iVwv tvoM lu Februari één dag ALLES GRATIS] GEMENGD NIEUWS. COURANT VAN DONDERDAG 11 FEBRUARI 1926 digden zijn, tegen één Franscne. De re den hiervan is, dat de pachtsommen in België veel hooger zijn dan in Fran krijk, en dat er weinig boerderijen be schikbaar zijn van meer dar- 40 tot 50 H.A.; welke onvoldoende z.jn om aan een groote familie een bestaan te ver schaften. Een tweede oorzaak van Je i. tmi- gratie uit België is, dat de Fianscbe landbouwer de grootste moeite heeft 0111 arbeiders te krijgen, terwijl de Bel gische landbouwer doorgaan1- oen tal rijke familie mee brengt en het daar door zonder vreemde hulp k-in stellen Vele Belgen hebben boerderijen in Frankrijk gekocht en nog olc ds gaan vele boerderijen in Belgisch" handen over. Het land doet op het «ogenblik fr. 1.000 tot 1.200 per H.A., terwijl in de minst vruchtbare streken van België de prijs nog altijd fr. 5.000 tot 6 000 per H.A. is. Bij den huidigen wisselkoers koopt men in Frankrijk voor f 5000 een eigen boerderij van 50 H.A.! In 1923 waren in het departement, van de Aisne alleen ongeveer 30 000 K.A. in Belgisch bezit. In sommige streken wordt deze penetratie van Bel gië in Fransch-Vlaanderen met leede oogen aangezien door de Fransclic be volking, welke langzamerhand over vleugeld wordt en, door liet gebrek aan arbeidskrachten niet in stuat is, •zich hiertegen te verzetten. Eenige jaren geleden ontstond er een beweging om aan buitenlanders bij de wét te verbieden, onroerend goed te koopen, indien er Fransche gegadig den hiervoor waren, doch een desbe treffend wetsontwerp is blijven rusten In de jaren 1922 en 1923 moedigde de Zwitsersche regeering de Association Suisse de Colonisation intéri°jre et d'agriculture industrielle" te Zürich aan om de emigratie naar Frank'ijk te bevorderen ter bestrijding van de werkloosheid. De hooge wisselkoers belemmerde den uitvoer en veroorzaakte fcen scherpe oecononiische crisis ia enkele van de bekendste Zwitsersche indus trieën, zooals bijv. de horlogeindusUie, doch werkte aan den anderen kant aankoop of huur van landerijen in Frankrijk in de hand. In het departe ment van de Lot-et-Garonne alleen wordt het aantal Zwitsersche land eigenaars o^ 400 geschat. Toch had de emigratie naar Frank rijk geen bijzonder gunstige resultaten Een van de moeilijkheden was hierin gelegen, dat landbouwers, die zich steeds in hoofdzaak op de veeteelt hadden toegelegd, zich vestigden in een streek waar graanbouw van over- heerschende beteekenis was. Hel kli maat., de taal en de zeden werkten eveneens niet mede; de meeste Zwit sersche emigranten kwamen uit de Duitsch sprekende kantons. De Italiaansche immigranten vesti gen zich voornamelijk in het dal van de Garonne, waar de alluviale grond en het klimaat bijzonder gunstig zijn. Zij leggen zich allen op den landbouw toe. Deze streek van Frankrijk heeft lan ge jaren geleden onder een zware land bouwcrisis; in het departement van ue Gers lagen ongeveer 50.000 H.A. braak; 2500 boerderijen waren verlaten en ge raakten langzamerhand in verval. De Italianen hebben spoedig hun voordeel gedaan met dezen stand van zaken, en meestal hebben zij zich met succes in dit departement gevestigd. De bevolking van Italië toont een ge middelde jaarlijksche toeneming van 440.000 zielen en, niettegenstaande de opmerkelijke industrieele ontwikke ling van dit land, is het niet mogelijk om werkgelegenheid te vinden voor de geheele bevolking. Vroeger waren de Vereenigde Sta ten en Can'ada de landen waarheen zich de Italiaansche emigratie richtte maar wegens de beperkende bepalin gen in die landen en de hooge passa- gekosten naar Z.