NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 23 JANUARI 1926 sluit dc voorzitter do goed bezochte vergadering en ging Mr. Bijleveld in dankgebed voor, nadat vooraf was ge dongen Ps. 89 8. OEGSTGEESï. Predikbeurten Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur in het Groene Kerkje Ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Woensdagavond half acht bijbel lezing in de Chr. School H. Morsch- weg. Geref. Kerk, v.m. 10 en n.m. 5V2 uur Ds. K. Schilder. LEIMUIDEN. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk Zondag v.m. 9V2 uur en nam. 7 uur Ds. v. d. Flier. Geref. Kerk. Zondag v.m. oj/2Uur en nam. 21/2 uuur Ds. D. RingnaMa. NOORDWIJK AAN ZEE. Onze plaatsgenoot© Mej. N. Ad miraal slaagde voor het e amep „Ste no-Typen' (systeem PontJ NOORDWIJK. Bij het alhier gevestigde corre spondentschap voor arbeidsbemiddeling waren dezen week als werkzoekende ingeschreven 204 personen, n.l'. 90 losse arbeiders, 19 landarbeiders, 65 vis- jschers, 2 schilders, 7 £tucadoors, 6 metselaars, 8 opperlieden, 3 timmer lieden, 1 houtbewerker, 1 smid en 2 kantoorbedienden. VALKENBURG. Loop der bevolking van de ge meente Valkenburg Z.H. over 1925. Bevolking op 31 December 1924:309 mannelijke, 869 vrouwelnke, totaal 768. Vermeerdering door geboorte: 9 man nelijke, 13 vrouwelijke, totaal 22. Ves tiging: 23 mannelijke, 2; vrouwelijke, totaal 32 mannelijke, 38 vrouwelijke, totaal 70. Vermindering door overlijden: 4man nelijke, 3 vrouwelijke, totaal 7. Vertrek: 21 mannelijke, 23 vrouwelijke, totaal 44. Totaal 25 mannelijke, 26 vrouwelij ke, totaal 51. Verschil tusschen de geheele ver- .meerdering en de geheele vermindering *7 mannelijke, 12 vrouwelij Ke, totaal 19. Bevolking op 31 December 1925, 406 mannelijke, 381 vrouwelijke, toiaai 787. SASSEN ÜE1M. Predikbeurten. Chr. Geref. Kerk Zondag v.m. 10 en nam. 2.30 uur Lees dienst. Maandagavond 7 uur Ds. Barth van 'Alp'hen aan den Rijn. ALKEMADE. De besmettelijke ziekte Roodvonk die in deze gemeente sedert Juni 1925 in vrij hevige mate heeft geheerscht, is thans vrijwel uitgewoed. Het totaal aantal gevallen, dat gedurende 1925 alleen aan Roodvonk is waargenomen, bedraagt 142, waarvan in Roelof- arendsveen 137 gevallen. Overigens werden nog geconstateerd 2 gevallen van typhus en 1 geval van diphtheritis. Nog Jn slechts enkele gezinnen zijn nog patiënten aan Roodvonk lijdende. De Commissie tot Wering van Schoolverzuim heeft tot voorzitter ge kozen den WelEerw. heer Th. van der Lugt, zulks ter voorziening in de va. cature, ontstaan door het vertrek van den WelEerw. heer E. Mathot. BODEGRAVEN. Burg. Stand. Geboren: Barthole. mea, dv. L. Hoosbeek en C. A. v.. (Wensveen; Dma, dochter van J. van Dam en E. van der Panne; Trijntje Cornelia, dv. H. J. de Kramer en N. 