CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 6e JAARGANG DONDERDAG 18 FEBRUARI 1926 NUMMER 1751 ABONNEMENTSPRIJS BUREAUHooigracht 35 Tel' <27S' p«slêir« 58936 Trfidrn Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Gewone advertentiën per regel 22'/, cent Ingezonden Mede deelingen, dobbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Franco per post per kwartaal I 2.90 Oit nummer beslaat iiil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Een reclame-voorstel. De Sociaal Democratische Kamer fractie heeft tot den voorzitter dor Tweede Kamer het Verzoek gericht de Kamer bijeen te roepen ter behande ling van een voorstel der fractie om aan H. M. de Koningin te verzoeken tot Kamerontbinding over te gaan. Het motief voor dit verzoek is dui delijk aangegeven in een hoofdartikel van „Het Volk." Het is de vrees dat het Kabinet Go- lijn toch nog zal teriigkeeren en dat de rechtsche samenwerking toch nog weer zal worden hersteld. Op een heel landige manier zoo, be toogt het blad, wordt met name van R.K. en van A.R. zijde de terugkeer van Minister Colijn voorbereid. Men zegt wel dat het in de gegeven omstan digheden niet gewenscht is en dat de antirevolutionaire partij geen trek heeft om nog langer voor kop van Jut te spelen, maar deze beweringen die nen tot niet anders dan om later, al9 Colijn toch aanblijft te kunnen zeggen dat dit een nieuw offer van hem is op het altaar des vaderlands. En daarom: „wil men den ergerlijken terugkeer van den door de groote meerderheid des volks verafschuwden reactionair Colijn voorkomen" dan is er slechts één uitweg: Kamerontbin ding. Uit deze aanhalingen is wel duide lijk wat men bedoelt. Als alles rustig is kan de S.D.A.P. niet tieren. Over de houding van de partijleiding, die wekenlang gesoebat heeft om met de Roomschen een Ka binet te mogen vormien is men het lang niet algemeen eens en daarom is wat opwinding noodzakelijk. Natuurlijk is de Soc. Dem. Kamer fractie verstandig genoeg om te be grijpen, dat Kamerontbinding in cle gegeven omstandigheden geen zin heeft en dat zulk een ontbinding in elk geval niet kan worden afgedwongen. Maar dat is geen bezwaar. Als maar weer eens agitatie kan ge wekt worden als men weer eens een extra-gelegenheid heeft om zijn fiolen van gramschap over het hoofd van „den verafschuwden reactionair Co lijn" uit te storten, dan is het beoogde doel reeds bereikt. Het voorstel tot Kamerontbinding heeft geen andere beteekenis, dan dat het een propagandamiddel is voor de S.D.A.P. Het is een reclame-voorstel zonder meer. STADSNIEUWS. Qemeenteraad De Raad dezer gemeente is tegen a.s. Maandag des nam. te 2 uur bijeen geroepen ter behandeling van de vol gende onderwerpen: 1. Benoeming van een Commissaris der Gemeentelijke Bank van Leening. 2. Benoeming van eene Regentes van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis 3. Benoeming van een Stads-genees- heer, voor het tijdvak 15 Augustus '25 15 Augustus 1926. 4. Benoeming van een Stads-Genees- heer, voor het tijdvak 1 Januari 1926 1 Februari 1927. 5. Benoeming van een Stadsgenees heer, voor het tijdvak 1 Februari 1926 —1 Februari 1927. 6. Benoeming van een leeraar(leera- res in de oude talen aan het Gymna sium. 7. Praeadvies op het verzoek van Dr. N. J. Beversen, om ontslag als Rector van het Gymnasium. 8. Praeadvies op het verzoek van A. Cattel, om eervol ontsalg als onderwij zer bij het openbaar vervolgonderwijs. 9. Voorstel tot verhuring van het. perceel Terweepark No. 8 ,aau Ir. J. M. Rademaker. 10. Voorstel tot verhuring van de perceelen weiland in den Cronesteyn- polder, Sectie M. Nis 3995, 3996 en 4003 aan H. C. Voorsluijs. 11. Voorstel inzake de verhuring van het Notarishuis aan den Burcht, aan de vereeniging van Leidsche Notaris sen. 12. Voorstel tot openbaren verkoop van op de Stadstimmerwerf aanwezige buiten gebruik gestelde en onherstel bare voorwerpen en materialen. 13. Voorstel tot aanvaarding van de voorwaarden, waaronder door Gedepu teerde Staten vergunning is verleend voor den aanleg en de exploitatie van een hoogspanningslijn ten behoeve van de levering van electriciteit in de gemeente Noordwijkerhout (buurt schap „de Zilk"). 