NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 27 JANUARI 1926 DAG-AGENDA. Woensdag 27 Jan., 's avonds acht "U. Volkshuis, Apothekersdijk 33. Lezing door Dr. Verhagen van Solo, over „Ons Zendingsterrein Solo', toegel. met lan taarnplaatjes. Donderdag 28 Januari, s av. acht uur Geref. Kerk, Hooigracht, Samenkomst. Sprekers de heeren M. Germans en N. Baas van Amsterdam. Noordwijk aan Zee. Donderdag 23 Jan, 's avonds half acht. Geref. Kerk, Uitv. Chr. Zangver. „Zingt den Heer". Koudekerk. Vrijdag 29 Jan, 's avonds half acht. Koorzaal der Herv. Kerk. De heer H. J. Terwey over „De noodzake lijkheid van Chr. Vakorganisatie". Sassenheim. Dinsdag 2 Febr., 's av. half acht. Geref. Kerk. Samenk. Spr. de heer A. v. Rijn van Vlaardingen over „Levensroeping". Dinsdag 2 Februari. Abonnements concert: Rie Batenburg, Chopinavond. 8 uur Stadsgehoorzaal, Kleine Zaal. Donderdag 4 Februari, 's avonds 8 uur. Stadsgehoorzaal. Feestverg. der L. Chr. Oranjevereeniging. De avond-, nacht- en Zondag- dienst der apotheken wordt van Maan dag 24 tot en met Zondag 31 Jan. a.s waargenomen door de apotheken van de heeren: G. F. Reyst, Steenstraat 35, Tel. 136 en A. J. Douk, Doezastraat 31, Tel. 1313. Aan de rondvraag namen de heeren H. I. de Nie en J. v. Weeren deel'. Na dat de vergadering gesloten was, hield men een bnksemwedstrnd. Hieraan na men 20 leden deel, verdeeld in 5 groe pen van a. De uitslag was de volgende: Groep 1. G. J. v. Goor-2V» p. H. I. ie Nie 2 p. Groep '2. P. J. v. d. Zeeuw 3 p. E. W. v. d. Burgh 2 p. Groep 3. J. J. Swaan Jr. 3p. De ove rige 3 deelnemers elk 1 p. Groep 4. A. Immink 21/2 p. J. C. Verhaar 2 p. Groep 5. G. Verhoeven 3 P- J- H. G. Botermans 2 p. Burgerlijke Stand. Geborenzoon van P. Zaalberg en C. W. v. d. Steen. Elisabeth, dochter van li. H. de Bruyn en M. A. Cannoo. Acnes Christa. Geertra, dochter van P. v. d. Leo en C. C. A. de Groot. Adriana jacoba, dociter van M. v. Schaik en M Overes Theodorus Hubertus, zoon van H. J. Reekers on H. M. Hermans, jacoba, zoon van S. Florisson en H. C. M Fortxie. Ellen, dochter, van J. J. Sloos en C. de Swart. Dina Catharina, dochter van G. Stentel efl W. A. M. Eijgenstein. Johanna Maria, dochter v. P. Onderwater en M. IJzerman. Johs. Wilhs. Joseph, zoon van B. J. J. God- dijn en C v d. Kolk. Cornelis, zoon van J Annard en M. Bakker. Bart, zoon van B. Cox en M. v. d. Palm. Isaac Leo, zoon van J. L. Palache en S. W. de Pinto. Trijntje, dochter van J. Huisman en H. Visscher. Gijsb. Honds. Theinsa, dochter van B. P. Kriek en H. C. den Dubbelden. Hendrik, zoon van H. v. Loef en E. M. Klinkhamer. Arie, zoon van PI. Vergumst en F. E. F. Roelofsen. Cornelia Catha., dochter van G. T. van Kleef en M. C. v. Zanten. Geertrudo Henda., .dochter yan G. T. van Kleef en M. C. v. Zanten. Jozef Petrus, zoon van P. H. Sprayt en C. Kuipers. Mach- teld Henriette Louise Josephine, doch ter van Jhr. P. W. C. v. d. Goes en W. C. Faasen. Johannes Jacobus, zoon yvan J. J. v. went en T. van Soest, van J. J. van Went en T. van Soest. Johanna Antonia, dochter van R. J. Kamerling en J. S. Vijlbrief. Alida Adri ana, dochter van J. Pels en J. I. van Leeuwen. Jobs. Joseph Theresia, doch ter van J. J. Koper en J. M. M. Rij- kenberg. Jacobus Cornelis, zoon van J. A. Hoogeveen en