftre den of Kamerontbinding stelde, be sloot Z. M. de Koning op advies van hét kabinet tot Kamerontbinding. Er was blijdschap in de antirevolutionai re partij; nu zou men van het doodb punt afkomen. Edoch de uitslag was een tegenvaller: de A.R. partij verloor en de Liberale partij kwam terug in versterkte meerderheid. Toen in 1894 het liberale ministerie Tak zich in de behandeling van een wetsontwerp tot kiesrechtuitbreiding tegengewerkt zag, besloot het, na aan neming van het destructieve (het ont werp afbrekende) amendementDe Meijier, de Koningin Regentes te ad- viseeren tot Kamerontbinding, tenein de langs dien weg de vereischte meer derheid voor zijn plannen te verkrij gen. De Kamerontbinding en de daar op gevolgde verkiezin'gen hadden on danks de agitatie van radicalen, so ciaal-democraten en rechtsclie Takki- anen een tegengestelden uitslag, zoo- dat het ministerie-Tak moest aftreden. Van alle drie dezer Kamerontbindin gen geldt dat zij den partijen, die er 't meest op gesteld waren, „de kous op den kop" brachten. In 1866 aan de con servatieven; in 1886 aan de antirevo lutionairen; in 1894 aan de radicalen. Ligt hier somwijlen een aanwijzing in om de sociaal-democraten in over weging te geven, niet te luid op Ka merontbinding, waar zij overigens nogal heet op zijn, aan te dringen? Patrimonium." Het Ned.Werkliedenverbond, dat volgende week te Amsterdam in jaar vergadering bijenkomst, telde op 1 Januari j.l. 189 afdeelingen met 12.562 leden, tegen 195 afdeelingen en 12.538 leden op 1 Januari 1925, zooals bl^jKT uit het jaarverslag van genoemd Ver bond in liet laatste nummer van het blad „Patrimonium." Het aantal vrouwelijke leden is nog zeer gering en steeg in het laatste jaar van 179 tot 201. Het aantal buitenge^ wone leden en begunstigers liep iets terug. Het aantal coöperaties van ^Patri monium" uitgaande, bleef gelijk, n.l. 22, terwijl het getal ziekenfondsen van 81 op 79 'daalde en het aantal rechts kundige bureau's van 19 op 23 kwam. Vakteekenscholen bleef 9 en de afdee lingen of daarvan uitgaande vereeni- gingen voor volkshuisvesting 70. In het uitvoerige verslag worden v. 'de werkzaamheden op verschillend terrein een overzichtelijk beeld gege ven. BUITENLAND. DE FRANSCHE FINANCIEELS CRISIS. 22e Senaatscommissie neemt het ont werp aan. De financièele commissie van den Franschen Senaat heeft de belasting op den uitvoer, welke door de Kamer was aangenomen, aanvaard, en daarna een motie, strekkende tot terugzen ding van het financieele ontwerp naar de Kamer verworpen. Ten slotte nam de commissie op verzoek der regeering met 22 stemmen voor en 8 onthoudin gen de belastingen op de betalingen, welke door de Kamer was verworpen, aan. Een bericht van gisteren meldt, dat de financieele commissie van den Se naat het financieele ontwerp in zijn geheel aangenomen heeft. OOSTENRIJK EN ITALIË. Het incident gesloten. Het algemeen bestuur van de Groot- Duitsche partij in Tirol eischt van de Oostenrijksclie regeering, dat zij de kwestie van Zuid-Tirol voor den vol kenbond brengt. Het protesteert tegen de bewering, dat de Tiroolsche kwestie een hinnenlandsche aangelegenheid van Italië is. De „Popoio dTtalio" meldt: Daar hondskanselier Ramek bevredigende verklaringen over zijn jongste rede over Tirol heeft gegeven, beschouwt Mussolini het incident als gesloten. DE VALSCHE BANKBILJETTEN. Bethlen's positie wankel. De Hongaarsche bladen constateeren algemeen, dat ieder vooruitzicht op een vergelijk tuschen het Kabinet-Bethlen en de oppositie is verdwenen. Binnen kort kan dan ook een ernstige parle mentaire strijd worden verwacht, in dien de regeering zulk een strijd, al thans door verdaging van het parle ment niet uit den weg gaat, waarvoor- ernstige plannen schijnen te bestaan. De rëgeering had aan de oppositie eenige voorstellen betreffende een