CHRISTELIJK DAGBLAD voorLEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Be JAARGANG MAANDAG 15 FEBRUARI 1926 NUMMER T748 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal.1 2.50 Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Dit nummer bestaai uit TWEE Biaden. EERSTE BLAD. V Onwaar en verwarrend. Dr. P. J. Kromsigt te Amsterdam schrijft in „De Gereformeerde Kerk' orgaan der Confessioneel© Vereeni- ging, over „De Synode te Assen" en ziet kans daaruit weder een .aanval te distilleeren tegen de Antirevolutionai re politiek, speciaal wat betreft haar wenschen ten aanzien van „art. 123 R. R.", het artikel dat de Christelijke zen ding voor haar werkzaamheden in In- dië bindt aan een vergunning van den Gouverneur-Generaal. Dr. Kromsigt geeft van het A. R. standpunt ter ^ake deze voorstelling: ,.Nu redeneeren echter de antirevolu tionairen op dit punt alzoo: De Kerk moet vrij zijn (hetzij d§m de Room- sche of de Protestantsche) waar bij dus de Roomsche al aanstonds, zon der meer als een ware Kerk van Christus wordt erkend) om het Evan gelie te verkondigen, waar zij maar wil. Zij heeft daarin met de overheid niet te maken. Die overheid mag haar daarin niet belemmeren. Doet zij dit toch, dan komt zij het Koningschap van Christus (over Zijne Kerk) te na. Daarom moet art. 123 vallen." Naar ons oordeel is deze voorstel ling van zaken onwaar en verwarrend. Onwaar. Het gaat hier immers niet over „de vrijheid dér Kerk", maar juist over „het Koningschap van Chris tus." En de A.R. Partij stelt zich juist tegenover dit artikel 123, omdat zij meent, dat het geweld doet aan het Koningschap van Christus en het ge zag van de Koningin, en in Haar naam dat van den G.G. stelt boven het Zijne. De Christus legde aan Zijn kerk (Matth. 2^:19) den last op: „Gaat dan henen, onderwijst al de volken, dezel ve doopende in den naam des Vaders, èn des Heiligen Geestes." De Nederlandsche Regeering komt en zegt met art. 123 in de hand: Dat is alles goed en wel, welken last Gij van Uwen Koning hebt, maar Ik zeg U: Ge z.ult daarvan afblijven, tenzij ik het U veroorloye. De voorstelling, welke Dr. Kronjsigt van de zaak geeft, is ook verwar- re n d. Hij stelt het toch voor, alsof dit artikel alleen de Roomische missie ver hindert, 't terrein te betreden, waar de Protestantsche zending reeds werkt. ,.En dat nog wel" zoo schrijft "hij, terwijl men het zelfbedrog zoover door voert, dat men voorgeeft juist bij do schrapping van art. 123 voor het Ko ningschap van Christus op te komen, (terwijl juist, zoodra deze toeleg mocht geiukken, de Roomschen gereed s^aan een invasie te doen op de door de Pro testanten bewerkte gebieden om ze zoo spoedig mogelijk niet voor Christus, maai* voor den z.g. „Plaatsvervanger van Christus" d.i. voor den Paus op te eischen)."' Men zou zoo zeggen: Artikel 123 is toch wel goed, want het legt een rem aan de verderfelijke leer van Rome Maar het omgekeerde is precies zóó. Met artikel 123 in de hand kan de Re geering .de Protestantsche zending vér bieden met de prediking.van het Evan gelie te gaan tot de heidenen, die in landstreken wonen, waar de Room sche missiën reeds bezig zijn, den in landers te leer en Maria te vereeren en de heiligen aan te roepen. En de handhaving van zulk een ver bod, het terzijde stellen van het uit drukkelijke gebod van den Christus, den Koning Zijner kerk, wil Dr. Krom sigt dan, met politieke bedoelingen ver dedigen, als het eeren van,het Koningschap van Christus over den Staat." De verwarring wordt al hope- loozer. Men zou bovendien kunnen opmer ken: Welk een gering vertrouwen heb ben deze menschen in de kracht van het zuivere Evangelie. Ze durven het ermee tegen de dwaalleer van Rome blijkbaar niet op wagen. Zou tot hen niet de vermaning komen: „Gij, klein- geloovigenl waarom hebt gij gewan keld! d. O. BUREAU: Hooigrachi 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 STADSNIEUWS. Ds. W. Bouwman. De hoop die aanvankelijk bestond, dat Ds. Bouwman gisteren, althans één keer en wel des