CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 29 JANUARI 1926 NUMMER 1734 COURANT ABONNEMENTSPRIJS BUREAUHooigracht 3S jÖvfe'. Tel' 12,S' Postgiro 58936 TiPitTpn Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Gewone advertentiën per regel 221/t cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentien bij vooruitbetaling ran ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Franco per post per kwartaal I 2.90 Oil miner iiüsSaaf ai! TWEE BEaden. EERSTE BLAD. V Werkgevers en werknemers Er is op maatschappelijk gebied veel wat tot bezorgdheid kan stemmen. Daar is de onrustbarende werkloos heid, die velen tot lediggang doemt en daarnaast de slapte in tal van bedrij ven, waardoor velen die nu nog arbei den met ontslag worden bedreigd. Taar. is de neiging bij vele patroons om de loonen tot het uiterste te ver lagen, en daar zijn de moderne vak organisaties wier. woordvoerder, de heer Stenhuis het onlangs openlijk- uitsprak, dat het maar moest gaan stormen, en die dan ook steeds bezig zijn onrust te stoken .en den klassen strijd te prediken. Maar daarnaast zijn ook gunstige verschijnselen op te merken. t Wij hebben onlangs kunnen wijzen op de sympathieke woorden door man nen als Diemer e.a. gesproken in de vergadering van Christelijke werkge vers. Ook in de eerste vergadering van het Verbond van Nederlandschè Werk gevers. een z.g. neutrale organisatie kon een symp^thiek^eluid worden be luisterd. In de rede. waarmede Dr. F. G. Wal ler het vdbrzitterschap aanvaardde, werd ook gesproken over de verstand houding tusschen werkgevers en werk nemers. „Wij zullen, aldus Dr. Waller, onze. volle aandacht moeten schenken aan de bestudeering van alle middelen, die er toe kunnen bijdragen, een betere verstandhouding te scheppen tusschen werkgevers en werknemers. Wellicht zullen er onder u zijn. die gezien de klassenstrijdtheorie, en alles wat daarmede samenhangt, een derge lijk streven hopeloos vinden. Ik kan dezen geestestoestand begrijpen, maar stem er niet mede in en zie mogelijk heden, waardoor de groepen der werk gevers en arbeiders, die in den grond dezelfde belangen hebben, tot overeen stemming kunnen geraken." Na dan gewezen te hebben op wat door talrijke ondernemingen gedaan wordt om het personeel op een of an dere wijze belang te geven bij het suc ces der onderneming en hun ook een zeker inzicht te geven in de moeilijk heden der problemen, die zich bij de leiding van industrieën voordoen, ver volgde spreker: ,Men zal mij tegemoet voeren, dat met de toestanden in de VereenJgde Staten geen vergelijking mogelijk is. indien men bedenkt, dat daar o.a. één automobiel op elke zes inwoners wordt aangetroffen; dat het socialisme daar nog weinig of geen aanhang heeft ge vonden, dat daar een in vergelijking met Europa zeer geringe bevolkings dichtheid bestaat, en tevens een bui tengewone rijkdom aan alle grond stoffen wordt gevonden. Dit alles is volkomen juist en bo vendien is het mij zeer goed bekend, dat tegen winstdeeling, copartnership en andere vormen van belangenge meenschap, allerlei bedenkingen zijn aan te voeren, al ken ik ook uit per soonlijke ervaring meerdere gevallen waarin zij met shcces worden toege past. Niet minder moet gerekend wor- d<n met de oppositie van hen, die een heilstaat meenen te kunnen vestigen door alle industrieën van staatswege ie financieren en te drijven. Indien ik niettegenstaande dit alles persoonlijk toch blijf gelooven in een oplossing in de genoemde richting, dan zullen velen uwer mij misschien voor een idealist houden, die met de werkelijkheid geen rekening houdt Ik kan u daarop alleen antwoorden, dat ik geloof, dat op den duur de sa menhang van het economisch gebeu ren meer algemeen goed zal worden, en zoowel tot. werkgevers als werkne mers het besef zal doordringen, dat krachtige samenwerking van allen die bij de productie betrokken zijn, noo- dlg is om onzen bestaanden levens standaard te behouden en