eventueel e reconstructie der regeering gedaan, doch deze zijn door de opposi tie van de hand gewezen, daar zulk een reconstructie der regeering niet de verlangde systeemwijzigiiig zou brengen, die door de oppositie als on ontbeerlijk voor de liquidatie van het valsche-muntersschandaal wordt ge acht. De oppositie staat er namelijk op, dat Bethlen definitief vaa het politie ke tooneel verdwijnt, en dat dan eerr gematigd conservatieve regeering zal worden gevormd, welke in geenerlei betrekking tot de valsche munters staat. Voorts wordt door de oppositie ge- ëi9cht, dat de constitilutioneele vrij heden in Hongarije zullen worden her steld en dat aan de verschillende ne- venregeeringen definitief een eind zal worden gemaakt. Deze voorwaarden der oppositie wer den door de regeering evenwel onaan nemelijk geacht, zoodat de onderhan delingen definitief werden afgebroken. Een rustige Zondag. Daar de rechts-radicalen hadden af gezien van het houden eener demon stratie ter huldiging van Horthy en de door de sociaal-democraten aangekon digde tegendemonstratie door de poli tie verboden was, is de dag van heden rustig verloopen. Wel was een sterke politiemacht op de been, doch deze be hoefde niet handelend op te treden. Het wassen der Duitsche rivieren. Tengevolge van de aanhoudende re gens der laatste dagen is de Lahn buiten zijn oevers getreden, zoodat een groot gedeelte van de oeverteneinen reete onder water staan. Verschillen de verbindingen zijn reeds a fgesne- den. De zijrivieren van den Beneden-Rijn zijn de laatste dagen snel gestegen, zoodat het verkeer in de laagvlakte op nieuw gedeeltelijk verbroken is. Door de stijging van de Roer hebben de Ber- gische buurtspoorwegen hun bedrijf moeten staken evenals verschillende autodiensten. Te Muehlheim a. Roer staat de pro- menadeweg voor het stadhuis onder water. De electriciteitsfabriek aldaar heeft evenals een vorigen keer het be drijf moeten stilleggen. Ter plaatse waar de Roer in den Rijn uitmondt, stijgt het water 6 c.M. per uur, RECLAME. ifi'.-i.i hebben vaak last van een gesmetten of ontstoken huid. Dit is dadelijk te verzachten en spoedig te genezen door Doos 30 ct, PUROL Te Elberfeld wast de Wupper op angstwekkende wijze. In den Anger is in den afgeloopen nacht het water eveneens sterk gestegen. Te Rahm hij Engermünde staan aile kelders reeds sedert twee dagen onder water. Uit Dusseldorf wordt gemeld, dat door de regens, die soms veel van een wolkbreuk weg hadden, het grondwa ter reeds groote streken in de Rijn- laagvlakte onder water heeft gezet. KORTE BERIOHTEN. In Griekenland is een buitenge wone krijgsraad ingesteld; in een pro clamatie, wordt de bevolking gemaand alle verboden wapens in te leveren, uitgebreide maatregelen zijn getroffen tegen de actie der oppositie. De onderhandelingen van Joego slavië te Washington, tot regeling der schulden, hebben een gunstig verloop. In Roemenië blijken de gemeen teraadsverkiezingen tegen de (iiberalé) regeermg uit te vallen. Een Lithausche compagnie is Po len binnengerukt en heeft zich op Poolsch grondgebied ingegraven. De socialistische partij en vak verbond in België roepen in een ma nifest de arbeiaers op tegen de „re actie" (het fascisme.) Renaudel de socialistische leider, werd te Toulouse door een vijande lijke menigte aangevallen, die hem ver weet, zijn verkiezingsbeloften niet te zijn nagekomen. De politie moest hem m bescherming nemen. Deze week zal een Belgisch ge volmachtigd gedelegeerde naar Mos kou vertrekken om met de sovjet-re geering te gaan confereeren over hét hervatten der diplomatieke en andere betrekkingen met Rusland. In het spionnageproces te Lenin grad zijn 15 beklaagden ter 'dood ver oordeeld en 34 tot gevangenisstraffen tot 10 jaar. Slechts één beklaagde is vrijgesproken. De spionnage had ten gunste van Estland en Engeland plaats. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Drietallen: Te Haarlem J. J.H, Been, Nw. VenepDr. W. Lodder ta Doorn; L. D. Poot, Amsterdam; II. H. E. Beker te Gorsel; J. A. van Selms, Nijmegen; J. J. van der Wall te Breda. Beroepen: Te Papendrecht: J.E. Klomp te Oldebroek. Aangenomen: Naar Leiderdorp H. Mondt te Njjega en Elahuizen. Naar Heerlen (stad): D. Tromp te Lemela (Overijsel. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Sellingen (Gr.), H. J. Kouwenhoven Jr., cand. te Leiden, CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Zwaagwesteinde, N. Gruppen, te Vlissingen. Ds. Js. van dei Linden, f In den nacht van Vrijdag op Zaterdag te half 3 is zacht en kalm ontslapen Ds. Ja. van der Linden, emeritus-predikant van de Geref. Kerk van 's Gravenhagg Het bericht van het overlijden van de zen beminden Dienaar des Woords zal in ruimen kring met ontroering ver inomen zijn Jacobus van der Linden werd geboren 9 Juli 1852 te Dubbeldam. Hu ontving zijn opleiding op een kostschool te Nieu wen! rjk ieii studeerde daarna aan da Theol. School te Kampen, waar hij in Juli 187J. zijn candidaatsexamen aflegde Hij werd beroepen, o.a. door de ge meenten Alkmaar en Zutphen, doch nam het beroep naar het dorpje Westmaas aan, waar hij, na bevestigd te zjjn door zijn zwager, Ds. A. H. Gezelle Meerburg vau 's Gravendeel, i Nov. 1874 zijn in trede deed met een predieatie over 2 Cor. 4:3. Twee en een half jaar mocht hjj daar met grooten zegen arbeiden; da gemeen te groeide snel in dien tijd. In 1877 ver trok hij naar Bolsward, het volgend jaar naar Leiden als opvolger van Ds. J. H. Donner Sr. Slechts kort. hoewel m:t veel ze^jn,, was Ds. v. d. Linden in de Sleutelstal werkzaam; een ernstige ongesteldheid onttrok hem voor geruimen tijd aan zjjn arbeid, en op raad van wplten Prof. Wie- lenga, mam inj een beroep, aan naar Heusden (in 1880). In 1882 werd Ds. v. d. Linden beroe pen te 's Hertogenbosch- hij stond hier op het tweetal met wijlen Pr. H. Ba vinck. Beiden hadden evenveel stemmen zoodat het lot moest beslissen. Dit viel op Ds. v. d. Linden en deze had geen vrijmoedigheid om te bedanken. Elf jaar lang mocht Ds. v. d. Linden met groote krachtsontplooiing te Den Bosch arbeiden, wat te verwonderlijker was, omdat hjj nog zwak was. Wijlen Tbr Mr. A. F. de Bavornin Lohman behoorde hier tot zijn getrouwe kerkgangers en medearbeiders. In 1803 ontving Ds. v. d. Linden, tege lijkertijd twee beroepen; naar de Ker ken van Rotterdam A en 's Gravenhage, waarvan het laatste d»or hem' werd aan genomen. De omstandigheden in Den Haag wa ren destijds zeer moeilijk, want Ds. Wis se had er juist scheuring teweeg ge bracht ter oorzake van de vereeniging der Chr. Geref. Kerk met de Nederd. Geref. Kerken en stichtte er een Chr. Geref. Kerk. Dank zij den arbeid van Ds. v. d. Linden werden deze moeilijkheden sgoer Radio-Programma, Wat er vanavond te hooren ts. 3.NSF. Kinderuurtje door Ant. van Djjjk. 5.20 (Brussel, 265 M.). Concert. 5.20 (Hamburg, 395 M.J Lezingen. 5.2Q (Frankfort, 470 M.) Lezingen, enz. 5.20 (Bremen, 300 M.J. Lezingen. 5.20 (Hannover, 395 M.J. Lezingen. 5.35 (Daventry, 1600 M.J. Kinder uurtje, zang, lezing, muziek. 5.35 (Londen, 365 M.). Kinderuurtje zang, lezing, muziek. 6.20 (Berlijn, 505 M.J. yerschillende lezingen. 6.20 (Parijs, Eiffel'xren, 2650 M.). Lezingen en orkestmuziek. 7.(Hilversum, 1050 M.). Radio kwartiertje, aangeboden door de N.V. Philips-Radio. Lezing door den heer R. Swierstra. 7.05 (Miinchen, 485 M.J. Concert. 7.20 Alle Engelsche stations. Tijdsein nieuws, toespraken, L -8.„en. 7.20 (Hamburg, 395 M.). Muziek. 7.20 (Stuttgart, 445 M.J. Concert. 7.30 (Hilversum, 1050 M.J, Politiebe richt, weerbericht. 7.45 (Hilversum, 1050 M.). Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 7.45 Alle EngeL-Le ztztions. Muziek. 