CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 3 FEBRUARI 1926 f NUMMER 1738 ABONNEMENTSPRIJS Ia Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage* lijke geplaatst ad 40 cent. Dit nummer bestaat uit ÏWEE Bladen. EERSTE BLAD. Het Voorontwerp. Alvorens wij de voordeelen en de na- deelen van collectieve arbeidsovereen komsten in het kort bespreken, willen wij eerst een overzicht geven van het door Minister Aalberse bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakte voorontwerp. Het is wel waar dat deze materie ook op een andere dan de voorgestelde wijze kan worden geregeld, maar daar staat tegenover dat wanneer wij dit voorontwerp als leiddraad nemen, ver schillende bezwaren die meermalen worden aangevoerd, als b.v. dat de helft plus een over de minderheid be slist, dat de concurrentie belemmerd wordt., en dat het verplicht lidmaat schap moet worden ingevoerd zoo goed als onbesproken kunnen blijven, omdat ze reeds bij voorbaat ondervan gen zijn. Volgens bedoeld voorontwerp dan kan de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid bepalingen van een col lectieve arbeidsovereenkomst, die voor de regeling van de arbeidsvoorwaar den in het bedrijf of het beroep of bin nen het gebied, waarvoor zij geldt, overwegende beteekenis heeft, alge meen bindend verklaren en wel voor een bepaalden tijd, niet langer dan het vroegste tijdstip waarop de collec tieve arbeidsovereenkomst kan eindi gen. Terugwerkende kracht kan aan die verbindendverklaring niet worden ge- gevm. Uitgesloten van de verbindendver klaring zijn bepalingen, die ten doel hebben: a. invloed of dwang uit te oefenen op werkgevers of arbeiders om zich bij een vakvereeniging van werkgevers of arbeiders aan te slui ten; b. de arbeiders te betrekken bij do handhaving van regelingen betreffen de de prijzen, die voor goederen of diensten door de werkgevers van der den gevorderd zullen worden. De verbindendverklaring geschiedt alleen op verzoek van één of meer werkgevers of een of meer vakvereeni gingen van werkgevers of arbeiders, die partij zijn bij de collectieve arbeids overeenkomst. Hen voorwaarde voor de ontwikke ling van dergelijke overeenkomsten is het bestaan van krachtige organisa ties van. arbeiders en waar mogelijk ook van werkgevers. Ging men nu die verbindendverklaring mogelijk maken op verzoek van hen, die geen partij daarbij zijn, dan zou een parasiteeren van de ongeorganiseerden op de vruch ten van het werk der georganiseerden mogelijk worden, dat noch aan de.ont wikkeling van de organisaties, noch aan die van het instituut der collec tieve arbeidsovereenkomsten ten goe.- de zou komen. Onverminderd andere reden, die tot weigering van een verzoek om verbin dendverklaring kunnen nopen, moet de minister zulk een verzoek weigeren indien blijkt dat een belang rijke minderheid (1/3) onder hen die partij zijn bij de collectieve arbeids overeenkomst zich tegen de verbin dendverklaring verzet. Ook maar dit staat niet in het ontwerp zelf, doch in de memorie van toelichting moet de verbindendver klaring geweigerd kunnen worden in dien daartoe gegronde redenen be staan. Dit zal o.a. het geval zijn indien de verbindendverklaring in strijd zou zijn met het algemeen belang of zou leiden tot te groote benadeeling van de rechtmatige belangen van derden in het betrokken bedrijf of daarbuiten. Voorts kan de overeenkomst zich niet leenen voor verbindendverklaring hetzij omdat zij teveel overlaat aan uitvoeringsmaatregelen, vast te stel len door organen, op welker samen stelling de niet door die overeenkomst gebon'denen geen invloed hebben, het zij omdat zij niet geschikt is voor toe passing op andere ondernemingen dan die van de bij die overeenkomst aan gesloten werkgevers. Het kwam den minister niet ge- wenscbt voor al die redenen in de wet op te sommen. Hij achtte de ministeri eel© verantwoordelijkheid een voldoen de waarborg voor een juiste