NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 9 FEBRUARI 1926 druk reed hij met matige vaart, doch hij kon niet meer uitwijken vcor liet zenuwachtig dribbelende meisje. De autobus is voorloop,ig vastgehouden. Een s c h i pp er verdronke n. Te Delft is Zaterdagochtend in de Schie ter hoogte van de Zweth een geladen spoehngschuic van den heer Ruigt te Pijnacker onderwater getiok- ken doof een sleepboot, die de schuit sleepte. De schipper van het vaartuig, wiens naam nog niet bekend is, ver dween in de diepte en verdronk. Lijk gevonden. Uit den vij ver voor het gemeentehuis te Bruns- sum is Donderdagmiddag het lijk op gehaald van zekere Th. A. van K. Zes weken geleden was hij daar ver dronken. Het lijk is door den broe der van den doode herkend. UIT ONZE INDIEN. Hen hachelijke onderneming. Het „Soer. Hbld." meldt, dat het s.s. „Van der Wijck" op 10 Jan. Oostelijk van de straat van Madoera een Madoe- reesche prauw aantrof met 28 inlan ders en 10 sapies en andere dieren aan boord. De prauw kwam van Soemenep en was bestemd voor Panaroekan, doch werd door den storm en den stroom 120 mijl uit den koers geslagen. De op varenden waren reeds vier dagen zon der drinken en voedsel. De „Van der Wijck" nam menschen en dieren over en de praiiw op sleeptouw. De tros brak evenwel en de prauw is gezonken Inbraak bij een burgemeester. Het „A. I. D. Pr. B.' meldt, dat de huisjongen van burgemeester Van Doorninck van Mr. Cornelis onder, het tafeldekken wegliep. Men vond dat nogal vreemd, doch vermoedde niet het ergste. Wel werd, nadat de man een goed uur verdwenen was, het zilver even nagezien, doóh lepel noch vork ontbraken. Eerst zes uur, nadat dè jongen verdwenen was, kwam mevr. D. echter tot de ontdekking, dat een lade van de schrijftafel was leegge haald. Dit is op een handige manier geschied. Uiterlijk was namelijk niets te zien, de diefstal scheen kalm van te voren te zijn bestudeerd. Onschuldig inlandsch kind vermoord. Door de politie in de afdeeling Pro- bolinggo is een moordzaak ontdekt, waarvan de wreedheid moelijk haars gelijke zal vinden, schrijft de „Nwe Sb. Crt." Voor ongeveer een maand werd door den wedono van Tongas gerap porteerd, dat een zevenjarig inlandsch kind, dat buiten geslapen zou hebben, door een tijger zou zijn gedood. De borst van het kind zou door een tijger zijn opengereten.* Het onderzoek, op last van den regent ingesteld, heeft aan het licht gebracht, dat het kind ver moord werd door twee inlanders, die heiden bekend hebben. Er zijn daar ter plaatse twee pesan- trens (Mohammedaansche godsdienst scholen) die elkander beconcurreeren. De. school van den eenen Mohamme- daanschen godsdienstonderwijzer ver loopt echter, en uit jaloezie heeft hij zijn zoon opdracht gegeven, een lecr- lihg der andere school te dooden. Dat geschiedde met behulp van een derde, die het kind vasthield, terwijl de zoon het kind met een golok het lichaam openhakte. Probolingo geteisterd. Op 1 Januari j.l. werd een klein deel van de plaats Probolingo door een wer velstorm bezocht. Het ergste waren er aan toe de huiden van den beer De Man, van ir. Wassing en van den patih waar de daken het inzonderheid moes ten ontgelden, o.a. door bet vallen van groote boomen zoo werd b.v. de autogarage van den patih, totaal ver nield .Ook elders ter plaatse werd door het omvallen van boomen heel wat schade aangericht. Terwijl de storm overtrok, viel er geen druppel regen. Onmiddellijk daar na echter ontlastte zich boven de kota een geweldige tropische regen en on weersbui. „We vernamen, dat aan de zeekam pongs zware schade is toegebracht. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig voörzoover ons bekend is, niet te be treuren," schreef de „Ind. Cour." De haven van Djambi. Het „Nieuws v. d. Dang v. N. I.'' meldt, dat de regeering voornemens is de haven van Djambi te verbeteren. Er zal een nieuwe steiger aangelegd wor den, voorts wordt de rivierdrempel uit- gediépt bij Kampong Baröe. De kapi taalsuitgaven zullen twee ton bedra gen, aflosbaar in 20 jaar. Voedselscbaarschte gevreesd. Naar „Aneta" verneemt, zijn de mais- aanplantingeri in Madoera, Noord-Soe- rabaja, Rembang, Pasoeroean en B'e- soeki door de laat ingevallen regens ruim 4 k 5 weken verlaat. Voor de maanden Februaii cn Maart wordt een tijdelijke voedselschaarschte gevreesd Houden de nu dagelijks vallende re gens dadelijk op, dan kan de maisoogst in midden Maart een mooi beschot op leveren; blijft echter deze overmatige vochtigheid aanhouden, dan zal veel jonge mais wegrotten. De andere ge wassen verdragen deze groote vochtig heid zonder zonneschijn ook slecht. Ken nieuwe profeet. Men meldt uit Padang Pandjang aan de „Loc.", dat onder de Mohamme danen aldaar momenteel geruchten gaan omtrent een nieuwe geloofsbelij denis. Dit naar aanleiding van een brief uit Lahore. Zekere Aboe Bakar bin Oocjoep, af komstig van Panindjanan, Padang Pandjang, schreef zijn ouders uit La hore, om zich zoo spoedig mogelijk te laten bekeeren tot het geloof van Moensjih Maoet te Lahore. Deze nieu we godsdienstige propaganda werd ge proclameerd door den nieuwen pro feet Goelam Achmad/die, naar men beweert, als een nakomeling moet wor den beschouwd van Mohammed. Thans bevindt zich, aldus de schrij ver van den brief, te Tapa Toean, Sjech Rachmat Ali, propagandist, uitgezon den door de vereeniging „Achmadijah" ,te Lahore. Genoemde. in'opagandist mocht op Tapa Toean reeds eenig suc ces boeken en is voornemens de West kust van Sumatra af te reizen. In hoeverre de inhoud van den brief juist is, daarover kan liet blad geen oordeel uitspreken, doch vast staal, dat het eenige opschudding teweeg bracht onder de Mohammedanen te Padang Pandjang en elders in de bo venlanden. De pensioen-regeling. Naar men weet aldus de „Java Bode" is er nogal wat te doen ge weest over de regeling dat voor amb tenaren met tractementen boven de f 1000 de pensioenberekening over dit hoogst-genoten salaris pas geschiedt, wanneer zij het minstens 3 jaren heb ben genoten. Oorspronkelijk w.as de be doeling om dezen termijn TeruS tö brengen tot 2 jaren, waarmede ook de directeur van Financiën en de regie ring-zich vereenigden. Later beeft da dir. van financiën weer geadviseerd de oude regeling van 3 jaren te handha ven. Door den gouverneur-generaal is dit voorstel overgenomen, terwijl de Raad van Indië zich voor de wijziging heeft verklaard. Ook minister De Graaff had het standpunt van den gouverneur-gene raal en den heer Bodenhausen aan vaard. Doch als lid in den Raad van In- dié heeft de heer Weiter zich uitdruk kelijk verklaard voor de verkorting xot twee jaar. Thans wordt binnenkort de afkondi ging van de nieuwe pensioenregeling tegemoet gezien, doch men tast irt de kolonie nog steecis in het onzekere of de nieuwe minister van Koloniën in de definitieve regeling zijn eigen, oude standpunt als lid van den Raad van- Indië heeft gehandhaafd, dan wel het advies van den gouverneur-generaai heeft gevolgd. De daarover gevoerde v.euachienwisseling heeft nog niet tot een mededeeling van het' definitieve standpunt geleid. 