7.50 Königswusterhausen (1300 M.J Concert 7.50 (Berlijn, 505 M.J. Concert. 7.50 (Frankfort aan de Main, 470 M.) 7.50 (Münster, 410 M.J Concert of lezing. 7.50 (Ziirich, 515 M.J. Concert of voordracht. 7.50 (Parijs, Eiffeltoren, 2200 M.J. Concert. 8.(Rome, 425 M.J. Concert. S.io Hilversum. „La Bohème", van Puccini. Met medewerking van H.D.O.- orkest en -koor, onder leiding van Chr. de Vos. 8.20 (Londen, 365 M.J. Concert en lezingen. 8.20 (Daventry, 1600 M.J. Concert en lezingen. 8.20 (Hamburg, 395 M.J. Concert. 8.20 (Bremen, 330 M.J. Concert. 8.20 (Hannover, 296 M.J. Concert Concert of voordracht. 8.35 (Brussel, 265 M.J. Concert, on derbroken door nieuws. 8.50 (Madrid- 392 M.J. Concert. 8.50 (Parijs, 1750 M.J. Concert. 9.20 (Parijs, 345 M.J. Concert. 10.(Hilversum, 1030 M.J Uitzen ding van persberichten enz. door liet persbureau Vaz Dias. 10.20 Alle Engelsche stations. Tijd sein, weerbericht, nieuws, enz. dig overwonnen en kwam de Geref. Kerk er tot grooten bloei. Op Hemelvaartsdag 1893 deed Ds. v. d. Linden in de toeninal.ge Wagenstraat kerk intrede met een preheat' over Efeze 122 en 23, nadat hij door zijn collega, wijlen Ds. Doorn, was bev s tigd. Zeven en twintig jaar heeft Ds. v. d. Linden met groote trouw e:i toe Vij (ding zijn werk in Je residentie verricht. Hier was hij ten vpile op zijn plaats en gemeente eu Leraar waren met nauwe banden aan elkaar verbonden. Ds. v. d. Linden was een welsprekend Isun.-'pr - denaar, met iets dichterlijks in zijn wijze van voordracht, en tevens een zorgyui dig herder. Hij was een beininh-ehj-o persoonlijkheid en deed in st ltve i goed aan de armen. Hij was consarvn- »iei in den goede. 1 z.11 den Woord?, doordat hij de gerat nte st .Js to niep:- „Houdt wat gij hebt' en haar w iar- tchuwdc voor de dwaling, di i 1 ah r- lei vorm de waarheid ocdreig.. Doen niet minder had hij een open oog voor (le behoeften van Jen tegenwoordig .11 tijd en van zijn vooruitziend™ blik ge tuigt ook, dat, dank zij zijn initiatief, reeds in 1896 de mooie Oosterkerk ge bouwd wera ,die 1200 zitplaatsen b> ivat en in de plaats kwam van de Wu- genstraatkerl: met 400 zitplaats n. Van den blo'ei der Geref. Kerk ij s Gravenhage getuigt oou, dn. 111 1900 (ie Kerk in de Bazarlaan door de Nooz- «lerkerk en in 1913 de Nobelstraat- Jterk door de Nieuwe Zuilerkerk word vervangen; telkens kwam ia de plra.s van de oude een kerk, dia 2 a 3 maal zoo groot was. Ook aa.n de plannen van (le Westduinkerk heeft Ds. v. d. Lin den nog mogen meewerken. Verschillende beroepen werden in (Den Haag door Ds. v. d. Linden afge wezen, aisook een benoeming tot gees telijk verzorger aan het Chr. Sanato rium voor zenuwlijders te Zeist. Na 46 dienstjaren legde hjj in Sep tember 1920 om gezondheidsredenen het predikambt neer, met een predieatie in de Oosterkerk (y/er Hebr. 10:234: „Laat ons de onwankelbare belijdenis (Ier hope vasthouden". Op 2 Nov. 1924 herdacht hjj in de zelfde Kerk zjjn gouden jubileum met een predieatie over Deut. 3326, 27. 28a en 29a: „Een onvergelijkelük God en een onvergelijkelijk volk". Hij, die »ok zelve was een Mozesfiguur hij was een man des gebeds, die de Ge meente op het hart droeg riep het toen de avondschaduwen zioh lengden over znn leven, met den Godsman de» Ouden Verbonds uit: „Wie is aan onzen God gelnk?" Bij gelegenheid van znn gouden ju bileum werd Ds. v. d. Linden bevor derd tot Officier in de Orde van Orainje Nassau. Na dien keer heeft hfj nog e«n maal het Woord bediend, nJL op den avond van den Eersten Kerstdag 1924. Ds .v. d. Linden heeft veel genverd voor Patrimonium en het Chr. Onder wijs; ook was hjj een man met een blik die ver over onze grenzen reikte. Hjj reisde veel; o.a. is hij met Ds. Fering» in Perzië geweest, terwijl hij in 1909 een. studiereis maakte naar Palestina, j

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2