E. J. Slierings. Iien- ricus Leonardus, zoon van L. van Veen en C. Kortekaas. Plarmanus, zoon van P. F. Cornelisse en H. A. Haverkamp. Adriana, dochter van J. Taffijn en A. van Hqven. Susanna. dochter van P. Blankenstjjn en S. Pelt. Overleden: S. v. d. Plas, zoon. 23 j. J. M. v. d. Mark, j.d. 13 jaar. B. 0 v d.' Heide-Bouwmab, vr. 47 jaar. A. v. Muiden, m. 56 jaar. A. Gupt, dr. 3 weken. P. Bernard, dr. 65 jaar. J. F. Dee, m. 76 jaar. J. Haas-Webb erdr. 67 jaar. W. Christiaanse, m. 66 jaar. C. M. Duits Wesseling, dr. 67 jaar. M. C. J. Carton, m. 72 jaar. M. Tegelaar, dr. 33 jaar. A. Hooge'rvorst, m. 82 jaar. M. Ammerlaan, dr. 3 dagen. C. Lange- zaalt dr. 11 weken. J. A. Brand, zn. 16 jaar. N. Gerritsen-Nagel, vr. 42 j. J. A. A. Verhoef, zn. i jaar. Aminaj, id. 45 jaar. C. v. Haasteren, m. 73 j. AV. Groen, m. 75 jaar. BINNENLAND. DE KABINETSCRISIS. Geruchten omtrent de vermoedelijke oplossing. Ten aanzien van de kabinetsforma tie-Limburg wordt, naar de Telegr. verneemt, door de sociaal-democraten een afwachtende houding aangeno men. Het is bekend, dat de SD.A.P. geen bepaalde voorkeur* koestert voor extra-parlementaire1 kabinetten, om dat men principieel voorstander is van de vorming van parlementaire regee ringen. Evenwel is het mogelijk, dat men onder bepaalde omstandigheden niet afwijzend tegenover een extra parlementair ministerie behoeft te, staan, wanneer dit voorloopig een op lossing uit de politieke moeilijkheden zou beteekenen. Daarom wordt thans door de S.D.A.P. een afwachtend stand punt ingenomen ten opzichte van de poging tot kabinetsformatie door mr. Limburg. Het staat echter vast, dat in geen geval een. sociaal-democraat in een dergelijk extra-parlementair kabi- n|t zitting zou nemen. Het „Utr. Dagbl." zegt onder allo voorbehoud te kunnen mededeelen, dat het nieuwe ministerie-Limburg', indien de formatie gelukt, komen zal met een voorstel tot integrale handha ving van het Pauselijk gezantschap (dus geen accrediteering, en geen tij delijk gezantschap). De heer Dr. Lely schijnt, volgens dat blad, aangezocht te zijn voor de porte feuille van Waterstaat en tot aanvaar ding van die portefeuille niet onge neigd te zijn. De oud-gouverneur-gene- raal van Ned.-In'dië, de lieer Van Lim burg Stirum is aangezocht voor de por tefeuille van Koloniën. Verder zou do heer Limburg de portefeuille van Jus titie nemen, de heer De Geer zou blij ven aan Binnenlandsche Zaken, ter wijl prof. Slotemaker de Bruine zou aangezocht zijn voor de portetfeuille van Arbeid. Het „Volk" heeft vernomen dat, wan neer het kabinet-Limburg tot stand komt, daarin als Minister van Oorlog zitting zal hebben m* J. Woltman, secretaris-generaal van het departe ment van Oortog. Mr. Woltman is vroe ger advocaat te Heerenveen geweest, rlaarna lid van den Octrooïraad en is vervolgens hoofd-ambtenaar aan het departement van Oorlog geworden. Vroeger is mr. Woltman lid van den Vrijz.