NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 8 FEBRUARI 1926 DAG-AGENDA. Lisse Woensdag 10 Februari, half acht. Kerkgeb. der Geref. Gem. Ds. G. H. Kersten van Ierseke, over: „Het ver bond der genade". Donderdag 11 Febr., 's avonds 8 uur. Geref. Kerk, Hooigracht: Ds. J. P. ha zelaar, van Rotterdam, over: „De vijf zwijgende torens". Donderdag 11 Febr., 's avonds 8 uur. Groote Stadsgehoorzaal: 5e Concert v. d. Kunstkring „Voor Allen". Sassenheim. Donderdag 11 Februari, 's avonds half acht: „Concordia": Mr. Th. Heemskerk over „De Crisis", voor de A.-R. Kiesvereen. De avond-, nacht- en Zondag- dienst der apotheken wordt van Maan dag 8 Febr. tot enmet Zondag 14 Febr waargenomen door de apotheken der heeren: D. J. v. Driesum, Mare 76, Tel. 40 en G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 502. *- nm «wa tevangener beschouwing van 't al, al dus besloot spr. voor altijd onbereik bare wonder. Centrale O. L. School v. h. 7e leerjaar. Men schrijft ons van de zijde van het Gemeentebestuur: Nu vele ouders moeten beslissen of Zij hunne kinderen, die het 6e leerjaar hebben doorloopen en op 1 Maart den 12-jarigen leeftijd hebben bereikt, al dan niet van school zullen nemen, willen wij. ter voorkoming van teleur stelling, er op wijzen, dat aan kinde ren beneden den 14-jarigen leeftijd geen arbeidskaart mag worden afge geven. Zeer tot hun nadeel moeten de kinderen, die op zoo jeugdigen .leeftijd de school verlaten, nog 1 of 2 jaren rondloopen voor zij aan het werk kun nen gaan. Veel beter is het daarom dc kinderen nog eenigen tijd naar cle Cen trale school voor het 7e leerjaar te zen den, waar het geleerde nog eens ter dege wordt herhaald en uitgebreid en zeer veel practische kennis wordt bij gebracht, waaraan de kinderen in hun later leven heel veel kunnen hebben. Dat vele ouders dit zeer goed inzien, blijkt wel hieruit, dat velen hunne kinderen, geheel onverplicht, l5 tot 2 jaar het onderwijs aan deze school doen volgen. Nadrukkelijk vestigen wij er de aan dacht op, dat het 7e leerjaar volstrekt niet alleen voor de jongens, maar ook voor de meisjes zeer nuttig is. Kan uit den aard der zaak op de gewone school niet zoo heel veel tijd worden besteed aan de nuttige handwerken, op de Centrale School ontvangen zij 4 uur per week les in dit voor haar zoo belangrijke vak en maken ze minstens vier kleedingstukken, die ze zelf kun nen dragen. Voor jongens, die naar de Ambachts school wenschen over te gaan, is het zeer aan te hevelen eerst nog de lessen aan de Centrale School te volgen. Daar door toch wordt de kans op toelating tot de Ambachtsschool zeer veel groo- ter en zullen zij later met meer succes de lessen aan de Ambachtsschool kun nen volgen. Het komt ons dan ook voor, dat, in dien de ouders dit alles rustig overwe gen de kens tusschen het van school nemen hunner kipderen en het zanden naar de Centrale School, welke school is gevestigd in het schoolgebouw aan de Oude Vest, niet moeilijk zal zijn, ook al omdat vóór de Cerrtrale school geen hooger schoolgeld verschuldigd is dan voor een gewone lagere school., Ten slotte vermelden wij nog, dat aangifte voor de Centrale school kan plaats hebben bij de hoofden der ge wone scholen en bij het hoofd der Cen trale school. Watersnood-Comité. Bij het Watersnood-Comité zijn de