CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. '6e JAARGANG DINSDAG 9 FEBRUARI 1926 'NUMMER 174-7" CODRANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 1 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Oil nummer beslaat ui! TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Emigratie naar Frankrijk. Nu de werkloosheid nog altijd tai van slachtoffers maakt en de kans op verruiming van de werkgelegenheid uiterst gering is, wordt als vanzelf weer meer aandacht geschonken aan het emigratie-vraagstuk. Er is een tijd geweest, dat er voor de landverhuizing veel belangstelling was. Later is die belangstelling, mede in verband met de gewijzigde economi sche omstandigheden eenigermate ver minderd. Thans is er echter weer een over vloed van werkkrachten, met de aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid, dat het onmogelijk zal zijn voor al die arbeiders werk en brood te vinden. En daarbij komt nog, dat het voor vele boeren steeds moeilijker wordt 'n eigen plaatsje te bemachtigen. Het aantal gegadigden is groot en ■de landprijzen zijn zoo hoog, dat de kans op mislukking ver van denkbeel dig is. Daarom wordt weer 't oog op het buitenland gericht en de kans op land verhuizing overwogen. Amerika, waar voorheen tal van Hol landers een goed bestaan wisten te ver overen, heeft de immigratie zeer sterk beperkt. En de kans om daar te slagen is mede sterk verminderd. Getracht wordt om belangstelling te wekken voor Canada, waar nog ter rein in overvloed aanwezig is, maar het ga$n daarheen brengt eigenaardi ge moeilijkheden met zich, waardoor het verklaarbaar wordt dat velen de risico om zich daar een toekomst te verzekeren te groot achten. Misschien verdient het, in verband met een en ander aanbeveling, speci aal de aandacht te vestigen op wat de zer dagfn uit Frankrijk gemeld werd. Frankrijk, dat zich onder den in vloed van goddelooze theorieën goed deels heeft ontvolkt, heeft dringend behoefte aan werkkrachten, vooral voor den landbouw. Duizenden H.A. vruchtbare gronden liggen braak en tallooze boerderijen zijn door gebrek aan werkkrachten in verval geraakt. Geen wonder, dat de immigratie in Frankrijk de laatste jaren belangrijk is toegenomen. In 1922, zoo vonden wij vermeld, was 8 pet. van de bebouwde opper vlakte des lands in handen van 12,265 landbouwers van vreemde nationali teit. Van dezen waren 5038 Belgen, 2807 Spanjaarden, 2359 Italianen, 1845 van Germaanschen of van Slavischen oor sprong. Het percentage Nederlandsche im migranten wordt niet genoemd. Hun 'aantal schijnt dus gering te zyn. En terwijl er in onze bladen sinds jaar en dag over immigratie naar Canada en andere landen wordt geschreven, wordt van de mogelijkheid om naar Frankrijk te verhuizen hier niet ge- rept. Waaraan dit moet worden t oege schreven is ons niet bekend. Het zal natuurlijk voor Nederland sche landbouwers en arbeiders eenige moeite kosten zich aan de Fransche zeden en gewoonten aan te passen, maar wanneer emigratie op eenigs- zins groote schaal mogelijk bleek, dan zouden deze 'moeilijkheden toch niet onoverkomelijk zijn. In elk geval is er naar het ons voor komt alle aanleiding aan dit vraag stuk meerdere aandacht te schenken en voor behoorlijke voorlichting te zorgen. Enkele gezinnen, o.a. uit de Rijn streek hebben reeds op eigen gelegen heid den stap gewaagd, en hopen zich binnenkort naar het Noorden van Frankrijk te begeven om daar een boerderij te exploiteeren. Dit gotal is waarschijnlijk voor uit breiding vatbaar. Ligt het niet op den weg van ons Christelijk Nationaal Vakverbond om b.v. in samenwerking met den Chris telijken Boeren- en Tuindersbond een onderzoek naar de mogelijkheid van vestiging in Frankrijk in te stellen? Een onderzoek van die zijde zou dit voordcel hebben, datalet alleen met BUREAUHooigracht 35 Leiden economische, maar ook met geestelijke factoren gerekend zou kunnen worden. Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22l/i cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Ned. Chr. Reisvereeniging. De afdeeling Leiden van de Ned. Chr. Reisvereeniging had gisteravond in het ,.Nut" een propaganda-vergade- ring, die uitstekend geslaagd mag hee- ten. De samenkomst werd door den voorzitter der afdeeling Dr. J. G. v a n Es geopend, die liet zingen Gez. 180 vs. 1 ('k Wil U, o God, mijn dank beta len), voorging in gebed en daarna las Psalm 104 vanaf vers 24. Vervolgens heette spi\ de aanwezi gen welkom, in 't bijzonder den heer van Deventer, die ons een reis op het doek zou laten zien en daarvan vertel len, voorts Mej. Doorneveld, die ee nige zangstukjes ten gehoor© zou bren gen en haar broeder, die zijn zuster op harmonische wijze zou begeleiden. Spr. bracht dank aan de heeren Ko- renhoff en Pont, aan wie de zorg voor de excursies en de propaganda is toe vertrouwd en die zich op uitnemende wijze van hun taak gekweten hebben. Zij hebben eer van bun werk, getuige de goede opkomst van leden en belang stellenden. Vervolgens gaf spr. het woord aan den heer van Deventer. De beer H. W. J. J. van Deven ter van 's-Gravenhage, 2de voorzitter der vereenigkig, begon met uiteen te zetten wat het kenmerkende is van 'n „vereenigingsreis." Deze wordt onder nomen op initiatief niet slechts van een der leiders, maar van bet bestuur der vereeniging. De Ned. Chr. Reisver eeniging had in '24 een vereenigings reis naar Lugano met 352 deelnemers en verleden jaar naar Montreux met 412 deelnemers. En deze menschen vormen dan niet één groote kudde, maar zijn onderverdeeld in groepen; zoo telde de reis naar Montreux 12 groepen, elk van 3435 personen. Vervolgens maakten we deze reis in den geest mee de plaatjes op het doek, toegelicht door den spreker, gaven ons een natuurgetrouwe indruk daarvan. Het allereerst zagen we de groote brug over den Moerdijk, waaraan spr. de opmerking vastknoopte, dat naar men hoopt dit de laatste reis naar Zwitserland over België zal zijn ge weest. De Duitsche spoorwegtarieven zijn dermate verlaagd, dat het in den vervolge practisch mogelijk zal zijn, de mooie Rijnreis te doen; ook zijn de pasformaliteiten vereenvoudigd. Daarna passeerde een groote reeks van allerlei tooneelen uit Zwitserland de revue; we zagen trotsche bergen en lieflijke meren, ja wat niet al; in één woord, we kregen een indruk van de grootschheid der schepping. Bijzonder interessant was ook die groote schare, die vóór bet Volken bondsgebouw werd toegesproken door Prof. van Hamel en Prof. Lorentz; de laatste presideerde juist dien dag een vergadering van de commissie voor In tellectueele Samenwerking. Belang wekkend was ook de vergadering in 1' Oratoire de Calvin, waar Dr. K. Dijk op den preekstoel van Calvijn een toe spraak hield tot de leden van bet ge zelschap. En de stoel van Calvijn, waar ieder graag in zitten wou en die eigenlijk te wrak was voor sommige ietwat corpulente dames. Ook zagen we het monument der reformatie, met de beelden der vier hervormers: Farel, Calvijn, JohnKnox en Beza. En zpo zouden we door kunnen gaan met vertellen van wat we gezien en gehoord hebben. Ook dit laatste; de heer van Deventer deed zich kennen als een geestig causeur en het was ook niet te veel gezegd van den heer van Es, toen hij den spreker kenschet ste als iemand, die ondanks zijn jeug dig uiterlijk als reiziger een gerouti neerde rot is. Leidsche kunstclub „De Sphinx." De Leidsche kunstclub „De Sphinx" heeft, naar wy vernemen, voor 't jaar 1926 de volgende plannen: In April of Mei een tentoonstelling van toegepaste grafische kunst (affi ches, boek-illustratie, verpakkings drukwerk e.d.) in de tentoonstellings zalen van het Sted. Mus. ,.De Laken hal." In t najaar een tentoonstelling van schilderkunst en grafische kunst. Voorts zullen pogingen in het werk gesteld worden, wederom de beschik- RECLAME. AMSTERDAMSCHE ANTHRACIET W. Heerensingel 34/35. Tel. 1523. PRIMA KWALITEIT. VERZEGELDE ZAKKEN. king te verkrijgen over een eigen ten toonstellingszaaltje, waarvan de wer kende léden gebruik zullen kunnen maken ter expositie van hun werk. De tentoonstelling(en) in „De Laken hal" zullen tegen entree toegankelijk zijn. De leden van de Sphinx zullen hier evenwel vrijen toegang