NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 11 FEBRUARI 1926 DAG-AGENDA. Donderdag 11 Febr., 's avonds 8 uur. Geref. Kerk, Hooigracht: Ds. J. P. Ta- zelaar, van Rotterdam, over: „De vijf zwijgende torens". Donderdag 11 Febr., 's avonds 8 uur. Groote Stadsgehoorzaal: 5e Concert v. d. Kunstkring „Voor Allen". Sassenheim. Donderdag 11 Februari, 's avonds half acht: „Concordia": Mr. Th. Heemskerk over „De Crisis", voor de A.-R. Kiesvereen. Donderdag 11 Febr., 's avonds 8 uur. „Graanbeurs'. Uitv. Chr. Zangvereen. „L. E. D. A. G. O. H." Vrijdag 12 Februari, 's avonds 8 uur. „Prediker", Janvossensteeg: Verg. van de Chr.-Hist. Unie. Spr. de heer J. R. Snoeck Henkemans, van Den Haag, over „Politieke moeilijkheden". De avond-, nacht- en Zondag- dienst der apotheken wordt van Maan dag 8 Febr. tot enmet Zondag 14 Febr waargenomen door de apotheken der heeren: D. J. v. Driesum, Mare 7G, Tel. 40 en G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 502. licht van de openbaarheid de zwakte van die regeering. De belangstelling van de Koningin voor de weermacht. Ook „Ons Leger' heeft zijn num mer van deze maand gewijd aan hei- zilveren huwelijksfeest van Koningin en Prins en daarin toepasselijke ar tikelen van verschillende leidende fi guren opgenomen. De eere-vóorzitter, generaal C. J. Snijders, vertelt in een artikel „Oranje en Nederland één" van zijn mobili satieherinneringen. Reeds bil de eerste verscfiijnseien van ernstige politieke spanning, op 27 Juli £ll4, keerde H.M. van haar zo merverblijf naar Den Haag terug, schrijft de heer Snijders, ten einde de gedachtenwisseling me; de Regeering te vergemakkelijken en tijdverliezen te voorkomen. Van dat oogenblik onaf gebroken gedurende den ganschen oorlogstijd, neeft de Koningin zich ge heel gewijd aan 's lands belang, 's lands "eer en veiligheid. Daar in die lange jaren geen uur van den dag, noch van den nacht, waarcp zij niet beschikbaar wilde zijn, wanneer haar aandacht, haar beslissing, haar tegenwoordigheid gewenscht werden .voor 's lands dienst. Geen vraagstuk Van nationale of internationale betee- kenis, dat niet hare aandacht had; geen waarachtig volksbelang, waarin zij niet deelde en tot welks bevorde ring zij met krachtig meewerkte. El- k^n nood des volks deelde zij 'door haar streven naar verlichting en ver zachting. De lezer zal het in mij, als oud- 'opperbevelhebber, begrijpen, wanneer mijne herinnering aan de oorlogsjaren mij heden in 't bijzonder terugvoert, naar de toenmalige betrekkingen tus- schen H.M. de Koningin en.de weer kracht. Dan moge ik het hier uitspreken, dat bij een terugblik op dien ernstigen en veelszins moeilijken tijd. voor m» als helderste lichtpunten blijven schit teren: de levendige belangstelling va£ Hare Majesteit voor 's Lands weer baarheid,' Hare groote waardeering voor de diensten der Land- en Zee macht; het vertrouwen, waarmede II. M. mij, als leider der landsverdediging vereerde. De Koningin verlangde voortdurend op de hoogte te blijven van alle ge wichtige aangelegenheden betreffende leger en vloot. Een hoofdofficier-be richtgever van het algemeen hoofd kwartier werd bijna dagelijks door H. M. ontvangen, tot het doen van mede- deelingen, het geven van gevraagde in lichtingen of het ontvangen van heve len. De Koningin stelde het grootste belang in den toestand onzer weermid delen, de genomen maatregelen tot handhaving der onzijdigheid, de plan nen en voori/tziehten onzer verdedi ging, de opstelling van leger en vloot. Menigmaal hen ik getroffen geworden door het helder inzicht en de juiste op vattingen, waarvan H. M. blijk gaf bij bespreking dezer onderwerpen. Even zeer interesseerde de Koningin zich voor den dienst en de oefeningen der troepen en niet minder voor hunne huisvesting, verpleging en