volgende giften ingekomen: Collecte Wijkgebouw G. H. L. f3.88, Vierde klas Eerste Leidsche School vereniging f. 137.40, R. T. f7.50; Ver pleegden Israël. Weeshuis f2, Whist- pot f 0.86. N. N. Wassenaar f5, T. P. f2, Zus jes B. en K. f 2, H. J. B. f 1, Z. f 1. Giften worden nog gaarne inge wacht bij den Penningmeester, den lieer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Leiden, Postgironummer 57471. Bevordering bouwkunst. Door de Vereeniging tot bevordering der bouwkunst alhier is een prijs vraag uitgeschreven, n.l. het ontwer pen van een groote wandkaart voor de werkkamer van een technicus. Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij naar een in dit nummer voor komende advertentie. Prof. Dr. Lorentz. De academie te Leningrad heeft o. m. Prof. Dr. Lorentz tot eerelid be noemd. Ned. Cflir. Landarbeidersbond. De afdeeling Leiden van bovenstaan de organisatie zal een feestelijke jaar vergadering houden op Donderdag 11 Februari a.s. des avonds te 8 uur, in het gebouw „Prediker." Een der hoofdbestuurders zal op de- xe vergadering een opwekkend woord spreken. RECLAME. hoeders! Als uw Kinderen zich bezeerd hebben gebruik dan onmiddellijk MJROL Prof. Dr. J. Huizinga. Zcoals reeds is bericht, zal prof. 'Dr. J. Huizinga, hoogleerSUr in de algemee- ne geschiedenis en de politische aard rijkskunde aan de Leidsche Universiteit ever eenige maanden voor geruimen tijd naar Amerika vertrekken. Omtrent hec doel van deze reis vernamen we het volgende Het „Laura Spelman Rockefeller Me morial'', een stichting, die zich ten doel stelt de bevordering der sociale weten schappen, zcoals oconomie, staatsweten schapeen, sociologie, geschiedenis, enz, heeft in verschillende Europeesche lan den personen aangewezen, als haar ver tegenwoordigers. Voor Nederland is dit Prof. Dr. J. Huizinga te Leiden, die op uitnoodiging der stichting zich in April voor enkele maanden naar Amerika zal begeven, ten einde zich daar, door een bezoek aan de universiteiten, op de hoogte te stellen van hetgeen daar op het gebied van ge noemde studiën wordt verricht. (L. Corr. 'Bur.') Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. v. d. Mark, jm. 20 j. en P. Kromhout, jd. 21 j; A. M. de Graaf, jm. 22- j. en M. W. Zaalberg, jd. 26 j; M. C. Brokaar, jm 31. j. en E Lezwijn, jd. 30 j. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen 281 volwassen perso nen en 6 kinderen. Totaal 287. Zaterdagavond om 11 uur troffen voorbijgangers in de Vrouwenkerkkoor- isteec den 74-jarigen heer H. L. B. aan, terwjji deze op straat lag, naar la ter bleek v .met pen gebroken ^keL Het bleek, dat hij bij het verlaten van een urinoir was gestruikeld met het be kende^ noodlottige gevolg. Par auto van den Eersten Hulpdienst werd hij naar het Acad. ziekenhuis overgebracht. Gistermorgen heeft zich in" een café in de Moriaansteeg ee:i vechtpartij afgespeeld, waarbij J. 