tvocti CORSETTEN. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 15 FEBRUARI 1926 DAG-AGENDA. Dinsdag 2 Maart 's middags vier uur L. Broodfabriek (Vergaderzaal) Alg. Verg. v. Aandeelh. dezer fabriek. De avond-, nacht- en Zondag- dienst der apotheken wordt van Maan dag 15 tot en met Zondag 21 Febr. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. de Croix, Rapenburg 9. Tel. 807. de pers, dat de oplossing nabij is; maar dan komen er weer nieuwe moei lijkheden, of trekken personen, die zich reeds beschikbaar hebben gesteld, hun toezegging in. Dit laatste moet ook deze week het geval zijn geweest. Men tracht een extra-parlementair Kabinet te formeeren, dus buiten de partijen om. De Vrijheidsbond, waar van volgens geruchten niet minder dan drie leden een ministerpost zou den aanvaarden, vindt dit niet geoor loofd en eischt dat Bij de onderhande lingen de partij gekend zal worden; in a!le geval dat men niets zal doen zon der toestemming van de partij. De par tij is tegen het verdrag Nederland België en daarom moeten de leden blij ven buiten een Kabinet, dat dit ver drag op het program he.eft staan. De toestand is nu zoo, dat allen den formateur Mr. Limburg sympathiek gezind zijn; dat men toezegt hem en zijn medehelpers in de Kamer loyaal tegemoet te zullen" treden; maar dat niet een politiek geschoold man bui ten het driemanschap bereid is zitting te nemen in het Kabinet. Geen enkele partij wil eenige veranfc woordelijkheid dragen, de S.D.A.P. de Vrijzinnig-democraten, de Christel ijk- historis£hen, de Anti-revolutionairen en nu ook de Vrijheidsbond staan geen man af voor een ministerzetel en de Roomsch-Katholieken kijken, in gezel schap van de heeren Kersten en Ling- beek, dat spel aan. Het is begrijpelijk, dat men bij dit alles ten opzichte van de binnen en kele dagen vallende beslissing niet op timistisch kan zijn., tenzij er nog ieft zeer onverwachts zou gebeuren. Zoo gaan we Donderdag 18 Februari tege moet, den dag waarop het ministerie van 100 dagen, evenlang demissionair zal zijn. Een eenig feit in onze parle mentaire geschiedenis. Reden tot wanhopen is er echter niet De heer Dresselhuys is zoo beleefd geweest aan Mr. Limburg zijn retraite als dat noodig mocht zijn, heel gemak kelijk te maken, door zichzelf aan te bieden als den nieuwen Kabinets-for- mateur, die een oplossing ook op dit oogenblik, na de pogingen van Dr. de Visser en Mr. Limburg, nog heel na tuurlijk en mogelijk ac^t. Goed voorgaan doet goed vqlgen. Na 'den heer Marchant, die het volgens ei gen beweren ook kon, maar schip breuk leed, komt nu zijn grootste te genstander, de heer Dresselhuys, zich aanmelden. In twee weken ziet deze formateur in spe kans het zoo hoog geroemde nationaal kabinet in elkaar te zetten. Natuurlijk bestaat dit alleen uit li beralen, want het moet volgens zijn uiteenzetting niet worden een amalga ma van, alle partijen. Bij een dergelij- ken formateur wordt zoo'n kabinet la crème de la crème en deze is toch al leen te vinden bij de liberalen, die nog steeds het monopolie opeischen van het intellect. Reeds dadejijk daarop wordt mede gedeeld, dat daartoe de kwestie van het gezantschap en het verdrag Ne derland—België van het program die nen te worden afgevoerd. Hoe dat mo gelijk isfc begrijpen we niet, tenzij de heer Dresselhuys kans ziet deze kwes ties in de twee weken, die hij voor zijn formatie noodig heeft, door de Ka mers te laten afhandelen. Het gezantschap is er nog steeds, al leen de gelden voor den gezant zijn ge weigerd, maar opgelost is de kwestie niet; men' heeft deze half afgewerkt laten liggen. Het verdrag met België is geteekend, moet dus behandeld wor den. Men kan dit, terwijl er nog tal van open vragen zijn, toch niet terzij de leggen met een beroep op de stel selmatig aangekweekte oppositie. In alle geval weet men nu, dat als mr. Limburg niet