-Amerika zoeken de Italianen thans mèer in Europa zelf werk. Dit heeft een toestrooming van Italianen meestal uit de Noordelijke Italiaansche provincies, naar Frank rijk ten gevolge gehad, zoodat er som mige gemeenten zijn, welker karakter meer Italiaansch dan Fransch is. RECLAMfc. De nieuwe Corsetten zijn aangekomen Gaarne zullen wij U de laatste modellen toonen Eenvoudig Corset f 0,98 Broché Sportcorset f 2,25 Wrap round Corset I 2,45 Bustehouders Buikbanden Kindercorsetten Vergeet vooral niet: Springen van een cirkelzaag. Een timmerknecht* die te S 4 oren i«i de werkplaats van zijn patroon een cirkelzaag ailéén bediende gewoon NIEUWE LEIDSCHE lijk is liet tweemanswërk kreeg door het springen van het Werktuig een le vensgevaarlijke hoofdwonde. Ons natuurschoon. Het be stuur van de Neder'andsche Natuur historische Vereeniging heeft aan den raad der gemeente Bloemendaal een request gezonden terzake een voorstel tot bebouwing van de duinterreinen langs den nieuwen zeeweg Overveen Zandvoort, dat Donderdag a s. in dien raad zal behandeld worden. Het hoofdbestuur dringt er op aan, dat althans de duingronden ten Noor den van genoemden zeeweg van be bouwing zullen worden uitgesloten, met het oog op hun onvermijdelijke be- stemming als natuurmonument en re creatie-terrein. De fotograai op 'tLoo. De Koningin heeft den Haagscheu fotograai W. Coret opgeroepen naar het Loo om daar een foto te maken van de Familiegroep, die zich om dit feest intiem te vieren, op het Loo vereenigd heeft. De heer Coret heeft aan het Vad. iets medegedeeld over hetgeen hij op het Loo zag. Zoo als hij binnen de muren van het buitenverblijf kwam, frappeerde hem de hartelijke intieme en vreugdevolle stemming die er al daar heerschte. De Koningin was in een groen bruidstoilet' meL siuier. De Kon.ngin-Mceder droeg een mantillè, zooals zij door Toorop gepoitredeerd is. De Prins was in burger. De Prin ses amuseerde zich opperoest met haar vriendinnetjes. In de vestibule s.ond een schat van bloemen opgesteld. Ook van liet perso neel was een grojt en prachtig bloem stuk met de letters W. en H. aan het Koninklijk bruidspaar gezonden. Met den tij d mee. Teneinde de lange winteravonden voor de in de barak der werkverschaffing te Wit- teveen gehuisveste werkloozen te be kostigen heeft de minister van binnen- landsche Zaken den Rijksinspecteur der Werkversciiaif.ng in Die..toe een crediet van flöü geschonden voor de aanschaffing van een radiótoestel. Daar aan de kosten nog i"50 ont breken, heeft op verzoek van genoem den ambtenaar de moderne Landar- beidersbond een bijdrage van f 30 ge schonken. Kwijtschelding van straf. Dé Koningin, heelt aan aile militairen ter gedegenheid \an haar zilveren hu welijksfeest kwijtschelding verleend xa.n krijgsiuchte-ijke straiten, óeiiaive die van degradatie en venaging in rang. Een vuurhaard. Volgens de Imisbrucker Nachriciiten komen op een bepaalde ptaats in de .uodensee 111 den iaatsten tijd uit een gai in den bodem van 20meter diepte modcler- golven naar boven. Men