-Dem. Bond geweest. In het ochtendblad van het Vader land van gisteren verscheen het vol gende bericht: „Van zeer betrouwbare christelijk historische zijde vernamen wij nog ten aanzien van de jongste crisisgeruch ten, dat inderdaad de heeren di% C. Lely en mr. R. J. H. Patijn zijn aange zocht in een door mr. Limburg even tueel te vormen extra-parlementair kabinet zitting te nemen. Niet juist zou het zijn dat met graaf van Lim burg Stirum onderhandeld wordt over koloniën. Voor deze portefeuille zou door den heer Limburg zijn aange zocht dr. A. A. L. Rutgers, directeur van het departement van landbouw, nijverheid en handel in Indië en thans met verlof hier te lande. Als de chris- telijk-hisiorische staatsman, die behal ve mr. de Geer in het kabinet zou plaats nemen, werd ons genoemd mr. J. Schokking, nu minister van justi tie." Hetzelfde blad wist nog te vertellen, dat over Financiën onderhandelingen zijn aangeknoopt met Mr. R. J. H. Patijn. I11 een onderhoud met het Vader land heeft mr. P. J. Oud, secretaris van. den Vrijzinnig-demöcratischen Bond, medegedeeld, dat hij persoon lijk geheel het standpunt deelt dat mr. Marchant blijkens zijn jongste uit latingen inneemt ten opzichte van de opdracht, aan 1111*. Limburg verstrekt. De vrijzinnig-democratische fractie als zoodanig lieeft haar houding in do- ze aangelegenheid nog niet bepaald, doordat een vergadering mede door uitstediglieid van mr. A. Joekes nog niet kon plaats hebben. Wat mr. Limburg betreft, mdfkte de beer Oud nog op, dat deze gedurende de laatste jaren wat interne aangele genheden aangaat een vrij onafhanke lijke houding ten opzichte van den vrijzinnig-demöcratischen bond had aangenomen en zich met name over de nationale ontwapening nimmer gebon den heeft. De voornaamste grief welke men thans echter in den Vrijzinnig- demöcratischen Bond tegen mr. Lim burg koestert is dat hij geheel zonder eenige ruggespraak met de kopstuk ken van den Vrijzinnig-demöcrati schen bond de opdracht hem door de Koningin verleend in overweging heeft genomen. Naar „Het Volk'" verneemt, acht men het in vrijzinnig-democratische kringen onverklaarbaar, dat mr. Lim burg, die lid is van de vrijzinnig-de mocratische partij, de opdracht der Koningin tot kabinetsvorming in over weging beeft genomen zonder met de vrijzinnig-democratische partij daar omtrent overleg te plegen. Het Ned. Correspondentie-bureau be richt: Naar aanleiding van een bericht van rechtspolitieke zijde omtrent de kabi netsformatie, in het avondblad van „Het Vaderland" van gisteren hebben wij ons wederom tot den kabinetsfor mateur om inlichtingen gewend. Deze verzocht ons te willen mededeelen dat het hem onmogelijk is, dagelijks alle fantastische geruchten en praatjes, die in de pers omtrent de kabinetsfor matie opduiken, tegen te spreken of te beantwoorden; doch dat hij, wan neer hij iets positiefs omtrent die for matie heeft te melden, de pers daar van in kennis zal stellen door bemid deling van het Correspondentie-bur. In parlementaire kringen is men. volgens het H d b 1. .vrij optimistisch gestemd ten aanzien van het slagen van mr. Limburg bij zijn pogingen tot kabinetsformatie, hoewel deze pogin gen nog in een voorbereidend stadium verkeeren, daar de kabinetsformateur uiteraard is begonnen met het ontwer pen van een program, waarop zijn ka binet zal zijn gebaseerd. Is hij met de zen arbeid gereedgekomen, dan zou de heer Limburg officieel in contact tre den met degenen, die hij voor toetre ding tot zijn kabinet op het oog lieeft. Gisteren en vandaag werden in do residentie reeds verschillende perso nen genoemd, die voor het minister schap in aanmerking zouden komen, doch behalve ten opzichte yan de zit tende ministers de heeren De Geer en Van Ivarnebeek, staat omtrent de be zetting van de verschillende minister posten nog niets positief vast. Steun van de Chr.