tweede blad. feuilleton.. Kathlyn Barrington. "kük en school. gemengd nieuws. uit de omgeving. NIÉUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 5 FEBRUARI 1926 vink, wegens ongesteldheid is verhin derd. Afwezig de heer de Wolf. Alvorens tot de behandeling der ge wone agenda over te gaan, ontvangt de raad in zijn midden het nieuwbenoemde raadslid, den heer H. G. Veldman, na dat een commissie, bestaande uit de hee ren Ranke, Meyer en v. 't Riet de ge loofsbrieven heeft onderzocht en goed gekeurd. De Voorz. wenscht den heer Velt- man geluk met zijn benoeming, waarna deze plaats neemt. In verband met de intrede van het -inieuwe jaar geeft de voorzitter dan een overzicht van wat in het afgeloopen jaar passeerde. Hieraan is het volgende ontleend. In het afgeloopen jaar moesten eenige fabrieken, waaronder er waren, die^inds onheugelijke jaren hadden bestaan, ten gevolge van de malaise na den oorlog, worden stopgezet. Andere fabrieken daarentegen werden verbouwd en uitge breid, terwijl het aantal betonfabrieken met één vermeerderde. De voorname Elaats, die deze gemeente inneemt op et gebied van handel in bouwmateria len, waaronder houthandel is begrepen, bleef behouden. In het algemeen Kan worden gezegd, dat de verbetering in de economische toestanden zich lang zaam heeft voortgezet. De finantieele toestand der gemeente was over 1925 niet ongunstig. Defini tieve cijfers, wat de ontvangsten en uit gaven betreft, zijn niet te noemen. Te voorzien is, dat de rekening met een batig saldo zal sluiten. Ten opzichte van de uitgaven kan in het algemeen gezegd worden, dat de werkelijke uitgaven de ramingen niet hebben overschreden. De werkelijke ontvangsten zijn eenigszins boven dé raming uitgegaan. Hierbij moet er rekening mede gehouden worden, dat de inkomstenbelasting voor het be lastingjaar 1924'25 opnieuw kon wor den verlaagd, terwijl de opcenten op de personeele belasting met de helft wer den verminderd. De schuldenlast bedroeg op 1 Januari 1926 f 1.453.245^05, waarvan komt voor de Water- en Lichtbedriiven f 696.450, en voor het Grondbedrijf f 323.850. In 1925 bedroeg de gewone aflossing f 87.266,44. Bovendien werd f 30.070 extra afgelost. Aan rente werd betaald f 83.341,85. Geconverteerd werden lee ningen tot een bedrag van f 665.400. De rente van deze leeningen werd ge bracht van 6 pet. en 53/4 pet. op 5 pet. Wat de bevolking betreft, kan worden medegedeeld, dat deze op 31 December 1924 bedroeg 15875 zielen en in den loop van het jaar 1925 toenam met 375 zielen, tot 16250 zielen, tegen een toe namen van 228 een jaar te voren. Het aantal geboorten was normaal, het aantal sterfgevallen zeer laag; dit bedroeg 139, tegen 168 in 1924, 161 in 1923 en 201 in 1922. Op 1 Januari 1025 bedroeg het aantal' bij de arbeidersbemiddeling ingeschre ven werkloozen 53; op 31 December van dat jaar was dit aantal verminderd tot 39- Aan bijdragen, ingevolge het Werk loosheidsbesluit 1917 werd in 1925 uit gekeerd f 6415,39 terwijl dat m 1924 heeft bedragen f 8660,23. In de bouwnijverheid was eenige te ruggang te bespeuren. Door Burgemees ter en Wethouders werd in totaal voor den bouw van 73 woningen vergunning verleend, terwijl dat aantal in 1924 be droeg 105 en in 1923 114. Van bepaalde woningnood kan in deze gemeente niet meter worden ge sproken. Aan bouwgrond werd in het afgeloopen jaar verkocht of onteigend 