'Leiieren en Kunst. Sehumaim-avo-id van Sus. sum Corda." Op Donderdag Zo Februari a.s. hoopc „Sursum Korda" een uitvoe ring- te geven in de Groote Stads- zaai, De avond zal uitsluitend gewijd worden aan werken van Robert iicnu- mann. Bij Schumann denkt men dik wijls in de eerste plaats aan den kla- viercomponist, nu eens zich verliezend in droomend gemijmer, dan weer zich uitend in brilianten humor en gees tig toongespeel, terwiji toch over de levendigste passages een sfeer van weemoed en verinniging blijfc hangen. Maar in het lied is Schumann niet minder groot, al mag dit somtijds wat meer bezonnen, wat meer artistiek- cerebraal schijnen dan dat van Schu bert. En niet genoeg te roemen en te genieten valt de poëtisch-muzikale eenheid van woord en toon en pianis tische sfeer. Zijn romantische fantasie deed uit Schumanns ziel een weelde van me lodieën geboren worden, alle even ge- kuischt en edel van gehalte.. Hij bezat eigenlijk niet den aanleg, oratoria in grooten 'stijl te scheppen; maar wat b.v. „Das Paradies und die Peri" en „Der Rose Pilgerfahrt" hun eigene, zeer bijzondere aantrekkelijk heid geeft, dat is niet een groote lei dende muzikale gedachte en haar uit werking, maar de rijkdom van stro- phische en docrgecomponeerde liede ren en hun melodische charme. Bij het a.s. Concert zingt „Sursum Corda" „Der Rose Pilgerfahrt" en wel in den vorm, waarin Schumann het zich oorsprokelijk heeft gedacht, n.l'. met Idavierbegelëiding. Later, toen Schumanns nobele geest de eerste schaduwen van zijn droevige verduis tering begon te vertoonen demen tia praecox, welke eindigde in vol slagen Jcrankzinnighe-d heeft hij het werk van een te dikke instrumenta tie voorzien. In zijn oorspvonkelijken vorm komt het tot ons in den glans en het beko rend geheimzinnige van het sprookje. Schumann zou geen kind der Roman tiek geweest zijn. indien hij niet met -voorliefde soróokjesstoffen voor zijn composities had gebruikt. Het geheimzinnige treft ook in ,.Zi- gcnnerleben" en de romantische at- r.io-.plie.er valt-eveneens op in a' cap- pella-n.ummers als-, „Schön Rohaut" e*n ..Sommevnaght". Een aksoliste brengt clan nog eeni ge mooie liederen van Schumann ten geh oor e. Daar het geven van een Schumann- avond 'sinds rang een wensch van den dirigent Hubert Cuypers was en er met zorg wordt gestudeerd, mogen we een mooie uitvoering verwachten, die naar we hopen, alle Schumann-vrien den zal trekken en er vele nieuwe bij zal' winnen. UIT DE OMGEVING, BODEGRAVEN. Dammen. Bodcgranis:hé Damverem. Voor cl - compe iti vai hot district „Rijnstrrcek" hevit alhier de ontmoeting tusschen de Bodengraafsche Dam ver eeniging en Waddingsveen plaats ge had. De uitslag was als volgt: D.# Cremer en J. Barbier o2 H.' de Graaf en C. J. Jaspers 2o C. _T. Scheer en W. Ringelonstein o2 M. Bekker en N. F. Hilgers 11 H. de Kruijf en A. Tol 2o A. v. d. Boon en I. Schouten 11 T. T. de Vries en G. Troost 11 N. "N. en Zwart 2o W a se naar en A. Ringelenstein o2 N. N. en T. Schoenmaker 0—2 De stand van de competitie is aldus 911 ten gunste der Wa/ddingsvcedische Damvereeniging. Er waren vele belangstellenden in de zaal aanwezg.i De heer Jac. Veerman Jr. verwierf verwierf deze week het diploma Han- delseconomie aan de Ned. Handelshoo- geschool te