verzorging, stoffelijk en geestelijk. Daarvan getuigden tallooze bezoe ken aan kampen en kantonnerhenten, aan stellingen en forten, aan de sche pen van 's lands vloot; aan oefeningen en manoevres, bij dag, bij avond en hij nacht; aan de grensbewaking tot in de uiterste uithoeken des lands; aan sport- en zanguitvoeringen, en niet het minst aan soldaten-scholen en hospi talen. Aan geen jaargetijde waren deze be zoeken gebonden; geen weersgesteld heid, hoe bar eri guur ook, gold als een beletsel. Geen zee, ruw en onstuimig, kon H. M. afschrikken van een voor genomen bezoek aan pantserschip of torpedoboot. Daar was geen terrein, nat of modderig genoeg om de Konin gin tegen te' houden; daar was geen hei, zoo ongelijk dat zij niet in vlotten gang te paard werd overgetrokken. Geen schuurzolder te hoog en geen lad der daarheen te steil, als de Koningin het soldatenverblijf daarboven wensch- te te zien. Geen loopgr. zoo diep, geen schuilplaats zoo donker, geen duikboot zoo eng, dat H. M. er niet in afdaalde. En geen ongemak of vermoeienis, die niet opgewekt en dapper werden aan vaard, englansrijk overwonnen. Ziet, die koninklijke bezoeken waren voor onze mannen een weldaad, als zij daar aan hui9, gezin en bedrijf ont- RECLAME. Overwerkte Zenuwen hebben in de Eerste plaats een Kalmeerend en Versterkend middel noodig. (1633 Mijnhardt's Zenuwtabletten geven kalmte en nemen gejaagdheid en overspanning weg Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten rukt in veelal eentonigen of afmat- tenden dienst den langen, langen tijd moesten afwachten, die eindelijk vre de en demobilisatie zou brengen. Die bezoeken getuigden van medeleven en medegevoelen, van waardeering cn be langstelling. Zij wekten op tot voort gezette plichtsbetrachting en prikkel den tot verdubbelde inspanning. Men gevoelde, dat onze Hooge Landsvrouwe een ieder ten voorbeelhare gc- heele persoon gaf aan de zaak des va derlands. Knceierijen in den haringhandel. De T e 1. maakt melding van knoeie rijen in den haringhandel te Vlaardin- gen, waarbij het Vlaardingsche ge meentebestuur heeft ingrepen. Expor teurs van z.g. Hollandsche volle ha ring verzonden in de plaats hiervan een andere soort haring, echter onder toevoeging van het Vlaardingsche cer tificaat, waarop dan echter niet uit drukkelijk de soort van haring vermeld werd. Er zijn tegen deze knoeierij reeds afdoende maatregelen genomen. Een andere knoeierij bestond hier in, dat een ambtenaar, die daartoe niet bevoegd was een verklaring teekende betreffende de deugdelijkheid der zen ding op papier van den exporteur, met het hoofd „Gemeentelijke keurings dienst". Herhaling van dit misdrijf is ook uitgesloten. Nieuw schip voor de „Nederland". Het nieuwe passagiersschip van de Maatschappij „Nederland" de „Chris- tiaan Huygens 1 zal worden gebouwd door de Nederlandsche Scheepsbouw maatschappij. Het schip zal 18.000-bruto registerton meten, 22.000 ton water-verplaatsing. Het wordt uitgerust met twee 2-takt enkel werkende Suizermotoren, die te zamen 11.600 P.K. moeten ontwikkelen. De afmetingen zullen zijn 570 voet lang, 68.6 vt. breed en 28.6 vt. diep. Het werk moet in 24 maanden worden op geleverd. De stormramp. Het Nationaal Steuncomité .S o; u ramp" is mee he: volbrengen van zijn werk, dat is de schade door de wind hoos vait 10 Augustus 1S23 veroor zaakt, zooveel mogelijk naar b Rijk heid te vergoeden en den wederop bouw" van verme'fde'oi zwaar -bescha digde onroerende goederen te bevor deren, zoo niet geheel gereed, dat toch ueeds zeer ver gevorderd. De taxaties zijn geschied, de schade is vastgesteld en voor een goed deel reeds uitbetaald, terwijl hot bouwen dat door de weersgesteldneid \e<tra- ging ondervonden heeft, weer in vo.