3.22.50 H.A. tegen een totale opbrengst van 35.960,70. Het aantal wagens, dat in 1025 ter Kaasmarkt werd aangevoerd, bedroeg 2883; vergeleken bij 1924, toen de aan voer 967 bedroeg, eèn niet onbelangrijke vooruitgang. De eierenveiling nam eveneens in be- teekenis toe: het aantal in 1925 geveilde eieren bedroeg 294.085, tegen 180.997 in 1924, dus 113.088 stuks meer. .Aan de verbreeding en verbetering .van de verkeerswegen werd in 1925 .voortgegaan. Aan het einde van het thans al|geloopen jaar werd een aan vang gemaakt met de verbreeding van de Ho uitstraal'en kwam de rioleernig en kerstrating van een gedeelte van de Dorpsstraat te Aarlanderveen aan de orde. Tenslotte moet aan dit kort over zicht over 1925 nog worden toegevoegd, dat onze gemeente in dat jaar een keu- BINNENLAND. Militair fascistische partij. Wij hebben dezer dagen melding ge maakt van een bericht uit de Res.bode betreffende de voorbereidingen tot op richting van een militair-fascistische partij. De N. Ct. is eens op onderzoek uitgeweest en verneemt thans, dat men hier te doen heeft óf met een zeer opgeblazen bericht van een bijeen- komstje, dat overigens van geen betee- kenis is, óf met een geheel gefanta seerd bericht van iemand, die zich voor journalist uitgeeft. De Residentiebode heeft, zegt de N. Ct. verder, haar opzienbarend nieuws van zekeren van D. een jongmensch, dat zijn fascistische neigingen reeds demonstreerde in de Haagsch© Burger wacht, Officieren uit Den Haag, die (niet persoonlijke) belangstelling had den voor deze nieuwe fascistische be weging, hebben geinformeerd waar de vergadering zou gehouden worden. Als plaats van bijeenkomst werd aangewe zen een groot hotel in Rotterdam. Bjj informatie bleek echter, niets van een fascistische vergadering hekend te'zijn Langs een anderen weg is doen ook bij alle vergaderzalen in Rotterdam ge informeerd, nergens bleek zulk een ver gadering te zijn gehouden. Conclusie: de Residentiebode is de dupe geworden van de fantasie van een jongen man. Nederland en Abessynië. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt n^de, dat de heer C. O. v. d. Plas, consul der Nederlanden te Djedda, zich binnenkort zal begeven naar Abessynië en Yemen (Zuid-Ara- bië) ter bestudeering van de mogelijk heid van een uitbreiding der handels betrekkingen tusschen Nederland en deze beide landen. Aan den heer Van der Plas is de op dracht verstrekt om eventueel de slui ting van handels-verdragen voor te be reiden. De was van de Maas. De laatste dagen kwamen er onrust barende berichten over de was van de Maas, die nieuwe overstroomingen deed vreezen. Gelukkig zijn de laatste berichten meer geruststellend.. Uit België werd gisteren gemeld, dat de was op de bovenrivier en de zijri vieren niet onrustbarend is, wel is er nog een geringe was, maar er is kans, dat morgen, reeds val uit België wordt gemeld. Het gevaar voor een overstrooming schijnt, gelukkig, geweken. Een tweede gift van H. M. de Koningin Naar het Corr. Bur. verneemt heeft H. M„ de Koningin andermaal een be drag van 10.000 geschonken aan de Algemeene watersnoodcommissie te 'Amsterdam. Wat er uitgekeerd zal worden. De Algemeene Watersnoodcommis- «ie heeft naar gemeld wordt, een begin gemaakt met het vaststellen van de uitkeeringen aan de door den water snood getroffenen Als regel geldt daarbij dat niet de geleden schade wordt vergoed, doch