vermoedt hier de werking van een onderaa'idscneïi vuurhaard. Hongersnood. De Russische „Iswestija" meldt, dat veertien com- mumsciscne au.ontenen in de aigeloo- pen week in net Kazan-district door ooeren vermooid zijn. De boeren plun derde:-1 de stiatsgraamchuien, aange zien in de afge.oopen veertien dagen meer dan honderd personen den--hon gerdood. gestorven waren. o.gens de biaden is de cogst to taal misiukt in de districten Tambof, ivaz^n, Smibor-sk en Saratof. Waarborgfonds tegen ban dieten Daar de politie van New Vork niet bij machte is, de inwoners der wereldstad te beschermen tegen aanvallen van gewapennde misdadi gers, hebben burgers in een j.l. Za terdag gehouden bijeenkomst een eigenaardig Init.arief genomenn. Zij hebben name.ijk een commissie benoemd, die specia.e insignes zal uit- deeien aan alle personen, die hebben bijgedragen aan een fonds", dimen de om misdadigers te helpen, een fat soenlijk leven te leiden. Volgens den cr^—ikator dezer eigen4a.rd.ge steunbeweging" zouden de leiders der New YorksCae nnsda- digersbenden bereid zijn, de lieden, die deze insignes dragen, niet aan te vallen. Het insigne zal in goud, in zilver, of in celluloid vervaardigd worden, naar gelang van het bedrag, dat de drager in het fonds gestort heeft. Onder de eerste inschrijvers telt men den adjunct van den „districts-attor ney' en verscheidene rechters. Een kaart jé, aan elk insignne beves tigd, draagt het opschrift: „Als ban dieten u aanvallen, zeg hun, dat gij deel uitmaakt van de Stillman-bewe- ging en toon hun uw insigne". Men verwacht, dat minstens 100.00U New Yorkers het insigne, waarmee men zich immuun tegen aanvallen van gewapende bandieten hoopt te maken, zullen koopen. Hooge leeft ij d. Volgens een bericht uit Rostof a. d. Don is dezer dagen in het dorp Koergannaja een Russische boer, Tretja genaamd, overleden, die den ongewoon hoogen leeftijd van 138' jaar moet hebben be reikt. Driemaal 'in zijn leven is 'hij in het huwelijk getreden; 'de laatste bruiloft vief ongeveer samen met zijn honderdsten verjaardag. Nooit zou deze kranige.oude baas, zoo meldt de „Izwestija"-conespon- dent, ziek zijn geweest, terwijl hij tot aan zijn dood toe nog steeds op het land werkte. Ook zijn gebit en zijn hoofdhaar waren in prima conditie ge-, bleven. Den oor og van 1812 herinner de de oude Tretja zich nog zeer goed. De Methu-a em-trad:tie wordt thans voortgezet door een kind uit het eer ste huwelijk, een frissche boerendeerne van eventjes 100 jaar. Oneer 1 ijke brievenbesteHer. De 30-jarige brievenbesteller P. M. die Maandag j.l. te Rotterdam is ge arresteerd verdacht zich te nebben schuldig gemaakt aan verduisteringen van brieven met geldswaardigen in houd is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Hij moet bekend heb ben, 18 keer zich een brief te hebben toegeëigend, De vangst bleek echter verscheidene malen zeer gering te zijn, zoodat vermoed wordt, dat het totaal verduisterde bedrag de 50 gulden niet overschrijdt. Moordaanslag. In de Ja- cobslaan te Hatert onder Nijmegen loste zekere J. gisteren een revolver schot op H. dien hij er van verdacht zijn huishouden moreel te benadeelen. H. werd licht aan het hoofd geraakt. J. werd gearresteerd. Een ei in een ei. Te Middel- stum (Gr.) werd door een kip, van een bakker een ei gelegd, wegende lVa ons. In