-Hlstoriscüien. Het Tweede Kamerlid Snoeck Hen- kemans heeft Maandagavond voor de afdeeling Amersfoort van de ChCr. H. Unie een politieke rede gehouden. Over den huidigen toestand van de crisis, zeide de spreker, volgens een Verslag in het „Utr. Dagbl." o.m.: Ik hoop, dat Mr. Limburg mag sla gen in zijn pogen om een kabinet sa men te stellen. Het zou een geluk en zegen zijn voor het Nederlandsche volk. Want het is hoog noodig dat ver schillende staatszaken weer ter hand genomen worden. En ik kan de over tuiging geven, dat ook in dit geval van de Christelijk Historischen niets anders dan de volle medewerking is te verwachten. Mr. Marchant over de opdracht aan mr. Limburg. Mr. H. P. Marchant hield gister avond te Hilversum een politieke rede, waarin hij onder meer besprak de op dracht aan Mr. Limburg tot for matie van een extra-parlementair ka- bine t. Nu is de vraag, zei spreker, of men met deze formatie zal komen in de richting, die onze partij wenscht. Toen spreker acht dagen geleden in de „Vrijzinnig-Democraat" preventief schreef, dat een democraat, die tot de vorming van een extra-parlementair Kabinet zou meewerken, zóu bloot staan aan de verachting van zijn par- tijgenooteu, was er nog geen sprake van een aanbieding aan mr. Limburg, burg. Wel wist spr. (^at mr. Limburg aan wie het maar hooren wilde, ver telde, dat hij de aangewezen man was voor de vorming van een extra-parie- mentair Kabinet en hij daarin ook wel slagen zou. Voor dat mr. Limuburg tot deze uitlatingen was overgegaan, had hij geen enkel overleg gepleegd met vvien ook in de partij, waartoe hij tot dat oogenblik nog behoorde. Het part ij lidmaatschap, zegt spr., legt ver plichtingen op en'dient niét uitsluitend om daardoor goedbetaalde functies te krijgen. Daar de Vrijzinnig Dem. partij in deze crisis ernstig betrokken :is, gaat het maar niet op, buiten de partij om als kabinetsformateur te willen optreden* Vandaar de ernstige waar schuwing. Spr heeft een standje gelezen aan zijn adres, namelijk dat hij daarmee zoo verkeerd gehandeld heeft. Wanneer echter de R.-K. Staatspar tij uit de moeilijkheden, die de verant woording van den langen duur der crisis meebrengt, gehaald wordt, door de vorming van een nota bene links georiënteerd extra-parlementair Kabi net, dan ge'eft men haar gelegenheid om uit te blazen en de Coalitie weer op te lappen. Als men maar iets verder kijkt dan zijn neus lang is, moet men toch in zien, dat door een optreden van de for matie-Limburg, alias De Geer, van de z.g. uiterste noodzaak van mgr. Nolens niets terecht komt. Een persoonlijke kwestie maakt spr. er niet van. Is liet dan te kras gezegd? Hij geeft toe, dat liet minder gekund had, maar men dient in aanmerking te nemen, dat de zinsnede in de Vrijz. Dem. een waarschuwing is geweest en geen qualificatie. In 1918, toen de heer Van Beresteyn een persoonlijke actie voor zijn candi- datuur voerde, omdat liij lager op de lijst stond dan mr. Van Limburg, noemde deze laatste dit een insania moralia (moreel krankzinnigheid). Spreker vond dat te