'Heijkoop; Johanna Adriana, dv. Wl 'A. W|. van der Vlist en C. J. Wan. sinck; Cornelia,dochter van J. van Kampen en J. de .Vlieg (te Oude. weter.J Overleden: Kors van der Veer 81 jaren, gehuwd wet C. Bruijns. Getrouwd: P-. Bongers, 28 jaar en M. Anker 22 jaar. Gevestigd: S. Haring boeren knecht van Moordrecht J. Spelt dienst bode van Alphen aan den Rijn. Vertrokken: A. Revet, bakkers knecht, naar Gouda; M. Threels, boe. renknecht naar Woerden. Met de Gemeentelijke Electrici- teitsvoorziening gaan we een stap in de goede richting. Dezer dagen is aan hen, die meer dan 300 K.W. per jaar hebben verbruikt een restitutie toege kend. Er is een bedrag van 10 cent per K.W., boven de 300 verbuiks K.W. terugbetaald. Naar men ons mededeel de bedroeg dit vooral voor winkeliers een aardige som. Ook te dezer plaatse zal een col lecte aan de buizen worden gehouden ten behoeve der slachtoffers van den watersnood. De leden van den gemeenteraad heb ben zich met de Commissie voor de Nieuwjaarsbedeeling tot een comité ge constitueerd, waarvan de inzameling zal uitgaan. De collecte zal plaats hebben in de week van 2530 Januari a.s. door een tweetal leden van het Comité. De opbrengst zal ter beschikking ge steld worden van het Nationaal Com. Vrijdagmiddag passeerde een auto mobilist in een Pordwagen met groote snelheid den Goudschen straatweg. Plot seling was hij z'n stuur niet meer meester en reed de auto tegen een boom De wagen werd zwaar beschadigd. De- bestuurder werd dcor glasscherven ern stig aan het hoofd verwond, zoodat hij zich onder geneeskundige Behande ling moc-st stellen. VOORSCHOTEN. Oud-Voorschoten. Woensdagavond hield de heer R. v. d. Ende alhier, daartoe uitgenoodigd door het Groene Kruis en ten bate daarvan, een lezing over Oud Voor schoten. De zaal voor Chr. Belangen was vrij goed bezet. De Voorzitter van het Gr. Kruis Burgemeester E. Vernede open de de vergadering met een kort wel komstwoord. De heer v. d. Encle het woord ver krijgende vertelde eenigen tijd geleden een hoekje in handen te hebben ge had 't welk in 1635 in Leiden gedrukt bleek, en waarin eenige bijzonderhe den omtrent Voorschoten waren ver meld, ook trof spr. er verscheidene na men in aan, die tegenwoordig nog in ons Dorp voortleven o.a. A. v. Leeuwen, Verboon, Verhoog. Spr.'s belangstelling in de geschie denis van V. was hiermede opgewekt en ijverig werd getracht naar meerdere bronnen. Spr. dankte in 't bijzonder Baron Schimmelpenninck v. d. Oye voor het afstaan van boeken en plaat werken uit het huisarchief van Kas teel Duivenvoorde. Spr. splitste zijn lezing in 2 deelen. Ie de geschiedenis van Voorschoten in verband met die van het Vaderland en 2e. De geschiedenis van eenige plaat selijke instellingen en gebouwen. Van de geschiedenis na 1800 maakt spr. geen melding. In het begin onzer jaartelling beston den deze streken uit niets dan bosch, de bewoners leefden aan de kusten, 't Was het Schakenbosch waar Clau dius Civilis zijn Batavieren opriep ten strijde tegen de Romeinen. De Batavie ren of Katten vestigden zich hier om streeks 50 j. v. Chr. bij de Zee, zij richten twee verblijfplaatsen in: de beide Katwijken. Later lezen wij, dat zij zich uitbreiden: Noord wijk en Zuid wijk ontstonden, het laatste bestaat niet meer. Leiden komt in dien tijd op al9 een eenvoudig visschersdorp. Ook Lippin gen ontstaat, het latere huis „W ij n - gaarden" en Waddingen later Ter- Wadding. Ook wordt reeds melding gemaakt van Forenscate (Voor schoten). Forenskate als uitbreiding der Katten lijkt spr. de beste uitleg ging. Daar er een geregeld verkeer te water bestond (de Romeinen graven de Vliet) moet ook een heirweg zijn aan gelegd, die nederzettingen bevorderen, zoo kon