'B. naar hij aan de politie vertelde, van A. N., een klap „op zijn oogen" kreeg. Ten nadeel evan H. M. P. is Za terdag een rijwiel ontvreemd dat voor een winkel aan de Breestraat even on beheerd was blijven staan. Uit de garage van v. D. wordt een damesrijwiel vermist. Ter hoogte van den Schouwburg cp de Oude Vest werd Zaterdagmorgen een voetganger, J. v. K., aangereden ■door een auto, op het moment dat hij het trottoir verliet. Hij kreeg een stoot van de auto en viel voorover op de straat, waardoor hij een bloedende wond aan dé lippen kreeg. Chaifeuse van de auto was mej. Car. H.. d.ie echter geen schuld had. De eerste hulpdienst bracht v. K., die nogal pijn hadA naar zijn woning. BINNENLAND^ HET 2ILVEREN HUWELIJKSFEEST VAN HET KONINKLIJK ECHTPAAR. Het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk Echtpaar is naar den wensch van H. M. de Koningin in alle stilte gevierd. Overal werd gisteren in de gods dienstoefeningen dit jubileum her dacht, maar van feestelijkheden was geen sprake. Alleen te Apeldoorn, waar de Vor stelijke Familie deze dagen met en kele familieleden doorbrengt, was het drukker dan gewoonlijk. De gemeentelijke autobussen waren met vlaggetjes getooid en een groot deel van het publiek droeg „oranje" op de borst. De felicitatieregisters ten paleize werden ongemeen druk geteekend. Zondagmorgen precies om half'ne- gen, toen de drie muziekcorpsen Soli Deo Gloria (dirigent J. Scholten), het Harmonie-orkest (dirigent J. A. Kwast en Jeanne d'Arc (dirigent R. Gomes) zich voor het hek van het paleis Het Loo hadden opgesteld en een ontel bare menschenmassa zich achter die muziekverenigingen had geschaard, daalden de Koningin, de Prins en de Prinses met de Duitsche familieleden van het jubileerend Echtpaar en het gevolg van de bordestrappen af en be-, gaven zich over het cour tot aan het paleishek in de nabijheid van de mu ziek. Daar aangekomen lieten de muziek corpsen achtereenvolgens hooren Ge zang 2:1 (Soli Deo Gloria), twee cou pletten van het „Wilhelmus" (Harmo nie-orkest), twee coupletten van het „Wien Neerlands Bloed" (Jeanna d' Arc) en tot, slot ps. 134: 2 (Soli Deo Gloria). Het publiek zong de gespeelde lie deren mede en liet na afloop een da verend hoera hooren. Achtereenvol gens werden aan de Kon. familie voor gesteld het Hoofdbestuur van de Oran- jevereeniging, dat bij monde van den heer J. H. Steghers H.Jzn. het Konink lijk Echtpaar en de Prinses feliciteer de met Hun zilveren Jubileum; en de drie dirigenten der muziekcorpsen, wien de Koningin Hare bijzondere in genomenheid met de aangeboden hui- de betuigde. Na een tweede driewerf „hoerah" van het publiek bewoog zich dat, toen de Vorstelijke personen weder naar het paleis terugkeerden, in Zuidelijke richting door de Baleislaan en de Loo- laan, welke over de gansche lengte gevuld was, naar de Ned. Herv. kerk, waarin de meeste plaatsen om half- tien reeds waren bezet. Een paar minuten voor tienen hield, voor den Koninklijken ingang van het kerkgebouw de gesloten auto van de Koningin-Moeder stil, die gevolgd werd door open rijtuigen met twee- spannen, waarin gezeten waren de Koningin, de Prins en de Prinses en het gevolg. Ook de vriendinnen van de Prinses, die hij het kerkgebouw had den gewacht, traden door den Ko ninklijken ingang de kerk binnen. De godsdienstoefening werd geleld door Apeldoorns oudsten predikant ds C. Hattink. Toen de Kon. Familie met gevolg 't kerkgebouw binnentrad en in de Kon. loge plaats nam, stonden alle aanwe zigen van hunne zitplaatsen op en speelde het orgel: „Wilt heden nu treden voor God den Heere." Na gemeenschappelijk gezang van Ps. 103:1 las de voorganger na het- uitspreken van het votum de eerste dertien verzen van Ps. 