kras. Maar in dit geval een van veel grooter beteeke- nis, is spreker veel minder scherp geweest. Daarom is deze zaak, zegt spr. van zoo groot gewicht, omdat het gaat om de vraag of het parlementaire stelsel gehandhaafd zal blijven. Hieraan ver bindt spr. tenslotte een beschouwing over de gevaren, waaraan dit stelsel thans bloot staat en de noodzakelijk heid om met steun van alle democra tische elementen het oogenblik der z.g. uiterste noodzaak te doen aanbreken. Inwisseling Zilverbons. Gisteren is afgekondigd „St.bl." no. 4: Kon. Besl. van 13 Jan. j.l. houdende wederopenstelling van de gelegenheid tot inwisseling van de zilverbons van f2.50, omschreven in art. 1 van het K. B. van 31 Maart 1915, later gewijzigd, als zilverbons van de eerste soort, als mede van de zilverbons van fl, om schreven in art. 1 van het K. B. van 22 April 1916, zooals dat later is gewij zigd, als zilverbons van de eerste soort. De zegelwet. Er is, naar de M a a s b. meldt, een wetsontwerp in voorbereiding, waar door de mogelijkheid zal worden geo pend om bij vereenvoudigd wisselpro test, als bedoeld in de wet van 5 Juli 1925 (St.bl. 224) van plakzegels gebruik to maken voor de voldoening van het verschuldigde zegelrecht, in dier voe ge, dat het handelspapier, alvorens daarop de noodige verklaring wordt gesteld, ter voorziening van zulk een plakzegel zal kunnen worden aange boden aan iederen ontvanger van do registratie en domeinen of van het zegel. Om de noodige controle op de nale ving van de bepalingen der zegelwet op het handelspapier niet te loor te doen gaan, kan niet worden toege staan, dat de zegeling met plakzegels door belanghebbenden geschiedt. Mr. van Gijn. Blijkens een bericht van de offici eels Wiener Ztg. is mr. Van Gijn ont heven van zijn ambt van adviseur der Oostenrijksche Nationale Bank. De Bondspresident heeft mr. Van Gijn warmen dank gebracht voor zijn voortreffelijken arbeid in dienst van de Nationale Bank en van Oostenrijk. BUITENLAND. HET OVERLIJDEN VAN KARDI NAAL MERCIER. Zijn nagedachtenis in het parlement gehuldigd. In de Belgische Kamer en Senaat werd gistermiddag door de presiden ten dezer lichamen de nagedachtenis gehuldigd van den grooten kardinaal aartsbisschop van Mechelen. In de Kamer zeide de socialistische president Brunet o.m. dat hij, hoewel het geen gewoonte is, als een primaat van België overlijdt, het zijn plicht achtte, de Kamer het overlijden van kardinaal Mercier mede te deelen. „Een groot burger" zoo zeide bij, is ons ontvallen. Aan het leven van de zen prelaat zijn te veel roemrijke her inneringen uit onze jongste geschiede nis verbonden, dan dat wij niet met eerbiedige ontroering voor hem het hoofd zouden buigen. Het was een vurige vaderlander, die gedurende de bezetting de incarnatie was van den onafhankelijkhoidsgeest van alle Belgen. Zoowel geloovigen als ongeloovigen werden door zijn woorden gesterkt. De oorlogsjaren uit het leven van den kardinaal behooren tot onze geschie denis. De natie zal fier een trouwe en dankbare herinnering aan hem bewa ren." Minister-president Poullet sloot zich namens de regeering aan bij de woor den van den voorzitter. „In de groote internationale conflicten" zeide hij, „zijn 'de moreele krachten, evenveel waard als de materieele. Kardinaal