Rotterdam. Woensdag 3 Februari gaf de Chr. Gymnastiekvereen. „D.O.S." eiem open bare uitvoering in de zaal van hotel v. Rossuiu, De zaal was geve l bezet, ondanks de slechte we rsgesteldheid. Xe den opmarsch sprak de voorzitter de heer Smit, ven hartelijk openings woord en ging voor in genei, waarna 'n aanvang gemaakt werd met de afwer king van bet uic 14 numme/s bestaande programma, hetgeen onder leiding van den di.eeteur, d n heer Bakker, uit La den, uitstekend geschiedde. De oefenin gen werden vlug en correct afgewerkt. Vooral de rnythmische oefeningen v. de dames venden bijval. In de koHe pauze verkochten enkele loden vlaggetjes ten bate der vereeni- 8in2- Onder de aanwezigen merkten wij ook op 'onzen geachten burg-meester, den heer v. Doe ben de Bruin en gezin. De uitvoering werd opg laisterd door muziek van rnej. C. Batelaan. - Iv; eenige mooi - standen eindigde de heer Smi. met gebed en dankte den heer Bakker voor zijn uitstekende lei ding, en mej. C. Batelaan voor. haar welwillende medewerking, waarvoor -haar namens de verheviging een mand met bloemen werd aangeboden. Te ruim half elf uur gingen allen vol daan huiswaarts. Burgerlijke stand. Geboren: Cora© lia, dochter van T. de Koning en A. van Dam. Jan, zoon van A. Domburg en G. Haitskamp. Barend, zoon van J. Happen.de! en 0. van Randeraad. Con stant, Andreas, zoon van F. Twaalf hoven en M. van Veldhuizen. Ondertrouwd: A. M. van Oostenrijk, 23 jaar en A. M. jongeneel, 22 jaar. J. Houtzager, 24 jaar en' H. Calis, 22 j. Gevestigde personen: W. Blonk, zonder beroep, van Am sterdam, C. M. Groep, zonder beroep, van Rosmalen. L. van der Beek, dienst bode, van Wilnis. E. Hol, boerenarbei der, van Rotterdam. A. W. op 't Landt en gezin, schipper, van Vel zen. J. van der Neut, arbeider, van Waarder. Vertrokken personen: J. en C. G. Boen, los arbeider, naar Wassenaar. P. vaii der Zwet, fabrieksar beider, naar Leiden. N. Beijeman, dienst bode, naar Zegveld. J. Bolender, zonder beroep, Alphen aan den Rijn. L. J. Ver duijn, zonder beroep, Woerden. In afwijking van de bestaande me thode worden thans alle perceelen. in de eerste plaats nieuwgebouwde hui zen, bij aansluiting aan de Waterleiding vooBzien van een watermeter. In de tarieven komt geen wijziging en de be rekening geschiedt dan ook niet naar het verbruikte aantal meters (mits een bepaald maximum niet overschreden wrorde). Het is meer een controle-maatregel, waardoor noodelooze water verspilling steeds geconstateerd kan worden. Tengevolge van het abnormaal hoo ge toltarief voor auto's, die den Goud- schen straatweg passeeren, schijnt het verkeer RotterdamUtrecht zich thans meer te bewegen van Gouda via Haas- trecht-Oudewatër. De wegen zijn daar echter slecht en op het drukke verkeer in den hui- digen toestand niet berekend, waarom verbetering dringend noodig was. Het Rijk schijnt er echter men* voor te gevoelen den straatweg Gouda-Bode- graven Over te nemen, om dien dan 'in een ruim 20 M. brcoden weg te veran deren. Het verkeer kan dan weer over den oorspronkelijk daarvoor aangewezen weg plaats vinden, zonder de schadelijke gevolgen van de dure tollen te moeten dragen. Mogen de plannen ook spoedig yer- wezenlijkt worden. Voor het iaar 1925 zijn door den Burgemeester alhier 4 jachtakten afge geven, terwijl voor het seizoen 1925 1926 93 groote en 34 kleine vischakten zijn aangevraagd. Op de alpnabetische lijst der in de ze gemeente metterwoon gevestigde eige naars