hebben. Eventueele tentoonstellingen in een eigen zaaltje zullen voor een ieder vrij toegant eiijk zjjn. Vertrouwd mag worden, dat zoowel de werkende leden als de ondersteu nende leden aan deze plannen zoo veel mogelijk zullen medewerken; de eersten door van hun beste werk in te zenden, de anderen door, ieder in ei gen kring, propaganda te maken voor t bezoeken der tentoonstellingen en hen die geen lid der, vereeniging zijn aan te sporen alsnog toe te treden. Leidsch Universiteits-fonus. In de gister gehouden jaarlijksche vergadering van den Leidschen Uni versiteitsraad heeft de voorzitter in warme bewoordingen hulde gebraht aan de nagedachtenis van den over leden secretaris, prof. dr. K. H. Roes- singihdie als zoodanig aan het Leidsch Universiteits-fonds, zeer belangrijke diensten iheeft bewezen. Aan het jaarverslag van het .Uni versiteitsfonds, uitgebracht door den waarnemenden secretaris, prof. LWen- sinck, is het volgende ontleend: Op de afgeloopen. periode 1925 1926 van 'het Leidsch Universiteits fonds met genoegen terugzien in zoo ver het in staat was zijn ondersteu ning van de belangen der Leidsche universiteit uit te breiden. Hiervan ge tuigt in de eerste plaats de benoe ming van den hoogleeraar in de wijs begeerte des rechts, prof. dr. LeoPo- lhk. Deze is de vijfdo» hoogleeraar van wege het L. U. F. Bij K. B. van 6 Juni 1925 werd laan het L. U. F. opnieuw machtiging verleend prof. Lorentz uit te nood* gen gedurende dezen cursus voordraoh ten te houden over hoofdstukken der natuurkunde, aan welke uitnooöiging prof. Lorentz heeft gevolg gegeven. In het verslag wordt verder gewe zen op den Universiteitsdag, welke dit jaar op 3 October te 's-Hertogenbosch is gehouden en waar prot. ViirtLeim en prof. 'De Sitter voordrachten heb ben gehouden. Een belangrijk aantal te 's-Hertogcnbosch of elders in N. Brabant woonachtige personen ajii als gevolg daarvan lid van het Univer siteitsfonds. geworden. Een succes is de vanwege het Fonds igeorganiseerde cursus in elementair Latijn door den lector dr. Q. de Boer geworden. Het aantal der studenten, dat dezen cursus volgt, bedraagt on geveer 40. Onder den naam Acta Leidensia werd, voor de eerste maal tegelijk met het Jaarboek een bibliographie der Leidsche Universiteit in het licht ge geven. De commissie van uitvoering hoopt, dat zij bij deze onderneming blijken van belangstelling zal ervaren, wélke haar toonen, dat de verschijning der Acta b.v. drie maal per jaar ge wenscht is. Hetzelfde mag gezegd wor den voor den eveneens voor het eerst gepubliceerden Gids voor Studeeren den aan de Leidsche Universiteit. Na melding tc hebben ge:r. n':t. van de voordrachten, door de hoogleer- aren fVan Blom, Colenbrander, en Eysiinga en generaal Tonnet over Ne derland en het internationale vraag stuk gehouden, wijst het verslhg op de pogingen, door de vereenigde facultei ten van rechten en letteren gedaan om een reeks van voord- achten over de economie ran Ned.-Indië te ar- rangeeren. Toegekend werden de volgende sub sidies: Dr. Walch voor zijn colleges over oud-Hollandsch tooneel f100: dr. L\ de Groot voor een intern, congres voor oud-testamentici flOO: den' heer J. U. Duvvendak voor een Chineesche nnblicatié f 50: aan de leeszaal Bos scha f400: aan prof. Ehrenfest voor reiskosten van buitenlandsche geleer den naar Leiden f75; aan den pen ningmeester van het Lorentz' Gouden Doct^ma'frnd- f200: aan dr. Gerth voor ziin onderwijs in de geologie f300 aan prof Esscher voor zijn onderwijs in de preolorie f1000: aan mei. dr. Crutterink voor haar onderwijs in de rharmacie f2fO: ann de Ver. v. Trö rn"=rhe Gcn^e-l-tinde f 750: aan de r-bilos. for'Ote: der Leidsche Studen ten voor he' door haar uitgegeven Gorboek fSOfl- aan het instituut-Kern f500; aan dr. Gans voor het onderwïïs in de neurologie f250; aan dr. Stiasny. voor dat in de marine-biologie f200; aan pro.f Thierry, voor lantaarnplaat jes föO; aan dr. Korevaar voor het zelfde doel f 100; aan de Ver. tot Be- vord. v. d. Opleiding tot Jjistrument- ipaker f100; aan de firma SijthoL tot' ondersteuning van de uitgave