Mercier was gedurende den oorlog de bezieler van de moreele krachten, die het land in staat stelden, om aan den vijand té weerstaan. Zijn woorden gin gen ver over onze grenzen, toen hij protesteerde tegen de schendingen van het recht en van de rechtvaardigheid. Hij was niet alleen de vertolker van 't Belgische, maar ook van het univer seel geweten," De begrafenis op staatskosten. Onmiddellijk na deze korte toespraak deponeerde Poullet een wetsvoorstel, waarbij de regeering wordt gemach tigd om wijlen den kardinaal op staats kosten te laten begraven. Een tiental minuten later dien'dede rapporteur van dit voorstel, Carton de Wiart het volgend verslag in: „Een land, dat de mannen eert, die het goed hebben gediend, vereert zich zelf. Kardinaal Mercier behoorde tot dezer., die^aan België de grootste dien sten hebben bewezen. Ik vraag, dat de Kamer dit wetsvoorstel zal goedkeu ren." Bij het debat, dat volgde kwam de eerste wanklank van de socialistische banken, toen Ernest verklaarde, zich niet tegen de begrafenis op staatskos ten te verzetten, omdat de kardinaal werkelijk het land goed heeft gediend, maar hij zou willen dat de wej zou worden toegepast, die verbiedt, een monscheüjk lichaam in een kerk, tem pel. synagoge, op een plein en derge lijke te begraven. Poullet antwoordde, dat reeds uit zonderingen op de wet werden ge maakt voor andere bisschoppen en aartsbisschoppen, voor leden van de koninklijke familie en nog niet zoo heel lang geleden voor den onbeken den soldaat, di© midden in de stad is begraven. Vervolgen! was het de frontafge vaardigde Declercq, die oppositie voer de. „Ik heb achting voor den kardi naal uit religieus oogpunt" aldus verklaarde hij, maar ik maak reserves voor zijn politiek ten opzichte van de Vlamingen. Als geloovige zal ik God bidden om zijne ziel genadig te zijn, uit politieke overwegingen ech ter zullen wij ons bij de stemming ont houden." Vandervelde verklaarde daarna, dat liij reeds in 1921, toen hij minister van justitie was, een verzoek van den kar dinaal om in de St. Rombouts te wor den begraven, had ingewilligd. „Ik blijf bij mijn belofte" zeide Vander velde. De socialist Destrée sprak in den zelfden geest, waarna het wetsvoor stel met 95 tegen twee stemmen der communisten en 5 onthoudingen der Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. 5.35 (Daventry, 1600 M.). Kinder uurtje, zang, lezing, muziek. 6.(Hilversum, 1050 MJ. Vooravond concert door het H.D.O.-orkest, onder leiding van Fr. Lupgens. In ;de pauze lezing van den heer Dr. Premsela over: „Geneeskundig onder zoek voor het huwelijk". 7.20 Alle Engelsche stations. Tijdsein nieuws, toespraken, lcK-gen. 7.30 (Hilversum, 1050 MJ. Politiebe richt, weerbericht» 7.45 Alle Engeb:hc stations. Muztck. 7.45 (Hilversum, 1050 M.). Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 7.50 Königswusterhausen (1300 MJ Concert. „Requiem" van Verdi. 8.10 (Hilversum, 1050 MJ. Program ma van de Chr. Radiovereeniging. Voor programma zie Tier onder. 8.20 (Daventry, ióoó' M.). Concert en lezingen. 8.50 (Parus, 1750 M.). Concert. 10.(Hilversum, 1050 M.) Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 10.20 Alle Engelsche stations. Tijd sein, weerbericht, nieuws, enz. Ned. Chr. Radiovereniging. 