morgens, in de be diening des Woords zou voorgaan, is niet vervuld geworden. Z.Eerw. bleek hiertoe nog niet in staat te zijn. In de kerk Heerengracht werd Zon dagmorgen, bij ontstentenis van Ds. Bouwman, in den dienst des Woords voorzien door het lezen van een Leer rede van wijlen Prof! Sillevis Smitt. Omtrent de ziekte van Ds. Bouwman vernemen wij intusschen nader, dat zich geen verontrustende verschijnse len voordoen en dat Z.Eèrw. Woens dag a.s. zijne catechisatiën hoopt te hervatten. Bond van Leidsche Studenten. Van 3 tot en met 6 Maart hoopt de Bond v .Leidsche Studenten „Jungan- tur Gaudia Musis" zijn 3e lustrum te herdenken met verschillende feeste lijkheden. De actie bij de Scheepsbouwwerf v.h. Gebr. Boot Leiden. Zaterdag 13 Febr. vergaderden de be sturen opnieuw met het personeel, na dat den vorigen avond in de ledenver gaderingen tot het stellen van een ul timatum was besloten. Van de firma Boot was een schrij ven ontvangen, waarin de firma ver klaarde bereid te zijn.een conferentie met de besturen te houden op Vrijdag 19 Febr. a.s. onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de/werklieden van 16 jaar en daarboven, met ingang van Maandag 15 Febr. a.s. des morgens om 6 uur het werk zouden aanvangen. D© besturen hadden zich reeds met de firm?, in verbinding gesteld en had den voorgesteld de conferentie reeds op Zaterdag 13 dezer t© houden. De firma verklaarde, dien dag daartoe niet in de gelegenheid t© zijn. Zij kon, onmogelijk eerder dan Donderdag 18 Februari. De besturen adviseerden het perso neel, op grond van het besluit der ver schillend© ledenvergaderingen en op grond van het feit. dat de firma onwil lig gebleken w?,s de conferentie te ver vroegen, het navolgende schrijven te verzenden: „Naar aanleiding van uw schrijven dato 12 Febr. 1926 berichten wij u dat wij heden met uw personeel hebben vergaderd en na ampele bespreking besloten is u mede te deelen dat, zoo deze week geen bevredigende oplos sing is verkregen, op Maandag 22 de zer de arbeid niet zal worden hervat. In afwachting van het resultaat van de bespreking op Donderdag 18 dezer, zal de arbeid de9 morgens om 7 uur aanvangen." Aan een zestal oude menschen werd door de besturen vrijheid verleend om zes uur met den arbeid aan te vangen. Hedenmorgen zijn genoemde oude menschen en nog enkele oude, niet ge- organiseerden, die vorige week ook reeds om zes uur waren begonnen, om zes uur opgeloopen. De anderen zijn eerst om zeven uur met den arbeid be gonnen. Watersnood-Comité. Bij het Watersnood-Comité zijn de volgende «giften ingekomen: Jhr. Ir. A. C. C. W. f 10, H. Th. v d S. f2.50, Leidsche Kellners en Oppas sers Vereeniging Ons Belang f 10, Col lecte bij den bij zonderen dienst in de Synagoge der Nederiandsch Israëlieti- sche Gemeente f 16.50, Bijeengebracht door het muzikale klaverblad f2.95; Ds. J. G. W. G. f 10, Van de bruiloft W. en D. f4, W. J. f 10, R. fv. Tooneelver- eeniging Vondel f25, Bloemf>jesverk. uitvoering muziek vereen. N.Z.H.T.M. f23.62, Fritsje fl.50, Van 'n clubje v. 'n wolfabriek f7.60. Keep" on keeping on f2.50, Bioscoopvoorstelling van den heer W. te Warmond Woensdag f 16.60 idem Donderdag f.19.40. Heden werd nog f3000 verzonden naar de Algemeen© Vereenigde Com missie tot leniging van rampen door watersnood in Nederland. Penningm. de heer Jhr. H. M. van Loon te Am sterdam, hetgeen met de vqrige zen ding een totaal maakt van f 13.000. Giften worden nog gaarne inge- heer F. Muys van de Moer, doch zullen voortaan alleen Maandag in de fcou- ranten worden verantwoord, Plantsoen 49, Leiden, Postgironummer 57471. Benoemingen. Ter vervul mg van de vacature van regentes van het Heilige Gee9t- of Ar me Wees- en Kinderhuis, ontstaan door het overlijden van mevr. A. C. Montagu e-van der Lee, wordt de vol gende voordracht aangeboden: i Mevr. C. E. S. Sipkens-van Oos ten Slingerland. 