14. Voorstel om Burg. en Weth. te machtigen tot H. M. de Koningin het verzoek te richten, het maximum aan tal patiënten, dat in de beide pavil joens voor vrouwelijke en mannelijke jeugdige idioten van het krankzinni gengesticht „Endegeest" mag worden verpleegd, tijdelijk te vermeerderen. 15. Voorstel: a. tot overname in eigendom bij de gemeente van verschil lende thans gedempte en aan den Rijnsburgerweg verheelde gedeelten sloot ten Noord-Oosten van dien weg; b. tot overname in eigendom bij de gemeente van een strook grond, gele gen ten Noord-Oosten van- en bereids verheeld aan den Rijnsburgeweg, Sec tie P, No. 10 ged.; c. tot aankoop van verschillende ten Noord-Oosten en ten Zuid-Westen van den Rijnsburgerweg gelegen en aan dien weg verheelde strooken grond. 16. Praeadvies op het verzoek van de Leidsche Duinwater Maatschappij, om vergunning tot het aanbrengen van verschillende wijzigingen in hare machinale installatie en in haar bui zennet. 17. Voorstel tot het geven van nam- men aan eenige straten en aan de tij delijke brug over de Maresingsigracht. 18. Voorstel tot verlenging van den termijn van ontruiming van verschil lende onbewoonbaar verklaarde per ceelen. 19. Praeadvies op het verzoek van de afd. Leiden van de vacantiekolonie „Naar Buiten", om toekenning van een subsidie in de kosten van uitzending van kinderen naar een vacantiekolo nie. 20. Praeadvies op het verzoek van de afd. Leiden van het R. K. Huisvestings comité, om verhooging van het maxi mum van de aan haar toegekende sub sidie in de kosten van uitzending van kinderen naar een vacantiekolonie. 21. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de uitbrei ding van den inventaris van den Wa- renkeuringsdienst in het district Lei den. 22. Voorstel: a. tot vaststelling van het voorschot op de vergoeding voor 1926, bedoeld bij art. 101 der Lager On derwijswet 192Ó, aan de besturen van verschillende bijzondere scholen; b. tot uitbetaling van het sub a be doeld voorschot in drie zooveel moge lijk gelijke termijnen. 23. Voorstel tot onveranderde hand having van de verordening van 13 Juli 1925, regelende de heffing van school geld voor het Lager Onderwijs. 24. Voorstel tot aanvaarding van de schenking van den heer D. J. J. de Koster, ten behoeve van den aanleg van een wandelpark en tot het naar aanleiding daarvan in het leven roe pen van een stichting, genaamd „Fonds voor aanleg, onderhoud en beheer va Wandelparken", alsmede tot vaststel- stelling van de statuten dier stichting. 25. Voorstel tot het aangaan van eer. overeenkomst, betreffehde de levering van electriciteit aan de gemeente bos koop door de Stedelijke Electficiteits- fabriek te Leiden. 26. Voorstel: a. tot het aangaan van een 2-tal geldleeningen bij het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds; b. tot verlaging van den rentevoet van de leening gesloten bij het Eigen Pensioenfonds voor de Europeesche Burgerlijke Ambtenaren in Ned. Indiè, ingevolge raadsbesluit van 25 Januari 1925; c. tot aflossing van het restant der 5V2 pet. obligatieleening, aangegaan krachtens raadsbesluit van 14 Aprii 1919; d. tot vaststelling van den desbetref- fenden begrootingsstaat. 27. Voorstel: a. om aan de aan de ge meente verschuldigde annuiteiten voor een 6-tal premiebouwplannen, vanaf 1 April 1926 te berekenen, met inachtneming van een rentevoet van 5 pet.; b. om Burg. en Weth. te machtigen ter uitvoering van het sub a genoemd besluit het noodige te verrichten; c. tot vaststelling van den desberef- fenden begrootingsstaat. 28. Voorstel inzake de goedkeuring van eenige door Burg. en Weth. geno men maatregelen in verband met de arbitrale uitspraak in het geschil tus- schen de vereeniging „Tuinstadwijk en de aannemers van haar eerste bouwplan. 