hantee ring van het recht om de verbindend verklaring toe te staan»of te weigeren. De minister maakt bet verzoek tot verbindendverklaring openbaar op de wijze, bij algemeenen maatregel van bestuur vastgesteld, geeft van dat ver zoek tevens kennis aan hen, die partij hij de collectieve arbeidsovereenkomst zijn, voorzoover het verzoek niet door lien is gedaan en stelt hen in de gele genheid daarover hun opmerkingen schriftelijk aan hem kenbaar te maken Hij stelt voor het ver-zoek met de daar op betrekking hebbende stukken in banden te geven van 'een commissie, die hem over het verzoek advies uit brengt. De aanvrager en zij, die naar aanlei ding van het verzoek bezwaren heb ben gemaakt, krijgen gelegenheid hun verzoek, hun bezwaren of opmerkin gen voor de genoemde commissie van advies mondeling 'toe te lichten. Zoowel een beschikking tot afwij zing als een tot inwilliging van het verzoek, wanneer daartegen bezwaren zijn ingebracht, moet met redenen zijn omkleed, indien de werking der col lectieve overeenkomst na het verstrij ken van een termijn waarop de ver bindendverklaring zou eindigen, nog voortduurt. Zij, die partij zijn bij een verbindend verklaarde collectieve arbeidsovereen komst kunnen van werkgevers of ar beiders, die in strijd handelen met ver bindend verklaarde bepalingen, ver goeding vorderen van de schade, die zij (of als het vereenigingen zijn, haar leden) daardoor lijden. Niet alle bepalingen eener collectie ve arbeidsovereenkomst leenen zich voor de verbindendverklaring. Als re gel zijn uitgesloten de bepalingen, die geen verplichtingen van de individu- eele werkgevers en arbeiders betreffen Als regel zullen wel voor verbin dendverklaring in aanmerking kun nen komen de bepalingen welke de ei genlijke arbeidsvoorwaarden, d.w.z. de rechten en verplichtingen van werkge ver en arbeider bij een overeenkomst regelen zooals de voorschriften betref fende loon arbeidsduur, overwerk, va-* cantie, uitkeering bij ziekte, beëindi ging der diënstbetrekking enz. Intusschen zijn er bepalingen in col lectieve arbeidsovereenkomsten, die buiten de eigenlijke arbeidsvoorwaar den vallen en toch van grooten in vloed zijn op de onderlinge concurren tie, zooals die betreffende de perso- neelsverhouding of dé beperking van het aantal leerlingen, welke ten doel hebben te voorkomen, dat een werk gever stelselmatig jeugdige of begin nende arbeiders, die later niet of moei lijk in bet vak hun brood kunnen ver dienen, te werk stelt. Dergelijke regelingen behooren naar het oordeel van den Minister ook voor verbindendverklaring in aanmerking te komen. STADSNIEUWS, Leidsche Christel. Oranjevereen. Ter gelegenheid van het zilveren hu welijksfeest van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zal de Leidsche Christelijke Oranjevereeniging mor gen (Donderdag)avond een feestavond houden. Ds. H Thomas, voorzitter der veree- niging zal een feestrede houden, ter wijl verder de Christel. Zangvereeni- ging „Ex Animo' het Christel. Muziek gezelschap „Polyhymnia" en de. heer Feiten, de bekende declamator uit Utrecht hunne medewerking zullen ver leenen. 't Belooft een mooie avond te wor den, althans indien het aan belangstel ling niet ontbreekt. Want een feest- vergadering, die slecht bezocht is, moet noodzakelijkerwijze mislukken. Nu maken wij ons daarover niet al te bezorgd. De Oranjevereeniging is in de keuze van haar feestredenaar al zeer geluk kig geweest ditmaal. Ds. Thomas over de beteekenis van ons Oranjehuis te hooren is altijd een bijzonder genot en wij twijfelen niet of velen zullen dezen avond vrij maken, om met de Christel. Oranjevereeniging feest to komen vie ren en van hun meeleven met ons Vorstenhuis blijk te geven. Het programma, dat na het uitspre ken van de feestrede zal worden afge werkt. belooft veel goeds. Met name het optreden van den heer Feiten, een bekend voordrachtkunste naar zal door velen met ingenomen