- ien gang is. Dit alles maakte het mogelijk, nu reeds een behoorlijk overzie, t te krij gen van den stand der fi..a.;cjë-i e.i in afgeiónde cijfers op te .ma .en, hoe veel geld er na de einaa.rekening over zal blijven. Het Comité achtte hét gewenscht, deze berekening zoo nauwkeurig ais zulks op dit co^enbiik mogelijk is, op te maken, ornaat het als zijn plicht beschouwde, om zonder zijn eigen op dracht uit het oog te verliezen mede te werken tot he: lenigen van de twee de nationa;e ramp, die in clo laatste maanden ons land geceis.erd heelt, en die zeker in befeekenis de eerste verre overtreft. Het meende co op deze wijze in den geest te hande.en van hen, die interajd hun bijdoagea geschonden hebben. Daar het. nu reeds bleek, dat on der bezwaar een som van flOO.'.Oi) afgezonderd ken werden, we d dit be drag ter beschikking van de wa.ers- nocdcommissië gesteld. BUITENLAND. MÜSSOLINI's VERWEïïR. Geen ^rethorisehe" rede. De Italiaansche premier is na de re pliek van zijn Duitschen collega het antwoord niet schuldig gebleven. Onder zeer groote aandacht heeft Mussolini, die bij zijn verschijnen le vendig werd toegejuicht, in den Se naat een uitvoerige rede gehouden. De lange redevoering van den Duit schen minister van Buitenlandsche Zaken, Stresemann aldus de Duce maakt een onmiddellijk antwoord noodig, dat even duidelijk .en nauw keurig zal zijn als de redevoering, die ik verleden Zaterdag in de Kamer ge houden heb. Deze redevoering was niet geïmpro viseerd en gedurende een erbarme lijke anti-Italiaansche campagne van twee maanden met geduld ik her haal: met geduld overwogen. Het feit dat Stresemann mijn rede voering anders kan uitleggen, bewijst wederom, dat Stresemann en vele an dere Duitscbers met hem, absoluut niets van de groote geestelijke en anti- rethorische revolutie weten, die zich in het bewustzijn van Italië heeft vol trokken. Ik behoef wel nauwelijks te verkla ren, zoo ging Mussolini voort, dat ik in mijn jongste redevoering naar den geest en de letter bevestig, met inbe-* grip van de zinspeling aan het einde over de tricolore op den Brenner, wel ke zinspeling Stresemann naar gelie ven kan uitleggen, die echter door Italië in dien zin wordt uitgelegd, dat Italië nimmer een schending van het vredesverdrag zal dulden, wat deze te gen een bloedigen en hardnekkigen prijs verworven grens heeft gegaran deerd. De vreemde minderheden. Stresemann heeft volgens Mussolini niets anders gedaan dan alle belang rijke punten zijner redevoering beves-' tigen. Nadat hij diens rede op den voet ge volgd had, kwam hij ook aan de kwes tie der vreemde minderheden: Stresemann heeft beloofd, dat Duitschland zijn houding tegenover de vreemde minderheden binnen de Rijksgrenzen wijzigen zal. Ik neem daarvan voor de toekomst kennis, maar voor het huidige oogenblik is het waarheid, dat Duitschland geen scholen met Poolsche taal duldt in de gebieden waar Poolsche minderheden wonen, en evenmin Deensche scholen, daar waar Deenscoe minderheden zijn .Mijnheer Stresemann, neemt u do balk uit het Duitsche oog voordat u den kleinen splinter in het -Italiaan sche oog ziet!" In dit geval is bewezen dat indien de Oostenrijkers eh Duit- schers overwonnen hadden, alles wat Italiaansch is, van den Brenner tot Garda, brutaal vernietigd zou zijn. De cc/nclusies. Duitschland is dus voornemens, al dus besloot Mussolini, binnen den Vol kenhond de bescherming van alle in de wereld levende Duitscbers op zich te nemen, zelfs van de weinig talrijke Duitschers in het Boven-Adige-gebied die voor den oorlog geen staatsbur gers van het Duitsche Rijk waren. Dat moet men in het oog houden en erri- stig daarover nadenken. Ik verklaar echter met niet minder beslistheid: le. De bevolking van vreemden stam in het Boven-Adige-gebied be hoort niet in het minst tot die min derheden, die onderwerp van speciah- overeenkomsten in de vredesverdra gen zijn. 2e. Italië zal niet in eenig debat over dit onderwerp treden, in geen verga dering en in' geen enkelen raad. Daar om is de resolutie van den Landdag van Tirol volkomen zonder waarde. 