slaagt, de crisis niet ten einde is, dat het ministerie Colijn nog niet behoeft terug te keeren, maar dat de heer Dresselhuys gereed is een opdracht in ontvangst te nemen. Leger des Heils. Mevrouw Booth, de echtgenoote van den generaal van het Leger des Heils, 'Bramwell Booth is Zaterdagavond met den trein van 8 u. 2 aan het Holland- sche Spoorstation te 's-Gravenhage aangekomen. Zij werd verwelkomd door commandant Howard, die verge zeld was van den cref-secretaris King. Buiten, op het stationsplein, stond het muziekcorps van den Haag opge steld benevens vele officieren uit ver schillende plaatsen van Nederland en verdere Heilsoldaten. Er waren duizen den, die de komst van mevrouw Booth verbeidden. Toen deze en kolonel Yamamuro die van Londen af met haar was meege- RECLAME. voor de nieuwe Collectie Alle nieuwe modellen in alle maten aanwezig Koop! Uw Corset nu, want in Februari geven wij één dag alles gratis. reisd, het Stationsplein betrad, ging er gejuich op. Commandant Howard sprak mevr. Booth toe, waarna deze dank zegde voor 'de ontvangst en de groeten over bracht van den generaal. Hierna speelde dp muziek Dat 's Hee ren zegen op u daal. waarop mevrouw Booth per auto naar de woning van douariere Repelaer van Drielv. Tets aan het Lange Voorhout ging, waar zij logeert. Met het Heilscorps voorop marcheer de de stoet van het leger met fakkels en banieren naar het hoofdgebouw op de Prinsegracht waar een bijeenkomst was belegd, waarin o.a. kolonel Jama- mpro het woord voerde. Mevr. Booth zal het congres te Am sterdam leiden en Vrijdag naar Lon den teruggaan. Het faillissement van Vaals. De heer Hermans heeft aan den mi nister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gevraagd of het den minis ter bekend is, dat de gemeente Vaals in zoodanige financieele moeilijkhe den verkeert, dat haar gemeenteraad meende te moeten besluiten haar fail lissement aan te vragen? Is het juist, vraagt de heer Hermans, dat het gemeentebestuur van Vaals, zich, reeds geruimen tijd geleden, om hulp heeft gewend tot de Regeering; dat hieromtrent het advies is gevraagd van Ged. Staten van Limburg en dat dit college, vele maanden geleden, gunstig heeft geadviseerd? Zoo ja, waarom werd tot dusver geen hulp verleend, en wat is de Regéering 'thans voornemens te doen om de ge meente Vaals uit den nood te redden? Rijksmerk voor Honing. Volgens de „Rsb." heeft de regeering het initiatief genomen bm te komen voor honing, teneinde bedrog tegen ie gaan. Kanaalaanieg in Drente. De moeilijkheden voor de uitvoering van het groote kanaalplan Buinen— Schoonoord, dwars door den Honds rug, zijn, volgens de „N. R .Crt.", uit den weg geruimd, zoodat zeer binnen kort de werkzaamheden zullen begin nen. De kosten van dit kanaal zullen on geveer 1.8 millioen gulden bedragen. Een groot aantal werklooze arbeiders (denkelijk ongeveer 1000) zullen bij de uitvoering geruimen tijd werk kunnen vinden. Loonactie Rijkspersoneel. Vrijdag heeft de Minister van Finan ciën in particuliere audiëntie ontvan gen, de vertegenwoordigers van de rijkswerkliedenorganisaties, welke in de commissie-De Wilde zitting hebben, ter bespreking van de vraag: of de mo gelijkheid bestaat, dat aan het Rijks personeel ten volle zullen worden toe gekend de voordeelen, welke in nor male omstandigheden zijn verbonden aan het verplaatsen van een gemeente van 'de 3e naar de 2e en van de 2e naar de le klas. De Minister deelde mede, dat deze zaak reeds door de Regeering in on derzoek was genomen en dat binnen kort daarover een uitspraak zou vallen De vertegenwoordigers werden in de gelegenheid gesteld, breedvoerig de belangen van de Rijkswerklieden te verdedigen, waarbij er vooral de aan dacht op gevestigd werd, dat ten aan zien van de werklieden in dienst van het Rijk op contract werkzaam, nog geen beslissing werd genomen, in zake het desbetreffende