1. Groote God, wij loven U. 2. Psalm 25:2 en 6. 3. Houd Gij mijn handen beide; 4. Betuwsche novellen, voor te lezen door den heer C. B. van der Wal. 5. Potpourri Neerlandia. 6. Betuwsche novellen, voor te leaen door den heer C. B. van der Wal'. 7. Kom nu met zang van zoete tonen. 8. Lof zij den Heer, den Almachtigen Koning der eere. 9. De Alpenherder. 10. Eerste gedeelte van de rede van Mr. Dr. A. A. van Rhrjn. Onderwerp„Christendom en Soci aal Vraagstuk. a. Wat iii den tegenwoordigen tijd onder het sociale vraagstuk moet worden verstaan. b. Wat het essentiëele in het Chris tendom is. c. Wat het Christendom ons op het terrein van het sociale vraag stuk heeft te zeggen. Ti. Gezang 189:4. 12. Helpt nu u zelf, zoo helpt u God. 13. Tweede gedeelte van de rede van. Mr. Dr. A. A. van Rhjjn. 14. Dochter Sions, wees verneugd. frontpartij en van Ernest werd goed gekeurd. DE REGEERINGSVERKLARING VAN Dr. LUTHER. De ontvangst in den Rijksdag. Gisteren heeft het 13e kabinet van de Duitsche republiek zich aan den rijksdag voorgesteljJ. De belangstel ling was als steeds zeer. groot. De z,aal was geheel gevuld, de tribunes dicht bezet, terwijl er ook voor bet parle< ment nog heel wat nieuwsgierigen stonden. Onmiddellijk nadat Loebe de zitting' bad geopend, gaf hij het woord aan. den rijkskanselier, die door de com munisten tamelijk luidruchtig ontyan* gen werd. Een hunner riep: „Daar is hij weer, de ^anselier met den keihar- den kop!" Loebe verzocht de beeren hun onparlementaire interrupties ach terwege'te laten. Een oogenblik was het daarop rustig maar dr. Luther werd, terwijl hij de regeeringsverklaring voorlas, voortdui rend van communistische zijde in de rede gevallen. Het tumult was vooral groot toen de rijkskanselier sprak over de schadeloosstelling aan de gewezen vorsten en daarbij den wenscb uitte, dat bet Duitsche volk voor de opwin ding van een referendum gespaard zal mogen blijven. Loebe moest toen met dreigementen komen om de commu nistische gemoederen weer totbedaren te brengen. De soSiaal-democraten en deDuitscK nationalen hoorden zwijgend toe. Ook van de banken der regeer ingspar tij en kwam zelden een woord van instem* ming en toen de rijkskanselier van 't spreekgestoelte naar zijn plaats terug keerde, oogstte hij slechts een zeer zwak applaus. De communisten pro testeerden natuurlijk ook toen weer. KORTE BERICHTEN. Vandaag viert de gewezen Duit-» sche keizer zijn 67en verjaardag. In het Duitsche rijk bevonden zich op 15 Januari 1.762.305 werkloo- zen, die steun genieten. Hun 1 aantal was sinds 31 December met 17.7 pet. gestegen. Het aantal werkloozen in Groot- Brittannië bedroeg op 18 dezer maand 1.215.900. De Engelsch-Italiaansche schuld regeling wordt vandaag geteekend; gisteren is volkomen overeenstem ming bereikt. Van de negen uitgenoodigde, niet tot den volkenbondsraad behoorende staten hebben thans vijf definitief de uitnoodiging aanvaard, nam. Duitsch- land, Nederland, Bulgarije, Joego-Sla- vië en Roemenië. Niet geantwoord heb ben nog Amerika Rusland, Finland en Polen. Uit Moskou wordt gemeld, dat in het Chineesch-Russisch conflict grondslagen voor een overeenkomst zijn gelegd. Men beschouwt het als ze ker, dat het conflict vredelievend zal opgelost worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2