het ontstaan van Voorschoten in 126 n. Chr. plaats gehad hebben. Tot de 8e eeuw vernemen wij verder weinig van deze streken, totdat de eerste Christen prediker Willebrord komt, die deze landen bereisde. Dan zwijgt de geschiedenis weer tot 1200. Intusschen vertelt spr. iets over het ontstaan van ons wapen (drie wassen de manen). Claudius Civilis die na liet verbond met de Romeinen bevel voer de over de monden van den Rijn voer de in z'n vlag driewassen de manen. Claudius bewoonde Brittenburg, dat later door de Zee verzwolgen werd, waarna hij De Burcht te Leiden als nieuwe woonplaats koos. Ook Filips van Wassenaar voerde 3 Wassende manen (Wassenaars) in zn wapen. Graaf Willem I, die mei hulp van Filips van Wassenaar in 1220 een groote overwinning op Lod. v. Loon behaalde, gaf Filips de heerlijkheden Voorschoten, Veur Rosenburg en Dui venvoorde ter belooning. Aan den oudsten zoon van Filips werd het kasteel Duivenvoorde toegewezen. Het tegenwoordige kasteel toont nog vele kenteekenen uit dien tijd. Duiven voorde is altijd in het geslacht gebleven en is nooit verkocht geweest Het kasteel Rosenburg werd ge durende de Hoeksche en Kabeljauw- sche twisten (1350) jzerwoest. Willem V Graaf van Holland sloeg er het beleg voor, dat 5 weken duurde maar vruch teloos was. Spr. geeft een intéressante beschrij ving van het beleg, waar naar verluidt, voor het eerst werd gebruik gemaakt van het pas uitgevonden buskruit. Opgebouwd, werd het gedurende het beleg van Leiden weder verwoest, na- nog eenige malen opgebouwd en weer verwoest te zijn geworden werd het in 1792 geslecht en nooit weer opgebouwd Meerdere feiten uit den 80-jarigen oorlog spelen zich rond Vooischoten af. Van Ter Wadding is bekend, dat daar in 1363 een veer over den Rijn bestond. In 1556 of wat meer waarschijnlijk is in 1566 was het getuige van een Ha- gepreek. Jacob van Wijngaarden was er de aanstichter van. Deze bewo#n«le het kasteel W ij n g a a r d e n, dat aan de Voorwetering lag. Deze heer met de heeren van Duivenvoorie en Raap horst waren vurige aanhangers der Geref. leer, maar ruwe klanten, zij wa ren ook aanstichters van den beelden storm te Leiden. Gedurende het beleg van Leiden 1574 lag Voorschoten midden in het krijgs gewoel, bij hun aftrek koelden de Spanjaarden hun woede door nog en kele kasteelen te verwoesten o.a. Adageest, later herbouwd doch in 1860 gedeeltelijk geslecht en tot boer derij ingericht, het klokketorentje werd naar Ter Wadding overgebracht. Ook Rouwkoop werd door .de Spanjaarden verwoest. Het heette wel eer Middelgeest. Tegenwoordig be staat nog alleen het vroegere logeer huis. Het Huis Ter Horst is zonder ge schiedenis, bekend is dat het in 1339 werd verbrand en later opgebouwd. Thans is het eigendom van H. M. «ie Koningin. Prins Hendrik liet er éen eenvoudig jachtslot bouwen. V.oor spr. aan het 2e gedeelte zijner lezing begon werd een oogenblik ge pauzeerd gedurende welken tijd een aantal gravures en platen, op Oud- Voorschoten betrekking hebbemie, werd bezichtigd. In het 2e gedeelte beschreef spr. eerst de geschiedenis der Ned. Herv. kerk. Oorspronkelijk was zij R.