zoo moge lijk te verlioogen." Ook hier geldt dat eene zwaluw nog geen zomer maakt. Pr. Waller heeft wel gesproken voor het Verbond van Nederl. Werkgevers, maar daarom nog niet namens de leden van dit verbond- Maar toch doet het aangenaam aan dat dergelijke uitspraken daar werden gehoord. Wij zien hier den invloed van de Christelijke beginselen zooals die nu jarenlang gepropageerd zijn en welke propaganda zich misschien verder uit strekt dan men vaak wel vermoed. STADSNIEUWS. J. P. AdolfsticMing. In samenwerking met de comm. v. Stadsevangelisatie der Geref. Kerk al hier werd gisteravond in de kerk aan de Hooigracht een vergadering gehou den, waarin als sprekers de heeren M. Germans en N. Baas uit Amsterdam optraden in het belang van bovenge noemde stichting, en waarbij het zang koor van de C. v. Stadsevangelisatie onder leiding van den heer G. de Wolf zijn medewerking verleende. V 'belangstelling, welke voor deze -V&^dëring getoond werd, was vrij groot; Hn het ruime kerkgebouw ble ven "sï&ehts enkele plaatsen ledig. Nadat gezamenlijk Ps. 86: 3 was ge zongen, opende de heer A. M. Ver schoor dè vergadering met gebed, het lezen van Lucas 10: 2537 en een kort openingswoord. Daarin zette hij het doel van de J. P. A. stichting uiteen: maatschappelijk laaggezonken man nen en vrouwen op te nemen en door geregelden arbeid, ontwikkeling en geestelijke verzorging weer op te rich ten, teneinde ze als geschikte leden weer in de maatschappij te kunnen la ten terugkeeren. Spr. wekte op tot lief de voor dit mooie werk, met een be roep op Jezus1 bevel, dat wij moeten uitgaan in de heggen en de wegen om te zoeken die verloren dreigden te gaan en zeer zeker onze naasten zijn. Nadat het zangkoor zich op uitne mende wijze had laten hooren, kwam de heer M. Germans aan het woord, die, alvorens zijn rede aan te vangen, alyast het koor dankte voor zijn be reidwilligheid om zich hier, en op zulk een wijze te laten hooren. In groote trekken schetste spr. hoe de geschiedenis der wereld van de zon deval af is komen te staan in het tee- ken van den grooten strijd tusschen, God en Satan. In dien strijd laat Sa tan het slechtste middel niet onge bruikt om hét Kon. Gods tegen te staan en de menschen in het verderf te storten Daartegen moeten wij ons te weer stellen. Nog niet genoeg ste ken wf de handen uit om onze mede- menschen te onttrekken aan het leed waarin zij door zonden en wereld- dienst zijn gebracht. In dit verband schetste spr. de be- teekenis van het werk der J. P. Adolf- stichting, waarbij hij met verschillen de voorbeelden illustreerde hoe daar in velerlei vorm de gevolgen van de zonde worden gezien en bestreden. Ook uit de hoogere kringen worden menschen opgenomen die het spoor bijster zijn, .en zonder krachtige hulp moreel dreigen te verongelukken. Weieens komt er tegenspoed en te leurstelling, maar de zegen op 'twei'k is ook groot en rijk de gedachte, .dat wij er nog toe kunnen medewerken dat afgedoolden weer den weg naar 't Vaderhuis vinden. Spr. eindigde met een opwekking tot krachtigen financi- eelen steun. De stichting heeft hier 'n goecl correspondent (de heer H. M. v. d. Bos, Donkersteeg), die wel voor over making zal zorgen. Terwijl nu gezongen werden eenige verzen uit Ps. 89 gingen dames bij de aanwezigen rond om contribuanten te winnen. Mogen zij er heel wat heb ben ingeschreven. Het zangkoor, dat blijkbaar in bloei- enderi staat verkeert, en ook muzikaal flink op peil staat, liet zich nog op lof waardige wijze hooren in 'n Kerstlied: de dag is daarwaarbij mej. Kou- wenhoven tot voldoening als soliste uitkwam. Daarna was het woord aan den heer N ,Baa s, den bekenden Amsterdam- schen straatprediker. Hij sprak over. menschen die aan den zelfkant leven, oftewel landloopers en bedelaars. De landlooper, aldus spr. is recidi vist; zijn vak behoort tot de alleroud ste, en ieder evangelist komt dan ook met dit type van menschen in aanra king. Na met voorbeelden