nood wordt gelenigd en ondergang voorkomen. Bij het bepalen der uitkeeringen zal naar verluidt voorts de volgende maat- ïtaf gelden: Aan getroffenen met een inkomen beneden 1200 wordt de geheele scha de vergoed; bij een inkomen van 1200 f—f 1800 de helft der schade; van 18002400 1/3 gedeelte, terwijl ge troffenen met een inkomen boven de 2400 als regel niet voor schadever goeding in aanmerking komen. Overigens zal men zooveel mogelijk de gevallen op zichzelf beschouwen, daar de toestand zoodanig kan zijn, dat van den genoemden maatstaf moet worden afgeweken. De kwestie der schadevergoeding is een zoo moeilijk te regelen materie, dat men hierbij uiterst voorzichtig te werk moet gaan. 63), Ze vertelden een geschiedenis, niet ongelijk aan de uwe, uitgezonderd dat de vrouw zou trouwen met den man- iarijn. Maar ik ken Li Weng Ho als een man van boosheid. Twee jaar gele den was hier een jonge man in dit klooster. Maar waartoe zou ik uw ooren vullen met een verhaal van snoodheid. Het hart is uit zichzelf reeds zondig genoeg. Het is voldoende, dat ik uw geschiedenis geloof. Tot ge wilt vertrekken, zult ge hier een schuil plaats vinden." „En mijn metgezellen?" „Zij ook. Maar uw toekomstige vrouw moet naar de vrouwenafdeeling gaan. Omito Fu (Gezegend zij Boedha) Onze regels hier moeten geëerbiedigd worden; maar dat zal ze wel willenl" Forsyth keek naar Kathlyn. „Heb je 't gehoord, Kathlyn? Ben je niet bang? Kathlyn zag het vriendelijke gelaat van den ouden abt en slechts één se conde ontmoette zij zijn welwillendan blik. „Neen" antwoordde ze, „ik ben niet bang. Waarvoor zou dat noodig zijn? Het weer in Januari. Het Kon. Ned. Meteorologisch Insti tuut deelt het volgende voorloopig overzicht van het weer in Januari me de: In Januari was de temperatuur ge middeld over de 5 hoofdstations 0.8 gr. Celsius te hoog. In het midden en Zui den bedroeg de afwijking meer dan 1 gr. Celsius, ih het Noorden was de tem peratuur maar zeer weinig boven nor maal. De tweede dekade was. zeer koud te Groningen meer dan 5 gr., de eerste en derde waren te warm, resp. in De Bilt 4.7 gr. en te Maastrischt 4 gr. Cel sius. De neerslag was behalve in het Zuid-Oosten gemiddeld 50 pet. boven d enormale van 47 m.M., met afwij kingen tot boven 100 pet. in den Ach terhoek en in Twente. Sneeuw viel op 8 dagen. In De Bilt werden 48 uren zonneschijn geregistreerd tegen 51 nor maal. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Oude water, H. A. Heyer te Vlaardingen; Te Heerlen: D. Tromp, te Lemele; Te Foudgum c.a.: B. Scholtens, te Stavoren; Te IJmui- den (toez.): H. J. Dijckmeester, te Wel- sum. Bedankt: Voor Waarden en Lan ge Ruige Weide, J. H. Gunning, te La ge Vuursche; Voor Lütten (toez.), D. Tromp, te Lemele (Ov.). Bevestiging, Intrede» Afscheid. Op Woensdag 3 Maart a.s. hoopt Ds. P. d e Smit, pred. der Chr. Geref. Gem. te Nieuwe Pekela, afscheid te nemen van zijn tegenwoordige ge meente en Zondag 211. Maart d.a.v. zijn intrede te doen bij de Chr. Geref. Gem. te Boskoop. Doc. P. J. M. de Bruin van Apeldaarn, zal als bevestiger optreden Opleiding van Inlandsche predikanten In den loop van het volgend jaar z'al te Malang (Java) een opleidingsschool voor inlandsche predikanten voor de Oost-Java Zending van het Ned. Zen ding Genootschap wórden opgericht.' Een terrein is reeds aangekocht, ter wijl een bouwplan in Javaanschen