103. In zijn ge bed dankte Ds. Hattink den Allerhoog ste, dat Hij dezen dag heeft doen aan breken en het Vorstelijk Echtpaar in het leven heeft willen behouden en ge zegend heeft als echtgenooten. Ook voor de oudervreugde, het Vorstelijk Paar geschonken, dankte de voorgan ger en eveneens voor het feit, dat de Koningin-Moeder gespaard bleef. Als tekstH'Oor de predicatie was ge kozen het laatste gedeelte van Ps. 42 luidende: „Hij is de menigvuldige ver lossing mijns aangezichts en mijn God." De slotzang, Gezang 96, „Hallelujah, eeuwig dank en eere" werd staande aangeheven. Na het uitspreken van den zegen was de dienst ten einde en verliet de Koninklijke Familie met gevolg het kerkgebouw. Buiten gekomen werd zij luide toe gejuicht door een in dichte drommen opgestelde volksmenigte. Ook aan weerszijden van de Loo- en Paleislaan. waarlangs de toet zich naar het pa leis begaf stonden dichte rijen vai menschen, die de Kon. Familie bij her haling toejuichten. Zondagmiddag om half drie maakte de Kon. Familie een rijtoer door Ape doorn. De stoet bestond uit drie rijtui gen, elk met twee schimmels bespan nen. In het eerste rijtuig, gemend do j: den Prins zaten ook de Koningin, d Koningin-Moeder en de Prinse's. In li twee andere hadden de Duitsche fa milieleden en het gevolg plaats geno men. Op meerdere plaatsen werd het jubileerend paar luide toegejuicht Fen conflict bij de Posterijen en Telegr. Naar'de Telegr. verneemt-, is ten op zichte van den heer Damme, directeur- generaal van de Pesterijen en Telegrafie een bijzondere maatregel getroffen, wel- k eniec nalaten zal opzien te baren. Vandaag zou n.l. per dienstorder wor den bekendgemaakt, dat de he?r Damme vccrlccpig gedurende het verdere deel van de maand Februari afwezig zal zijn. Zijn werk zal dan worden waargeno men door de heeren Mr. J. F. van Rc-yen, algemeen secretaris der Poste rgen en telegrafie, G. J. Hofker, in specteur der Pesterijen en telegrafie in Algemeenen Dienst en A. P. F. Duyn stee. „inspecteur der Pesterijen en Tele grafie'. welke beide laatste heeren tijde lijk belast zijn met de waarneming van de functie van hoofdinspecteur der Pos terijen en Telegrafie. L'e aanleiding van den ten aanzien van den heer Damme getroffen maat regel is gelegen in een zakeljjk mee- ningsverschil over dienstopvattingc-n tus schen den minister van Waterstaat en den lieer Damme. Deze laatste wasde laatste dagen reeds piet meer op net kantoor van het hoofdbestuur der Pos terijen en Telegrafie aanwezig. Nader verneemt het blad, dat het reeds geruimen tijd in postkringein geen geheim meer wasj dat aa samenwerking tusschen den directeur-generaal aener zrjds en den minister van Waterstaat benevens de leidende hoofdambtenaren van het hoofdbestuur der P. en T. an derzijds, in tal1 van onderdeelen te wen schen overliet. In het bijzonder schijnt dit haar vo ren te zijn gekomen tijdens de afwezig heid van den heer Damme, die onlangs als regeeringsvertegenwoordiger de In ternationale Telegraafconferentie te Pa rijs heeft bijgewoond. Het Staatspraktijkdiploma. Met Stct. no. 25 zijn verzonden af drukken van ihec rapport van de com missie, aan welke is opgedragen, te onderzoeken, of de instelling van een Staatspraktijkdiploma voor [handels correspondentie en handel'sterminolo- gie in vreemde talen, gedacht