CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 'Ce JAARGANG VRIJDAG 12 FEBRUARI 1926 NUMMER 1746 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 EERSTE BLAD. V Teekenend. Ds. Bakels, de weergalooze spotter, die zich jarenlang „verdienstelijk" ge maakt heeft door v. den godsdienst 'n caricatuur te maken, komt langzamer hand aan het eind van zijn latijn. Gedurende eenigen tijd vulde hij het Centraal Orgaan van den Nederland- schen Protestantenbond „De Hervor ming" 'met zijn hatelijke spotternij, maar de vrijzinnige lezers hebben op ondubbelzinnige wijze te verstaan ge geven, dat ze van zulke godslasterlijke taal niet gediend zijn. Een storm van verontwaardiging brak los, en eenparig en stellig werd aan de redactie te verstaan gegeven: „Wij willen den Bijbel niet op deze wijze, niet in dezen toon gelezen en geinterpreteerd hebben." Ds. Bakels, die van zijn „frissche" en scherpe manier van schrijven zoo hooge verwachtingen had, raakt op den achtergrond. De Bijbel, dien hij jarenlang heeft be streden en belachelijk gemaakt, wordt gelezen en herlezen en de orthodoxie, die hij getracht heeft met zijn profa- neerend geschrijf in een hatelijk dag licht te stellen en weg te laten lachen, blijft haar invloed behouden. De oude geloofswaarheden, waarop Ds. Bakels zijn scherp gepunte pijlen van haat en spotternij jarenlang tever geefs heeft gericht, staan vast en on bewogen en de schutter die zich van zijn hemelbestorming zoo veel had voorgesteld, staat daar eenzaam en Vergeten. Niemand luistert meer naar z,ijn las tertaal. Niemand? Ja, toch well In „Het Volk" van Woensdagavond had hij een waardeerende recensie in ontvangst te nemen. De „Volk"-recen- sent verklaart onomwonden, dat hij veel liever Bakels leest dan veel van de „verheven stichtelijkheid" der hee- ren theologen. En hij voegt er aan toede mededee- ling, dat de boekjes van Bakels, die om hun profaneerenden inhoud zelfs door de leden van den Protestanten bond, waar men zich heusch niet aan orthodoxie te buiten gaat, worden ge schuwd, bij den Soc. Dem. boekhandel „Ontwikkeling" veel worden verkocht en dus door sociaal-democraten veel worden gelezen. Maar zeg nu niet, dat Sociaal-demo cratie en Christendom een scherpe te genstelling vormen en dat een belij dend Christen zich in de Sociaal-de mocratische sfeer nooit thuis kan ge voelen. Want dat is absoluut niet waar. De gruwzame Bakelsche spotternij mag door het Soc. Dem. hoofdorgaan in bescherming worden genomen en gesteld ver boven wat door Christe lijke theologen wordt gepubliceerd, de pennevruchten van Ds. Bakels mogen door sociaal-democraten druk worden gelezen, dit behoeft toch niemand die Christus als Koning erkent te verhin deren zich bij de S.D.A.P. aan te slui ten en de Soc. Democratische idealen na te jagen. Het kan hem toch immers koud la ten als zijn Heiland en Koning wordt gelasterd en diens eer door het slijk wordt gesleurd? Christendom en Socialisme heet het altijd, kunnen heel goed samengaan. Ook belijdende Christenen kunnen zon der hun geweten geweld aan te doen, de roode banier volgen. Zoo is de socialistische theorie. Maar teekenend is toch wel, en on ze Christelijke arbeiders, die neiging mochten gevoelen om zich door deze schoonschijnende propaganda te laten misleiden, mogen daaraan aandacht schenken, de houding van de socialis ten en het socialistische hoofdorgaan tegenover de schandelijke profanaties van een Bakels. STADSNIEUWS. BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarieL Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage* Hiks geplaatst ad 40 cent „L.E.D. A.G.OH" Met medewerking van het muziek- ensemble „Bobette" gaf gisteravond in de groote zaal van de Graanbeurs de Christelijke Zangvereeniging voor Ge mengd koor ,,L(of) E(n) D(ank) A(an) G(od) O(nzen) H(eer)" een uitvoering