heid worden- begroet. Gaarne wekken wij dan ook onze le zers op zich Donderdagavond naar de Stadsgehoorzaal te begeven en met de Christelijke Oranjevereeniging het zil veren huwelijksfeest van onze Konin gin mee te vieren. Dank- en bedestond. A.s. Zondag te half elf zal in de sy nagoge der Israëlietische Gemeente al hier een dankdienst worden gehouden ter gelegenheid van het zilveren huwe lijksfeest van H. M. de Koningin met den Prins-gemaal. Tevens zal dan een bidstond worden gehouden voör de slachtoffers van den watersnood. De leeraar der gemeente, de heer H. I. Cohen zal een gelegenheidsrede uit spreken. Voortgezette opleiding van reserve- officieren. Blijkens een aan de Leidsche Uni versiteit bevestigd afschrift heeft de minister van oorlog het volgend schrij ven tpt den minister van onderwijs ge richt: Ik heb de eer Uwe Excellentie te be richten, dat ik in afwachting van een aanhangig te maken wijziging van de reservewet 1925 een voorloopige rege ling heb getroffen, waardoor het re- servepersoneel op meer intensieve wij ze zal kunnen worden geoefend. Ik stelde bedoeld personeel daarbij ii> de gelegenheid om in stede van zooals nu de wet aangeeft om het andere jaar voor een tijdvak van 6 we ken voor herhalingsoefeningen te wor den opgeroepen, dan wel jaarlijks voor ten hoogste 3 weken, den in een 3-jarig tijdvak te vervullen werkelijken dienst als volgt te verdeelen: In het 1ste en 2de jaar 6 dagen tot het volgen van een gecomprimêerden cursus; In het 3de jaar 311'2 week. Ik heb de eer Uwer Excellenties me dewerking in te roepen, in afwachting van bedoelde wetswijziging, de onder U dan wel bij de onder U ressortee- rende takken van dienst werkzame ambtenaren, gedurende bovenbedoelde tijdvakken in de gelegenheid te stelten hun dienst te vervullen. Ik teeken hierbij aan dat deze termij nen herhalingsoefeningen zijn in den zin van het Kon. Besl. van 2(5 Oct. 1923 (Stbk 494) en derhalve over dézeN tijd vakken de burgerlijke jaarwedde moei worden uitbetaald. Daartegenover staat, dat, zooais Uwe Excellentie uit het vorenstaande moge blijken, elke periode'van 3 jaren de opkomst van maximum 9 weken wordt teruggebracht tot ongeveer 5 weken, zoodat geen meerdere uitgaven te verwachten zijn. (L. Corr. Bur.) Watersnood-Comité. Bij het Watersnood-Comité zijn weer de volgende giften ingekomen: A. S. f ID; H. P. V. f 10; N. N. f 5.07; J, f 20; Verzameld op 'n vroolijken avond Oom Johan f 2.1(5; M. S. Rijswijk (Z.-H.) f 10; Mej. W. M. d. L. f 2; 2de bijdrage van Mej. N. N. f 5. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den Penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Lei den, postgironummer 57471. Het Notarishuis. Naar de „L. Crt." verneemt zijn B. en W. voornemens den Raad voor te stel len het Notarishuis aan den Burcht op te. heffen, en de huur, die op 1 Mei af loopt, "niet te continueeren. De notarissen, die dat „vendu' heb ben sedert 1888, eerst voor een huur van 1800 gld. later van 1000 gld. per jaar, zouden dan dus naar een andere gelegenheid moeten uitzien. Voor 1888 hadden zij een perceel aan de Lange- brug, genaamd „Vrouwenverdrict" (eertijds sociëteit), dat zij aan de ge meente hebben verkocht, die er epn openbare school bouwde. B. en W. zouden als motief voor de huuropzegging hebben, dat het binnen plein van de Burcht op die dagen, dat de goederen er ten verkoop zijn uitge stald, zeer ontsierd wordt. De Burcht zou dan voortaan geheel café-restau rant en hotel worden. Het motief, dat hier bij B. en W. on dersteld wordt is zeker niet geheel on gegrond. Het uitstallen van de ten verkoop aangeboden goederen draagt er zeker niet toe bij het Burchtplein te ver fraaien, hoewel aan den anderen kant de verkoopingen aan deze omgeving ook weer een typisch cachet geven. Het is echter zeer de vraag of het met de billijkheid is overeen te bren gen de huurders, die bijna 40 jaar dit pand in gebruik hebben op