NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 5 FEBRUARI 1926 DAG-AGENDA. Zaterdag, 6 Febr., 's avonds 8 uur. Stadsgehoorzaal. Herdenkingsavond ter gelegenheid van het Zilveren Jubi leum van het Vorstenpaar. Lisse Woensdag 10 Februari, half acht. Kerkgeb. der Geref. Gem. Ds. G. H. Kersten van Ierseke, over: „Het ver bond der genade". De avond-, nacht- en Zondag- dienst der apotheken wordt van Maan dag 1 tot en met Zondag 7 Februari a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Felle, Kort Rapenburg 12, Tel. 594. Echtpaar ter gelegenheid van het zil veren huwelijksfeest een uit de hand bewerkt schild, meldt de „N. R. Crt." Op het schild ziet men de jaartallen en in het midden een medaillon met de beeltenissen van Koningin en Prins Verder een Chineeschen tekst, welke omsloten is door een lauwerkrans. Dit alles is weer omsloten door een zilve ren parelrand. Het schild rust op een fluweelen fond en is gevat in een houten, met zijde bewerkte cassette. Een en ander vervaardigd op de ate liers Wolfers frères te Brussel. Het geschenk is gisteren van Roo sendaal naar Den Haag gezonden. Een departement van Landbouw. Naar „de R.-K. Boerenstand" meldt heeft het bestuur van den R.-K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond het volgen de request aan Hare Majesteit de Ko ningin gezonden: .Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de iRoomsch-Katholieke Nederland sche Boeren- en Tuindersbond, omvat tende ongeveer 70.000 boeren en tuin ders; dat thans, nu het Kabinet-Colijn is afgetreden en een nieuw Kabinet gaat optreden, het oogenblik opnieuw bij zonder gunstig is, om onder de oogen te zien de vraag of de verschillende takken van Staatsdienst wel dusdanig zijn verdeeld over de Departementen van-algemeen bestuur, dat de verzor ging der desbetreffende belangen het meest krachtig is gewaarborgd; dat, voor zoover het betreft de ver- :orging der belangen van den land- en tuinbouw, de samenvoeging van Bin- lenlandsche Zaken met Landbouw adressant nog steeds geheel onjuist voorkomt; dat in ieder geval het zuiver econo- .nisch karakter der land- en tuinbouw- oelangen eischt, dat deze tak van dienst ressorteere onder een Departe ment, waaraan economische zaken zijn toevertrouwd; dat de behartiging van de land- en .liinbouwbelangen echter nog meer aischt, n.l. dat een der Departementen zoodanig worde hervormd of ingericht, dat het zich onverdeeld kunne wijden aan de belangen van den land- en tuin bouw en aanverwante takken van volksbestaan; dat toch de land- en tuinbouw steeds xls een der belangrijkste factoren van. ia als de grondslag van de geheele volkswelvaart beh^ftft te worden be schouwd en dus aanspraak kan maken bp de meest nauwlettende zorg der Re- peering; dat derhalve in elk geval, njet alleen ,n het belang van den land- en tuin bouw, maar van heel ons economisch even van het grootste belang is, dat ie behartiging der zaken van den land- ;n tuinbouw worde toevertrouwd aan ?en Departementshoofd geheel op de loogte van de behoefte van genoemden &k van dienst; Redenen, waarom adressant zich meent te mogen veroorloven Uwe Ma jesteit eerbiedig te verzoeken de hier ot uitdrukking gebrachte wenschen, Jevende in geheel de land- en tum- bouwbevolking van Nederland, welwil- ,«nd in overweging te nemen". 