of houdere van paarden, als be doeld in art. 17 van het inkwartierings besluit komen 160 personen voor met een getal van totaal 179 paarden. De lijst ligt de geheele maand Febru aii voer iedereen ter \nzage. De ruimte die, door do stichting van de nieuwe Markt beschikbaar is ge komen tusschen de oude en nieuwe Marlet, heeft het gemeentebestuur op liet denkbeeld gebracht, 0111 aan de Vee markt, en speciaal de magere varkens markt uitbreiding te geven. In een streek als deze, waar de var kenshouderij zoo algemeen is, mag men wel de beste verwachtingen omtrent een bloeiende markt koesteren. Voor aanmoediging zullen met ingang van 16 Februari '1926 voor enkele we ken premies beschikbaar gesteld worden van 1 10, f 5 en f 2,50 voor de grootste aanvoeren van magere varkens. Het aanvangsuur der veemarkt is 7.30 uur. ALPHEN a. d. RIJN. Naar we van bevoegde züde ver nemen, is in plaats van wijlen den heer C. Spruyt, benoemd tot notaris bin nen het arrondissement Den Haag, ter standplaats Alphen, gemeente Alphen aan den Rijn, JJir. G. J. Stoop, cgndi- daat notaris alhier. RIJNSBURQ. Behalve dat de aanvoer van vroe ge tulpen gestadig toeneemt, komen ook telkens meerdere" Barwintulpen in meer dere soorten aan de veiling. De nieuwigheden gaan voor goede prijzen, varieerend van f 10,2014,80. KATWIJK. Burgerlijke stand. Geboren: Eli zabeth, dochter van J. Boezaard en E. van Duin. Ariea Gijsberta, dochter van C. van der Meij en L. Ouwe hand. Jacob zoon van Jac. van Beelen en H. van Duijn. Riena, dochter van Chr. Hoge- woning en A. Haasnoot. Cornelia, doch ter van Jac. ICurjt en Kloos. Alida dochter van H. van der Merj en A. Guijt. Maart je, dochter van D. van der Plas en G. van Holst, Geertje, dochter van-A. va.11 deB Plas en II. de Jong, Ondertrouwd: J. Schaap ei A, Plug: Getrouwd: W. Guijt en KI. Hoek. Overleden: Izaak Johannes Schonen berg, 61 jaar, echtg. van W. Schaap. Huig Schouten, 1 jaar, zoon van A. Schouten en P. Schaap. KATWIJK a. d. RIJN. De A. R. Propagandaclub hield een ledenvergadering in de Kerkeraadska- mer der Geref. Kerk. Na een kort en hartelijk openings woord door den voorzitter, werd gezon gen Ps. 119:17 en gelezen Ps. 87. De secretaris las hierna de notulen, welke werden goedgekeurd. De afgevaardigden voor de algemeene, vergadering brachten hierna verslag uit. Dan gaf de voorzitter, de heer G. v. d. Perk het woord aan den lieer Jac. Wassenaar voor zijn inleiding: „Zon dagsrust en Zondagsheiliging". Inleider bepaalde zijn gehoor bij de volgende vier .punten: 1. Het ontstaan van den Sabbath als rustdag. 2. Zondag de eerste dag der week. 3. Hoe hebben Wjj te staan tegenover het Sabbathsgebod en hoever wij hierin verschillen van de wereld. 4. Het hoogste doel, waartoe ons de Zondagsrust moet nopen, i>&melijk de Sabbathheiliging. De inleider bespreekt deze punten op duidelijke wijze en eindigt met den wensch uit te spreken, dat wij mogen ingaan in die ruste, die overblijft voor het volk van God. Hierop volgde een drukke, doch aan gename discussie. Verschillende vragen worden door den inleider naar genoe gen van allen beantwoord. Bij de rondvraag werd voorgesteld den lterkeraad te verzoeken een anten ne t© mogen plaatsen om bij zeer buiten gewone gelegenheden hiervoor een radio toestel te huren. Het bestuur krijgt opdracht deze zaak nader uit te werken. De opkomst was bijzonder goed. Door den heer Wi. v. Veen werd de samenkomst met dankgebed gesloten. Het was een