stijl is ontworpen. Aan de inrichting zullen worden verbonden Ds. B. M. Schuurman cn Ds. C. W. Nortier, terwijl ook Dr. H. Rremer, de Islam-kenner van het Ned. Bijbelgenootschap, volle medewerking zal verleenen. Peremptoir examen. De classis Bolsward der Geref. Ker ken heeft peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de bediening van Woord en Sacramenten in de Geref. Kerken, de heer H. J. Hoek, theol. cand. te Haar lem, en beroepen predikant bij de Ger. Kerk van Gaast o.s. Praep. examen. Door de classis Zwolle der Geref. Ker ken is heden praeparatoir geëxamineerd de heer J. de Boer, van Zwartsluis en beroepbaar verklaard. De heer de Boer kan nog geen beroep in overweging ne men Zilveren Ambtsjubileum. Ds. Joh. Jansen, de bekende schrijver van: ,het recht vanden kin derdoop", die de vorige week intrede deed bij de Geref. Kerk van Wierden, hoopt 10 Febr. a.s. zijn, 25-jarige ambts bediening te herdenken. Ds. Jansen studeerde aai! de Theol. School te Kampen, werd 10 Febr. 1901 te 's-Gravenmoer bevestigd en stond daarna van 1904 tot 1906 te Nieuw- Buinen. Vervolgens diende de aan staande pjubilaris de Kerken van Bu- rum (1906—1915), van Ten Boer (1915— 1922) en van IJmuiden (1922—1925). Op 24 Jan. j.l. deed Ds. Jansen të Wierden zijn intrede. De Synode der Gerei. eKrken. Omtrent de vergadering van gisteren wordt nog het volgende gemeld: Na opheffing van het Comité-generaal stelt de praeses in openbare zitting voor, bet navolgende, besloten in de zitting van de Synode in Comité-gene raai van Woensdag 3 - Februari, van onder het zegel der geheimhouding te lichtenen op» te nemen in de Acta der Synode De Generale Synode, gehoord heb bende de besprekingen in de kerkrech telijke Commissie over de zaak Geel kerken met de afgevaardigden van de „Mijn vader, we stemmen gaarne toe" zei Forsyth, zich tot den abt wen dende. De oude man knikte en sloeg op de gong. Terstond kwam de monnik naar voren. Deze ontving eenige aanwijzin gen en ging hen voor, na bun den wenk gegeven te hebben, hem te v<*l- gen. Weer gingen ze door een gewir war van gangen, totdat ze enkele tre den beklommen, waar de monnik op 'n gong sloeg, die aan een deur was op gehangen. Een oogenblik later werd deze geopend en een oude non ver scheen. De monnik wees op Kathlyn en bracht de bevelen van den abt over. De non wenkte Kathlyn haar te vol gen. Nog even keek Kathlyn glimla chend nahr Forsyth en volgde toen haar zwijgende gids, die de deur ach ter haar beiden sloot. Daarna werden de twee mannen door hun gids naar hun kamertjes geleid, die niet anders waren dan cellen, zoo als ze door de monniken zelf ook be woond werden en waarin slechts een lange bank stond, waarop men lang uit kon liggen. Een heel eenvoudig maal werd hem gebracht en toen werd Forsyth alleen gelaten om de gebeur tenissen van den dag nog eens voor zichzelf na te gaan. Toch was bjj dat^r- Geref. Kerk van Amsterdam-Zuid over de erkenning harerzijds van de huidige Gen. Synode, besluit de Dehandeling der zaak voort te zetten, onder de uitdrukkelijke ver klaring, dat het indienen van de pro testen van Amsterdam-Zuid ook na de uitspraak der Synode over haar eigen wettigheid èn het feit, dat de afgevaar digden van Amsterdam-Zuid handelden en bleven handelen met de commissie der Gen. Synode over de zaak-Dr. Geel kerken, inhoudende, de erkenning van de wettigheid