-Katho liek en gebouwd in 866, kort nadat de Chr. leer aanhangers vond. Zij was een Parochiekerk gewijd aan den H. Laurentius. Onder haar stonden vier kapellen, 1 gewijd aan St. Nicolaas, welke stond op de plaat9 waar nu liet St. Nic.-park is; 2e. St. Agatha te Scha kenbosch tegenwoordig R.-K. begraaf plaats; 3e te Veur en de 4e gewijd aan Maria, te Wiltsveen. In 1572 werd de kerk bijna geheel verwoest in 1583 opgebouwd en door de Gereformeerden in gebruik genomen. Zij was echter aanmerkelijk kleiner dan de oude. De oude kerk besloeg ook de ruimte thans voor begraafplaats in genomen. In 1702 Werd de kerktoren door den bliksem getroffen en later hersteld echter niet in z'n oorspronkelijke vorm, deze had een peervormige spits. Van de R.-K. i sde stichting onbekend in 1669 stond Schaik als pastoor. De stichting van de Paardenmarkt, verliest zich in de grijze oudheid, ver moedelijk dateert zij uit den Romein- schen tijd. In 1204 is er reeds sprake v. door haar groote bekendheid. Spr. staaft dit met bewijzen uit de archie ven van Haarlem en Vlaardingen. In ieder geval is hij een der oudste instellingen van ons land. In 1303 kreeg Leiden pas een jaar markt, die echter geen levensvatbaar heid had. De Ambachtsheeren van Voorschoten regeerden en bestuurden de Heerlijkheid, zij stelden aan en be noemden Baljuw, Predikant en School meester. Tijdens de Fransche omwenteling werd de toestand gewijzigd. Door Willem I hersteld, werd hij in 1848 opnieuw geheel veranderd door dat ook de Dorpen gemeenteraden kregen. Over een klooster vond spr. geen aanteekeningen toch wijst de naam Papelaan, die in 1200 reeds be stond op de aanwezigheid er van. Spr. wijst er op, dat de heeren van Duivenvoorde steeds vooraan hebben gestaan in den strijd voor 's-Lands be lang. Dirk van Duivenvoorde behoorde bij het Verbond der Edelen en 9treed bij het beleg van Haarlem. Aart v. Dui vervoorde bevond zich onder de Geu zen voor den Briel, Jan van Duiven voorde gedroeg zich dapper bij het ont zet van Leiden. Bij de uitbreiding van Voorschoten verwacht spr. dan ook een Duivenvoor de laan. Uit naam van alle aanwezigen dank te de Burgemeester onder applaus den heer v. d. Ende voor diens mooie lezing Door een misverstand van het per soneel der tram, is gisteravond het pak Nieuwe Leidsche Couranten niet aan onzen agent bij aankomst te Voorscho ten afgegeven maar mee door geno men naar den Haag. Eerst te 8 uur kwamen de couran ten in Voorschoten aan. Onze agent, overigens actief genoeg kon wegens een bekomen be.nfractuur de couranten niet bezorgen en Va kin deren dorst hij er met het oog op het ongunstige weer en slechte wegen op dit late uur niet meer op uit te sturen. Het overgroot© deel onzer abonné's heeft dus gisteravond de Nieuwe Leidsche Courant moeten missen en een deel ook de Leidsche Kerkbode. Wij doen een beroep op de mede werking van onze abonné's te Voor schoten, waar dit geval geheel buiten de administratie van ons blad en bui ten de schuld van onzen agent ge schiedde, en vertrouwen dat onze lezers na deze toelichting met het gebeur de genoegen zullen nemen. KOUDEKERK. De afd. Koudekerk v. d. Chr. Nat. Werkmansbond hield afgeloopen week weder een propagandavergadering in de Koorzaal der Ned. Herv. Kerk., al hier. De eere-voorz. Ds. Israël, verzocht te zingen Ps. 119 53 en 17, richtte daar na een hartelijk welkom tot alle aan wezigen, inzonderheid de vrouwelijke belangstellenden, den spreker, de heer J. Bakker, van Menaldum, Lid van het Hoofdbestuur van den Bond en van de Tweede Kamer, en den Burgemeester den heer Kwint, wiens bewijs van me deleven op hoogen prijs gesteld werd. Vervolgens ging Ds. Israël voor in gebed en las Matth. 