zoo korten termijn tot ontruiming te noodzaken. Het hebben van een verkoophuis is toch ook een algemeen belang en er zijn betrekkelijk weinig panden, die voor dit doel geschikt geacht kunnen worden. Burgerlijke Stand. Geboren: Grietje, dv. J. L. C. Sepers en H. Mohlen; Amie en Wil- helmina, dsv. H. L. van Beiereij, Ber gen en Henegouwen en W. J. de Vos; Arie, zv. L. B. Noort en G. v. d. Goeden; Maria, dv. H. v. Leeuwen en M. Vergeer: Johanna Petronella, dv. J. de Wolf en J. P. Schouten; Neeltje, dv. J. Schroet en P. Sierat;, Johannes, zv. J. Bavelaar en I.. Pianje; Maria Ferdinanda, dv. F. J. Hakkaart en M. Mark; Susanna dr. P. Ciere en M. v. Westbroek; Johanna, dv. N. Molenaar en A. H. J. v. Leeuwen; Anthony, zv. A. Verstraten en C. M. v. d. Kaai; Johanna dv. B. Masten broek en J. van Rossen; Gerardus Pe trus, zv. J. v. Haasteren en A. C. Juffermans; Elisabeth Johanna dv. V. C. den Edel en M. A. v. Benten; Magdalena Adriana,'dv. A. v. *VVaarcl en M. Brif; Johan Frederik, zv. T). H. J. Heijdemaiin en "yV. Hamer; Uor- nelis, zv. C. Seriier en M. Kop; Hen- drikus Martinus, zv. A. G. Hillenaar en Ml H. Ammerlaan; Maria Helena dv. A- G. Flillenaar en M. H. Ammer laan; Hendrika Geertruida, dv. H. G. v. d. Horn en C. J. Platscharre; Hend- drikus Henri Joseph, zv. M. H. P. Doumer en M. A. J. Geurts; Ttieodo- rus Gerardus Hendrikus, zv. J. Be- rendsen en A. M. v. d. Zwaan; Geertje dv. C. v. Heiningen en C. J. C. Smit; Catharina en Cornells, d. en zv. P. vail Heiven en G. Charité; Jacoba Johanna, dv. H. W. v. Oosten en M. Pijnakker; Ferdinand en Annettha, z. en dv. A. J. Dekstra en I. -S. Jansen; Theuna Arendje, dv. R. v. d. Aar en D. Stoker; Arie zv. A. Eradus en M. Landwaart; Frederik Hermanus, zv. F. PI. Lersmg en E. Kokkedee; Maria Christina dv. M. Zaai en M. C. v. Bemmeten; Matthys Johannes, zv. M. J. Bouwman en M. v. Hersont; Gerrit Jan, zv. T. Wind' en 'J. Sij- brand; Pieter Hendrikus, zv. M. H. Smittenaar en M. P. Ouclshoom. Getrouwd: D. Petit, jm. 24 j. en C. Stouten jd. 23 j. Overleden: PI. de Jong—Luit- jens, vr. 42 j.; L>. C. Peterse, zn. 24 j.; C. Hoek, dr. b mnd.; R. v. Wijk, wedr. 71 j.; H. Dijkman, m. 65 j.; J. C. Langezaal, wede. 94 j.; A. Vilders, wedr. 84 j.; J. J. Duk, m. 32 j.; J. Janmaat, vn. 22 mnd.; B. Dreet, m. 24 j.; P. D. v. Rijk, vr. 64 j.; A. M. Geerlinghden Hol lander. vr. 56 j.; H. Scnouten, zn. 1 j.; P. Molenaar, zn. 57 j. Door de politie alhier is op ver zoek van de Commissaris van politie te Den Haag een 16-jarig meisje, W. PI. dat uit een doorgangshuis weggeloopen was aangehouden en teruggebracht. Uit .de garderobe der Universi teitsbibliotheek is een regenjas ont vreemd ten nadeele van L. K. Dit is met de eerste maal dat daar diefstal geconstateerd is. Over den brand in de Groenesteeg kan nog medegedeeld worden, dat ver moedelijk een brande sigaar of si garet de oorzaak is geweest. De brand weer was er spoedig bij en de schade beperkte zich tot een paar stroo-ma trassen. BINNENLAND. EEN RAPPORT OVER DE NOORD ZEE-HARINGVISSCHERIJ. Het hoofdbestuur der Reedersveree- niging voor de Ned. Haringvisscherij heeft een rapport uitgegeven, waaraan wij het volgende ontleenen: Overbevissching door de eigenlijke haringdrijfnetvisschers kan men in werkelijken zin niet constateeren. Uit een vergelijking van de sterkte der vloot en der statistische gegevens, der laatste jaren met die van den voor- oorlogstijd blijkt duidelijk, dat al lengs een geringer aantal vaartuigen aan de haringdrijfnetvisscherij deel neemt en het quantum door die vaar tuigen aangebrachte haring aller minst op een sterke toeneming wijst. In de andere landen, die aan de ha ringdrijfnetvisscherij in de Noordzee deelnemen, valt hetzélfde waar te ne men. Als vermoedelijke hoofdoorzaak van den veranderden vischstand moet aan genomen worden, het niet aanwezig zijn van voldoend haringvoedse! (plankton), waardoor vooral in het afgeloopen