rapport, door de commissie-De Wilde in den zomer van 1925 uitgebracht. In overleg met den Minister van Fi nanciën vlogde een onderhoud met den directeur van het Centraal Bureau van Voorbereiding voor Ambtenaars zaken, die het onderzoek bovenbedoeld in voorbereiding heeft. Bond van den Zaadhandel. Te 's-Gravenhage heeft plaats gevon den de stichtings-vergadering van den „Bond van Vereenigingen van Zaad handelaren en zaadtelers-handelaren' De Bond wenscht het vertegenwoordi gend lichaam te zijn van alle Neder- landsche zaadhandelaren. Hoe hij dit doel wenscht te hereiken is omschreven in de statuten, die staan de de vergadering werden aangeno men en waarop de Koninklijke goed keuring zal worden aangevraagd. Aan de oprichting van den Bond hebben me degewerkt de Vereeniging van Neder- landsche Zaadhandelaren te Enkhui zen de Algemeene Vereeniging van De tail-zaadhandelaren te Haarlem en de Ned. Vereen, van zaaizaad-handelaren te Amsterdam. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren A. v. d. Have (fa. D. J. v. d. Have). Kapelle bij Goes, voorzitter; C. Rood (fa. C. en S. Rood) Bovenkarspel, ondervoorz.: G. Fleumer, Amsterdam; W. G. Koning, Goes, A. Sluis, Enkhui- zen; P. Sluis Nz. (fa. Sluis 'en Groot), Enkhuizen; D. D. Swart, Limmen; A. Tabernal, Santpoort ;T. F. VJieland, Leiden; H. C. Valeton, '-Gravenhage, secretaris, Daendelsstraat 49. Van de oprichting zal worden ken nis gegeven aan den Minister van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw, aan de directie van den Landbouw en aan het Proefstation voor zaadcontrole te Wageningen. Diploma's voor schoenmakers. De „Nationale Federatie voor de vak opleiding in de schoenmakerij en den schoenhandel" beeft met goedkeuring van den minister drie verschillende examens ingesteld en wel voor: 1. schoenhersteller; 2. maatschoenmaker; 3. orthopaedisch schoenmaker. Hier mee correspondeeren 'n drietal diplo ma's: A. als schoenhersteller (rood di ploma); B. als maatschoenmaker (rood wit diploma); C. als orthopaedisch' schoenmaker (rood-wit-blauw diploma) Niet voldoende is, dat gelegenheid wordt gegeven tot het behalen van een bekwaamheids-diploma; noodig is ook, dat de gediplomeerden als zoodanig tegenover het publiek kunnen optre den. Behalve een diploma zal daarom worden uitgereikt een daarmee corres- pondeerend emaille bord, dat de be trokkene aan zijn gevel kan bevesti gen, ten bewijze, dat men bij hem op een vakkundige bediening mag reke nen. Op deze wijze verwacht de Fede ratie te verkrijgen bevordering der vakbekwaamheid en een zekere be scherming van den als vak-bekwaam erkenden vakman. Het zal dan op den y weg der organisatie liggen, om het pu bliek den weg te wijzen naar de werke lijke vakkundigen en zoodoende bij de betrokkenen de zucht tot verwerving der noodige vakbekwaamheid aan te wakkeren. Het legérvliegtuig gevonden? Door een te IJmuiden bin nengekomen visehb.oti.er is gerappor teerd, dat men tusschen Zandvoort en Scheveningen met het net bleet' vast zitten achter een voorwerp, dat over eenigen afstand werd medegesleept. Doordat hel net scheurde kon men het voorwerp niet boven water krijgen Van de vondst is mededeeling ge daan aan de bevoegde autoriteiten, omdat men meent te mogen aanne men, dat het net is blijven vastzitten aan hec sedert eenigen tijd vermiste en vermoedelijk in de Noordzee ge zonken militaire vliegtuig. BUITENLAND. - DE FRANSCHE FINANCIEELE CRISIS. De belasting op de betalingen. De. Franscne minister van Fiiian-' ciën, Doumer, heeit gisteren zijn wets ontwerp in zake de belasting op de betalingen, 'bij de Kamer ingediend. De detailhandel e*i de verkoop naaf het buitenland worden van deze belasting uitgezonderd. De belasting komt ten laste van degenen, die de be talingen verrichten. Het percentage der belasting wordt nader vastgesteld, naar gelang van het tekort, waarin