13 120 naar aanleiding waarvan spr. éen kort in leidend woord sprak, om daarna den heer Bakker gelegenheid te geven tot het houden van zijn propaganda-rede, welke tot onderwerp had: „De Beteekc- nis van den Chr. Nat. Werkmansbond voor den Christen-arbeider. Met volle aandacht en genot werd naar deze degelijke, krachtige en hoog staande rede geluisterd. Duidelijk kwam de beteekenis van den Chr. Nat. Werkmansbond voor den Chr. arbeider uit, wat betreft 't sociale, bet econo mische en het geestelijke, kerkelijk leven. Van de gelegenheid tot vragen stel len werd door niemand gebruik ge bruik gemaakt. Na een woord van hartelijk dank tot den spreker en opwekking tot niet-lc- den, om tot den genoemden Bond toe te treden, liet Ds. Israël .ps. 89 8 zin gen, waarop de heer Bakker voorging in dankgebed. Het was een goeden avond. Jammer, dat niet meerdere opgekomen waren. Onze gemeente heeft voor «le slachtoffers van -den watersnood ook groote offervaardigheid betoond de daarvoor langs de huizen der ingezete nen gehouden collecte heeft opgebracht 875.103. Als men hierbij voegt, dat een deel der gemeente reeds Zondag aan den Hoogen Rijndijk in de R.-Kath. kerken zoo mild heeft geofferd, doch ook voor deze collecte opnieuw zich weer niet onbetuigd liet, dan kan men er zeker van gewagen, dat hier bui tengewoon mild is geofferd. Een woord van dank voor de collec tanten en schenkers is hier zeker wel op zijn plaats. Donderdagavond 22 Jan. j.l. had alhier op de bovenzaal van Café de Bruin een propaganda vergadering plaats van den Bijzonderen Vrijwiili- gen landstorm en Burgerwacht. Deze bijeenkomst werd geopend door den Burgemeester, voorzitter der plaat selijke commissie. Spr. was verheugd, dat zoovelen, waaronder ook verschei dene dames, gehoor hadden gegeven aan de uitnnoodiging om deze feestver- gadering bij te wonen en hoopte dan ook, dat dit een gezellige avond zou worden. Vervolgens werd gezamenlijk het „Wilhelmus" staande gezongen. Hierna voerde de le Luit. v. Pelt het woord, inzonderheid over de aan gelegenheden den Bijzonderen Land storm betreffende. Spr. gaf tevens ge legenheid om hem vreten te stellen, waarvan door eenige aanwezigen ge bruik werd gemaakt. In verband met het besluit, dat de Burgerwacht rustend is verklaard, ga ven de heeren Th. Molema en van Pelt, den leden van den rustenden Burger wacht in overweging om zich thans bij den Vrijwilligen Landstorm aan te sluiten. De avond werd opgeluisterd door muziek van de fam. van Wijngaarden alhier, en eenige voordrachten van de heeren K. Binnenkade en T. van Veg- ten. Ook werden sigaren en verver- schingen aangeboden. Te ruim elf uur sloot de Burgemeester deze flink be zette vergadering, welke een gezellig karakter droeg. RIJNSBURO. Aan de. Vliet alhier viel de jonge F. v. D. te water. De jongenheer G. Brusser Mzn haalde onmiddellijk uit de nabijgelegen ouderlijke woning een wandelstok, en