als bo venbouw op de bestaande praktijkdi ploma's, mogelijk en wenscheliik is, en ot het aanbeveling verdient het be zit van dit diploma, naast de gewone akten, te eischen van leeraren in de genoemde vakken aan handelsscholen. Almelo's Wethouderscrisis. De wethouderscrisis te Almelo duurt nog voort. In de gisteravond gehou den ratdsvergadering stond weder op de agenda de benoeming van een wet houder. Uitgebracht werden 13 blan co stemmen, twee ,op den heer Krabs- 'huis en één stem op den heer van der Sluis. Op grond van. het reglement vai> orde, verklaarde de voorzitter de stem ming nietig. Een tweede stemming gaf hetzelfde resultaat. Niemand was dus gekozen. De voorzitter sprak hier over zijn leedwezen uit. Hij hoopte, dat de raad tot inkeer zou komen, B. en lW|. zullen nu nader hun stand punt vaststellen en dit te zijher 'tijd aan dqn raad mededeel,en. Inwisseling van zilverbons. De minister van Financiën brengt ter algemeene kennis, dat ingevolge het Kon. Besl. van 13 Januari 1926, (Stsbl. No. 4), de ingetrokken ziiver- bons van f2.50 (model 1915), alsmede de ingietrokken zilverbons van f 1 (mo del 1916), alsnog tot en met 31 De cember 1826 ter inwisseling kunnen worden aangeboden ten kantore vah het agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam, Heerengr. 344—46. Desverlangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adres worden gezon den, met duidelijke opgave van naam en adres van den, afzender. Ter be vordering van een spoedige afdoening zullen de inzenders goed doen, bij' "de bons te voegen een behoorlijk gefran keerd en aan hén zelf geadresseerd for muiier van een postwissel of wel een behoorlijk, gefrankeerd stortingsformu lier van den postchèque- en girodienst, ten beloope van het bedrag 'der door hen ingezonden zilverbons. Uit het bovenstaande blijkt, dat de gelegenheid tot inwisseling niet meer wordt opengesteld ten aanzien van de ingetrokken zÜverbohss-van f 1, f2.50 en f5 van den oudsten vorm (model 1914) en dnt op het oogenblik nog alleen in omloop zijn de z'lverbons van fl en f2.50 van. het nieuwste type. Van de laatstbedoelde zilverbons, wel ke dus niet behoeven te worden in gewisseld, 'dragen de bons van fl de dag'teekening van 1 Februari 1920, terwijl de bons van f2.50 zijn gedag- teekend 1 Juli 191S of later. „De Maatschappij". No. 18 van „De Maatschappij", Christelijk Sociaal-Economisch week blad, uitgave van de drukkerij'Oranje Nassau te Baarn, bevat de volgende artikelen: Arbeidsnood. door Dr. J. 'A. Neder- bragt: De vakbeweging VI, door H. Amelink: onder de Schemerlamp, door N. N.; Economisch overzicht, door v. d. M.; uit Bladen en Tijdschriften; Financieel overzicht, door N.; Vrou- wenbelangen, door Constance Strijder. Van de kleinere artikelen worden ge noemd: Leerzame lectuur; Invoerrech ten in Turkije; Malaise en dat andere; Administratiekosten;, Watersnood en ovenverkvergunningNederiand-Laag land; Esperanto op de Congressen; Hoe ontstond de Coöperatie Kinder arbeid; Het I. V, V. en de Russen: Het Gemeentelijk loonpeil: Veiligheid en VolksgezondheidHollandsche jongend naar Indië: Ned. Heidemaatschappij: De kleine boer en het Communisme; Boekentafel'. Een tweetal' a'ctueele teekeningen, eenige foto's, speciaal on het gebied van de yeefokkeri] en voorts een 'drie tal' over het k'abnersbédrijf onder de negers in Z.