voorzien moet worden. Dit ontwerp is gisteren door de fi nancieel commissie onderzocht. Ds zitting van gisteren. De Kamer is intusscnen c.ic.crmor- gen en -middag voortgegaan met de behandeling der voorgestelde verhoo- ginger van verschillende indirecte be lastingen. De morgenzitting heeit een negatief karakter gehad, daar aile voorstellen tot verhooging der be as- tingen op koffie, zout en alcohol met groote meerderheid afgestemd werden In den middag werd het transactio- neele voorstel aangenomen van den minister van Financiën aangaande de beursbelastmg, waarbij deze op eeA franc per duizend gesteld wordt voor Fransche en op 2 franc per duizend voor buitenlanasche waarden. De ver •meerderde inkomsten, hieruit voort vloeiende, worden geschat op 100 mil lioen, zcodac de opbrengt dezer belas ting zal stijgen, van 120 millioen op 220 millioen. Nadat vervolgens de voorgestelde belasting op de automobielen, waar tegen door de betrokken kringen sterk "was geprotesteerd, aangezien daardoor de Fransche auto's zwaarder belast zouden worden dan de vreemde wa- •gens, naar de douane-commissie was verwezen, werd de zitting tot heden ochtend verdaagd. Een uiterst onzekere toestand. Het zwaartepunt ligt nog steeds in de financieele commissie en in de wan delgangen der Kamer, waar de be raadslagingen over het vinden van een uitweg worden voortgezet. De groote strijd wordt gevoerd over de door den minister voorgestelde belasting op de betalingen. Het is te betwijfelen, of daarvoor een meerderheid zal worden gevonden, daar het vrijwel zeker is, dat tegen zullen stemmen de communisten en socialisten. Dat zijn 26 en 100 stemmen en aan de rechterzijde de groep Marin met nog eens 100 stem men. Wat zullen de radicalen doen? De stemming van Vrijdag, waarbij 'de ra dicalen zich in drie groepen hebben fesplitst, 60 voor de regeering, 30 Ianco en 40 tegen, heeft in de radi cale gelederen groote beroering ge wekt. Over het algemeen verwijt men in linksche kringen Briand, dat hij Vrij dag, zonder voorafgaande waarschu wing, de vertrouwenskwestie heeft ge steld. Men betoogt, dat ook zonder het stellen van de vertrouwenskwestie Briand wel een meerderheid zou heb ben gekregen. Op positieven steun van rechts kan Briand niet rekenen, zoodat hij ten slotte alles moet doen, om met Tiet cartel tot overeenstemming te komen. De toestand is even onzeker als voor Vrijdag, en heden zal men niettemin tot een resultaat moeten komen, daar uiterlijk hedennacht „de eerste trein, naar den Senaat moet vertrekken". Zal deze de belasting, op de beta lingen meevoeren Het is niet meer geheel zeker, dat de regeerüig haar bestaan- op het spel zal zetten. DE ONVEILIGHEID OP DE RUSSI SCHE SPOORWEGEN. 2000 overvallen in 2 maanden. De sovjet-regeering heeft, volgens een bericht uit Moskou, wegens de toenemende onveiligheid op de spoor wegen den staat van beleg afgekon digd voor de spoorwegen, zoodat mis dadigers, die betrapt worden, volgen3 het s tandrecht terstond ter plaatse ge fusilleerd 'kunnen worden. In de laatste 2 maanden hebben niet minder dan 200U overvallen op de Russische spoorwegen plaats gehad, waarbij den misdadigers een buit van ruim 5 millioen roebel in handen viél DE SYRISCHE KWESTIE. De Jouvenel te Angora. De Fransche Hooge commissaris van Syrië, De Jouvent, is bij zijn aankomst te Angora ontvangen dooi den president van de republiek ea had vervolgens een onderhoud met den Turkschen minister van Buitenland- sChe Zaken, Tewfik Roesjdi Bey. De Jouvenel heeft daarna een com munique .'uitgegeven, waarin hij ver klaart, dat het doel van zijn bezoek is tot vriendschappelijke overeenstem ming te komen omtrent de Syrische grensverschillen. Hij is zeer optimis tisch, na de eerste wisseling van in zichten, ten aanzien van het te berei ken resultaat. Voorts zegt de Jouvenel, dat Tur kije geen tegenstander kan