van zang en muziek. Een breede kring van vrienden van de zangvereeniging toonde door aan wezigheid zijn belangstelling; over de opkomst van het groote publiek kon (waarschijnlijk weer door de groote concurrentie gisteravond) niet wer den geroemd. Ledagob moet aan deze kwaal nogeens ernstig aandacht schenken. Het openingswoord werd uitgespro ken door den heer J. G. Snel. Hij ver klaarde den meer bescheiden opzet v. deze uitvoering. De zaak is n.l. dat verleden jaar de lustrum-uitvoering in de Stadsgehoorzaal financieel heel riadeelige gevolgen heeft gehad. Het is te roemen in LEDAGOH, aldus spr. dat zij over dit feit niet heenstapt, doch ernstig tracht het te verhelpen alvorens op den gewonen voet door te gaan. Nadat spr. in gebed was voorgegaan verklaarde hij de uitvoering voor geo pend, en nam deze een aanvang met het zingen van LEDAGOH's Vaandel lied, dat door het koor bij Bobette's forsche streken met veel élan werd gezongen. Op het programma stonden voorts twee hoofdnummers voor koor, ,.Het lied van de Klok" een Hollandsche vertaling van Schiller's bekende lied, getoonzet door A. Romberg, en „Strijd en Zegepraal", een compositie van Ledagoh's directeur den heer J. W. Snel Jr. op woorden van D. Binne- kamp. In beide stukken liet het koor ver scheidene goede eigenschappen blij ken. Het is vocaal goed op kracht, er zit harmonie in en het zingt met be wustheid en bezieling. En ditmaal kon de gekozen stof ook beter worden beheerscht, al bleek dit nu niet voort durend doordat vooral in het eerstge noemde lied zeer veel overgelaten wordt aan de solisten, wier plaatsen juist werden ingenomen door krach ten uit den eigen kring. Dit neemt niet weg, dat de solisten hun partij goed afwerkten en dat meerdere passages uit het mooie lied door de wijze waarop ze werden ver tolkt, veel indruk maakten. Wat het tweede werk betreft, dit zou als geheel nieuw voorgedragen eigenlijk een technische beoordeeling vragen, die hier echter geen plaats kan vinden. Liever constateeren we, dat de uitvoering op verschillende pun ten indruk maakte, dank zij de soms zeer geslaagde compositie en de be zieling die het koor erin liet doorstra len. Vooral in het slotkoor: (het stuk behandelt een episode uit de christen vervolging onder de Romeinsche kei zers) -zijn dichter en componist geluk kig geweest. Dit kan n.l. niet van alle phasen worden gezegd, daar een en kele maal dichter en' componist el kaar minder goed schijnen te hebben begrepen, waardoor de woorden in 'n onnatuurlijk verband worden gedron gen en van hun wijding verliezen. Maar nogeens. de indruk dien het stukje maakte viel wel te verklaren. Van de solisten was vooral in het tweede stuk de sopraan goed te noe men, en voorts moet een woord van lof worden gereserveerd voor de be geleiding van „Bobette" die het in strumentaal gedeelte goed verzorgde. Dit ensemble werkte verder mede. door het programma te onderbreken met eenige losse muzieknummers, de bekende serenade van Rivelli en later een door den heer J. P. Riedel op de wijze zooals we dat van hem gewoon zjjn, voorgedragen fluit-solo (Larisène Bizet), met begeleiding van het en semble. Het programma sloot met het ver- eenigingslied van Ledagob. uit de weergave waarvan nog niet kon wor den afgeleid dat de zangers aan het eind van hun energie waren. De heer J. G. Snel sloot de uitvoe ring met dankgebed, nadat een warm applaus den dank der aanwezigen ver tolkt had. Lydla Kindermann. Het liècf fan "Schubert, van Mous sorgsky en van Hugo Wolf! Er zou een interessante vergelijkende studie te schrijven zijn over déze drie groote lieder-componisten, reken'ng houdend met plaats en tijd. waarin zij'leefden; SchuDert in het lachende "Weenen, 17971828; Moussorgsky, geboortig uit het land der Moesjiks, liet groot ste deel van zijn leven werkzaam te