4utobewaarpiaats voor treinreizigers. Met ingang van Maandag a.s. zal aan iet Centraalstation te Amsterdam een oitobewaarplaats worden geopend, uitsluitend ten dienste van reizigers, verschillende verzoeken, o.a. ook door den A. N. W. B., waren daartoe gericht .ot de Algemeene Bewaarplaatsen Mij., ♦velke reeds geruimen tijd aan tal van stations hier te lande bewaarplaatsen voor fietsen had ingericht. De drijven de rijwiélbergplaats voor het Centraal station mag zich in de groote belang stelling van de reizigers verheugen en 100 fietsen vinden daar onderdak. On- 'angs kreeg de Bewaarplaats Maat schappij de beschikking over de goede- •enafdeeling onder den westelijken .leugel van het Centraalstation. Een ;edeelt.e hiervan is in gebruik geno men als fietsenbergplaats voor 600 st. De andere helft zal nu bij wijze van n'oef ingericht worden als autobe waarplaats. Men dient deze geiegen- ïeid niet te verwarren met een gewone parage. Zij dient slechts tot tijdelijke ïerging van wagens toebehoorende aan 'eizigers. Voorloopig is er ruimte voor 0 a 12 auto's. Dc zieke Zuid-Afrikaansche student. Nader meldt men ons, dat de lijder, Danie de Wet, uit Ashton (Cape), gis- -ernamiddag is overleden, bijna 21 ja ren oud. De Kringenwet. Van zeer bevoegde zijde wordt ge meld, dat bij den minister van oorlog 'n vergevorderden staat van voorbe reiding zijn de maatregelen, welke ïoodig zijn om te komen tot een aan zienlijke verlichting inzake de wer king van de Kringenwet^voor de bewo ners en (of) eigenaars van de terreinen, gelegen in de omgeving o.m. van Naar- ien, Muiden, Gorkum, Woudrichem, Willemstad, Brielle, Hellevoetsluis, Helder, een groot aantal verdedigings werken pi de Stelling van Amsterdam en fort Pannerden. Nederland en België. Van de Nederlandsche legatie te Brussel werd op den dag van de be grafenisplechtigheid van kardinaal Mercier te Brussel de vlag niet half stok geheschen. Naar aanleiding hiervan bevatte de „Nation beige" een hatelijk artikeltje aan het adres van Nederland, waarin het o.m. heette, dat de Nederlandsche legatie de vlag niet halfstok mocht uiliangen voor den dood van een prins der Roomsche kerk, omdat Nederland een protestantsch land is! De Brusselsche correspondent van „De Maasbode" wist niet beter te doen dan de reden te vragen aan den Ne- derlandchen gezant zelf, die hem ant woordde: „Dat is een spijtige vergetelheid. Ik had Woensdagavond order gegeven, dat 's anderen daags de vlag halfstok aan de legatie moest worden gehe schen. Vandaag lees ik, dat dit verge ten is." Het antwoord van den gezant noemt het blad duidelijk. „Kennende de goede relaties, die tusschen jhr. Van Vredenburch en nu wijlen kardinaal Mercier hebben be staan, hebben wij geen oogenblik gê- loof gehecht aan de onaangename le zing van de „Nation beige". „Het is slechts een paar jaar gele den, dat kardinaal Mercier in het ge zantschapsgebouw de kostbare boeken kwam in ontvangst nemeri, gift van het Nederlandsche volle, die hem daar voor de universiteit van Leuven wer den overhandigd. „J.l. Donderdag heeft de gezant in de St. Gudule hoofdkerk met het bijna voltallig legatiepersoneel den lijkdienst bijgewoond en hij zou zeker den kardi naal op diens ziekbed zijn gaan bezoe ken, indien hij niet gevreesd had den hoogen lijder nog. meer te vermoeien dan dit reeds het geval was. „Wij meenen, dat wij niet verder hoeven uit te weiden, om de goede trouw, van de Nederlandsche legatie in dezen te bewijzen." BUITENLAND. DUITSCHLAND EN DE VOLKEN BOND. De te volgen procedure. Volgens een bericht uit Genève zal. nu Duitschland's toetreden tot den Vol kenbond in Maart niet meer in twijfel behoeft te worden getrokken, de ver dere gang van zaken waarschijnlijk als volgt zijn: De toelatings-aanvrage van Duitscli- land wordt de volgende week Dinsdag verwacht. Vrijdag of Zaterdag daarop zal dan de Volkenbondsraad in buiten gewone zitting te Genève bijeenkomen, tot vaststelling van den openingsdag der buitengewone volkenbondsverga dering. Deze zal tegen 8 of 10 Maart worden bijeengeroepen. Haar agenda zal de volgende zijn: le. Toelating van Duitschland tot* den volkenbond; 2e. uitbreiding van het aantal per manente raadszetels; 3e. budgetaire' vragen. Voor do behandeling dezer punten zullen twee commissies worden ge vormd, een voor politieke en juridi sche vragen en een voor financieele kwesties. De financieele kwesties