dezer Synode. Aldus wordt besloten. De Synode gaat daarop weer in Co mité-generaal. Nog kan worden medegedeeld: 1. dat deze week na Vrijdagmiddag 4.30 uur geen vergaderingen, noch van de Synode, noch van de Commissies, worden gehouden; 2. dat aan H. M. de Koningin namens de Synode een telegram van geluk- wensch zal worden gezonden bij gelegen beid van haar zilveren huwelijksfeest; 3. dat op voorstel van dén'praeses de Synode besloot de volgende uitnoo- diging tot de Geref. Kerken te richten: „De Generale Synode der Geref. Ker ken te'Assen, wekt alle Kerken in het vaderland op, a.s. Rustdag in den dienst der gebeden met dankzegging en smee king het zilveren' huwelijksfeest van ons koninklijk echtpaar te gedenken". Een geschenk aan de Koningin. De hoofdredactie van „Timotheus" heeft als uiting van dankbaarheid voor wat H. M. de Koningin deed gedurende den watersnood, haar een N. Testament in toepasselijk uitgaaf aangeboden. De hoofdredactie ontving daarop het volgende antwoord ,,Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen den heer Hoofdredac teur van het Christelijk weekblad „Ti motheus." Haren bijzonderen dank over te brengen voor zijn schrijven van 21 Januari j.l. en voor de daarmede ge paard gaande aanbieding van het smaak vol ingebonden exemplaar van het Nieu we Testament in nieuwe vertaling. Hare Majesteit is zeer getroffen door uwe fijngevoelde attentie, en Hare Majes teit waardeert hoogeRjk de gevoelens van den Timotheuskrinc; welke door uw schrijven' tot haar spreken. De Particu liere Secretaris van H. M. de' Konin gin. (W.g.) Van Geen". Ned. Herv. Gem. te Barneveld. ^Hoewel de Kerkeraad en de Kerkvoog dij der Ned. Herv. Gemeente te Barne veld steeds ongeneigd waren, aan de eischen van den Raad van Beheer te voldoen, hebben eenige personen aldaar besloten, aan deze eischen toe te ge ven, zoodat nu door den Kerkeraad ter voorziening in de bestaande vaca ture, beroepen kunnen worden uitge bracht. Sneltrein ontspoord. Dê sneltrein MarseilleParijs is gisteren nacht om 1 uur ontspoord, terwijl hij met groóte snelheid reed. Hoewel 3 wagons sterk beschadigd werden, zijn geen dooden te betreuren. Na 40 jaar. Te Wasliall is op 52-jarigen leeftijd een man overleden, iii verband mei: een ongeluk, dat hem 40 jaar geleden was overkomen. Toen de man nog een knaap van 13 jaar was, werd hij bi] een ontplof fing van vuurwerk door een stuk ijzer in de borst getroffen. Hij werd noodt geheel' beter en is thans van uitput ting gestorven. Moderne bokkenrijders. In de nabijheid van de Nederlandsch Duitsche grenzen hebben den laatsten tijd blijkbaar ten gevolge van den eco- nomischen nood, waarin zoo velen ver keeren, nachtelijke diefstallen en roo- verovervallen plaats. De klachten over het plunderen van vrachtauto's zijn legio, evenals oyer de overvallen in het nachtelijk duister. Enkele staaltjes laten we hieronder volgen: Een mijnwerker van zijn werk huis waarts keerend, werd door zwartge maakte bandieten overvallen en later door zijn kameraden hevig bloedend bewusteloos langs den weg gevonden. Nabij 'Wurselen werd een huisva der eenige honderden meters van zijn woning verwijderd door personen, die zich in een hinderlaag hadden gelegd, me© niet lang bezig. Hij was zeer ver moeid en toen hij eenmaal zijn beenen op de bank had uitgestrekt om die te laten rusten, duurde het niet lang, of hij