mocht bet genoegen smaken, daarmede den drenkeling te redden. Door de gladheid kwam mej. K. alhier te vallen, waarbij zij het onge luk had een been te breken, waarom opname in het Ziekenhuis te Leiden noi akelijk bleek. Mede door de gladheid kwam een vrachtauto van elders door de ruiten bij den heer M., alhier. Er werd alleen wat materieele scha de aangericht. Bij den heer Verbree, alhier, trad hedenavond als spreker op Dr. v. d. Valk, predikant te Rotterdam, mei het onderwerp „Het leven na den dood Een zeer talrijke schare woonde deze lezing bij. Aan den Voorhouterweg alhier, ontstond door het te fel stoken van een waschfornuis een begin van brand, dat echter spoedig kon worden ge- bluscht. Door het groote succes, welke de Veilingvereeniging „Flora" heoft gehad met il-e j.l. gehouaen Bloemententoon stelling, organiseert genoemde yeree- niging wederom een tentoonstelling op 234 en 5 Februari 1926 in het Vei lingsgebouw te Rijnsburg. De vereeniging hoopt, dat bloemen liefhebbers en zij die bela ngh b b en dein zijn voor deze tentoonstelling beschik baar stellen: Een Medaille in natura. Een Medaille (van 5, 10. 15, 25 of (50 Gldj Door de Directie van de „Nieuwe Leidsche Courant" is reeds voor dit doel een verguld zilveren Medaille aan geboden. INGEZONDEN. NOODIG? Er is veel in ons dagelijksch ge- "bruik, dat wij toch bij nadere beschou wing „onnoodig" zouden kunnen noe men. Toch zijn we aan alles wat onze tijd aan vergemakkelijking en veraan genaming van het leven biedt zóó ge wend, dat we veel daarvan bepaald als „noodig" en onmisbaar beschouwen. Daarom temeer, kunnen we ons zoo moeilijk voorstellen, dat er zoovele on zer medemenschen zijn, die aan het 11 o o d i g e des levens zoo vaak gebrek hebben. Dat er menschen zijn, zwer vers, die des morgens niet weten of zij 's avonds een onderdak zullen hebben en die zelf9 niet eens eiken dag bet noodige voedsel kunnen bekomen. Zou het noodig zijn, U op te wek ken, Uwe belangstelling te toonen voor hetgeen de „Mr. Jan Pieter Adolf-stich- ting doet om zulke zwervers en ver waarloosden (mede door eigen arbeid) van het noodige levensonderhoud te voorzien, en ze tevens bekend te maken met het „ééne Noodige", het Evangelie des Kruises?" Wij hopen, dat onze aanbeveling overbodig zal blijken, daar velen de bijeenkomst zullen bijwonen, welke D. V. Donderdag 28 Januari a.s. des av. te 8 uur in de Hooigrachtkerk zal wor den gehouden, en waar als sprekers hoopen op te treden: de heer M. Ger mans (vertegenwoordiger der „Mr. J. P. A.-stichting), onderwerp: „De Heili ge Oorlog"; en de heer N. Baas (straat prediker te Amsterdam), onderwerp: „Menschen van den Zelfkant", terwijl het Zangkoor van de Stadsevangelisa tie welwillende medewerking verleent. De toegang is vrij. DE COMMISSIE. STADSNIEUWS. De Ned. Ver. Huisvrouwen en de Watersnood. Het Bestuur der afd Leiden der Ne- derlandsche Vereeniging van Huisvr. deelt mede, dat aan den oproep om kleedingstukken te zenden voor de slachtoffers van den watersnood, vele huisvrouwen (ook uit omliggende ge meenten) gevolg hebben gegeven, zoo dat wederom 20 groote balen verzon den konden worden naar de geteister de streken. Ook een gift in geld om babykleertjes te koopen, stelde het in