Petersburg, of, wil men, Leningrad, 183518aï; Hugo Wolf, weer een Oostenrijker, geboren in Stiermarken, maar weldra zoekend het bewogen leven van de oude keizerstad aan den Donau, 18601903. Opgemerkt en uitgewerkt zou moe ten worden, hoe Schubert de schep per is van het moderne kunstlied, waardoor aan den inhoud van het ge- dichtt een verdiepte uitdrukking ge geven wordt, maar met strenge inacht- name van het rhythme en harmonie; hoe Moussorgsky zich uiterlijk om het rhythme niet meer bekommert, alle formalisme verwerpt, zich allerlei me lodische en harmon.sche vrijheden ver oorlooft en voor den Westerling iets heeft van een anarchist in de muziek, terwijl roch door alles weer 't diepere zielsrhythme vari een genialen geest stuwt, die door zijn suggestief-overtui- fende declamatie aan het woord een ijna eisioenaire kracht weet bij te zet ten, de uitdrukking der zangpartij aan psychische yerinnigïngen en dan weer hartstochtelijke uitbundigheden weet dienstbaar te maken als alleen de Sla vische volksziel kent. En dan weer de fijne Hugo Wolf met zijn droomende resignatie, in vele opzichten de zielsverwant van Schu bert, alles innerlijkheid, zonder eenig effect-bejag, in diepste wezen reli gieus en rein en daarom ook in staat een serene sfeer te scheppen om het gedicht, hetzij dit een godsdienstig ge tuite hymne, hetzij het een lied der liefde is. Geen lichte opgaaf voor een zange res, ons in de sfeer dezer drie lieaer- componisten in te doen leven, ons hun eigen muzikale persoonlijkheid te doen aanvoelen. Allerminst licht, wanneer deze zangeres beschikt over een vol en zwaar altgeluid, dal uit den aard der zaak niet zoo soepel, met zoo kleurrijk is als een sopraan. Een in Ihoogen graacl ontwikkelde zangtechniek is niet altijd in staat de psychische verfijning van een droo- menziel als Schubert te vertolken. Daardoor misten we in enkele lie deren van Schubert de eigenlijke Schu bert-sfeer, zooals wij die meenen aan te voelen. Te zwaarwichtig, te dik, "vonden wé „Heimliches Lieben"; zonniger, speel- scher, fijner, dachten we ons „Das Lied im Grünen", terwijl het sterk dramatische van „Fahrt zum Hades", ons niet bewust wiide worden. Den echten Schubert vonden we in „Auf- lösung," en „Am See". Deze beide nummers werden stralend gezongen. Eerst in haar volle kracht gat de zangeres zich in twee liedergroepen van Moussorgsky. Met absolute ~be- heersching wist ze hier haar zeldzaam expressief dramatisch talent aan te wenden en ons ingespannen te doen luisteren naar haar nobel donker ge luid. Met de voonzuiverheid. die in de Schubertliederen even weifelde was het hier volkomen in orde. Wij kon den geheei meeleven in de wisselende stemmingen van droom en hoop, van angst en smart, van opstand en berus ting. Wij hebben beluisterd, hoe plot seling uit de vrije declamatie zich de melodieën ontwikkelden, weemoedig en droefgeestig, geïnspireerd door echt Slavische volksliederen. Voor al de liederen „Aus der Kinderstube stelden zeer zware eischen aan de voor drachtkunst der zangeres, maar zii wist er het publiek mee te dwingen tot een ovatie, die wederkeerig dwong tot een herhaling van het laatste „Hopek'\ Er viel dan in dit laatste ook een zeldzame zwierigheid en ,een brillante expressiviteit le waardeeren. En toch geven we de voorkeur aan haar vertolking van het ernstige genre van Hugo Wolf. We meenen dat ze hierin nog beter zichzelf kon uitleven. Van Hugo Wolf hoorden we een zeer schoone rij „Liebeslieder", alle onverdeela schoon en met verinniging gezongen. De uitbundigheid, de bra- vour, welke Mous:orgsky nu eenmaal eischt, had hie.r plaats gemaakt voor een bijna contemplatieve teerheid. Wij zagen het beeld van den zwaarmoedi- gen droomer voor ons, in zichzelf gekeerd, peinzend, toch altijd verwach tend van net leven's levens zegeningen en