29. Verordening, betreffende hei ver- leenen van ontslag aan onderwijzeres sen, wegens het aangaan van een hu welijk, en aan onderwijzers en onder wijzeressen, wegens het bereiken van een bepaalden leeftijd. Prof. Dr. D. Plooy. Bij Kon. besluit van 15 dezer is het besluit van den raad der gemeente Am sterdam, houdende benoeming van Dr. D. Plooy, te Leiden, tot buitengewoon hoogleeraar in de uitlegging van het Nieuwe Testament en de Oud-Christe lijke letterkunde aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, bekrach tigd. Beroepen. De heer M. van Wijk, theol. cand. alhier ontving een beroep naar Kollu- merpomp (Fr,). Een Bond van Puipverbruikers. Sedert lang werd de behoefte ge voeld aan een ernstige actie tot verde diging van de belangen van puipver bruikers. De condities van de pulp- contracten zijn bezwarend voor den verbruiker; de uitvoering van de con tracten geeft algemeen aanleiding tot klachten; de prijzen zijn te hoog; de bepaling dat de pulp geleverd wordr af fabriek werkt zeer ongunstig voor den verbruiker; veelal is het waterge halte van de pulp te hoog. Daarbij komt nog, dat de agenten zoo aan de fabriek zijn gebonden, dat zij alleen met belangen van de fabriek rekening kunnen houden. Feitelijk staat de pulpverbruiker voor het oogen blik onmachtig tegenover de fabrieken Verscbilende pogingen tot nog toe in het werk gesteld om in dien toestand verbetering te brengen vermochten niet de macht der fabrieken en van bet leger harer agenten te breken. Wij vernemen, dat zich nu te Leiden een voorloopig Comité heeft gevormd tot bevordering van de belangen van pulpgebruikers. Dit Comité bestaat o.m. uit afge vaardigden van de volgende vereeni- gingen: De Bond van Melkhouders, De Bond van Kaasproducenten, De R K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond, De Chr. Boeren- en Tuindersbond, De Holl. Mij. v. Landbouw. Het Comité heeft besloten over te gaan tot oprichting van een Bond van Puipverbruikers, die zijn werking over het gebeele land zaï uitstrekken. De oprichtingsvergadering zal plaats hebben op Vrijdag 26 Februari a.s. om 11 uur te Leiden in de groote zaai van Café „Zomerzorg" (tegenover het sta tion). Op deze vergadering zal Dr. Lo- vink, lid der Tweede Kamer, hande len over het doel van dé op te ricliten Bond, terwijl Mr. Dr. C. M. A. R. van Roy, advocaat te Leiden, de opzet en de werking ervan zal toelichten. Het voorloopig Secretariaat is ge vestigd te Leiden aan de Oude Vest No. 13- Alles duidt er op, dat hiermede een ernstig offensief van de puipverbrui kers is ingeaet. De puipverbruikers zelf hebben het nu in hoofdzaak in hun handen of het tot de overwinning zal leiden. Sterk vereenigd, vertegenwoordigen zij stellig een economische macht, die tegenover die van de producenten kan opwegen. Naar wij vernamen wordt het initia tief van het voorloopig Comité alge meen met vreugde begroet. Het Comité meent dan ook op de medewerking van alle puipverbruikers te mogen re kenen. Splinter's Rebus. Dinsdagavond had in tegenwoordig heid van de Pers de verloting der prij zen' plaats onder de goede oplossingen van Splinter's Rebus. Het aantal inzendingen van goede oplossingen was evenals vorige jaren legio, zoo ook van verscheidene schit terende ontwerpen van patronen voor Tapijten en Vloerzeilen, wat de taak van degenen die met de bccordee- ling belast waren niet vergemakke lijkte. Evenwel werd met algemeene stemmen der beoordeelaars besloten de prijzen uit te reiken aan hen, wier namen vermeld staan in Splinter's advertentie voorkomende in dit num mer, waarop wij Uwe aandacht vesti gen. Wij wensclien de firma Splinter met deze mooie reclame veel succes, en houden er ons van overtuigd, dat ve len naar een volgende rebus uitzien. Protestvergadering. Uitgaande van de afdeelingen Leiden van de Ver. van Staatsburgeressen, den V.D.B., de S.D.A,P, de D.P. en van het Ned. Onderw. Genootschap en den Bond van Ned. Onderwijzers, is gister avond in het Volkshuis een openbare protestvergadering gehouden tegen 't voorstel van B. en W. om aan de ge huwde en huwende onderwijzeres on gevraagd eervol ontslag te verleenen. Sprekers op de zeer matig bezochte vergadering waren de raadsleden Mevr. van Itallievan Embden (V.D.