twee verschil lende typen, de ,o,rigineele" en de „seri timenteele" landloopers te hebben ge- teekend. merkte spr. op dat er veel „trottoir-christenen" zijn. Menschen, die altijd op den hoogen weg loopen en het bonte leven onaandoenlijk aan zich laten voorbijgaan. Wij moéten echter tot de werkelijk heid- van het leven durven ingaan, eu als we dan kennis nemen van de macli ten der verleiding waaraan velen bloot staan, zullen we niet licht durven ver- oordeelen, maar daartegenover wel dikwijls voorbeelden vinden van strijd en worsteling tegen de zonde, die ons beschamen. In de bekende geschiedenis van „den man die het orgel draait'" liet spr. zien hoe de oorzaak van de ellende meestal niet bij hen die er het slacht offer van worden ligt, maar bij men schen warategen wij soms hoog op zien. Menschen met een gelaat „alsof ze zoo uit den platen-bijbel zijn wegge- loopen." Ten aanzien van de zon'den op sexu- eel gebied merkte spr. op, dat er naar zijn meening van een Amsterdamscli nachtleven geen sprake zou zijn wan neer kort en goed de café's om 10 uur werden gesloten. Terecht zeiden de Romeinen dat Venus bevriest, als Bac chus niet bij haar is. Veelal is het de zin voor romantiek die de menschen doet verongelukken en hen uit het evenwicht haalt. Een landlooper die 'men nadat hij was „her steld" wilde wegzenden zei eens: Och mijnheer, wij hebben ook de vallende ziekte. Een poosje gaat het goed, en dan struikelen zij weer. Wij moeten die menschen iets ge ven. Geen aalmoes, maar onszelf moe ten we geven. Hoe? Streng en tegelijk met groote liefde. De appel naast de roede, zooals Luther het uitdrukte. De belangrijkste vraag is echter niet hoe we de menschen moeten redden maar hoe we kunnen voorkomen dat anderen, ook onze eigen kinderen men schen worden van den zelfkant. Hoe dat te doen? Zeker niet door ze vol gens zeker advies tot hun 30ste jaar aan de deur van de kinderkamer te binden. Waarom doen wij, Calvinisten, die overigens zoo radicaal zijn, in het zoe* ken van onze vreugd nog zoo dikwijls de wereld na en doen we alsof we geen echt-christelijke vreugd kunnen hebben. Waarom buigen we ons nog langer onder het Piëtistische juk? Wij kunnen den drank eniz. buiten sluiten, en het verdient aanbeveling. Maar beter is, een positieve oplossing, door eigen vormen te'zoeken voor ont spanning en -levensvreugd. Door vreug de moeten we de jeugd trachten te winnen. Men zegt dat ons onderwijs leuterig, teuterig en lijzig is, en dat onze jeugd beweging uit elkaar is geredeneerd. Dat is niet noodig. Wij christen en hebben het recht om met vreugde door het leven te gaan, want onze strijd is geen verloren strijd, daar wij volgen achter Christus, die de wereld heeft overwonnen. Spr. eindigde daarna met het laten zingen van Psalm 72: 7. Watersnood-Comité. Bij het Watersnood-Comité zijn wederom de volgende giften^ingeko men: K. W. te Oegstgeest f 2; Gez. S. f 2.50; C. J. W. F. f 100; familie L. f 5; II. K. f 1.50. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den Penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 40, Lei den, postgironummer 57471. Een verdacht geval van pokken. Onder de Zuid-Afrikaansche studen ten, die eenige dagen geleden een be zoek aan onze stad hebben gebracht, heeft zich'vermoedelijk een licht geval van pokken voorgedaan. De Directeur van den Geneeskundi gen Dienst raadt ieder aan, zich te la ten vaccineeren. Gelegenheid tot kos- telooze vaccinatie wordt gegeven aan het Bureau van den Geneeskundigen Dienst, Breestraat 119. Nader vernemen wij, dat de aange taste 21-jarige student naar een barak van het Gemeente-ziekenhuis te Den Haag is overgebracht. De overige leden van het gezelschap ongeveer i50 personen zijn door den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst allen ingeënt. De besmetting is, naar medegedeeld wordt, stellig niet in ons land opge daan. Of het een Engelsche of een Fransche infectie is, valt nog niet te