2. Mej. J. C. van Ma nen. Dr. N. J. Beversen. Door B. en W. wordt aan den Raad voorgesteld, het door Dr. N. J. Bever sen gevraagde ontslag als rector van het Gymnasium, in verband met bet bereiken vari den 65-jarigen leeftijd, niet te verieenen, doch den heer Dr. Beversen. voorloopig voor den tijd v. een jaar in zijn betrekking van rector te handha/en Ontslag. B. eu W. stellen den gemeenteraad voor, den heer A. Castel, overeenkom stig diens verzoek, eervol ontslag Ie verieenen, als onderwijzer bij het open baar vervolgonderwijs. Wandelparken. Naar aanleiding van het ten vorigeu jare door den heer Dr. J J de Kos ter aan de gemeente aangeboden be drag van'f 11500 voor den aanleg.van een wandelpark, stellen B en W thans aan den gemeenteraad voor een stich ting in het leven te roepen en deze stichting te noemen: „Fonds voor aan leg, beheer en onderhoud van wandel parken", en de statuten van deze stich ting vast te'stellen Het bestuur van deze stichting zai worden gevormd door den Burgemees ter en de wethouders der gemeente Leiden en een tweetal ingezetenen door B en W 'van Leiden aan te wij zen De inkomsten van de stichting zul len bestaan uit: a. giften, b. rente van kapitalen; c. huur van landerijen en andere onroerende goederen. Levering van eiectriciteit aan Boskoop Door B. en W. is bij den Gemeente raad aanhangig gemaakt een voorstel inzake ide levering van electrische e- nergie aan Ingevolge de ontworpen overeenkomst zal Leiden den stroom en gros aan Bos koop leveren, terwijl die gemeente- d eiectriciteit aan de ingezetenen 'zal' dis- tribueeren. Ter toelichting wordt o.m. het volgen de opgemerkt: De gemeente Boskoop garandeert Lid- den jaarlijks een zekere minimum-op brengt aan stroom. De voorwaarden zijn verder zoo ge steld, dat Leiden zien het recht voor behoudt, om grootverbruikers, die door Boskoop niet van stroom zouden kunnen worden voorzien, zelf rechtstreeks aan te sluiten. Bij het tot stand komen van de over eenkomst zal kunnen worden volstaan met op den hoogspanningskabel, w lke reeds langs de gemeente Boskoop ligt, een korte aftakking te maken, waarme de betrekkelijk weinig kosten (naar ra ming f 5000) gemoeid zijn. De voorwaarden van deze overeen komst zijn over het algemeen vrijwel ge luk aan die van de in den laatsten tij :1 afgesloten soortgelijke contracten; ook hier brengt een duurteclausule (art. 9) den te betalen prijs voor de eiectriciteit automatisch in overeenstemming met de kolenprijzen. Evenwel is het noodig ge bleken enkele uitzonderingen op de nor male voorwaarden in het contract op te (hemen, waarop wij in het kort U\ye aan dacht meenen te moeten vestigen! In de eerste plaats bevat het tarief een gelijkblijvenden K.W.-prijs naast den iCW.U.-prjjs, hetgeen gedurende de eerste contractjaren voor Boskoop, ge durende de laatste, jaren voor Leiden voordeelige ris. De reden hiervan is gele gen in het feit, dat Boskoop geen prüs stelde op een K.W.-prijs 111 afdalende schaal, zooals die in den regel in de stroomleveringscontracten wordt opge nomen. Voorts is de z.g. spertijd in het contract bekort tot slechts enkele uren, een regeling waartegen in dit geval geen bezwaar bestaat, aangezien Boskoop een vrijwel zuivere lichtbelasting zal geven in verband met de afwezigheid van in- dustriëen en de kans, dat zich in deze gemeente, waar nagenoeg alle grond voor kweekgrond is benut, industrieën zullen vestigen, zeer gering is. Verder is de kolenfactor op verzoek van Boskoop eemigszins anders gesteld; overigens is de kolenclausule geheel nor mal Ten slotte wordt in verband met het medegebruik, dat Leiden heeft van het hoogspanningsstation, dezerzijds een fi nancieel© vergoeding aan Boskoop gege ven, welke in art. 4 Van het ontwerp- contract is neergelegd, brengst aan stroom (1926, eerste bedrgfsjaar 25.000 K.W.Ü. tweede be- drijfsjaar 30.000 K.W.U., derde bedrijfs jaar 40.000 K.W.U.; volgende jaren 50.000 K.W.