het reuzen-ei zat nog een ei (met een schaal er om), dat van'ge wonen omvang was. Vliegtuigen een tuintje. De sergeant-vliegenier Ombouts, die met de F 270 een hoogtevlucht had gemaakt uit Soesterberg en in den pist verdwaald was, heeft een nood landing gemaakt in een weiland on der Titburg. De machine kwam bij het uitloopen in het voortuintje, te recht van een woning aan de Boer- havestraat en sloeg over den kop. Het hek werd vernield doch de woning bleet onbeschadigd. De vliegenier is ongedeerd gebleven. Het toestel dat beschadigd is, werd gedemonteerd. Doodelijk ongeval. Gister middag waren aan boord van het Rus sische stoomschip „Vojoda Putnik", liggende aan het reparatieterrein van de Rotterdamsche Droogdok Mij. aan de Heyplaatstraat, drie arbeiders be zig een 150 kg. zwaren ijzeren balk omlaag te laten, om dien balk aan de dekbanden te bevestigen. De balk bleet op een gegeven oogenblik ha ken. Twee werklui lieten los, waardoor de derde, die vast bleef houden, in het acht meter diepe ruim is geval len. Een dokter, die weldra ter plaatse was, constateerde, dat de man, die een schedelbreuk bekomen had, over leden was. Het slachtoffer is een 31- jarige ijzerwerker, gewoond hebben de aan de Schans aldaar. Een „familiefeestje". Te Utrecht ontstond ter gelegenheid van eeii verjaardagsfeestje, 's avonds in de Waterstraat een woordenwisseling tus- schen verschillende familieleden. Het voorwerp van den twist, welke tot da den dreigde over te slaan, was een dochter van iemand met den wellui- denden naam luie Piet. Een politie agent bemoeide zich met het geval, waarop een voddenkoop man den agent plotseling van achteren besprong en met de vuisten bewerkte. De geheele, min ot meer beschonken familie richtte zich nu tegen den agent die ten slotte gedwongen werd, met den sabel zich de aanvallers van het lijf te houden. De buren verklaarden zich solidair met de aanvallende par tij, terwijl de agent de assistentie van éen zijner collega's inriep, zoodat wel dra een formeele vechtpartij ontstond, waarbij van den gummistok gebruik moest worden gemaakt, en die niet eindigde, alvorens de voddenkoop man, die een aanval van dronkenmans- waanzin had, den agent een geweldi gen beet in de kin had gegeven en hem eveneens de handen, den arm en de beenen door bijten had ver wond. Onder hevig verzet werd de man gearresteerd. Overreden en gedood. Te Appingedam is het vijf-jarig zoöntie van V. bij het oversteken van de straat door een auto overreden en ge dood. Den chauffeur treft geen schuld Doodelijk ongeluk. De on gehuwde 20-jarige W. Maas uit Steen- sel is Maandagavond, terwijl hi] in de schoenfabriek van de firma Van den Elzen en Zoon, te Eindhoven, bezig was met het schoonmaken van machines, bij 'het plotseling defect ra ken van zijn electrische looplamp, door den electrischen stroom getrof fen en gedood. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ba vallen: P. Rombouts, geb. v. d. Lubbe, D.; C. v. Leeuwen, geb. Kielensteijn, Z.; A. van Rijn, geb, van Leeuwen, Z.; A. C. van Leeuwen geb. Ham, D.; N. Arlman geb. Longeneel, Z.; M. E. Ham geb. de Vlieger, Z.; G. M. Haverkamp, geb. Oortwijn, Z.; J. M. v. Zwieten geb. van Egmond, Z.; M. Verboom geb. van Ruiten burg, Z.; N. v. Egmond, geb. van Rijn, Z. Overleden: C. v. d. Laken, echt- gen. van S. C. de Jong, 69 jaar; J. Graafland jd. 6 jaar. Gehuwd: S. Winters wedr. 61 jr. en C. van Leeuwen, jd. 48 jaar; H. Vianen jm. 26 jaar en T. Smeding,, jd. 18 jaar. Ingekomen van: Loenen a. d. Vecht, P. Verduijn en gezin, arbei der, Nieuweslóot 15 Alkemade, J. J. Akerboom en gezin, schipper. Willem straat 41; Bus3um, J. J. Sachs en ge zin, magazijnknecht, Willemstraat 52; Amsterdam, Jan F. Herling, v. Man- dersloostraat 82rood; Arnhem, J. Th. B. Boll, Gouwekade 20; Heusden, Ph. Winter, Hooftstraat, 77; Amsterdam, J. Houwlo, broodbakkersknecht, Steek ter weg 160; Harmeien, A. Phlippo, ar6eider, Burg. Bloemstr. 18; Gouda, A. Rademaker, en gezin, arbeiders. Hoorn 111: Boskoop, M. van Egmona eehtg. van M. van der Kraan, Gnnep- hoek 56; Veenendaal, J. W. van Wae- nen, arbeider, woonwagen tegenover Hoorn 79; Streefkerk, J. J. Spelt en gezin, verz.-agent, Dorpstraat 3. Vertrokken naar: Nieuwkoop, A. van Geest, winkelbediende; uoener sloot, H. L. Mathot: Rijswijk, Laan te Blotinghe 6, B. de Long; Leiden, Vree wijkstraat 16, I. C. van Egmond; Zwammerdam, C. Kom; Zutphen, Gast huisstraat 18. J. Nijhof, groentenkoop- man; Duitscnland, Malente, A. Voigt dienstbode: Zegveld, C. van Tilburg, metselaar Utrecht, Agnietestraat 2, H. Roest; Rotterdam, aan boord bij 'G. Bakker, J. van Leeuwen, schippers knecht; Boskoop, F. Binken, winke lier; Haarlem, Rarmenjansweg 25, D. C. van Dijk: Zeist, Bothadwarslaan 13, C. Hahn, wed. W. van Koevelaak, huishoudster. BODEGRAVEN. Bij opgravingen worden nog al eens voorwerpen in den grond gevonden, die men er niet in verwacht, maar niettemin komt het ook Voor, zegt de „Rijnb.", dat men niet vindt, waar men stellig op rekende. Zoo ook was het 'geval' bij de opgra ving in het Roode Dorp alhier. 18 woningen moesten hunne riolen voe ren naar een gemeenschappelijke put, waaruit een hoofdriool liep naar den Rijn. Toen nu de vorige week, bleek, dal er verstopping was, en men aan 't graven ging naar de put, toen werd deze niet gevonden? Alleen het deksel bleek in den bodem aanwezig te zijn. HA2ERSWOUDE Daar voor de slachtoffers van den jongsten watersnood in de verschil lende kerken werd gecollecteerd, is alhier geen plaatselijk Comité samen gesteld, om daarvoor geiden in te za melen, De opbrengst van de drie kerk- collecten op het dorp bedraagt te sa men 11225.72. Die van de twee 'ker ken aan den Rijndijk, met de collecte die aldaar langs de huizen is gehou den, f 1179.75. Zoodat de opbréngst in totaal is f2405.47, In de laatste vergadering van den Rijnenburgsclien poider werd be sloten den tegenwoordigen watermole naar, den heer H. Metselaar, die ruim 60 jaar dezen molen heeft bediend, met 1 Juli a.s. te pensionneeren en wef mee f250 per jaar. Burg. Stand. Bevallen: S. Bak huizen, geb. Rogenes, dochter; A. C. Vellekoop, geb. van der Stijl, zoon. Overleden: L. Groen, wedr. van M. van Dam, 82 jaar; J. van 't Hoog, echtgenoote van E. van der Wel', 75 jaar; C. W. Barendrecht, echtgenoote van J. Blijleven, 54 jaar. KOUDEKERK. Burg. Stand. Geboren: Nannv, dv. Hans Duiten en Alida Elisabetn Van der Veer; Jacob en Dirkje, zv. en dv. Gerard Boers en Dirkje Kreeft; Hen drik, zv. Klaas Wesselink en Dirkje Bol. RIJNSBURO. Van de vroege tulpen zijn er nu wel zoowat alle soorten die voor het torceeren in aanmerking komen. En allen doen het dit seizoen goed. De prijzen