zeggen. Pluimveetentoonstelling van de L.P.V. Aan de gister vermelde bekroniugen zijn nog de volgende toegevoegd: Holl. Kuifhoenders (zonder baard;. L.P.V.'s wisselbeker, voor de fraaiste inzending. Deze beker moet tweemaal in het geheel gewonnen worden. Win- ne in 1925 A. Spruijt, in 1926 J Louwen Jr., Zwolle. Holl. Hoenders (Hamb.), Eere-wissel- beker, door de L.P.V., voor da fraaiste inzending. Deze beker moet tweemaal in het geheel gewonnen worden door denzelfden inzender. Winner W. G. Neuteboom, Leiden. - 5 door den heer dr. H. v. Sillevoldt, voor de fraaiste inzending. Winner W. G. Neuteboom, Leiden. Schilderstukje met gouden lijst voor de mooiste collectie zwart. Winner W. G. Neuteboom, Leiden. Barnevelders: L.P.V.'s Wisselbeker voor de fraaiste inzending Barnevel ders. Deze beker moet 2 maal in het geheel gewonnen worden door denzelf den inzender. Winner in 1925: D. v. d. Burg, Wassenaar, 1926 D. v. d. Burg. Holl.. Kuifhoenders met baard (Pa dua's) 10 Kg. v. d. Bergh's Ochtendvoe der, voor de fraaiste inzending. Win ner A. H. Boekraad, Leiden. Leghorns: 25 voor de fraaiste in zending (minstens 15 punten) Kees Misset. Orpingtons: L.P.V.'s Wisselbeker voor de fraaiste in zending. Deze beker moet 2 maal in het geheel gewonnen worden door denzelfden inzender. Winner 1924: J. Zaalberg, Oegstgeest; 1925: J. D. Seheffer, Amsterdam; J. D. Scheffer, Amsterdam. Verg. Zilveren 'Medaille door de N.V. Uitgevers Mij. voorheen W. van Gorcum, voor de fraaiste inzending Buff- of wit van een abonné op liet weekblad „Avicultura' of het „Weekblad voor Klemveeteelt". C. de Graaf, Oegstgeest. Rhode Islands: L.P.V.'s isselbeker, voor de fraaiste inzending. Deze beker moet 2 maal gewonnen worden dooi denzelfden inzender. Winner in 192 i:- J. H. Stammers; in 1925: C. W. Ouwe- hand; in 1920 C. W. Ouwehand, Rhe- nen. Wyandottes: L.P.V.'s Wisselbeker, voor de fraaiste inzending. Deze beker moet 2 maal in het geheel gewonnen worden door denzelfden inzender. Win ner in 1924: Hugo Burgerhout; in 1925 P. A. v. d. MaarenJansen, Haarlem; in 1926: Dezelfde. Trio's Groote Hoenfters: L. P. V. s Wisselbeker, voor de fraaiste inzen ding toornen. Deze beker moet twee maal achtereen gewonnen worden door denzelfden inzender. Winner in 1925: Aügs. C. Schrader; in 1926: J. Zaalberg (bij loting). Krielhoenaers: Zilveren L.P.V. beker voor de fraaiste inzending Dwerg hoenders. Deze beker moet 3 maal ach tereen of 4 maal in het geheel gewon nen worden door denzelfden inzender. Winner in 1924: E. Osterman; in 1925: Zaalberg; in 1926 E. Osterman. Nederlandsche Sabeypootkrielen: Zil veren „Avicultura"-medaille, voor de fraaiste inzending, J. J. v. Koolbergen, Boskoop. Hollandsche Krielen: Zilveren thee lepeltje, door den heer R. de Wilde, voor de fraaiste inzend. Gebrs. Zaal berg. Zilveren „Avicultura"-Eerepen- ning, voor op één na de fraaiste inzen ding. C. M. Graaf. Watervogels: Zilveren Medaille, door de V'ereeniging „Avicultura" voor de fraaiste inzending watervogels. Joh. H. van Vliet, Alphen aan deri Rijn. Postduiven: Groote Verguld Zilve ren'Medaille, aangeboden door de Di rectie van de „Leidsche Courant" te Leiden voor de fraaiste inzending, J. W. Jobse, Souburg bij Middelburg. Konijnen: Verguld Zilveren Medail le, dóór de N.V. Uitgevers Mij. v.h. W. van Gorcum, voor de fraaiste inzen ding van een abonné op het weekblad „Avicultura" of het „Weekblad voor Kleinveeteelt". A. Graaumans, Rotter dam. Zang- en Sieraadvogels: Zilveren Medaille, voor de fraaiste inzending vogels (minstens 9 punten). L. J. H. v. d. He9p, Den Haag. In de fabriek van P. Clos en Leembruggen is Woensdagmiddag èen jongen, J. B. met het linkerbeen .be kneld geraakt tusschen een pouli en een drijfriem. Hij werd voor onderzoek naar het Acad. Ziekenhuis gebracht, waar slechts eenige vleeschwonden konden worden geconstateerd. Gisteravond omstreeks 5 uur ge raakte een.7-jarig kind, van Starre ge- heeten, in de