in de hoop weer kracht vindend tot nieuwe liederen tot aan zijn tragischen ondergang. Had de zange res ons nog een paar zijner over- schoone „Geistüche Lieder" gegeven, dan viel er niets meer te wenschen. De zangeres, die met bloemen ge huldigd werd, gat ten slotte nog een mooie toegift. Tot het welslagen van den avond droeg zeker niet weinig bij', dat Louis Schnitzler met volkomen toewijding en overgave op het klavier begeleidde. Als altijd leefde hij geheel mee in den aard der composities, pointilleer de, waar dit noodig was en hield zich verder bescheiden op den achtergrond. Door zijn illustratief spel wist nij de sfeer van de zangstem te versterken. Mevr. Kindermann deed hem steeds deelen in de mild geboden hulde van het publiek. De zaal was vrijwel geheel bezet en de Leidsche Kunstkring „Voor Allen" mag met voldoening dezen avond in gedachtenis houden. Kamerkieskring „Leiden." Het bestuur van den Kamerkies kring „Leiden" hoopt morgen, Zater dag 13 Februari, te den Haag een ver gadering te houden. De agenda ver meldt twee belangrijke punten: n.l. le. rapport inzake reorganisatie on zer partij en 2e. rapport inzake de Chr. Pers bin nen den Kieskring „Leiden." Aardig gezegd. Als er ergens een staking uitbreekt dan is de socialistische pers er altijd als de kippen bij om zulk een feit aan te kondigen. En 't recht is natuurlijk altijd bij de stakers. Maar nu is er onder de Leidsche loo- pers van het „Haagsche Volk" een sta king uitgebroken. En ziehier nu op hoe kiesche wijze dit aan de lezers wordt medegedeeld: Doordat de bezorgers hangende de on derhandelingen over een nieuwe loon regeling plotseling met de bezorging eindigden, ontvangen de abonné's hun blad per post. D'a's mooi gezeid. De stakende loopers spreken in een circulaire aan de lezers op ouderwet- sche manier van stakers en waar schuwen voor onderkruipers. Maar de Directie zegt heel burgerlijkjes en keu rigjes, dat bezorgers met de bezorging plotseling eindigden. Radio-ontvanginrichtiagen. De Commissaris van Politie te Lei den herinnert gebruikers van radio ontvangtoestellen er a$u, dat z h c- volge de wet op straffe verplicht zijn van de aanwezigheid van een radio ontvanginrichting kennis te geven aan den Directeur van het Rijkstelegraaf- kantoor. Zij zijn verplicht de aangifte te doen door invulling van formulieren, die kosteloos aan 't telegraafkantoor ver krijgbaar zijn. Gebruikers, die deze verplichting nog niet zijn nagekomen (ook bij ver huizing moet opnieuw vorden kennis gegeven), worden in hun eigen belang aangeraden, die aangifte alsnog ten spoedigste te doen. Wanneer geconstateerd wordt, dat gebruikers van radio-ontvanginrich- tingen deze verplichting niet zijn na gekomen. zal tegen hen proces-verbaal worden opgemaakt. Charles Benoist. -Op uitnoodiging van de Leidsche Yereeniging voor Wetenschappelijke Voordrachten zal op Dinsdagavond 16 dezer de heer Chr. Benoist, oud-gezant van Frankrijk in het" Klein Auditori um der Universiteit een rede houdjn over: de crisis in het parlementaire stelsel. De vergadering is voor alle belang stellenden toegankelijk. L. Corr. Bur. Sadsevangelisaiie. Onze bijzondere verslaggever van de vergadering in he: belang der Stads evangelisatie, waarin Ds. Tazelaar sprak over „De vijf zwijgende to rens" kon niet tijdig zijn verslag in zenden, om het nog in dit nummer te plaatsen. Wel kunnen we al meedeelen, dat de opbrengst der inteekenbiljetten de Commissie zeer verblijdde, daar aan jaarlijksche contributies werd getee- kend voor f50, aan halfjaarlijksche voor f 4.50 en aan 3-maandelijksche voor fl.25. Een jaarlijksche contribu tievermeerdering dus van f 64. De collecte bedroeg nog f 44.92®, ter wijl ook nog f 1.50 aan giften inkwam. Het collegium van het Leidsch Studentencorps heeft den heer D. Bos candidaat gesteld voor de functie van ab actis. L. Corr. Bur. Gistermiddag, even voor vier uur is de 19-jarige groentenkoopman M. v. 