aardige gedachte van het bestuur der Oranjevereniging,om ter gelegenheid van het 2;-iarig huwe lijksfeest van het Koninklijk Echtpaar de kinderen der verschillende scholen te tracteeren. Vooral de bruidsuikers waren het, die er'gretig bij de kinderen ingingen. Dankbaar gingen de kleinen naar huis, dankbaar voor de tractatie en tevens dankbaar, dat ze een klein uurtje eerder naar nuis mochten. In het doim hingen van zeer vele wo ningen de vlaggen uit. LISSE. De raad dezer gemeente komt in openbare vergadering Dij een op Donder dag 11 Februari a.s., des namiddags te half drie. Agenda: 1. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging .van het besluit van den 28sten September 1925 tot verkoop van een perceel bouwterrein*>aan den heer W. itoodenburg te Haarlemmermeer. 2. Aangehouden voorstel van B. en W. tot rooiing van boomen langs den Heereweg vanaf het perceel Caspers tot het Vierkant. 3. Verzoek van de oudercommissie der Openbare M.U.L.O.-school om de boventallige leerkracht aan 'die school voor rekening der gemeente te hand haven.. 4. Voorstel' van B. en W:. tot het verleenen van eervol ontslag aan een boventallige leerkracht aan de Ouen- bare M.U.L.O.-school. 5. Voorstel van B. en W. tot toelating van een assistente in den onderbouw van de openbare M.U.L.O.-schooL 6. Voorstel van B. en W. tot benoe ming van een vakonderwijzeres in den bovenbouw van de Openbare >I.U.L.O. school. 7. Voorstel1 van B. en W. en die Gfond commissie, om aan den hear J. G. Ver burg alhier voor den bouw van een eigen woonhuis een perceeltje bouw terrein te verkoopen langs de Juliana- straat. (Voormalige Zuidhoek), 8. Aanbieding van den Heer L. Boot alhier tot verkoop van zijn perceel Ka naalstraat 110. 93, voor de verbreeding van de j ulianastraat. 9. Voorstel van B. ea W. om. aan de Woningvereenigmg Volksoelang" alhier &en voorschot te ver leen ea van f 43200 voor de in aanbouw zijnde 18 wonin gen. 10. Voorstel van B. en tot conver sie van een 6 pet leening, pro resto groot f 19000, in een 47/s pet. leening, pari. 11Comptabiliteitsbesluiten. 12. Ingekomen stukken en mededee lingen. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke stand. Geboren: Lize, dochter van L. van Wijk en C. G. Buur man. Theodorus Cornelis, zoon van J. J. van der Veldt en A. M.. Bon. Neeltje Bieternella, dochter van H. Verveer en W. de Waal. Wouter, zoon van C. Ro bijn en E. F. Hijwegen. Cornelia Maria, dochter van Q. Verwer en M. de Ridder. Johannes Antonius, zoon van S. J. Ver tegaal en A. M. de He ijA a dries Hen drik, zoon van J. Munnik en A. Voer man. Adrianus Peiras Johannes, zoon van A. II. v. d. Voorn ea P. M. Tulen. Elisabeth Maria, dochter van J. Huigen; en W. v. Winterswijk. Ge rfcje, dochier van R. Kolkman e i f. Zwiers. Levenl. zoon van A. Vonhoff en A. Mulder. Ondertrouwd: Pictcr Leijding en W. A. v. d. Vecht. Overleden: Johannes Jacobus Kors- rna-n, 5 mnd., zoon van M. Korsman en A. H. Leenslag. te AmsterdamJohanna Maria va.n der Horst, 2 jaar, dochter v. J. v .d. Horst en J. M. O'ü. Land- en Tuinbouw. Keuringen in weidestreken. In het Overijselsche Landbouwblad wijst (D.) St(ieltjes) op den goeden «in vloed, welke er uitgaat van de keurin gen van landbouwgewassen. In ver band hiermede stelt schr. zich de vraag of in streken, waar veeteelt hoofdzaak is, niet iets dergelijks te bereiken zou zijn met keuringen van veebedrijven. Van de keuringen van landbouwge wassen leert de deelnemer