zijn van de politiek, welke hij in Syrië voorstaat. Mocht zich eenige moeilijkheid bij de onderhandelingen voordoen, dan hoopt hij, dat deze in hoofdzaak tot een detailkwestie beperkt- zal blijven. De brug, die tusschen Turkije en Frank rijjk geslagen zal worden, kan voor niemand" een hinderpaal vormen. Door het bevestigen van de vriendschap tus schen de beide naties, zal een solide basis gelegd worden voor vergemakke lijking van de toekomstige relaties tus schen Engeland en Turkije. Ook de Turksche pers is optimis tisch, en spreekt de hoop uit, dat men tot een vriendschappelijke overeen komst met Frankrijk en Engeland zal komen. Herhaald wordt, dat de eeni ge werkelijke moeilijkheid is, dat de lei dende Europeescfre staatslieden nog steeds niet de beteekenis van de Turk sche revolutie ten volle inzien. RUSLAND EN ZWITSERLAND. Niet naar Genève. Nadat op 1 Febrhan te 'Moskou het telegrafisch bericht van het Vol- kenbondssecretariaat was ontvangen, dat vijf staten het uitstel van de ont wapeningsconferentie hadden voorge steld, is gister bij Tsjitsjerin een brief ingekomen van den secretaris-generaal van den Volkenbond, waarin medege deeld wordt, dat tot het uitstel reeds is be-loten. Tsjitsjérin heeft daarop nog den zelfden dag aan Sir Eric Drummond getelegrafeerd, dat de Sovjet-regee ring weliswaar accoord zou zijn ge gaan met de onmiddellijke bijeenroe ping der conferentie, maar ook het uit stel der bijeenkomst goedkeurt. De Sovjet-regeering blijft evenwel op haar standpunt staan, dat voorwaarde voor de deelneming der Sovjet-Unie aan de conferentie is, dat deze conferentie buiten Zwitsersch grondgebied wordt bijeengeroepen. De Russische regee ring uit den wensch, dat de confe rentie in een der staten bijeengeroe pen zal worden, welke met de Sovjet- regeering is normale diplomatieke be trekkingen staan* De afbreking der onderhandelingen. Heden verschijnt in de/ Russische bladen het communiqué, waarin het verloop van de Russisch-Zwitsersche onderhandelingen en het afbreken van deze onderhandelingen wordt medege deeld. Volgens deze officieele mededeeling verlangt de Sovjet-regeering de/ be tuiging van het oprechte en ondubbel zinnige leedwezen over dén moord van [Worofski en»als manifestatie van dit leedwezen het toestaan van een gelde lijke schadeloosstelling aan de doch ter van den vermoorde. Met liet oog op het feit, dat de Sovjet-regeering in geen directe di plomatieke relatie- staat mei Zwitser land, ging zij er mee accoord, dat de desbetreffende nota van genoegdoe ning door bemiddeling van de -Fran sche regeering aan de Sovjet-regee ring ter hand werd gesteld. De tekst van deze nota werd door de Fransche regeering uitgewerkt en na geringe wijzigingen door de Sovjet-regeeripg aanvaard. Daarentegen bracht de Zwitsersohe regeering steeds weer nieuwe wijzi gingen in de nota aan, die beoogden, ae? uitwerking ervan op het publiek te verzwakken. Hoewel de Sovjet-regeering aan de woorden op zichzelf geen 'bijzondere beteekenis hecht, heeft zij toch den indruk, dat de ZwitserscHé regeering niet vervuld is van een verzoenlijken geest. Als voorbeeld daarvoor kan worden aangevoerd, dat de Zwitser- sche regeering uit den zin. het woord „oprecht" heeft geschrapt. Ook be treffende de schadeloosstelling aan de Radio-Programma. >Wat er vanavond te booren is. 5.NSF. Kinderuurtje door Ant. van Dijk. 5.20 (Brussel, 265 M.). Concert. 5.20 (Hamburg, 395 M.) Lezingen. 5.20 (Frankfort, 470 II.) Lezingen, enz. 5.20 (Bremen, 300 M.). Lezingen. 3.20 (Hannover, 395 M.). Lezingen. 5.35 (Daventry, 1600 M.). Kinder uurtje, zang, lezing, muziek. 5.35 (Londen, 365 M.). Kinderuurtje zang, lezing, muziek. 6.20 (Berlijn, 505 M.). Yerschillende lezingen. 6.20 (Parijs, Eiffelicren, 2650 M.). Lezingen en orkestmuziek. 7.(Hilversum, 1050 AL). Radio- kwartiertje, aangeboden door de N.V. Philips-Radio. Lezing door den heer R. Swierstr». 