ï en de heeren Verwey (S.D.A.P.) en Witmans (Dem.) alsmede de heer La- mers als onderwijsspecialiteit. De beer Verwey begon met eenige opmerkingen te maken over de huidi ge verwording van het parlementaire stelsel, welke door den heer Charles Benoist in zijn den vorigen dag gehou den rede was geweten aan het alge meen kiesrecht, wat spr. uiteraard niet met hem eens was. Vervolgens kwam spr. tot de onder wijswet 1920, die hij een goede demo cratische wet noemde en die z.i. een vrucht was der revolutionaire situatie in 1918 Daarna is gekomen de bezuinigings- pplitiek del* thans demissionaire regee ring, waaronder inzonderheid het on derwijs geleden heeft. Een dezer be zuinigingsmaatregelen is ook het ont slag van de gehuwde of huwende on derwijzeres. Het argument, dat er zooveel onder wijzers zonder betrekking zijn. wijst spr, af,- reeds hierom omdat dit de schuld is der regeering, die het aantal leerlingen per onderwijzer heeft ver hoogd. Bovendien gelooft spr. niet dat deze maatregel het aantal werkloozen beduidend zal verminderen, er is im mers in Leiden niet één gehuwde om derwijzeres (waar vecht men dan te gen?) Dat vele onderwijzeressen ook na hun huwelijk in functie wenschen te blijven, is volgens spr. niet om finan- cieele redenen, maar uit een gevoei van roeping, alzoo is hier het onder wijs mee gediend. Practische bezwaren tegen dit voor stel zijn: de mogelijkheid, dat een on derwijzeres gehuwd is of huwt met 'n werklooze; de onderhoudsplicht vol gens de armenwet; het in de handwer ken der vrije liefde (wat spr. zoo erg niet vindt, maar de rechtsche regee ring wel!) de vrijheid van bet individu Mevr. van Itallievan Embden wees er op, dat de Chris u-Historische -taais man de Savornin Lohman heeft ver klaard, dat het in strijd met het chris telijk beginsel is van de souvereiniteit in eigen kring, de gehuwde ambtena res te ontslaan. In overeenstemming met dit advies werd door Mej. Frida Katz een desbetreffend voorstel der. landsregeering bestreden. De regeering beeft het destijds aan de afzonderlijke gemeentebesturen overgelaten, hoe zij inzake het ojitslag aan de huwende onderwijzeres wilden handelen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de grootst mogelijke onzekerheid ïn dezen ontstond; in de eene gemeen te is de toestand geheel anders dan in de andere. Spr. heeft een enquête ingesteld naar den toestand in andere landen, en overal laat men de amibtenares -vrij of zij huwen wil en men doet dit om het wettelijk huwelijk te bevorderen. Onze Chr. regeering daarentegen drijft de vrouwen naar het onwettig huwelijk heen, terwijl zij zegt het wettelijk hu welijk zoo hoog te stellen. Spr. vindt het voorts inconsequent van de Overheid, dat zij niet allen arbeid door gehuwde vrouwen, ook in de vrije beroepen, verbiedt. Spr. -vreest al9 gevolg van den voor gestel den maatregel, dat de ouders minder moeite en kosten zullen beste den aan de opvoeding der meisjes en dat deze laatste zich minder zullen in teresseeren voor hun werk. Het is im mers toch maar voor een paar jaar. zoo zullen zij denken. (En vlak te vo ren had spr. verk'sard, dat zoo'n groot percentage vrouwen nooit huwt!) Spr. noemt het voorts D on Quichot- terie van de regeering een wet te ma ken tegen iets wat haast niet bestaat, er zijn immers bijna geen gehuwde onderwijzeressen. Ook spr. vindt het een zegen als de gehuwde vrouw ir. huis blijft, doch dit moet vrijwillig gebeuren. Spr. eindigt met het woord van den „grijzen staats man de Savornin Lohman": De Over heid blijve af van de souvereiniteit van het gezin. De heer Witmans is van oordeel, dat de Overheid alleen maar mag vragen naar de geschiktheid en bekwaamheid, harer ambtenaren De onderwijzeres heeft door het halen van haar acte de bevoegdheid tot het geven van on derwijs gekregen en daarom mag nie mand haar verbieden van die bevoegd heid gebruik te maken. B. en W. van Leiden hebben dan ook geen goeden dag gehad, toen zij den betreffenden maatregel voorstelden. Spr. leidt daaruit af dat de onder wijzeres geen rechtspositie heeft, zij is afhankelijk van de besluiten derge nen, die boven, haar staan. Spr. is het met de argumentatie der vorige sprekers eens en acht den voor gestelden maatregel een ramp voor de maatschappij. Na dezen spreker, d^e nog verklaar de „noch rechtsch noch linksch te zijn, maar tusschen rechts en links in te staan" voerde als vierde spreker het woord de heer Lamers, secretaris van den Bond van Ned. onderwijzers. Deze spreker was van meening, dat de geheele actie om