'tZ. toen hij met een handwagen achter zich van de Geeregrachtbrug kwam afloopen, gestruikeld, en voor over op de straat gevallen, waarna de wagen over hem heen ging. De Eerste Hulpdienst stelde een on derzoek in naar eventueele verwon dingen, die echter gelukkig niet van ernstigen aard bleken te zijn. v. 'tZ. had een wondje aan de kin en een op gezette rechterhand bekomen. Onbekenden hebben zich met be hulp van valsche sleutels toegang ver schaft tot de woning van I. Z. aan den Binnenland. Het huwelijksfeest van de Konink lijke Familie. Mr. Th. Heemskerk te Sassenheim. Buitenland. De Buitsche rijksregeering zal da jongste rede van Mussolini niet beant woorden. Aanslagen op het leven van Prime de Rivera. De besprekingen van Vandervelde te Parijs. Maresingel, terwijl de bewoners afwe zig waren. Er werd voor ongeveer f 22 aan geld vermist. Ten nadeele van een Rotter- damscb bouwvakarbeider, J. M. v. S. is van een bouwwerk aan de Joh. de Witstraat een paar roodlederen schoe nen ontvreemd. De heer E. L. vermiste gister avond, nadat hij een bezoek had ge bracht aan een winkelier aan deEree- siraat, zijn rijwiel, dat hij even buiten had laten staan. Gistermiddag moest A. v. d. K. toen hij met zijn vrachtauto van de Haarlemmerstraat af de Leege Werf- steeg wilde inrijden, uitwijken voor eenige kinderen lie dafar speelden, en geen gevolg schenen te willen geven aan het w aarschuwings-signaal. Blijk baar kon de chauffeur niet tijdig stop pen, want hij week naar den anderen kant uit en reed tegen de deur van de garage der fa Pieck aan, die vrij ern stig beschadigd werd. Van de auto werd de voorruit vernield. BUITENLAND. DUITSCHLAND EN ITALlë. Hei incident gesloten. De Italiaansche bladen zijn van op- vattting, dat door de redevoeringen van Mussolini en Stresemann een ont spanning in den toestand is gekomen. Mussolini heeft met zijn antwoord den strijd niet willen verlengen, doch ten einde brengen. De openlijke debatten zullen voor de algemeene verzoening niet nutteloos geweest zijn. Het is niet denkbaar, dat Italië's betrekkingen tot Duitschland daardoor verbitterd zouden worden Voor Duitschland is de vriendschap van Italië van groote beteekenis. Naar de Berlijnsche bladen verne men, is de Duitsche rijksregeering niet van plan, op de jongste senaats rede van Mussolini officieel te ant woorden, daar men uit die rede den indruk krijgt, dat het incident als ge sloten kan worden beschouwd. AANSLAG OP PRIMO DE RIVERA. Hef werk vai syndicalisten. Op den Spaanschen premier Primo de Rivera is een aanslag gepleegd. Deze aanslag had plaats de vorige week nabij Barcelona, op den dag, dal de Rivera van Barcelona naar Madrid terugkeerde. Spoorwegambtenaren te Gracia, 3 mij len van Barcelona hoorden een luide ontploffing, juist toen de trein, waar in generaal de Rivera gezeten was, na derde. Bij een onderzoek vond men een bom in de omgeving van de lijn. Had zij een minuut later ontploft, dan zou waarschijnlijk een ernstig onge luk zijn gebeurd. Een telegram uit Hendraye (Fransch- Spaansche grens) aan de Parijsche „Journal" meldt nog, dat gedurende het verblijf van generaal Primo Rivera in Catalonië zelfs verscheidene aanslagen zijn gepleegd. Vijf bommen zijn op verschillende plaatsen ontploft. De aanslagen werden bedreven door syndicalistische en Catalaansche ele menten, juist op den vooravond van de veroordeeling der personen die het vorig jaar in de tunnel van Garra9 een aanslag op het leven van den ge neraal hadden beraamd. FRANSCH-BELGISCHE BESPRE KINGEN. Verklaringen van Vandervelde. Vandervelde, die te Parijs geweest is voor besprekingen met Briand en Painlevé, beeft gisteravond bii zijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1