Ü.) Geldleeningen. Door B. en W. is bjj den Gemeente raad een voorstel aanhangig gemaakt tot het aangaan van twee 43/4 pet. geld leeningen, groot reap, f 2000.000 en f 2.062.000 te^ dekking van kapitaals uitgaven en tot conversie van twee 5V2 pet. geldleeningen. Renteverlaging bouwvoorschotten. Door B. en W. werd onlangs bij het voorstel inzake de tijdelijke rentenver- laging van door de gemeente verleende grond- en bouwvoorschotten de toezeg ging gedaan, dat deze aangelegenheid opnieuw onder de oogen zou worden gezien, zoodra een voorstel tot het aan gaan van een geldleening aanhangig zou worden gemaakt. In verband hiermede deelen B. en W. thans het volgende mede: Volgens ons voorstel opgenomen on der no. 36 der Ingekomen stukken, zal van de 43/4 pet. geldleening, groot f 2.000.000, welke wij u voorstellen te- g^n parikoers te sluiten bjj het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds, een be drag van f 1.650.000 worden bestemd tot dekking van buitengewone uitgaven voor de Volkshuisvesting. Op dit hoofd stuk moet weliswaar thans nog door leening worden voorzien in een b drag van f 1.715.189,48, doch in verband met mogelijke 0versbotten op de geraamd bedragen, kan voorlcopig niet een' be drag van f 1.650.000 worden volstaan. De voor het ie gemeentelijk plan en voor het 4e plan van „De Eendracht" gevoteerde gelden zijn, zooals u be kend is, reeds gedeeltelijk gedekt door de met de N. V. Rotterdamsche Ver- zekerings-Sociëteiten gesloten hypothe caire geldleeningen, oorspronkelijk groo; respectievelijk 1^320.000 en f 23 .0,0, thans neg behagende f 310.400 cn f 223,100, tegen rentevoet van on derscheidenlijk 5:y, pet en 6 pel. B(j het tot stand komen van de ui u we leening zal dus op het hooi. stuk Volkshuisvesting voor de premi: bouw plannen in een bedrag van f 1.650.000 ei11'533-50° is f 2.1S3.500 door leening zijn voorzien. De hieruit voort?! i ndè rentelast, de kosten van afsluiting van de hypothecaire leeningen buit .1 b - schouwing latende, be-araagt jaarlijks f 109.609 of gemiddeld 5.02 pet. Met dit genfiddelde voor oogen, meent ons College thans tot e n verlaging van het rentetypè voor do (foor de gem Lent verstrekte voorschotten voor de premie- bouwplannen tot 5 pet. fcj mogen advi- seeren. Het voor de gemeente nad elig verschil toch is gering en behoeft der halve aan die verlaging niet in den weg te staan De .verlaging zouden wij wil len doen ingaan met den aanvang van het tweede kwartaal 1926. Wij geven uwe vergadering mitsdien onder verwijzing naar het advies van de commissei van Financiën, in over weging 1te besluiten, dat de voor de premie- bouwplannen te weten: het ie gemeentelijk plan; het 2e gemeentelijk plan; het 4e plan van „de Eendracht"; het-6e plan van „de Eendracht"; het 2e plan van „Tuinstad wijk" en het 2e plan van „Ons Doel"; aan de gemeente verschuldigde an nuïteiten vanaf 1 April 1926 zullen wor den berekend met jnachtneming van een rentevoet van 5 pet; 2e. Burgemeester en Wethouders te machtigen het nocdige te verrichten ter uitvoering van het sub 1 genoemde be sluit; 3e. over te gaan tot vaststelling van den hierbjj overgelegden begrootings- staat, model D. Geen eendracht bij de „Eendracht". Wegens oneenigheid in den boezem van het bestuur der woningbouw- vereeniging „De Eendracht", hebbeu, naar „Het Volk" meldt, vorige week een tweetal ledenvergaderingen plaats gehad welke waren uitgeschreven dooi' den raad van commissarissen. Beslo ten werd tot verkiezing van een nieuw7 bestuur. Vrijdagavond heeft deze plaats ge had. Alle oude bestuurders werden op nieuw candidaat gesteld. De uitslag dei' stemming was, dat van het oude bestuur opnieuw werden gekozen v. d. Zeeuw, Jansen, Zirkzee, Mader, Jac. Baart en De Wolf. Niet herkozen werd. de secretaris Bomli, in wiens plaats Smit Jr. werd gekozen. Burgerlijke stand. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22Vi cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Ondertrouwd: K. M. Le Maïr, jm. 23 „-.ar en T. Brands, jd. 21 jaar. J. C. Schneider, jm. 25 jaar en C. Brou wer, jd. 25 jaar. J. Meijer, jm. 24 jaar en T. P. Geertsma, jd. 23 jaar. L. U. sma, jd. 23 iaar. de Sitter, jm. 23 jaar en I. C. M. Frick, id. 25 jaar. P. Devilee, jm. 29 jaar en M. J. H. v. d. Bom, jd. 24 jaar. B. H v. a. Horst, jd. 21 jaar en P. G. Broers jd. 21 jaar. f. Marijt, jmi. 26 jaar en A. Tuin hof «e Moed, jd. 22 jaar. C. v. Weizen, jm. 28 jaar en A. J. v. Es jd. 23 jaar. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in den loop der vorig© week opge nomen 280 volwassen personen en 6 kinderen. Totaal 286 personen. Naar wij vernemen, zal de N.Y. Boekdrukkerij voorh. L. v. Nifterik Hzn. alhier een actie tot schadever goeding instellen tegen de Nieuwe Rotterd. Courant wegen9 schending van het auteursrecht Binnenland. Verdere verlaging van bouwvoor schotten te Leiden. Mr. Limburg zet zijne pogingen tot Kabinetsformatie voort. Een aanvaring op de Schelde. Buitenland. De onzekere positie van het kabinet- Briand in Frankrijk. De Russische regeering heeft in ver band met de vele overvallen den staat van beleg afgekondigd voor de spoor wegen. Fransch-Turksche onderhandelingen over de Syrische kwestie. Rusland blijft weigeren in Zwitser land te vergaderen. Het betreft hier een door den plaiu- selijken correspondent van dit Blad opgezonden, bijdrage over de ge schiedenis van den Burcht alhier, die ontleend was aan een bij genoemde Firma uitgegeven boekwerk. Gistermiddag is op een speelter- 'rein aan de Boschhuizerlaan bij den Haagweg tijdens liet edele voetbalspel den speler Str., een been stuk getrapt. Den jongen werd door den Eer. :u Hulpdienst geneeskundige hulp ver leend. Op den Hoogen Rijndijk werd gis termorgen, kwart voor negen, een woonwagen aangereden door een auto, bestuurd door d enheer P. De wagen werd aan d eachterzij debeschadigd. Volgens de autobestuurder belette de mist hem voor zich uit te zien, waardoor hij den woonwagen niet had opgemerkt. De schade werd den eige naar dadelijk vergoed. Een buitenlandsche jongedame, zal het land moeten verlaten daar zij niet in het bezit bleek te zijn van een geldig paspoort. Zondagmorgen is een binnen brandje ontstaan in de woonkamer der familie v. d. K„ aan de Uiterstegracht Doordat een der kinderen met lucifers speelde geraakte een gordijn in brand, 't geen weldra ook het geval werd met een tafelkleed en een stoel. Geholpen door de buren slaagde men erin het vuur met emmers waters te blusschen. BINNENLAND. DE KABINETSCRISIS. Mr. Limburg zet zijn pogingen voort Naar ons uit .Den Haag gemeld wordt, zet mr. J. Limburg, die, zooals gemeld is, de Koningin verslag heeft uitge bracht van den stand van zaken met betrekking tot vorming van een extra parlementair kabinet, zijn pogingen tot kabinetsformatie voort. Aan een beschouwing van den par lementairen redacteur van de „Maas bode" ontleenen wij het volgende: Tijdens de poging tot oplossing van de crisis door Dr. de Visser bleek een uitstekend middel oa iets te weten te komen, het verspreiden van een gefan taseerd bericht, omdat de formateur dan met een tegenspraak kwam en men daardoor tenminste wist wat er niet gebeurde. Bij Mr. Limburg gelukt deze methode niet; men kan zooveel ministeries in elkaar zetten als men wil, deze vrijzinnig-democraat, wjens partij steeds voor openhaarheid pleit, is nog geheimzinniger dan eenig for mateur voor hem. Reeds meer dan 3 weken is hij aan het werk, zonder .dat men zijnerzijds ook maar iets verneemt omtrent zijn program of de door hem gedane pogin gen om den parlementairen wagen weer aan het rollen te krijgen. „Sedert kort doen zich moeilijkhe den voor, maar over enkele dagen zal de beslissing vallen" dat is al wat hij loslaat. Heel begrijpelijk overigens; als er geen moeilijkheden waren zou de oplossing reeds lang gevonden zijn en men kan tenslotte toch niet aan hot formeeren blijven. Verwacht wordt dat men Dinsdag, na den terugkeer van H. M. de Koningin in de residentie, het resultaat wel zal vernemen. Ten spijt van het harde werken. van het drie manschap, waarbij zich de h^ren Lim burg en Jhr. de Geer bijzonder onder scheiden, schijnt intusschen het for meeren van een Kabinet niet te ge lukken. Verschillende malen verluidde al in

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1