zul len zijn :de vaststelling van Duitsch land's contributie, die waarschijnlijk even groot zal worden als die van Ita lië en Japan ongeveer anderhalf mil- lioen goudfrancs jaarlijks, en verd'jf de behandeling van het. denkbeeld der internationale architectenjury tot op richting van een geheel nieuw alles omvattend volkenbondspaleis. Onmiddellijk na Duitschland's toela ting tot den volkenbond, zal, indien do procedure dit toelaat, aan de volken bondsvergadering gevraagd worden goedkeuring van het door den Raad haar voor te leggen voorstel om aan Duitschland een permanenten raads- zeteT'toe te kennen. Hierdoor zal voor komen worden, dat Duitschland eeni- gen tijd volkenbondslid is zonder raadszetel. Onmiddellijk op de buitengewone volkenbondsvergadering zal dan vol gen de eerste raadszitting met Duitsch land als lid. COOLIDGE's ONTWAPENINGSCON FERENTIE. Lu 1927 te Washington? De Parijsche editie van de „New York Herald" meldt, dat in officieele kringen te Washington verluidt, dat president Coolidge in verband met 't uitstel der voorbereidende ontwape ningsconferentie, het plan tot bijeen roeping van een ontwapeningsconfe rentie opieuw zou hebben opgevat. Dit neemt niet weg, dat de Amerikaan- sche regeering toch een delegatie naar Genève zal zenden. President Coolidge en staatssecreta ris Kellogg zouden evenwel van mee ning zijn dat het houden van een af zonderlijke conferentie onder de oogen moet worden gezien op grond van de vogen'de overwegingen: le. De beperkingen ter zee moeten door de zeemogendheden worden vast gesteld en niet door den volkenhond, waartoe ook de kleine naties zonder vloot hehooren; 2e. De deelneming van Amerika aan een conferentie te Genève over de ont wapening te land zou 'de Amerikaan- sche regeering in de Europeesche ge schillen betrekken, waarbij Amerika vermoedelijk aan de zijde van Groot- Brittannië zou staan; 3e. De versterkte agitatie voor een uitbreiding der vloot in de Vereenig- de Staten, waardoor het economische program van president Coolidge in ge vaar wordt gebracht, zou moeilijk te gen te gaan zijn, indien niet in de eerstvolgende jaren algemeene beper kingen verder zouden worden toege past. 4e. President Coolidge wil in 1926 zijn verkiezingsbeloften van 1924 na komen. Het verluidt, dat afgezien van deont wapeningsconferentie te Genève Coo lidge zou vasthouden aan het plan in 1927 te Washington een ontwapenings conferentie bijeen te roepen. DE OPSTAND IN SYRIë. De Droezen willen onderhandelen. De opstandelingenleider Atrasj heeft aan De Jouvenel een brief doen toeko men waarin namens de natie der Drcezen 't openen van rechtstreeksche onderhandelingen wordt gevraagd. De Jouvenel antwoordde, dat de Droezen hun wapens moeten neerleg gen en hun grondwet moeten vast stellen: Frankrijk zal dan als arbiter optreden ten aanzien hunner onder linge geschillen en de Fransche mili taire. leiders zullen de voorwaarden voor de handhaving van de orde vast stellen. Fasti consulares teruggevonden. In Rome zijn dezer dagen weer be langrijke vondsten gedaan. Men heeft n.l. de fasti consulares" de naamlijst van de koningen, consuls, censoren en dictatoren van Rome, van Romulus af tot het jaar 18 van onze tijdrekening toe, teruggevonden. Augustus liet deze namen op den buitenwand van de Regia, het archief van den pontifex maximus, aanbren gen. Voor de chronologie der Romein- sche geschiedenis is deze vondst van aanzienlijke beteekenis. De gevonden fragmenten zijn in de Capitolynsche musea ondergebracht. Telefoonaansluitingen in de V. S. Men telt in de Vereenigde Staten momenteel 16 millioen telefoonaan sluitingen d.w.z. 131 aansluitingen per 1000 bewoners terwijl in Europa dit getal slechts 12 bedraagt. Het grootste aantal telefoonaanslui tingen bezit Atlantic City (336 per 1000 (259), Chicaga (238) en Boston (222 per 1000 inwoners). New-York