van het Album Studiosorum f bOd voor ai- benomen exemplaren; aan prof. mr. Daron van Asbeck voor zijn practi cum Indisch staatsrecht f löO en aan den Senaat ter tegemoetkoming in het 'honorarium der typiste f750. Het aantal leden, begunstigers, be schermers, donateurs en stichters be droeg op 1 Febr. 1926 1529 tégen 1524 vorig, jaar. De staat der bezittingen van het L.U. F. wees op 31 Aug. 1925 een eindcijfer aan van f 241.700, de reke ning van inkomsten en uitgaven van 1Sept. 1924 tot 1 Sept. 1925 een totaal van f24.138; het Slingelandt- foads f2100. De gelden, door den In ter-.. Education Board van de Rocke feller Foundation, beschikbaar gesteld voor het natuurkundig Laboratorium en Kabinet der Leidsche Universi teit, waarvoor door bemiddeling van den presiderft-curator jhr. De Gjjse- lhar door de I.E. B. een cheque van 25.000 dollar aan de Leidsche uni versiteit voor cryogene onderzoekin gen óp het natuurkundig laboratorium wezen een eindcijfer aan van f75.900. Aan het financieel verslas: over het boekjaar 1 Sept. 1924 tot 1 Sept. 1925 is het volgende ontleend: De nalatenschap van mevr. prof. mr. J. Th. BuysA'rntzenius is in het afgeloopen boekjaar geheel tot afwik keling gekomen. Het zuiver bedrag dezer nalatenschap, dus ook na af trek van successierechten, beliep 'de som van f46.674.69. De aanvankelijke raming op f 35.000 is dus een voorzich tige geweest. In de rekening, van het L. U. F. zijn ook verantwoord de bedragen geschon ken ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan der Leidsche Universiteit. Het bedrag der giften in eens beloopt f15.335, terwijl ook verschillende jaar- lijksche bijdragen en contributiever- hoogingen werden toegezegd. Als afzonderlijke afrekening, is ook opgenomen een staat per 31 Augustus 1.1. van den eersten termijn der gelden beschikbaar gesteld door den Interna tional' Education Board van de Rocke feller Foundation. Alhoewel van deze administratie ver- lamtwoording geschiedt aan een afzon derlijke commissie, en alhoewel 'deze rekening loopt van 1 Januari1 Janu ari, heeft de penningtmeester gemeend, toch den toestand per 1 September hier te moeten vermelden. Immers het beheer van de gelden is niet opge dragen aan den secretaris-penning meester onder toezicht der genoemde bijzondere commissie, 'doch het beheer 'geschiedt door het Leidsch Univer siteitsfonds, zoodat bij de nazi en in g der rekening door de Commissie uit den Universiteitsraad ook met deze administratie zal moeten worden re kening gehouden. Od 2 September f.T. kwam bij het fonds door bemiddeling van den heer mr. K. P. van der Mandele een gift in van f 10 000 van een onbekende Kamerkieskring Leiden. Aan de Besturen der A.-R. Kie9 vereenigingen in den Kamerkieskring „Leiden", is door het Bestuur van de A.R. Kieskringcentrale de volgende circulaire verzonden: De uitslag van de het vorig jaar gehouden verkiezingen was voor de Anti-Revolutionaire partij ver van be moedigend. Wanneer wij rekening houden met het feit, dat een partij, die geduren de een reeks van jaren de regeerings- verantvvoordelijkheid heeft gedragen, altijd in een minder gunstige positie verkeert, en met de felle actie tegén het Ministerie-Colijn dat zich ge noodzaakt zag diep ingrijpende maat regelen te nemen oqtwikkeld, dan is er zeker reden tot dankbaarheid. Maar dit neemt toch niet weg, dat de A.-R. partij zich bevond in den hoek waar de slagen vielen. Van de 16 Kamerzetels, die zij bezet 'hield, bleven er slechts 13 behouden. Hadden wij, rekening houdend met de vermeerdering van het aantal kiezers., om op hetzelfde peil te blijven in den Kieskring „Leiden" 27441 stemmen moeten uitbrengen, in werkelijkheid hebben wij het niet verder weten te brengen dan tot 24981 stemmen. Wanneer wij voor de provincie Z Holland een vergelijking maken met den uitslag van 1922, aan blijkt, dat een teruggang te boeken is van 16686 stemmen. Houden we rekening met het grooter aantal uitgebrachte s.em- men, dan blijkt het verlie- - Li 4 te bedragen. Dit beteekent een niet onb achteruitgang. Van hoeveel beteekeius die veriies