veel. Niet alleen doordat hem de verschillende fouten worden gewezen, doch ook door dat op de goede hoedanigheden van het gekeurde gewas het licht valt. Hierdoor wordt men aangespoord, al les in het werk te stellen, 0111 met het gewas zoo goed 'mogelijk voor den dag te komen. Schr. ontveinst zich niet, dat de keu ringen in weidestreken veel moeilijker van opzet zijn, dan die voor landbouw gewassen. Wil men de keuringen in de veeteeltbedrijven populair doen wor den, dan moeten ze eenvoudig worden opgezet. Het doel dezer keuringen moet zijn de veebedrijven als mededingers te toetsen aan de eischen, welke men aan een goed veehoudersbedrijf mag stel len. Hierbij houde men evenwel in het oog, dat hiermede niet wordt bedoeld, dat ieder, die mee wil doen ten minste een modelstal met prachtig fokvee moet hebben. Dan immers zou de keu ring overbodig zijn. Iedere deelnemer moet juist uit de keuringen leeren hoe het bedrijf werkelijk moet zijn, -wat er aan zijn bedrijf ontbreekt, en hoe dit te verbeteren valt. Bij het aanwijzen van aan te bren gen verbeteringen moet steeds worden gestreefd naar het geveri van adviezen welke weinig kosten met zich mede brengen. Voor iemand, die over ruime geldmiddelen beschikt, is het gemak kelijk iedere gewenschte verbetering aan te brengen. Doch de gemiddelde boer kan dit niet, zoodat bij de te ma ken opmerkingen moet worden be dacht, dat de uitgaven aan de verbete ringen verbonden een bepaald bedrag niet mogen overschreiden. Dit behoeft echter geen bezwaar te zijn want mot geringe middelen zijn dikwijls zeer goede resultaten te bereiken. In ver band hiermede wijst spr. op de propa ganda, welke sedert het begin van de ze eeuw is gemaakt voor het aanleg gen van gierkelders en op welke een voudige wijze sommigen deze hebben weten te bouwen. Schr. voorziet, dat de keuringen niet gemakkelijk zullen kunnen worden verricht door de boeren zelf, doch met hulp van zuivel consulent en veeteelt consulent zal het toch zeker mogelijk zijn. In het begin zal de keuring sich1 hoofdzakelijk moeten bepalen tot: 1. keuring van den veestapel; 2. keuring van de stalinrichting; 3. keuring van de weide; 4. beoordeeling van de melk- winning en wat daarmede samenhaDgt Scheepstij dingen. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. BOETON, thuisreis, 7 Febr. van Port Said. CELEBES, 7 Febr. van Hamburg te Amsterdam. KANGCAN, uitreis, 7 Febr. van Ant werpen. PRINS DER NEDERLANDEN, uit reis, pass. 8 Febr. Gibraltar. ROTTI, 7 Febr. van Batavia te Am sterdam. VONDEL, thuisreis, 6 Febr, van Ge nua. SOEMBA, thuisreis, 6 Febr. van Co lombo. J. P. COEN, uitreis, 5 Febr. van Be- lawan. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. MONTFERLAND, thuisreis, 6 Febr.' van Santos. WATEÈLAND, 6 Febr. van Amster dam te B. Ayres: ZEELANDIA, uitreis, 6 Febr. van La Coruna. DELFLAND, 8 Febr. van B. Ayree te Rotterdam. DRECHTERLAND, uitreis, 8 Febr. te Bahia. SALLAND.: 8 Febr. van Hamburg te Antwerpen. ROTTERDAMSCHE LLOYD. MERAUKE, thuisreis, pass. 7 Febr. PALEJIBANG, 8 Febr. van Hamburg te Rotterdam. MENADO, uitreis, 6 Febr. te Bala- wan. KAWI, thuisreis, 8 Febr. van Port Said. D] EMBER, uitreis, pass. 7 Febr. Ou- PAfRIA, thuisreis, 8 Febr. van Sa- bang. HOLLAND-AFRIK A-LIJN. HEEMSKERK, 6 Febr. van Lorenso Marques naar Beira. RANDFONTEIN, 7 Febr. van Port Natal te East Londen. SALEIER, 8 Febr. van Hamburg te Antwerpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6