3e. De fascistische regeering zal zich met de grootste energie tegen elk der gelijk plan verzetten, want zij zou zich schuldig maken aan een waar achtige misdaad tegenover het vader land wanneer zij wegens 100 Duit schers. die op Italiaanschen bodem neerdalen, op eenigerlei wijze de vei ligheid en den vrede van 42 millioen Italianen in de waagschaal zou stel len, die ongetwijfeld het meest homo gene en meest gesloten nationale blok vormen, dat in Europa bestaat. Dat zijn geen bedreigingen die voor tweeërlei opvatting vatbaar zijn. Dit zijn uitlatingen van waardigheid en kracht, die door de werkelijkheid nim mei* tegengesproken kunnen worden; zooals zij ook aan hét nieuwe Italië eigen zijn. tegenover hetwelk al te veel Duitschers, die aan de oude ge schiedschrijving zijn blijven hangen de ernstige fout begaan, het niet te kennen. DS FF.AN3CHE FINANTIEELE CRISIS. Een compromis in zicht. Men neemt te Parijs als zeker aan, dat» vandaag tusschen Doumer en de financieele Kamercommissie ter ver vanging van het artikel betreffende verplichte omzetting van waarden aan toonder in waarden op naam, een compromis zal# worden tot stand ge bracht, waarbij speciale voordcelen aan waarden op naam gegeven zuilen worden, terwijl 'voor de waarden met facultatief endossement en voor de waarden aan toonder couponboekjes zullep worden ingesteld. Doumer zal verder, indien binnen den door Briand gestelden termijn niet de noodzakelijke bronnen van inkomsten zijn aangenomen om de begrooting slui tend te maken en aan de schatkist de noodige middelen te verschaffen, een belasting op de productie voorstellen, waarvan de modaliteiten uitgewerkt zijn. Deze belasting zal evenals de Bel gische transmissie-belasting den groot handel en den semi-groothandel be treffen, doch den detailhandel onge moeid laten. De toestand der schatkist ernstig. Naar aanleiding van de waarschu wing, door Briand in de Kamer geuit, dat indien de financieèle ontwerpen niet binnen 8 dagen bij den Senaat in behandeling komen, de toestand ern stig zal worden,-schrijft de „Informa tion", dat inderdaad de toestand van de schatkist zoodanig is, dat de eerste Maart de uiterste datum is voor het in werking treden der nieuwe belastin gen. Na 1 Maart zal de toepassing daar van geen enkel nuttig effect meer kun nen hebben, wat het voorkomen van nieuwe inflatie betreft. Tengevolge van het tekort op de be grooting moet de schatkist op het oogenblik 400 millioen per maand bij passen. de drie milliard, welke de extra-belastingen van Loucheur voor 1 Mei moeten opbrengen zullen geheel verbruikt worden door den vervalter mijn van Mei. HEVIGE SNEEUWSTORM TE NEW YORK. Het verkeer geheel ontwricht. Voor de tweede maal in een week heeft een hevige sneeuwstorm de stra ten van New York nagenoeg onbegaan baar gemaakt, en het verkeer geheel ontwricht. De 10.000*werklieden van de stads reiniging, zoo wordt uit New York wellicht niet zonder eenige overdrij ving gemeld, zijn uitgeput, door het harde werken van de laatste dagen, of schoon zij door honderden losse arbei ders worden bijgestaan. Men vermoedt, dat het nog dagen zal duren voor het verkeer weer nor maal kan plaats hebben. Voor de komende dagen verwacht men beter wjser, zonder verandering in de temperatuur. Ondanks de strenge vorst is het aan tal personen, dat door uitputting om het leven kwam in vergelijking met vroegere dergelijke gelegenheden ge ring. Zes personen zijn dezen keer be zweken. KORTE BERICHTEN. De fascistische incidenten, die Dinsdag te Brussel hebben plaatsge had, hebben gisteren aanleiding ge