staat een groot pak hiervan te ver zenden. Wanneer er weder een aanvrage komt, hoopt het bestuur nogmaals n beroep op de huisvrouwen te mogen doen. Voor het diploma Steno-Typen van de Ver. v. Dir. van Pont-scholen slaagden de dames: R. G. Bosscha, M. H. Th. Coster, C. M de Groot, A. Hoo- fceveen, J. K. v. Nieuwkerk en de hee ren G. Peters en ,P. L. P. v. Royen, al len te Leiden.. Mej. N Admiraal te Noord wijk a. Z. Voor het diploma Machineschrijven: de dames A. Borgerding, G. C. Buys, C. J. Hanselaar, W. Momberg, S. Rob bers, W. v. Steyn en de heeren B Ko- nings en H. Mechelse, allen te Leiden. De heeren G. J. C. v. Parijs te Noord- wijk Binnen en W. Roos te Hazersw. ACADEMIE -NIEUWS. Geslaagd voor het propadeütisch examen in de godgeleerdheid de heer S. H. Spanjaard, Leiden. Doctoraal examen Ned. Ind. recht de heer R M. Sartono, Pekalongan. 1j TELEGRAMMEN, j [Draadlooze diensLJ BRUSSEL, 23 Januari (V.D7 fleL denmorgen vroeg werd gemeld, dat Kardinaal Mercier stervende is. PARIJS, 23 Januari (V.D.; T)e Ka mer zal Dinsdag a\s. een aanvang ma ken met de beraadslagingen over de financieele regceringsvcO: stellen. PARIJS, 23 Jan. (V.D..' Uit Valen cia wordt geseind, dat op een kermis in de stad, terwijl een draaimolen met vele kermisgasten bezet, aan het draaien was, een boom op den molen is gevallen, ten gevolge waarvan 5 personen gedood en 40 personen, waar van de meeste zwaar, gewond werden. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 23 Jan 1925. Eierenveiling Aanvoer 5180 stuks, 8—9.50 per 100. Handel vlug. LEIDEN, 23 Jan. 1926. Botermarkt, prima fabr. boter 2 20, prima boeren boter 2.15—2.25, Aangev. 41-8, vaten, wegende 1010 Kg. Handel vlug. LEIDEN, 22 Jan. 1926. Veiling Ons Belang. Prei 5.90—8.90, gr. kool 250— 4, roode kool 10.10—17.10, savoye kool 11—19.10, selderij 6.80—10 50, rapen f 5, knolselderij 9.1014.10 per 100 stuks. Spruiten 22—35, kroten 4.10—5, gek kroten 5—9, uien 9.10—11.20, waspeen 13.8019.20, grove peen 7.10—9 p. 100 K g. Boerenkool 0.410.69. Turfmarkt van 1823 Jan. 1926 Aan voer Lange turf 130.000. Prijs 8.50 9.50 per 1000 stuks. LEIDEN, 22 Jan. 1926. Veiling Hout markt. Spruiten 19—26, Lof 1827, kroten 3.504.50, gek. kroten 7—9, uien 6 508, waspeen 1216, alles per 100 K g. Prei 89, selderij 6.509.40, knolselderij G13, groene kool 2.40 4 gele kool 1216, roode kool 1217, alles per 100. Boerenkool 0.700.91 per kist. Telegrafisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verricht in den morgen van 23 Jan. 1926, medege deeld dour het Kon Ned Meteorolo gisch Instituut te L)e Bilt. Hoogste Barometerst.: 770.4 Munchen. Laagste Barometerst.: 734. Thorshavn Verwachting tot den avond v 24 Jan. Matige tot krachtige Z. W tot Zd. wind, eerst zwaarbewolkt en betrok ken, waarschijnlijk regenbuien, aan vankelijk zachter. Barometerstand. aangegeven door den wijzer. LUCHTTEMPERATü UR. Hedenmiddag 12 uur: 5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag 23 Jan.: 4.59 n.m. Wisselnoteeringen. (Amsterdam.) Berlijn59.261/, Londen 12.103 New-York 2.487» Parijs9.32 Brussel 11.30 Zürich 48.0674 Rome10.05 Oslo 50.627, Kopenhagen 61.727» Stockholm 66.627» 35.05 Praag 7.37 Madrid35.25

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3