-Afrika- verluchten den tekst van het tijdschrift. BUITENLAND. DUITSCHLAND EN ITALIË. Een interpellatie in de Italiaansche Kamer. In de Italiaansche Kamer h^eft.Ea- rinacci, de secretaris-generaal van de fascistische partij, de regeering geinter pelleerd naar aanleiding van de anti- ïtaliaansche uitlatingen van den Beier- schen minister-president Held in den Landdag. Tevens stelde hij eenige vra gen betreffende de Duitsch-Italiaan- sche betrekkingen. Het antwoord van Mussolini. Mussolini heeft, zelf in een uitvoe rige rede de interpellatie van Fari- nacci beantwoordende, Duitschlandge waarschuwd, dat. indien het de ver antwoordelijkheid voor een anti-Itali- aansche campagne, waarvan de Beier- sche premier in den Landdag gewaag de, op zich nemen zou. Italië daar tegen maatregelen zal treffen. De fascistische regeering, zeide hij, heeft drie jaar lang een gematigde politiek gevolgd tegenover Duitsch- land. Dat blijkt uit hét met dat land gesloten handelsverdrag, dat zeer aan nemelijk was voor de verschillende Duitsche belanghebbenden, en nog meer uit het Verdrag van Uocarno. De anti-Intaliaansche campagne be rust op leugens. Mussolini ontkende, dat de Duitschers aan Hen Boven- Adige slecht zouden worden behan deld. Duitschland behoeft er niet van te droomen, zeide hij, dat gebied ooit terug te krijgen. Voor de Boven-Adige is het laatste woord aan Italië. Mussolini verklaarde, dat, wanneer de boycot van Italië, waarmee de Duitsche pers dreigt, een feit wordt, Italië zal antwoorden^ met een veel- voudigen boycot en driedubbele tegen maatregelen. De Italiaansche Boven- Adige-politiek kan niet in het minst verzwakt worden. DE OPVOLGER VAN KARDINAAL MERCIER. De benoeming van Mgr. Van Roey aanstanade. De benoeming van mgr. Van Roey vicaris-generaal te Mechelen tot aarts bisschop van België blijkt, naar in Bel gische ministerieele kringen verluidt, nog een kwestie van dagen te zijn. Als priester, theoloog en geleerde staat mgr. Van Roey hoog aange- aangeschreven. Hij. heeft ook een zeer Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. 5.— NSF. Kinder uurtje door Ant. van Dijk. 5.20 (Brussel, 265 M.): Concert. 5.20 {Hamburg, 395 M.) Lezingen. 5.20 (Frankfort, 470 M.) Lezingen, enz. 5.20 JBremen, 300 M.). Lezingen. 5.20 (Hannover, 395 AL). Lezmgep. 5.35 (Daventry, 1600 M.). Kinder uurtje, zang, lezing, muziek. 5.35 (Londen, 36; M.). Kinderuurtjè zang, lezing, muziek. 6.(Hilversum, 1050 MJ. Vooravond concert door het H.D.O.-orkest, onder leiding van Fr. Lupgens. 6.20 (Berlijn, 505 MJ. .Verschillende lezingen. 6.20 (Parijs, .Eiffel'.-ren, 2650 AL). Lezingen en orkestmuziek. 7.(Hilversum, 1050 M.). Radio- kwartiertje aangeboden door de N.V. Philips-Radio. Lezing door den heer R. Swierstra. 7.05 (München, 485 AI.). Concert. 7.20 Alle Engelsche stations. Tijdsein nieuws, toespraken, lc_I__-en. 7.20 (Hamburg, 395 AI.). Aluziek. 7.20 (Stuttgart, 445 M.). Concert. 7.30 (Hilversum, 1050 AL). Politiebe richt, weerbericht. 7.45 (Hilversum, 1050 AL). Uitzen-1 ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 7.45 Alle Engekeko stations. .Muziek. 7.50 Königswusterhausen (1300 MJ Concert. 7.50 (Berlijn, 505 AI.). Concert. 7.50 (Frankfort aan de Main, 470 Al.j 7.50 (Münster, 410 AI.) Concert "of lezing. 