geven tot een debat in de Belgisrhe Kamer. De Belgische Kamer heeft de schuldenregeling met de Ven Staten geratificeerd. Het Engelsche Lagerhuis blijkt gekant te zijn tegen het verbieden van de uitoefening der geneeskunde door bekwame mannen, die geen dokters- titel hebben. De volkenbondsvergadering, wel ke zal beslissen over Duitschlands ver zoek om toetreding tot den bond, zal 8 of 10 Maart gehouden worden. Benes zou ter conferentie van de kleine entente verklaard hebben, dat de onderhandelingen van zijn land mot Sovjet-Rusland over de erkenning de jure afgebroken zijn. Er zullen waarschijnlijk spoedig te Londen besprekingen beginnen over de regeling van de Fransche schuld aan Engeland. Rakowski heeft in een interview verklaard, dat hij met Frankrijk op alle punten tot overeenstemming hoop te te komen. Abd cl Krim zou binnenkort den strijd weer met volle kracht willen hervatten. UIT DE OMGEVING. WARMOND. Gemeenteraad. De gemeenteraad kwam hedenmor gen onder leiding van burgemeester A. J. SciiölvinGk in openbare verga dering bijeen. Aanwezig waren alle leden. Na de opening en goedkeuring van de notulen deelde de voorzitter mede, dat ter gelegenheid van bet zilveren huwelijksfeest van het Kon. echtpaar namens de gemeente een telegram van hulde is gezonden, waarop een Megram van dank is terugontvangen. Van de regeering is een mèdedeeling ontvangen volgens welke de zomertijd zal aanvangen op 15 Mei en eindigen op 3 October. Vervolgens werden eenige commis sies benoemd. Tot leden van de kascommissie wer den benoemd de heeren Haverkort en Heyl. Tot plaatsvervangende leden de boeren Steyn en van Schie. Tot plaatsvervangende leden van 't stembureau (leden zijn de wethouders werden inde plaats van de heeren Molhuysen en v. Steyn benoemd de heeren Heyl en Haverkorn. Voor de herschatting van dranklokaliteiten wérd benoemd de heer Hooyer te Lei den. Het voorstel van B. en W, om bij den'ketel van het gasbedrijf een afdak le bouwen voor de politieboot, werd z.li.s. aangenomen. Breeder werd gediscussieerd over een verzoek van de woningbouwver- eeniging „Warmunda" om inplaats van het jaarlijksche voorschot eens een bedrag van ruim f 6000 af te staan De heer Heyl, die het verzoek ver dedigde, zette uiteen dat de vereen, eens een jaar is achtergeraakt met de rentebetaling. Dat verschil zag zij gaarne opgeheven door een bijdrage van de gemeente. De v o or z i11 er vondt het niet te verdedigen om zonder meer Warmun da een cadeautje van ruim f 6000 te geven. In het verleenen van voorschot ten komt de juiste gedachte naar vo ren. De heer Heyl zei, dat de vereen, best zichzelf zou kunnen bedruipen, wanneer zij maar eenmaal flink ge holpen werd. Als eenmaal die bouw grond maar aftrek vindt, dan komt de vereen, wat ruimer in haar middelen. De heer Haverkorn stelde voor, de oplossing te zoeken in het sluiten van een leening voor de bouwvereen. Spr. was er tegen zonder meer een be drag af te staan. De vereen, geraakt gedurig meer achter. De heer Heyl betoogde daartegen over, dat de vereen, niet achter- maar vooruit gaat. Maar er waren tot nu toe veel onkosten. De heer Molhuysen verklaarde niet te kunnen inzien waarom dade lijk de gemeente wordt aangesproken Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. 5.20 (Brussel, 265 M.). Concert. 5.20 (Hamburg, 395 M.) Lezingen. 5.20 (Frankfort, 470 MJ Lezingen, enz. 5.20 jBremen, 300 MJ. Lezingen. 5.20 (Hannover, 395 MJ. Lezingen. 5.35 (Davcntry, ióoo MJ. iindër- uurtje, zang, lezing, muziek. 5.35 (Londen, 363 M.). Kinderuurtje zang, lezing, muziek. 6.(Hilversum, 1050 MJ. Vooravond concert door het H.D.O.-orkest, onder leiding van Fr. Lupgens. 6.20 (Berlijn, 505 M.j. Verschillende lezingen. 6.20 (Parijs, EiffeLcren, 2650 M.). Lezingen en orkestmuziek. 7.