komt eerst op de 43ste plaats, doch deze stad heeft toch nog altijd meer aansluitingen dan Parijs, Londen, Rome, Brussel, Liver pool, Antwerpen en Shanghai bij el kaar. KORTE BERICHTEN De Duitsche rijksdag heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij alle processen in zake de regeling met de vorstenhuizen tot Juni uitgesteld wor den. De Zuid-Afrikaansche Kamer heeft in derde lezing het wetsontwerp aapgenomen, waarbij het gebruik van niet-Europeanen in de mijnen en de industrie beperkt wordt. In Polen zijn op het- oogenblik 341.000 werkloozen. Maandelijks wor den 410 millioen zloty aan steun uit gekeerd. De Belgische Kamer heeft de in terpellatie over het aftreden van den minister van oorlog afgedaan en mot 105 tegen 50 stemmen en 2 onthoudin gen haar vertrouwen in de regeering uitgesproken. Volgens te Beiroet ontvangen be richten hebben bandieten een chris tendorp, 50 mijl ten N.W. van Damas cus gisteren overvallen en uitgeplun derd en er 40 inwoners gedood. De Spaansche vlieger, majoor Franco is gisteravond om 8 uur Green- wichtijd te Rio de Janeiro aangekomen na een onafgebroken' vlucht langs de Braziliaansche kust van 1200 mijl. De Belgische minister Vandervel- de heeft in de Karner de aanvaarding van het schuldaccoord met Amerika bepleit. De gemeenteraad van Berlijn heeft het voorstel der sociaal-democra ten aangenomen om het plein vóór den Rijksdag, den Köningsplatz, te her- doopen in Platz der Republik. GEMENGD NIEUWS. Stoomketel gesprongen. In het sohip van v. d1. V. uit Ant werpen, afkomstig tegenover de Mer gelgroeve te Maastricht in het Ka naal- gelegen, is door een onbekende oorzaak de stoomketel' uit elkaar ge sprongen, zoodat de machinekamer weldra in vuur en vlam stond. V. d. V. die nogal ernstige brandwonden aan hoofd en handen bekwam, werd door de G. G. D. verbonden en naar het hospitaal vervoerd. Ernstig mijnongeval'. Op de Staatsmijn „Emma" te Hoensbroek werd Dinsdagvoormiddag de 34-jange mijnwerker H. Janssen, woorachtig te Roermond, door afvallend gesteente getroffen. De getroffenen welke ge huwd is, bekwam ernstige inwendige kneuzingen en werd naar het zieken huis te Heerlen overgebracht. Tragisch. De heer J. J.. een zeer bekend Bredenaar, was Woens dag bij zijn dochter op bezoek. Hij werd daar dood gevonden, terwijl'twee kleinkinderen op zijn knieën zaten. Een ladder voor katten. Het gemeentebestuur van Glasgow iheefl besloten, een ladder voor katten te plaatsen tegen een muur aan de Clvde, bij de vischmarkt. Er zijn in de buurt uilteraard veel' katten, die op afval azen, dat door de visschkoopers over den muur op den oever wordt gegooid. Als zij' dan van de muur waren afgesprongen, konden zij niet meer boven komen. Hierbij zal de ladder nu hulp bieden. In de val geloopen. De po litie te Rotterdam heeft aangehouden clen 31-jarigen reiziger T. J. v. V., die in Kralingen bonnetjes verkocht, voor de vereeniging „Hulp in Nood", waarvan hij de opbrengst ten eigen bate besteedde. Bij zijn aanhouding bleek, dat de mari deserteur was bij de landmacht. Daarom is hij 'ter be schikking van de militaire politie ge steld. In de modder gestikt. Ter wijl hij gisteren aan het groenten spoe len was, is de tuindersknecht J. Th. H. aan de Laan .van Eik en' Duirjen te 's-Gravenhage, blijkbaar voorover in het water gevallen, waarbij 'hij groo- tendeels in de modder verdween en gestikt is. Pogingen van even na het ongeluk ter plaatse gekomen arbei ders, om de levensgeesten van het slachtoffer, die een weduwe met elt kinderen nalaat, weer op te wekken, bleven zonder resultaat. Een kostbare lading. Gou den staven, ter waarde van tien mil lioen dollar, zijn te New York met het Chileensche stoomschip „Teno" gear riveerd. Dit is een recordlading goud uit Zuid-Amerika, die alleen wordt overtroffen door de „Leviathan", die onlangs den