is. blijkt wel daaruit, dat, wanneer Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De leiding van het Staatsbedrijf der posterijen en telegraiie. Buitenland. Het Doitsche kabinet heelt besloten bet verzoek om toetreding tot don t oi- kenenbond te verzenden. Een nederlaag van Donm6T In da Fransche Kamer. De voorbereidende ontwapenings conferentie op Fransch grondgebied? Een interpellatie in den Duitschen Rijsdag naar aanleiding van Mussoli ni's jongste Kamerrede. in 1927 .bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten, door de verschil lende partijen naar verhouding het zelfde aantal stemmen wordt uitge bracht als in 1925, de rechtsche meer derheid in de Staten van Zuid-Holland' verloren gaat, met het gevolg, dat ook in het college van Ged. Staten de meerderheid van rechts naar links ver plaatst wordt. En nu is 't wel waar, dat een ver slijking zonder meer niet opgaat, iar hier ook andere factoren wer ken, maar feit is toch, dat de positie van de A.-R. partij in Z.-Holland en ook in den kieskring „Leiden"' ver van gunstig is en tot ernstige bezorgd heid aanleiding geeft Bij, het overwegen van de vraag, wat gedaan moet worden om dit verlies te stuften en den invloed van de Anti- Revolutionaire partij te versterken, achtte het Bestuur van den Kamer kieskring het gewenscht, zeer bijzon der de aandacht van de Kiesvereeni- gingen te vestigen op dè groote betee- kenis van de A.-R. pers, en meer spe ciaal van de plaatselijke bladen, niet ten onrechte genoemd de dagelij ksche huisbezoekers, waarvan een niet te on derschatten invloed kan uitgaan. Dat die invloed niet veel grooter is, moet worden toegeschreven aan het feit, dat nog altijd zeer velen, ook in onze kringen, inplaats van onze bladen te steunen en ze daardoor in ide gelegenheid stellen zich te Ontwik kelen, de z.g. neutrale bladen in hun woningen ontvangen en voor onze eigen pers, die daardoor .aak een kwijnend bestaan lijdt, de deur sluiten Het Kamerkiesknngbestuur is over tuigd, dat door U bij de gehouden verkiezingen geen middel onbeproefd is gelaten om ons stemmencijfer zoo hoog mogelijk op-te voeren. Maar hoe prijzenswaard dit ook mag zijn, al die arbeid heeft slechts weinig te beteekenen, indien hij niet gesteund wordt door onze pers, die haar invloed doet gelden, ook als de gewone propaganda-arbeid blijft rus- ten. Het is daarom, dat wij U dringend uitnoodigen na te gaan in welke ge zinnen onze bladen nog niet worden gelezen en wat er gedaan moet wor- aén om de „neutrale" bladen, zoo wel in den Statenkieskring „Gquda" als in den Statenkieskring „Leiden" uit de woningen onzer menschen te verwijderen en den bloei van onze pers, voor den bloei onzer partij on- "misbare voorwaarde, te bevorderen. De genoemde cijfers leeren het U duidelijk, dat er ernstige gevaren drei gen en de politieke toestand van ons land in verband met de Kabinets-cri- sis en wat daarmede verband houdt, is zeker wel aanleiding voor de Bestu ren onzer Kies vereenigingen om waak zaam en actief te zijn. Wiat er van de politieke venvarringv welke nu al weken lang duurt, te recht zal komen, wij weten het 'niet, maar dit staat vast, dat meer dan ooit de Besturen onzer Kiesverecnigin- fen geroepen zijn op de lectuur van et gezin toe te zien en te zorgen, dat onze pers in staat wordt gesteld voor lichting en leiding te geven. Vertrouwend, aat Üw Bestuur van de groote beteekenis dezer zaak door drongen is en dat het gaarne zal me dewerken om de positie van onze A. R. pers te versterken, verblijve na mens het Bestuur der Kamerkieskring „Leiden", y/. WARNAAR, voorz. J. KARSTENS, secr. Watersnood-Comité. Bij het Watersnood-Comité zijn de volgende giften ingekomen: Jaarfeest timmerlieden en model- makersvereen. f 11.80. Giften worden nog gaarne inge wacht bij den Penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, doch zullen voortaan alleen Maandag in de cou ranten worden verantwoord, Plantsoen 19, Leiden, Postgironummer 57471. Door den voorzitter van het O- ranje-Comité, den heer Roimeringer,

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1