was in slaap. Hij sliep door tot ongeveer midder nacht, en werd toen wakker door het geluid van een gong. In de gang klon ken zachte voetstappen en eenige mi nuten later hoorde hij een eentonig ge zang. Onwillekeurig werd hij ernstig gestemd bij de gedachte aan dezen mid dernachtdienst, die een vroomheid openbaarde, welke men in de z.g. Chris telijke landen vaak tevergeefs zocht. Medelijden met deze menschen vervul de zijn hart. Zijn geheele leven lang zou hij vol eerbied terug denken aan den bejaarden Boedhist, wiens heer een dokter was, zooal9 hijzelf. Dank baarheid voor de gastvrijheid vervulde zijn hart. Toch bleef hij niet lang daarover peinzen. De natuur eischte ook haar rechten en 't duurde slechts kort, of hij sliep weer in. Hij hoorde de monniken niet terugkomen. Evenmin drong het geluid van de gong, dat een uur lat§r ongeveer door het klooster weerklonk, tot hem door. Maar kort daarop werd hij gewekt door de aanraking van een koude hand. Terstond z&t hij overeind met revolvers bedreigd, van zijn-geld en goed beroofd en bloedig mishan deld. Herhaaldelijk worden personen m het .Wormdal door gemaskerde ban dieten aangevallen, beroofd en ^esïa- gen. Het volgende feit doet denken aan een Mexicaansche bandietenstreek. Een auto van de broodfabriek te Alsdorf reed wegens den slechten weg in langzaam tempo van Birk naar Bar- denberg. In de nabijheid an het kerk hof sprongen plotseling uit de don kerte twee personen, die op den auto sprongen en den chauffeur dwongen te stoppen om de geldtasch van den broodventer te kunnen bemachtigen. De venter bleet echter de baas, smeu den r00ver van den auto en nam de slücht. -eenige revolverschoten werden hem nagezonden. De chauffeur liet den auto in den steek en zocht zijn heil eveneens in de vlucht. Toen ae politie kwam, was er van de roovers natuurlijk niets meer te bekennen. On der de bewoners van het platteland heerscht groote onrust. Kat en baby. Toen de vrouw van den arbeider F. v. E. te Enthuizen naar het wiegje ging kijken, waarin haar kindje van zeven weken oud lag, bemerkte zij dat haar kat daaruit sprong en dat het kindje plotseling was overleden. Voor zoover men kon nagaan heeft de kat om den hals van he^^jchtje gelegen en is het wurm toen gestikt. Verdronken. De landbouwer N. Tol en zijn werkman Van Stralen te Bovenkarspel waren op het land bezig, toen eerstgenoemde plotseling tot de ontdekking kwam, dat Van Stra len was verdwenen. Bij onderzoek bleek, dat de man te water was ge raakt ai verdronken. Bank opgelicht. Tegen het einde van het vorige jaar verscheen bij een der banken te Amsterdam een man van Turksohe nationaliteit die een' schrijven van de Banco Italiano te Constantinopel toonde met bijbe- hoorende papieren, in welk schrijven de bedoelde Dank opdracht werd gege ven den vreemdeling een bedrag van 10.000 dollars uit te betalen. Daar de papieren in orde waren en de hand- teekeningen echt werden bevonden, werd de som uitbetaald. Later bleek, dat de bank de opdracht niet verstrekt had. De zaak kwam bij de politie en deze heeft nasporing: naar den vreem deling, die Constantinidos heette, ge daan. De vogel was gevlogen en ge bleken is, dat hij den dag nadat hij het geld had geïncasseerd, zijn hotel had verlaten en op reis gegaan was. De handteekeningen waren hoogst waarschijnlijk niet vervalscht. Er is natuurlijk over gecorrespondeerd