Kijfgracht te water. De heer J. Manjt van de Haven kade SDrong te water en zwom met het kind, dat in 'zinkenden toestand was, naar den wal en bracht het zoo op het droge Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. D. S. D. A. P. en de Kabinetscrisis. Nadere berichten omtrent het over lijden van Dr. J. C. de Moor. Moeilijkheden in het heerenkleeding- bedrijf. Buitenland. De Duitsche Rijksdag heeit met een kleine meerderheid een motie van vertrouwen in het kabinet-Luther aan genomen. Chamberlain en Briand hebben gis teren een langdurig onderhond gehad over internationale vraagstukken. BINNENL AND. De S. D. A. P. en de crisis. De Soc.-Democraten zijn het blijk baar nog i>iet geheel met zich zelf eens welke houding ze ten opzichte van de pogingen van Mr. Limburg hebben aan te nemen. Sprak dt „Voorwaarts" aanvanke lijk van het halve ei dat beter is daa een leege dop, later werd een andere houding aangenomen en schreef; het zelfde blad: „Daarmee staan wij, die een extra parlementair kabinet niet wenschen en in vele opzichten uiterst bedenkelijk achten, tegenover de vorming van en dergelijk kabinet des te vrijer. Aan de verantwoordelijkheid voor een totstandkoming ervan kunnen wij niet alleen niet medewerken, wij dienen ons daarbij ook volmaakt afzijdig te houden. Voor een sociaal-democraat is in de gegeven verhoudingen, in na extra-parlementair kabinet-Limburg geen plaats. En hij, die te onzaliger ure er in zou mogen verdwalen, zal goed doen zoo spo lig mogelijk zijn lidmaatschap der S.D.A.P. op te zeg gen". Naar aanleiding van een beschou wing in de „Telegr.waarin als vast staande werd vermeld, dat* „in geen geval een sociaal-democraat in eeii extra-parlementair zitting zou nemen acht „Het Volk" zich verplicht te mei den, dat liet Partijbestuur hierom trent zelfs nog niet beraadslaagd heeft. Trouwens heeft mr. Limburg ook geen enkel sociaal-democraat gepolst „Hiertegenover zegt de T e 1 e g i\, wenschen wij op te merken, dat ons bericht in zake het standpunt van de sociaal-democraten ten opzichte vun de kabinetformatie-Limburg op infor mathies steunde van een zijde die „Het Volk" allerminst zal wraken en die zeker geen „losse praatjes" zal rond strooien. In verband met de mededeeling, dat het partijbestuur van de S.D.A.P. nog niet beraadslaagd heeft over de vraag van het eventueel zitting nemen van een sociaal-democraat in een extra parlementair kabinet merken wij op, dat in het begin van deze week onder degenen die bij geruchte als aanstaan de minister worden doodgeverfd, ook een bekend sociaal-democraat ge noemd werd en dat op onze vraag hieromtrent onze zegsman antwoord.ie dat er inderdaad geen sprake van is, dat een sociaal-democraat in een ex tra-parlementair kabinet zitting zou nemen. Onze zegsman, die uit den aard van de positie die hij in de S.D.A.P. in neemt volkomen op de hoogte geacht mag worden van de stemmen in zijn partij, voegde daaraan ten overvloede nog toe hetgeen wij niet eens meer noodig achtten te vermelden dat wanneer een sociaal-democraat even tueel mocht worden uitgenoodigd tot deelneming aan een extra-parlemen tair ministerie, zulks niet eens aan het oordeel van een buitengewoon congres zou worden onderworpen, omdat een dergelijk aanbod toch bij voorbaut reeds zou worden afgewezen". Hr. Ms. Tromp en Heemskerk. Blijkens bij het Departement van. Marine ontvangen telegram zijn Hr. Ms pantserschepen „Tromp" en Heems kerek, onder bevel respectievelijk van de kapiteins ter zee mr. J. C. Jager en J. A. E. Schenk de Jong, op hun oe- foningsreis naar 'de Middellandsche Zee 27 dezer van Valencia vertrokken. Diefstal van poststukken. Door den kapitein van het te Amster dam uit Japan binnengekomen Duit sche stoomschip „Tirpitz" is bij de po litie aangifte gedaan, dat verschillen de postzakken, die hij aan boord had, zijn opengebroken. Een gedeelte van den inhoud is gestolen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1