biijven redelijk, voor Bijna alle soorten loonend. Herman Schlegel f4.507.50, Murillo f5.605.70, La Reine f3.70—4.20, Gele Prins f5.80 6.40, Flamingo, f 66.10, Theeroos, f8.20—8.30. Rose Valk f 4.20—4.30, Couronne a'or f 5.506.20, Mac Kin- lëy f 66.20, Prins van Oostenrijk 6.40 f7, Cramaisie Brillant f4.50—5, Wil iiam Copland f5.906.30. SASSENHEIM. Ds. A. M. Boeiiinga, predi kant bij de Geref. Kerk alhier heeft voor het beroep naar Rotterdam be dankt, een beslissing, die door velen met blijdschap zal zijn vernomen. Ghr. Geret. Gemeente. Vrijdag avond 7 uur Ds. Bijleveld van Haar lem (in plaats van Ds. Barth, zooals afgekondigd.) TURKSCHE GRUWELEN IN MOSSOEL. De „Daily Chronicle-correspondent Dorohoe behandelt in zijn jongste ver slagen over zijn onderzoek in Mossocl de kwestie der steunverleening aan de slachtoffers der Turksche gruwelen. De correspondent deelt mede, dat volgens betrouwbare berichten in to taal 5000 Chaldeeërs door de Turken werden gedeporteerd uit de Goyon- streek. Daarvan ontsnapten er 2000 over de grens naar Zakko en Berstvi, waar. ze thans verzorgd worden. Drieduizend bevinden zich nog in Turksche gevangenschap te Alkai, waar zij zeer veel lijden ondergaan. Zij sterven bij massa's van honger en. koude. Er is geen onderdak voor hen in dit barre weder. Hun eenig voedsel zijn eikels, die op den grond gevonden worden, met een weinig brood. Behalve de 5000 genoemden worden er nog 3000 in hun eigen dorpen gevan gen gehouden. Intusschen heeft het droevige nieuws de Iraksche grens bereikt, dat een groep van 200 gevangenen te Alkai, die ontsnapt .waren en naar het Zuiden wilden vluchten in de richting van Irak, door een ontzettende ramp ge troffen zijn. Alkai ligt bijna 5000 voet hoog. De hoogten aldaar zijn thans be dekt met sneeuw Naar het Zuiden zijn diepe ravijnen, gevuld met sneeuw. Een sneeuwstorm overviel de 200 ontsnapten en deze kvvamen allen 0111. Turksche deserteurs, behoorende tot het beruchte 62ste regiment, komen dagelijks Irak binnen. Allen zijn ellen dig gekleed. Zij verklaren dat de ach tergebleven Turksche soldaten voed sel, kleeding en schoeisel noodig heb ben. Zij hebben geen overjassen en hebben in maanden geen soldij ont vangen. De correspondent doet vervolgens ons haast ongelooflijk in de ooren klinken de mededeelingen over de slavernij, die nog in Klein-Azië bestaat, vooral in de streek, waar de Turken zoo pas Chaldeesche Christenen hebben mis handeld. Al de vluchtelingen die thans in Irak gastvrijheid genieten, waren in het Turksche land, dat zij verlieten, eigendom van Aghas, of Mohamme- daansche hoofden. De Aghas, meesters der christenen, zijn meest Koerden, die goed voor hun christenslaven zijn, want deze bezitten voor hen geldswaarde en zijn ruilbaar tegen ossen en schapen. Een sterke gezonde Christen heeft een marktwaarde van ongeveer 20 Turksche ponden. De Koerden waren verbitterd over het wegvoeren hunner slaven. Vele Koerden moesten eveneens naar Irak vluchten en daar het brood der liefda digheid eten, gelijk hun slaven. Juist vóór de massa-deportatie van de Chaldeeërs hadden de Koerdische hoofden bevelen van de Turken ont vangen om alle Christenen in de Koer- dische dorpen te dooden. De Aghas hielden een bijeenkomst en besloten unaniem, het bevel niet op te volgen, daar dit in economisch op zicht een ramp