7.05 (München, 485 M.). Concert. 7.20 Alle Engelsche stations. Tijdsein nieuws, toespraken, 1—1-gen. 7.20 (Hamburg, 395 M.L Muziek. 7.20 (Stuttgart, 445 M.). Concert. 7.30 (Hilversum, 1050 M.). Politiebe richt, weerbericht. 7.45 (Hilversum, £050 M.). Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 7.45 Alle EngeL-l.e stations. Muziek.' 7.50 Konigswusterhausen (1300 M.j Concert. 7.50 (Berlijn, 505 M.). Concert. 7.50 (Frankfort aan de Main, 470 M.) £.5® (Munster, ^10 Af.) Concert of lezing. 7.50 (Ziirich, 515 M.). Concert of voordracht. 7.50 (Parijs, Eiffeltoren, 2200 M.). Concert. 8.(Rome, 425 M>). Concert. S.io (Hilversum, 1050 AI.). Concert ter gelegenheid van het 25-jarig huwe lijksfeest van H. M. de Koningin, te houden in de Groote Kerk te Den Haag. Medewerkenden: Mevr. Noordewier- Reddingius, sopraan. Suze Luger, alt. Louis v. Tulder, tenor. Tom Denys, bas. Koor afd. 's Gravenhage v. d. Mij. tct bevordering der Toonkunst. Orkest: Het Residentieorkest. Orgel: Joh. de Zwaan. Klein orgel (opgesteld bij het koor): G. v. d. Burg. Leider: Dr. Joh. Wagenaar. Programma: 1. Koor uit Judas Makkabaus, Handel. Woorden van Bernard Canter. 2. Wilhelmus van Nassauen, Alarnix v. St. Aldegonde. Eerste vers, gezongen door alle aan wezigen. 3. Cantate: Gott, der Herr, ist Sonfl und Schild, Joh. Seb. Bach. Koor en soli met orkest ein orgel. 4. a. Geluckig is het land. b. Waer Idat men sich al keerd of wend. Uit Valerius Gedenck-Clanck. Zang door Tom Denys met orgelbe geleiding. 5. a. 0 Heer die daer des Hemels teute spreyt. ,b. Kom nu met sang en soeta tonen. 'Uit Valerius Gedenek-CIanck. Zang door Mevr. Noordewier-Reddin- gius met orgelbegeleiding. 6. Koraalvariatie„Onze Vader, die ini de Hemelen zijt J. S. Bach. Orgel. 7. Te Deum LaudamuS. Dr. Alph. Dior pjenbroek. Koor en soli met orkest. 8.20 (Londen, 365 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Daventry, 1600 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Hamburg, 395 M.). Concert. 8.20 (Bremen, 330 M.). Concert. 8.20 (Hannover, 296 AL). Concert. Concert of voordracht. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, on derbroken door nieuws. 8.50 (Madrid, 392 AL). Concert. 8.50 (Parijs, 1750 M.). Concert, i 9.20 (Parijs, 345 M.). Concert. 10.(Hilversum, 1050 M.) Uitzen ding van persberichten enz. door- het persbureau Vaz Dias. 10.20 Alle Engelsche stations. Tijd sein, weerbericht, nieuws, enz. dochter van den vermoorde, maakt Zwitserland uitvluchten. Bovendien traaht Zwitserland den moord op een officieelen vertegjenwoor diger der Sovjet-regeering op eén lijn te stellen met de verliezen, welke Zwit sersche burgers door de revolutionairs wetgeving van Sovjet-Rusland hebben geleden. [Om deze - redenen kon een over eenkomst niet gesloten worden. Radio-telefonle over den Oceaan. De Britscbe directeur-generaal der posterijen wijst er op, dat de onlang, gepubliceerde mededeelingen, die spot dige oprichting voorspelden van een trans-atlantische radio-telefoon mij op commercieelen grondslag voorbarig zijn. Ofschoon de resultaten der proef nemingen gunstig zijn, moet er toch nog een aanmerkelijke tijd verloopen alvorens een commercieele radio-tel©' fonische dienst over den Atlantischen Oceaan kan worden opgericht. Er wordt echter op gewezen, dat dé voltooiing van het station voor draad- looze telegrafie te Rugby het mogelijk heeft gemaakt, dat proeven werd r genomen met uitzendingen langs twei wegen. In den loop van de gewone werk zaamheden, die verleden week Zondag plaats hadden, werden proeven geno men met het voeren van gesprekken langs twee wegen van ongeveer 4 uui in den ochtend tot 7.30 des avonds, met zeer gunstige resultaten. De toe- standen van den aether waren in dien tijd buitengewoon gunstig voor dr&ad-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2