de gehuwde amb tenares te ontslaan niets anders was dan een middel van de conservatieve' regeering om de „mannen broeders" tevreden te stellen. De antirevolutio nairen zijn eigenlijk de schuld van de wijziging der wet op het L. O. waar door de gemeentebesturen de vrijheid kregen de huwende onderwijzeres te ontslaan Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De Tweede Kamer zal Dinsdag 2 Maart bijeenkomen. Buitenland. De bij de B[ongaarsche bankbiljetten vervalsching betrokken Schulze heeft zich bij de Berlijnsche politie aange geven. De branden in Australië breideu zich weer uit. Thans heeft Italië zijn bemiddeling aangeboden ia nail xiusslsch-Zwit- sersch geschi. Het einde der Belgische metaalbe werkersstaking in het zicht. De Minisui van Onderwijs, Dr. de Visser was het er volgens dezen spreker, die wel bijzonder goed inge licht scheen, eigenlijk niet mee eens, maar hij legde er zich bij neer ter wille van de coalilic. Van genoemde w eis wijziging is het thans aan uo orde zijnde voorstel van B. en W. een uitvloeisel. Spr. is van oordeel, dat het ontslag der gehuwde onderwijzeres niet i? in 't belang van het.Onderwijs. De hoofd zaak om een goed onderwijzer of on derwijzeres te zijn is niet de bevoegd heid, maar de persoonlijkheid, noodïg is liefde voor het kind en begrijpen van het kind. Daarom zou spr. het een zegen ach ten indien alle onderwijzers en onder wijzeressen zelf kinderen hadden (ook een zegen voor de kinderen der laat ste?) Het huwelijksverbod maakt voorts van de onderwijzeres, die haar natuur lijken sexueelen aandrang niet kan volgen een zure vrouw, die een plaag is voor de kinderen en dat vindt spr. veel erger dan het aangaan van een vrij huwelijk. Deed ze dit laatste maar! Spr. noemt als bezwaar tegen het op geven van haar betrekking door de huwende onderwijzeres, dat zij, verge leken met het arbeidersmilieu, waar uit zij is voortgekomen een betrekke lijke weelde geniet en daarom in haar stand wil blijven. Spr. noemt het een farizeesch argu ment, dat het bij dit voorstel gaan zou om de werkloosheid onder de onder wijzers te verminderen. Als het Jhr. de Gijselaar daar wer kelijk om te doen is. laat hij dan in de Eerste Kamer en in de coalitie het woord voeren tegen de handhaving der onderwijzersfabrieken in Noord-Bra bant en Limburg, die tengevolge heb ben dat de werkloosheid onder de on derwijzers vergroot wordt en de kloos- terkassen gestijfd door de tractemen- ten die de nonnen en paters uit de Staatskas genieten. Aldus eindigde deze spreker, die een onsympathieken indruk maakte door het steeds maar veronderstellen van kwade trouw hij zijn tegenstanders. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer van Bredewold, die zonder een bepaald partijstandpunt te vertegenwoordigen met tal van voor de hand liggende argumenten het nogal gemakkelijk te weerleggen betoog der sprekers be streed, terwijl de heer Brak den spre ker vroeg of hij de religieuzen van de opleiding tot onderwijzer of onderwij zeres wilde uitsluiten en hoe dit te rijmen was met de liefde voor de vrij heid en het zelfbeschikkingsrecht der menschen, waarvan de. sprekers zeg gen over te loopen.' De heer Lamers verduidelijkte zijn bedoeling door te zeggen dat hij geen bezwaar had tegen het geven van on derwijs door religieuzen. Met de non nen en paters, had hij op het noe de leeraars aan de opleidjnigsinrichtin- gen, wier salarissen in sterke mate op de staatsbegrooting drukken. ter wijl deze inrichtingen, die men in Noord-Brabant en Limburg. doch ook wel ejders vindt, dp werkloosheid on der de onderwijzers vergrooten Heel veel wijzer werden we niet van deze toelichting, waaruit in elk geval blijkt dat deze spreker een benaalde categorie van medeburgers wi' uitslui ten. Waarom noemde hii anders de opleidingsinricbtingen 'n Noord-Bra bant en Limburg en niet h.v die in Frie«lnnd en Noord-Holland? Bfvordpren dezo laatste de werk- Jonsheid soms niet? Nadat de voorzitter der vergadering de heer Svtsma^ in een kort slotwoord den wensch had geuit, dat de dezer avond uitgesproken „waarheid" hand loop mocht hebben, wat de met eoo-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1