A.tlantischen Oceaan i's overgestoken, met goud aan boort ter waarde van 40:800.000 gulden. Speciale bewakingsmaatre^elen wa ren getroffen, daar men zelfs iedere mogelijkheid van een overval op zee 'wilde uitschakelen. Het goud, dat in 276 "kisten was verpakt, werd bij aankomst overgela den in vijf met machinegeweren bewa pende auto's, waarna de kostbare Ia- ding naar de kelders der „Federal Reserve Bank" werd overgebracht. Een oud kerkhof. Te Utrecht zijn dezer dagen naar het „Utr. Dgbl." meldt, bij de verbouwing van het oude burgerweeshuis in den tuin meer dan honderd geraamten opgegraven. Op de plaats, waar deze gevonden zijn, stond vroeger een oude kloosterkerk, zoodat het vermoeden gewettigd is, dat men hier met de overblijfselen van monniken uit het oude Regulieren klooster te doen heeft. Echter zijn er ook vrouwen- en kinderenskeletten ge vonden. Een v r e e s e 1 ij k drama. Een vreeselijke moordpartij heeft plaats ge had in de plahis Heiligenhausen in Rijnland. Terwijl de boer Bolldie met zijn zoon naar Essen was, overviel een boeren knecht, Deresthal, die al een jaar op de boerderij werkzaam is, de 40-jarige vrouw van den boer, terwijl zij in den stal bezig was koeien te melken. Hij sloeg haar met een mestvork neer en bracht haarverwondingen toe aan hoofd en hals. Vari den stal rende hij' naar de woonkamer, waar hij 'het 4- jarig dochtertje, dat op den grond zat te spelen, doodde en het lijkje m een in den kelder staande melkkuip wierp. Uit den kelder teruggekeerd, viel hij den 15-jarigen zoon aan, dien hij met een ijzeren stang neersloeg. De jongen lag een poos bewusteloos op den grond frond en toen hij weer tot bewustzijn wam, zag hij, dat de knecht zich naar een hooger gelegen kanier begaf. Hiervan maakte hij gebruik, om de- buren te hulp te roepen, die den on verlaat echter niet konden grijpen, daar deze uit het venster sprong en in de naburige bosschen verdween. UIT DE OMGEVING. RIJNSBURO. -}- Een groote schare belangstellenden huH zich gisteravond opgemaakt naar de Geref. Kerk alhier, waar de Chr. Oranjevereeniging het 25-jarig huwe- lrjks-jubileum van H. M. de Koningin en Prins Hendrik herdacht en hiertoe Ds. Poot van Amsterdam als spr. had uitgencodigd. Doordat Ds. de Vries verhinderd was werd na het zingen van Psalm 7j1 de bijeenkomst door den heer D. Zwaan met gebed geopend. Spr. heette vervolgens de aanwezigen hartelijk welkom en leidde daarop den opr. bij de aanwezigen in. De Chr. zangvereeniging „De Lof- otem", directeur de heer Sohoneveld, luisterde de bijeenkomst met haar zang op, en bracht nu eenige nummers ten gehoore. Ds. Poot gaf hierop een uiteenzetting van de verschillende wijzen, van volks vreugde-betoon. Hoog hierboven verheven, noemde spr. de viering, zooals die hedenavond filer zou geschieden, een in den vollen zin des woords Christelijk te noemen vreugdebetoon, dat de ziel doet ophef fen en voert in Gods gemeenschap. Vanavond was men hier bijeen om met innerlijke verheuging met God, mee te vieren het 25-jarig jubileum van enze Landsvrouwe en Haar Doorluch tig gezin. Spr. deed dit aan de hand van Ps. 21:4: „Want Gij komt hem vóór met zegeningen van het goede, op zijn hoofd zet Gij een kroon van fijn goud". Vooraf echter deed spr. een dankbaar heidsfanfare klinken, aoor de aanwe zigen te doen zingen Ps. 138:1,. 1 Radio-Programma. Wat er vanavond ie hooren is. 5.20 (Brussel, 265 M.). Concert. 5.20 (Hamburg, 395 M.) Lezingen. 5.20 (Frankfort, 470 M.) Lezingen, enz. 5.20 (Bremen, 300 MJ. Lezingen. 5.20 (Hannover, 395 MJ. Lezingen. 5.35 (Daventry, 1600 M.). Kinder- uurtje, zang, lezing, muziek. 5.35 (Londen, 365 M.). Kinderuurtje zang, lezing, muziek. 6.20 (Berlijn, 505 M.). Verschillende lezingen. 6.20 (Parijs, Eiffelteren, 2650 M.). Lezingen en orkestmuziek. 7.05 (Miinchen, 485 MJ. Concert. 