(Hilversum, ^1050 M.). Lezing door den heer Pjjzel over: „Schilder kunst". 7.05 (München, 485 MJ. Concert. 7.20 Alle Engelsche stations. Tijdsein nieuws, toespraken, L_l.-0en. 7.20 (Hamburg, 395 MJ. Muziek. 7.20 (Stuttgart, 445 MJ. Concert. 7.30 (Hilversum, 1050 MJ. Politiebe richt, weerbericht. 7.45 (Hilversum, 1050 MJ. Uitzen ding van persberichten enz. door het pérsbureau Vaz Dias. 7.45 Alle Engel:-i.- ctatións. Muziek. 7.50 Königswusterhausen (1300 M.) Concert. 7.50 (Berlijn, 505 MJ. Concert. 7.50 (Frankfort aan de Main, 470 M.) 7.50 (Münster, 410 Mj Concert of lezing. 7.50 (Zürich, 515 MJ. Concert of voordracht. 7.50 (Parijs, Eiffeitoren, 2200 MJ. Concert. 8.(Rome, 425 MJ. Concert. S.15 (Hilversum, 1050 MJ. Aanslui ting van het concertgebouw te Am sterdam. Symphcnie Es-groote terts van Mo zart. Eerste symphonic van Mahler, on der leiding van Willem Mengelberg. 8.20 (Londen, 363 MJ. Concert en lezingen. S.20 (Daventry, 1600 MJ. Concert en lezingen. 8.20 (Hamburg, 395 MJ. Concert. 8.20 (Bremen, 330 MJ. Concert. 8.20 (Hannover, 296 MJ. Concert. Concert of voordracht. 8.35 (Brussel, 265 MJ. Concert, on derbroken door nieuws. 8.50 (Madrid- 392 MJ. Concert. i 8.50 (Parijs, 1750 MJ. Concert, r 9.20 (Parijs, 345 MJ. Concert. 10.(Hilversum, 1050 M.) Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 10.20 Alle Engelsche stations. Tijd sein, weerbericht, nieuws, enz. voor aanvulling van het tekort, waar op de voorzitter toelichtte, dat de gemeente tegenover het Rijk garant staat voor de voorschotten aan de bouwvereenigingen verleend. Tenslotte werd besloten op voorstel van den heer Molhuysen, om als al tijd een voorschot van f 6500 te verlee nen om dan verder door B. en W. een afdoende beslissing te laten voorbe reiden. Breedvoerig werd ook van gedach ten gewisseld over het voorstel van B. en W. om hen te machtigen tót aan koop van eenige perceelen grond bij het raadhuis tot een oppervlakte van 300 v.k. M. In B. en W. was eenig ver schil. De meerderheid wenschte tot de rooilijn, de heer Oudshoorn tot de ge vellijn der te bouwen perceelen te gaan; de laatste om de gemeente zoo veel mogelijk het heft in handen te geven met het oog op eventueele weg- verbreeding. De voorzitter achtte een gegarandeerde breedte van 8 M. aan den Achterweg genoeg, de meerder heid van den raad dacht er echter an ders over. De voorzitter bleek te worden geleid door zijn liefde voor het lande lijk karakter van deze dorpsstraat. Er moet, zoo oordeelde hij, ook wat ruim te blijven voor een grasperkje en een hekje. Dé heeren Oudshoorn etc. waren voor een zoo groot mogelijke reserveering van grond met het oog op toename van het verkeer. Ten slotte werd in den geest van den heer Oudshoorn besloten. Hierna werd het waterleidingtarief besproken. De heer v. Molhuysen noemde den prijs van fl per kub. M. exhorbi- tant hoog, en daar 't water thans bui tengewoon slecht is, achtte spr. het onbillijk de menschen die thans hel pen het water goedmaken, meer te la ten betalen dan het water de gemeen te kost. De voorzitter merkte in -dit ver band op, dat de kleinere perceelen niet meer betalen dan even 30 cent per kub. M. De heer v. Molhuysen hand haafde zijn bezwaar dan toch ten aan zien van de grootere perceelen. Het abonnementtarief is veel te hoog. Wordt het lager, dan zal er ook meer gespuid worden, in het belang dus van de zuivering van het water. De gemeente Sassenheim b.v. heeft niet meer gespuid, nadat het tarief in werking is getreden. In Januari heeft Sassenheim 681 kub. M., Warmond, dat een veel kleiner aantal aanslui tingen heeft 959 kub. M. verbruikt. De heer Haverkorn stelde voor, het tarief eenvoudig te halveeren, en verder hij Hillegom op restitutie aaa^ te dringen zoolang het water niet goed?

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2