voor hen zou zijn. Door ditbesluit hadden zij ook den toorn der Turken op zich geladen. Ve le Koerden waren gedood. De gewoonte van het houden van Christen-slaven bestond in Noord-Irak, vóór de komst der Engelschen. Ze is thans afgeschaft. De Aghas spanden een Christen vaak voor den ploeg. Een der christenen vertelde den cor respondent, dat hij vroeger dagen aan drie meesters tegelijk behoorde. Maar de slavernij scheen niets ver geleken bij de gruwelijke terreur der Turken. INGEZONDEN. (Buiton verantwoordelijkheid der Redaotl*,) Kasgeldleening Geref. Schoolvereen. M. de R! Mag ik de aandacht aan uwe min of meer kapitaalkrachtige lezers even vestigen op achterstaande advertentie Waarin het bestuur der Geref. School vereen. kasgeld te leen vraagt. Dopr de uiterst langzame afwikkeling aer van rijk en gemeente te vorderen sub sidies en exploitatiekosten is dit be stuur rijk aan vorderingen, maar arm aan geld. En waar de salarissen der onderwijzers en verschillende onkosten noodzakelijk moeten worden betaald, vraagt het eenig kasgeld te leen. De voorwaarden zijn niet bezwarend en de zaak is solide. Daar behoeft men niet aan te twijfelen. Kerken en scholen gaan niet failliet. Daarom, wie helpen kan, helpe. Met beleefden dank voor de plaatsing, Hoogachtend, T. S. GObLINGA. Penningm.. Geref. SchooFv. - Leiden, Febr. 1925. VEILIGHEID EN VOLKSGEZOND HEID. Moeders, beschermt Uw kind. Verkoudheid, voor volwassenen een bezwaar, vormt voor zuigelingen en kleuters een groot gevaar. Van elke honderd kinderen, die be neden het jaar sterven, gaan ongeveer twintig dood aan longaandoeningen. Houdt zooveel mogelijk verkouden, hoestende personen uit de buurt van Uw kleinen. Automobilisten, denkt er aan. De uitlaatgassen zijn giftig. Laat daarom Uw motor nooit draaien in een garage, waarvan de deuren geslo ten zijn. Zorg voor krachtige luchtver- versching. Scheepstijdingen. HOLLAND-AMQRiKA LIJN. BLOMMERSDIJK, 9 v. New York 11. Rotterdam. BLIJDENDIJK, v. Rott. n. Boston, 10 10 u. v.ni. te Antw. BOSCHDIJK, v. New York n. Rotterd. 9 v.m. 4 u. 7 m. op 660 m. W v. Scil- ly gesign. BURGERDIJK, 10 v. Rott. te New York. GROOTENDIJK, v. Rott. n. d. N.-Paci- fickust, 8 te San Francisco. KINDERDIJK, v. Amst. n. d. Pacifick» 10 v. Milford Haven. NOORDELIJK, 10 v. Vancouver te Rotterdam. BLIJDENDIJK, R'dam n. Philadelphia 10 te Antwerpen. BEEMSTERDIJK, Philadelphia n. Rot terdam 10 te Antwerpen. VEENDAM, 9 (n.m.j v. R'dam te New- York. LOCHGOIL, 8 v. Tacoma n. R'dam. SILARUS, 8 v. San Francisco n. R'dam. STOOMV. HIJ. NEDERLAND. SUMATRA (uitreis) 10 te Antwerpen. PRINS DER NEDERLANDEN (uitreis) 9 v. Algiers. VONDEL (thuisreis) p. 9 Gibraltar. RADJA (uitreis) p. 9 Perim. KONINGIN DER NEDERLANDEN, 10 v. Batavia n. A'dam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. EEMLAND 10 v. A'dam n. Hamburg. YILDUM-(uitr.) pass. 8 Dungeness. ROTTERDAMSOHE LLOYD. BUITENZORG, 10 v. Batavia n. R'dam. SLAMAT (uitr.) 10 te Belawan. DJAMBI (uitreis) 9 v. Padang. BANDOENG (thuisreis) 11 te Rotter- dam verwacht. INDRAPOERA, 10 v. R dam n. Batavia GORONTALO (uitreis) p. 10 Gibraltar, HERTOSONO (thuisr.) 9 v. Port Said. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. RANDFONTEIN, 9 v. East-London te Algoabaai. TOBA (uitr.) 7 v. Port Soudan

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6