en de Banca Italiano houdt vol de op dracht niet verstrekt te hebben. Het is niet onmogelijk, dat deze gebeurte nis een proces tusschen de bank te Amsterdam eenerzijds en de Italiaan- sche bank anderzijds zal uitlokken. Auto van den dijk. Gisteren moest de melkauto „Albion" van 'den heer Trouwborst te Ouderkerk a. d. IJssel een lijkauto uit Utrecht afkom stig passeer en op den Haastreohtschen dijk. De lijkauto haalde niet ver ge noeg uit, waardoor de melkauto te ver naar den kant moest zwenken, met het gevolg, dat het voertuig van den dijk viel en een keer over den kop slaande, beneden aan den dijk op de wielen terecht kwam. De carosserie was geheel vernield. De beide inzitten den werden niet ernstig gekwetst. Ze zijn door Dr. Hakkenberg alhier ver bonden., De auto is later op den dijk gebracht. Overreden en gedood. ln _de Folkingestraat te Groningen is gis ternamiddag het 5-jarig dochtertje van J. de Lange uit het Kruithuisgang door een voermanswagen overreden en op slag gedood. Den voerman treft geen schuld. ALPHEN AAN DEN RUN. Gemeenteraad Vergadering van Donderdagavond. Voorzitter, weth. Joh. Vlasman, loco- burgemeester, die bq den aanvang me de deelt dat de burgemeester, Dr. Lo- en zag voor zich staan een monnik, met een lamp in de hand. „De abt verlangt, dat u terstond bij hem komt" zei de man kort. „Er is gevaar!" „Gevaar!" In een oogenblik was hij helder wak ker. Hij trok zijn schoenen aan en be duidde den monnik, dat hij klaar was. Toen hij uit zijn cel stapte, voegde Ching zich, luid geeuwende, bij hem. „Jammer' zei deze, „niet kan slapen rustig." Borsyth gaf geen antwoord. Hij vroeg zichzelf af, van welken aard het ge vaar wel zijn kon, dat midden in den nacht hen bedreigde. Hij zou het even wel in de cel van den abt vernemen. De oude man lag op zijn bidmat ge knield voor Boedha en in weerwil van zijn angst, vroeg Forsyth zichzelf af, hoeveel uren de grijsaard in zijn leven op die wijze had doorgebracht. Ter stond na hun binnenkomen stond de abt uit zijn geknielde houding op en toen de monnik wegging, sprak hij: „Het spijt mij, dokter, dat gij met ons het ontbijt niet kun gebruiken; en dat ik u de schatten van ons klooster niet kan toonen, zooals ik verlangde te doen, maar Omito Fu." „Wat is er vader?" „Soldaten. Zij zoeken u en uw met gezellen, dokter; en met ben is Ah IJeo de secretaris van den mandarijn." „Zij weten, dat wij hier zijn?" „Neen. Maar ze vermoeden, dat gij hier langs gekomen zift; want ze heb ben gesproken met houtskoolbranders op den heuvel." „Wij hebben niemand gezien." „Maar zij zagen u en hebben verteld, wat zij zagen. De secretaris en zijn sol daten zijn door den storm gekomen en geheel en al doorweekt en zeer ver moeid. Het is noodig, dat ze hun klee- ren drogen en slapen gaan, en als ik hun handelwijze ken, zullen ze tot diep in den morgen slapen, zoodat gij een grooten voorsprong hebt, als ge nu ver trekt." „Nu, vader?" „Ja, nu. De storm is uitgewoed. De maan schijnt helder. Zie slechts'" Hij opende een raampje in zijn cel en Forsyth zag het zilveren maanlicht op de door den regen gedrenkte hoornen. Toen sprak de abt weer. „De maatregelen voor uw reis zijn al getroffen. In de, lade onder deD stoel is voedsel en twee rolletjes geld De oude man man viel hem in de re de met een wenk van zijn hand. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5