jaar weinig haring is ge vangen, die bovendien veelal klein van stuk en van mindere qualiteit was dan in het voorafgaande jaar. Daarbij komt de aanwezigheid van veel tonij nen, welke de laatste jaren meer en meer noordelijk worden aangetroffen Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De bloemententoonstelling „Flora" te Rijnsburg. Een rapport over de Noordzeeharing- visscherlj. Buitenland Soechomlinof, de Russische oud-mi- nister van Oorlog, is overleden. Een interpellatie in de Belgische Ka mer over het aftreden van Generaal Kestens. De samenstelling der economische Volkenbondsconlerentie. De Fransch'e iinancieele Kamerde batten. en groote verwoesting aanrichten on der de haringscholen, waardoor dezQ uiteen worden gejaagd. Ten slotte meenen wij, dat stroom- verandering in het Noordzeegebied en verandering der temperatuur van het water, het hunne er toe bijdragen, dat de haring zich meer en meer heeft verspreid. Een periode van abnormale temperatuur van het water en van on- voldoend voedsel oefent enormen in vloed uit op de grootte en qualiteit van de haring. Deze factoren hebben er zéér waaiv schijnlijk, zoo niet zeker toe geleid, dat men op eertijds bekende goede vangplaatsen, de paar laatste jaren geen of zeer weinig haring aantrof. Omtrent die vernieling van den vischrijkdom wordt öpgemerkt, dat vooral de groote stoomtreilers, welke op schelvisch visschen, haringkuit ver nielen, maar niet vergeten dient te worden, dat de paaigronden eveneens worden bezocht door groote scholen schelvisch (z.g. spoon-schelvisch), wel ke enorme hoeveelheden haringkuit verorberen. De vraag doet zich dan ook voor, door welken vijand de voortplanting van de haring het meest wordt bena deeld: door de schelvisch, die groote massa's kuit verzwelgt of door de op die kuitioovende schelvisch visschen- de stoomtreilers, die bij het visschen evenzeer veel kuit en broed voor de voortplanting van de haring doen ver loren gaan? Stellig zou het voor de haringvisscherij groot voordeel ople veren, wanneer gedurende den paai- tijd de stoomtreilvisscherij op Dolers bank verboden kon worden. Het wegvangen van z.g. zeebliek dienf zoo krachtig mogelijk te worden tegengegaan, aangezien wetenschappe lijk is komen vast te staan, dat „zee bliek" niets anders is dan jonge ha ring. Dat de haringtreil behalve de onder- maatschc haring ook nog hariugkuit en broed z<fu vernielen, vindt in de on derzoekingen gepn bevestiging. Het eenige wat de haringtreil ten laste kan worden gelegd is. dat hij eenige hoeveelheid ondermaatsche ha ring vernietigt, en dat is altijd een on- gewenscht bedrijf. De hoeveelheid daarvan op zichzelf en de verhouding van deze hoeveelheid tot de totaal vangst blijkt echter tot dusver van geen groote beteekenis te zijn. Allen die belang hebben bij de ha ringvisscherij hebben voorts in te zien. dat het visschen in het seizoen met natten van nauwe maas wijdte, m.ede met het oog op de toekomstige belan gen, zeker niet is aan te bevelen. De invoer van Engelsche haring is volgens het rapport op zich zelf niet te bestrijden. Wel dient bestreden te worden de uitvoer van hier ingevoerde (dikwijls van inferieure kwaliteit zijn de) Engelsche haring, onder den naam van '„Hollandsche haring." Maatrege len ter bestrijding van dit -euvel, mo gen niet langer op zich laten wachten en behooren tegelijk te worden geno men met die, bedoeld bij het volgende punt. Ten slotte wordt nog opgepierkt. dat de resultaten van het haringvisscherij- bedrijf weliswaar voor het grootste gedeelte beinvloed worden door prijs en quantiteit van de vangst, doch ook in sterke mate door de lasten die op het bedrijf drukken. Geen ander industrieel bedrijf keert, in verhouding tot den omzet, zooveel loon uit als het visscherijbedrijf. De- kosten der sociale wetten, als Invali diteitswet en Arbeidswet drukken dl»

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1