7.20 Alle Engelsche stations. Tijdsein nieuws, toespraken, 1 ..;cn. 7.20 (Hamburg, 395 MJ. Muziek. 7.20 (Stuttgart, 445 M.). Concert. 7.30 (Hilversum, 1050 JIJ. Politiebe richt, weerbericht. 7.45 (Hilversum, 1050 M.). Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 7.45 Alle Engekrix stations. Muziek. 7.50 Königswusterhausen (1300 MJ Concert. 7.50 (Berlijn, 505 M.). Concert. 7.50 (Frankfort aan de Main, 470 M.) g.50 (Münster, 410 MJ Concert of lezing. 7.50 (Ziirich, 515 M.). Concert of voordracht. 7.50 (Parijs, Eiffeltoren, 2200 M.}. Concert. 8.(Rome, 425 M.). Concert. 840 (Hilversum, 1050 M.). Concert. H.D.O.-orkest. 8.20 (Londen, 365 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Daventry, 1600 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Hamburg, 395 M.). Concert. 8.20 (Bremen, 330 MJ. Concert. 8.20 (Hannover, 296 MJ. Concert. Concert of voordracht. S.25 Hilversum. De heer G. Bret- tanni, voordrachtkunstenaar. Jan Odé, pianist-componist. S.35 (Brussel, 265 MJ. Concert, on derbroken door nieuws. 8.40 Hilversum. Lezing door Mr. C. Th. v. Deventer over: „"Vreemdelingen verkeer." 8.50 (Madrid. 392 MJ. Concert. 8.50 (Parijs, 1750 MJ. Concert. 9.20 Hilversum. 2de ged. van de hee- ren Brettani en Jan Odé. 9.20 (Parijs, 345 MJ. Concert. 10.(Hilversum, 1050 MJ Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. iQ. 10 Hilversum, H.D.O.-orkest. ro.20 Alie Engelsche stations. Tijd sein, weerbericht, nieuws, enz. Uitvoerig zette spr. uiteen de betee kenis van het geloof bij onze Oranje vorsten, om tenslotte te wijzen op da positieve belijdenis des Geloofs van on ze geliefde Koningin, die daarvan zot» vaak uiting gaf, welke uiteenzetting met groote aandacht werd gevolgd, Aan het einde werden door het zang koor nog enkele nummers gezongen, waarna besloten werd met het zingen van Ps. 89:8, en dankgebed van Ds. Poot. Alvorens uiteen te gaan werden nog spontaan ingezet het Wilhelmus, waar van een tweetal coupletten werden ge zongen. OEQSXGEEST. Voor den dienstplicht lichting '27, werden ingeschreven 45 jongelingen. In de maand Januari 1296 zrjn: Geboren 4 jongens en 3 meisjes, to taal' 7. Gehuwd 4. Overleden 1 m. en 2 vr„ totaal 3. Ingekomen 29 m. en 43 vr„ totaal 72. Vertrokken 34 m. en 37 vr., totaal 71. ZOETER WOüDE. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft een hond weer een paar schapen verscheurd. Ditmaal is het beest geweest aan den Vliet. Ver moedelijk is het een gele langharige herdershond. De paardenlijst bevat de namen van 105 eigenaars of houders van paar den met een totaal van 120 vorderings- plichtige paarden. Bij de gisteren gehouden aanbe steding is door bet gemeentebestuur gegund: het leggen van buizen en zin kers voor de uitbreiding der waterlei ding aan den beer A. van Duren te Giessendam voor een som van f11540. De voordracht voor hoofd der O. L. school luidt: 1. P. Zijderveld te Bos koop, 2 N. Roos te Amsterdam, 3 W. vkn der Dool te Goes. Voor den dienstplicht, lichting 1927, ziin ingeschreven 39 personen. WODBRUOaE. Bij de oudheidkundige verzameling ten raadhuize z(jn nog gevoegd de wer ken, geschreven' in den loop der eeuwen door Woubrugsehe en Hoogmadesche predikanten. Onder die boekwerken bevindt zich een Statenbijbel, waaraan een interessan te historie is verbonden. Bekend is de kerkrechtelijke1 strijd, welke hier van 16311773 is gevoerd omtrent het collatierecht. De ambachtsheer meende het recht te hebben, buiten den kerkeraad om een leeraar aan te wijzen; de kerkeraad oordeelde dit een ongereformeerd stand punt Eerstgenoemde bracht dit geschil voor de Staten van Holland, die, na ongeveer tiwee jaren (zoo lang duurde de proce dure! zich aan de zijde van den am bachtsheer schaarden. Deze, zoo verheerlijkt met die over winning, schreef een tweetal brochures daarover, welke nog in het stedelijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2