7.50 (Zürich, 515 AL). Concert of voordracht. 7.50 (Parijs, Eiffeitoren, 2200 M.)_ Concert. 8.(Rome, 425 AI.). Concert. 8.10 (Hilversum, 1050 AL). Concert. door het Aleredyl-kwartst. Solist An ten Dirks, bariton. 8.20 (Londen, 365 AL). Concert en lezingen,. 8.20 (Daventry, 1600 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Hamburg, 395 AL). Concert. 8.20 (Bremen, 330 AL). Concert., i 8.20 (Hannover, 296 AL). Concert. Concert of voordracht. 8.35 (Brussel, 265 AL). Concert, on derbroken door nieuws. 8.50 (Madrid- 392 AL). Concert, j. |- 8.50 (Parijs, 1750 M.). Concert. vi 9.20 (Parijs, 345 M.). Concert. 10.(Hilversum, 1050 M.) Uitzen ding van persberichten en?, door het: persbureau Vaz Dias. 10.20 Alle Engelsche stations. Tijd sein, weerbericht, nieuws, enz. werkzaam aandeel gehad aan de door mgr. Mercier te Mechelen geleide be?., sprekingen voor vereeniging der R.K. en Anglicaansche kerken. Mgr. Van Roey, is een, Vlaming1, uit de Antwerpsche Kempen, die, hoe- wel geen strijdend Vlaamschgezinde, toch steeds bij voorkeur Nederlandsch'- spreekt en schrijft. TREINBOTSING IN BELGIE. 1 do0de en vele gewonden. Zaterdagavond heeft een ernstige' spoorwegramp in het station van La Louvière (prov. Henegouwen) plaatè gehad. Een met groote snelheid uit de rich-" ting Brussel komende personentrein is daar namelijk met een rangeerenden goederentrein in botsing gekomen. De beide locomotieven evenals een vrij groot aantal wagons, zijn volkomen vërnield. Onder de talrijke reizigers van' den personentrein ontstond een ontzettende paniek. Gillend namen zij naar alle kanten de vlucht. Hun kreten -ver mengden zich met het geroep om hulpt der gewonden. Uit de puinhoopen zijn reeds één7 doode en veertig gewonden te voor schijn gehaald, waarbij een tiental ern stig .gewonden. Het ongelük wordt toegeschreven aan het defect geraken van een sigr naai, even vóórdat de trein uit Brus sel er doorheen reed. Nader wordt nog gemeld, dat de gewonden, waarvan er drie in levens gevaar verkeeren, naar La Louvière zijn overgebracht. De slachtoffers zijn grcolendeels mijnwerkers, die in de steenkolenmij- i-nen van Bracquegmes, Bois de Luc,. Havre, Maurage en Thieu werkzaam zijn. DUITSCHLAND EN DE VOLKEN BOND. De bijeenkomst der bondsstaten. Over de conferentie, die de Duik' sche bondsstaten Zaterdag te Berlijn; hebben gehouden, wordt officieel me degedeeld, dat alle deelnemers ter con ferentie te kennen hebben gegévén, dat, als de rijksregeering het besluit mocht nemen, Duitschland tot den* [Volkenbond te laten toetreden, de bondsstaten alles zullen doen wat noo? dig is 0111 de positie van Duitschland^ in den Volkenbond te steunen. NAAR DEN INDUSTRIEELEN VREDE Een „Locarno-pact" in de industrie! Groote belangstelling is gewekt voori de pogingen om een vrede tot stand- te brengen in de industrieele wereld tusschen arbeiders en werkgevers. Sir Harol Bowden, voorzitter van de Raleigh Cycles Cy stelt in de „Daily Mail" voor een „Locarno-c'on ferentie te houden, waaraan door de werkgevers en werknemers deelgeno men moet worden ter bespreking van een plan voor den industneelen vrede, in een „geest van verzoemng en vriend schap" in overeenstemming met de troonrede bij de opening van het par lement.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2